Od 1. 7. 2019 by mělo být možné si pro návštěvu ruské Kaliningradské oblasti vyřídit přes internet elektronické vízum. Zatím nebyl zveřejněn seznam zemí, pro jejichž občany to bude platit. Jen jsem četla zmínku, že se bude jednat minimálně o 50 zemí a měly by mezi nimi být země schengenu.Tady info v AJ:https://www.tripadvisor.com/Show...trict.htmlTady v RJ:https://russian.rt.com/russia/ne...nnaya-vizaDalší info je třeba dohledat na internetu, ale pouze v ruštině, či angličtině, česky se k tomuto tématu nic nenajde.  .

Elektronické vízum Kaliningradská oblast

Založila ve fóru Víza, odletové taxy, upozornění

Od 1. 7. 2019 by mělo být možné si pro návštěvu ruské Kaliningradské oblasti vyřídit přes internet elektronické vízum. Zatím nebyl zveřejněn seznam zemí, pro jejichž občany to bude platit. Jen jsem četla zmínku, že se bude jednat minimálně o 50 zemí a měly by mezi nimi být země schengenu.

Tady info v AJ:

https://www.tripadvisor.com/Show...trict.html



Tady v RJ:

https://russian.rt.com/russia/ne...nnaya-viza



Další info je třeba dohledat na internetu, ale pouze v ruštině, či angličtině, česky se k tomuto tématu nic nenajde.
0

no to znie zaujimavo, aj ked zjednoduseny vstup do Kaliningradu uz bol, ale asi Rusi chceli zastavit navaly zapadnych turistov a tvrdej meny, tak to radsej zrusili :)

0 Citovat

Jo bylo, v letech 2012 - 2016.

0 Citovat

Zatím jediné, co je reálně na stole... http://docs.cntd.ru/document/554645448

Ale jinak žádné detaily, ani o uvažovaných zemích atd. Prošel jsem všechno možné, včetně stránek Ministerstva vnitra, vlády Kaliningradské oblasti atd.  Nicméně, pokud to spustí, bude to asi stejná podoba stránek a systém jako v případě Vladivostoku, viz https://evisa.kdmid.ru/ru-RU/Home/Index

0 Citovat

Tady to je oznámeno, na seznamu zemí je i ČR, funguje i odkaz, kde si zažádat o vízum, ale až od 1.7.19.

https://lv.sputniknews.ru/Russia...stran.html

0 Citovat

Super zpráva. Pokud bude možné pro vstup a výstup ze země využít rozdílné hraniční přechody, tak by z toho mohl být zajímavý trip. Třeba Praha - Riga s Ryanairem a pak Riga - Kaliningrad s AirBaltic, letenky za 44 euro, pak po zemi do Gdaňsku a letadlem do Vídně, Vratislavi, Krakova apod. 

0 Citovat

no to znie dobre, prvy augustovy predlzeny vikend sme v Gdansku, tak teoreticky by sme mohli upravit itinerar, busom  je to 3h30m

0 Citovat

Tak to zní super. Přelom červenec/srpen jsem v Gdaňsku. Co myslíte, bude to velké hardcore se tam dostat po zemi autem?

0 Citovat

Bude to jako jakýkoliv jiný přechod hranic do Ruska po zemi. Tenhle tedy civilizovanější. 

0 Citovat

Zajimalo by me, jestli uz nekdo absolvoval cestu autobusem Gdansk-Kaliningrad a jestli vazne trvala 3,5 hodiny nebo i s delsim zdrzenim na hranicich? Postaci na navstevu Kaliningradu jeden den? Co jsem koukal, moc pamatek  tam asi neni, ale spis jde o to poprve zazit tu ruskou atmosferu ...

0 Citovat

Bol som tam v marci. 3,5 hodiny busom je realnych. Bus je urcite rychlejsi nez auta, lebo ma samostatny pruh. Samotne mesto stihnes pozriet velmi rychlo aj za 1 den, ale idealne je to na vikend, vziat si auto a pobehat aj okolie.

0 Citovat

Diky za info, Vlku. Mozna navstevu naplanuju az na pulku oktobera/rijna.... Pokud jsi tam byl uz v marcu/breznu nevadil drivejsi soumrak na tom dalekem severu? Nebo to nakonec byla spise vyhoda? Nekde jsem zaslechl, ze Kaliningrad je pry hezci vecer nasvetlen nez za denniho svetla ;-)

0 Citovat

Jakub Langer napsal(a):

Pokud jsi tam byl uz v marcu/breznu nevadil drivejsi soumrak na tom dalekem severu?

Na druhou pulku brezna vychazi rovnodennost, takze delka dne v prubehu mesice brezna je hodne podobna po cele planete, bez ohledu na zemepisnou sirku. Rozdil delky dne mezi Kaliningradem a CR v breznu bude v ramci nekolika minut.
0 Citovat

To vobec, stmieva sa tam priblizne v rovnaky cas ako u nas. A bolo to tam v pohode aj cez den aj v noci :)

0 Citovat

vl k napsal(a):

Bol som tam v marci. 3,5 hodiny busom je realnych. Bus je urcite rychlejsi nez auta, lebo ma samostatny pruh. Samotne mesto stihnes pozriet velmi rychlo aj za 1 den, ale idealne je to na vikend, vziat si auto a pobehat aj okolie.

Prosímtě, jel si přes Grzechotki-Mamonowo nebo Gronowo? Přemýšlím, kudy jet, ať tam nestvrdnu půl dne. A jestli máš nějaký tip. kdy je nejlepší překročit hranici. Mám to naplánované v pátek ráno tam a v sobotu, kolem oběda zpátky. Ať se zbytečně nezapletu mezi Poláky pašující benzín...

0 Citovat

Martin Vícha napsal(a):

Prosímtě, jel si přes Grzechotki-Mamonowo nebo Gronowo? Přemýšlím, kudy jet, ať tam nestvrdnu půl dne. A jestli máš nějaký tip. kdy je nejlepší překročit hranici. Mám to naplánované v pátek ráno tam a v sobotu, kolem oběda zpátky. Ať se zbytečně nezapletu mezi Poláky pašující benzín...


Tam sme sli cez Gronovo (Mamonovo bolo vraj zatvorene) a naspat cez Mamonovo. Ako autobus sme boli jedini, aut az na jednu vynimku tiez nebolo vela, no aj tak sa dost vlieki. Ale to bol marec, v lete tam su vraj dost rady. Vsetci miestni, s ktorymi som sa v meste bavil, maju schengeske viza a dost cestuju. Zda sa, ze v Kaliningrade ich dostanu rychlejsie a jednoduchsie nez vo zvysku Ruska. Ak tam ides len na 1,5 dna, na tvojom mieste necham auto v Gdansku alebo Elblagu a do Kaliningradu prejdem busom alebo minibusom prave kvoli tomu rychlemu pruhu. Na hranici vsetci vystupia z busu a prechadzaju cez pasovku. Druhi colnici zatial kontroluju vozidlo a papiere, cele to trva asi 30, max. 60 minut. 


V samotnom Kaliningrade auto nepotrebujes (taxiky su za kopejku) a ak chces ist pozriet na kosu,  prenajmi si auto od miestnej firmy, stalo to ca. 30 eur na den, mozem ti posunut kontakt.

0 Citovat

teď jsem si zkoušel objednat víza na srpen do KGD, ale jde to asi jen 21 dní dopředu

0 Citovat

slovnik napsal(a):

teď jsem si zkoušel objednat víza na srpen do KGD, ale jde to asi jen 21 dní dopředu

Ano, je to tak. Odcestovat z Kaliningradské oblasti se musí nejpozději do 30 dnů od získání víza. Proto lze objednat maximálně 21 dní dopředu (+ 8 dní povolená doba návštěvy).

0 Citovat

Lukáš Horák napsal(a):

Super zpráva. Pokud bude možné pro vstup a výstup ze země využít rozdílné hraniční přechody, tak by z toho mohl být zajímavý trip. Třeba Praha - Riga s Ryanairem a pak Riga - Kaliningrad s AirBaltic, letenky za 44 euro, pak po zemi do Gdaňsku a letadlem do Vídně, Vratislavi, Krakova apod. 

Na webu píšou tohle, tak nevím, jak si to přesně vyložit (zvýrazněno mnou): "Foreign citizens should leave the territory of the Russian Federation only through checkpoints of the constituent entity of the Russian Federation which they entered."
Můj optimistický výklad je, že by měli opustit území Ruské Federace pouze přechody té administrativní oblasti, do které vstoupili, ne pouze těmi přechody, kterými vstoupili. Snad to chápu správně.


BTW komu by moc vadilo, že jsou e-víza zdarma, může za ně klidně zaplatit, třeba tady: https://www.ivisa.com/kaliningrad-visa 😂

0 Citovat

Když si tu stránku zobrazím v ruštině, tak mi z toho vyplyne, že musím opustit Rusko přechodem pouze té dané oblasti, ne konkrétním přechodem, přes který jsem vstoupil :)

0 Citovat

Kryštof Hájek napsal(a):

Když si tu stránku zobrazím v ruštině, tak mi z toho vyplyne, že musím opustit Rusko přechodem pouze té dané oblasti, ne konkrétním přechodem, přes který jsem vstoupil :)

To mi tvrdila i ruštinářka a angličtinářka zase souhlasila s mým překladem z angličtiny. 😊 Potvrdili mi to i na visit-kaliningrad.ru. Happyfly má ale jiný názor.  😁  

0 Citovat

Pak myslím není co řešit :D

0 Citovat

Kryštof Hájek napsal(a):

Pak myslím není co řešit :D

Už není; poptal jsem se na různých stranách a je jasno.  😊   

0 Citovat

Ono to v případě Kaliningradu nedává moc smysl, když z jiné entity stejně člověk nemůže odjet, to je pravda :D Ta věta tam je především kvůli těm e-vízům na Dálném východě. Tam už to může být matoucí, například když se vstoupí do Ruska ve Vladivostoku, nejde odjet ze Sachalinu, jelikož to už je jiná oblast. Ale to se nás zatím stejně netýká.

0 Citovat

Ahá, pro e-víza na Dálný Východ jsme se ještě nekvalifikovali. Stejně by ale nešlo vstoupit do Kaliningradské oblasti, přeletět do Vladivostoku a odtud odplout do Japonska. Trochu škoda. 😁

0