Ak sa niekto chysta do Grecka, od 1.7. musi min. 48 hodin pred vstupom vyplnit dotaznik, pridelia mu QR kod a na letisku mu povedia, ci ho pustaju normalne alebo mu robia test a ide do domacej karanteny na max. 36 hodin. Viac info tu: https://travel.gov.gr/ https://news.gtp.gr/2020/06/27/p...ator-form/ https://www.handelsblatt.com/pol...56892.html Ak sa to naozaj zavedie, vsetky nedavne lacne vikendovky na Santorini, Kefaloniu atd. su na zvazenie.  .

Vstup do Grecka pre turistov od 1.7., QR kod

Založil ve fóru Obecně o cestování letadlem

Přesně, je to taková ruská ruleta. Už kvůli tomu jsem např. Wizzairu vděčný za překopání všech svých letenek (až na JTR) a tím pádem je mám možnost stornovat kdykoliv do oldetu.

U ubytování je potřeba brát free cancellation a pohlídat si, dokdy je možné ubytování stornovat - jestli např. den dva před odletem nebo rovný měsíc.

0 Citovat

S rodinou bych to neriskoval. Ale cestování v jednom / ve dvou může mít v těchto časech kdysi nevídané benefity.

0 Citovat

Coinneach napsal(a):

S rodinou bych to neriskoval. Ale cestování v jednom / ve dvou může mít v těchto časech kdysi nevídané benefity.


Pro dobrodružnější povahy určitě to má význam. Obsazenost hotelu kolem 10%, extra pozorný personál a téměř prázdné pláže a hotelové bazény. Nevýhody jsou ale také. Zatím mi přijde, že více jak polovina obchodů podél pobřeží na Rhodosu je zavřena a některé podle pohledu asi už na vždy.

0 Citovat

Letenky máme, tak holt čekáme, co se z toho vyvine. Když to půjde, pojedem, když ne, přebukujeme. Ale já možná patřím mezi ty dobrodružné povahy.

0 Citovat

Kdysi (třeba za časů Hanzelky a Zikmunda) bylo cestování jen pro dobrodružné povahy, takže se to aspoň v něčem dočasně navrátilo z nedávné doby přející velmi snadnému cestování.

0 Citovat

ifca.cery napsal(a):

Aktuální info Zakynthos (let WizzAir z Vídně)

Po příletu cca 1/2 letadla šla na test. Národnosti různé, kontrola kódu vizuální ani ne vteřina.  Já prosla bez, manžel šel na test (vyter z krku jako píšou ostatni). Formulář jsme měli prakticky stejný, oba stejné bydliště, pobyt, podobný věk. Zahadu rozluštil místní security, kódy jsou generovány náhodně, dnes byl klíč první číslo v kódu pod qr kódem (1 šla na test, 2 ne). Jak to bude zítra nebo na jiném letišti nikdo zřejmě netuší:). Výsledek dají vědět do 36h v případě, že je pozitivní, jinak nic, čekací karanténa není. Co se stane, pokud někdo v letadle bude mít pozitivní test, zřejmě neví ani řekové a upřímně doufáme, že se to nedozvíme. Tak hodně štěstí cestovatelum!

Letěli jsme stejným letem, takže potvrzuji že popis je přesný.  Na test šel taky jenom manžel. Tak teď už jenom aby to někdo z těch lidí, co testovali neměl. 

My jsme v Laganas a je to tu opravdu liduprázdé. 

0 Citovat

My letíme na Rhodos 12.8.20 letenky byly za 2450 Kč od Ryan, takže celá rodina plus 1 kufr 10400 letenky, ubytko krásný domek přes Arbinb za 8000 za týden pro 4 osoby a půjčení auta s plnou pojistkou 6000 na celý týden 24 400 Kč za 4 osoby to je paráda,  takže pokud jezdíte přes CK  jak někdo píše výše tak to drahé je, ale individuálně je to letos opravdu za pár peněz. 

0 Citovat

Ano, kdyz se ubytko (a ostatni naklady) rozpocita na vice osob, vychazi to super. Kdyz ale cestujete jako jedinec, uz to takova hitparada neni. To jen konstatuji, samozrejme vim, ze to tak je. Psal jsem to v tom smyslu, ze jsem ocekaval diky letosni krizi pokles cen jak u CK, tak u individualniho ubytovani. Oproti lonskym rokum vsak vidim zdrazeni cca 20 %.

0 Citovat

Vladka napsal(a):

Letěli jsme stejným letem, takže potvrzuji že popis je přesný.  Na test šel taky jenom manžel. Tak teď už jenom aby to někdo z těch lidí, co testovali neměl. 

My jsme v Laganas a je to tu opravdu liduprázdé. 


A rozsazoval wizzair cestující, co neměli koupené sedačky a byli ze společné rezervace?

0 Citovat

Letěli jsme dnes z Prahy na Korfu (Ryanair). Po příletu testovali zhruba třetinu až polovinu letadla, podle všeho ty s QR kódem s číslem 1 na začátku, tedy asi žádný sofistikovaný algoritmus, jak oznamovali. 

Už jsme ale nevyplňovali žádný další formulář, takže jsme neuváděli ani čísla sedadel. Formulář chtěli jen po turistech z rizikových zemí (Itálie).

Měl jsem ta to, že děti do 18 let se testovat nebudou, ale spolu se mnou poslali na test automaticky i syna. 

0 Citovat

Vladka napsal(a):

Letěli jsme stejným letem, takže potvrzuji že popis je přesný.  Na test šel taky jenom manžel. Tak teď už jenom aby to někdo z těch lidí, co testovali neměl. 

My jsme v Laganas a je to tu opravdu liduprázdé. 

Taky jsme letěli stejným letem, na test nás poslali všechny čtyři  včetně dětí, ale u testů se nám podařilo vyjednat, že půjde pouze manželka ,když jsme rodina žijící ve společné domácnosti. Během dne došla SMS ve smyslu, že můžeš dodržet jednodenní karanténu. My jsme v Amaudi a taky takřka sami.

0 Citovat

Vladka napsal(a):


My jsme v Laganas a je to tu opravdu liduprázdé. 


To bych chtěla vidět Laganas liduprázdnej  :-) My tam byli pár let zpátky a právě kvůli Laganasu už mě to moc na Zakynthos netáhne...ano je tam plno krásnejch míst, ale já pořád mám v paměti hlavně ten šílenej rámus, Anglány a bordel v Laganasu :-D :-D , takže teď to musí bejt paráda, tak jak na Pražským hradě :-)

0 Citovat

kobracek napsal(a):


A rozsazoval wizzair cestující, co neměli koupené sedačky a byli ze společné rezervace?

Zeptal jsem se přímo Wizzu na FB, jestli je to součástí jejich zdravotních opatření, něco mi říká, že odpověď nedostanu. 🤣 
0 Citovat

To jo no 😅 a ostatní co letěli z Vídně wizzair rozsadil?

0 Citovat

Teď jsme přiletěli z Vídně do Athén. oběma nám začínal kód na formuláři číslem 2 a netestovali nás. V letadle jsme žádný formulář nevyplňovali. nějaké lidí brali na testy, ale půlka jich určitě nebyla.

0 Citovat

Čím víc letadel bude létat, tím méně procent lidí z nich budou testovat. Ta kvóta dostupných testů totiž je konstantní (cca 8000 testů a od půlky července cca 12000 testů denně). 

//opraven měsíc

0 Citovat

Michal napsal(a):

Čím víc letadel bude létat, tím méně procent lidí z nich budou testovat. Ta kvóta dostupných testů totiž je konstantní (cca 8000 testů a od půlky června cca 12000 testů denně).

to  asi chtějí, ale mám tu kamarádku a ta mi říkala, že včera zvládli vyhodnotit ani ne 300 testů. Jinak letenky jsem měli před Ryan, leželi jsme s Laudou, letadlo napráskané a někteří cestující si je neustále sundávali.

0 Citovat

klarysska napsal(a):

to  asi chtějí, ale mám tu kamarádku a ta mi říkala, že včera zvládli vyhodnotit ani ne 300 testů. Jinak letenky jsem měli před Ryan, leželi jsme s Laudou, letadlo napráskané a někteří cestující si je neustále sundávali.

tak to muselo být super... i ženy si je sundávaly, když jste leželi s tím Laudou? :-)

0 Citovat

mirjur napsal(a):

tak to muselo být super... i ženy si je sundávaly, když jste leželi s tím Laudou? :-)

sorry, psala jsem rovnou z letiště, ať mají ostatní další info k letům a trošku se mi automaticky popřepisovala slova. samozřejmě jsme neleželi, ale letěli a cestující si sundávali roušky, ne spodní prádlo, leda že v by mi něco uniklo z řad před námi 😅🙈

0 Citovat

mirjur napsal(a):

To se mi nezdá... ale tak uvidíme, jaká bude realita, letíme příští týden.


Sdílím (photoproof) oficiality, taky doufám, že to nebude tak horký. Ale teď mě rozsekalo že jsem pronikl na zapáskovánou nevím proč nepovolenou část pláže... a i když večer nikde nikdo, zapadakov, za 15 minut u mě byla policie... s úsměvem a naprosto přátelský vykázán, ale i tak

0 Citovat

Tak potvrzuji testovaci loterii na rhodosu - kdo ma kod s dvojkou projde. Jednicky jdou na test. Formulare s kontakty a infem ohledne mista pobytu rozdala a vybirala posadka v letadle, nikdo na letisti nechtel nic dalsiho. 

0 Citovat

@Danny: A kde přesně jsi? A co je tam pozitivního? Málo turistů... a? (Mám dnes poslední možnost na zrušení rezervace zdarma...)

0 Citovat

Já jsem zvědavá, jak se to bude všechno vyvíjet. Máme letět 1. 8. na Santorini. Zrušila jsem původní ubytování a zabookovala jiné (dražší, jak jinak), kde je zrušení zdarma do 17. 7. A bojím se, jestli tento proces nebudu muset zopakovat ještě jednou, abych se dostala na zrušení třeba jen 3 - 4 dny před odletem. Ale i během těch pár dní se může všechno změnit. Dneska člověk neví dne ani hodiny a je dost děsivé (i když pro ochranu zemí pochopitelné), že si země mohou ze dne na den říct "vaši zemi škrtneme ze seznamu bezpečných", aniž by dořešili následky takových rozhodnutí. Mimochodem, nemáte někdo zkušenost se sháněním ubytování až přímo po příletu na Santorini, případně přímo kontakt na nějaké ubytování, kterému by nevadilo zrušení na poslední chvíli? Přemýšlím, jestli by to nebylo nejlepší řešení. 

0 Citovat

Máte prosím někdo nějaké poznatky z Rhodosu, jak to tam vypadá se službami - bary, restaurace atd. ve Faliraki a přímo v Rhodosu? :) 

MHD by mělo fungovat podle jejich stránek, sice omezeně proti normálnímu stavu, ale je to dostačující. Jestli ale se dá dostat autobusem i z letiště do Rhodos City, to jsem nebyla schopna najít, napsala jsem na letištní info e-mail, ale pochybuji, že dostanu odpověď, tak kdyby měl někdo zkušenost.

0 Citovat

@mirjur španělské poznatky z Barcelony, Lanzarote, Furteventury. Pozitivní je, že mám volno a mám to tu rád, tak jsem rychle vyrazil dokud to tu nebude přecpané turisty. Mimochodem je už jich teď na FUE celkem dost, hlavně Španělé, ale je slyšet i polština, němčina a francouzština. Dokonce skupinku asiatu jsem potkal. Můj hotel otevíral 1.7. (zdaleka ne všechny jsou otevřené) a hned první den se nás tu sešlo ke stovce, dnes už má +/- 300. Zajímavý postřeh ze snídaně, včera vše velmi striktní a zaměstnanci lidem ze švédských stolů překládali jídlo na talíře, dnes byla část sortimentu přesunuta na talířky, takže si člověk bere už připravené porce no a jelikož už nestíhají, zbytek už funguje, že si každý nandava sám (před vstupem do jídelny kontrola povinné dezinfekce rukou). Ještě v týdnu od 21.6. jsem potkával mimoostrovni turisty ojediněle, ale teď už je to celkem masovka. Ale možná jsem už zhýčkanej, jsem venku od konce května a Dubrovník, Bulharsko, Slovinsko a Korfu, tam jsem byl snad opravdu sám (hlavně první a poslední jmenované). Takže po EU nic nerušit, opatření jsou sice často vostrejsi a nezvyklá, ale není to nic co by se nedalo akceptovat nebo tě to významně otravovalo. Já se vždy nejvíc bál při překračování hranic, jak si kontroly předpisy vyloží, ale teď už je (zatím) myslím všude po EU jasno. 

0