Reakce na diskuzi u zimních letenek do Gruzie. Nechci si hrát na brouka Pytlíka, lyžovat jsem tam nebyl, ale pohrával jsem si s touto myšlenkou. Letní cesta a návštěva středisek a trochu i obecně Gruzie mě trochu vyléčila. Hatsvali. Příjezd 8 km od Mestie, dole malá restaurace, nahoře druhá. Papírově 3 sjezdovky a 10 km, podle stavu terénu a dřevin tomu moc nevěřím a místní mně to nedokázali potvrdit. Pokud nebude létat ten Turbolet, tak doprava z Kutaisi stojí v létě naprd, natož v zimě. Pomalá lanovka bez bublin. Goderdzi-opravdu tragická doprava jak od Batumi, tak i od Kutaisi, Tbilisi. 2 lanovky, 7 km sjezdovek. Jsou tam snad jen 2 hotýlky a řada domů s pokoji k pronajmutí, ale takto jsem si nějak představoval Gulag. Navíc tam teprve teďka dělali obecní vodovod - viz foto. Obchody tam mají většinou etničtí Turci (nakonec je to Adžárie), do jednoho jsem vlezl a připadal jsem si jak v knize K. Maye Divokým Kurdistánem... Abych jen nehanil, nahoře v nejvyšším místě je v dřevěné boudě krámek a hospoda, kde je fajn majitel a tam to bylo příjemné. Je navíc i označena namalovaným křesťanským křížem (možná, že tam mají alkohol:-) Příjezd od Batumi Příjezd od Tbilisi, Kutaisi Goderdzi Goderdzi, ta nazeleno natřená trubka je místní mešita. Goderdzi Bakuriani tak trochu splňuje jisté představy, ale zase, je tam teoreticky jen 16 km sjezdovek a víme, jak to kolikrát je. Aspoň dostupnost je lepší. Fotky dodám, fotili spolucestující. Mě tam zrazuje ta zoufalá dopravní dostupnost a mizerná infrastruktura, kdo je zmlsaný lyžovat denně někde jinde, večer jít třeba do bazénku, apres ski atd., pro toho to myslím nebude. Pokud je někdo zarputilý freerider nebo vyznavač heliskiingu, možná si někde přijde na své. Já tam lyžování pustil z hlavy. Možná jako mladý bych to dal, ale jako táta od rodiny ani kdyby byla letenka zdarma  .

Ski resorty v Gruzii, pár foteček...

Založil ve fóru Cestopisy

Reakce na diskuzi u zimních letenek do Gruzie. Nechci si hrát na brouka Pytlíka, lyžovat jsem tam nebyl, ale pohrával jsem si s touto myšlenkou. Letní cesta a návštěva středisek a trochu i obecně Gruzie mě trochu vyléčila.
Hatsvali. Příjezd 8 km od Mestie, dole malá restaurace, nahoře druhá. Papírově 3 sjezdovky a 10 km, podle stavu terénu a dřevin tomu moc nevěřím a místní mně to nedokázali potvrdit. Pokud nebude létat ten Turbolet, tak doprava z Kutaisi stojí v létě naprd, natož v zimě. Pomalá lanovka bez bublin.


Goderdzi-opravdu tragická doprava jak od Batumi, tak i od Kutaisi, Tbilisi. 2 lanovky, 7 km sjezdovek. Jsou tam snad jen 2 hotýlky a řada domů s pokoji k pronajmutí, ale takto jsem si nějak představoval Gulag. Navíc tam teprve teďka dělali obecní vodovod - viz foto. Obchody tam mají většinou etničtí Turci (nakonec je to Adžárie), do jednoho jsem vlezl a připadal jsem si jak v knize K. Maye Divokým Kurdistánem...
Abych jen nehanil, nahoře v nejvyšším místě je v dřevěné boudě krámek a hospoda, kde je fajn majitel a tam to bylo příjemné. Je navíc i označena namalovaným křesťanským křížem (možná, že tam mají alkohol:-)

Příjezd od Batumi

Příjezd od Tbilisi, Kutaisi

Goderdzi

Goderdzi, ta nazeleno natřená trubka je místní mešita.

Goderdzi



Bakuriani tak trochu splňuje jisté představy, ale zase, je tam teoreticky jen 16 km sjezdovek a víme, jak to kolikrát je. Aspoň dostupnost je lepší. Fotky dodám, fotili spolucestující.

Mě tam zrazuje ta zoufalá dopravní dostupnost a mizerná infrastruktura, kdo je zmlsaný lyžovat denně někde jinde, večer jít třeba do bazénku, apres ski atd., pro toho to myslím nebude. Pokud je někdo zarputilý freerider nebo vyznavač heliskiingu, možná si někde přijde na své. Já tam lyžování pustil z hlavy. Možná jako mladý bych to dal, ale jako táta od rodiny ani kdyby byla letenka zdarma smiley

0

Chtěl jsem po Alpách nějakou změnu.
Ale jak to tak vidím, tak asi zase skončím v Davosu...

0 Citovat

A byl jsi v Gudauri? Ty výhledy, panoramata... Uf smiley

0 Citovat

Tak jsem včera taky nakoupil na týden v lednu, v plánu máme Gudauri a Bakuriani (tam se stavíme možná i za 14 dnů), tak pak napíšu nějaké info a přidam pár fotek smiley

Btw. netušíte jak je to s vybavením? Jestli můžu mít v jednom zavazadle lyže i prkno nebo musím koupit zavazadlo pro každé zvlášť? Myslím, že by to neměl být problém až do váhového limitu, ale nikde se mi to nedaří najít.

0 Citovat

Nikde by ti do vaku lézt neměli, takže by neměl být problém.

0 Citovat

Pri lietadle kufor staci a lyze/snb si pozicias uz na mieste

0 Citovat

Ahoj, oživuji toto vlákno. Zaujala mě nabídka wizzu na konci února do Kutaisi.  60 km sjezdovek v Gudauri už na dva dny ježdění stačí. Nemá někdo zkušenost s přejezdem autem z Kutaisi do Gudauri?  Google ukazuje cestu za 4+ hodiny. Je to reálné?

Dost často jsem četl reporty, že cesty jsou šílené v létě, natož v zimě (viz Cali výše). Koukal jsem, že na konci února bývají teploty v Kutaisi (Tbilisi) hodně nad nulou, tudíž by už nemusely být nějaké sněhové kalamity.

0 Citovat

Mě neber moc za bernou minci, viděl jsem to v létě před 3 roky a Gruzie mě zase tak úplně neuchvátila. Ale třeba sony si to pochvaloval, tak snad se ozve:)

0 Citovat

za tych 5 hodin by sa to malo dat zvladnut. Obe cesty mas hlavny tah, cize to bude odhrnute.

0 Citovat

Pokud poletíš do Kutaisi a ještě na tak krátkou dobu, tak Bakuriani je asi lepší řešení. Je to o hodně blíže. Samozřejmě středisko není tak velké, ale zajezdit se tam dá skvěle. Co se týče ubytování, tak záleží i podle toho jestli budeš mít auto nebo ne, ale taxi tam funguje dobře a levně. Jinak přepravu do Bakuriani bohužel neporadím, protože jsme měli vždy auto. Jeli jsme akorát Chiatura-Khashuri, když nám zabavila policie auto a bylo to 80km za 60 lari. Typuji, že za taxi se vlezete do 100 lari.

0 Citovat

Tohle je opravdu spíš pro dobrodruhy, jestli chceš lyžovat v exotice zkus Bansko, na 2 dny max. Rakousko.

0 Citovat

Za mě výborná kuchyně a skvělé možnosti ubytování. Cenově to taky vychází dost zajímavě, ale samozřejmě ve středisku jsou ceny trochu vyšší než ve zbytku Gruzie.

0 Citovat

Надежда Константиновна Крупская napsal(a):

Tohle je opravdu spíš pro dobrodruhy, jestli chceš lyžovat v exotice zkus Bansko, na 2 dny max. Rakousko.


Nejde mi tak ani moc o dobrodružství, ikdyž dobrodruh asi jsem. Myslím, že pokud se lanovka nezačne zase točit opačně, tak to tam bude jak v Rakousku s méně lidma. Těch okolností je více (končí wdc v dubnu,  let středa až sobota, takže pouze 3 dny dovo).  Při troše štěstí by se dalo 3 až 3.5 dne lyžování. Což je pro mě ideální doba, jelikož i do Rakouska jezdím na 3-4 dny ježdění, déle mě to nebaví a střediska co v Rakousku za něco stojí, už mám projeté.


Auto bychom si půjčili, koukal jsem na nějaké odvozy, ale vše se pohybuje okolo 100 USD za směr, ve 4 lidech vyjde půjčení auta podobně.
0 Citovat

Jojo, jako v Rakousku, akorát s méně lidmi. Sice mezi Rakouskem a Gruzií je několik malých, skoro nepostřehnutelných rozdílů, ale tím se nenechte rušit.

0 Citovat

Jakub napsal(a):


Nejde mi tak ani moc o dobrodružství, ikdyž dobrodruh asi jsem. Myslím, že pokud se lanovka nezačne zase točit opačně, tak to tam bude jak v Rakousku s méně lidma. Těch okolností je více (končí wdc v dubnu,  let středa až sobota, takže pouze 3 dny dovo).  Při troše štěstí by se dalo 3 až 3.5 dne lyžování. Což je pro mě ideální doba, jelikož i do Rakouska jezdím na 3-4 dny ježdění, déle mě to nebaví a střediska co v Rakousku za něco stojí, už mám projeté.


Auto bychom si půjčili, koukal jsem na nějaké odvozy, ale vše se pohybuje okolo 100 USD za směr, ve 4 lidech vyjde půjčení auta podobně.



Nezapomeň zvolit vhodný typ vozidla, zimní výbavu a dobré cestovní pojištění. Twe, já se tam bál i v létě:-)

https://www.youtube.com/watch?v=tjMicCFLJRc

0 Citovat

cali napsal(a):



Nezapomeň zvolit vhodný typ vozidla, zimní výbavu a dobré cestovní pojištění. Twe, já se tam bál i v létě:-)

https://www.youtube.com/watch?v=tjMicCFLJRc


Myslíš že Aygo stačit nebude? :D Koukal jsem na Nissan Xterra 4x4 s řetězama.
0 Citovat

Pokud primárně nejde o lyže/snowboard tak proč ne. Bude to zajímavá exotická zkušenost, která má ale své nevýhody - složitá doprava, příplatky za zavazadla, množství zavazadel, nejsi moc mobilní, potřebuješ ještě auto a aktuální situace ve středisku bude velká neznámá. Je to Gruzie - silnice jsou strašné i v létě, natož v zimě. Ale na druhou stranu z toho může být docela slušná kalba.

Ale pokud jde o to lyžování, tak Alpy budou nesrovnatelně lepší a také levnější.

Já třeba Rakousko moc nemusím, jezdím do Francie, ale chce to kvůli vzdálenosti tak na týden.

0 Citovat

Tedy Naděždo, takhle klamat! ;-)


0 Citovat

Ahmad Masúd napsal(a):

Jojo, jako v Rakousku, akorát s méně lidmi. Sice mezi Rakouskem a Gruzií je několik malých, skoro nepostřehnutelných rozdílů, ale tím se nenechte rušit.


Opravdu? Pojdte mi o nich pan tato vypravet.

0 Citovat

s0ny napsal(a):

Pokud poletíš do Kutaisi a ještě na tak krátkou dobu, tak Bakuriani je asi lepší řešení. Je to o hodně blíže. Samozřejmě středisko není tak velké, ale zajezdit se tam dá skvěle. Co se týče ubytování, tak záleží i podle toho jestli budeš mít auto nebo ne, ale taxi tam funguje dobře a levně. Jinak přepravu do Bakuriani bohužel neporadím, protože jsme měli vždy auto. Jeli jsme akorát Chiatura-Khashuri, když nám zabavila policie auto a bylo to 80km za 60 lari. Typuji, že za taxi se vlezete do 100 lari.

Dekuji za odpoved.

0 Citovat

Jen drobná poznámka - česky to je Chašuri a Čiatura, k používání anglické transkripce není žádný důvod.


0 Citovat

Co se týče cest, tak třeba trasa do Bakuriani je úplně bezproblémová. Je třeba trochu rozlišovat jestli jede člověk někde do hor mimo civilizaci s pár chalupama v horách nebo do lyžařského střediska. Jinak co se týče nákladů. Apartmán u sjezdovky v úplně novém komplexu 1000Kč noc pro 2-4 osoby. Cena skipasu 200-300Kč/den podle sezóny. Půjčení lyží na místě 100-200Kč/den. Osobně jsme brali podruhé už lyže svoje, protože to vycházelo lépe. Poprvé jsme si vystačili jen s dvěma příručníma zavazadly (zaplaceno priority). Podruhé jsme si priority nebrali, ale zaplatili jsme si odbavení sportovního vybavení do 32kg. Mám velký vak, kde jsem dal komplet výbavu pro dva lidi, včetně oblečení. Vyšlo to cca 750Kč jedna cesta. Na cestě zpět se do každého lyžáku vlezla ještě jedna láhev brandy. :-D


Celkem mě překvapilo na letišti, že hodně lidí si nechalo odbavovat lyže po jednom páru i když to byla skupina více lidí. Není totiž problém odbavit jakýkoliv počet v jednom balení do váhy 32kg. A i to vážení se dá celkem obejít v Katowicích i Kutaisi.

0 Citovat

No ja s tim pocital taky ze do vaku narvu vse a za 750 kc budu mit vse v tom. Problemem ze na strankach wizzu se pise, ze do vaku max jedna sada. Tak nevim jestli to pokouset, nebo koupit pro kazdeho.

0 Citovat

Ahoj,


v Gruzii jsem byl čistě na lyžování už 2 krát (leden 2017 a březen 2019). Tak se podělím o poznatky.


Jak někdo psal výše, že se to nemůže vyplatit a Alpy jsou levnější, tak nás to pokaždé vyšlo +/- na 13000 na týden. V ceně je letenka, půjčení auta, ubytka, skipass, jídlo, pití... Veškeré náklady.


Jezdíme na 4 dny lyžování v Gudauri, jeden den Tbilisi, prohlídka Gori, Bakuriani/Čiatura.


Takže v porovnání s Itálií to vyjde levněji. Skipass na 4 dny vyšel na cca 1600 Kč.


STŘEDISKA

Gudauri:
2 bublinové lanovky

cca 8 sedačkových lanovek, většinou starší modely, které vyřazovala Alpská střediska při modernizaci, ale jsou plně funkční a pohodlné, akorát nemají plexi na přikrytí, když fouká. Sedačka na nejvyšší vrchol odkud je vidět na horu Kazbeg jela z 9 dnů, co jsme celkově v Gudauri byli kvůli větru jen 1 den.


Cca 60 km upravovaných sjezdovek, o víkendu se upravují každý den, v týdnu obden. Celé středisko leží nad pásmem stromů, takže spousta freeridu kolem sjezdovek, záleží jen na kvalitě sněhu. 

Svahy - pár prudších červených, jinak červené až modré.


Možnost večerního lyžování, ale spíš než svah je to rovina.


Zázemí - několik chat s občerstvením. Toalety formou budek na svahu nebo placené pod svahem. U toalet je nutno se připravit, že neodpovídají úplně evropskému standartu.


Bakuriani:

Menší středisko, v podstatě tři samostatné oddělené svahy (je v plánu propojení) mezi kterými se dá pohybovat autem. Byli jsme jen v roce 2017, už bych znovu nejel (lepší zůstat o den déle v Gudauri).


CESTA

letadlo: do vaku jsme vždy nabouchali lyže/snb pro 4 osoby + něco do váhy 32 kg. Váhu řešili, obsah ne.

na místě auto: 2017 nějaký obyčejný off road 

2019 Mitsubishi Delica - neskutečný držák, vešlo se nás do něj 7+všechny věci, vyjeli jsme s ním i přes metrové závěje a led až nahoru k Trinity church

Pokaždé se nás snažili přesvědčit, že by bylo lepší vzít jejich speciální zimní edici (řetězy, nosič atd.) Ale ani jednou nebyl problém. Přes Gudauri vede hlavní tah z Tbilisi do Ruska, cesta je upravovaná, oba roky bychom tam dojeli i obyčejným osobákem. Nicméně je potřeba počítat s tím, že to jsou hory a když začne pořádně sypat...

Z Kutaisi do Gudauri je to cca 3 hodiny a 45 minut.

Když porovnám délku cesty, tak z Prahy do Val di Fiemme je to cca 8 hodin jízdy autem. Z Prahy do Gudauri 1,5 hodiny před odletem být na letišti, 4 hodiny letu, půl hoďky na letišti v Kutaisi (je malinké), 4 hodiny jízdy do Gudauri, tak to vyjde na nějakých 10 hodin cesty. což mi nepřijde tak velký rozdíl.


UBYTKO

2017 jsme bydleli přímo v New Gudauri u spodní stanice lanovky. Jsou tam apartmánové domy. Obchůdek, restaurace a pár barů. Vesměs je tam ale celkem mrtvo a je tam dráž než ve zbytku Gudauri.

2019 penzion u místních, nemělo chybu.


SHRNUTÍ
Pro vyznavače Alp a 100% dokonale upravených alpských svahů to nebude to pravé ořechové. Ale jinak je Gudauri parádní, výhledy famózní (doporučuji paraglading), výborná kuchyně, přívětiví lidé a nevšední zážitek. V porovnání vyjde týden v Gruzii jako 4 noci a 4 dny v Alpách.


Kdyby cokoliv, tak se ptejte a doplním. Snad jsem někomu pomohl si udělat alespoň přibližná obrázek, jak by to tam mohlo vypadat.

0 Citovat

Tak se taky prizivim na tomhle tematu  i kdyz Gruzii neznam . ale pokud jde o neco netradicniho , muzu doporucit  Uludag  , sice jsem v tom stredisku byl pred mnoha lety .ovsem jak jsem uz mrknul za ty roky se z toho stalo  docela kvalitni stredisko Nevim jak vychazeji cenove letenky do Istanbulu a o jaky termin by se melo jednat .. z Istanbulu je do Bursy 160 km  a stredisko Uludag  je nad Bursou , nadmorska vyska 2500 m  Bursa  letiste ma , ale cesta busem vcetne trajektu je levna  a zajimava  Z Bursy je to jeste asi  35 km

0