Ahojte, chtěli bychom se vydat během června někam k moři. Mohu vás, cestovatele, poprosit o názor, kam byste se vydali raději? Vzhledem ke covid restrikcím, nákladům, popřípadě kde je to “lepší” atd.  Diky!   .

Mallorca vs Řecko (Rhodos, Samos)

Založil ve fóru Obecně o cestování letadlem

Ahojte, chtěli bychom se vydat během června někam k moři. Mohu vás, cestovatele, poprosit o názor, kam byste se vydali raději? Vzhledem ke covid restrikcím, nákladům, popřípadě kde je to “lepší” atd. 

Diky! 

0

Řecko - covid nehrotí, jak v západní Evropě; je levnější a mají lepší jídlo.

0 Citovat

Jan Vidim napsal(a):

Řecko - covid nehrotí, jak v západní Evropě; je levnější a mají lepší jídlo.

Naprostý souhlas. Jednoznačně Řecko.

0 Citovat

Recko, ale ne provarene ostrovy.

0 Citovat

No nevim, Recko mam rad , je tam levne ,vyborne  jidlo ,krasne more ,ale uz loni se nechovali korektne  ( nebyl jsem ,jen z doslechu  ) 

Ale tyto podminky ,ktere soucasne plati  ve me nevzbuzuji dojem ,ze by to nehrotili 

b. Potvrzení o negativním PCR testu  provedeném  nejdéle 72 hodin před překročením hranice výtěrem z nosohltanu nebo hltanu ( nikoliv ze slin nebo kloktáním ) v akreditované laboratoři země původu nebo tranzitu

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    C) Testování na hranicích a karanténa

Cestující ze všech destinací mohou být při příjezdu do Řecka podrobeni kontrolním testům na Covid-19 a jsou povinni tyto testy strpět. Odmítnutí podstoupit kontrolní test nebo pozitivní výsledek kontrolního testu mohou být důvodem k odepření vstupu do země.

Testovaní cestující musí vyčkat na místě až do oznámení výsledku kontrolního rychlého antigenního testu. V  případě pozitivního výsledku musí zůstat 14 dní v karanténě  na jimi udané adrese (event. v úřady určeném hotelu - další informace v kap. 3. OPATŘENÍ). Tato povinnost se může vztahovat i na jeho nejbližší spolucestující (rodinu, přítele). Porušení se trestá pokutou 5.000 EUR. Cestující testovaní na pozemní hranici nebudou v případě pozitivity vpuštěni do země.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

a ) Za prve  PCR test ze slin nebo kloktanim splnuje predepsanou normu EU a ma byt uznan napric vsemi staty EU .

b) Pokud predkladam  certifikat o provedenem PCR testu v predepsane lhute ,jakym pravem mi chteji kdykoliv se jim zlibi  udelat ne uplne presny antigenni test ,ktery v dusledku muze znamenat 14 dnu karanteny  , nejen pro mne  ale i pro spolucestujici  

Toto rozhodne nepovazuju za  vstricny a nehortici pristup  a jejich lonske sliby i  zmeny  rovnez  duveru nevzbuzuji 

Je to skoda ,ale za soucasne situace  bych Recko nevoli  a volil bych  spis oranzovou zem ,coz je  v soucasne dobe s jiznich zemi a mist  Mallorca nebo Portugalsko  do obou je  na vstupu pozadovan PCR test ale navrat je pak  jednodussi  Portugalsko  je levnejsi  do obou zemi lze asi cestovat  nejlepe z Vidne 

Pripadne jeste Malta ,ktera nabizi  test zdarma az na miste 

Vseobecne bych vyckal  jeste  do druhe poloviny cervna  kdy se podminky  mohou zmenit  snad k lepsimu ,

Jinak samozrejme jak Rhodos tak Samos  super ,na Rhodosu jsme byli dvakrat, na Samosu jednou, oba muzu dost doporcit  pokud se Rekove vzpamatujou, tak ano 

0 Citovat

Omlouvám se mikire, ale tohle jsou fakt plky. PCR test bude potřeba kamkoliv, tak nevim proc by to mela byt nevyhoda do Řecka... Nehroti mysleno na ulicich, plazich, restauracich, MHD, ale nebyl jsi tam tak to nemuzes vedet no...

0 Citovat

Jan Vidim napsal(a):

Omlouvám se mikire, ale tohle jsou fakt plky. PCR test bude potřeba kamkoliv, tak nevim proc by to mela byt nevyhoda do Řecka... Nehroti mysleno na ulicich, plazich, restauracich, MHD, ale nebyl jsi tam tak to nemuzes vedet no...

 

Byla jsem za poslední měsíc Španělsko i Řecko a naprostý souhlas s Jan Vidím. Na ty šaškárnay kolem vstupu (QR,  testy...) na webech ministerstev si už budeme muset zvyknout. Ono to totiž ve skutečnosti není vůbec tak strašný, jen se to tak musí v rámci "boje proti Covidu" prezentovat.  Důležitý je to, co se děje před boardingem/po příletu na letišti/ v dané lokalitě. Z mých dvou tripů musím opravdu vyzdvihnout línou řeckou laxnost na letišti (oproti tomu v Palmě důkladné čtení PCR, dokladů, pět kontrol než člověk vyleze z letiště ...).  Co se týká roušek, tak ať už je člověk kdekoli, je děsný rozdíl MĚSTO versus OSTROV. Na ostrovech roušky (a Covid obecně) nula, ve městech je to pod pokutama prožíváno všude extrémně (rozhodně víc, než u nás).

Tzn. vyhrává řecká kuchyně, ceny a dostupnost letů. Osobně autorovi příspěvku doporučuji Aegina a Agistri, popř. jiný z ostrovů v Saronském zálivu,  protože to byl opravdu cenový ráj se šmrncem exotiky. Jo a za tejden hodímreport z jine řecké lokality ZA KAČKU ✌

0 Citovat

@ Jan Vidim , proc by jsi se omlouval ja akceptuju kazdy nazor ,ale vysvetli mi proc plky , .kdyz  jasne deklaruji ,ze neuznavaji test ze slin  i kdyz  splnuje EU normu  a pisou o nem ze je  uznavany napric  EU  a jak vidno tak neni , ktere staty ho jeste neuznavaji  nevim, rad bych to i zjistil  a urcite neni jedno jestli staci naplivat do kalisku  ,nebo si nechat stourat v nose nebo v krku 

Prijdou mi jak Madari .ze si delaji co chteji ,covid pasy taky chteji svoje ,souhlasim ,ze  test bude zatim muset byt vsude ,ale ty prime vyhruzky bych taky nevidel jako plky i kdyz samozrejme pokud mam PCR negativni , tak  je  mala pravdepodobnost  ,ze antigen po priletu do Recka  bude  pozitivni  i kdyz vyloucit to samozrejme nelze ,ale spis asi pujde o chybu  toho antigenniho testu nez o skutecne nakazeni  a pak je problem,.ktery jsem nezavinil a mam za to  byt trestany  restrikcema a zkazenou dovolenou ?

Do Recka bych letel  radeji nez jinam ,ale jako nevyhodu ty jejich podminky vnimam ,navic zatim po navratu z Recka musis absolvovat  dalsi  test po 5 dnech ,kdezto s tech oranzovych statu  staci  antigen pred odletem 

A to nehroceni ? Jasne asi nebudou tak jak Spanele , ale  normalni zivot by se mel od cervna  rozbehnout pomalu vsude ,dokonce i v tak zabrzdene zemi  jako je Irsko uz mi vcer prislo na email ze od 19 cervence  bude  opet umozneno  mezinarodni cestovani  bez podstatneho duvodu  a nejake ty rousky ? To osidim kdykoliv 

0 Citovat

Netuší někdo, jak se ta opatření hrotí na větších řeckých ostrovech, typu Korfu, Rhodos? Athény jsou jeden extrém, Agistri druhý, zajímalo by mě, jestli je něco mezi tím. Pláže, vesnice určitě v pohodě, ale třeba ve městě Rhodos si dovedu představit, že tam bude policie pokutovat za roušky úplně stejně jako v Athénách...

0 Citovat

Tak mezitim ctu  prispevek Katky .takze samozrejme  to pak je o necem jinem tou laxnosti  si mam predstavit ,ze priletim s plivacim testem a oni to resit nebudou ?  Jinak Katko  ty jsi v cestovani  v dobe covidu  naprosta jednicka  ,par lidi jeste docela litalo ,ja jsem diky nesmyslnym zakazum  pod hrozbou  vysoke pokuty  pripadne i vezeni nemohl Irsko opustit (letos ,loni jsem lital bez testu ) a teprve v cervnu  poletim do CR  a to Portugalsko mozna  na konec cervna vzdam, kvuli 19 dnum si nebudu komplikovat zivot a poletime pozdeji  

Neproflaknute ostrovy Recka . me prijdou  hure dostupne ,vsechno leda pres Atheny a pak trajekt nebo jejich letecka spolecnost  cestopis si opet rad prectu 

Samozrejme kdyz litas pres Viden  tak se v CR asi jednomu testu vyhnes 

0 Citovat

Matouš napsal(a):

Netuší někdo, jak se ta opatření hrotí na větších řeckých ostrovech, typu Korfu, Rhodos? Athény jsou jeden extrém, Agistri druhý, zajímalo by mě, jestli je něco mezi tím. Pláže, vesnice určitě v pohodě, ale třeba ve městě Rhodos si dovedu představit, že tam bude policie pokutovat za roušky úplně stejně jako v Athénách...

Ahoj. Když jsem se vracela z Athén, ve Vídni jsem potkala kočku, která byla v ten stejný termín týden na Rhodosu. Pracovala tam v minulosti za barem, takže to tam opravdu zná a orientuje se. Říkala, že nejhorší dopad je na restaurace a ubytování - víc jak polovina podniků oproti předchozím rokům zcela zkrachovala a tudíž má zavřeno, Jinak co se týče roušek, restrikcí a pokut, tak platí to, co jsem říkala víše - ostrovy mají úplně jiný přístup, roušky minimálně, policie řeší zase to, co kdysi a svět vypadá zase normálně. Jo a památky byly na Rhodosu taky otevřené.

0 Citovat

mikir napsal(a):

Tak mezitim ctu  prispevek Katky .takze samozrejme  to pak je o necem jinem tou laxnosti  si mam predstavit ,ze priletim s plivacim testem a oni to resit nebudou ?  Jinak Katko  ty jsi v cestovani  v dobe covidu  naprosta jednicka  ,par lidi jeste docela litalo ,ja jsem diky nesmyslnym zakazum  pod hrozbou  vysoke pokuty  pripadne i vezeni nemohl Irsko opustit (letos ,loni jsem lital bez testu ) a teprve v cervnu  poletim do CR  a to Portugalsko mozna  na konec cervna vzdam, kvuli 19 dnum si nebudu komplikovat zivot a poletime pozdeji  

Neproflaknute ostrovy Recka . me prijdou  hure dostupne ,vsechno leda pres Atheny a pak trajekt nebo jejich letecka spolecnost  cestopis si opet rad prectu 

Samozrejme kdyz litas pres Viden  tak se v CR asi jednomu testu vyhnes 

Když přiletíš do Řecka, podívají se na papír, kde je napsáno negativní a na tvůj QR kód. Ten ale neskenují, takže kdybys měl QR kód od novejch bot, projdeš taky. Na dokladech je fakt víc nezajímá, rozhodně nezkoumají druh testu (odkud je tvůj vzorek🙈😁), laboratoř, dokonce ani nepárují tvoje jméno a číslo pasu s tvým ID dokladem. To je velký rozdíl oproti Španělsku. 

0 Citovat

Hmm diky : -) V takovem pripade beru zpet to co jsem napsal o Recku a co je oficialni verze  Ministerstva zahranici 

0 Citovat

Kateřina Ostrá napsal(a):

Ahoj. Když jsem se vracela z Athén, ve Vídni jsem potkala kočku, která byla v ten stejný termín týden na Rhodosu. Pracovala tam v minulosti za barem, takže to tam opravdu zná a orientuje se. Říkala, že nejhorší dopad je na restaurace a ubytování - víc jak polovina podniků oproti předchozím rokům zcela zkrachovala a tudíž má zavřeno, Jinak co se týče roušek, restrikcí a pokut, tak platí to, co jsem říkala víše - ostrovy mají úplně jiný přístup, roušky minimálně, policie řeší zase to, co kdysi a svět vypadá zase normálně. Jo a památky byly na Rhodosu taky otevřené.

Moc děkuju za report, to jsem vážně rád, už jsem chtěl letos Řecko pohřbít kvůli těm pravidlům. Tak Athénám se vyhnu obloukem a na ostrovech určitě někde něco najdu :) Těch podniků je mi strašně líto, už loni to bylo vidět, v Athénách i večer v létě v restauracích tak pusto, že se člověku svíralo srdce. Snad si tam lidi zase najdou cestu, aspoň na ty ostrovy...

0 Citovat

Matouš napsal(a):

[citace="Kateřina Ostrá"]

Ahoj. Když jsem se vracela z Athén, ve Vídni jsem potkala kočku, která byla v ten stejný termín týden na Rhodosu. Pracovala tam v minulosti za barem, takže to tam opravdu zná a orientuje se. Říkala, že nejhorší dopad je na restaurace a ubytování - víc jak polovina podniků oproti předchozím rokům zcela zkrachovala a tudíž má zavřeno, Jinak co se týče roušek, restrikcí a pokut, tak platí to, co jsem říkala víše - ostrovy mají úplně jiný přístup, roušky minimálně, policie řeší zase to, co kdysi a svět vypadá zase normálně. Jo a památky byly na Rhodosu taky otevřené.

Moc děkuju za report, to jsem vážně rád, už jsem chtěl letos Řecko pohřbít kvůli těm pravidlům. Tak Athénám se vyhnu obloukem a na ostrovech určitě někde něco najdu :) Těch podniků je mi strašně líto, už loni to bylo vidět, v Athénách i večer v létě v restauracích tak pusto, že se člověku svíralo srdce. Snad si tam lidi zase najdou cestu, aspoň na ty ostrovy...

[/citace]

 

ATHÉNY teď... Zas tak strašný to nebylo 😊

 

Ale ostrovy jsou jiný kafe. Tam je to fakt někde vybrakovaný a pohřbený..

 

Užij dovolenou a ať v Řecku vybereš cokoli, jsem si jistá, že to nebude chyba.


20210513-205736-01.jpeg

0 Citovat

Možná v létě byli Athéňáci na ostrovech a teď jsou doma, tak je tam víc živo :D Děkuju, Řecko je vážně jistota, právě se mi nikam jinam vůbec nechtělo.

0 Citovat

A jak je to u návratu z oranžových zemí při nástupu do letadla tam? Popravdě se mi nechce platit tam někde za test 50 Eur apd., když jsem si na 99,9% jist že vir nemám (měl jsem těžký průběh, protilátek mám plno a jsem i po první vakcíně) a když si bez problémů tu u nás hned po příjezdu můžu udělat to samé, jen zdarma.

Kde je ten antigen test reálně vyžadován? Už na letišti na místě odletu (Španělsko)? Či při vstupu do letadla? Či při výstupu na letišti (přilétal bych do Vídně)? Nebo až tu na rakousko/českých hranicích?

0 Citovat

Rakousko má stejnou výjimku na vstup pro očkované, 22 dní po první vakcíně, jako ČR. Tzn. pokud nevyžadujou pravidla letecké společnosti (Ryanair a Wizz určitě ne), žádný antigen vyžadovat nebudou

0 Citovat

Ok, to jsem chtěl slyšet. Že Ryanair ani Wizzair (s tím bych asi letěl) s ničím takovým otravovat nebudou.

0 Citovat

Jenom bych si asi z UZIS vytiskl to potvrzení s anglickým textem. Jinak k obecnému tématu tady: taky preferuju Řecko před Španělskem, tady musím asi poprvé v životě adorovat řecký salámistický přistup - v případě reakce na Covid z toho vylezla celkem pragmatická a rozumná reakce, PCR test směrem tam beru jako nutnou ochranu řeckých politiků před vystrašenější částí řeckých voličů. Španělskou nelogickou rouškofilii (venku všude a za všech okolností, v baru sundavám) jsem rozumem nepobral. 

0 Citovat

To už Rakousko nepožaduje ten jejich formulář s razítkem a podpisem lékaře?

https://www.ris.bka.gv.at/Dokume...999.pdfsig

0 Citovat

Při cestě pouze na a z letiště by v rakousku nic být potřeba nemělo.

0 Citovat

tramin napsal(a):

To už Rakousko nepožaduje ten jejich formulář s razítkem a podpisem lékaře?

https://www.ris.bka.gv.at/Dokume...999.pdfsig

Viz níže..ten orazítkovaný formulář pokud není cestující schopen dokázat jinak

cituji:

What proof is accepted?

Proof of negative test, vaccination, or past infection can be a doctor's certificate, an official test result, a vaccination certificate/vaccination card/vaccine passport (including a pdf from an electronic vaccine passport, either on your phone or as a hard copy), or an official/medical certificate proving a past infection, either in German or English. If your original certificate is not in English or German, please use this official health certificate in German or English as proof.

If you are unable to show any of these documents, you are required to take a PCR or antigen test within 24 hours of arriving in Austria.

Ten výtisk z UZIS s angličtinou v závorkách snad splňuje to: vaccination certificate/card..as a hard copy..in English. Pokud budou mít s tím problém..platí poslední věta..ve VIE tranzit

0 Citovat

Dík a mohu se zeptat na zdroj? Mě totiž nejde o tranzit, ale o běžnou návštěvu Rakouska.

0 Citovat

https://www.austria.info/en/serv...egulations

 

0