PRŮLOM! Vláda zrušila hanebný a ve světě unikátní zákaz vycestovat vlastním občanům. Využijete této možnosti a navštívíte třeba Vídeň?  " Po zrušení zákazu volného pohybu osob bude možné opět cestovat do zahraničí, dosud to bylo až na výjimky zakázáno. Podle Vojtěcha přitom budou platit stejná pravidla jako pro pohyb po Česku. „Pokud se člověk vrací, tak buď musí být covid negativní prokázaným testem, nebo musí absolvovat čtrnáctidenní karanténu, “ uvedl Vojtěch. Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/doma...omaci_aug" Snad v tomto vlákně budou dobré zprávy rychle přibývat :-)  .

UVOLŇOVÁNÍ restrikcí a cesta k normálu

Založil ve fóru Co se nevešlo

Jakub napsal(a):


Co to je za argument? Coinneach předložil nějaké fakta, která si nevycucal z prstu (jednoduše je na internetu dohledáš). Katka žije ve Švédsku a může vnímat nezřízené řádění smrtícího koronavirusu jinak. Tak jako zde v čr si lidé kupovali mouku do zásoby a někdo ne.

Přesně, ať je pravda na jakékoliv straně, tak tyto argumenty typu, že někdo někde žije, tak ví nejlépe, jak to daný stát zvládá jsou opravdu k smíchu. Když by 100 Čechů referovalo někomu v zahraničí o tom, jak to tady vypadá, tak se dozvíme 100 různých názorů. Takže tak

0 Citovat

Sarah napsal(a):


V jiném vláknu psal, že si tento týden koupil letenky do Itálie na, tuším, červenec. :))))


Je to červen a po návratu jsem ochoten zaplatit si test nebo jít do karantény. V čem je tedy můj výlet problematicky?

0 Citovat

Coinneach napsal(a):


Je to červen a po návratu jsem ochoten zaplatit si test nebo jít do karantény. V čem je tedy můj výlet problematicky?


Vážně se mě na tohle ptáš? Pokud ta otázka není vtípek, svědčí to o tvém naprostém nedostatku kritického myšlení. 

0 Citovat

Jakub napsal(a):

Co to je za argument? Coinneach předložil nějaké fakta, která si nevycucal z prstu (jednoduše je na internetu dohledáš). 

Já tedy u příspěvků Daniela Reichela vidím nějaká numera bez uvedené zdroje, takže úplně nevím, o jakých "faktech" tu píšeš. Máš snad na mysli jeho výkřiky, že "Švédsko ..... nikdy nesahlo k tak totalitnímu kroku jako je zákaz vycestovani vlastním občanům" nebo  "Jiné slovo než BUZERACE mě k této Prymulovině nenapadá." ?  To jsou ty správné argumenty?

0 Citovat

Nevím kdo je Daniel Reichl, ale předpokládám že myslíme toho stejného. Z těch 3 bodů co napsal, jsem si vše během chvíle dohledal na internetu. Máš pravdu, neocitoval je dle ČSN ISO 690:2011.

0 Citovat

Milan V napsal(a):

Pouze jsem reagoval na příspěvek uživatele Ondrab, který podsouval, že není na místě V SOUČASNÉ DOBĚ rozvolňování restrikcí, protože vítězí peníze nad rozumem. Nepsal jsem o tom, že byly restrikce ve své době špatně (můžeme se bavit o tom, kdy jaké a jak které)... Nicméně ty hrozby, které se v dřívější době podsouvaly, se nenaplnily (naštěstí) - samozřejmě, že nevíme důvody, proč se tak děje (těch důvodů může být v různých zemích a populacích víc, třeba rozdílnost ve zvyku tělesných kontaktů, proočkovanost populace atd, atp - možná). Takže souhlasím s uživatelem eremi o možnostech kontrolovaného rozvolňování a začátku cestování a naopak nesouhlasím s uživatelem Ondrab, který si to zřejmě nepřeje. To je celé. Doporučení o čtení a nečtení bulvárního tisku je fakt zbytečné ;-)


Rozvolnovani restrikci samozrejme treba je, ale dle meho zatim jen vnitrostatne. Uz jsem to psal, nejvetsi faktor rozsireni bylo cestovani a nejvetsi vliv na pokles cisel bylo pravdepodobne zakazani cestovani a izolace nemocnych lidi. Pokud se to znovu rozjede bude to zase a jen kvuli cestovani, staci jeden clovek v letadle co o tom nevi  a jede v tom dalsich 20 lidi.


Rozum vzal poprve do ust Coinneach, ja jen reagoval na nej, ze to s tim nema nic spolecnyho. Je to ciste jen o ekonomickych zajmech primorskych statu, kteri ziji prevazne z turismu, jako je vetsi cast Italie, Recko, Chorvatsko a pod. Kdyby cela epidemie vypukla o 2 mesice drive a v breznu jsme byli zhruba ve stejne situaci jako ted v pulce kvetna, pravdepodobne by takovy tlak na otvirani hranic, umozneni vstupu cizincum a znovuobnoveni leteckych linek nebyl.


Prijde mi, ze si spousta lidi vubec neuvedomuje jakej to dokaze nabrat fofr. A jsou to teprve zhruba 3 mesice, kdy to v Evrope zacalo. To je nic....

0 Citovat

Myslim ,ze tohle vlakno  bychom skutecne mohli nechat vyhradne konkretnim informacim  kam se da cestovat a co s tim souvisi a ne resit  nazory  ktere  jsou od zacatku  viru proste i zasadne rozdilne

,Napriklad ke konkretnimu cestovani :  na ceskych servrech je informace ze do Recka se bude moct cestovat od 1.7. a  ze testy se budou delat na letisti  zrejme je to jinak ,v zahranici se nic nepise o povinnych testech ,ale ze si vyhrazuji  delat namatkove kontroly

Sice prilis nerozumim ucelnosti namatkove kontroly  ,ale nechci to zde rozebirat ,protoze bychom se dostali nekam co kritizuju

Dulezita informace je  ta, zda a jak se da kam cestovat   a take to, od kdy v CR nebude muset byt po navratu test nebo karantena ,pripadne kolik test bude stat ,pokud by jeste byl  Zatim to vypada ze by od 15.6 nemusely testy s vybranymi staty byt  Podle ceho bude  tento vyber provadem ,neni jasne ,ani  to zda skutecne k tomu dojde

A jestli chce jet nekdo do Italie nebo do Spanelska ,nebo do Chorvatska nebo do Recka  neni treba zde rozebirat  ani jaka je v tech zemich situace  ,dulezite je  zase to jak se tam muze  dostat a co muze ocekavat ,,typicky treba chaos ze Slovinskem

Nazory bych ponechal do netvorte paniku -)

0 Citovat

Jakub napsal(a):


Co to je za argument? Coinneach předložil nějaké fakta, která si nevycucal z prstu (jednoduše je na internetu dohledáš). Katka žije ve Švédsku a může vnímat nezřízené řádění smrtícího koronavirusu jinak. Tak jako zde v čr si lidé kupovali mouku do zásoby a někdo ne.

Jde hlavně o to,jak se tedy stále omila ta nesmyslná mantra,jak je Švédsko naprosto v pohodě a jak vše zvládají bez restrikcí.Neni to pravda,v pohodě minimálně v některých oblastech nejsou,statisticky jsou na tom výrazně hůř než srovnatelné severské země a i ten údajný ekonomický přínos zřejmě nebude pravdou,už jsem tu někde dával článek z Financial Times a objevují se další,ekonomicky dopad to bude mít na Švédsko prakticky stejný jako na další země a zřejmě se s tím budou vyporadavat dele.

A Katka vždycky jen,dle mého názoru zasvěcene,sdělovala,ze situace ve Švédsku není tak slunickova jak to tady stále opakovaně někteří prezentovali a informace mohli mít pouze z médií.

0 Citovat

Milan V napsal(a):

Pouze jsem reagoval na příspěvek uživatele Ondrab, který podsouval, že není na místě V SOUČASNÉ DOBĚ rozvolňování restrikcí, protože vítězí peníze nad rozumem. Nepsal jsem o tom, že byly restrikce ve své době špatně (můžeme se bavit o tom, kdy jaké a jak které)... Nicméně ty hrozby, které se v dřívější době podsouvaly, se nenaplnily (naštěstí) - samozřejmě, že nevíme důvody, proč se tak děje (těch důvodů může být v různých zemích a populacích víc, třeba rozdílnost ve zvyku tělesných kontaktů, proočkovanost populace atd, atp - možná). Takže souhlasím s uživatelem eremi o možnostech kontrolovaného rozvolňování a začátku cestování a naopak nesouhlasím s uživatelem Ondrab, který si to zřejmě nepřeje. To je celé. Doporučení o čtení a nečtení bulvárního tisku je fakt zbytečné ;-)

Ok,doporučení stran bulváru beru zpět:)

0 Citovat

Ondrab napsal(a):


Rozvolnovani restrikci samozrejme treba je, ale dle meho zatim jen vnitrostatne. Uz jsem to psal, nejvetsi faktor rozsireni bylo cestovani a nejvetsi vliv na pokles cisel bylo pravdepodobne zakazani cestovani a izolace nemocnych lidi. Pokud se to znovu rozjede bude to zase a jen kvuli cestovani, staci jeden clovek v letadle co o tom nevi  a jede v tom dalsich 20 lidi.


Rozum vzal poprve do ust Coinneach, ja jen reagoval na nej, ze to s tim nema nic spolecnyho. Je to ciste jen o ekonomickych zajmech primorskych statu, kteri ziji prevazne z turismu, jako je vetsi cast Italie, Recko, Chorvatsko a pod. Kdyby cela epidemie vypukla o 2 mesice drive a v breznu jsme byli zhruba ve stejne situaci jako ted v pulce kvetna, pravdepodobne by takovy tlak na otvirani hranic, umozneni vstupu cizincum a znovuobnoveni leteckych linek nebyl.


Prijde mi, ze si spousta lidi vubec neuvedomuje jakej to dokaze nabrat fofr. A jsou to teprve zhruba 3 mesice, kdy to v Evrope zacalo. To je nic....

Já si naopak myslím, že to že si budeme v Evropě hrát na uzavření před světem a rozvolníme se absolutně v rámci jednoho státu nedává smysl. Ten virus má největší šanci se rozšířit i v místech koncentrace ohromného množství lidí i vnitrostátně (např. při přenosu v rámci velkých rodin v uzavřených imigrantských komunitách, z nichž mnozí ani nepůjdou k lékaři, kdyby něco :-), nebo při trávení vnitrostátní dovolené). I Polsko, které se uzavřelo daleko většími restrikcemi (např. zákaz parků, lesů), má nejméně stejnou dynamiku nárůstu počtu nakažených po dobu restrikcí, jako uvolněnější státy, ne-li větší - samozřejmě záleží i na počtu obyvatel státu atd. Z trvání uzavření hranic teď v době ústupu už se stalo politikum, vzkaz vůdců občanům - podívejte se, jak vás chráníme.

Tlak ze států, kde průmysl je alfou a omegou obživy velkého počtu obyvatel je pochopitelný...je to hlas lidí bojujících o přežití. Je jim jasný, že stát jim nic nedá formou kompenzací/podpory..není odkud brát. Já jsem samozřejmě pro průběžný monitoring dopadu postupného otevírání hranic a kdyby něco, je možné na to reagovat. A samozřejmě, i pro ty dodatečné podmínky (bezinfekčnost atd).

A zákaz vycestování vlastních občanů je fakt svinstvo a taky to tak bylo smeteno..

0 Citovat

eremi napsal(a):

Jde hlavně o to,jak se tedy stále omila ta nesmyslná mantra,jak je Švédsko naprosto v pohodě a jak vše zvládají bez restrikcí.Neni to pravda,v pohodě minimálně v některých oblastech nejsou,statisticky jsou na tom výrazně hůř než srovnatelné severské země a i ten údajný ekonomický přínos zřejmě nebude pravdou,už jsem tu někde dával článek z Financial Times a objevují se další,ekonomicky dopad to bude mít na Švédsko prakticky stejný jako na další země a zřejmě se s tím budou vyporadavat dele.

A Katka vždycky jen,dle mého názoru zasvěcene,sdělovala,ze situace ve Švédsku není tak slunickova jak to tady stále opakovaně někteří prezentovali a informace mohli mít pouze z médií.

Ano, bude to mit podobny ekonomicky dopad. A proc? Protoze Svedsko je jako jakakoliv jina evropska ekonomika otevrena a pokud pujde dolu vetsina, tak pujde i Svedsko. 

A k druhé části. Zajimalo by mě odkud bere většina Čechů informace o ČR? Samozřejmě předané z médií. Tvoje opakovaná představa, že když žiju uvnitř státu, tak vím nejlépe, jak to tam funguje či nefunguje, je naivní. A to není nic proti Katce. Může mít velice přesné informace. Jen poukazuji na to, že když někdo projeví jiný názor, tak není moc chytré mu argumentovat tím, že někdo někde žije, tak musí mít pravdu

0 Citovat

Tak si představ, že teď potřebuju nějaké info k Ukrajině a jediné relevantní zdroje jsou ukrajinské. To stejné je to se Švédskem, předpokládám, že drtivá většina lidí tady nerozumí švédsky a nečte švédské zdroje, vše má pouze zprostředkovaně, na rozdíl od člověka, který čerpá přímo z daných zdrojů. To je ten rozdíl, který si uvědom - je zásadní rozdíl čerpat přímo ze zdrojů v dané zemi Čech z českých, Švéd ze švédských (kterých je mraky a různých) a nebo ze zprostředkovaných, kdy se přebírají jen určité zprávy většinou z tiskové agentury dané země a přebírají ji ve stejné podobě média po celém světě, pokud je zpráva zajímá. A samozřejmě vycházím i z důvěryhodnosti Katky jako zdroje.

A ano půjde dolů, ale byl to zásadní argument v tom, proč údajně Švédsko to dělá lépe, že to nebude mít zásadní ekonomický dopad - takže tento argument už zřejmě padl a zůstává otázka v čem je tada výhoda toho jejich přístupu?

Jinak se omlouvám za offtopic a mikir má pravdu, tohle sem nepatří, takže poslední přípěvek sem k tomuto tématu.

0 Citovat

Tak a ted si predstav, ze jsi cizinec potrebujes info (jakekoliv) k cr a zeptas se ovci Ano (30%), nebo narazis zrovna na komouse nebo kreteny z SPD (oboji po 10%). Dekuji nechci. Radeji budu cerpat info z tiskove agentury dane zeme. A to neni nic proto Katce ve Svedsku, kterou neznam.

0 Citovat

V tomhle jsem tedy docela z velké části s Jakubem. Kdyby někdo kontaktoval chudáka mou tetu, tak dle jejího pohledu na situaci všude kolem nás řádí šarlatový mor. Objektivní skutečnost a subjektivní náhled se může diametrálně odlišovat.

0 Citovat

Ještě mimochodem - když někam jedu, zásadně zkoumám místní zdroje. V době google.translator a za předpokladu znalosti angličtiny je prakticky cokoliv srozumitelné.

0 Citovat

Až se příště budu v zahraničí ptát někde třeba na cestu, dotážu se předem na stranické sympatie dotazovaného... V Německu nebudu věřit sympatizantům AfD, v Maďarsku Fidesz, v Itálii La Legy apod. Díky za rady:-)

0 Citovat

To je trochu něco jiného ne? Ta je pro každého stejná.

0 Citovat

cali napsal(a):

Až se příště budu v zahraničí ptát někde třeba na cestu, dotážu se předem na stranické sympatie dotazovaného... V Německu nebudu věřit sympatizantům AfD, v Maďarsku Fidesz, v Itálii La Legy apod. Díky za rady:-)

:D :D :D jestli nedokážeš pochopit rozdíl mezi tím, co bylo napsáno v předchozích příspěvcích, resp. srovnávat to s dotazem na správnou cestu v zahraničí, tak je to fakt smutný :D

0 Citovat

Leoš Literák napsal(a):

Největší problém vidím v tom, že nevíme, proč v Evropě nákaza ustupuje. Je to kvůli opatřením? Jenže různé státy měly různá opatření a zlepšuje se to všude. Je to kvůli teplu? V Mexiku a Kataru by nesouhlasili. Nebo UV záření? Nebo promoření, které nejsme schopni detekovat? Nebo virus tady zmutoval do méně škodlivé varianty? Víme houbeles a to je největší  riziko, protože vlády mohou rozhodnout špatně a všechno se to vrátí. Viz party boy v Jižní Koreji nebo ubytovny v Singapuru.

Je to hlavně kvůli opatřením a částečně díky počasí (mj. lepší imunita díky slunci). Ta opatření vedla všude v Evropě k odstupu a omezení kontaktů mezi lidmi. Někde je zavedli později a pak to trvalo déle. Nemůžeš vědět, jaký by byl vývoj v zemích s teplejším klimatem, pokud by bylo chladněji. Podle mě by na tom byli hůře, zvlášť Mexiko, které situaci hodně podcenilo. V Kataru stejně téměř všichni tráví většinu času v klimatizovaných prostorách (min. od začátku dubna). V některých zemích přispívají k vyššímu šíření další faktory jako menší disciplína a jiné chování a zvyky obyvatel (např. Peru i při velmi přísných opatřeních), ubytovny pro dělníky (zmíněný Singapur, kde je to zásadní faktor), přeplněná nouzová přístřeší pro uprchlíky (Kolumbie), šíření mezi domorodým obyvatelstvem (Kolumbie), špatné zdravotnictví. Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra viry mutují na mírnější varianty (s nižší virulencí) tam, kde mají ztížené možnosti šíření (viz rozhovor na DVTV).

Jinak ani ve Stockholmu nedosáhli výrazné kolektivní imunity, jak donedávna doufali:

https://www.mercurynews.com/2020...-immunity/

0 Citovat

Ano, standardně když hledám cestu jdu na stránky tiskových agentur. Nebo se zrovna teď stal ten případ o té potrefené huse?

0 Citovat

https://colombiareports.com/colo...august-31/

0 Citovat

@mikir

ty namátkové testy chtějí kvůli sběru epidemiologických dat

0 Citovat

Libor napsal(a):

:D :D :D jestli nedokážeš pochopit rozdíl mezi tím, co bylo napsáno v předchozích příspěvcích, resp. srovnávat to s dotazem na správnou cestu v zahraničí, tak je to fakt smutný :D

Tak mohu se zeptat, jak to vidí s Covid-19... Na principu to nic nemění, psal jsi sám "info  jakékoliv". Chtěl jsem poukázat, že je chujovina sem tahat tyhle věci. 

edit: opravil jsem vulgarismus

0 Citovat

Info z Kataru: http://www.jarosovi.cz/zavreni-v-kataru/

0 Citovat

"Španělsko by se pro zahraniční turisty mělo otevřít v červenci, řekla dnes v rozhovoru s agenturou EFE místopředsedkyně španělské vlády Teresa Ribera. Oficiální termín ale zatím znám není."

-----------------------

Albánie ještě v květnu otevře své hranice a přivítá zpět turisty. Podle agentury Reuters to dnes v parlamentu řekl premiér Edi Rama. Albánie už více než tři týdny nezaznamenala žádné úmrtí spojené s koronavirem.

„Říkám vám, že v květnu bude Albánie úplně otevřená, hranice budou otevřeny. Začínáme se připravovat na turistickou sezonu,“ prohlásil podle agentury předseda vlády.


via idnes.cz

0