PRŮLOM! Vláda zrušila hanebný a ve světě unikátní zákaz vycestovat vlastním občanům. Využijete této možnosti a navštívíte třeba Vídeň?  " Po zrušení zákazu volného pohybu osob bude možné opět cestovat do zahraničí, dosud to bylo až na výjimky zakázáno. Podle Vojtěcha přitom budou platit stejná pravidla jako pro pohyb po Česku. „Pokud se člověk vrací, tak buď musí být covid negativní prokázaným testem, nebo musí absolvovat čtrnáctidenní karanténu, “ uvedl Vojtěch. Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/doma...omaci_aug" Snad v tomto vlákně budou dobré zprávy rychle přibývat :-)  .

UVOLŇOVÁNÍ restrikcí a cesta k normálu

Založil ve fóru Co se nevešlo

Já myslím, že smí u stolu sedět pouze 2os. + popř. děti, prostě jedna rodina. Takže teroreticky jít  4 cizí lidi na pivo, tak by si měli sednout po dvou každej ke svýmu stolu :-D

0 Citovat

speedy7cz napsal(a):

Co se týče toho Rakouska, tam by se měly úplně otevřít hranice  prý 15.června, tak snad potom už bez testu.

Dík za info. Takže jak jsem tušil a jen bombastické novinové titulky :D

0 Citovat

mirjur napsal(a):

Tak ono není zakázáno si k někomu přisednout, aby sedělo víc lidí u jednoho stolu

slusnost kaze spytat sa, ci mozes, ale 'ano', kor v tejto dobe, nie je automaticka odpoved. este nejaky cas budem na otazku na sharing stolu hovorit rozhodne nie a zaroven mi ani nenapadne sa na to pytat inych.

0 Citovat

Z echo24.cz: "Zákazníci budou usazeni tak, že v rámci jednoho stolu budou moci sedět bez omezení," uvedl Havlíček. Poobědvat tak spolu budou moci rodina, přátelé i známí. Ostatní návštěvníci zahrádky pak budou muset být nejméně metr a půl od ostatních, a podle toho bude muset mít provozovatel rozmístěné stoly. Bude muset zajistit také stejný odstup od kolemjdoucích.

Jde taky o to, že když se zjistí nákaza u někoho ze skupiny známých, snadno se zkontaktují a otestují ostatní, se kterými se setkal zblízka bez roušky v době, kdy koronavirus roznášel.

0 Citovat

mato napsal(a):

slusnost kaze spytat sa, ci mozes, ale 'ano', kor v tejto dobe, nie je automaticka odpoved. este nejaky cas budem na otazku na sharing stolu hovorit rozhodne nie a zaroven mi ani nenapadne sa na to pytat inych.

Tohle je mi neprijemne i normalne. 


Problem resi rezervace dopredu.

0 Citovat

mato napsal(a):

slusnost kaze spytat sa, ci mozes, ale 'ano', kor v tejto dobe, nie je automaticka odpoved. este nejaky cas budem na otazku na sharing stolu hovorit rozhodne nie a zaroven mi ani nenapadne sa na to pytat inych.

Já jsem se též neptal a vypil jsem si svá 2 na stojáka u plotu, ale byly to stoly s lavicemi pro 6-8 osob, u jednoho seděl 1 člověk, u druhého 2, u třetího pár místních, kteří určitě příbuzní nebyli... no a 2 stoly s rezervací. Na druhou stranu, kdybych já seděl u stolu a někdo přišel a zeptal se, jestli je tam volno, tak bych stoprocentně řekl, že ano, vůbec by mě nenapadlo ho odmítnout. 

0 Citovat

chapem tvoju frustraciu, ale tak to je a nejaku dobu aj bude. vyhodu maju hospody s mensimi stolmi.

to ja som z tej paranoidnejsej skupiny a nebudem riskovat tyzdne karanteny kvoli cudziemu cloveku, ktory si zrovna nema kam sadnut. bud si pocka, alebo vypije na stojaka. 

0 Citovat

Jak se tady řešilo, jaká bomba je, že Rakousko otevřelo hranice s Německem a jak se tam bude dát jezdit přes Rakousko (už tehdy jsem upozorňoval na to, že to otevření musí být z obou stran, aby to mělo význam), řešil jsem teď potenciální cestu do Německa a německá ambasáda na svém webu říká (informace k 15.5.2020):

"Vstup do země za účelem turismu či nákupů je stále zakázaný.

Spolková republika Německo zavedla dne 16. března 2020 dočasné kontroly na hranicích. Na hranici s Lucemburskem tyto kontroly končí dne 15. května 2020. Na hranicích s Francií, Rakouskem a Švýcarskem budou kontroly prováděny minimálně do 15. června 2020. Totéž platí i pro přílety z Itálie a Španělska.

Dojde však ke zmírnění kontrol na hranicích s okolními státy. Nově se povolují veškeré přeshraniční dopravní spoje."

Takže zatím mám smůlu :)

0 Citovat

Že bychom brzy otevřeli hranice s A a SK? https://www.idnes.cz/zpravy/doma...omaci_maka

0 Citovat

divan napsal(a):

Že bychom brzy otevřeli hranice s A a SK? https://www.idnes.cz/zpravy/doma...omaci_maka


"pro návrat do České republiky bude nadále nutný negativní test na koronavirus, jinak bude muset cestovatel do povinné 14denní karantény.

Jiné slovo než BUZERACE mě k této Prymulovině nenapadá.


0 Citovat

@Coinneach: třeba otevření hranic bude 1. krok a za 14 dní nastane další - zrušení povinného testu při návratu z "bezpečných zemí" a jeho náhrada třeba čestným prohlášením nebo tak něco. Uvidíme.

0 Citovat

divan napsal(a):

@Coinneach: třeba otevření hranic bude 1. krok a za 14 dní nastane další - zrušení povinného testu při návratu z "bezpečných zemí" a jeho náhrada třeba čestným prohlášením nebo tak něco. Uvidíme.

Ještě mě napadá, jak budou s otevřenými hranicemi a bez kontrol vymáhat a kontrolovat testy/karanténu.

0 Citovat

Ajaj... 

SLOVINSKO

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Dne 17.5.2020 v noci slovinská vláda změnila své nařízení ze 14.5.2020 o uvolnění režimu na slovinských hranicích a teprve rozhodne o tom, ze kterých států EU bude možné cestovat do Slovinska bez karantény.

0 Citovat

"Španělsko znovu otevře své hranice zahraničím návštěvníkům koncem června. Uvedl to dnes ministr dopravy José Luis Ábalos. Uvolňování pro cizince bude podle něj koordinováno s tím, jak se restrikce v zemi budou uvolňovat pro samotné Španěly"


via idnes.cz

0 Citovat

Coinneach napsal(a):

Ještě mě napadá, jak budou s otevřenými hranicemi a bez kontrol vymáhat a kontrolovat testy/karanténu.

Nijak, je to jen na zodpovědnosti, ale radši bych to nezkoušel zatajit. Kdybys náhodou opravdu onemocněl a potřeboval bys vyhledat lékaře, byť  se pravděpodobnost limitně blíží nule, tak by to mohl pro tebe být problém. To cestování za nějaké obcházení nestojí.

0 Citovat

O tom, že by po návratu z některých zemí test (ani karanténa) být nemusel (po dohodě s těmi zeměmi), mluvil Prymula dnes v TV. Říkal taky, že možná bude stačit 1 společný test za rodinu (asi i za osoby žijící spolu). Takový test odhalí, že někdo z nich je nakažený, což obvykle postačí, protože většinou nikdo nakažený nebude (pokud ano, budou třeba individuální testy, ale to už by asi platil stát). Jestli si někdo nemůže dovolit 1700 Kč na test, může si zkrátit cestu třeba o 1 den nebo jet jen do zemí s dohodou, že testy nejsou třeba.

K dotazu na vymáhání testů či karantény: https://www.epravo.cz/top/clanky...10964.html

Ustanovení § 153 trestního zákoníku (trestný čin šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti) stanoví, že kdo z nedbalosti způsobí nebo zvýší nebezpečí zavlečení nebo rozšíření nakažlivé nemoci u lidí, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

Na místě trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti podle ustanovení § 153 trestního zákoníku jde o nedbalostní ohrožovací trestný čin, postačí přitom i nedbalost nevědomá. Trestný čin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel a) věděl, že může způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný takovým zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo b) nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl. Měřítkem nedbalosti je zachování určité míry opatrnosti. Nedbalostně přitom jedná ten, kdo nedodržuje míru opatrnosti, ke které je i. v rámci okolností povinen (objektivní vymezení), a ii. podle svých subjektivních možností je také schopen ji dodržovat (subjektivní vymezení)

0 Citovat

mato napsal(a):

chapem tvoju frustraciu, ale tak to je a nejaku dobu aj bude. vyhodu maju hospody s mensimi stolmi.

to ja som z tej paranoidnejsej skupiny a nebudem riskovat tyzdne karanteny kvoli cudziemu cloveku, ktory si zrovna nema kam sadnut. bud si pocka, alebo vypije na stojaka. 

Tak jsem dnes šel znovu na stejnou zahrádku, žádné rezervace už tam nebyly, všechny stoly obsazené, ale naprosto bez problémů jsem si přisedl. Tady je svět ještě normální. :-)

0 Citovat

Hezký den, ptala jsem se na velvyslanectví Česka v Rakousku, zda je nutné při cestě na letiště do Vídně z ČR,  mít zhotovený test na covid. Odpověď byla ano, ale z jiných zdrojů vím, že by možná být nemusel?! Kde je pravda? Jakou máte prosím zkušenost ? Děkuji 

0 Citovat

mirjur napsal(a):

Tak jsem dnes šel znovu na stejnou zahrádku, žádné rezervace už tam nebyly, všechny stoly obsazené, ale naprosto bez problémů jsem si přisedl. Tady je svět ještě normální. :-)

pokial to nevadilo tebe ani povodnemu osadenstvu stola, je to v poriadku 🙂 zaroven som nazoru, ze slusne odmietnut  prichodzieho neznameho je v sucasnej situacii akceptovatelne a malo by to byt pochopene.

0 Citovat

Návrat do České republiky z nerizikových států bez povinných testů může být už od 8. června, oznámil ministr Vojtěch.

Kdyby do nich patrila i Italie, tak tu Sardinii na vikend okamzite beru :-]

0 Citovat

erika.kvetonova napsal(a):

Hezký den, ptala jsem se na velvyslanectví Česka v Rakousku, zda je nutné při cestě na letiště do Vídně z ČR,  mít zhotovený test na covid. Odpověď byla ano, ale z jiných zdrojů vím, že by možná být nemusel?! Kde je pravda? Jakou máte prosím zkušenost ? Děkuji 

nie je to nutne. potrebujes mat odvoz od hranic na letisko bez medzizastavky, vyplnit o tom cestne prehlasenie a Rakusko ta vpusti do krajiny.

0 Citovat

Leoš Literák napsal(a):

Návrat do České republiky z nerizikových států bez povinných testů může být už od 8. června, oznámil ministr Vojtěch.

Kdyby do nich patrila i Italie, tak tu Sardinii na vikend okamzite beru :-]


A kdo bude  tu rizikovost posuzovat ?   Opet jak se to  tem nahore bude hodit ?   A podle  ceho by se mela posuzovat  .podle  nejakych imaginarnich cisel ?  Ja vim  jina  nejsou  ...  To by vedlo jen k  hadkam, a k svindlovani  

Testy ne ,ale jednotne  cela EU 

0 Citovat

Slovinsko update...

Slovinská vláda s okamžitou účinností změnila režim na svých hranicích.  Pro všechny občany Evropské unie a Schengenského prostoru, kteří nemají ve Slovinsku trvalý nebo přechodný pobyt, platí po vstupu do země 14-denní karanténa. Tato povinnost (v současné chvíli mezi ně patří i Česká republika) bude uvolňována postupně pro ty země, se kterými Slovinsko dosáhne bilaterálního ujednání. 

Nově však byl přidán mezi výjimky rovněž tranzit osob, které cestují skrze Slovinsko do další země a nestráví v zemi více než 24 hodin.

0 Citovat

Slovinci v tom uvolňování cestovních restrikcí vytváří trochu chaos.

0 Citovat

Leoš Literák napsal(a):

Návrat do České republiky z nerizikových států bez povinných testů může být už od 8. června, oznámil ministr Vojtěch.

Kdyby do nich patrila i Italie, tak tu Sardinii na vikend okamzite beru :-]

Bohužel, do Itálie se letos patrně jen tak nepodivame, resp. určitě ne v červnu, prázdninové měsíce jsou s otazníkem, ale dle mého tam v lepším případě zůstane povinnost testu a další otázkou je, zda to vůbec bude za to stát https://www.svetcestovatele.cz/i...-internetu Osobně jsem přesunul červencovou Apulii na příští rok, ubytování v pohodě přesun, uvidíme co letecká společnost, zda zruší let tam či zpět. A když ne, nedá se nic dělat, zdraví máme jenom jedno a nehodlám, aby se na mě po návratu někdo v práci díval skrz prsty.

0