Dobrý den, máte, prosím, někdo zkušenosti se zrušenými lety v souvislosti s koronavirem? Letecká společnost nám před dvěma dny zrušila let (přes Hong Kong) na Filipíny s tím, že dostaneme plnou refundaci. Měli jsme ale ještě rezervované bydlení přes booking (bez možnosti refundace) a vnitrostátní letenky s Air Asia. Majitelé ubytování stejně jako Booking odmítá jakoukoliv kompenzaci, odkazují mě na leteckou společnost. Ta říká, že mají zodpovědnost jen za svůj let. Z Air Asia se neozvali vůbec. Řešil jste někdo teď podobnou věc s lepším výsledkem?  .

Koronavirus - kompenzace za zrušené lety a navazující služby

Založil(a) ve fóru Letecké společnosti

[citace="Libor_S"]

Nepracuju pro žádnou leteckou společnost, ale podle mě je na hraně nebo spíš za hranou dobrých mravů vymáhat v této situaci po aerolinkách kompenzace (ale chápu, že očekávat dobré mravy od právníků se mnohdy nedá). Když aerolinky kvůli tomu raději létají s prázdnými letadly, ztrácí peníze, které jim budou v této situaci obzvlášť scházet a ještě tím poškozují zbytečně klima, dávám to za vinu ne jim, ale chamtivým zákazníkům a jejich právníkům. Případně politikům nebo úředníkům, kteří by měli říct, že v této situaci to pravidlo neplatí podobně jako use it or lose it. Btw. proč to není bráno jako vyšší moc?  Jsou snad lety zrušené kvůli vinou aerolinek?



Nevim Libore ,ale s pohledu zakaznika , kdyz bude pricina  zruseni  pocasi  ( vybuch sopky, hurikan  ,atd ) nelze najit  zodpovednost   u tehnicke zavady,  stavky  atd ,ano

Kdyz stat  zavre hraniceproc by mela  spolecnost  tratit ,navic kdyz jiny stat  ty hranice neuzavrel 

A proc by mel  zakaznilk  tratit  Vinik prece je  zrejmy a muze   100 x  rikat,ze to dela  v ramci ochrany obyvatel    Nazorove  vzdycky bude mit oponenty...aerolinky za to nemohou ,.ale muze za to zakaznik ?  Proc by to mela byt vyssi ,moc ? 

Rozhodl clovek  v CR  se zaviraji hranice ,v Britanii nezavreli ani skoly   V takovem pripade  jsem pro kompenzace  ,spravedlive  by je mel zaplatit stat ,ale ten si to pojistil  vyhlasenim,  nouzoveho stavu   a aerolinky  by mely zakaznika odskodit a ztraty chtit po statu  

0 Citovat

Proky ,moralne  treba budu souhlasit s tim  co pise Libor i s tim  co pises ty ,.ale kdyz  vidim jak se chovaji  leckdy ti predstavitele statu , tak bohuzel  se budu chovat  v pudu sebezachovy  i amoralne  a nestydim se to priznat  i kdyz vim ze  to zase tezce schytam a je zcela jedno o jaky jde stat  

0 Citovat

Jakákoliv jiné chování by od tebe bylo velkým překvapením, Mikire:-)

0 Citovat

Na jednu stranu souhlasím, že orientovat se v každodenních změnách nařízení v celým světě je náročný a kromě refundu je kompenzace už moc. Zároveň si ale myslím, že to některý společnosti můžou využít jako globální výmluvu na všechno, co se jim teď nehodí a to bych je pak stáhl z kůže úplně v klidu. 

0 Citovat

Asi bych spise souhlasil s Prokym a Liborem, trochu si za to ale muzou aerolinky samy. Kdyby se samy nevykrucovaly a nelhaly o opravnenosti kompenzaci, nebylo by pravniku zabyvajicich se timto problemem. I za cenu vyssi ceny za letenku. Kolik asi tak mohly aerolinky usetrit diky neopravnene zamitnutych kompenzacich? To nikdo nespocita.. A to je zde jeste kategorie lidi, kteri o kompenzaci ani nevi.

0 Citovat

A už někdo kompenzaci dostal od vyhlášení pandemie? Já tam vidím pár bodů... 

"Provozující letecký dopravce není povinen platit náhradu v souladu s článkem 7, jestliže může prokázat, že zrušení je způsobeno mimořádnými okolnostmi, kterým by nebylo možné zabránit, i kdyby byla všechna přiměřená opatření přijata." 

"Tyto mimořádné okolnosti se mohou vyskytnout zejména v případech politické nestability, povětrnostních podmínek neslučitelných s uskutečněním dotčeného letu, bezpečnostních rizik, neočekávaných nedostatků letové bezpečnosti a stávek, které postihují provoz provozujícího leteckého dopravce."


Je tam zejména, ne výhradně. A já si myslím, že pandemie koronaviru by byla dána na stejnou úroveň jako politická nestabilita... 

0 Citovat

Tmx: od 16.3. s tebou souhlasim. Ta opatreni statu uz budou tak razantni, ze nelze spravedlive pozadovat, aby aerolinky drzely lety. Od 16.3. tedy narok na kompenzace nebude ani v pripade zrusenych letu z rozhodnuti dopravce.

0 Citovat

Z jakého důvodu? Vláda nikterak leteckou dopravu neomezuje a na obou stranách máš lidi, kteří se chtějí navrátit domů. Pokud mi zruší let, není k tomu přeci důvod, aniž by nemuseli plnit.

0 Citovat

dobrý den,

mám zakoupeny přes Letušku letenky PRG-MIA ( přes Lisabon ) a zpět, odlet z PRG 18.3. Zatím mi nic o zrušení nepřišlo, na webu TAP je rezevace stále confirmed a na 18.3. se na jejich webu dají stále tyto letenky koupit, takže zatím asi zrušeno není..Nevím, jak je to ale možné, když od 16.3. není možné z ČR vycestovat.

Psala jsem na Letušku i TAP, stále bez odpovědi zatím.

Prosím o radu, co v tomto případě dělat, je vůbec nějaká možnost storna a plný refund? Změna termínu bohužel pro mě moc neřeší :(

A ještě dotaz - pokud se mi nikdo neozve do odletu a já se nikam nedovolám, co dělat? Letenku zrušit? Jak? Přes Manage booking na TAP nemám možnost žádné změny..

Nebo prostě letenka "propadne", když nenastoupím k odletu, ale v tomto případě ztrácím možnost storna a možného refundu?

děkuji moc za radu

0 Citovat

Nemůžete letět vy, ale nikdo letecký provoz z/do Prahy nezakázal. Jen letadla z ČR poletí bez českých občanů a do ČR bez jakýchkoliv netranzitujících cizinců. Takže žádný refund. Většina společností umožňuje rebook, ale TAP mezi nimi zatím není. Při no show se dá žádat aspoň o vrácení letištních tax a poplatků. Situace se ale mění rychle a je možné, že např. už večer vláda vydá další opatření a letiště zavře. Nebo TAP dostane rozum.

0 Citovat

Michal napsal(a):

Nemůžete letět vy, ale nikdo letecký provoz z/do Prahy nezakázal. Jen letadla z ČR poletí bez českých občanů a do ČR bez jakýchkoliv netranzitujících cizinců. Takže žádný refund. Většina společností umožňuje rebook, ale TAP mezi nimi zatím není. Při no show se dá žádat aspoň o vrácení letištních tax a poplatků. Situace se ale mění rychle a je možné, že např. už večer vláda vydá další opatření a letiště zavře. Nebo TAP dostane rozum.


ok, takže refund je možný pouze pokud

a) TAP let - jakýkoliv z té jedné letenky - zruší sám

b) ČR uzavře letiště v PRG, tzn. přeruší let.provoz z ČR?


ještě jednou díky za radu


0 Citovat

hanula napsal(a):


ok, takže refund je možný pouze pokud

a) TAP let - jakýkoliv z té jedné letenky - zruší sám

b) ČR uzavře letiště v PRG, tzn. přeruší let.provoz z ČR?


ještě jednou díky za radu


Přesně tak. Nebo změní své podmínky a sám od sebe umožní refund nebo rebook bez poplatku.

Jinak, co si matně vzpomínám, Trump zakázal vstup občanů ze zemí Schengenského prostoru do USA na 30 dní, tak TAP tam asi z Lisabonu nedoletí... Ačkoliv aerolinky nejspíš mohou stále létat, jen smí přepravovat pouze Američany.

0 Citovat

měla jsem pocit, že nezakázal lety jako takové, ale jen přílet lidí, co se 14 dní před odletem pohybovali po Scheng.prostoru, ale mimo občany USA, takže teoreticky ty lety můžou využívat na to, aby dostali Američany zpět do USA..Nebo holt poletí letadla prázdná, aby nemuseli refundovat? Nejsem odborník, tak nevím, každopádně máte pravdu, že se to mění každým dnem, tak budu asi jen doufat, že to TAP zruší sám, i když to tom spíš pochybuju..

0 Citovat

1. do MIA se nedostanete, to už Vás nepustí v PRG do letadla, možná na c-inu rovnou Vás otočí domů, pokud musíte na něj. 

2. zpět peníze, pokud to TAP sám zruší ty lety nebo se zavře letiště.

3. lety můžou být operované jak píše Michal, do Česka pouze Češi a do Portugalska Portugalci, to samé teď platí o USA - EU. Takže chvíli to bude lítat asi skoro "prázdný" a pak se to zavře.  

0 Citovat

[citace="David Eiselt"]

Z jakého důvodu? Vláda nikterak leteckou dopravu neomezuje a na obou stranách máš lidi, kteří se chtějí navrátit domů. Pokud mi zruší let, není k tomu přeci důvod, aniž by nemuseli plnit.


Myslim si totez ,ale zjevne je zde  vetsina jineho nazoru  a  kdyz uz ne kompenzace , tak urcite nabidka vymeny letu na jiny termin ,nebo vraceni penez za letenku , prece neni moje vina , ze stat uzavrel hranice ,,,
0 Citovat

mikir napsal(a):

prece neni moje vina , ze stat uzavrel hranice ,,, 

Stejně tak není tvoje vina, když letiště zničí hurikán. A přesto nedostaneš kompenzace. Proto se tomu říká vyšší moc, force majeure. Za tu většinou nemůže nikdo.

0 Citovat

Ale u zničeného letiště hurikánem dostaneš od aerolinky refund, protože se neletí. 

0 Citovat

Laudamotion mi práve zrušil let z tallinu do Viedne. 12/5 (!)

0 Citovat

[citace="Proky"]

Stejně tak není tvoje vina, když letiště zničí hurikán. A přesto nedostaneš kompenzace. Proto se tomu říká vyšší moc, force majeure. Za tu většinou nemůže nikdo.


Za hurikan nikdo nemuze  ,ale uzavreni hranic  ,nebo  uzavreni letiste je neci rozhodnuti ....kpmpenzace je diskutabilni  ale vraceni penez za letenku nebo nabidka zmeny zdarma by mela byt automaticky ,vcetne  moznosti letu z jinou spolenosti  

0 Citovat

Dobrý den, jestli se mohu prosím poradit k tématu.


 Měli jsme letět v pátek 13.3. s Vuelingem do Paříže a dnes zpět. V ten pátek jsem samozřejmě neodletěl, jelikož bylo jasné ,že bychom se nevrátili. Dnes opravdu let zrušili, přišel mi od Vuelingu email, napsal jsem o refundaci. Zkusil jsem napsat o refundaci i o ten let z pátku, který se sice letěl, ale reálně jsme ho odletět nemohli z důvodu vládních nařízení. 

Zatím mi přišel email ohledně toho dnešního zrušeného letu, že mi do pošlou email s nějakou poukázkou na další cesty. 

Mám právo na vrácení peněz na účet když nechci poukázku?


Díky moc, hodně zdraví všem !


0 Citovat

Nezlobte se na mě, ale je naprosto výjimečná situace. Proč řešíte úlet v letenkách za pár stovek s níznanákladovkama? Chápu, že to bolí, ale lidi řeší existenční problémy, a to je mnohem horší situace. Já měl teď být za oceánem, přišel jsem o desítky tisíc , holt jsem se s tím smířil a prostě nepojedu další dva nebo tři roky nikam. Vězte, že další jsou na tom mnohem hůř a za dva měsíce nebudou mít na nájem....

0 Citovat

@Petr Soukup zatím se mě to netýká, ale až bude, tak refund rozhodně budu taky řešit. Nevidím jedinej důvod, proč to nedělat. 

0 Citovat

jandalibor81: k věci, máte nárok na vrácení peněz, poukaz odmítněnte.

0 Citovat

Zdravím, neměnil jste někdo termín letenek u Ryanair? Odpustili od poplatku, pár stovek bych kvůli rozdílu původní a nové ceny doplatil, ale při pokusu o změnu to chce zaplatit nejen ten rozdíl, ale i jakousi položku Změny bez doplatků (1x Adult) v řádu tisíců...dá se to zrušit nebo je lepší nechat letenku propadnout?

0 Citovat

Nechtěl jsem, ale musím ,naprosto souhlasím s Petrem Soukupem. Jestli máte známé v Itálii, zeptejte se. Není to prdel. I když cestování miluju, tak aktuálně jsem to hodil za hlavu a starám se o staré příbuzné, tak aby nikam nemuseli chodit a fakt prachy teď vůbec neřeším. Možná nikoho nemáte o koho by jste měli strach, pak OK, dělejte jak myslíte.

0