Zpoždění letu - dotaz na zkušené cestovatele

Založil Aklena před 8 dny ve fóru Obecně o cestování letadlem
10 odpovědí

Dobrý večer,

můj dotaz se týká zpožděného odletu. Pokud se v Praze zpozdí můj odlet a já mám v Helsinkách na přestup hodinu a vím, že to nestihnu...

a/ zůstávám v Praze a požaduji novou letenku .. v tom případě nevím, na koho se obrátit, aby to se mnou řešil

b/ přesto odletím a řeším novou letenku v Helsinkách

Nabídnout mi jeden let nebo si mohu vybrat /některá letiště a společnosti bych ráda vynechala/? Mám nárok na hotel a stravu?

Děkuji, že se podělíte o své zkušenosti.

este ani neletela, a uz chces meskat :) vsetko zalezi od situacie, ak je jasne, ze uz v Prahe nestihnes prestup v Helsinkach, tak tam sa to uz bude riesit ... su tam ludia na gejte napr. ak si za kontrolou, ak nie, tak checkin. Ak zmeskas let tak, ze uz si v Helsinkach, tak sa je tam transfer desk a ides tam:

https://www.finnair.com/fi/gb/in...vice-desks

S velkou pravedpodobnostou uz budes prebookovana na dalsi let este kym prides k transfer desku :) to ci dostanes hotel, limuzinu, alebo ohnostroj, to zalezi ci najblizsi volny let, alebo kombinacia letov leti napr. az na dalsi den. Vyber leteckych spolocnosti a letisk nechaj na aerolinku, ich povinnost je ta na finalne miesto dostat co najskor :)

V kazdem pripade odletet a pak to resit podle reguli EU na customer desk si nechat potvrdit presny cas priletu , pokud je to zakoupeno v ramci jedne letenky nebyva problem , pokud v ramci stejne spolecnosti taky problem nemusi byt , ovsem tam uz bych hodinovy prestup neriskoval ,ale nechal mezi lety alespon 3 hodiny , nejvetsi problem nastane tehdy kdyz pujde o dve ruzne spolecnosti

Za urcitych okolnosti je mozny vyber , hotel a strava se taky resi podle presnych reguli EU

tonic napsal(a):

este ani neletela, a uz chces meskat :) vsetko zalezi od situacie, ak je jasne, ze uz v Prahe nestihnes prestup v Helsinkach, tak tam sa to uz bude riesit ... su tam ludia na gejte napr. ak si za kontrolou, ak nie, tak checkin. Ak zmeskas let tak, ze uz si v Helsinkach, tak sa je tam transfer desk a ides tam:

https://www.finnair.com/fi/gb/in...vice-desks

S velkou pravedpodobnostou uz budes prebookovana na dalsi let este kym prides k transfer desku :) to ci dostanes hotel, limuzinu, alebo ohnostroj, to zalezi ci najblizsi volny let, alebo kombinacia letov leti napr. az na dalsi den. Vyber leteckych spolocnosti a letisk nechaj na aerolinku, ich povinnost je ta na finalne miesto dostat co najskor :)

Vsak takove meskanie stoji za to ze , kdyz je je delsi jak 3 hodiny - ))

Děkuji za odpovědi.

Bohužel, zrovna dnes letadlo místo v 19,35 odletělo ve 20,22 hodin .... za poslední týden již po několikáté.

Z Helsinek odlet ve 23,45, to se nestíhá, když odletí přesně. Proto řeším už nyní, nechci být nemile zaskočená.

Plánovaný odlet o 23:45 prakticky nikdy neodletí na čas, ak niektorý jeho "feeder" mešká. Vedia že ak tam nechajú trčať 30 ľudí z letu z Prahy, tak im musia všetkým zabezpečiť ubytovanie, stravu, transfer a kompenzáciu min. 300 eur, keďže v ten deň už určite nič ďalšie neletí.

Takže ak let z Prahy odletí namiesto 19:35 o 20:22, tak ťa v Helsinkách stopercentne počkajú (odletelo by jedine ak by bolo prestupujúcich naozaj veľmi málo alebo by pražský spoj meškal už viac ako hodinu).

Jestli se jedná o let HEL - HKG, tak ten letěl naposledy v 1,02 h., což potvrzuje to, co napsal MoonEclipse.

Helsinky su male letisko, prestup shengen na non-shengen je velmi rychly,za cca 20min (gate-gate), pasovka, prechod s EU pasom cez e-gate , to je tam velmi rychle. Naposledy som letel 16.11. PRG-HEL-BKK a odlet z Helsiniek bol odlozeny o 50min, pretoze sme cakali na iny "feeder" , takisto v oktorbri bol zmeskany moj odlet do PVG lebo sa cakalo na pripoj... no stress.

Hlavně je asi zbytečné panikařit ještě před tím než taková situace vůbec nastane...

Obecně bude ochota cokoliv s tebou řešit už v Praze v 95% případů extrémně nízká. Přesně z těch uvedených důvodů - i druhý let může mít zpoždění; nikdy neplatí, že víš, že to nestihneš. (Výjimkou může být situace, kdy první let je zcela zrušen, nebo kdy je zpožděn natolik, že druhý let již fyzicky odletěl a ty jsi ještě v Praze). Nechají tě odletět do Helsinek a budou to s Tebou řešit tam, a to pouze v případě, že přípoj skutečně nestihneš.

Pokud se chceš nějak užitečně připravit, zjisti si pro případ, že přestup nestihneš seznam alternativních dostupných letů z Helsinek do Hong Kongu (pravděpodobně na další ráno) tak, abys minimalizovala případné celkové zpoždění při diskusi o alternativní letence, kterou Ti budou zajišťovat.

Přihlášení a registrace