Zdravím, mám na vás dotaz. Teď v sobotu jsme měli odlétat do Hanoje z Prahy s China Southern Airlines (provozováno čsa, air france a china southern airlines). Letenky jsme zakoupili na portálu pelikan před cca půl rokem v akci za 12tis./os. Přišli jsme k odbavení a je nám sděleno, že v systému chybí rezervace na let s ČSA Praha-Paříž. No nebyli jsme jediní, byly tam ještě dva páry se stejným problémem. Nejdříve jsme se nějak snažili dostat odpovědi od ČSA, ale ta od toho dala ruce pryč a prej si máme koupit nové letenky a reklamovat to tam, kde jsme to koupili. Dobře, co nám zbývalo, raději než propadnout dovolenou, treky, vnitrostátní letenky, hotely, tak jsme koupili na ten samý den letenky s KLM pro dva lidi za 48tis.kč, to už tak akční letenka není :) No a teď se ptám, už se tohle někomu stalo? Koho mám žádat o kompenazci, zaplatí mi tu náhradní letenku někdo? Přeci jenom dát 72tis. kč za dvě letenky do Vietnamu mi přijde trochu moc, na to, že my jsme žádnou chybu neudělali.Předem děkuji za odpověď :) .

Zrušená letenka - nepropsaná rezervace do systému

Založil ve fóru Obecně o cestování letadlem

Ok díky, držte nám prosím palce :)

0 Citovat

Jak to tedy Pelikán vyřešil?

0 Citovat

Tomáš napsal(a):

Jak to tedy Pelikán vyřešil?

Zatím to prej stále řeší... Centrála China Southern Airlines se k tomu postavila pozitivně,  že refundují ty náhradní letenky, které jsme museli koupit, ale pražské zastoupení společnosti to furt neposlalo...

0 Citovat

Tak pokud by vás zajímalo, jak to celé dopadlo, tak to zatím nedopadlo a stále se soudíme s ČSA ( 2 roky ). Naposled jsme podali odvolání ke krajskému soudu, tak uvidíme :) 

0 Citovat

ČSA = Smartwings, takže mě to ani nepřekvapuje...

0 Citovat

Ondřej Jánský napsal(a):

Tak pokud by vás zajímalo, jak to celé dopadlo, tak to zatím nedopadlo a stále se soudíme s ČSA ( 2 roky ). Naposled jsme podali odvolání ke krajskému soudu, tak uvidíme :) 

a china southern to teda nakonec neposlalo? :O

0 Citovat

Zajimave - resil jsem to same par let dozadu a proste jsem si koupil nove letenky, nastesti jsem to zjistil asi 3 dny pred odletem (kdyz jsem volal na info linku kvuli nadmernemu zavazadlu) - z BA jsem pak vyrazil naky prachy zpatky - sice mi to nepokrylo naklady na nove letenky, ale aspon sem si uzil dovolenou.. :)

0 Citovat

Ondřeji, 11.2. budeme chytřejší. Já věřím, že to dopadne dobře

0 Citovat

Ondreji, muzes buchnout simpano;-)

0 Citovat

Dobrý den,


všimla jsem si téhle diskuze až nyní, ale podle všech popsaných okolností jsem z jedné z těch dalších dvou dvojic, které se tohle daný den s ČSA stalo. Tím, že jste si vy dva, kteří jste letěli do Hanoje, koupili na místě jiné letenky a odletěli, jsem na Vás neměli žádný kontakt, abychom případně mohli komunikovat o dalším postupu ohledně kompenzace. My s partnerem a zbývající třetí pár jsme na letišti po Vašem odletu pokračovali v dohadování s ČSA, volali jsme do Číny atd.... - trvalo to x hodin a bylo to značně absurdní divadlo, ale nakonec nám dali na jednu noc hotel na letišti a reroutovali nás přes Moskvu a odletěli jsme druhý den brzy ráno. Zpáteční let už fungoval tak, jak byl původně zakoupen.  


A pokud jde o kompenzaci za zpoždění (reroutovaným letem jsem do cílové destinace dorazili s cca 8 hodinovým zpožděním), trvalo nám to téměř přesně rok, ale nakonec nám to komplet zaplatili Činani (China Southern...). Jsem zvědavá, jak dopadl Vás spor s ČSA (?). My se snažili kompenzaci paralelně vyrazit z Činanů i z ČSA. S ČSA to bylo dost marné, ale krátce po předžalobní výzvě vůči nim, zaplatili Činani...  Třetí pár kompenzaci řešil prostřednictvím nějaké společnosti (možná Vašenaroky, nevím..), a také kompenzaci vyrazili po přibližně roce z Čínanů.  



0 Citovat

Nemusí to nutně vyjít dráž, cena může být klidně stejná nebo i nižší, když se to koupí přímo u aerolinky, zejména pokud v GDS nejsou třeba nejlevnější tarify. Spíš jde o to, že na webu aerolinky se často prodávají jen lety operované přímo tou danou aerolinkou a itineráře, které zahrnují více aerolinek (ať už ze stejné aliance nebo ne) to vůbec nemusí nabídnout, tím více pak třeba komplikovanější multicity letenky. Což mám pocit, že je i případ výše řešeného, kde si myslím, že u ČSA se letenka do Hanoje s China Southern koupit nedá a stejně tak i u China Southern to nenabídne spoje provozované ČSA. Nehledě na to, že kupovat cokoliv na webu čínských aerolinek je peklo samo o sobě.

0 Citovat

Btw. my měli letenky zakoupené přes zaletsi/letusku a třetí pár ještě přes něco třetího, tj. chyba zde nebyla na straně Pelikana, či jiného zprostředkovatele, ale na straně China Southern, kteří ten první segment operovaný ČSA nějak špatně zadali do systému...

0 Citovat

LukasAK napsal(a):

Ondreji, muzes buchnout simpano;-)


Super! Díky moc Lukáši :-) Tak to nakonec dopadlo! 

0 Citovat

Navaja napsal(a):

Tak to je mi jasné, že se to nedá koupit vše u ČSA nebo jinde, ale dohledat to přece jde a zakoupit zvlášt také. my to jinak neděláme, proto se ptám, co lidi vede k tomu to dělat přes prostředníka. Jasně, že když se člověk pídí sám a nakupuje sám jednotlivě , tak to více práce, ale udělat to asi jde vždy. Ale chápu, že to asi vyžaduje úsilí a trpělivost.

Jak zvlášť? Jako že si na vyhledávači najdu letenku s přestupem s různými spolupracujícími aerolinkami a když to samé nenajdu na webu ani jedné z nich, tak si u nich koupím ty lety zvlášť a dobrovolně se připravím o garantovaný přestup? Nebo mi něco uniklo...
0 Citovat

@Navaja: Kromě toho, co napsal Jox, by byl zrovna tak nesmysl si kupovat místo zpáteční letenky kombinované prostředníkem z letů 2 běžných (tj. ne nízkonákladových) aerolinek (každá v jednom směru) jejich 1-směrné letenky, protože součet by se často blížil 2-násobku. Aspoň u delších vzdáleností to tak bývá.

0 Citovat

A jsou ještě minimálně dva dobré důvody, proč koupit přes dobrého přeprodejce:

- když koupím zde, nějaká koruna přijde klukům na provoz stránek...

- od českého prodejce dostanu alespoň nějakou podporu v češtině. Raději budu problémy a změny řešit se Student Agency, kde podle mé zkušenosti celkem reagují a fungují, než bych to samé řešil s aerolinkami (zvláště nějakými exotickými nebo u kombinovaných letů...)

0 Citovat

Tohle je věčná debata. Všechno má své pro a proti. Jsou prodejci, s kterými nechci mít co do činění. Stejně tak neuvěřitelně laxní aerolinky, kde se hodí šikovný prodejce, co bude komunikovat místo mě. Např. s Air Chinou raději komunikovat přes prodejce. Občas do toho může promluvit cena, která může být výtečná u nějakého šmejdského prodejce a je nutné zvážit, zda za to stojí.

0 Citovat

Navaja: Já nakupuju tady z obou důvodů, které už uvedl rsaf, kromě a) letů s nízkonákladovkami, b) případů, kdy už se letenka za dobrou cenu nevyskytuje v GDS, ale jen na webu aerolinky nebo c) není možné letenku najít tady, protože např. SA nemá letiště nebo aerolinku v databázi a nenajde mi to samé, co nějaký vyhledávač.

Naopak se snažím vyhýbat nechvalně známým prodejcům jako Mytrip apod., taky Pelikánovi, který mě párkrát naštval už v procesu koupě letenky (a když se navíc podívám na jejich pracovní dobu) a dále nákupům přímo u některých aerolinek, se kterými je  napřímo těžká domluva (viz Michalův komentář).
0 Citovat

rsaf napsal(a):

A jsou ještě minimálně dva dobré důvody, proč koupit přes dobrého přeprodejce:

- když koupím zde, nějaká koruna přijde klukům na provoz stránek...

- od českého prodejce dostanu alespoň nějakou podporu v češtině. Raději budu problémy a změny řešit se Student Agency, kde podle mé zkušenosti celkem reagují a fungují, než bych to samé řešil s aerolinkami (zvláště nějakými exotickými nebo u kombinovaných letů...)

No tak to si buďte jistí, že i SA dokáže dost dobře nefungovat v komunikaci když se něco nepovede… Například skoro půl roku řešit / neřešit ztracenou rezervaci zpáteční letenky Galapágy- Mnichov a zázračně to vyřešit den před odletem :-) ..po zaplacení nové letenky klientem..Je teda fakt, že to pak refundovali...Celkem nehezká vzpomínka:-(

0 Citovat

Milan V napsal(a):  

že to pak refundovali...Celkem nehezká vzpomínka:-(

No ja myslim, ze nehezka vzpomínka by to byla, kdyby ti nevratili nic, což by se ti u pofidernich  společnosti bez zaplacení jejich poplatku klidne stalo. A nechápu, co jsi na tom půl roku řešil. Pokud se k rezervaci neměli, tak jsi měl banku požádat o vracení peněz. Ale mozna mi něco uniká, nebo to byla jen výjimka, z které nelze dělat závěry. Ja už koupil přes SA desítky letenek a problém jsem nikdy nemel. A opravdu nenakupuji jen přes ne, takze si troufám napsat, ze zaujatý  nejsem.

0 Citovat

Tady bych řekl, že jde o proplacení letenky kupované navíc. Je celkem blbé, že ti vratí třeba 10 tisíc za původní zpáteční let, ale nová letenka na poslední chvíli vyjde třeba na 30 tisíc. To s bankou moc nevyřešíš.

0 Citovat

s0ny napsal(a):

Tady bych řekl, že jde o proplacení letenky kupované navíc. Je celkem blbé, že ti vratí třeba 10 tisíc za původní zpáteční let, ale nová letenka na poslední chvíli vyjde třeba na 30 tisíc. To s bankou moc nevyřešíš.

Tomu rozumím, ale ja osobně bych urcite nečekal den před odletem na nákup nové letenky, ale treba po mesici marneho čekání na potvrzení původní rezervace a zaslání letenky pozadal  banku o vracení peněz a pět měsíců před odletem to koupil ještě v klidu jinde. Ale kdo vi, jak to bylo.

0 Citovat

Ondřeji, můžeš uvést k tomuto případu bližší info, odůvodění rozsudku?

0 Citovat

Navaja napsal(a):

Zeptám se úlně blbě, prosím o schovívavost, vím, že je to kravina, ale o kolik by tato letenka vyšla dráž, kdyby si ji člověk kupoval přímo u letecké společnosti a ne přes prostředníka? Já jsem si za celý život jinak než přímo nekoupila. Jestliže tato letenka stála 2 tisíc u Pelikána, za kolik by byla přímo u letecké společnosti, klidně zvlášt nejdřív praha-paříž a pak to další? Děkuji za odpovědi. Já totiž nějak nevidím smysl kupovat jinde než přímo u společnosti. Vím, že to někdy může být levnější to se tu často píše, ale třeba tady tak dlouho dopředu je to opravdu takový rozdíl? Nebo je to pohodlnější? 


Já bych taky jinak než přímo nekupovala, ale v listopadu jsme potřebovali přískok do Paříže na konkrétní den a jediný kdo letěl bylo ČSA a ty měli na jejich stránkách vyprodáno, ale na Pelikánovi ještě byly. Kontrolovala jsem to snad každý den a nakonec po třetím pokusu na přistání jsme let do Karibiku stihli. Ted už bych do toho asi nešla :D byly to nervy 

0 Citovat

padrino11 napsal(a):

Ondřeji, můžeš uvést k tomuto případu bližší info, odůvodění rozsudku?


Rozsudek (usnesení) určitě nemá v ruce den po rozhodnutí, navíc u jednání zjevně ani nebyl, takže neslyšel ani odůvodnění u jednání (který navíc bývá pouze stručné), takže budeš muset vydržet.

0