Dobrý den, pročetl jsem snad všechny dotazy na tomto fóru,ale bohužel jsem odpověď nenašel.Když si budu chtít zažádat o Estu musím už mít koupené letenky a zajištěné ubytování? Plánujeme asi v září poprvé letět do New Yorku,ale ještě nevíme přesný termín. Vzhledem, že to bude první cesta do USA,tak bych to chtěl mít opravdu perfektně naplánované. Stát se může cokoliv a nikdy není 100% úspěšnost schválení a tak bych nerad jen tak vyhodil peníze za letenky.Díky moc  .

Esta

Založil ve fóru Víza, odletové taxy, upozornění

Letel jsem minuly mesic, papiry jsem nemel a v pohode. PRG-LHR-LAX 

0 Citovat

Důležíté je mít sebou číslo ESTA žádosti. To po Vás na check-in budou chtít.

0 Citovat

s0ny napsal(a):

Důležíté je mít sebou číslo ESTA žádosti. To po Vás na check-in budou chtít.


Tohle je ale blbost!! To neni pravda. Nikdy za 27 letu do USA po me nikdo nechtel nejaky cislo zadosti. Nikde! Ani v Praze, ani nikde jinde. 


Aerolinka overuje ESTU pomoci pasu a online pristupi co ma do databaze schvalenych EST od CBP... ;-)


Pokud nekdo chce mit papir u sebe ok, ale jen pro dobry pocit nebo pro neschopneho a neznaleho cloveka na check-inu... ;-)

0 Citovat

No blbost... Jasně že vytištěnou estu mít nepotřebujete a je na pracovníkovi check-inu, aby se mu povedlo ověřit, že estu máte. Ale vytištěná může proces výrazně urychlit. Z 11 cest do/přes USA po mě chtěli vytištěnou (a skutečně vytištěnou) estu 9x ;) Dvakrát se mi stalo, že byli check-ináři neoblomní a chtěli vidět vysloveně papír. Ano, neměli pravdu, ale pro klid duše s sebou papír vždy tahám.

0 Citovat

Kryštof Hájek napsal(a):

No blbost... Jasně že vytištěnou estu mít nepotřebujete a je na pracovníkovi check-inu, aby se mu povedlo ověřit, že estu máte. Ale vytištěná může proces výrazně urychlit. Z 11 cest do/přes USA po mě chtěli vytištěnou (a skutečně vytištěnou) estu 9x ;) Dvakrát se mi stalo, že byli check-ináři neoblomní a chtěli vidět vysloveně papír. Ano, neměli pravdu, ale pro klid duše s sebou papír vždy tahám.


To me docela docela zajima? Kde to bylo? Na primem letu nebo s prestupem nekde... diky!!

0 Citovat

Naprostý souhlas. Ale hlavně pro 6 posledních slov je dobré mít vytištěnou Estu s sebou. Plus ještě mít scan Esty a pasu v mailu.

0 Citovat

Neoblomní byli v Cartegeně v Kolumbii s Deltou na přímém letu do USA a ve Vídni s KLM přes Amstr. V Kolumbii už jsem papír měl, ve Vídni tehdy ne a trvalo snad půl hodiny než jsme se dobrali k tomu, že estu skutečně mám.

0 Citovat

Chtěli to po mě několikrát a byli dost neoblomní a rozhozdně žádná pomoc to dohledat. A dohledával jsem to v mobilu přes stránky ESTA na letišti. Chtěla to Lufthansa v Katovicích, British ve Vídni, Turkish ve Vídni a následně i v Turecku. Kolegu to málem dost vypeklo, protože taky tvrdil, že on nic nepotřebuje. Když musel u gatu v Turecku přes data dohledávat na poslední chvíli, tak názor změnil.


British ve Varšavě nechtěli, ale to byly ještě předkontroly v Londýně. U Swissu z Vídně už si nejsem jistý, ale tam jsou taky ještě pohovory v Ženevě/Curych před nástupem.

0 Citovat

s0ny napsal(a):

Chtěli to po mě několikrát a byli dost neoblomní a rozhozdně žádná pomoc to dohledat. A dohledával jsem to v mobilu přes stránky ESTA na letišti. Chtěla to Lufthansa v Katovicích, British ve Vídni, Turkish ve Vídni a následně i v Turecku. Kolegu to málem dost vypeklo, protože taky tvrdil, že on nic nepotřebuje. Když musel u gatu v Turecku přes data dohledávat na poslední chvíli, tak názor změnil.


British ve Varšavě nechtěli, ale to byly ještě předkontroly v Londýně. U Swissu z Vídně už si nejsem jistý, ale tam jsou taky ještě pohovory v Ženevě/Curych před nástupem.


Neuveritelny... asi jsem stastlivec! ;-)

0 Citovat

Michal K. napsal(a):

Neuveritelny... asi jsem stastlivec! ;-)

Možná nejsme tak podezřelí jako někteří jiní :-)

U mě jednou v Dusseldorfu chtěli před cestou do NYC doklad o rezervaci ubytování, protože jsem v ESTĚ neměl přesně napsanou adresu hotelu. Jinak nikdy nic. I lidi z práce, co lítají do USA prakticky co měsíc, nikdy neříkali, že by po nich ESTU někdo chtěl. Vlastně jediný problém za posledních několik let měl nejvyšší šéf, který na letišti zjistil, že ji má několik týdnů propadlou. Ale stihl si ještě udělat novou. 

EDIT: ale vozím ji a předpokládám, že jak ji jednou nevemu, tak ji po mě budou chtít

0 Citovat

To bude asi ksichtem, za 40 mých letů nikdy nikdo nic nechtěl:-)

0 Citovat

Já byl první cestu do NY tak vyklepanej, že jsem měl vytisknutý snad všechno. Estu, rezervace ubytování, itinerář, zpáteční letenku... :-D Při druhý cestě jsem měl leda vytisklou ESTU a tu ani nechtěli vidět :-D

0 Citovat

Čerstvá zkušenost. Letím akci v business class s Air Serbia z Prahy přes Bělehrad do NY. U gatu v Praze před nástupem na první let můj boarding pass pípl červeně se signalizací Verify documents. Druhá pracovnice se mě tedy podle systému ptala, jestli letím do USA. Na mou kladnou odpověď se ptala, jestli mám vízum. Řekl jsem, že ESTU, a ona jestli ji může vidět. V návaznosti na tuhle naši diskuzi jsem se jí zeptal, co kdybych ji neměl vytištěnou. Říkala, že nemusí být vytištěná, ale že by po mně chtěli číslo žádosti. Na můj dotaz, jestli by si to jinak nemohli vyhledat, říkala, že ne, protože jsou odbavovací ne vyhledávací systém. A říkala to slušně, nic arogantního, tak je otázka, jaké extra úsilí by museli vynaložit, pokud bych u sebe číslo žádosti neměl. Nicméně minimálně na vyhnutí se komplikacím je fajn to číslo nebo výtisk u sebe mít.

0 Citovat

Proky napsal(a):

Čerstvá zkušenost. Letím akci v business class s Air Serbia z Prahy přes Bělehrad do NY. U gatu v Praze před nástupem na první let můj boarding pass pípl červeně se signalizací Verify documents. Druhá pracovnice se mě tedy podle systému ptala, jestli letím do USA. Na mou kladnou odpověď se ptala, jestli mám vízum. Řekl jsem, že ESTU, a ona jestli ji může vidět. V návaznosti na tuhle naši diskuzi jsem se jí zeptal, co kdybych ji neměl vytištěnou. Říkala, že nemusí být vytištěná, ale že by po mně chtěli číslo žádosti. Na můj dotaz, jestli by si to jinak nemohli vyhledat, říkala, že ne, protože jsou odbavovací ne vyhledávací systém. A říkala to slušně, nic arogantního, tak je otázka, jaké extra úsilí by museli vynaložit, pokud bych u sebe číslo žádosti neměl. Nicméně minimálně na vyhnutí se komplikacím je fajn to číslo nebo výtisk u sebe mít.


Díky za potvrzení 👍

0 Citovat

Neviem ako je to teraz, ESTA som naposledy robil asi pred 2,5 rokmi, ale vtedy tam bolo upozornenie, že ESTA netreba tlačiť, ale je potrebné poznačiť si číslo žiadosti. Na letisku môžu vyžadovať číslo žiadosti, imigračný úradník v USA udelenie ESTA zistí podľa pasu. Ak je to možné, je dobré ju mať vytlačenú alebo aspoň uloženú v mobile.

0 Citovat

Keď idete do USA na novú ESTU, idete na imigračnom do radu, kde si vás preklepnú akoby ste ešte pred tým v USA nikdy neboli bez ohľadu na to, či ste tam už boli, alebo nie. Keď na túto ESTU idete opakovane, kiosk vás vyšle automaticky do tej kratšej a jednoduchšej rady  - platí to vždy pre každú novú ESTU, ktorú získate po vypršaní tej predošlej

0 Citovat

Inak pri vstupe do USA sa už nevyžaduje to tlačivo "colná deklarácia"? Pred cestou som to videl na viacerých weboch, no nikto od nás nič nechcel a ani nám to tlačivo nedali. Taktiež pred vstupným pohovorom boli na obrazovkách tie predmety, ktorých dovoz je zakázaný (napr. ovocie) a taktiež to nikto neriešil a naše batohy vôbec nešli skenerom. 

0 Citovat

mispi napsal(a):

Keď idete do USA na novú ESTU, idete na imigračnom do radu, kde si vás preklepnú akoby ste ešte pred tým v USA nikdy neboli bez ohľadu na to, či ste tam už boli, alebo nie. Keď na túto ESTU idete opakovane, kiosk vás vyšle automaticky do tej kratšej a jednoduchšej rady  - platí to vždy pre každú novú ESTU, ktorú získate po vypršaní tej predošlej

To jsem právě po příletu na JFK úplně čuměl, jak rychle jsem byl po přistání venku z letiště, protože jsem měl právě ten opakovaný vstup na ESTU. Příjemná změna :)

0 Citovat

guessWho napsal(a):

Inak pri vstupe do USA sa už nevyžaduje to tlačivo "colná deklarácia"? Pred cestou som to videl na viacerých weboch, no nikto od nás nič nechcel a ani nám to tlačivo nedali. Taktiež pred vstupným pohovorom boli na obrazovkách tie predmety, ktorých dovoz je zakázaný (napr. ovocie) a taktiež to nikto neriešil a naše batohy vôbec nešli skenerom. 

Nevyžaduje, ťukáš ty odpovědi do toho kiosku, jak píšeš, a to stačí :) Ani když se to vyplňovalo, tak ti nikdo nekontroloval, jestli ovoce máš nebo ne. Bylo(a je) to v podstatě formou čestného prohlášení :)
0 Citovat

Proky napsal(a):

Nevyžaduje, ťukáš ty odpovědi do toho kiosku, jak píšeš, a to stačí :) Ani když se to vyplňovalo, tak ti nikdo nekontroloval, jestli ovoce máš nebo ne. Bylo(a je) to v podstatě formou čestného prohlášení :)


Ale kontroloval... Minimálně v ATL mají na tohle cvičené psy. 

0 Citovat

Proky napsal(a):

Nevyžaduje, ťukáš ty odpovědi do toho kiosku, jak píšeš, a to stačí :) Ani když se to vyplňovalo, tak ti nikdo nekontroloval, jestli ovoce máš nebo ne. Bylo(a je) to v podstatě formou čestného prohlášení :)

My sme práve ani nič neťukali do žiadnych kioskov :o)

0 Citovat

Petr76 napsal(a):


Ale kontroloval... Minimálně v ATL mají na tohle cvičené psy. 

Tak namátkou samozřejmě můžou kdykoli, ale psi rozhodně nezvládnou zkontrolovat všechna zavazadla, a sám píšeš třeba jen o Atlantě. A k mému příručnímu zavazadlu tedy žádný pes nečmuchal, co jsem přilétal do USA. ;) Odevzdal jsem formulář, nikdo se na něj ani nekoukl a šlo se dál.

0 Citovat

guessWho napsal(a):

My sme práve ani nič neťukali do žiadnych kioskov :o)

Vážně? já tam teď měl ta zaškrtávací políčka, že nevezu ovoce, rostlinky, že nemám u sebe víc než 10 000 USD, že jsem nepřišel do kontaktu se skotem atd. Takové to, kde jsi na formuláři zaškrtnul 10x pod sebou "ne". :)

0 Citovat

Proky napsal(a):

Vážně? já tam teď měl ta zaškrtávací políčka, že nevezu ovoce, rostlinky, že nemám u sebe víc než 10 000 USD, že jsem nepřišel do kontaktu se skotem atd. Takové to, kde jsi na formuláři zaškrtnul 10x pod sebou "ne". :)

Hej, na také som bol pripravený že budem vypĺňať ručne do toho papiera :) Ale naozaj sme nič nevypĺňali ani ručne, ani do kiosku (JFK). Jediná kontrola bola imigračný pracovník.

0 Citovat

Ahoj, čtu si tady diskuzi co následuje při cestě do USA po návštěvě Íránu. V květnu letím do Íránu na starý stále platný pas se kterým jsem byl několikrát v USA a už na něj nemám platnou ESTU.  A v srpnu mám v USA pouze  tranzit s novým pasem na který jsem si udělal novou ESTU, teď ještě před odletem do Íránu, kterou mi schválili.

Zajímá mě, jestli má někdo zkušenost odjezdu do USA na nový pas, pouze s ESTOU, aniž bych musel žádat o víza za 160$. Dohledají, že mám dva pasy, a že jsem byl v Íránu? Podotýkám, že v USA jen přestupuji. Nebo si opravdu budu muset vyřídit víza.

Díky za vaše názory a zkušenosti

0