A je to tady - od včerejška je možné žádat o turistické e-visa a to včetně ČR a SR...https://www.fly4free.com/flight-...rist-visa/Zatím jsem to nikde jinde neověřoval... .

Saudská Arábie - turistické víza

Založil ve fóru Víza, odletové taxy, upozornění

Надежда Константиновна Крупская napsal(a):

Můžu se před cestou oholit a mohla bych případně i konvertovat...jestli to tedy není na dlouho a dá se to vyřídit na počkání.


Doporučuji přijmout jméno Mohamedovna a věřím že to půjde. 

0 Citovat

Michal napsal(a):

@cali: V pasu přece není uvedené religion a podle ze mě vydání ho nemůžeš určit. Jedině že by měli vlastní spešl a naprosto "spravedlivý" postup.

Vis co Michale. Zalet tam, prubni to a pak tu poreferuj, jestli mas pravdu. Budu se těšit na report a držet ti palce aby jsi se vrátil ve zdraví.Jak psal Petr76, to je země jen pro speciální klientelu.  Treba zrovna ty do ni patříš. Jen trosku pochybuju, protože to jistě nebude levne. A představa Libora, ze se bude dat prespavat v autě, se mi nejak nepozdava. Neotviraji hranice proto, aby vydělávali jen na poplatku za vizum. Asi se to nedá úplně srovnat s Omanem. Ale treba bude vsechno jinak a žijí tam fajn lidi, nápomocni a přátelští, co chlastaji vodku po setmění a i Padrino by byl spokojeny :-) A když  náhodu šlápnes vedle jako onehda ten česky par jak  poleval kačenkau te devcici  s IQ bublajici baziny ( v článku zadeček) na svatém místě na Bali, budou to řešit přátelskou domluvou a omluvou.


0 Citovat

Michal napsal(a):

@cali: V pasu přece není uvedené religion a podle ze mě vydání ho nemůžeš určit. Jedině že by měli vlastní spešl a naprosto "spravedlivý" postup.

Dají ti pár otázek, na které, pokud jseš muslim, znát odpověď budeš, třeba jak se jmenovala Mohamedova matka, nebo třetí manželka a podobně. Rozhodně bych teda nechťel skončit v saudskem vězeňí. 

0 Citovat

niemandos: :))))))) dost dobře!

michal: jen pro upřesnění, pokud by Ti pořád nebyla jasná ironie výše (mám pocit, že s ní máš občas problém), myslím, že pro ověření by stačila tak maximálně jedna otázka :) Pak už by se o Tebe určitě důkladně postarali. A na ten tripreport se těším taky. Myslím, že by se ti zrovna v tomto případě mohlo hodit to Tvé cestování v běhu :)
0 Citovat

niemandos&eremi: K té speciální klientele nadšené z turistického víza do Saúdské Arábie nepatřím a cestu tam neplánuji. Nicméně o pár nadšencích vím. Možná by mě zviklala už Saudia s delším stopoverem v Rijádu (ráno tam, večer odlet), avšak to by museli dořešit tranzitní víza. Jen mě na těchto národech vždycky udivuje, jak dokáží poznat muslima a jak jsou přátelští, když nemuslim nesmí pořádně projít ani okolo mešity. To udělat my v kostele, jsme hned xenofobové a rasisté...

P.S. Můj předchozí post byl taky ironie ;)

0 Citovat

niemandos napsal(a):

A představa Libora, ze se bude dat prespavat v autě, se mi nejak nepozdava. Neotviraji hranice proto, aby vydělávali jen na poplatku za vizum.

Já jsem napsal "pokud nebude problém spát v autě nebo ve stanu..." Když si to budou u turistů hlídat, holt to levně nepůjde. Hranice otevírají kvůli penězům, ale můžou třeba předpokládat, že většina turistů tam bude utrácet i bez hlídání. Ostatně důkladné kontroly třeba před odletem by je stály dost peněz, zdržovaly by všechny a vyžadovaly by informační systém, kam by hotely hlásily cizince (možná ho ale zavedou stejně, aby měli pohyb cizinců pod kontrolou). Takový systém má Čína a na vydání víza se musí vytisknout rezervace ubytování (pozdější změny nevadí, mnoho lidí rezervace ruší). Je otázka, jestli by v Číně poznali už před odletem, že člověk spal delší dobu na horách ve stanu nebo třeba u známého doma bez nahlášení na policii. Vízum na další cestu už by ale nemuseli dát.

I v Ománu loni v březnu během menší změny vízové politiky měli v podmínkách (asi dočasně), že má mít turista rezervované ubytování. Když tam letěla za mnou spolucestující z Prahy, důkladně její rezervace ubytování na Ruzyni na check-inu kontrolovali. Naštěstí jsme rezervovali včetně falešných rezervací hotelů na noci ve stanu v dunách a na pláži a ona si vše vytiskla. Nezdálo se jim potvrzení z Airbnb, které bylo skutečné. Při mém letu z Dubaje do Ománu na samostatnou letenku ale nic nechtěli a kamarád jel busem taky bez této kontroly.

Jak vyplývá z toho rozhovoru, místní nebo cizinci, kteří tam pracují (a mají auto 4WD), můžou spát v odlehlých oblastech v autě či ve stanu. Je to i logické, protože to těžko můžou kontrolovat.

0 Citovat

Michal napsal(a):

Jen mě na těchto národech vždycky udivuje, jak dokáží poznat muslima a jak jsou přátelští, když nemuslim nesmí pořádně projít ani okolo mešity.

Do mešit se běžně chodí. Do krásné Sheikh Zayed Grand Mosque v Abu Dhabi jsme šli v pátek (pro nemuslimy je otevřená později) a měli tam prohlídku zdarma i v místech, kam ani muslimové bez prohlídky nesměli:

https://www.zonerama.com/liborst...um/5062258

Velká mešita v Maskatu je v pátek pro nemuslimy zavřená, ale kamarád (běloch) měl na sobě bílé oblečení, dal si bílý hadr na hlavu (takto šel i na výletě v horách viz foto) a u vchodu kývl na dotaz, jestli je muslim, a dostal se tam.

Dostali jsme se dokonce i do velké mešity v Banda Acehu, kde platí právo šaría, ale jen na chvíli a pak nám mladíci slušně a s úsměvem ukázali cestu ven (nevěděli jsme o zákazu, u mešity jsme stát mohli a chodit po areálu taky).



dsc02430a.jpg

0 Citovat

Nedivil bych se, kdyby se ptali bělochů, do jaké mešity chodí a kdo je její imám.

Martin V napsal(a):

Dají ti pár otázek, na které, pokud jseš muslim, znát odpověď budeš, třeba jak se jmenovala Mohamedova matka, nebo třetí manželka a podobně. Rozhodně bych teda nechťel skončit v saudskem vězeňí. 

0 Citovat

Tak ono stačí, když máš ve vízu uvedeno muslimské jméno. Ale pokud si tam chceš nějaké přidat, měla by ambasáda chtít potvrzení místní muslimské autority. Alespoň takové jsou informace ohledně poutnických víz, které jsem našel v českých médiích 


0 Citovat

Daniel Reichel napsal(a):


300 USD? Nějaký zdroj?

Jak jsem psal, znám lidi, co tam pracují a pracovali nebo tam jezdí na byznys vízum, takže mám od nich informace, jak je nechtěli ubytovávat v levných hotelích, kvůli zákazu ubytovávat expaty. A když platíš 150-200 USD za noc, tak ten budget naskáče. Je to celé nějak odůvodněné, že levné hotely nemají dostatečné bezpečnostní standardy, navíc se pobyty cizinců (nemuslimů) hlasí místním autoritám, je to fakt totalitní režim. Nezpochybňuju, že se tam dá někde kempovat, pokud tam člověk žije a ví, co si kde může dovolit a ideálně má i nějaké místní kontakty. Ale fakt si nedovedu představit, že se jedna z nejextrémnějších a nejkonzervativnějších zemí na světě, faktická islámská theokracie, najednou zaplní baťůžkáři, kteří se tam budou pohybovat mimo jakukoliv kontrolu. 

Mimochodem, pro ty, co se chtějí tvářit jako muslimové a jet se podívat do Mekky - naboženství  je samozřejmě jedna z prvních otázek, které vyplňujete při žádosti o vízum a je uvedené ve všech dokumentech, které pro cestu dostanete. No a pokud tam napíšete, že jste muslim... Pak teda good luck. Předpokládám, že do pár měsíců se určitě veselé zprávy, jak se nějaký  turista zkoušel dostat do Mekky "pretending to be a muslim" objeví.

0 Citovat

Zajímavý ceník pokut pro turisty. Se mně líbí, že už předem myslí na všechno...


strafensaudiarabien.jpg

0 Citovat

4, 5, 6 a 17 by měli zavést i u nás.

0 Citovat

Wearing underwear je zajímavý :))

0 Citovat

Ridder napsal(a):

Wearing underwear je zajímavý :))

Hlavně jak se to kontroluje? "Ťuk, ťuk, tady mutaween! Jdeme zkontrolovat co máte na sobě v posteli!!!"



islam12.jpg

0 Citovat

To mají problém i s bikinami? Nosím dvoudílné  kalhotky a klobouček.

0 Citovat

Liborek napsal(a):

Jak jsem psal, znám lidi, co tam pracují a pracovali nebo tam jezdí na byznys vízum, takže mám od nich informace, jak je nechtěli ubytovávat v levných hotelích, kvůli zákazu ubytovávat expaty. A když platíš 150-200 USD za noc, tak ten budget naskáče. Je to celé nějak odůvodněné, že levné hotely nemají dostatečné bezpečnostní standardy, navíc se pobyty cizinců (nemuslimů) hlasí místním autoritám, je to fakt totalitní režim. Nezpochybňuju, že se tam dá někde kempovat, pokud tam člověk žije a ví, co si kde může dovolit a ideálně má i nějaké místní kontakty. Ale fakt si nedovedu představit, že se jedna z nejextrémnějších a nejkonzervativnějších zemí na světě, faktická islámská theokracie, najednou zaplní baťůžkáři, kteří se tam budou pohybovat mimo jakukoliv kontrolu. 

Mimochodem, pro ty, co se chtějí tvářit jako muslimové a jet se podívat do Mekky - naboženství  je samozřejmě jedna z prvních otázek, které vyplňujete při žádosti o vízum a je uvedené ve všech dokumentech, které pro cestu dostanete. No a pokud tam napíšete, že jste muslim... Pak teda good luck. Předpokládám, že do pár měsíců se určitě veselé zprávy, jak se nějaký  turista zkoušel dostat do Mekky "pretending to be a muslim" objeví.


Píšeš o úplně jiné situaci. Na bookingu jsou ubytování v Džiddě za pár kaček i se snídaní.  Těch 150-200 dolarů za noc je s prominutím blbost. Stačí kouknout na booking apod.

0 Citovat

Co by řekli na Jirkovu kabelku?


dmlsj2nw0aejkag.jpg

0 Citovat

Daniel Reichel napsal(a):


Píšeš o úplně jiné situaci. Na bookingu jsou ubytování v Džiddě za pár kaček i se snídaní.  Těch 150-200 dolarů za noc je s prominutím blbost. Stačí kouknout na booking apod.

Nevidím to jako jinou situaci. Vím, že tam i levné hotely jsou. Jenže tam prostě nechtěli resp. nesměli ubytovávat cizince "ze Západu", navíc nemuslimy. Levné hotely jsou v reálu většinou ubytovny pro asijské dělníky z Bangladéše nebo tak nějak a pro arabské rodiny, když cestují. A zrovna Džidda pak akumuluje ty miliony lidí, co přijíždí na hadždž, proto tam toho je sice tolik a za relativně málo, ale stejně ti tu rezervaci pravděpodobně zruší.

Ano, může se to výhledově změnit a třeba i víc otevřít a nějak uvolnit, což by bylo super, ale prostě nevěřím, že Saudi bude hned od začátku destinace vhodná pro low cost cestování, kde budou mít dobrodruzi s turistickým vízem nějaké zvýhodnění oproti stávajícímu stavu. Ale rád se nechám překvapit.



0 Citovat

Liborek napsal(a):

A zrovna Džidda pak akumuluje ty miliony lidí, co přijíždí na hadždž, proto tam toho je sice tolik a za relativně málo, ale stejně ti tu rezervaci pravděpodobně zruší.





Sorry, ale tohle nemáš ničím podložené a pouze plašíš cestovatele:)

0 Citovat

Tak já nevím, jestli jsi četl co psal výše, ale píše, že má info od lidí, co tam pracují nebo pracovali, takže bych řekl, že toto info bude relavantnější než Tvůj pohled na booking. Můj názor.

0 Citovat

@eremi

👍

Přesně tak. Zrovna jsem to chtěl napsat. Liborek popisuje zkušenosti lidi, co tam byli a pan Reichel vytasil trumfove eso v podobě ubytování na bookingu, které nasel . :-). Pise o strašení lidi a sam naopak situaci zlehcuje. Nevim , jak to bude, ale rozhodne spis uvěřím zkušenostem těch, co tam byli , než nekoho, kdo ma jasno na základě bookingu.

0 Citovat

Pokud mi spolužák, který se vrátil počátkem roku po pěti letech v Rijádu, říkal, že se v Saudi levně v hotelích prakticky bydlet nedá, tak mu věřím. A to je docela ranař, co se týká cestovnách zážitků, s plynulou arabštinou, takže věřím, že by klidně spal s Bangladéšany na ubytovně, kdyby to šlo. A měl své auto.

Já fakt nevěřím, že zrovna Saudská Arábie, kde se konají veřejné popravy, se rozhodne ze dne na den být země přátelská k low cost cestovatelům. Vzpomínám si, jak se Katar otvíral turistům. Ještě před pár lety byla podmínka pro turistické vízum přiletět do země s Qatar Airlines a bydlet v nějakém hotelu ze seznamu hotelů určených pro turisty ze "Západu", což byly 4* a 5* level Hyatt a Hilton. Bahrain nebo Kuvajt před nějakými deseti, patnácti lety ani nemluvě. A teď se tam dá letět z Prahy na víkend. Takže u Saudi počítám, že to půjde obdobné, mírný pokrok v mezích zákona, a pokud nedojde k nějakému průseru, tak se třeba výhledově liberalizuje. Ale pokud je pravdivý ten seznam pokut výše, bude tam asi zpočátku dost "veselo" a možná budou někteří dobrodruzi rádi, když je jenom vyhostí...

Rád se ale budu mýlit.

Howgh.

PS: obrázek je z Lonely Planet Oman, UAE, Arabian Peninsula, btw midrange začíná na cca 400 SAR / 100 USD



sa.jpg

0 Citovat

Pokud budete chtít cestovat  po SA a nezůstat pouze v Ríjadu nebo Jeddah a něco ze země skutečně vidět, tak počitejte anglicky hovořiciho  průvodce na den cca 300 USD, dále pronájem auta cca 150 USD,  náklady na řidiče a ubytování pro tento doprovod. SA neni na low cost cestovatele připravena. Na vlastní pěst se po zemi pobybovat prozatím nelze. Takže určitě počitejte se zvyšenými naklady.  Za slušnou cenu jsou vnitrostátni linky, nicméně opět musíte zaplatit doprovod. Doporučuji návštěvu Jeddah, Al Ula, Madain Saleh (bohužel momentálně zavřený) cca na dva roky, Hail, Jubbah, Al Jouf, Rajajil, pohoří Souda, Abha ... Hlavní město, bych po mé zkušenosti  s cestováním po této velmi zajímavé zemi vynechal. 


01e08260-0788-4ce1-bc98-4c58d1e8748a.jpeg
80ca33e0-74cc-4e64-bde4-d4e0aa1d0070.jpeg
2670d3d3-beb2-4af7-8351-0965b14264b6.jpeg
40b0bced-b288-4154-827c-fff27bc2b939.jpeg
7e62f2c5-dbff-431c-a400-4456f7d08fd3.jpeg
0696840e-6433-4148-bd6d-81fca1bb0a28.jpeg
644643e7-e342-45f4-9e5d-5ffb34a03c10.jpeg
01c4dc4a-93ec-4618-846b-aba029d6c5a7.jpeg
570a87ad-fcc7-4de1-8d20-6d40af8bd93a.jpeg

0 Citovat

Ahoj, já jsem v Saudské arábii už několik let, pokud budete chtít poradit, napiště SZ, rád pomůžu. 

0 Citovat

Daniel Valchovník napsal(a): SA neni na low cost cestovatele připravena. Na vlastní pěst se po zemi pobybovat prozatím nelze. 

Já nevím jestli neochota mít neustále za zadkem  nějakého "průvodce" (nebo spíš fízla?) a la Severní Korea mne automaticky kvalifikuje do kategorie low cost, ale budiž. Z fotografií mi přijde, že tam není nic co by se nedalo vidět +- v Jordánsku nebo Ománu, ale bez stresu, že šlápnu vedle a bez výčitek svědomí, že dávám peníze barbarské islamistické diktatuře.

0