Ahoj,asi před 14 dny jsme s kamarády letěli z Prahy do Bangkoku (akce s FlyDubai někdy z podzimu z tohoto webu). Jeden náš spolucestující byl Ukrajinec. Předem jsme věděli, že na místě bude na rozdíl od nás muset zaplatit za Visa on arrival asi 50USD. Když ale šel odložit zavazadlo (online chekin byl proveden předem), snaživá úřednice na přepážce po něm chtěla pasovou fotku, že bez ní ho do Thajska nepustí. Běžel tedy přes celé letiště k údajně jedinému automatu na fotky a ten byl mimo provoz. Po další asi hodině diskuze s úřednicí, kde padali všcné argumenty jako:-pokud chtějí na imigračním fotku, bude tam automat na fotky-máme 9 hodin přestup v Dubaji, tam jistě také bude automat na fotkybyla stále neoblomná s tím, že prý může dostat nějakou pokutu. Ještě jsme zkusili argument, že pokud bude problém, náš spolucestující řekne, že fotku ztratil až poté, co ji dotčené úřednici ukázal.No, výsledek byl, že ho do letadla nepustila a chudák si musel koupit novou jednosměrnou letenku na další den(jejíž cena se bohužel té původní akční moc nepodobala, ale když si plánujete půl roku dopředu volno, už to pak moc neřešíte)Po příletu do BKK jsme my a následně náš kamarád viděli vedle imigračního automat na fotky. Moc nechápu, k čemu tam byl, když každá imigrační budka měla digitální kameru a každého fotí digitálně a nikdo žádnou papírovou fotku nechce.Dotazy na zkušenější:-měla ta paní na letišti vůbec co kontrolovat nějaké náležitosti, když měl online checkin a jen odkládal baggage?-vzhledem k tomu, že ta paní za přepažkoun očividně operovala se zcela nepravdivou informací o nutnosti mít fotku, na základě které mu způsobila nemalou škodu, je nějaká šance domáhat se někde odškodného? Případně na kom? Téměř jistě šlo o zaměstnance pražského letiště, ale v tu chvíli dle mého názoru vystupovala jako zástupkyně FlyDubai. .

Znemožnění využití letenky letištní úřednicí

Založil ve fóru Obecně o cestování letadlem

Mikir:Znovu opakuju,jsme moc radi,ze jsi v tom uzasnym Irsku a vysavas to tam a ne tady v te hrozne zemi,kde je vsechno horsi,vcetne soudu.

Jinak to uz jsou opravdu zvasty o nicem,kdyz je některým tady zatezko zvladnout zakladni logiku.Uz se tesim,az tady dvojka gangster a Mikir zacnou vymahat tenhle narok! Ocekavam prubezne reporty. 

0 Citovat

Zajímavé, jak se z jednoho jasného případu, dá udělat vlákno s pěti stranami (zatím) :D

0 Citovat

Logika případu je jasná. Aerolinky zodpovídají za to, že pasažéři mají při nástupu do letadla všechny potřebné dokumenty pro vstup do cílové země. Pokud toto nedodrží a pasažéra přepraví, mohou dostat od cílové země pokutu v řádu pěticiferné sumy v eurech a povinnost přepravit cestujícího zpět na vlastní náklady. Vzhledem k okolnostem byly aerolinky v právu a cestující se ničeho nedomůže.

V konkrétním případě mě napadají dvě možná řešení, které mohl cestující zkusit a mohly vést k vyřešení bez nutnosti nové letenky:

1. Požádat Fly Dubai, aby ho odbavili pouze do Dubaje a trvat na tom, že tam zůstane. Pro vstup do SAE nebylo potřeba vízum (pobyt do 30 dní). V Dubaji by měl čas vyřídit pasovou fotku a následně se odbavil na další let. (Riskoval by, že pokud se mu pasová fotka nepodaří včas zařídit, uvízl by v Dubaji).

2. Nabídnout Fly Dubai, že podepíše závazek uhradit případnou pokutu ze strany Thajska na vlastní náklady (Riskoval by tu pěticifernou sumu v eurech ale dost možná by to zafungovalo).

0 Citovat

Ad 1. Na místě si to rozmyslí a na transit desku se nechá odbavit do BKK

Ad 2. Naprosto nevymahatelnej závazek, proč by aerolinka šla do potenciálního soudního sporu s někým, o jehož solventnosti nemá ani potuchy, když to nemusí vůbec řešit
0 Citovat

Ad 1 - ano, ale do letadla ho ani v Dubaji nepustí bez zkontrolování dokumentů, včetně fotky. Námitce tedy nerozumím.

Ad 2 - neříkám, že by to na 100% fungovalo, ale lze to zkusit. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsem něco takového zažil a uspělo to.

Ještě mě napadá varianta 3: Dokoupit si v Praze během check-inu navazující letenku např. BKK-KUL, která bude méně než 24h po příletu do BKK. Ta může být relativně levná (případně se dá koupit naopak drahá, ale refundovatelná). Tím se z BKK stává tranzitní destinace a do Malajsie můžou občané Ukrajiny bez víza (do 30 dní). Do letadla by ho pak měli pustit i bez fotky a fotku by pak dokázal vyřešit v Dubaji nebo v Bangkoku.

0 Citovat

norbic napsal(a):

Zajímavé, jak se z jednoho jasného případu, dá udělat vlákno s pěti stranami (zatím) :D

Taky začínám podezřívat místní uživatele, že jsou to politici, kteří si krátí chvíli :-) Od druhé strany to tu prakticky nečtu, není co řešit, cestovatel tu tahá za kratší konec.

0 Citovat

pavelp napsal(a):

Ad 1 - ano, ale do letadla ho ani v Dubaji nepustí bez zkontrolování dokumentů, včetně fotky. Námitce tedy nerozumím.

Ad 2 - neříkám, že by to na 100% fungovalo, ale lze to zkusit. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsem něco takového zažil a uspělo to.

Ještě mě napadá varianta 3: Dokoupit si v Praze během check-inu navazující letenku např. BKK-KUL, která bude méně než 24h po příletu do BKK. Ta může být relativně levná (případně se dá koupit naopak drahá, ale refundovatelná). Tím se z BKK stává tranzitní destinace a do Malajsie můžou občané Ukrajiny bez víza (do 30 dní). Do letadla by ho pak měli pustit i bez fotky a fotku by pak dokázal vyřešit v Dubaji nebo v Bangkoku.

ad 1 - ano, zkontroluji ho, fotku (pripadne jiny dokument) mit nebude  a uhradu bude Fly Dubai pozadovat po Menzies. To ze pan zustane par dni v DXB kde muze byt nic neresi.

ad 3 - slecna za prepazkou bude mit v systemu ze leti do BKK. To, ze ma pak separatne nejakou letenku ji vubec nezajima, respektive chybu cestujiciho to absolutne neresi. To je jako kdyz leteckou spolecnost nezajima ze letite napr. CDG-PRG a z duvodu zpozdeneho letu Vam ujede vlak do Ostravy. S leteckou spolecnosti jste uzavrel smlouvu na prepravu z Parize do Prahy a to ze mate jeste neco separatne ji bohuzel nezajima. Stejne tak jako kdyz pojedete na letiste vlakem napriklad z Brna a diky zpozdeni vlaku vam spoj uleti.

0 Citovat

ad 1 - Žádná úhrada nebude. Do SAE má všechny potřebné dokumenty, není důvod ho nepustit a není důvod pro žádnou pokutu.

ad 3 - Nikde není povinnost mít celý itinerář cesty na jedné letence. Když slečně u přepážky ukážu návaznou letenku BKK- KUL na mobilu s jinou společností, která časově odpovídá podmínkám transitu (většinou max 24h), musí mě pustit. S FlyDubai mám smlouvu o přepravě do BKK, ale BKK není má cílová destinace, proto nepotřebuji prokázat držení dokumentů pro vstup do Thajska.

0 Citovat

pavelp napsal(a):

Ad 1 - ano, ale do letadla ho ani v Dubaji nepustí bez zkontrolování dokumentů, včetně fotky. Námitce tedy nerozumím.

To sice ho nepustí, na druhou stranu:

  • letiště v Dubaji je větší a snáze tam najde fotobox nebo robocopy,
  • nová letenka z Dubaje do BKK bude o fous levnější než z Prahy.
0 Citovat

pavelp napsal(a):

ad 1 - Žádná úhrada nebude. Do SAE má všechny potřebné dokumenty, není důvod ho nepustit a není důvod pro žádnou pokutu.

ad 3 - Nikde není povinnost mít celý itinerář cesty na jedné letence. Když slečně u přepážky ukážu návaznou letenku BKK- KUL na mobilu s jinou společností, která časově odpovídá podmínkám transitu (většinou max 24h), musí mě pustit. S FlyDubai mám smlouvu o přepravě do BKK, ale BKK není má cílová destinace, proto nepotřebuji prokázat držení dokumentů pro vstup do Thajska.

ad 1 - asi se budete divit, ale bude

ad 3 - Pro spolecnost Fly Dubai (ci jakoukoliv) jste cestujici, ktereho ma dopravit do BKK. To ze pak mate neco separatne (letecky/vlakem/autem/lodi) leteckou spolecnost opravdu nezajima. Berte to prosim jako fakt.

0 Citovat

a ake je poucenie z tohto pribehu? vyhnite sa Prahe ... kupte si letenku s EMIREJC PRG-DXB-BKK a naspat, ale nastupte az v Dubaji, kde je dostatok fotobudok.

0 Citovat

Ještě lepší je tam dojít pěšky a letenku nechat propadnout... ;) 

0 Citovat

pavelp: stejne jako dalsi tady vychazite ze zcestne formulace / misinterpretace informace z Timaticu tom smyslu, ze fotografie a zaroven 2000 Bahtu (dale A a B) jsou cituji "potřebné dokumenty pro vstup do cílové země". To neni pravda, coz porad doufam uzna kazdy, kdo se na 5 vterin zamysli se nad vyznamem slova "dokument". Dokumenty potrebne pro vstup do zeme jsou v tomto pripade dva: jednak VIZUM, ktere se v tomto pripade vydava "on arrival" tedy po priletu do ni a k jehoz vydani je potreba u sebe mit A a B, a pote APPLICATION FORM, ktery jak rovnez uvadi Timatic take dostane na letisti. Tedy pri odletu neni jaky dokument kontrolovat. V tom je situace odlisna napr. od Vietnamu, kde rovnez maji system nazvany VOA, ktery ale uklada cestujicimu povinnost mit u sebe pri zadosti o vizum tzv. Approval Letter, ktery po priletu ziskat mozne neni a stava se z nej tedy "dokument potrebny pro vstup do zeme", a tedy neco co by mela aerolinka kontrolovat jiz pri vasem odletu. Tohle neni zadny konstrukt coby kdyby, ale logicka analyza psaneho textu.

0 Citovat

Já bych nedělal z komára velblouda a netahal do toho věci, které s řešením nijak nesouvisí. Přepravní smlouva byla uzavřena mezi cestujícím a dopravcem. Práva a povinnosti z přepravy vyplývají z přepravních podmínek. Pokud si přečtu čl. 13.1 Condition of carriage Fly Dubai, dozvím se, že fotky měl mít už v Praze a pokud je nemá, mají právo jej nepřepravit a neodpovídají mu za škodu, která mu v důsledku porušení přepravních podmínek vznikla. Tečka.

0 Citovat

@superweb napsal jsi to naprosto dokonale ,ovsem to tady zrejme mnoho lidi neni schopno pochopit i ten supervisor co by o tom musel rozhodnout to napsal dobre , ale taky nepochopil ,...stejne jako ten Vitek co meril u Ryanairu ty 2 cm Ono je takove porekadlo paragraf prvni :sef ma vzdy pravdu , paragraf druhy , nema li pravdu plati paragraf prvni , ona ta teta ani snad nepremyslela nad vasi zkazenou dovolenou, ona se proste vyzivala ve sve absolutni moci v te chvili Stala se mi kdysi davno takova spis humorna situace , tehdy jeste nebylo EU a do nekterych zemi v jizni Americe bylo treba vizum, mel jsem propadle vizum do Brazilie a sel si ho na brazilskou ambasadu v Bolivii obnovit , urednik prijal obnos i muj cestovni pas a mel jsem se pro vse vratit za nejakou dobu , prisel jsem zpet a urednik mi vysvetlil ze nema kam dat vizum, protoze jsem nemel jedinou cistou stranku v pase a brazilske vizum bylo nalepovaci pres celou stranku , stacilo jedine : odlepit stare neplatne vizum ,coz by nezapricinilo zadne poskozeni pasu a nalepit tam nove pripadne nalepit to nove pres to stare . pripade prelepit razitka vstupu a vystupu treba na strance, kde byly evropske naprosto nepodstatne razitka jako Rozvadov Hate apod ,, diskuze o tom byla bezpredmetna ...proste jsem nemel prazdnou stranku pro udeleni viza ...tecka Premyslel jsem co udelam ..listoval jsem pasem a narazil na misto kde bylo jedno stare uz vybledle rakouske razitko prekroceni hranic ..oparne jsem se ho pokusil vygumovat , podarilo se bez poskozeni stranky a odkracel jsem na ambasadu Peru .. urednik chvili listoval pasem . namitnul sice taky neco v duchu ,kam to jako da , chvili se zamyslel nad tou strankou ,kde jsem predtim vygumoval to razitko . zustalo tam datum totiz ,,, a pak tam proste dal vizum na 2 mesice a odjel jsem z Bolivie do Peru ,,, A jeste malu vzkaz @ eremi , vis na CR neplivu ani nikde nic nevysavam , jen proste ziju 20 let jinde , tenhle prilisny nacionalismus a ceske hrani si na mistry sveta a pupek sveta je jednou z pricin proc je CR i skoro 30 let po revoluci tam kde je ,,ale politiku sem tahat nebudu a ani uz nijak reagovat na tu diskuzi o jedne tete na letisti ,,,dva nazory dve pravdy ,,,nejde to resit

0 Citovat

A máte to... Díky Lukáši, že jsi to fundovaně uzavřel. Večer na tom tomto vláknu budu dceři demonstrovat několik českých přísloví. Z h..a bič neupleteš apod.

0 Citovat

LukasAK: Ohledne clanku 13.1. CoC viz vyse. Ani v jurisdikci UAE nebude platit, ze fotka a hotovost jsou travel documents. Tim je pas, vizum, formular, dopis atd! Nicmene dekuji za snahu o konecne vecnou argumentaci.

0 Citovat

tyrol_gangster: ty jsi ten článek 13.1. nečetl? Kromě travel documents je tam ještě "and other requirements of all countries you will exit". Nemáš, nemusí tě přepravit. Za svým původním postem si stojím.

0 Citovat

@tyrol_gangster: Go ahead, odkup od původního cestujícího tuto "pohledávku" a běž s tím k soudu. Někdo si v diskusi nechce poradit, jen chce "potvrdit" své scestné názory. Je zřejmé, že "travel document" v daném kontextu nelze vykládat takto restriktivně. Některé destinace např. vyžadují doložení letenky na cestu zpět, případně do návazné destinace (to taky ve Tvém pojetí není travel document), případně prokázání rodinného vztahu např. oddacím listem (dtto), úředně ověřený podpis od rodiče nezletilého cestujícího atd. Cestující je prostě povinen mít vše potřebné pro vstup do cílové destinace už při nástupu do letadla. Neexistuje kategorie dokumentů, které lze získat až v průběhu cesty. Tečka.

0 Citovat

Cetl jsem ho velice dukladne. S psanim podobnych pravne-obchodnich textu v anglictine mam roky zkusenosti a neni mi jasne jaky pozadavek jake zeme ten clovek nesplnil. Pokud myslite povinnost mit fotografii a 2000 Bahtu, tak moje argumentace je zalozena na tom, ze tuto povinnost ma dle textu v Timaticu pri zadani o vizum, nikoliv na letisti v Praze. Kdyz jsem se tady ptal, z ceho vychazi argumentace opacna, odpovedi mi byly jenom radobyvtipne blaboly a domnenky na zaklade praxe dejme tomu v oboru. Faktem nicmene zustava, ze takova povinnost neni specifikovana ani v Timaticu, ani na webu Thaiconsulate.kiev.ua, ani ve FlyDubai CoC, ani v ES 261/2004. Pokud je kdekoliv jinde, jen zdvorile prosim o odkaz na konkretni dokument.

0 Citovat

Tady je naprosto zbytečný nějaká snaha o věcnou argumentaci, určitě je nečetl nebo nepochopil, už jsem mu sem odkaz na ně házel, nicméně pořád si mele svoje.

Dokážeš pochopit, že ty podklady kontroluje již letecká společnost, respektive její pracovník a že na to má na základě toho, že jsi s ní uzavřel smluvní vztah právo, protože jsi přijal její smluvní přepravní podmínky???  Pokud máš zkušenosti s právně obchodními texty v angličtině, tak tím hůř....

Mikir: tak toho jsem si fakt nevšiml, když tu pořád jen pindáš o tom, jak je ČR hrozná a Irsko úžasný a jak máš to občanství. Já si myslím, že ČR je 30 let po revoluci a možnosti demokraticky fungovat mnohem dál než Irsko po 30 letech demokracie, který kdyby nebylo EU, tak je pořád zaostalá zemědělská země, ale to jen tak mimochodem.

0 Citovat

Tak naposledy: TIMATIC shrnuje požadavky jednotlivých zemí na vstup a/nebo tranzit a přepravní podmínky všech leteckých společností (viz ten bod 13.1) říkají, že cestující je povinen všechny tyto podmínky splnit již před nástupem do letadla, jinak ho má letecká společnost právo vyloučit z přepravy.

<p> Tedy TIMATIC určuje CO má cestující splnit (nikoliv KDY) a přepravní podmínky říkají KDY (před nástupem do letadla)

0 Citovat

pavelp napsal(a):

Tak naposledy: TIMATIC shrnuje požadavky jednotlivých zemí na vstup a/nebo tranzit a přepravní podmínky všech leteckých společností (viz ten bod 13.1) říkají, že cestující je povinen všechny tyto podmínky splnit již před nástupem do letadla, jinak ho má letecká společnost právo vyloučit z přepravy.

Strucne a vystizne receno. Jen bych pro pripadne rejpaly dodal, ze se jedna o nastup do letadla na prvnim useku cesty v itinerari.

0 Citovat

mne by sa najviac pacil plot twist, keby si kupil novu letenku s FD a potom by zistila rovnaka teta, ze ma expirovany pas :D

0 Citovat

pavelp: "Cestující je prostě povinen mít vše potřebné pro vstup do cílové destinace už při nástupu do letadla. Neexistuje kategorie dokumentů, které lze získat až v průběhu cesty. Tečka." Ehm, existuje, a dokonce se jmenuje pomerne trefne "Visa ON ARRIVAL".

To neustale papouskovane "vse potrebne uz pri nastupu" je proste jen myslenkova zkratka, ktera se neopira o zadny zavazny text.

Jinak ano, zpatecni letenka je dokument, oddaci list je dokument, overeny podpis je dokument, nemam problem. Thajske Bahty nejsou dokument, jsou to bankovky ktere dostanete z bankomatu v Thajsku. Chtit je po vas v Praze je bezprecedentni absurdita.

0