1. Fórum
  2. Co se nevešlo
  3. Dovoz potravin z Ukrajiny

Dovoz potravin z Ukrajiny

Napsal Kuba 2019-03-12T21:32:49+01:00 ve fóru Co se nevešlo
17 odpovědí

Ahoj, za měsíc jedu na Ukrajinu a domů bych si chtěl přivézt nějaké sýry a podobné dobroty. Nemáte někdo zkušenosti s převozem sýrů přes hranice? Pojedu přes Polsko po dálnici A4. Nechci aby mi je zabavili a dali pokutu. 

Díky,

Kuba

Nechci ti brát iluze, ale před 3 lety, jsem si zakoupil na Ukrajině sýry v Bille v Kyjevě.

Bral jsem je zpět letecky a doma konzumoval.

Dodnes na to nezapomenu, naivně jsem se nedíval na data spotřeby (Billa) = ten průjem mne poslal do kolen na týden.

Čistě byrokraticky je do EU omezen dovoz mléčných výrobků, ovoce, zeleniny, masa, oříšků a semen ze zemí mimo EU, není-liž pravda? Takže když nebude kontrola, vše v pohodě. Když bude, zabaví a možná bude i pokuta.

Co si pamatuju z cedulí na hranicích, tak je z Ukrajiny do EU je zakázán dovoz mléčných a masných výrobků.

Do EÚ nemožno dovážať mäso, mlieko a výrobky z nich (okrem sušeného mlieka pre dojčatá, potravín na výživu dojčiat a špeciálnych potravín alebo špeciálneho krmiva pre zvieratá potrebného zo zdravotných dôvodov).

Výrobky živočíšneho pôvodu vyňaté z pravidiel

Ďalej uvedené výrobky sú vyňaté z vysvetlených pravidiel:

chlieb, koláče, sušienky, čokoláda a cukrovinky (vrátane sladkostí) nezmiešané s mäsovým výrobkom ani ním neplnené,

potravinové doplnky v balení pre konečného spotrebiteľa,

výťažky a koncentráty z mäsa,

olivy plnené rybami,

cestoviny a rezance nemiešané s mäsovým výrobkom ani ním neplnené,

polievkové bujóny a príchute v balení pre konečného spotrebiteľa,

akékoľvek iné potravinárske výrobky neobsahujúce žiadne čerstvé alebo spracované mäso alebo mliečne výrobky obsahujúce menej ako 50 % spracovaných vaječných alebo rybacích výrobkov.

To je legislativa, ale realita je ina.. ja normalne nosim z Ukrjainy cez pesi prechod Velke Slemence (takze uplna kontrola) napr. susene rybycky, alebo udene syry vo vakuovom baleni. Takze ako to nebude nejaky krajany syr z tej Billy povedzme, ale normalne baleny, tak to by som riskol.

Len raz som zazil trapnu situaciu, kedy vo vlaku z Copu dvom  ukrajinskym studentom s velkou slavou zhabali nejake fasirky a dali im zaplatit pokutu asi 69 centov.

@audit - myslím, že celá vaše rodina nesnědla tolik sýrů za minulý rok, jako já za své 4 návštevy minulý rok na Ukrajině... Famózní, bio kvalita, poměr cena/výkon myslím nepřekonatelný. Ať v obchodech, u babušek na trhu, byl jsem i u přímých výrobců na Zakarpatí a Haliči. Tedy paušalizovat svůj subjektivní zážitek na sýry na Ukrajině je minimálně unfair...

Dovoz tady je popsaný, v podstatě nemůžeš ofiko vézt nic, můžeš zkusit propašovat...

20181007-181516.jpg

Loni jsem přestal jist ty jejich uzené korbačiky, jak je prodávaj v takovém tom copu. Po rozmotani pěkně zatavena a zauzena moucha masařka :-D 

Na Ukrajině už jsem si zvykl na ledasco, ale tohle jsem proste nedaval. Ještě teď mám v živé paměti, jak nám dávali v Černobylu po prohlídce bio oběd - údajně dovezeny zvenčí. Ten přepálený tuk na vyprážaném rezni jistě probudil rakovinove bujení ještě driv než ta radiace okolo. Když jsem pak viděl venku ty kuchařky s obstojnymi knirky,  měl jsem o všem jasno :-D 

Na Ukrajinu přesto všechno nedám dopustit. 

Detailisto...

Týden zpátky po cestě z Užhorodu - celník několikrát vyhlašoval, že masné a mléčné výrobky né, neviděl jsem dopředu fronty, jestli ho neinspirovala něčí zabavená svačina...

Šlo by hlavně o domácí sýry z rodné vesnice mé přítelkyně, takže si myslím, že to určitě nebude nějak vakuově balený. To, že se to podle evropské normy nesmí dovážet, vím. Na letištích to ale nikdo nekontroluje, a jde mi o to, jestli na hraničních přechodech to hrotí, nebo ne.

Ahoj, kolik si můžeme letadlem vyvézt cigaret do Vídně? Dvě krabičky, karton, dva na osobu? Máte někdo prosím aktuální zkušenosti? Díky 

Klasicky karton na osobu

https://english.bmf.gv.at/custom...ances.html

Či treba osobnú skúsenosť? :) Mňa asi vo Viedni nikdy nekontrolovali, narozdiel od Bratislavy, kde teda ľahko pri tých 10 priletoch denne vidia, kto priletel z Ukrajiny:) (dovezie sa busom :))) 

Ve Vyšném Nemeckém to slovenští celníci, přinejmenším někdy, strašně řeší. Když jsem tam byl naposled, tak několikrát docela protivným tónem vyhlašovali, co se nesmí do EU dovážet a vzhledem k tomu, že každému kontrolují zavazadla kvůli alkoholu a cigaretám, nemusí se převoz sejra a uzenin podařit. Předtím jsem provezl, ale to jsem byl v klidu, protože to bylo jídlo na cestu a neuvědomil jsem si, že nesmím. 🙂

Na polských hranicích to stejné. Sýry i salámy bez ohledu na zabalení šly pryč.

tak pozemne hranice so Slovenskom su kategoria sama o sebe, tam velmi dosledne "chrania" Schengen ... kvoli jednemu samapanskemu navyse sa musela manzelka vracat v Slemencoch na Ukrajinu, kam vstupila bez peciatky a odovzdala ho taxikarovi. A znovu sa vratila na slovensku stranu. Lebo len tak sme to sampanske nemohli tam nechat.

tonic napsal(a):

tak pozemne hranice so Slovenskom su kategoria sama o sebe, tam velmi dosledne "chrania" Schengen ... kvoli jednemu samapanskemu navyse sa musela manzelka vracat v Slemencoch na Ukrajinu, kam vstupila bez peciatky a odovzdala ho taxikarovi. A znovu sa vratila na slovensku stranu. Lebo len tak sme to sampanske nemohli tam nechat.

To bych s ním asi šel fláknout na WC, než se vracet...

Take nič tam nie je:) 

Vyhledávání

Přihlášení

Ještě nemáš účet? Zaregistruj se!