Na zahranicnych forach velmi diskutovana tema, tu sa to zatial riesi kade-tade, takze zakladam prislusnu temu. Vyzera, ze tejto "pliagy" sa Cina tak skoro nezbavi ... ako ste na tom ti, co mate kupene letenky? Do Azie vycestujete, alebo vasu navstevu odlozite na "neurcito" ? Ja mam odlet 26. feb a pokial Cina nezatvori Pekingske letisko resp. Myanmar nezakaze prilety z Ciny, tak mam v plane letiet. Situaciu budem  pozorne sledovat (hlavne zahranicne zdroje) a podla toho sa samozrejme zariadim.  .

Coronavirus - zachovajte paniku

Založil ve fóru Co se nevešlo

DimikUK napsal(a):


Nechod, proste to chytnes s ostatnima az kdyz bude cely zdravotnicky system v rozkladu. 


Prepac ze ti to napisem ale...toto su take strasne kecy ze az... Hlavne nikto este poriadne nevie ako sa virus sprava a pripadne ake zanecha v organizme stopy. Ako tu uz bolo pisane, je potvrdene ze prvym nakazenim clovek imunitu neziska, moze to byt kludne tak, ze bude mat niekto 35r, cely zivot zdravy, necajciar, sportovec a druha vlna ho skosi pod ciernu zem. Takze ci budes v CR pacient Zero, alebo to pripadne chytis ked budu nemocnice plne ti moze byt pri dnesnych znalostiach o vire lautr jedno. Ale ako tu bolo pisane, preco tomu ist naproti ked netreba? A uplne idealne by bolo tu pliagu vobec nechytit a nedovliect ju domov...ale to sa nestane ked sa ludia teraz budu hrat na hrdinov a tvarit sa ze oni su nad vecou...a to vam tu pisem ako celozivotny optimista ktory ma k nejakemu paranoikovi veelmi velmi daleko...

0 Citovat

oki, no, anyways, kdyby někdo chtěl 16. března do Dubaje, tak z Katowic může ow za 146 zlotůvek. Zpátky ale stojí letenka už 1299 pln :D Tak nevím, jestli to znamená nějaký převis poptávky o návrat do vlasti, náhoda, nebo jestli ví někdo něco více než běžný občan z TV .. :)

0 Citovat

Čistě ze zvědavosti a v teoretické rovině - jak probíhá nařízená karanténa např. v takové Itálii? a) Jsi ve městě a najednou se ho rozhodnou uzavřít a zakážou ti ho opustit. Spolu s tím i zavřou hotely. b) Nebo jsi v nějakém hotelu a nařídí karanténu v něm.

Kdo pak zajistí u a) ubytko? Kdo ho platí u ab)? A co vlastně stravování (buďto hotel nemusí mít restauraci vůbec nebo $$$$)? A co třeba pak náhradní letenka, když ti státní moc znemožní odjet? Na první pohled banalita, ale těch 14 dní udělá pěkný zářez, i když to nebude zrovna prémiovka z Accor Hotels. A cestovní pojištění bude mít epidemii/pandemii z většiny ve výlukách.

EDIT: Předpokládám, že to budou chtít všechno nechat na vrub nebohého turisty, který by rozhodně nikde 2 týdny tvrdnout a takhle trávit nechtěl :D

0 Citovat

Zítra jsem měl odcestovat na 3 dny do Pisy, ale raději jsem cestu oželel. Zkusil jsem jen ze zvědavosti napsat do ubytování, jaká je na místě situace. Velmi mě překvapilo, když mi zcela bez přibarvování popsali, že zrovna včera v Toskánsku zjistili 2 případy a předpokládá se brzy přibydou další. Na závěr mi bylo doporučeno, že by bylo lepší, kdybych svou cestu neuskutečnil (rada přímo od hotelu!). No a pokud se pobyt rozhodnu stornovat, vrátí mi celou částku. Což mě velmi mile překvapilo, neboť se jednalo o nevratnou rezervaci od Bookingu. Takže to vypadá, že za oběť padnou pouze letenky...

0 Citovat

@Michal o tomhle jsme se taky včera bavili, že by nás to zajímalo :) Ale jelikož ti stát zakáže odletět a nařídí karanténu atd, tak mi logicky vychází, že by to měl vše uhradit.

0 Citovat

@Ridder

Logicky to tak vychádza, ale dosť o tom pochybujem, že by to tak bolo :)

Taká karanténa v Taliansku by sa mohla týkať tisícok turistov. Pochybujem, že by im niekto čokoľvek preplácal. To by bolo Taliansko asi v krachu následne. 

Podľa mňa všetky neočakávané náklady z titulu nedobrovoľného predĺženia pobytu (ubytovanie, jedlo, nová letenka...) idú na vrub toho turistu. Maximálne možno nejaké náhradné ubytovanie v nejakej mestskej ubytovni...ak tam budú volné miesta...

0 Citovat

Michal napsal(a):

Čistě ze zvědavosti a v teoretické rovině - jak probíhá nařízená karanténa např. v takové Itálii? a) Jsi ve městě a najednou se ho rozhodnou uzavřít a zakážou ti ho opustit. Spolu s tím i zavřou hotely. b) Nebo jsi v nějakém hotelu a nařídí karanténu v něm.

Kdo pak zajistí u a) ubytko? Kdo ho platí u ab)? A co vlastně stravování (buďto hotel nemusí mít restauraci vůbec nebo $$$$)? A co třeba pak náhradní letenka, když ti státní moc znemožní odjet? Na první pohled banalita, ale těch 14 dní udělá pěkný zářez, i když to nebude zrovna prémiovka z Accor Hotels. A cestovní pojištění bude mít epidemii/pandemii z většiny ve výlukách.

EDIT: Předpokládám, že to budou chtít všechno nechat na vrub nebohého turisty, který by rozhodně nikde 2 týdny tvrdnout a takhle trávit nechtěl :D


A kde je nějaká osobní zodpovědnost, soudnost, schopnost před cestou zvážit pro a proti, možná rizika... atd. atp.? Drží ti někdo pistoli u hlavy, abys jel? 

Na druhou stranu mne vůbec nepřekvapuje, že se na toto ptáš zrovna ty.

0 Citovat

Zrovna takovou reakci jsem čekal ;)

I pokud nejedeš do oblasti, do které je vydáno varování oficiálních autorit, tě to může potkat kdekoliv jinde z hodiny na hodinu.   

0 Citovat

Minimálně zrovna v oblastech severní Itálie, kde naše MZV vydalo doporučení necestovat, budeš vyloučen z plnění běžného cestovního pojištění. 

0 Citovat

Uvidime snad, jak a kdo to bude platit v tom pripadu na Kanarech .... z webu:

Vláda Čechům na Tenerife nemůže pomoci:

Situací Čechů uvězněných kvůli karanténě v hotelu na Tenerife se zabývala v úterý večer Bezpečnostní rada vlády. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka je rozhodnutí o izolaci v gesci tamních úřadů a český stát s tím nemůže nic dělat



0 Citovat

Petr76 napsal(a):

A kde je nějaká osobní zodpovědnost, soudnost, schopnost před cestou zvážit pro a proti, možná rizika... atd. atp.? Drží ti někdo pistoli u hlavy, abys jel? 

Na druhou stranu mne vůbec nepřekvapuje, že se na toto ptáš zrovna ty.

Češi, kteří jsou momentálně na Tenerife v karanténě v hotelu, odcestovali na Kanáry v době, kdy na ostrově nebyl potvrzený jediný nakažený, a neexistovalo žádné doporučení na Kanáry necestovat. 

0 Citovat

lma napsal(a):

Paranoiou jsem měl na mysli hlavně to,že stornoval to Španělsko!

To měření teploty je možná věc pravděpodobná,ale jinak úplná nic neřešící blbost!

Nestornoval jsem Španělsko, ale přestup v Madridu, dále přestup v Mexico City. Máš samozřejmě pravdu v tom, že měření teploty je věc spíš bych řekl alibistická, ale proč tedy měří ve Vidni a v Mexico City? Je to právě otázka té laxnosti přístupu úředníků, kterým je to jednak u pr....e a dále se bojí nepopulárního rozhodnutí.

Jak tak čtu tvoje příspěvky, vidím, že si libuješ v silném výrazivu, tak ať tě ta síla  nezklame až ji budeš jednou potřebovat doopravdy  🙄.

Pěkný den a šťastnou cestu Josef

0 Citovat

Ahoj, hledám nějaké fórum, kde řeší stejná problém. od 11.4. - 15.4. máme letět do Benátek přes EasyJet.  (letenky byly zakoupeny mnohem dříve než se vědělo o Coronoviru). Momentálně počítáme samozřejmě s tím, že nepojedeme. Jen jsem se chtěla zeptat.. Nezná někdo nějakou výluku nebo šanci, že by nám letecká společnost vrátila aspoň část ceny? Předpokládám, že letenku asi úplně nezruší, ale bude chtít ať si ji za nějaký poplatek přebukujem. Budu ráda za všechny názory. Moc děkuji!

0 Citovat

DimikUK napsal(a):

Kdyby drzeli migracky pred Covid19 nekde v izolaci par dni to by bylo revu od lidskopravniho prumyslu. Kdyz jde o Evropany tak se NIC nedeje. 


Když to máš těžký, půlka bude nadávat, že vláda, EU...atd. nic nedělají a druhá půlka jako ty, že je to špatně a lidskoprávní organizace neřvou, že jsou lidi v karanténě.

0 Citovat

leny.rapouchova napsal(a):

Ahoj, hledám nějaké fórum, kde řeší stejná problém. od 11.4. - 15.4. máme letět do Benátek přes EasyJet.  (letenky byly zakoupeny mnohem dříve než se vědělo o Coronoviru). Momentálně počítáme samozřejmě s tím, že nepojedeme. Jen jsem se chtěla zeptat.. Nezná někdo nějakou výluku nebo šanci, že by nám letecká společnost vrátila aspoň část ceny? Předpokládám, že letenku asi úplně nezruší, ale bude chtít ať si ji za nějaký poplatek přebukujem. Budu ráda za všechny názory. Moc děkuji!

Oficiální vyjádření od Easyjetu:

Coronavirus in Italy

24/02/2020

We are aware that the Italian authorities are taking some additional measures in response to cases of coronavirus (COVID-19) in the country.

There is currently no change to advice for airlines, so our flights are operating as normal and standard terms and conditions on tickets continue to apply.

We would like to reassure customers that our existing policies and procedures are in line with the guidance provided by the World Health Organisation (WHO) and EASA. We remain in regular contact with them and will amend our procedures if and when required if guidance changes.

The health and wellbeing of our passengers and crew is the airline’s highest priority.

Takže se řídí standardním ceníkem - https://www.easyjet.com/cs/obcho...inky/sazby - a tady si dovolím tvrdit, že se nevyplatí žádat o žádnou změnu, pokud jste tedy ty letenky nekoupili velmi draze.

Na druhou stranu, do dubna ještě proteče Tiberou spousta vody a může se klidně stát, že ještě dneska se začnou hromadně rušit lety z rozhodnutí nějakého úřadu nebo po osvícení představitelů Easyjetu umožní refund.

0 Citovat

Ahoj, 3.-.8.3. mám plánovaný pobyt v Eilatu, odlet z Krakova a návrat do Bratislavy. Kvůli rychlosti šíření koronaviru mám obavy, ne z koronaviru samotného, ale kvůli možnosti uzavření hranic, zrušení letu nebo uvíznutí v karanténě. Do soboty mohu bez sankce zrušit ubytování, myslíte, že jsou obavy na místě? Díky za názor

0 Citovat

Petr napsal(a):

Ahoj, 3.-.8.3. mám plánovaný pobyt v Eilatu, odlet z Krakova a návrat do Bratislavy. Kvůli rychlosti šíření koronaviru mám obavy, ne z koronaviru samotného, ale kvůli možnosti uzavření hranic, zrušení letu nebo uvíznutí v karanténě. Do soboty mohu bez sankce zrušit ubytování, myslíte, že jsou obavy na místě? Díky za názor

Když nechceš riskovat možnost uzavření hranic nebo zrušení letu, můžeš ubytování bez sankce zrušit a pak si ho rezervovat znovu, až budeš v Eilatu. Nevím, jak to vychází cenově, ale přeplněno tam asi teď nebude. S uvíznutím v karanténě je třeba počítat kdekoli a pravděpodobněji v hotelu než třeba v bytě přes Airbnb.

0 Citovat

Co sa tyka aktualnej refundacii leteniek, s tym ludia nemozu pocitat kym by ich ciel nebol v nejakej karantennej oblasti kde by boli pozastavene lety ( a take miesta v EU zatial nie su ). Takze su len dve moznosti...bud to "risknut" a preletiet to, alebo nechat letenky prepadnut. Co sa tyka storna leteniek a preplatenia nejakeho zlomku ceny, to uz je potom na tom v akom tarife boli letenky kupovane ( ale ratam ze pri letoch po EU v tej najnizsej a tam asi ani nic nevracaju )

My sme napriklad este minule leto kupovali letenky z PRG na Seychelly s Qatar v biz ( prelom jun/jul 2020 ) pre celu rodinu vratane babky ktora to mala mat za odmenu...v letenkach cca 6k € a to nie sme ziadny milionari, len sme si proste chceli dopriat a uzit si to. Teraz to vidim tak 50/50 ci vobec poletime. Klasicke storno leteniek sa nam teraz neoplati, jedine asi pockat ci sa situacia zlepsi alebo ci za ten cas nahodou nebude nejaky ban na letecku prepravu s tym zeby sme mali narok na plny refund. Este ma napadlo ze Qatar rad meni casy odletov a hned v aplikacii zobrazuje ci pri zmene casov nema zakaznik zaujem o refund...horsie je ze uz aplikacia nezobrazuje aku ciastku by refundovali ( ako kedysi ), ale treba o to zaziadat bez toho aby clovek vedel o aku cca sumu sa jedna. Ale uz to nejako extra neprezivam, co sa ma stat, to sa stane...


0 Citovat

Hezký den,


děkuji moc za odpověď a info. Přesně, duben ještě daleko, nezbývá než čekat. Děkuji!!!

0 Citovat

Michal napsal(a):

Oficiální vyjádření od Easyjetu:


Hezký den,

děkuji moc za odpověď a info. Přesně, duben ještě daleko, nezbývá než čekat. Děkuji!!


Coronavirus in Italy

24/02/2020

We are aware that the Italian authorities are taking some additional measures in response to cases of coronavirus (COVID-19) in the country.

There is currently no change to advice for airlines, so our flights are operating as normal and standard terms and conditions on tickets continue to apply.

We would like to reassure customers that our existing policies and procedures are in line with the guidance provided by the World Health Organisation (WHO) and EASA. We remain in regular contact with them and will amend our procedures if and when required if guidance changes.

The health and wellbeing of our passengers and crew is the airline’s highest priority.

Takže se řídí standardním ceníkem - https://www.easyjet.com/cs/obcho...inky/sazby - a tady si dovolím tvrdit, že se nevyplatí žádat o žádnou změnu, pokud jste tedy ty letenky nekoupili velmi draze.

Na druhou stranu, do dubna ještě proteče Tiberou spousta vody a může se klidně stát, že ještě dneska se začnou hromadně rušit lety z rozhodnutí nějakého úřadu nebo po osvícení představitelů Easyjetu umožní refund.

0 Citovat

U Qataru kdyz jsem cez web delal pred cca pred rokem storno letenky,tak mi tam ukazalo castku, kolik mi vratej, bylo to cca 35% ceny letenky, tarif byl economy-Saver..

0 Citovat

richard.pastorek napsal(a):

U Qataru kdyz jsem cez web delal pred cca pred rokem storno letenky,tak mi tam ukazalo castku, kolik mi vratej, bylo to cca 35% ceny letenky, tarif byl economy-Saver..


Economy-Saver je ten nejnižší tarif bez možnosti jakékoliv změny nebo refundu, ne? 

0 Citovat

toncek napsal(a):


Economy-Saver je ten nejnižší tarif bez možnosti jakékoliv změny nebo refundu, ne? 

economy-promo, class: O,T,W je nejnizsi tarif u Qataru 

0 Citovat

jj, tak storno som robil uz aj ja a dokonca aj v tarife biznis promo...vtedy mi to dokonca hodilo naspat cca 60-70% hodnoty letenky, takze fajn ( ale to tak nebolelo lebo to urobilo nejake minus cca 250e / bola to ta davna akcia z Pisy do Tokya a spat do Benatok za cca 800e ). Len teraz ked v tom ma clovek 6k €, tak by zabolelo keby mu to naspat hodi dajme tomu 3k € a nakoniec by sa na prelome juna/jula uz v pohode a bez stresov lietalo ( aj ked to pri vyvoji dnesnej situacie skor nepredpokladam )

0 Citovat

Jen tak pro info Praha leteiste dnes rano asi 2 lidi s rouskou   Londyn dopoledne minimum lidi s rouskou evidente  asijske typu  jinak zadna kontrola  ,leda klasicka buzerace na  security ,kdy v Praze  zavazadlo proslo v pohode  Stansted to vyhodil bokem a pak kdyz jsem si to odnesl v poradku k  stolku  n zabaleni tak se nejaka aktivni  blbka ze mi to bude kontrolovat znovu  ,tak jsem ji jen ukazal ze ze mi to kontrolovali tak rekla sorry ale ja pripojil i fak  tak uz zvysenym hlasem odsekla ze je to jeji prace ,,, 

0