Ahoj, mám takový problém, že se bojím létat. Nebojím se toho samotného procesu, ale toho, že letadlo nepoletí, uletí navazující spoj, nestihnu se odbavit, overbooknou mi let apd. Kdo nechce číst řádky níže, tak podstatný je tenhle dotaz: Dá se nějak zabránit tomu, že kvůli overbookingu nepoletím, pokud si zakoupím v letadle místenku? Že třeba letadlo má kapacitu 200, prodají 220, 150 lidí má místenku, tak zbývá 70 lidí na 50 míst a tam pak je to o štěstí, nebo zkrátka vám můžou říct, že sice máte místenku, ale tu stejnou má ještě někdo, takže buď stejně budete sedět jinde, nebo nepoletíte vůbec? A zpět k mým zkušenostem s létáním: Musím říct, že ten strach je vlastně oprávněný, protože už se mi pár takových věcí stalo. Např. jsem spal v Praze u kamarádky s tím, že mi v 7 ráno letí letadlo. O půlnoci mi přišla od Lufthansa SMS, že let byl zrušen. Měl jsem tam pak navazující let do Curychu. Snažil jsem se teda volat na podporu, vůbec nikdo to nezvedal, volal jsem na letiště, tam mi řekli, že se to stává. Přijedu na letiště asi v 5 ráno, tam mi řeknou, že mají let asi na 18.00, tak říkám, že letím pak do Curychu z Německa asi v 10, tak jak to mám stihnout? - tam to nikoho nezajímalo. Pak jsem letěl na Azory přes Lisabon, letenky přes TAP koupené 3 měsíce dopředu. Přijedu večer na letiště 2 hodiny před odletem, jdu se odbavit. Paní říká - jé, tak snad ještě bude v letadle místo - říkám, že cože? A ona, že let je overbooknutý a že budou posílat lidi přes Amsterdam a Paříž, ale že až ráno apd. Nakonec jsme se tam dostali, ale pán vedle u přepážky dostal let s přestupem v Amstru... Na Maltě se mi stalo, že měli 3 odbaovovací přepážky současně pro 5 různých letů (to tam dělají běžně). Stál jsem tam prostě ve frontě 2 hodiny. K přepážce jsem se dostal 10min. před plánovaným vzletem, tak najednou poprask a že nás někde protáhnou bokem, nikdo nic nekontroloval...ve výsledku jsme letěli o 50min. později, protože se zjistilo, že si nejsou jistí, že do letadla dali naše odbavená zavazadla, takže museli zkontrolovat a přepočítat všechna zavazadla v letadle. Stejná věc se mi stala v Neapoli a i v Praze, když jsem letěl na Maltu. Tam jsem také stál ve frontě na odbavení ještě v době, kdy letadlo už mělo vzlétnout. Naštěstí byli ještě lidi za mnou, tak jsem se nebál. Na Stanstedu jsem zase strávil 2 hodiny v té frontě na rentgeny, naštěstí nás bylo 5 a čekali na nás. Musím říct, že to mám reálně zhruba tak, že u cca 35 % letů, které jsem absolvoval, mám nějaký problém. V létě se potřebuju dostat letadlem do Viga nebo Santiago de Compostela. Přímáky z Prahy neletí, tak teď zase řeším, jestli třeba 4hod. na přestup v Bar./Mad. je dost, abych tam náhodou nezůstal viset, nebo jestli raději neletět přímo do Lisabonu, a pak busem/vlakem nahoru. Jasně, že 4hod. na přestup je vlastně až moc, ale já když to tak vidím, tak vlastně nevím. Na tenhle trip jsme měli letět už vloni. Přímákem Praha-Porto. Všechno zaplacené, 4x různé ubytování zabookované, 2x povolení od autonomní vlády Galicíe a bum, na konci června přišel mail od ČSA, že všechny lety do Porta zrušili. Teď naposledy jsem letěl z Boloni do Prahy. 10min. před otevření boardingu se na tabuli objevilo zpoždění 30min., asi po 20min. zpoždění asi 170min. Tak říkám, kašleme na to, tady je narváno, vyjdeme ven z letiště, a pak si přes ty kontroly projdeme znovu. Vyjdeme ven, přítelkyně kouří. Jdu dovnitř najít nějaké informace, abych se zeptal, co se děje. Přijdu na informace, nad nimi cedule a tam napsáno, že náš let má zpoždění ne 170, ale asi 70min. - tak jdu zpátky, že teda ať dokouří a jdeme zase rovnou přes ty kontroly, abychom to stihli :-D  .

Dá se zabránit overbookingu rezervací sedadla?

Založil ve fóru Letecké společnosti

Ahoj,

mám takový problém, že se bojím létat. Nebojím se toho samotného procesu, ale toho, že letadlo nepoletí, uletí navazující spoj, nestihnu se odbavit, overbooknou mi let apd.

Kdo nechce číst řádky níže, tak podstatný je tenhle dotaz:
Dá se nějak zabránit tomu, že kvůli overbookingu nepoletím, pokud si zakoupím v letadle místenku? Že třeba letadlo má kapacitu 200, prodají 220, 150 lidí má místenku, tak zbývá 70 lidí na 50 míst a tam pak je to o štěstí, nebo zkrátka vám můžou říct, že sice máte místenku, ale tu stejnou má ještě někdo, takže buď stejně budete sedět jinde, nebo nepoletíte vůbec?

A zpět k mým zkušenostem s létáním:

Musím říct, že ten strach je vlastně oprávněný, protože už se mi pár takových věcí stalo. Např. jsem spal v Praze u kamarádky s tím, že mi v 7 ráno letí letadlo. O půlnoci mi přišla od Lufthansa SMS, že let byl zrušen. Měl jsem tam pak navazující let do Curychu. Snažil jsem se teda volat na podporu, vůbec nikdo to nezvedal, volal jsem na letiště, tam mi řekli, že se to stává. Přijedu na letiště asi v 5 ráno, tam mi řeknou, že mají let asi na 18.00, tak říkám, že letím pak do Curychu z Německa asi v 10, tak jak to mám stihnout? - tam to nikoho nezajímalo.

Pak jsem letěl na Azory přes Lisabon, letenky přes TAP koupené 3 měsíce dopředu. Přijedu večer na letiště 2 hodiny před odletem, jdu se odbavit. Paní říká - jé, tak snad ještě bude v letadle místo - říkám, že cože? A ona, že let je overbooknutý a že budou posílat lidi přes Amsterdam a Paříž, ale že až ráno apd. Nakonec jsme se tam dostali, ale pán vedle u přepážky dostal let s přestupem v Amstru...

Na Maltě se mi stalo, že měli 3 odbaovovací přepážky současně pro 5 různých letů (to tam dělají běžně). Stál jsem tam prostě ve frontě 2 hodiny. K přepážce jsem se dostal 10min. před plánovaným vzletem, tak najednou poprask a že nás někde protáhnou bokem, nikdo nic nekontroloval...ve výsledku jsme letěli o 50min. později, protože se zjistilo, že si nejsou jistí, že do letadla dali naše odbavená zavazadla, takže museli zkontrolovat a přepočítat všechna zavazadla v letadle. Stejná věc se mi stala v Neapoli a i v Praze, když jsem letěl na Maltu. Tam jsem také stál ve frontě na odbavení ještě v době, kdy letadlo už mělo vzlétnout. Naštěstí byli ještě lidi za mnou, tak jsem se nebál.

Na Stanstedu jsem zase strávil 2 hodiny v té frontě na rentgeny, naštěstí nás bylo 5 a čekali na nás.

Musím říct, že to mám reálně zhruba tak, že u cca 35 % letů, které jsem absolvoval, mám nějaký problém. V létě se potřebuju dostat letadlem do Viga nebo Santiago de Compostela. Přímáky z Prahy neletí, tak teď zase řeším, jestli třeba 4hod. na přestup v Bar./Mad. je dost, abych tam náhodou nezůstal viset, nebo jestli raději neletět přímo do Lisabonu, a pak busem/vlakem nahoru. Jasně, že 4hod. na přestup je vlastně až moc, ale já když to tak vidím, tak vlastně nevím. Na tenhle trip jsme měli letět už vloni. Přímákem Praha-Porto. Všechno zaplacené, 4x různé ubytování zabookované, 2x povolení od autonomní vlády Galicíe a bum, na konci června přišel mail od ČSA, že všechny lety do Porta zrušili.

Teď naposledy jsem letěl z Boloni do Prahy. 10min. před otevření boardingu se na tabuli objevilo zpoždění 30min., asi po 20min. zpoždění asi 170min. Tak říkám, kašleme na to, tady je narváno, vyjdeme ven z letiště, a pak si přes ty kontroly projdeme znovu. Vyjdeme ven, přítelkyně kouří. Jdu dovnitř najít nějaké informace, abych se zeptal, co se děje. Přijdu na informace, nad nimi cedule a tam napsáno, že náš let má zpoždění ne 170, ale asi 70min. - tak jdu zpátky, že teda ať dokouří a jdeme zase rovnou přes ty kontroly, abychom to stihli :-D

0

A co přesně byste chtěl slyšet? 

Tedy kromě doporučení létat business třídou , kde je pravděpodobně menší šance že na vás vyjde Černý Petr v případě overbookingu, popřípadě rovnou business jetem , kde se vyhnete frontám, zrušeným letům a podobným, pro leteckou dopravu běžným provozním situacím.

0 Citovat

To se prostě stává, někdy to i pomůže. Zmatky a zpoždění zachránily můj let do Tokia. Při přestupu v Istanbulu jsem usnul a když jsem se probudil, měl jsem před sebou ještě security kde byla obrovská fronta, pak imigrační a ke gate jsem se dostal asi hodinu po plánovaném odletu a letadlo tam ještě ani nebylo.

0 Citovat

máš docela smůlu :D .. jinak, dělal sis u všech letů checkin online hned jakmile byl dostupný? tím určitě snížíš riziko :)

0 Citovat

Po Evropě létat kombinací Wizzair a Ryanair. Zatím jsem u nich neslyšel, že by používaly overbooking.

U ostatních, pokud to jde, udělat online check-in předem a když to jde, jmenovitě i vybrat místo. Tím nepůjdeš k přepážce, max. na drop off, který u řady letišť bývá automatický, a dostaneš se až ke bráně. Ale i tam s tím mohou nastat problémy. Když necháš místa vybrat automat, může se stát, že ti dá číslo nesmyslné sedačky a tím pádem overbookovacího černého Petra. Např 20G u letadla s jednou uličkou.

EDIT: Ryana a Wizz udělat taky online check-in. Jinak se za odbavení na letišti pěkně prohneš.

0 Citovat

Myslím, že overbooking není běžný. Aspoň mně se nikdy nestal. V Evropě bych ho kvůli kompenzaci spíš uvítal. Propadnutí navazujícího letu se eliminuje kupováním celé cesty na jedné letence. Na Maltě to byla tvá chyba, že jsi zůstal ve frontě a nesnažil se o oprávněné předběhnutí (někdy se zaměstnanci ptají čekajících, kam letí, a předběhnutí aktivně nabízí).

Když už jsem měl zrušený či zpožděný let, dopadlo to vždy dobře a někdy ještě lépe (na Tonga jsem dostal 2 noci v luxusním hotelu s jídlem a jedna rodina ve stejné situaci dostala navíc zdarma na celý den jachtu, kam mě vzali taky).

0 Citovat

Plus dost často na letence najdeš SEQ number. To znamená, kolikátý v pořadí jsi udělal check-in

Někde jedou tak, že čím vyšší číslo, tím větší smolík při overbookingu. Samozřejmě tam jsou jisté výjimky pro kartičkáře. 

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Na Maltě to byla tvá chyba, že jsi zůstal ve frontě a nesnažil se o oprávněné předběhnutí (někdy se zaměstnanci ptají čekajících, kam letí, a předběhnutí aktivně nabízí).

Ano, ptali se, ale tahali dopředu cestující, kteří měli letět letem, který letěl asi 10min. před tím do Prahy.

0 Citovat

Petr76 napsal(a):

A co přesně byste chtěl slyšet? 

Chci slyšet, jestli se vyplatí si u aerolinek připlatit za konkrétní sedadlo a nenechat si přidělovat nějaké random. Já si většinou dávám random, když kupuju letenku, protože mi to je jedno. Kdybych ale veděl, že ti, co mají s letenkou booknuté i konkrétní sedadlo, tak se autoamticky nestanou obětí overbookingu, tak bych si za konkrétní sedadlo raději připlatil.

0 Citovat

Overbooking jsem zažil jen jednou a dostal za to 250 euro. Podle mého názoru rezervace sedadla nic neřeší. Na letišti nabízejí kompenzace a hledají dobrovolníky a většinou je najdou.

0 Citovat

Overbooking a připlácení za sedačku (což je jen manifestace trendu udělat ze všeho, tj. včetně konkrétního místa v letadle, komoditu) nemá souvislost. O tom kdo půjde z kola ven rozhoduje především knihovací třída a/nebo frequent flyer status.

0 Citovat

Když už jdu k přepážce, také pomáhá nejít k ní mezi posledními.

0 Citovat

Trefort napsal(a):

Ano, ptali se, ale tahali dopředu cestující, kteří měli letět letem, který letěl asi 10min. před tím do Prahy.

Být asertivní v případech jako je tento, nebývá na škodu.

0 Citovat

Také záleží na tom jak jsi v danou chvíli pro aerolinku drahý.

Přestupoval jsem v Bruselu na cestě z Toronta do Prahy. Aerolinky nasadily z Bruselu do Prahy menší letadlo a hledaly dobrovolníky. Pokud by je nenašly, tak já bych je stál na kompenzaci 600 euro pokud by mě vylosovaly, ten kdo letěl jen z Bruselu do Prahy by je stál jen těch 250 euro.

0 Citovat

Hm 35 % problemu  to je pri mych 50 letech rocne  17  letu  x 250 euro  + hotel ,jidlo ,piti ... to beru-)),  pekny balik za to je i cesta kolem sveta -))

Tak jak uz tu zaznelo,  po Evrope , Ryanair , Wizzair , EasyJet ,nejspis i  Jet2,com   Overbooking jsem jeste neazil a priznam. ze bych se tesil 

 I 4 hodinove zpozdeni vitam, pokud spada do kompenzaci  ,rozhodne se mi vyplati zatim bohuzel jen 3x

Mimo Evropu jsme si vetsinou sedadlo vybrali ,ale myslim ze bych byl tim dobrovolnikem, za  400 nebo 600 euro na osobu bych rozhodne den ozelel ,jinak asi jak pise  padrino 11 , overbooking nastane  na konkretni sedadlo a kdyz nebude v letadele jine misto  tak musi  jeden z tech dvou na tom sedadle jit s kola ven ,nebo se  musi najit jiny dobrovolnik  a ten se urcite najde


0 Citovat

 u emirates vam   daji pekny hotel na cekani do pristiho letu a nebo vas poslou nejak s prestupem do cile -  ale jako kompenzaci misto penez si vyberete letenku kamkoliv  na svete kde letaji - do dvou roku dopredu muzete uplatnit - takze si muzete pak zdarma letet treba do aucklandu a zpet - me se to u nich prihodilo uz 2x a vzdy v nedeli kdyz je preplneno

0 Citovat

Tak vždy sa môže prihodiť overbooking a ešte ako bonus sa nakaziť coronovirom. Overbooking u mňa nastal jediný krát v roku 2009 a 

0 Citovat

Nejlepší rada je, pokud nutně nespěcháš, tak to ber sportovně, nauč se svá práva a zkus z toho vytěžit maximum (kompenzace, hotely, jídlo, vouchery, atd.).

A když spěcháš, tak se nesmíš nechat odbýt a všude se nacpat. 

Overbooking jsem zažil dvakrát. Jednou nabízeli 600 Euro a hotel+jídlo za zdržení přes noc. Fakt mi bylo líto, že jsem spěchal. A normálně jsem jim vysvětlil, že tam nutně musím být ráno v 9, tak ať zkusí najít někoho jiného. A našli. 

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

 Na Maltě to byla tvá chyba, že jsi zůstal ve frontě a nesnažil se o oprávněné předběhnutí (někdy se zaměstnanci ptají čekajících, kam letí, a předběhnutí aktivně nabízí)

Tak to asi jak kde a jak je aktivní zaměstnanec - rozhodně to nebude pravidlem!!

Při mém nedávném odletu z Lisabonu byla fronta na security více jak hodinová - já stál ve frontě přesně 55 minut a letadlo stihl s chlupem(stačilo 5 minut navrch a smůla).

O předbíhání se tam snažilo více lidí někteří dosti hystericky,ale byli nekompromisně vraceni zpět ostatními (což jsem i já s povděkem kvitoval). Letištní zaměstnanec je nezachránil jen krčil rameny ..

0 Citovat

[citace="tonic"]

Tak vždy sa môže prihodiť overbooking a ešte ako bonus sa nakaziť coronovirom. Overbooking u mňa nastal jediný krát v roku 2009

Coronou se nakazim klidne  i s citronem -)   obcas si  tohle pivo  dam , treba s toho ta firma  nejak bude profitovat kdyz si to uz pry pletou

0 Citovat

@lma: Já psal o frontě na check-in, což byl jeho případ. A psal jsem, že někdy. Pokud není aktivní zaměstnanec, je třeba být aktivní sám.

0 Citovat

Mne to príde, že niekto sa snaží nájsť problém za každú cenu, prip. kombinuje tak, aby nastal

0 Citovat

[citace="T"]

Nejlepší rada je, pokud nutně nespěcháš, tak to ber sportovně, nauč se svá práva a zkus z toho vytěžit maximum (kompenzace, hotely, jídlo, vouchery, atd.).

A když spěcháš, tak se nesmíš nechat odbýt a všude se nacpat. 

Overbooking jsem zažil dvakrát. Jednou nabízeli 600 Euro a hotel+jídlo za zdržení přes noc. Fakt mi bylo líto, že jsem spěchal. A normálně jsem jim vysvětlil, že tam nutně musím být ráno v 9, tak ať zkusí najít někoho jiného. A našli. 


To je pech  co ? Ja bych asi radeji hledal moznost jak tam byt az druhy den  
0 Citovat

V r. 2007 jsem zažil  sněhovou vánici po cestě na Heathrow a na místě samém navíc Air Force One a  BA se s nastalou situací vypořádaly naprosto skvěle - po vystání hodně dlouhé fronty jsme se dozvěděli, že hotely už nejsou, tak jsme si aspoň vydyndali vouchery na jídlo a šli klimbat na lavičku, na kterou se samozřejmě nedalo natáhnout. Druhý den jsme do poslední chvíle čekali, jestli na nás vůbec vyjde místo v dalším letu, kupodivu vyšlo a ještě jsme dostali na cestu radu, ať běžíme, aby nám to zase neuletělo. Od té doby mám BA moc rád. 🤣
Kompenzaci se mi podařilo dostat z UIA, jen jim to trvalo IMHO tak o 2 měsíce dýl než muselo. Mikir by se na mém místě asi radoval, že přišel o den v Kyjevě a ještě k místu v business class UA-style + kapitánem odmítnutému obědu, ale my jsme se moc nebavili. Na další lety s UIA jsme pak chodili k bráně mezi prvními. 😊 

0 Citovat

Joxi me by se to nestalo tak bych nemohl litovat, protoze s UIA bych neletel ,uz jsem kolikrat videl zajimave letenky  ovsem  jak vidim cast cesty UIA  tak me to prestava zajimat ..sice nejspis blbost ,urcite jsou i horsi  ..ale ten smer vseobecne ,pokud tam ma byt i pristani  me nelaka ,asi mi to nekdo lehce vyvrati , ale  vetsinou kdyz je pruser tak je to na tehle ruskych letistich  i kdyz uz treba ruske nejsou

0