Na zahranicnych forach velmi diskutovana tema, tu sa to zatial riesi kade-tade, takze zakladam prislusnu temu. Vyzera, ze tejto "pliagy" sa Cina tak skoro nezbavi ... ako ste na tom ti, co mate kupene letenky? Do Azie vycestujete, alebo vasu navstevu odlozite na "neurcito" ? Ja mam odlet 26. feb a pokial Cina nezatvori Pekingske letisko resp. Myanmar nezakaze prilety z Ciny, tak mam v plane letiet. Situaciu budem  pozorne sledovat (hlavne zahranicne zdroje) a podla toho sa samozrejme zariadim.  .

Coronavirus - zachovajte paniku

Založil ve fóru Co se nevešlo

Tak se nám stalo to, co jsem doufala, ze se nestane. Měly jsme let z China Southern airlines z Kualy Lumpur přes Kanton do Vídně, odlet tento pátek. Dnes přišel mail, ze část letu z Kantonu do Vídně je zrušena. Můžeme tedy odletět do Kantonu, ale do Evropy už asi nic nepoletí. Okamžitě jsme psaly na Pelikana, přes kteryho jsme letenky kupovaly, ale reálné netusim, jaký bude další postup. Budu si muset platit novou letenku domu? Nebo jak? Omlouvám se za trochu hloupý dotaz, ale nic podobného jsem v životě neřešila. 

0 Citovat

Jitka napsal(a):

Tak se nám stalo to, co jsem doufala, ze se nestane. Měly jsme let z China Southern airlines z Kualy Lumpur přes Kanton do Vídně, odlet tento pátek. Dnes přišel mail, ze část letu z Kantonu do Vídně je zrušena. Můžeme tedy odletět do Kantonu, ale do Evropy už asi nic nepoletí. Okamžitě jsme psaly na Pelikana, přes kteryho jsme letenky kupovaly, ale reálné netusim, jaký bude další postup. Budu si muset platit novou letenku domu? Nebo jak? Omlouvám se za trochu hloupý dotaz, ale nic podobného jsem v životě neřešila. 

tady bude rozumnější vlézt na web Pelikána, podívat se na číslo a provozní dobu zákaznické linky plus si spočítat časový posun. Vzhledem k tomu, že jste letenku kupovala přes ně, oni musí komunikovat s aerolinkou. Vy můžete něco řešit až se zmateným check-in agentem na letišti. Dřív vás nenechají. 

A volat např. přes Skype. Jde to i přes WiFi a za minutu to stojí pár desetihaléřů. 

0 Citovat

Michal napsal(a):

tady bude rozumnější vlézt na web Pelikána, podívat se na číslo a provozní dobu zákaznické linky plus si spočítat časový posun. Vzhledem k tomu, že jste letenku kupovala přes ně, oni musí komunikovat s aerolinkou. Vy můžete něco řešit až se zmateným check-in agentem na letišti. Dřív vás nenechají. 

A volat např. přes Skype. Jde to i přes WiFi a za minutu to stojí pár desetihaléřů. 



V ČR je noc, takže pocitam, ze mi teď neodpoví. Nastesti reagují běžne celkem rychle, tak snad poradi něco smysluplného.

Spis mi šlo o to, jestli někdo zažil něco podobného, a jak se to řešilo, ale i tak dekuju 😊

0 Citovat

dle mě vam pelikan jako nam student agency pomuže vyřidit refundaci u nas to bylo naštěsti ještě před odletem 100 procent ve vašem "polovicnim" pripade kdo vi ale treba i plna...kazdopadne let vam neprebukuji a nebo nekdy na leto pokud ale divil bych se..nezbyva než požadat pelikan a koupit jinou letenku z kualy do evropy napřimo...a nebo zkusit zřejmě nejlevnějši variantu z BKK a tam se dostat mistnim přeletem....

0 Citovat

mouchanek napsal(a):

Já zase bojuju s ba.com, máme 26.2. odlet přes HongKong na Cebu, je jasné že nás tam neupustí až do 29.2 přes HK. Na infolince věděl prd, tak mu to vysvětluju, ať se koukne na Cathey Pacific stránky, dá mi za pravdu, že se ozve a nic.

Teď koukám, už i na BA.com máme ať kontaktujeme infolinku, tak tam volám, zvedne to Ind a tvrdí, že naše lety jsou ok. Tak mu vysvětluju, že i když to poletí tak nás na Filipíny nepustí a že to mají i na stránkách. Vůbec nevěděl, tak jsem ho navedl. Pochopil, ale nic nevěděl a že se ozvou. Říkám to už jste druhej, ale tak ok, do zítra počkám. Chci vědět jestli se to zruší ať si to můžu koupit třeba s QA nebo TA. 

Ani oni nevědí což chápu, ale když je to všude černé na bílém tak co dělají :(


Psala jsem Vám zprávu :) 

0 Citovat

Jitka napsal(a):

Tak se nám stalo to, co jsem doufala, ze se nestane. Měly jsme let z China Southern airlines z Kualy Lumpur přes Kanton do Vídně, odlet tento pátek. Dnes přišel mail, ze část letu z Kantonu do Vídně je zrušena. Můžeme tedy odletět do Kantonu, ale do Evropy už asi nic nepoletí. Okamžitě jsme psaly na Pelikana, přes kteryho jsme letenky kupovaly, ale reálné netusim, jaký bude další postup. Budu si muset platit novou letenku domu? Nebo jak? Omlouvám se za trochu hloupý dotaz, ale nic podobného jsem v životě neřešila. 


Kedze letite s China Southern, skusil by som narychlo kontaktovat aerolinky ci Vas nevedia nejako presmerovat do Europy cez nejakeho ich partnera z aliancie SkyTeam ( https://www.skyteam.com/en )...ale velke sance by som tomu nedaval.

Momentalne v takychto situaciach by som hned v druhom kroku ak by obratom nevysla ta prva moznost hladal najlacnejsie OW letenku smerom domov a medzitym poziadal predajcu o refundaciu nepreletenych leteniek...myslim ze tam teraz inej rozumnej moznosti nie je. Predajcovia budu v dnesnej situacii asi velmi tazko promptne hladat ine lety pre odhadom tisice ludi ( a to by musela byt este aerolinka ktorou letite domov v nejakej aliancii...aj ked myslim ze ani toto v dnesnej situacii nepomoze ). Vo vasom pripade ak ste to zazili prvy krat v zivote otazku chapem. Menej vsak chapem napr statusy od adminov roznych stranoch na "lacne letenky" ktory vyplakavaju na internetoch ze sa na 60 hodin zasekli niekde v Azii a nikto z Air China im "nevybavil" nejake presmerovanie ich cesty aby sa dostali domov cim skor... ( a nakoniec to museli vyriesit tak ako om napisal na zaciatku prispevku )

0 Citovat

Alebo zavolat do tv a letenku mate hned.

Teraz u nas v spravach bolo, ze sa chlapik nevedel dostat tusim z kl. Letenku mal cez pelikana. Ten mu inu letenku domov vystavit nevedel. Chlapik to medializoval a na druhy den uz letel domov.

Info som len zacul v robote.

0 Citovat

Jitka, neboj, prinajhorsom pre vas pride vladny special :)

"České úřady evidují ještě více než sto občanů Česka, kteří se chtějí vrátit z Číny do vlasti. Tito lidé však nejsou v ohnisku nákazy koronavirem. Pokud by se nestihli vrátit před nedělním přerušením leteckých spojů s Čínou, stát bude připraven vyslat pro ně vládní speciál."

0 Citovat

Moc dekuju všem 😊 letenku jsme kupovaly novou, z KL do Mnichova. Sice se nám teda dovolena prodrazila, ale snad něco málo dostaneme na refundaci. Tu nám pomůže vyřešit ten Pelikan

0 Citovat

Jitka napsal(a):

Moc dekuju všem 😊 letenku jsme kupovaly novou, z KL do Mnichova. Sice se nám teda dovolena prodrazila, ale snad něco málo dostaneme na refundaci. Tu nám pomůže vyřešit ten Pelikan

Napiš pak prosím jak se k tomu postavili Pelikán a Air China.

0 Citovat

Minimálně jedno velké pozitivum tohoto případu a že jim trvalo, než na to přišli: "Stálý výbor politbyra Komunistické strany Číny ... nařídil rovněž přísně zakročit proti nelegálním trhům, kde se prodávají divoce žijící zvířata."

0 Citovat

Čínský velvyslanec v Izraeli zašel ještě dál a přirovnal situaci k holokaustu za druhé světové války. "Zákazy nebo omezení vstupu čínských občanů do některých zemí mi připomínají dřívější dobu, holokaust, temné dny v lidské historii. 


https://zpravy.aktualne.cz/zahra...47ab5f122/


0 Citovat

padrino11 napsal(a):

Napiš pak prosím jak se k tomu postavili Pelikán a Air China.


No, Pelikán napsal mail s tím, ze China Southern nenabidla žádné alternativy a pro ne je teď hrozné těžké nám hledat nějaké lety, jelikož se lety přes Činu hromadné ruší. Napsali nám, ze si máme koupit nové letenky a zažádat o refundaci. Před mailem tam ještě volala segra z ČR a pan ji ještě říkal, ze máme zažádat o nějaké peníze, které vznikly s koupi nové letenky. To ale budu řešit až z domova

Postoj Číňanů zatím netusim, ale plánuju psát z cele cesty cestopis, takže tam tyhle věci určitě zahrnu 😊

0 Citovat

Děkuji za informaci, měl jsem letět za 10 dnů a aerolinky mi zrušily letenky. Což mě tedy naštvalo, ale zpětně asi lepší než odletět a pak to muset řešit jako ty. Ale užil bych si to tam když už bych tam byl. Tak hledám něco jiného zajímavého a na hned.

0 Citovat

Já jsem upřímně rada, ze jsem na dovolenou odjela ještě před vypuknutím toho mediálního šílenství. Upřímně totiž netusim, jak bych se teď s odjezdem rozhodovala.

Ať to dovolena vyjde! 

0 Citovat

Neviem, ci uz sa tu tento link objavil ,ale oficialny navod ako na refund 

https://www.airchina.ch/CH/GB/booking/refund/

0 Citovat

A pozdrav z Chengdu tu už byl? 😊 https://www.youtube.com/watch?v=k8Yg_IzUF7o

0 Citovat

Tak jsme si na BA.com vyřvali rerouting přes Dohu s Qatar Airways, místo do Cebu teda do Manily, zpět to platí pořád přes HongKong (zatím).

Jako asi 6. hovor, ten poslední přes hodinu než pochopili, že nás z HK do letadla na Cebu nepustí, oni prý nemají info od Cathey, vždy je odkážu na Cathey stránky.

Žádný doplatek, platí původní cena 11 500,-

Letíme teda z Vídně s BA do Londýna, z Londýna přeletíme o 6h později nad Vídní směr Qatar :D 

Ale celková doba cesty 21h, to zase tak hrozný není. Jo a letíme o den dřív

0 Citovat

Nevím, jestli to sem patří, ale je to evakuace na ruský způsob.

https://www.forum24.cz/evakuace-...-ve-stanu/


0 Citovat

Bratr se vrátil z Hong Kongu. A je s manželkou jedním z těch 50 Čechů testovaných na ten virus, protože ho okamžitě udali kolegové ajťáci v práci, že s ním nechtějí nic mít, než ho prověří...:

Odlet z HK v pohodě, jen povinně roušky. Na Ruzyni prošel bez povšimnutí, doma taky v pohodě, nicméně pak musel na infekční, felčaři ve skafandrech, izolace, testy apod... Největší problém prý byl, že to zatím nemá číselný kód :-)) A výsledky dostal poštou do vlastních rukou na hlavní poštu ve velkoměstě, kde se samozřejmě vyskytují stovky lidí... Takže naše země je skvěle připravena. 

Závěr byl prostý - on je zdravý, drahá polovička má slabou chřipku. Zaměstnavatel nařídil další týden homeoffice a tím to haslo. 


0 Citovat

Láďa napsal(a):

My teď doma taky řešíme dilema. Máme letenku na konci února pro let  PRG-DXB-HKT, potom přelet s AirAsia HKT-KUL a zpátky KUL-DXB-PRG. Díky změně jednoho letu na Smartwings můžeme zrušit letenku. No a řešíme, jestli odpískat celou dovolenou kvůli koronaviru nebo to risknout a jet. Na jednu stranu výhoda, že tam bude asi výrazně méně Číňanů, na druhou stranu riziko, jak moc se to po JV Asii ještě rozšíří. 


Nakonec jsme se rozhodli dovolenou odpískat. Spíše kvůli tomu období po dovolené, aby se kolegové na nás nedívali skrz prsty, nevyhýbali se nám apod... 

0 Citovat

Ahmad Masúd napsal(a):

A výsledky dostal poštou do vlastních rukou na hlavní poštu ve velkoměstě, kde se samozřejmě vyskytují stovky lidí... Takže naše země je skvěle připravena. 

A tady je co špatně? Asi ten papír nevyváleli ve viru...

0 Citovat

Tak ale on mohol potenciálne nakaziť ľudí na pošte :D

0 Citovat

V takovým případě nevěřím, že by to poslali poštou. Rovnou by si pro něho přišli. Aspoň doufám :)

0 Citovat

Ahmad Masúd napsal(a):

Bratr se vrátil z Hong Kongu. A je s manželkou jedním z těch 50 Čechů testovaných na ten virus, protože ho okamžitě udali kolegové ajťáci v práci, že s ním nechtějí nic mít, než ho prověří...:

Odlet z HK v pohodě, jen povinně roušky. Na Ruzyni prošel bez povšimnutí, doma taky v pohodě, nicméně pak musel na infekční, felčaři ve skafandrech, izolace, testy apod... Největší problém prý byl, že to zatím nemá číselný kód :-)) A výsledky dostal poštou do vlastních rukou na hlavní poštu ve velkoměstě, kde se samozřejmě vyskytují stovky lidí... Takže naše země je skvěle připravena.

Zajímavá sonda do duše... Na Ruzyni prošel bez povšimnutí - špatně, doktoři měli skafandry [protože jde o virus proti němuž není lék] - taky špatně, kolegové mají zcela pochopitelné obavy - nejvíc špatně

Pro zajímavost:

On late Saturday evening (Feb. 1), the Tencent webpage showed confirmed cases of the Wuhan virus in China as standing at 154,023, 10 times the official figure at the time. It listed the number of suspected cases as 79,808, four times the official figure.

The number of cured cases was only 269, well below the official number that day of 300. Most ominously, the death toll listed was 24,589, vastly higher than the 300 officially listed that day.

...

Although some are chalking up the images to users tampering with their browsers, the 154,023 infections on Feb. 1 are remarkably close to the estimate predicted on that date by a scientific modeling study carried out by the University of Hong Kong (HKU) and published on the Lancet website . The study estimates the number of cases is much more given the 2.68 spread rate per case, the doubling of total infections every 6.4 days, and known travel patterns in China and worldwide.

https://www.taiwannews.com.tw/en/news/3871594

0