Zdravím, chystám se s dětmi do Albánie. Nejede s námi otec dětí. Teoreticky bychom měli mít jeho notářsky ověřený souhlas. Nejeví ale o děti zájem. A těžko bych ho sháněla. Máte někdo zkušenost, jestli to požadují? Předem díky.  .

Souhlas druheho z rodičů

Založila ve fóru Víza, odletové taxy, upozornění

Zdravím, chystám se s dětmi do Albánie. Nejede s námi otec dětí. Teoreticky bychom měli mít jeho notářsky ověřený souhlas. Nejeví ale o děti zájem. A těžko bych ho sháněla. Máte někdo zkušenost, jestli to požadují? 

Předem díky. 

0

Pokud máte s dětmi stejné příjmení, není důvod cokoliv řešit.

0 Citovat

Záleží odkud poletí. Třeba v Germanistánu to občas kontrolují. Moc často bych to nezkoušel...


0 Citovat

Letíme z Polska na Korfu. Odtud lodi na Sarandë. Příjmení mají bohužel zatím pořád jiné  

0 Citovat

David Eiselt napsal(a):

Pokud máte s dětmi stejné příjmení, není důvod cokoliv řešit.

Tohle co píšeš rozhodně není pravda, naopak souhlas druhého rodiče se dost často vyžaduje v případě kontroly. Nevím jak je to v Albánii, ale rozhodně bych to takhle paušálně nebagatelizoval.

0 Citovat

Loni jsme letěli s Emirates z Prahy do Cape Townu. Kolega - táta se svým 17 let starým synem, bez povolení manželky neodletěli. Koupě nové letenky pro oba na další den a na otočku pendolinem zpět do Ostravy.  Aspoň jejich starší syn dostal upgrade do business :)


Takže nevím jak Albánie, ale cokoliv mimo EU bych nepodceňoval.

0 Citovat

Co je to za blbost? V 17 letech může cestovat přece sám, bez doprovodu...

0 Citovat

David Eiselt napsal(a):

Co je to za blbost? V 17 letech může cestovat přece sám, bez doprovodu...


No, to jsme si mysleli taky a byla to chyba za 50k :)

citace z webu MZV: V rámci nových imigračních zákonů se rovněž zpřísňují požadavky na cestování všech nezletilých osob do JAR a z JAR. Nezletilá osoba musí mít u sebe vždy svůj rodný list (originál nebo úředně ověřená kopie), na němž jsou uvedena jména obou rodičů. V zájmu prevence problémů při cestování s mladistvými se doporučuje mít rodný list úředně přeložený do anglického jazyka. V případě, že nezletilou osobu doprovází pouze jeden rodič, musí mít u sebe navíc úředně ověřený a do anglického jazyka úředně přeložený souhlas (místopřísežné prohlášení) druhého rodiče, že do JAR může vycestovat, a také kopii jeho cestovního dokladu. Na souhlasu musí být uvedeny kontaktní informace rodiče, zejména telefonní spojení. V případě, že nezletilou osobu nedoprovází ani jeden z rodičů, musí uvedené dokumenty doložit za oba z nich. V tomto případě musí při vstupu na území JAR doložit i zvací dopis osoby, u níž bude v JAR pobývat, kopii cestovního dokladu této osoby a její kontaktní data (adresa, telefon).

0 Citovat

Proc by to mela byt blbost,plne svepravnosti nabyva clovek v 18 letech,do te doby maji rodicovskou odpovednost rodice. 

0 Citovat

Mě by k tomuhle zajímalo, jak se to řeší pokud je jeden rodič po smrti... zatím sem nikoho s touto zkušeností (dobře pro ně) nepotkal...

0 Citovat

Vloni v Torontu hned po příletu kontrola, cestoval jsem s dcerou - 12 let- stejné jméno. Naštěstí jsem měl souhlas manželky, chtěli ho vidět. Anglicky, s ověřeným podpisem.

0 Citovat

eremi napsal(a):

Tohle co píšeš rozhodně není pravda, naopak souhlas druhého rodiče se dost často vyžaduje v případě kontroly. Nevím jak je to v Albánii, ale rozhodně bych to takhle paušálně nebagatelizoval.

Přesně tak. Já si to beru vždy sebou, i při pozemních cestách napříč Evropou (ať již v EU nebo mimo ni). 

Je to hodně elegantní cesta do průseru. 


0 Citovat

Zajímavé, díky všem za zkušenosti!

0 Citovat

Otec od dětí není k sehnání. Je dlužník, nebere mi telefon a je alkoholik. Tak by mě zajímalo, jak to budeme řešit. :-( 

0 Citovat

Ted uz blbe,nezbyva nez doufat, ze vse bude ok a nikdo to po Vas chtit nebude,do budoucna soudne nechat zbavit otce rodicovske zodpovednosti,pokud se o deti dlouhodobe vubec nezajima.

0 Citovat

Petr napsal(a):

Mě by k tomuhle zajímalo, jak se to řeší pokud je jeden rodič po smrti... zatím sem nikoho s touto zkušeností (dobře pro ně) nepotkal...

Třeba úmrtním listem
0 Citovat

Lenka Svobodová napsal(a):

Otec od dětí není k sehnání. Je dlužník, nebere mi telefon a je alkoholik. Tak by mě zajímalo, jak to budeme řešit. :-( 


Sla bych na to pres penize, na to tito vykukove slysi vzdycky, jakkoli je to smutne.

0 Citovat

A ani by ťa Hodžovci nepustili :))

0 Citovat

Eremi, s tim soudem to neni zas tak jednoduche. U nas se to tahlo skoro 8let... 

0 Citovat

Co to tak čtu, jsem rád, že jsem vyrůstal v 90. letech. S tátou taky podobný horor a nějaký úředně potvrzený souhlas bychom z něj nedostali. Naštěstí tehdy nikdo nic neřešil při těch pár cestách do zahraničí. 

0 Citovat

Pokud není možné získat souhlas druhého rodiče, protože jej tento rodič odmítá udělit, je možné požádat o vyslovení souhlasu s vycestováním soud. Návrh se podává v místě faktického pobytu dítěte, nepodléhá soudnímu poplatku a není nutné být zastoupený advokátem. Se sepsáním návrhu Vám kromě advokáta může bezplatně pomoci orgán sociálně-právní ochrany dětí v místě Vašeho bydliště (příslušný městský úřad), opatrovnická oddělení soudů či právní poradny.


Ovšem nevím, kdy chcete vycestovat, a zda máte šanci to stihnout. Poptala bych se na sociálce, měli by vědět.

0 Citovat

Normálně si to sama sepište a podpis ověřte na poště. Když nemůžete sehnat otce vy, neseženou ho ani úředníci na hranicích aby si to ověřili. Kromě toho otec je vždy nejistý s v některých porodnicích jsou pochybnosti i o matce.

0 Citovat

Mandarinka napsal(a):

Pokud není možné získat souhlas druhého rodiče, protože jej tento rodič odmítá udělit, je možné požádat o vyslovení souhlasu s vycestováním soud. Návrh se podává v místě faktického pobytu dítěte, nepodléhá soudnímu poplatku a není nutné být zastoupený advokátem. Se sepsáním návrhu Vám kromě advokáta může bezplatně pomoci orgán sociálně-právní ochrany dětí v místě Vašeho bydliště (příslušný městský úřad), opatrovnická oddělení soudů či právní poradny.


Ovšem nevím, kdy chcete vycestovat, a zda máte šanci to stihnout. Poptala bych se na sociálce, měli by vědět.

   Díky moc. Zkusím se tam zeptat. Stejně se tam chci jít zeptat, jak dál postupovat, když se otec přestal o děti zajímat a přestal platit i výživné. Tak se zeptám rovnou i na tohle. Pokud se to nestihne, tak v nejhorším zůstaneme na Korfu, pokud by nás nepustili dal. Tam by snad problém být neměl, když je Řecko v EU. Jen škoda peněz za zamluveny hotel. :-( 

0 Citovat

Je úplně jedno jestli se jedná o EU nebo ne, souhlas s vycestováním , respektive požadavky na jeho doložení, si upravuje každý stát sám, takže se může stát, že Albánie bude bez problému a problém nastane v Řecku. Jinak souhlas soudu s vycestováním je jednorázová záležitost a určitě to není otázka měsíce, takže pokud se otec o děti dlouhodobě nijak nezajímá je opravdu řešením zbavení rodičovské zodpovědnosti otce.

0 Citovat

Roiman4 napsal(a):

Eremi, s tim soudem to neni zas tak jednoduche. U nas se to tahlo skoro 8let... 

Předpokládám, že se netáhlo 8 let řízení o zbavení jednoho z rodičů rodičovské zodpovědnosti nebo snad ano?
0