Vzhledem k tomu, že se ještě nějakou dobu nikam nepodíváme, napadla mě hra.  Pravidla jsou jednoduchá, vždy jednou větou popište zemi, aniž byste přímo jmenovali její název, případně název jakéhokoliv města, přírodního úvaru nebo lidské bytosti. Ostatní mají za cíl z tohoto popisu zemi uhodnout. Autor poté odpovídá pouze ANO/NE. Kdo uhodne zemi jako první, vymýšlí potom popis další. S dovolením začnu: "Země, kde herec nahradil cukráře." .

Poznej zemi z jedné věty

Založil ve fóru Co se nevešlo

tonic napsal(a):

tak skusim ja, nieco na podobnu temu - krajiny sa rovnako volaju aj spolu susedia, no po suchej zemi sa medzi nimi neprepravite


Severní a Jižní Korea?

0 Citovat

Kongo a Demokratické Kongo (Zair)

0 Citovat

tonic napsal(a):

tak skusim ja, nieco na podobnu temu - krajiny sa rovnako volaju aj spolu susedia, no po suchej zemi sa medzi nimi neprepravite


Kongo a Kongo?
0 Citovat

Myslím, že to mám dobře, tak pokud si to myslím dobře, vykopávám otázku:

Země, k jejímuž území náleží úzký proužek bývalé železniční trati, která jinak prochází jinou, mnohem větší zemí, a tento proužek dotyčné bývalé trati tak vytváří několik exkláv té větší země, které jsou tou tratí (dnes tuším cyklostezka) od své mateřské země odříznuty.


(Ahmade, to je pro tebe :-))

0 Citovat

Kajman napsal(a):

Myslím, že to mám dobře, tak pokud si to myslím dobře, vykopávám otázku:

Země, k jejímuž území náleží úzký proužek bývalé železniční trati, která jinak prochází jinou, mnohem větší zemí, a tento proužek dotyčné bývalé trati tak vytváří několik exkláv té větší země, které jsou tou tratí (dnes tuším cyklostezka) od své mateřské země odříznuty.

Belgie s zeleznicni trati, ktera prochazi Nemeckem.
0 Citovat

Jelikož to mám nejspíše správně, dále vykopávám:

Jaká je nejmenší země ležící na rovníku a plná té nej čokolády 😋 ??

0 Citovat

São Tomé e Príncipe :)

0 Citovat

Belgie a Německo je správná odpověď.

Co se týče čokolády - Ekvádor?

0 Citovat

Pobřeží slonoviny?

0 Citovat

Kryštof Hájek napsal(a):

São Tomé e Príncipe :)

ANO, je to správně, Kryštofe, vykopáváš dál.

0 Citovat

Michal napsal(a):

Buďto mobilní verze a chytrá klávesnice nebo ve Windows WIN + "." 😉

Nebo pravé tlačítko a Emodži. 
0 Citovat

Proky napsal(a):

Je to tak, pánové ;) Rusko a USA od sebe v Beringově úžině dělí pouhé 3 km a uprostřed této vzdálenosti navíc prochází datová hranice, proto těch 24 hodin :)

Psal jsi "překonání vám zabere celý den", ale když míříš z Ruska do USA, budeš tam včera, takže překonání ti den přidá :-)

Asi už nikdo jiný neuhodl tu sníženou horu (jistě ji ale mnozí viděli osobně), tak to můžeš napsat.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Psal jsi "překonání vám zabere celý den", ale když míříš z Ruska do USA, budeš tam včera, takže překonání ti den přidá :-)

Asi už nikdo jiný neuhodl tu sníženou horu (jistě ji ale mnozí viděli osobně), tak to můžeš napsat.


jj, je to pravda, jenže kdybych to víc popsal, tak už bych až moc napověděl, tak proto jsem i v tom druhém komentáři psal, že překonání té cesty jedním směrem zabere den. Ani těch 24 hodin jsem nezmiňoval, protože by to bylo moc jednoduché :)

Jinak ke snížení nejvyšší hory došlo na Novém Zélandu - Mt. Cook po velké lavině přišel o 10 metrů své výšky: "Roku 1991 se z vrcholu hory Aoraki/Mout Cook uvolnila obrovská lavina o objemu asi 10 milionů metrů krychlových sněhu a kamení. V důsledku této laviny se hora snížila o 10 metrů z původních 3.764 metrů na 3.754 metrů. Od té doby je hora v důsledku trvalé eroze nižší o dalších 30 metrů."

0 Citovat

tonic napsal(a):

tak skusim ja, nieco na podobnu temu - krajiny sa rovnako volaju aj spolu susedia, no po suchej zemi sa medzi nimi neprepravite

Vzhledem k regionu, kam jezdíš, mě napadla spíš o Severní a Jižní Osetie, ale mezi nimi se dá projet 3,7 km dlouhým tunelem. Pro cizince jen s nějakým jihoosetinským povolením, ale v roce 1999 jsme projeli ještě bez něj (a pak přešli pěšky do Gruzie přes sopečné Keli plateau). Ale dodávám, že Severní není samostatný stát a Jižní uznalo jen Rusko a pár dalších států.

0 Citovat

Proky napsal(a):


V důsledku této laviny se hora snížila o 10 metrů z původních 3.764 metrů na 3.754 metrů. Od té doby je hora v důsledku trvalé eroze nižší o dalších 30 metrů."

To pozdější snižování je už jen úbytek ledovce: "Two decades of erosion of the ice cap exposed after this collapse reduced the height by another 30 m to 3,724 m." Já byl poprvé na úpatí Mount Cook 6 let po té lavině, tak mi to přišlo ještě víc neuvěřitelné.

0 Citovat

Libor_S - jj, ale tunel je vlastne sucha zem :D

Juzne Osetsko mam v plane, cez ten tunel Roki to musi byt zaujimave

0 Citovat

Samoa a Americka Samoa? :)

0 Citovat

Vzhledem k tomu, že už jsem uhádl dvě hádanky, dovolím si položit další. 

Nejsem ostrov a přesto nemám jediný (oficiální) hraniční přechod, který bys překonal bez použití lodi (jako jediná země na světě). Kdo jsem?

0 Citovat

Kryštof Hájek napsal(a):

Vzhledem k tomu, že už jsem uhádl dvě hádanky, dovolím si položit další. 

Nejsem ostrov a přesto nemám jediný (oficiální) hraniční přechod, který bys překonal bez použití lodi (jako jediná země na světě). Kdo jsem?


Jižní Korea?

0 Citovat

Kryštof Hájek napsal(a):

Vzhledem k tomu, že už jsem uhádl dvě hádanky, dovolím si položit další. 

Nejsem ostrov a přesto nemám jediný (oficiální) hraniční přechod, který bys překonal bez použití lodi (jako jediná země na světě). Kdo jsem?

Nebo si umím představit, že by to byla i Austrálie.

0 Citovat

Athos, i když země to úplně není :)

0 Citovat

Nene, Jižní Koreu nepočítám, oficiální hraniční přechody má (silniční i železniční), byť v současnosti bez provozu.

A Austrálie to taky není, i když dle mnou zmíněných kritérií by teoreticky být mohla, jelikož je kontinentem a ne ostrovem. Ale upravím to tedy tak, že mám pozemní hranici.

0 Citovat

Liberland

0 Citovat

Katar by to mohol byt, kedze so Saudskou Arabiou je uzatvorena hranica. 

0 Citovat

Ani Katar nemám na mysli, hraniční přechod tam fyzicky je, jen dočasně (?) uzavřený. 

0