Na zahranicnych forach velmi diskutovana tema, tu sa to zatial riesi kade-tade, takze zakladam prislusnu temu. Vyzera, ze tejto "pliagy" sa Cina tak skoro nezbavi ... ako ste na tom ti, co mate kupene letenky? Do Azie vycestujete, alebo vasu navstevu odlozite na "neurcito" ? Ja mam odlet 26. feb a pokial Cina nezatvori Pekingske letisko resp. Myanmar nezakaze prilety z Ciny, tak mam v plane letiet. Situaciu budem  pozorne sledovat (hlavne zahranicne zdroje) a podla toho sa samozrejme zariadim.  .

Coronavirus - zachovajte paniku

Založil ve fóru Co se nevešlo

Leoš Literák napsal(a):

Psalo se o 10% vážných případů.


Aktualne z otevrenych pripadu je to 9%..


https://www.worldometers.info/coronavirus/


Jeden ze zajimavych ukazatelu je pocet nakazenych na 1m obyvatel - doporucuju se podivat dolu na jednotlive zeme - v Italii je aktualne asi 5x vice nakazene populace nez bylo do konce kulminace v Cine.. ?

0 Citovat

Statni zdravotní ustav

http://www.szu.cz/tema/prevence/...2019-covid


Ve zkratce: 80% lehký průběh včetně zápalu plic, 14 závažný a 6 kriticky

0 Citovat

Me by zajimalo kolik lidi si to privezlo s ciziny a proste zustali doma s tou lehci formou (bud jim nebylo tak zle aby vyhledali lekare a nebo proste nechteli byt stigmatizovani okolim).. Myslim, ze tech lehkych prubehu bude vyrazne vic (muj subjektivni nazor)..


EDIT. Viz treba v tom clanku na Taiwanu psali, ze bylo cca 130 lidi, kteri vyhledali lekare se symptomy COVID predtim, nez ten virus dokazali identifikovat a pri naslednem pretestovani se u jednoho cloveka opravdu potvrdil vyskyt..

0 Citovat

Nakažených je mnohem víc, než jsou zjištěné případy - někdo má bezsymptomatický průběh, někdo to přechodil jako lehkou virozu, není dostatek testů, mnoho lidí se hlavně zpočátku posílalo domů bez otestování, pokud nebyli ve vážným stavu. Tak je to i jinde, nejsou testy (teď jsem četl třeba zprávy z USA), takže se testují jen ty zjevné případy, zbytek se neřeší a posílají se neotestovaní domů do karantény.

0 Citovat

kickass1 napsal(a):

Me by zajimalo kolik lidi si to privezlo s ciziny a proste zustali doma s tou lehci formou (bud jim nebylo tak zle aby vyhledali lekare a nebo proste nechteli byt stigmatizovani okolim).. Myslim, ze tech lehkych prubehu bude vyrazne vic (muj subjektivni nazor)..


EDIT. Viz treba v tom clanku na Taiwanu psali, ze bylo cca 130 lidi, kteri vyhledali lekare se symptomy COVID predtim, nez ten virus dokazali identifikovat a pri naslednem pretestovani se u jednoho cloveka opravdu potvrdil vyskyt..


Bezesporu jich víc bude, ale moje spekulace je že nijak dramaticky. Vycházím z doby léčení nemoci 3-6 tydnu (mimochodem další rozdíl oproti chripce), to už musí mít dotyčný dost tuhý kořínek,aby si nezasel k lekari.

0 Citovat

Čistě teoretická otázka na zdejší guru - rebook letenky je z hlediska pojištění storna nová rezervace nebo stále stejná?

0 Citovat

Rebooking je stejná letenka. Pokud je to o pojistenj storna.

Největší problém je přesně tahle neinformovanost. Nejdřív se všichni honí za senzací a pak, když je průser, jsou lidi proti výstrahám imunní. Stát mimo jiné sám o sobě taky neumí pořádně informovat...


Co mě zajímá, je chování Snart Wings. Chápu ekonomické zájmy, ale z ničeho nic stopnout lety a nechat lidi v zahraničí bez možnosti návratu? Nehledě na to, že nic nebrání tomu vymáhat kompenzace, ale s nimi to bude na dlouho. 

0 Citovat

A jak by sis představoval, že by stát měl informovat, než že to nonstop běží na zpravodajských kanálech a ve všech médiích, po každým jednání dělají tiskovku a informace postupně upřesňují? Je to mimořádná situace, která se mění každým okamžikem a vše se musí řešit za pochodu. Jo, ten slovenský pitomec neumí mluvit a pomalu mu není rozumět, ale ministr zdravotnictví s náměstkem Prymlou (což je opravdu odborník) to komunikují dobře a navíc se každý den ty informace zpřesňují (a to opravdu nejsem vůbec fanoušek AB). Je to situace, která tady v minulosti nebyla, tak je snad pochopitelný, že není hned všechno perfektní a úplně jasné.

0 Citovat

eremi napsal(a):

Nakažených je mnohem víc, než jsou zjištěné případy - někdo má bezsymptomatický průběh, někdo to přechodil jako lehkou virozu, není dostatek testů, mnoho lidí se hlavně zpočátku posílalo domů bez otestování, pokud nebyli ve vážným stavu. Tak je to i jinde, nejsou testy (teď jsem četl třeba zprávy z USA), takže se testují jen ty zjevné případy, zbytek se neřeší a posílají se neotestovaní domů do karantény.


souhlas.

Spousta lidí, i dle procentuelního rozložení závažnosti průběhu nemoci, o nemoci neví (nemá symptomy), nebo nemoc tuší (bolest kloubů, hlavy, kašel), nicméně tlumí medikamenty a na karantenu kašle, případně další skupina karantenu dodrží.

Spousta lidí totiž "nemůže" vypadnout z pracovního procesu. Jakkoliv to zní šíleně, spousta lidí žije z měsíce na měsíc a pokud by měli jít na 14 dní do kranteny, či snad 3-5 týdnů marodit, je to pro ně nepředstavitelné. Další věc je strach o práci, stigmatizace. Známý dělá v servisu zahradní techniky, je tam 8 lidí a říkal, že pokud jeden z nich bude muset jít do karanteny, automaticky pošlou do karanteny i jeho kolegy, tedy zavřou firmu. A to třeba nyní, kdy před jarem mají práce na 100% je "problém", neboť mají žně s prodejem a servisama.
-takže paraleny jedou ve velkém, bo spousta lidí prostě uvažuje stylem, že jsou do 45 let, tedy i když to chytí, tak to přežijou a doufají, že oni budou ti, kteří to holt na své staré rodiče nerozšíří.

Jasně, zní to šíleně, ale tohle je druhá část reality, kterou bohužel jakoby nikdo nechce brát vážně.


0 Citovat

eremi napsal(a):

A jak by sis představoval, že by stát měl informovat, než že to nonstop běží na zpravodajských kanálech a ve všech médiích, po každým jednání dělají tiskovku a informace postupně upřesňují? Je to mimořádná situace, která se mění každým okamžikem a vše se musí řešit za pochodu. Jo, ten slovenský pitomec neumí mluvit a pomalu mu není rozumět, ale ministr zdravotnictví s náměstkem Prymlou (což je opravdu odborník) to komunikují dobře a navíc se každý den ty informace zpřesňují (a to opravdu nejsem vůbec fanoušek AB). Je to situace, která tady v minulosti nebyla, tak je snad pochopitelný, že není hned všechno perfektní a úplně jasné.

Prymla funguje fajn, klobouk dolů. Ale je fakt, že občas ta informovanost zaskřípe. třeba weby ministertsev občas nemají úplně shodný názor, nebo informace. Každopádně media informují opravdu průběžně a dostatečně obsáhle, tedy průměrně soudný člověk má dost zdrojů, aby informace měl, respektive aby je porovnal a vypadla mu ta správná verze.

Nejsem fanoušek současné vlády a už vůbec ne AB, ale holt je tato situace premiéra a chyby se dějí. A myslím, že i přes chyby se naše vládá snaží dost. Cest je víc, ať už čínský model, švícarský model, každý má své plusy, ale i minusy.
0 Citovat

Bohužel mi stále nikdo z vlády nepředložil čísla pro srovnání chřipky a koronaviru. Čím se mám tedy řídit, když odborníci taky neví? Teď zavíráme hranice, kdyby přišla ebola, tak se budeme střílet? Nerozumím tomu a jsem zmaten tím, jak málo informací je mi jako občanovi podáváno.

0 Citovat

Od zítřka od 12:00 se zavírá Dánsko. Údajně do Velikonoc.


0 Citovat

David Eiselt napsal(a):

Rebooking je stejná letenka. Pokud je to o pojistenj storna.

Největší problém je přesně tahle neinformovanost. Nejdřív se všichni honí za senzací a pak, když je průser, jsou lidi proti výstrahám imunní. Stát mimo jiné sám o sobě taky neumí pořádně informovat...


Co mě zajímá, je chování Snart Wings. Chápu ekonomické zájmy, ale z ničeho nic stopnout lety a nechat lidi v zahraničí bez možnosti návratu? Nehledě na to, že nic nebrání tomu vymáhat kompenzace, ale s nimi to bude na dlouho. 


S druhým odstavcem s tebou nemohu souhlasit. První závěry studii epidemie z Číny byly cca v půli února do té doby žádné relevantní info nebylo, vlády mohli vydávat pouze obecne doporučení a klidnit situaci.Komerční média si samozřejmě vařila a dále vaří svoji polívčičku, nicméně dnes již důvěryhodné info lze bez problémů najít. V Itálii situaci ze začátku těžce podcenili následky jsou dnes katastrofální, proto nechápu tvůj článek vedle, v době psaní textu bylo již naprosto jasné o jaký průser jde.

0 Citovat

Daniel Reichel: Myslím, že teď opravdu není prioritou dělat školení pro veřejnost o rozdílech mezi chřipkou a koronavirem, na to bude dost času až se situace uklidní, teď je třeba informovat o důležitých věcech a co nejstručněji, aby to pochopili úplně všichni.


Kdo si chce informace najít, ten si je najde a ostatním teď opravdu stačí vědět, jak minimalizovat riziko nákazy, jak poznám příznaky a co dělat, když mám podezření na nákazu např.

0 Citovat

Daniel Reichel napsal(a):

Bohužel mi stále nikdo z vlády nepředložil čísla pro srovnání chřipky a koronaviru. Čím se mám tedy řídit, když odborníci taky neví? Teď zavíráme hranice, kdyby přišla ebola, tak se budeme střílet? Nerozumím tomu a jsem zmaten tím, jak málo informací je mi jako občanovi podáváno.

Řiďte se selským rozumem. 

0 Citovat

Sice je plno nakažených, o kterých se neví (a dle průběhu z Číny je, když to nyní roste, už ve skutečnosti 27x více nakažených, než aktuálně známých), ale zase v průměru se umírá po 17 dnech. Takže dokud nerostou uzdravení, ta smrtnost se nedá odhadnout. 

0 Citovat

Daniel Reichel napsal(a):

Bohužel mi stále nikdo z vlády nepředložil čísla pro srovnání chřipky a koronaviru. Čím se mám tedy řídit, když odborníci taky neví?

A k čemu by ti byla? Na co jako laik potřebuješ srovnání zrovna s chřipkou... proč ne třeba se SARS nebo MERS? Potřebuješ čísla pro oba známé kmeny COVID-19 nebo ti stačí jeden z nich? A který?


Daniel Reichel napsal(a): jsem zmaten tím, jak málo informací je mi jako občanovi podáváno

Před třemi týdny jste se tu předháněli, kdo hlasitěji vykřikne jaká že to je mediální hysterie a zbytečná panika .

Když sledují ČT24 tak si připadám spíš jako při mistrovství ve forbale, kdy třetí týden Míra Bosák taky už neví co vykládat, protože už vše známé řečeno bylo a tak tam z nouze do studia zvou exoty jako ruského kolaboranta Klause a zpovykaného odboráře Engela.

0 Citovat

Daniel Reichel napsal(a):

Bohužel mi stále nikdo z vlády nepředložil čísla pro srovnání chřipky a koronaviru. Čím se mám tedy řídit, když odborníci taky neví? Teď zavíráme hranice, kdyby přišla ebola, tak se budeme střílet? Nerozumím tomu a jsem zmaten tím, jak málo informací je mi jako občanovi podáváno.

K čemu ti bude to srovnání? Míchás jablka a hrušky dohromady. Když už tak se zajímej o to kolik je v Čr plicních ventilatoru pro případ opravdové epidemie, pak to dostane správný grady a srovnání jiz nebude potřebovat ani největší ignorant.

0 Citovat

Mám dotaz na změnu letu. Domnívám se, že mi letecká společnost nemůže bez informace a souhlasu sama změnit let o 4h.mam v takovém případě právo na zrušení letenky a full refund? Díky za názor. 

0 Citovat

Jinak pro ty, co to zajímá, doporučuji pozornosti třeba dnešní čísla v zemích, který se tváří nebo ještě velmi nedávno tvářily, že se prakticky nic neděje (z velkých Španělsko, Francie, VB, částečně Německo, z menší hlavně Švýcarsko a třeba Belgie), tam to teprve teď bude jízda. Jinak taky pro zajímavost při aktuálně skoro stejném počtu případů v Německu, Španělsku a Francii je tady markantní rozdíl v úmrtích (8 vs 122 vs 79).

0 Citovat

https://www.ryanair.com/ie/en/us...ee-removed

Ryanair nebude do konce března uplatňovat poplatek za změnu letu, jen případný doplatek k ceně. Oproti Easyjetu ale zdá se jde jen změna data, nikoliv změna destinace. 

0 Citovat

Super zpráva!

0 Citovat

eremi napsal(a): ....  Francie .....


A to si, eremi, představ, že za tohohle stavu se má v neděli konat první kolo komunálek ve Francii - takže to možná nebude jízda, ale rovnou raketa. Hygienická opatření údajně samozřejmě budou, ale........

0 Citovat

Zatím tam ale poplatek svítí. Tak asi třeba ještě chvíli počkat. 


Jinak Francouzi a Britové jsou fakt debilové, pořádat volby a třeba v UK, kde už umírají lidi, stále nechat chodit děti do škol... 

0 Citovat

BTW ad nedostatek informací. Tohle bych čekal třeba od důchodců, že budou naříakt a frflat. Na netu je plno linků na perfektně dělané weby, kde se kupříkladu dozvíte:

celosvětově v reálném čase počet nakažených, mrtvých, vyléčených v daných zemích - fajn věc na celkový přehled

na FB skupina Covid19cz - zjistíte, že souběžně koordiovaně s vládou dělají soukromé subjekty věci, jako koordinanční callcentrum, nebo ladí, jak dokáží pomocí dat od mobilních operátorů automaticky odesílat sms z hygieny, že jste byl s nakaženou osobou a at dojdete na testy

atd.

Hezky a přehledně zpracovaný web je https://www.okoronaviru.cz/ Zde je odpověď na většinu relevantních otázek ohledně choroby.

0