Všechy zdravím, už delší dobu sleduji cestujlevne, ale nikdy jsem se nijak nezapojovala, do té doby, než mě k tomu dokopala má bakalářská práce. Já sama ráda cestuji na vlastní pěst, a proto jsem si to vybrala jako téma mé práce. Zajímalo by mě, proč tak cestujete vy?  Budu ráda za vaše názory :) PS: Všem děkuji za účast v dotazníku :)  .

Proč vlastně cestujete na vlastní pěst?

Založila ve fóru Co se nevešlo

mikir napsal(a):

Libor-S  vyjimka co potvrzuje pravidlo ,pri techto akcich musis opravdu zvazovat vyber lidi  s kterymi jedes


Jj, když občas slyším, že nejsou schopni se domluvit ani 2 rodiny na dovolenou s cestovkou, tak to vyžaduje mimořádný výkon.

0 Citovat

Je ten dotazník časovo obmedzený? Skončil som na otázke číslo 23 a hore mi vypísalo "Survey ended" a už tam nebolo žiadne tlačidlo na potvrdenie odpovede. Druhý krát už sa mi to vypĺňať nechce...

0 Citovat

Treba Francouzske alpy v zime jsme davali vzdy s cestovkou, maji nasmlouvane hotely a vychazi to levneji. I kdyz radeji jsme cestu absolvovali vlastnim autem nez jejich autobusem, protoze mi to prijde pohodlnejsi.


Jinak obvykle cestuji po vlastni ose bez organizatoru.

Obcas samozrejme clovek vyuzije na nejakou sluzbu nejakeho pruvodce na miste - nekdy se to vyplati cenove, nebo casove. Cerstve treba minuly tyden na Cebu snorchlovani s velrybimi zraloky. Samotna atrakce vyjde asi na 500 Kc na osobu, prijdete v 5 rano a s trochou stesti jste na rade okolo 10 - 11 dopoledne. Mistni pruvodce stal navic asi 500 Kc za celou skupinu (8 lidi) a dokazal nejak zaridit ze jsme sli na lod po pul hodine. Takze vyuziti mistni CK nebo pruvodce se vzdy nebranim, akorat nemam rad, kdyz se me nekdo snazi vzit "na hul" s na mistni pomery premrstenou cenou.

Absolvuji "na vlastni pest" tak zhruba 2 vetsi (+/- 14 dni, vic si vzhledem k praci nemuzu moc dovolit) vylety rocne. Funguju tak trochu jako cestovka bez provize. Na Viberu mame z minulych vyletu zalozenou travel group, kde je asi 25 znamych co s nami nekam v minulosti jeli. Kdyz se objevi akcni letenka, nekdo ji tam posle a vyhlasi se treba, ze pokud se sejde alespon 4 lidi do 5 hodin od vyhlaseni, letenky se kupuji. Obvykle to konci cestou ve skupine mezi 6 a 10 lidmi (maximum bylo zatim 13 do Maroka) a funguji tam trochu jako delegat (vetsinou spoludelegat s par dalsimi aktivnejsimi ucastniky), co cestu planuje. Na rozdil od delegata cestovky ale ty lidi znam a vim, ze od nich mohu ocekavat spolupraci a ne kraviny. Jednoho cloveka, ktery nebyl uplne kompatibilni s nasim cestovanim, jsme museli z dalsich zajezdu vyradit (i kdyz je to porad kamarad, jen proste podle me patri do toho all inclusive).

Jednoduse receno, bavi me skladat si cestu sam podle sebe. A bavi me resit i mensi problemy co se vzdycky vyskytnou.


0 Citovat

Cestování bez CK mně osobně dává:
radost z plánování (a že to jsou občas nervy)

často levnější cenu díky tomu, že neplatím provize poskytovatelům služeb (za dopravu, ubytování, potraviny)

svobodu

Ale bavím se o cestování jednoho, či dvou DOSPĚLÝCH osob, které se klidně dokáží uskromnit, případně operativně reagovat na situace.
S dětmi je to trochu jinak.
Zde naprosto chápu rodiny, že jezdí třeba na 10-16 dnů s CK. Dojedou kupříkladu k moři a užívají si. Neřeší, kudy je levnější a rychlejší jet, kolik kde stojí dálnice. Děcka se vyblbnou někde u vody, všichni mají stabilní přísun jídla, nikdo nic neřeší. Manželka nemusí předem chystat jídlo a jíst ho s rodinou v pořadí tak, aby se nezkazily řízky, bo táta chce první guláš. Nebo naopak na místě pobytu nemusí vařit. Prostě se jen válí a mají klid, přičemž jim nevadí, že si připlatí CK za ono zprostředkování služeb. 

Jinak řečeno. Rád si koupím kachnu a pak si ji se ženou doma pěkně se zelíčkem a knedlou připravíme tak, jak to máme rádi. Ale prostě někdy má smysl si na ni zajít i do restaurace a neřešit nic kolem. A nejde říct, že jedna varianta je ta jedinná pravá, zatímco druhá postrádá smysl.

0 Citovat

Iveta napsal(a):

Ten hejt na cestovky je docela síla. Všichni asi mají představu, že cestovka = válení u moře bez výletů, že cestovka = účastníci zájezdu, co spolu nakonec všichni skončí v jednom hotelu s polopenzí. Přitom i válecí dovolená v sobě může mít zakomponovaných pár výletů (kompromis mezi povalečstvím a poznáváním, moje dvě oblíbené činnosti). Většinou vás stejně rozvozí do milionu hotelů a na různě dlouhé termíny, takže spolucestující vidíte v letadle poprvé a naposledy (a otravné sousedy v hotelu si nevyberete nikde). A navíc je spousta cestovek, které se vyloženě specializují na aktivní dovolenou - přechody hor, poznávací turistika apod. Miluju ježdění na vlastní pěst a většinou to tak provozuju, ale v některých případech se nebojím sáhnout ani po CK. Aktuálně třeba plánujeme Norsko, a jo, pojedeme s cestovkou, a ne, levněji ani pohodlněji bychom to sami ve dvou lidech nezvládli. A teď mě třeba sežerte :D

Ten hejt na cestovky (ano, s radostí se k němu přidávám) je tady proto, protože to prostě tak je. OK, s cestovkou jsem byl za poslední 2 roky 2x, v Etiopii a na Madagaskaru, protože plánovat přesuny MHD z Addis Abeby na jih k Jižnímu Omo bych prostě nedal... To co mě na ježdění s cestovkou přijde jako největší opruz jsou prostě lidi: spolucestující kaštani i průvodci. První proto, protože Máňa a Pepa (někdy zaobalený do verze Máňa a Pepa s prachama , ty jsou pak zvlášť na ránu), druzí proto, protože ke všem bez rozdílu přistupují jako k Máně a Pepovi a na každýho, který se vymyká se jaksi dívají s nedůvěrou :-) Už jenom abych na cestovce loudil rezervační kód letenky, co mi koupili, protože jo, já si chci udělat web check-in předem a jo, chci si v letadle vybrat místo - a nebyl pochopen; proto, že na tom cílovém letišti musím jak trubka čekat v tom autobuse, co mě rozveze po všech hotelech na tu poslední Máňu, než se vymotá z letiště, dojde si tam a tam...stupidní rady průvodců atd, atd. Ale fajn, taková horská turistika v Norsku může být fajn, třeba vás dovezou na začátek treku a na konci seberou, to se hodí..Když to teda nebude Island s Janem Burianem ;-)

0 Citovat

Karel napsal(a):

Cestování bez CK mně osobně dává:
radost z plánování (a že to jsou občas nervy)

často levnější cenu díky tomu, že neplatím provize poskytovatelům služeb (za dopravu, ubytování, potraviny)

svobodu

Ale bavím se o cestování jednoho, či dvou DOSPĚLÝCH osob, které se klidně dokáží uskromnit, případně operativně reagovat na situace.
S dětmi je to trochu jinak.
Zde naprosto chápu rodiny, že jezdí třeba na 10-16 dnů s CK. Dojedou kupříkladu k moři a užívají si. Neřeší, kudy je levnější a rychlejší jet, kolik kde stojí dálnice. Děcka se vyblbnou někde u vody, všichni mají stabilní přísun jídla, nikdo nic neřeší. Manželka nemusí předem chystat jídlo a jíst ho s rodinou v pořadí tak, aby se nezkazily řízky, bo táta chce první guláš. Nebo naopak na místě pobytu nemusí vařit. Prostě se jen válí a mají klid, přičemž jim nevadí, že si připlatí CK za ono zprostředkování služeb. 

Jinak řečeno. Rád si koupím kachnu a pak si ji se ženou doma pěkně se zelíčkem a knedlou připravíme tak, jak to máme rádi. Ale prostě někdy má smysl si na ni zajít i do restaurace a neřešit nic kolem. A nejde říct, že jedna varianta je ta jedinná pravá, zatímco druhá postrádá smysl.

Ne, s dětmi to opravdu není jinak. Děti naložím do auta, věci na týden, jedu si kam chci, když se nám to nelíbí popojedeme jinam, svoboda. Stabilní přísun jídla mám v civilizaci všude (snídaně na hotelu, restaurace jsou taky skoro všude, řízky a guláš nemusíme ani doma). 

Nemám kolem sebe socky co se neumí domluvit a neví kde jsou, ubytování, jídlo, dálnice, PMM, všechno platím kartou... Nevidím problém. A nikdo mi na ruku nenasazuje nějaký provázek, aby poznal co smím jíst :-)))


CK/CA mají smysl pokud nabídnou něco navíc - např. vízovou podporu, pokud to jinak nejde. 



0 Citovat

matej15 napsal(a):

No mám takové známé, co takhle jezdí. Když byli na Rhodosu, tak se dokonce ani v moři nekoupali, páč to bylo 500 metrů daleko a na pláži nebylo jídlo a pití zdarma :D Takže týden u hotelového bazénu s gyrosem a pivem v ruce :D

Jiný kolega z práce pak týden před All Inclusive zájezdem drží téměř hladovku, aby tam pak toho mohl sníst co nejvíc (aby se to pořádně vyplatilo) :D


To jsou pak ti, co si po návratu z dovolené vzájemně porovnávají, kolik tam kdo přibral
0 Citovat

Ahmad Masúd napsal(a):

Ne, s dětmi to opravdu není jinak. Děti naložím do auta, věci na týden, jedu si kam chci, když se nám to nelíbí popojedeme jinam, svoboda. Stabilní přísun jídla mám v civilizaci všude (snídaně na hotelu, restaurace jsou taky skoro všude, řízky a guláš nemusíme ani doma). 

Nemám kolem sebe socky co se neumí domluvit a neví kde jsou, ubytování, jídlo, dálnice, PMM, všechno platím kartou... Nevidím problém. A nikdo mi na ruku nenasazuje nějaký provázek, aby poznal co smím jíst :-)))


CK/CA mají smysl pokud nabídnou něco navíc - např. vízovou podporu, pokud to jinak nejde. 




Dík.


Dokonce i válet k moři se s dětma jezdím po vlastní ose. Důvod k použvání cestovek nevidím. Vyhledáváme celé domky k pronájmu na břehu moře v co největších zapadákovech a všichni mi můžou vlízt na záda. V okolí jsou různé restaurace a kavárny vždycky, takže vařím maximálně kafe.
0 Citovat

Kateřina B. napsal(a):

Cestovky mívají množstevní slevy, takže hotely můžou vyjít levněji. 

Bez cestovky cestuji raději kvůli (občas/většinou) otravným spoluturistům; protože si můžu program udělat přesně podle sebe, neomezovat se tedy časově ani místně; protože víc poznám místní kulturu, nezůstanu v české bublině; a jako zásadní důvod vnímám i užívání si plánování - dlouho předem plánuji jak se kam dostanu a poznávání nového místa se mi tím několikanásobně prodlouží :)

Ano, ale jen ve velmi specifických případech. 


0 Citovat

Na vlastní pěst cestuji, protože je to levnější, podívám se přesně na ta místa, na která chci já a strávím na nich tolik času, kolik chci, nikdo mě nenutí jíst v předem nasmlouvaných restauracích a nakupovat v předem domluvených předražených obchodech, lépe snavážu kontakt s místními,... na druhou stranu, občas si ráda listuji katalogy CK, jen tak pro inspiraci - pro základní přehled a sestavení itineráře mi to přijde užitečné.

0 Citovat

Takový jeden paradox cestujících s CK je, že víc než často je jedno kam jedou, kupují si dovolenou v hotelu - služby, jídlo a bazén s tobogány jsou nejčastější požadované věci. Nevím, jestli se najde nějaký solo cestovatel, který by to primárně řešil. Podle mě je to hlavně uplně jiný druh, který cestuje s CK. Na tom, jestli jedou děti, nezáleží...naše děti nikdy s cestovkou nebyly, ten zážitek nepotřebují. Hotel s jídlem si umíme koupit sami.

0 Citovat

Navaja napsal(a):

@ Truhlík

Asi to bude tím, že já se o dovolené nikde neválím, nerada se máčím a nerada jím. All inclusive bych nechtěla ani zadarmo. Válet se budu v rakvi, i když já se ani do rakve nechystám, takže váleni nebude.


@Kateřina B. 

Hotely asi může vyjít levněji, pokud jde o dovolenou u moře v nějakém rezortu. Jinak jsem s tím za celou svoji cestovatelskou karieru nesetkala, že by vůbec nějaký třeba poznávací zájezd do té konkrétní destinace nebo horská turistika mohla vyjít levněji.  U cestovky, pokud tam vubec jezdi to vychází dvakrát i vícekrát dráž. Info jsou hlavně pro tu slečnu,co dělá bakalářku. Já bych s cestovkou nejela ani kdyby to bylo levnější, už jen když vidím ty lidi na letišti , jak hrkají s kufry... Ne nikdy. To je hlavně pro Šárku, dejte si tam to, že třeba nesnáším kufry na kolečkách. Já bych tak mohla max. jet s Jardou Lhotou.

Kufry s kolečkama nebo na kolečkách, to je mor moderní doby. Já chápu obchodní cestující, že prostě musí mít hadry sebou, ale 99 % dementů si tak táhne vybavení jak na severní pól a přitom jedou na eurovíkend do Paříže :-). A nevím čím to, ale při každý cestě mi pokaždý někdo kolečkama přejede přes boty...


0 Citovat

Truhlik napsal(a):

Navaja avis k cemu je kufr na koleckach - ze ho nemusis smejkat a dritse

A dá se s ním efektivně otravovat lidi okolo. 

0 Citovat

Bez trollujícího Truhlíka by se tu člověk skoro ani nepobavil. 😁

Až budu shnilej a ve vatě, tak zase začnu jezdit s cestovkou, do té doby ne, i když sem tam jsou to trochu nervy s vyhledáváním informací (obzvlášť těch pravdivých). 
0 Citovat

Ahmad Masúd napsal(a):

Kufry s kolečkama nebo na kolečkách, to je mor moderní doby. Já chápu obchodní cestující, že prostě musí mít hadry sebou, ale 99 % dementů si tak táhne vybavení jak na severní pól a přitom jedou na eurovíkend do Paříže :-). A nevím čím to, ale při každý cestě mi pokaždý někdo kolečkama přejede přes boty...


Náhodou, v Indii byl super. Litoval jsem, že mám s sebou tak malý a k němu tak velký batoh, pod kterým se v těch 40 potí záda jedna radost. Kdežto můj jetý kufr... Bylo mi jedno, co s ním vymetu, jestli ho škrábnu nebo omlátím, jen mu chyběly blatníky :-D Doma jsem ho pak otřel dezinfekcí :-D

0 Citovat

Michal napsal(a):

Náhodou, v Indii byl super. Litoval jsem, že mám s sebou tak malý a k němu tak velký batoh, pod kterým se v těch 40 potí záda jedna radost. Kdežto můj jetý kufr... Bylo mi jedno, co s ním vymetu, jestli ho škrábnu nebo omlátím, jen mu chyběly blatníky :-D Doma jsem ho pak otřel dezinfekcí :-D

K čemu jsi potřeboval v létě v Indii kufr a velký batoh?
0 Citovat

Libor_S napsal(a):

K čemu jsi potřeboval v létě v Indii kufr a velký batoh?

Kufr byl v ceně ve všech letech a byl vzaný jen tak na příležitostné suvenýry. Velký batoh označuji jinak malé příruční zavazadlo do Ryanairu.

Obecně bych radši o trošku větší kufr a mnohem menší batoh, kam se vejde jen voda, power banka a pár dalších blbostí.

0 Citovat

Klára napsal(a):

Na vlastní pěst cestuji, protože je to levnější, podívám se přesně na ta místa, na která chci já a strávím na nich tolik času, kolik chci, nikdo mě nenutí jíst v předem nasmlouvaných restauracích a nakupovat v předem domluvených předražených obchodech, lépe snavážu kontakt s místními,... na druhou stranu, občas si ráda listuji katalogy CK, jen tak pro inspiraci - pro základní přehled a sestavení itineráře mi to přijde užitečné.


Tak to já katalogy CK taky občas projedu - a pokochám se tím, kolik jsme ušetřili, když jsme jeli sami :)
1 Citovat

Asi tak s temi kufry, pokud vim .ze pujcuju auto  ,nebo se prepravime  nejakym  shuttle busem do mista,  kde  mam ubytovani  a nemenime ho  kazdou  noc,  tak  kufr ma sve vyhody  ,samozrejme na treky po horach a dalsi aktivity je jasne batoh

Meli jsem velke dilema loni co vzit do Thajska ,kdyz  jsme meli  presuny po ostrovech  a ani  cesta nebyla  tak nejak uplne prima z mista bydliste do mista bydliste  Navic nektere ubytovani melo by treba v bambusovych chysis  a  tak -)

Nakonec jsme risklil kufr na koleckach ,ovsem klasicky rozmer  prirucniho zavazadla  ( s jinymi  uz ani nelitame ) a pokud mozno i  vahovy limit do 10 kg  i kdyz nekde  muze byt  tech 15  u odbaveneho zavazadla ,ale vetsinou pak mame prestup ,kdy musime  dodrzet 10 , tak se snazime to pres  12 nehnat . a mame  prirucni batuzky toho maleho rozmeru , jako dalsi zavazadlo,cimz mi prijde ze jsme  flexibilnejsi ,nez mit velky bagl a k tomi dalsi maly

Napriklad na Island ,nebo do Norska  bych si kufr nevzal , Nepotrebujeme tahat buhvijake obleceni  ,jen batoh me stve ze ho pak neustale prehrabuju a neco hledam ,v kufru si to rozlozim i  v ubytovani  s malymi moznostmi si neco nekam  dat do skrinky ci supliku  A jeste jednu nevyhodu ma batoh , snadneji dojde  pri letecke preprave  k poskozeni , ci dokonce ztrate  zavazadla  i kdyz ty uplne levne kufry  taky dlouho nevydrzi


0 Citovat

mikir napsal(a):

A jeste jednu nevyhodu ma batoh , snadneji dojde  pri letecke preprave  k poskozeni , ci dokonce ztrate  zavazadla  i kdyz ty uplne levne kufry  taky dlouho nevydrzi

Mně se batoh nikdy nepoškodil. Dříve jsem ho cestou z Prahy nechal balit do fólie (cestou domů ne) a v posledních letech jsem ho dával do vaku/přepravního obalu (může se hodit i v prašných oblastech v busu). I tak mi ho často dávali do plastové přepravky, která sníží možnost poškození na pásech, i když není zabalený. Nevidím důvod větší pravděpodobnosti ztráty.
0 Citovat

Protože mně baví hledat si sama informace kam a jak se dostat, kde se ubytovat, co tam vidět. Dělat si ten svůj itinerář.Dovolená trvá jen pár dnů(týdnů), ale to plánování si užívám a žiju tím než nastane ten den D :))

Pokud se chci jen válet u moře ALLIN pak volím cestovku)

0 Citovat

padrino11 napsal(a):


Mě pravidelně pobaví ten jejich mluvčí Papež, jak každoročně přesvědčuje na Nově ovce aby kupovaly zájezdy  first minute, platily půl roku dopředu a nečekaly na last minute, protože ty letos žádné nebudou. A pak na mě celou zimu vyskakují  LM nabídky za 5.000 do Egypta AI.

To jsou ty okamžiky, kdy lituju, že jsem zapnul televizi. Jak vidím Papeže vyprávět ty jeho nesmysly, tak mám okamžitě chuť ji rozmlátit.

0 Citovat

Libor-S ,S tim vakem je to dobry napad ,mas odkaz kde se neco takoveho da poridit ? nebo samovyroba  podle rozmeru  batohu ?

Je fakt ze uz jsem dlouho nikde s baglem nebyl , ale myslim, ze pri prevozu k letadlu ,nebo pri prekladani je prece jen ta pravdepodobnost ,alespon docasneho opozdeni  trosku vyssi,,  v Buenos Aires jsem cekal na batoh  marne, ,,po 2 dnech prisel uvaleny , spinavy ,ale prisel a dovezli mi ho na hotel  S bobikem se mi to jeste nestalo . akorat zene v Dublinu pred vanocema  popadl neajaky zamilovany chlapik jeji kufrik a  mazal s nim pryc k partnerce -)  ,pak jsme ho  vymenili  kdyz s nim miril do ztrat a nalezu  jako my s tim jeho  co tam zustal -)

Poskozeny kufr jsme ale uz meli  2x .pokazde v Praze ...i kdyz to uplne dokazat nejde, ze se to stalo tam
0 Citovat

I dnes je spousta lidi jako Truhlik - tak to bohuzel tady ne - tady je to samej brouk pytlik kterej vsecchno zna a hlavne vsude byl a zadarmo - po svete jezdim uz 40 roku a s cestovkou urcite prumerne jednou  za rok  rok a pul  - vzdy al a je to parada - sam neni sance se na tu cenu co ma cestovka dostat - cestovka ma koupene velke kapacity a proto to ma vzdy o hodne lacinejsi - kdo tvrdi ze ne tak lze - v prumeru tak 2x rocne si zaletime s manzelkou nekam sami bez cestovky to zvladnemtaky v pohode - za 3 tejdny 5dni istanbul  a kveten 17 dni japonsko - na to cestovku nepotrebuju a do hotelu si vezem taky koleckovy kufr -  i tady jsem obcas hledal informace a rady od lidi na foru  jak v nekterych zemich resit neco - ale proste s cestovkou je to pohodlne o nic se nestaram a hlavne si odpocinu a uzivam si to - takze pytlici jezdete treba stopem at to mate co nejlacinejsi a hlavne si vezmete do batohu dost obleceni - protoze az budete nekde v civilizaci  u lidi tak aby to nesmrdelo od vas  jak nekde v kurniku- takze tot vse a brzy budu potrebovat od vas  rady do japonska i kdyz tam nejedu poprve - cest praci

0 Citovat

Truhlik napsal(a):

I dnes je spousta lidi jako Truhlik - tak to bohuzel tady ne - tady je to samej brouk pytlik kterej vsecchno zna a hlavne vsude byl a zadarmo - po svete jezdim uz 40 roku a s cestovkou urcite prumerne jednou  za rok  rok a pul  - vzdy al a je to parada - sam neni sance se na tu cenu co ma cestovka dostat - cestovka ma koupene velke kapacity a proto to ma vzdy o hodne lacinejsi - kdo tvrdi ze ne tak lze - v prumeru tak 2x rocne si zaletime s manzelkou nekam sami bez cestovky to zvladnemtaky v pohode - za 3 tejdny 5dni istanbul  a kveten 17 dni japonsko - na to cestovku nepotrebuju a do hotelu si vezem taky koleckovy kufr -  i tady jsem obcas hledal informace a rady od lidi na foru  jak v nekterych zemich resit neco - ale proste s cestovkou je to pohodlne o nic se nestaram a hlavne si odpocinu a uzivam si to - takze pytlici jezdete treba stopem at to mate co nejlacinejsi a hlavne si vezmete do batohu dost obleceni - protoze az budete nekde v civilizaci  u lidi tak aby to nesmrdelo od vas  jak nekde v kurniku- takze tot vse a brzy budu potrebovat od vas  rady do japonska i kdyz tam nejedu poprve - cest praci

I vaší, soudruhu (pozdrav si pamatujete dobře). 

Jinak s pár věcma co přeperu rozhodně nesmrdím ani v tropech. Smrděj většinou lidi, co mají potřebu se polejvat drogerií... ;-)


0