PRŮLOM! Vláda zrušila hanebný a ve světě unikátní zákaz vycestovat vlastním občanům. Využijete této možnosti a navštívíte třeba Vídeň?  " Po zrušení zákazu volného pohybu osob bude možné opět cestovat do zahraničí, dosud to bylo až na výjimky zakázáno. Podle Vojtěcha přitom budou platit stejná pravidla jako pro pohyb po Česku. „Pokud se člověk vrací, tak buď musí být covid negativní prokázaným testem, nebo musí absolvovat čtrnáctidenní karanténu, “ uvedl Vojtěch. Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/doma...omaci_aug" Snad v tomto vlákně budou dobré zprávy rychle přibývat :-)  .

UVOLŇOVÁNÍ restrikcí a cesta k normálu

Založil ve fóru Co se nevešlo

Díky, docela mě zajímá to Švédsko.... pořád to maj špatný (v podstatě tedy jen Stockholm a okolí), ale letecký společnosti tam lítaj, to teda jako proč? Viz. třeba ČSA prej Stockholm lítá. Naproti tomu Wizz ruší třeba lety do Portugalska, přitom tam to zas tak napnutý není. To tam lítá tolik lidí pracovně nebo lítaj letadla prázdný? Je nějaká země v Unii, která má Švédsko "povolený"?

0 Citovat

Tak mi to nedalo a volal jsem na rakouskou ambasádu. Pokud budete přilétat v červnu do Vídně ze zemí mimo Schengen, nemusíte podstoupit test ani karanténu. Stačí věrohodně doložit, že Rakouskem pouze tranzitujete. Takže např. jízdenka na vlak stačí:)

0 Citovat

No, ještě je otázka, jestli to jízdenka nemusí být bez mezizastávky v Rakousku, jak to bylo v době, kdy vyžadovali ne více než 4 dny starý test na koronavirus. 

0 Citovat

Aluška napsal(a):

Díky, docela mě zajímá to Švédsko.... pořád to maj špatný (v podstatě tedy jen Stockholm a okolí), ale letecký společnosti tam lítaj, to teda jako proč? Viz. třeba ČSA prej Stockholm lítá. To tam lítá tolik lidí pracovně nebo lítaj letadla prázdný?


Ano, tolik lidí (no ono těch letů zas tolik není) tam pracovně a z rodinných důvodů létá. A taky obrovský množství jiných občanů EU, pro které je ČSA nejlepší či často jedinou volbou. 

0 Citovat

Aktuálně pro Gruzii , která se má otevřít 1.7.:


Po turistech bude vyžadován negativní test . Pokud nebudou mít s sebou potvrzení, bude jim proveden PCR test na letišti. Při větším počtu cestujících budou muset na výsledek počkat v hotelu. Zatím se jedná o tom, kdo bude náklady na test hradit.


Zdroj: https://cbw.ge/economy/minister-...go-through

0 Citovat

https://youtu.be/8Xs3Oov4NDs

Čína prý má být uzavřena až do května 2021. Ale to taky znamená, že zbytek světa bude do té doby bez čínských turistů :)

0 Citovat

A od novembra do mája bude svet aj bez európskych a amerických turistov.

0 Citovat

Nemáte trochu obavy z toho, jak zareagují ostatní (zejména okolní) státy na opětovný nárůst nakažených zde v ČR? Z hlediska přepočtu na počet obyvatel jsme na tom v rámci Evropy hodně bídně :-/

0 Citovat

Kupuju jen letenky, který se dají zdarma zrušit nebo přebookovat, takže nemám. 

0 Citovat

To je jasné, že bez této možnosti by dnes cokoliv kupoval jen blázen. Spíš by mě zajímalo, jak vidíte reálnou možnost, že se u některých států opět ocitneme na black listu?

0 Citovat

Naše čísla odpovídají po přečtu těm z Francie, Španělska nebo Polska... Když odečtem Kurvinsko, tak jsou na obyvatele lepší jak ty německá.

0 Citovat

Thajsko kdo ví jestli od září... https://www.khaosodenglish.com/n...ion-chief/

0 Citovat

Čína prý až od května 2021. Thajsko kdo ví jestli od září. Informační hodnota podobných zpráv je prakticky nulová; skutečnost může být úplně jiná - jak lepší, tak horší... Takže jak píše Ridder, jediné rozumné řešení je  kupovat jen letenky, které se dají zdarma zrušit/přebookovat.

0 Citovat

Tak nám právě zrušili let na začátek července z Prahy do Litvy přes Polsko s LOTem... netušíte někdo proč? O_o A povedlo už se někomu někam vycestovat? Já se trochu začínám bát, jestli společnosti jen nehrabou peníze a pak netočí kolem (ne)štěstí, kterej let zrušit a kterej nechat... (Ryanair mi už někdy před měsícem zrušil podobnou letenku z Německa do Litvy, což dle současných restrikcí taky nemuseli.)

0 Citovat

vignette napsal(a):

Tak nám právě zrušili let na začátek července z Prahy do Litvy přes Polsko s LOTem... netušíte někdo proč? O_o A povedlo už se někomu někam vycestovat? Já se trochu začínám bát, jestli společnosti jen nehrabou peníze a pak netočí kolem (ne)štěstí, kterej let zrušit a kterej nechat... (Ryanair mi už někdy před měsícem zrušil podobnou letenku z Německa do Litvy, což dle současných restrikcí taky nemuseli.)

Tak ak tam bolo predaných málo sedadiel a vidia, že počet rezervacií nerastie, viac sa im to oplatí zrušiť > 14 dní pred odletom, aby nemuseli dávať kompenzácie. 

0 Citovat

Bohužel nízké vytížení letů, takže zatím bude LOT létat z Prahy do Varšavy 1x místo 5x denně. A asi Vám to zrovna vyšlo do jednoho z těch zrušených 4 letů. Pak se společnosti divej, že si nikdo nechce kupovat letenky, když nejsou schopny vytvořit seriózní letový řád.

Po covid jsem byl v květnu v Dubrovníku s Croatia Airlines, na přelomu měsíce autem ve slovinskych Alpách, na začátku června s Bulgaria  Air u Černého moře ve Varně a teď jsem na Korfu (Austrian/Aegean). A v úterý hurá na Kanáry, kde věřím Ryanairu. Ale všechny letenky kupované 3-14 dní dopředu. 

0 Citovat

@ Dimik UK  pouc mne jakou zase  chybu mam priznavat ?  Co si muzu tak asi myslet  o ruznem uvolnovani  vlad statu v EU ? Na jakych zakladech a oduvodnenich  se to odehrava a podle ceho ..? Podle meho  na zaklade toho kdo namasti nekomu kapsu 

A proc si nemam myslet  ze o prazdninach bude vsechno zelene ? Vlady se budou chtit kvuli volicum ukazat v dobrem svetle , pusti to  a maji v rukach dva trumfy , jeden  ze   zvednou ceny  a svedou to na COVID-19  a  druhy ze se cestovnim zvedne nakaza  o oni  reknou vidite ,  musime to zase zavrit ,,,

At laskave zverejni staty tabulku kolik lidi zemrelo na rakovinu ,kolik na jine nemoci ,kolik zahynulo lidi na silnicich, pri jinych nestestich a kolik jich sktecne zemrelo  na COVID  -19 ..

Chapu ,ze za tim byla snaha  to zmirnit, aby se nezhroutilo zdravotnictvi jako takove  ,,ale porad to podle me byla hysterie  a je i nadale s  tim  postupnym uvolnovanim

A letecke spolecnosti sice vypisou a prodaji lety ,ale jakmile budou videt ze  neni naplnene  letadlo  a je moc volnych mist  14 dnu pred odletem, tak radeji let zrusi  aby nemuseli  platit kompenzace ...
0 Citovat

danny napsal(a):

Bohužel nízké vytížení letů, takže zatím bude LOT létat z Prahy do Varšavy 1x místo 5x denně. A asi Vám to zrovna vyšlo do jednoho z těch zrušených 4 letů. Pak se společnosti divej, že si nikdo nechce kupovat letenky, když nejsou schopny vytvořit seriózní letový řád.

Po covid jsem byl v květnu v Dubrovníku s Croatia Airlines, na přelomu měsíce autem ve slovinskych Alpách, na začátku června s Bulgaria  Air u Černého moře ve Varně a teď jsem na Korfu (Austrian/Aegean). A v úterý hurá na Kanáry, kde věřím Ryanairu. Ale všechny letenky kupované 3-14 dní dopředu. 

A jak to vypadá na letištích, myslím opatření proti Covidu a zdržení navíc?

0 Citovat

Přesně tak. Přidávám se k Petrovi :) Chci všechny zážitky z letišt v době postcovidové :D

0 Citovat

Obavam se , ze ty zazitky budou odvisle od toho, kdo zrovna  byde mit sluzbu  a kdo si bude ci nebude chtit lecit sve ego a dokazovat si kdo je tam panem

Ja cerven vzdal kvuli karanteny ,nebo nutneho testu ,ale na cervenec  uz lety mam  koupene a  taky me zajima  hlavne to zdrzeni na letistich  kdyz je prestup 
0 Citovat

Cesta autem do Řecka se může zkomplikovat https://www.seznamzpravy.cz/clan...cka-110072

Přestože info - jak píše paní - bylo jen anglicky a řecky na řeckých stránkách (a tedy bylo koneckonců dohledatelné), tak podobná - nebo i horší - situace se bohužel může přihodit ze dne na den i jinde. Cestování se v téhle době dost špatně plánuje :-/.

0 Citovat

No, nevím, jak moc je tenhle článek věrohodný. Pokud vím, tak Řecko pozemní hranice s výjimkou Bulharska pro turistiku nikdy neotevřelo, tudíž ani nedošlo k žádné "náhlé změně". Nejprve došlo k otevření letišť v Athénách a Soluni, pak hranic s Bulharskem, pak přijdou na řadu ostatní letiště a až nakonec pozemní hranice se státy mimo EU.

0 Citovat

Coinneach napsal(a):

Přesně tak. Přidávám se k Petrovi :) Chci všechny zážitky z letišt v době postcovidové :D


Sorry, ja jsem linej psat nejake dlouhe cestopisy, tedy aspon ve zkratce. Jak toho leta malo, prekvapilo me skoro pokazde vysoke vytizeni letadel (ATH-VIE dokonce 100%).

Chorvatsko (Zahreb a Dubrovnik) uplne v pohode, povinne rousky nenosi ani nekteri zamestnanci. Vsechny obchody zavrene, jen very basic cafe a freeshop. Provoz skoro na nule, odbaveni plynule, formality se moc neresi. Cestujici rouskove laxni.

Bulharsko (Sofie a Varna). Opet minimalni provoz, i kdyz uz podstatne vetsi nez v Zahrebu. Obchody taky jen cafe a freeshop. Zde asi nejvetsi restrikce, termokaery, do haly mohou jen cestujici, po zmereni teploty. Pasovka OK, bez zbytecnych dotazu. Zamestnanci se hodne chrani, i stity a kombinezy misto uniform. Mistni opet rousky spis ve stylu, aby se nereklo, jsou tam hodne neoblibene a proti tomu. Tranzit nefunguje, vzdy vsechny vyzenou pres procedury z haly a na odlet je musi opet absolvovat zpet. Vyplnuje se nejaky covid papir, cestujici, pribuzni, kontakty, proc se leti, kde clk bude, ale jen to sbira hygienicka a nekontroluje kdo co napsal. Kontrola pasu na letsti je i na domacich letech.  

Rakousku (Viden). Na to jak je to velke letiste, se tam soucasny provoz uplne ztrati. Namatkove hranicni kontroly jsou jen na priletech, ze par lidi prolustrujou, na odlet vubec nic. Dokonce ani clk/doklady nikdo nemusi videt, palubku si pipnes u turniketu pred security a pak u turniketu u vstupu do letadla. Kazdy na palube vyplnuje papir s informacema o sobe, vcetne na jakem miste sedel, aby kdyby nekdo byl pozdeji nakazenej, mohli vsechny dodatecne identifikovat. 

Recko (Ateny). Zase na palube se musi povinne vyplnit papir pro recke ministerstvo zdravotnictvi a la ten u Austrianu, akorat tam chteji vic informaci o dalsi pobytu cestaka. Ale sbira to posadka a dava mistnimu zamestnanci, kontrola lidi neprobiha. Na priletu zadna kontrola (ani ty namatkove testy = ani tam neni misto nebo personal, kde by nekoho mohli odchytavat). Odlet namatkove pasovak odchytava a kontroluje. Provoz hlavne diky domacim linkam docela silny, obchody vesmes otevrene. Hodne se dba na hygienu, vsude prislusne napisy, samolepky, doporuceni a nadoby s desinfekci. Kontrola pasu na letsti je i na domacich letech.  

Recke ostrovy. Zatim standardka (litaji jen domaci linky), zadne kontroly ani buzerace.

Recko poznamka - prisla mi po 2 dnech tam sms, ze mam chranit sebe a ostatni a zustat tyden v karantene. Ctyri dny po priletu mi zas prisko Welcome to Greece, pocitejte s tim, ze se mozna budete podrobit covid testu a jednodenni karantene.


Slovinsko (autem). Uplna pohoda, co je hlavne zajima je dalnicni znamka (na nektere prechody se jinak nez s dalnicni znamkou neda). Ja tam byl hned druhy den, kdy se to otevrelo pro tutisty na zaklade predlozeneho ubytka a pasovak se trochu cukal, ale zeptal se kolegy a ten, joo Cesi muzou, tak hned pohoda a popral mi hezky pobyt.


CR (Praha). Rozporuplna zkusenost s procedurama. Uz se to lepsi, ale od podivovani se pasovky, proc letim az zase uplnou pohodu na oriletu a pustilli me bez karanteny, aniz by chteli videt covid test. Zamestnanci dost zmateni, uz me chteli i vyloucit z letu do Sofie, ze jen tak nesmim letet, ale pak jim Kontrola Pasu a Viz potvrdila, az Cechy neresej, ze no problem. Pizemni hranice (kdyz tam jeste byli hlidky) se hodne resilo na odjezdu a jeste vic na prijezdu. Namatkove kontroly znamenaly, ze zrusili stan na hranici, a posunuli o sto metru do vnitrozemi a tam kazdyho kontrolovali. A jak jsem rekl, ze nejedu z prace, tak hned velke zapisovani kvuli nasledne karantene. 

Rakousko na odjezdu ze zeme bez kontroly porad. Na prijezdu opravdu jak rekli, ze budou jen namatkove, vsichni z hranic odesli a nikde nikdo necihal.  


Jo a jeste k procesum na letisti. Nikde zadne zdrzeni, vsechno plynule a security rychla. Nejvic asi na odletu ze Sofie na pasovce, ale to bylo tak 10 minut. 

0 Citovat

Díky moc za info! Pozítří letím poprvé v době postcovidové, tak jsem zvědav:)

0 Citovat

  • Na letistich vse probiha velmi hladce a vsude pocit fast track/priirity, proste lidi jeste necestuji. FR Dublin-Brusel. (uz mesic jsem nemel cepovane pivo). Obe letiste prazdna, letadla prazdna, pamatky prazdne. V Bruselu dotaz na duvod cesty, odpoved beer tour postacila. Novotel off Grand Place za stovku se snidani. Snidane samozrejme do tasky a snist na pokoji. Na pokoji bez hygienickych pomucek.... Rousky v mhd a v indoor restauracich.


img-20200620-111545.jpg
img-20200620-110642.jpg
img-20200620-111528.jpg

0