TL;DR: nemohli jsme nastoupit na poslední let do destinace. Co můžeme udělat pro to, aby nás nechali nastoupit na lety zpět?   Nesnesitelně dlouhý příběh: Ahoj zkušenější a chytřejší. Přes všechna varování jsme byli životní situací donuceni koupit na poslední chvíli docela drahé letenky přes Kiwi z Prahy do Tokia. Trošku jsme stresovali, že jinde (ani u LOTu který let operoval) nebyly k mání. Ale kupodivu byly potvrzené, v Praze jsme nastoupili, so far so good.  Ve Varšavě Polák zahlásil po hodině letu závadu, vracíme se, ale ještě fuel dump, pár zatáček než to vyteče, nachystání nové 777, zpoždění cca 4h. To jde. Na přestup jsme měli 5, stresujeme, ale to určitě stihneme. V Soulu běžíme hned ke nejvzdálenějšímu Gatu, ale na papíru má slečna asi 10 jmen, mezi nimi naše, posílá nás daleko zpět na ‘Transfer office’. Prokázání očkování. Ok, tady prosím. A aj. Dozvídáme se z lámané korejské angličtiny, že jsme objektivně udělali chybu. V záchvatu urgence a příliš uklimbaní pohodou v Evropě jsme nezkontrolovali podmínky pro vstup. Amatérská chyba, jasně. A přítelkyně má jen 2 očkování a prodělaný Covid. S tím nás do Japonska nepustí. Stačil by ale PCR. Jak jsem čekal že to bude probíhat: pustí nás hned před letiště kde je covid-centrum, uděláme test, dodáme, letíme. Jak to probíhalo: Časový pres, gate se uzavírá za 5 minut, já můžu letět když tam doběhnu a přítelkyně si udělá PCR a koupí si let samostatně někdy po mě. To neriskneme, tak raději neletím ani já. Přichází korejská zástupkyně LOTu, která nám říká, že nemůžeme ani do Japonska, ale ani nás nepustí ven, protože na to bychom museli mít víza. Máme si koupit letenky zpět do Česka a odchází. Zjišťujeme že s Česko s Koreou jsou sice v bezvízovém stavu, ale Korea si jednostranně určila taková jednoduchá, v podstatě automatická víza. Ty hned kupujeme za pár drobných a přichází potvrzení. Akorát že po několika hodinách zjišťujeme že ven nás pustí jen po schválení aerolinkou. A zmíněná zástupkyně nám to zamítá, protože podle ní jsou platná pouze pokud se o ně požádá před odletem. Na ambasádě zjišťujeme že je to blbost, že tuto podmínky přidali pouze aby to kapacitně zvládali, což je v podstatě napsané o řádek výše a že se běžně pouští i s vízem udělaným na místě. Druhý den na letišti v transferové zóně, obří pomoc konzula pomohla a dostáváme se z letiště. PCR test, výsledek za hodinu, kupujeme novou letenku Soul-Tokio, ale ověřujeme že s letem zpět nebude problém. Jen tak pro jistotu. Aha, bude. To že jsme si museli koupit nový let Soul-Tokio vlastně chápu. Ale proč by se nám měl zrušit let zpět už moc ne. A hrozně se nám nechce kupovat (k nákladům 60k do teď) druhé letenky zpět za 30k pro oba. Uaaa, prosím, dá se s tím něco dělat? Kiwi v chatu lituje, že ne. LOT jsme zatím (bez strategie a bez vaší rady) nekontaktovali. Jestli je nám pojištění Revolutu Premium k něčemu zatím také nevím. Za jakékoliv řešení po vás pojmenuji prvorozeného potomka, dovezu ztracenou medaili Adama Ondry z Olympiády tady a prohlásím vás za Aerolinkového boha. Díky, Honza a Johanka  .

Let zpět při nenastoupené poslední části letu tam

Založil ve fóru Obecně o cestování letadlem

TL;DR: nemohli jsme nastoupit na poslední let do destinace. Co můžeme udělat pro to, aby nás nechali nastoupit na lety zpět?

 

Nesnesitelně dlouhý příběh:
Ahoj zkušenější a chytřejší. Přes všechna varování jsme byli životní situací donuceni koupit na poslední chvíli docela drahé letenky přes Kiwi z Prahy do Tokia. Trošku jsme stresovali, že jinde (ani u LOTu který let operoval) nebyly k mání. Ale kupodivu byly potvrzené, v Praze jsme nastoupili, so far so good. 
Ve Varšavě Polák zahlásil po hodině letu závadu, vracíme se, ale ještě fuel dump, pár zatáček než to vyteče, nachystání nové 777, zpoždění cca 4h. To jde. Na přestup jsme měli 5, stresujeme, ale to určitě stihneme.

V Soulu běžíme hned ke nejvzdálenějšímu Gatu, ale na papíru má slečna asi 10 jmen, mezi nimi naše, posílá nás daleko zpět na ‘Transfer office’. Prokázání očkování. Ok, tady prosím. A aj. Dozvídáme se z lámané korejské angličtiny, že jsme objektivně udělali chybu. V záchvatu urgence a příliš uklimbaní pohodou v Evropě jsme nezkontrolovali podmínky pro vstup. Amatérská chyba, jasně. A přítelkyně má jen 2 očkování a prodělaný Covid. S tím nás do Japonska nepustí. Stačil by ale PCR.

Jak jsem čekal že to bude probíhat: pustí nás hned před letiště kde je covid-centrum, uděláme test, dodáme, letíme.

Jak to probíhalo: Časový pres, gate se uzavírá za 5 minut, já můžu letět když tam doběhnu a přítelkyně si udělá PCR a koupí si let samostatně někdy po mě. To neriskneme, tak raději neletím ani já. Přichází korejská zástupkyně LOTu, která nám říká, že nemůžeme ani do Japonska, ale ani nás nepustí ven, protože na to bychom museli mít víza. Máme si koupit letenky zpět do Česka a odchází.
Zjišťujeme že s Česko s Koreou jsou sice v bezvízovém stavu, ale Korea si jednostranně určila taková jednoduchá, v podstatě automatická víza. Ty hned kupujeme za pár drobných a přichází potvrzení. Akorát že po několika hodinách zjišťujeme že ven nás pustí jen po schválení aerolinkou. A zmíněná zástupkyně nám to zamítá, protože podle ní jsou platná pouze pokud se o ně požádá před odletem.
Na ambasádě zjišťujeme že je to blbost, že tuto podmínky přidali pouze aby to kapacitně zvládali, což je v podstatě napsané o řádek výše a že se běžně pouští i s vízem udělaným na místě. Druhý den na letišti v transferové zóně, obří pomoc konzula pomohla a dostáváme se z letiště. PCR test, výsledek za hodinu, kupujeme novou letenku Soul-Tokio, ale ověřujeme že s letem zpět nebude problém. Jen tak pro jistotu. Aha, bude.

To že jsme si museli koupit nový let Soul-Tokio vlastně chápu. Ale proč by se nám měl zrušit let zpět už moc ne. A hrozně se nám nechce kupovat (k nákladům 60k do teď) druhé letenky zpět za 30k pro oba. Uaaa, prosím, dá se s tím něco dělat?

Kiwi v chatu lituje, že ne. LOT jsme zatím (bez strategie a bez vaší rady) nekontaktovali. Jestli je nám pojištění Revolutu Premium k něčemu zatím také nevím.

Za jakékoliv řešení po vás pojmenuji prvorozeného potomka, dovezu ztracenou medaili Adama Ondry z Olympiády tady a prohlásím vás za Aerolinkového boha. Díky, Honza a Johanka

1

Nic neudelate. Jen nova letenka. V okamziku neproleteni segmentu je zbytek letenky zruseny.

edit: jen pro upresneni - plati pro zpatecni letenky u tradicnich dopravcu. pokud by byly dve samoststne letenky tam a zpet, vyse zminene neplati. totez u lowcostu.

 

4 Citovat

Ja bych tam zavolal a třeba se domluvíte, nějakou ověřenou strategii tady asi o nikoho nezískáte. 

2 Citovat

záleží na podmínkách tarifu, někdy je povoleno zaplatit noshow fee a převystavit letenku, za zeptání nic nedá. nemusí to být levná záležitost, ale při jestli bude mít štěstí (tarif, který to umožňuje) + ochotný a schopný agent, může to být někdy řešitelné a vyjít levněji, než komplet nová letenka.

 

3 Citovat

Prvotně by bylo vhodné vědět co máte za letenku od Kiwi. Zda slepenec (Praha - Varšava - Soul + Soul - Tokio) nebo regulérní letenku (Praha - Varšava - Soul - Tokio). Pokud první variantu, "bohužel" vaše 100% chyba, ale letenka Soul - Praha by v tomto případě měla být stále platná (jelikož vám Kiwi prodalo 2 separátní letenky). Druhá varianta je o něco "lepší či horší (jak se to vezme)", zde je opět vaše chyba, že nesplňujete podmínky vstupu do destinace, ale v tomto případě je chyba i na straně LOTu, že vás vůbec pustili do letadla v Praze bez platných vstupních dokumentů do finální destinace. Již v Praze Vám měli zamítnout vstup do letadla. Tudíž by se o Vás měla postarat letecká společnost z důvodu jejich pochybení (v Soulu). Ale jak to bude, když jste odletěli ze Soulu do Tokia a "utekli", těžké povědět. 

 

Takže si prvotně zjistěte co vám Kiwi vůbec prodalo.

5 Citovat

Za prvé bych chtěl říct, že s vámi soucítím, tohle je noční můra každého cestovatele. Předchozí diskutující napsali už v podstatě vše relevantní. 
V tvém textu jsem nenašel, jaké aerolinky Vás měly přepravit ze Seoulu do Tokya. Nicméně v tomhle případě si myslím, že se nebude jednat o slepenec od Kiwi (tentokrát bohužel), protože jsem takové letenky viděl v prodeji přímo na webu LOTu a kromě toho ty píšeš, že jste to řešili se zástupkyní LOTu, který by případě, že od LOTu máte letenky jenom to Soulu, s tím neměla nic do činění. Jediné co můžeš udělat je zavolat na zákaznické centrum LOTu, z mojí zkušenosti s nimi bývala docela dobrá domluva. Problémem může být Kiwi, kdy se s váma LOT může úplně odmítnout bavit. K tomu aerolinky přistupují různě, některým je jedno, že máte letenku od OTA, jiné vás nekompromisně odkážou na prodejce. Držím palce, aby to dobře dopadlo. 

 

4 Citovat

Předně všem děkuji za reakci. To že jsme udělali drahou chybu je blbé, ale aspoň máme klid, že víme na čem jsme.

Jestli máme regulérní letenku nebo slepenec nevím, připojuji printscreen.
A ze Seoulu do Tokya jsme přes Kiwi pořídili separé lístky s Air Seoul.

Šance tomu nedávám, ale zkusíme tedy přemluvit LOT a zamáčkneme slzu. Díky všem!


9c207120-47e3-4fa7-aff6-2ba1f74653cb.jpeg
c28a4f01-752b-4e26-8ff0-086394fe465a.jpeg
6c31f529-e6ea-4b98-b320-6cbbd9c3bbcd.jpeg
48bc6003-2a37-46b3-99c1-761e01dee4cc.jpeg

0 Citovat

Hlavně bych na nic nečekal a okamžitě kontaktoval LOT, takovéhle věci by se měly řešit za čerstva, a ne po týdnu. Vysvětlete problém v Soulu s no show segmentem do Tokya a požádejte je o reaktivaci následujících segmentů zpět. Pokud vám vyhoví, určitě to bude za poplatek, ale nejspíš bude menší, než nové letenky.

Nicméně prvotní chyba byla opravdu (opět) u handlingu, který vás odbavoval v Praze, vůbec slečnu neměli na cestu do Tokia odbavit (jestli je to pro vás dobře, nebo špatně, posuďte sami). :-) 

1 Citovat

Dostaneš se do rezervace u LOTu? Tam bys viděl, co vlastně máš za letenku. Takhle mi to připadá, že je to OJ PRG - ICN a NRT - PRG s LOTem + OW ICN - NRT s Asianou. Kdyby to byla tahle varianta, tak jste v suchu a normálně poletime domu bez doplatku, nebo kupování nové OW letenky. 

3 Citovat

MedniLedved napsal(a):

Předně všem děkuji za reakci. To že jsme udělali drahou chybu je blbé, ale aspoň máme klid, že víme na čem jsme.

Jestli máme regulérní letenku nebo slepenec nevím, připojuji printscreen.
A ze Seoulu do Tokya jsme přes Kiwi pořídili separé lístky s Air Seoul.

Šance tomu nedávám, ale zkusíme tedy přemluvit LOT a zamáčkneme slzu. Díky všem!

Stejně jako puketapu si myslím, že to LOT neeviduje jako no-show, protože ten segment ICN-NRT bude od kiwi zvlášť. Než to budete řešit s LOTem zkuste se dostat do rezervace přes jejich web.

2 Citovat

MedniLedved napsal(a): A ze Seoulu do Tokya jsme přes Kiwi pořídili separé lístky s Air Seoul.

Jaká životní situace brání zadat do googlu "kiwi.com recenze/reviews" ???

1 Citovat

Asiana je partner. Takže klidně prodaný jako jedna letenka. Podle mě buď chyba handlingu v Praze a nebo v systému LOTu, kdy se nepočítalo s variantou, že partnerská společnost může mít jiný podmínky. Tomu by odpovídal i ten seznam cestujících, kteří zjevně neprošli přes check-in Asiany a pouze přestupovali. Jinak se obávám, že hlavní chybou bylo si nezjistit přesné podmínky pro vstup a naivně si myslet, že 2 dávky stačí a kdyžtak se to nějak ukeca. Nákup přes Kiwi pak byla už jenom třešnička. LOT by mohl být vstřícný, ale mohou se vymluvit na agenturu a pak je to konečná.

2 Citovat

Petr76 napsal(a):

Jaká životní situace brání zadat do googlu "kiwi.com recenze/reviews" ???

Taky nechápu. Asi vycházeli z předpokladu, že když to přes Kiwi poprvé nevyšlo, tak druhý nákup bude už OK. Jinak je mi opravdu záhadou, kde se ti zákazníci Kiwi pořád berou. Ještě nikdy mi z vyhledávače jejich cena nevyšla jako nejlevnější, ale vždy naopak.

2 Citovat

Je to napínavé... Samozřejmě držím palce. Jinak s podobnou chybou handlingu při checkin v PRG máme s panem N. jistou zkušenost, která nás stála cestu do Mexika v době covidové. Všichni od toho dali ruce pryč a Černý Petr zůstal nám. Tam je šance na nějaký claim nulová.

2 Citovat

Tím N jsem bohužel já 🤨. Vstřícný přistup slečny v Praze nás opravdu stál jeden hezký pobyt v Mexiku. Kdyby nás nepustila a tvrdě vyžadovala co vyžadovat měla, mohlo být vše jinak. 

Jak je psáno výše. Mrknout na správu rezervace LOTu co to ukazuje, připadně pak volat.

0 Citovat

Znovu díky většině za konstruktivní nápady!
Zachama2 psal ať zkusíme přímo LOT, tak jsme neotáleli. Slečna byla sice milá a chápající ale po konzultaci se svým manažerem se omluvila že kvůli našemu tarifu se s tím nic dělat nedá a máme si pořídit nový lístek. 
Pak přišla rada na kontrolu bookingu na webu LOTu (díky, netušil jsem že lze), z něj jsem rozpačitý. Vypadá to, že je to letenka v celku PRG-NRT i s vynechaným úsekem ICN-NRT, ale o no-show ani zmínka a ‘check-in bude dostupný před odletem’ zní asi falešně dobře. 

 

 


f97e50e3-6e16-4f5f-b5a7-5d3ca339bb3b.jpeg
8042d2f2-2f94-4a36-ac7a-ffd6eb40a667.jpeg

0 Citovat

K tomu není moc co dodat, tady je špatně úplně vše. 

Ono je spousta věcí, které si musí člověk zjistit a zajistit sám, aby cesta proběhla úspěšně.

Kdo to nechce řešit, nebo se v tom nevyzná, pro toho je lepší využít služeb ck.

1 Citovat

MedniLedved napsal(a): Slečna byla sice milá a chápající ale po konzultaci se svým manažerem se omluvila že kvůli našemu tarifu se s tím nic dělat nedá a máme si pořídit nový lístek.

Nedá se dělat co s čím? Co jste po ní chtěli Jsou lety zpět skutečně vystornované? Nebo se do toho nedá vstoupit, protože letenku vystavil Kiwi?

Dívali jste se i přes https://www.checkmytrip.com/ popř https://viewtrip.travelport.com/ (nevím který systém šmejdi z Kiwi používají)?

0 Citovat

Nejde zkusit přes manage rezervation LOTu udělat změnu té letenky na jiný datum, o den třeba? Kdyby to prošlo a bylo potvrzené, tak už by pak nebylo co řešit, ne? Jestli to na jejich webu vypadá OK, tak bych tam šanci viděl.

0 Citovat

Hrozná situácia, skúsim pridať svoju skúsenosť, možno pomôže:

Keď sme raz leteli s Austrianom do Ázie, mali sme na jednej rezervácii viacero ľudí a jeden človek nakoniec neletel, čiže no-show od prvého segmentu. Keď sme sa chceli checkovať online pred letom naspäť, naša rezervácia v systéme neexistovala. Po kontaktovaní Austrian nám vysvetlili, že kvôli no-show (a následnej zrušenej letenke pre danú 1 osobu) nám zmenili rezervačný kód. Potom nám dali nový kód, ktorý normálne fungoval a pod tým novým kódom už tá osoba, ktorá neletela, vôbec nefigurovala. 

Viete sa dostať s pôvodným kódom do rezervácie, resp. funguje vám kód, keď zavoláte na LOT? Ak áno, mohlo by to znamenať, že ta rezervácia je živá a môžete letieť naspäť. 

Ja osobne by som sa spravil hlúpy a zavolal na LOT s tým, že pre jedného z vás ste zabudli nahlásiť požiadavku na vegetariánsku alebo bezlepkovú stravu, či to tam vedia doplniť. Tak sa nenápadne dozviete, či tú letenku máte alebo či vám prepadla.

3 Citovat

Problém je v tom, že LOT nemá vůbec žádnou povinnost se s nimi bavit. Odkáže je na prodejce a konečná.

0 Citovat

Raz už na LOT volali a bavili sa s nimi. Ja by som to pri určitej dávke paranoje, či odletím (ktorá je tu už asi na mieste) posunul asi o úroveň vyššie a zainvestoval do kúpy prémiových sedadiel, ak LOT niečo také ponúka. Ak nie, tak potom batožinu navyše. A samozrejme nechať si poslať potvrdenie o kúpe na email. Proste niečo, aby som mal na emaili fyzický dôkaz, že tá letenka existuje, keby mi na letisku robili problémy.

5 Citovat

Já měl v létě koupenou přes web Vietnam Airlines letenku BKK HAN BKK, protože můj let do BKK měl 30h zpoždění a letenky separátně a ten další den Vietnam Airlines rozumně neletěli, tak jsem první leg BKK-HAN zavčas zkusil stornovat v manage booking na jejich stránkách (wow, šlo to!), dokonce přišel mail s potvrzením a rezervace na let zpět zůstala "živá". Měl jsem nutkání volat na Vietnam Airlines a zeptat se zda je vše OK, ale neudělal jsem to, obzvlášť poté, co se mi podařilo se odbavit online na let zpět a mít boarding pass v mailu (ha, mám vyhráno!). Při odevzdání kufru na checkinu problém - neproletěl jste první segment, do letadla nemůžete, běžte si to vyřešit na ticketing. Na ticketingu paní potvrdila, že je to tak, a že si musím koupit novou letenku, která stojí cca 10 000Kč...ale už nejde prodat, protože na můj let je prodej už uzavřen. Tak volala někam do SGN na jejich helpdesk, čekali jsme asi 30 minut, ale konec dobrý - vystavili mi el. letenku s novým číslem a cenou za 1700Kč, prý nemám nic platit, odbavili mě, palubka nejdřív standby bez místa, pak už s místem a pustili mě do letadla :) pak mi ještě Vietnam Airlines, aniž bych o to žádal, vrátili taxy za první neproletěný úsek :) mít to koupené přes prodejce, nebo narazit na trochu víc neoochotný personál a trochu méně štěstí, tak asi neletím...

6 Citovat

A o tom to celé je. Kupovat vždy, pokud to jde, napřímo.

0 Citovat

Jasně, ale ten člověk potřebuje poradit :-) - tak mi přijde nejlepší změna nebo mírný upgrade té rezervace? Když LOT akceptuje platbu i za zpáteční segment, tak to prostě asi v systému je platné a měli by letět , resp. pak už by to byla chyba LOTu jim odepřít nástup, ne? 

0