Ak sa niekto chysta do Grecka, od 1.7. musi min. 48 hodin pred vstupom vyplnit dotaznik, pridelia mu QR kod a na letisku mu povedia, ci ho pustaju normalne alebo mu robia test a ide do domacej karanteny na max. 36 hodin. Viac info tu: https://travel.gov.gr/ https://news.gtp.gr/2020/06/27/p...ator-form/ https://www.handelsblatt.com/pol...56892.html Ak sa to naozaj zavedie, vsetky nedavne lacne vikendovky na Santorini, Kefaloniu atd. su na zvazenie.  .

Vstup do Grecka pre turistov od 1.7., QR kod

Založil ve fóru Obecně o cestování letadlem

Ahoj, my jsme šli Samarii s manželem 2 roky nazpět. Doporučuji výlet zajistit cestovkou, pokud tedy nejste echt dobrodruch a nejste úplně sportovec :). Je to na dost odlehlém místě...Pokud pojedete cestovkou je to ta ,,snažší" cesta. Vyvezou vás autobusem myslím do 2000 m.n.m a poté jdete cca 21km v terénu dolů kaňonem do přístavu, odkuď vás odveze trajekt do vedlejší vesnice do přístavu cca 20 minut. Zde na vás čeká autobus, který vás odveze domů :). On je vtip v tom, že k přístavu pod Smarií nevede silnice, jediná cesta je buď trajekt nebo výšlap opět Samarií nahoru...takže dost záleží na vaší fyziččce :). Pokud jste zdatní, učitě by šlo půjčit auto, nechat ho nahoře u vstupu, sejít dolů Samari. Zde se vykoupat, dáchnout si a jít zase nahoru (my šlapeme, ale nedáme za den 40km v terénu). Také je možnost si zaplatit dole v přístavu hotel a přespat do druhého dne a druhý den výstup nahoru...Ale jak říkám,záleží na fyziččce...šli jsme koncem září a bylo pořád pěkné horko, to taky dělá své :)

0 Citovat

Ale jinak je to opravdu krásný výlet a stojí za to :) šli bychom klidně znovu, jen ta doprava nás už od toho odrazuje :). Ale určitě si to ještě někdy v budoucnu dáme znovu. A určitě si vemte trekové boty :)

Za nás si neumím představit jet z Heraklionu, nějakými ,,dálkovými" autobusy. Je to opravdu daleko. Jeli jsme z Malie a bez přestávky jsme jeli 4 hodiny ke vstupu v horách :) V těch 50E budete mít i trajekt, myslím že cena trajektru bylo 12E...takže samotný výlet vás stojí 38E. Opravdu se výlet nezdá, ale je to celkem náročné a budete určitě po výšlapu rádi, že si sednete do busu, který vás vyhodí před hotelem :)

0 Citovat

Dík za info. 

21 km není překlep? 

0 Citovat

Není, myslím že mi mobil dokonce ukazoval 24km :)

0 Citovat

Dohledala jsem vám to v mobilu :) 20.9.2018 - 24,09km :)

0 Citovat

Lucko, díky. Vyřešila jste mi dilema. 24 km při aktuálním počasí nedám bez ztráty kytičky. Při rozžhavených kamenech a 20 ve stínu už obvykle umírám. A tady je a má být přes 30 😂

0 Citovat

zalezi kde vas bus vyhodi, ale kludne to moze byt 20km ... tam asi najlepsie nejak zaciatkom maja ist, kamosi tam vtedy boli



carte-samaria-1.png

0 Citovat

Škoda :( je to moc hezký výlet, ale krapet náročný :D

0 Citovat

O tom, že to může být kratši nevím :D je to kaňon...moc příjmených vstupů jsem cestou neviděla :D

0 Citovat

Podle mých záznamů (šli jsme to v 2007) je to 16 km. Jeli jsme tenkrát linkovým autobusem ráno z Chanie do Omalos, zastavovalo to kousek od vstupu do soutěsky, došli jsme do Agia Roumeli, odsud trajekt do Chora Sfakion a zpět busem do Chanie (navečer). Navazovalo to docela solidně, jak je to dnes nevím. Z Heraklionu je to kus cesty... jak píše Lucie, bez vlastní dopravy za 1 den asi těžko.

Edit: vidím, že přibyly příspěvky ohledně délky trasy, než jsem to stihl dopsat...

0 Citovat

Lucie1989K napsal(a):

O tom, že to může být kratši nevím :D je to kaňon...moc příjmených vstupů jsem cestou neviděla :D

tak tam asi zalezi ci ste zacinali v Omalos alebo v Xiloskalo  ... hned 5km naviac 

0 Citovat

Michal napsal(a):

Lucko, díky. Vyřešila jste mi dilema. 24 km při aktuálním počasí nedám bez ztráty kytičky. Při rozžhavených kamenech a 20 ve stínu už obvykle umírám. A tady je a má být přes 30 😂

Dala to i moje manželka v červnu... výhoda je, že je to z kopce. Vodu s sebou, hůlky taky mohou pomoci.

0 Citovat

Tu mas trasu:

https://www.sports-tracker.com/w...3e9f5ca54a

Sli sme cez cestovku 40€\os tusim (nemam rad take organizovane vypravy , ale v tomto pripade to bolo najjednoduchsie riesnie - hlavne cast ked vystupis z trajektu a pred pristavom ta caka autobus ktory ta zoberie rovno do hotela). Trasa je cely cas klesanie, takze nejaku extra kondicku nepotrebujes. Dost sa slo aj v tieni, cize 30 stupnov nevadi. Za mna jedna z najkrajsich prechadzok v EU.




samaria.jpg

0 Citovat

Tak to jsem nevěděla :) ale rozdíl 5km už asi není při celkové délce, tak velký :) spíš ta doprava z Heraklionu je pro mě oříšek, bez využití cestovky. Podle našich sil se v jeden den nedá ujít ani ta ,,kratší" trasa, když by člověk musel jít dolů i nahoru... Cesta na horu už tak v pohodě úplně nebude, dle mého názoru :) :)

0 Citovat

@Michal. Při rozžhavených kamenech a 20 ve stínu už obvykle umírám. A tady je a má být přes 30.

Proč cestuješ do země, ve které je vedro, když umíráš už při 20°C ve stínu? Možná to má nějaké prozaické vysvětlení, jen mě nenapadá jaké. Proto ten dotaz - neber ho ve zlém nebo osobně.

0 Citovat

Vypadá to, že si spíš někdy na jaře zaletnu do Chanie. Ty Jerevany, Maroka a Vietnamy se asi ještě nebudou létat dlouho.

0 Citovat

divan napsal(a):

@Michal. Při rozžhavených kamenech a 20 ve stínu už obvykle umírám. A tady je a má být přes 30.

Proč cestuješ do země, ve které je vedro, když umíráš už při 20°C ve stínu? Možná to má nějaké prozaické vysvětlení, jen mě nenapadá jaké. Proto ten dotaz - neber ho ve zlém nebo osobně.

a) čekal jsem spíš něco mezi 25-30. B) covid situace, kdy se na podzim už nebude moct nika (nebo bude moct, ale s testem). C) 23 kreditů r/t a někdy v budoucnu jsem chtěl vidět Knóssos. 

0 Citovat

@Zdíša: není moc fyzicky zdatná.

0 Citovat

Zatim tu jeste nebyla recena asi nejlevnejsi moznost navstevy soutezky Samaria.

A sice v ramci jednoho dne plout trajektem z Paleochora do Hora Sfakion (okolo 20 eur) a behem nekolika hodinove pauzy v Agia Roumeli se projit x-kilometru temer celou nadhernou soutezkou Samaria vzhuru az k mistu Samaria Village neboli Samaria Settlement a nasledne opet dolu do Agia Roumeli. Odtamtud trajektem do zminovaneho Hora Sfakion a pak treba busem do Chanie nebo Rhetymna.

0 Citovat

@Jakub Langer: Možná nejlevnější :) ale je potřeba jet z Heraklionu a ten je bohužel od Samarie pěkně z ruky...proto jsem doporučovala cestovní kancelář :) A nebo hodně dobrodružnou povahu :D :D.

@Michal :Ale Samarie je opravdu krásná, jak je zmíněno :) Myslím že nebudete peněz, které dáte cestovce litovat. A cestu dolů určitě zvládnete, jen si dejte druhý den odpočinek :). A jak psali jiní, cesta je hodně ve stínu a když se jde z kopečka, jde to :)

0 Citovat

Myslím že nebudete peněz, které dáte cestovce litovat .. co ja viem :D

0 Citovat

zdravím z Korfu. Tak cesta úplně v pohodě, už jsem si před odletem nadával do čeho jsem se to uvrtal ale problém je v rámci kovidu jen v hlavě. Odměnou je fakt klídek na místě, neumím posoudit o kolik je tu míň lidí ale určitě je to obrovský propad. Stavil jsme se v Kavosu a tam chcíp pes. 

Jo a nakonec jsem sehnal ubytování v Glyfadě, evidentně měla spousta lidí zrušitelnou rezervaci. Najednou se objevila spousta pokojů, i s výhledem na moře a za normální cenu. Dokonce mám svůj oblíbený, imho tady nejlepší :)


Možná se vybodnu na další místa a zůstanu tu celý týden. Jinak s rouškama jsou Rekové asi jako my. Nosí to tu v obchodech tak nějak na bradě, někdo poctivě a někdo vůbec. Včetně prodavaček. Oni asi většinou ví, že je to k ničemu. 

Karantény jsem se přestal bát, stačí říct, že jsem od případně nakaženého seděl daleko a že jsme větrali :-)

0 Citovat

mig22 napsal(a):

Karantény jsem se přestal bát, stačí říct, že jsem od případně nakaženého seděl daleko a že jsme větrali :-)

😆

0 Citovat

Zdravim, ted se snazim vyplnit ten QR kod do Recka a nabizi to ten rodiny QR kod, mam ho vyplnit nebo udelat zvlast i pro ostatni cleny rodiny za kazdeho zvlast? Na konci je kontaktni osoba, ktera se bude kontaktovat v pripade nejakeho probemu? Udelal jsem to dobre? Diky

0 Citovat

complexcargo napsal(a):

Zdravim, ted se snazim vyplnit ten QR kod do Recka a nabizi to ten rodiny QR kod, mam ho vyplnit nebo udelat zvlast i pro ostatni cleny rodiny za kazdeho zvlast? Na konci je kontaktni osoba, ktera se bude kontaktovat v pripade nejakeho probemu? Udelal jsem to dobre? Diky



Vyplnit pro kazdeho zvlast (vcetne deti).

0