Svět se pomalu otevírá, přesto turismus zanechal a zanechává černou kaňku kolem cestování. Využijte tento čas a přečtete si, jak cestovat zeleně a chránit přírodní a kulturní bohatství naší země. Cestování se stane úžasných zážitkem pro vás a pro všechny ostatní. https://ara.cz/rady-na-cestu/jak...it-planetu  .

Udržitelné cestování

Založil(a) ve fóru Co se nevešlo

Svět se pomalu otevírá, přesto turismus zanechal a zanechává černou kaňku kolem cestování. Využijte tento čas a přečtete si, jak cestovat zeleně a chránit přírodní a kulturní bohatství naší země. Cestování se stane úžasných zážitkem pro vás a pro všechny ostatní.

https://ara.cz/rady-na-cestu/jak...it-planetu

0

Greto? 

0 Citovat

vis co? cestuj na solarnim odrazedle, zastupuj si diry v bambusovych ponozkach, dej si jeste decku sojoveho likeru a uz neprud, ju? 

0 Citovat

ty jo, uz asi rok sa dokopavam k tomu, ze tu zalozim vlakno prave o udrzitelnom cestovani a ked vidim tie reakcie, tak som asi rada za tu svoju lenivost :)

a k clanku - diky za neho, ale obcas tam pises blbosti:

1. oxid titanicity je jedovaty pre morsky zivot? ved ten sa prave pridava do prirodnych opalovacich kremov, ktore su povazovane za reef safe, asi si si to s niecim pomylil

2. "Doprava – zejména letecká – je aktivita s největším dopadem na životní prostředí." - to myslis ako? akoze zo vsetkej ludskej cinnosti je letecka doprava to najhorsie pre ziv. prostredie? na to si prisiel ako?


0 Citovat

To je slátanina, nejspíš jde jen o získání přístupů do počítadla na stránkách.

0 Citovat

Asi tak T :) škoda, že byla Andrea lenivá a nesepsala něco pořádnějšího

0 Citovat

Mě to téma letos taky napadlo. Zrovna, když se celosvětově skokově dočasně sníží emise (od fabrik po auto/leteckou dopravu), vrátí se počasí na úroveň před 10 lety. Zažili jsme po letech první jaro, květen a červen nejsou nejteplejší měsíce v roce, nadprůměrné srážky a podprůměrné teploty. Myslíte, že je to náhoda? 

0 Citovat

no neviem ako u vas v "čekiji", ale ja som v bratislave zazil nadpriemerne zrazky v maji a juni nespocetne vela krat.

0 Citovat

Áčko napsal(a):

Mě to téma letos taky napadlo. Zrovna, když se celosvětově skokově dočasně sníží emise (od fabrik po auto/leteckou dopravu), vrátí se počasí na úroveň před 10 lety. Zažili jsme po letech první jaro, květen a červen nejsou nejteplejší měsíce v roce, nadprůměrné srážky a podprůměrné teploty. Myslíte, že je to náhoda? 


No rozhodně to není vlivem CO2 v atmosféře, jak vyřvávají různí pseudoaktivisti, které letos neroste nijak abnormálně oproti předchozím letům i přesto, že letecká doprava a v určitých místech a časech i automobilová doprava s průmyslovou výrobou spadly na minimum.

0 Citovat

Přesně. Navíc i stejné nebo stoupající hodnoty NOx v centrech některých německých měst v dobách koronakrize jasně ukazují, že daleko větší vliv má zřejmě počasí  než výfuky dieselových motorů...

0 Citovat

Sepsat na toto téma úplně pravdivý článek je nemožné, ale kdo chce cestovat ekologičtěji, nějaké náměty k přemýšlení si tam najde. Samozřejmě většina lidí nemůže využít třeba „jednoduché pravidlo - čím vzdáleněji cestujete, tím déle zde zůstaňte“, i když mnoho lidí, kdyby mohlo, by ho s radostí využilo a osobně můžu doporučit. Jsou tam i nějaké protichůdné rady, např. nebrat moc věcí, ale jinde zase vzít si vlastní toaletní potřeby nebo tvrzení o dopravě zmíněné Andreou a jinde "Hospodářský chov zvířat je stále největší příčinou vzniku emisí CO2 na světě." Toto je nesmysl, v této souvislosti vadí spíš úbytek původních lesů a když už, tak se dříve považoval za největší zdroj skleníkových plynů, ale to je třeba tady zpochybněné: http://cmszp.cz/cschms/2019/novy...-na-klima/

Oxid titaničitý ale zřejmě opravdu škodí. Kdo nechce poškozovat korálové útesy a nesežene neškodící krém, může si vzít vhodné tričko při šnorchlování kolem poledne a na pláži zůstat ve stínu, aby se vyhnul používání škodlivých krémů během šnorchlovacích výletů. https://www.hawaii.com/blog/reef...sunscreen/

@Áčko: Duben byl velmi suchý a celkem slunečný oproti v minulosti běžnému proměnlivému počasí (nejvíce z celého roku). Květen byl v ČR podobně deštivý a chladný jako květen 2019, což ale dříve nebylo běžné viz citace mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu Petra Dvořáka „Obvykle tomu Medardovi předchází ustálené, slunečné a docela teplé květnové počasí.“ https://www.idnes.cz/zpravy/doma...domaci_fer

Červen je deštivější a chladnější, jako býval, ale s trochu jinou cirkulací. Srážky přichází spíš od severovýchodu místo severozápadu při medardovském počasí. Důsledek čistější atmosféry to tedy asi není.

@cizy: Počasí bylo podobné v ČR jak v Bratislavě a Áčko to tak píše.

@p.jaros: Proč by mělo letos CO2 v atmosféře růst? Tvé souvětí nedává smysl.

@cali: To nesouvisí s případným vlivem na klima. Jasně že dlouhodobě slabý vítr, jaký byl koncem března a v dubnu ve střední Evropě, způsobí vysoké koncentrace škodlivin měřené u rušných křižovatek v německých městech i při třeba 10x nebo 50x nižším provozu. Ty pak mohou být srovnatelné při normálním provozu při běžnějším větrném počasí v tuto roční dobu. To ale neznamená, že z aut žádné znatelné škodliviny nevychází, jak z toho mnozí nesmyslně vyvozují.

0 Citovat

Andrea_Pernik napsal(a):

ty jo, uz asi rok sa dokopavam k tomu, ze tu zalozim vlakno prave o udrzitelnom cestovani a ked vidim tie reakcie, tak som asi rada za tu svoju lenivost :)

a k clanku - diky za neho, ale obcas tam pises blbosti:

1. oxid titanicity je jedovaty pre morsky zivot? ved ten sa prave pridava do prirodnych opalovacich kremov, ktore su povazovane za reef safe, asi si si to s niecim pomylil

2. "Doprava – zejména letecká – je aktivita s největším dopadem na životní prostředí." - to myslis ako? akoze zo vsetkej ludskej cinnosti je letecka doprava to najhorsie pre ziv. prostredie? na to si prisiel ako?

Sám jsem překvapený reakcemi. Ono něco změnit, není zpravidla věc, která by měla velkou podporu. O danou tématiku se zajímám delší dobu a čerpal jsem z hodně zdrojů. Pokud tam jsou blbosti, tak je rád napravím. 

Bod 1) Koukal jsem na danou problematiku ještě jednou a je pravda, co píšeš. Pouze nano-Titanium dioxide může mít horší efekt na ekosystem, ale stále nepatří mezi nejhorší látky. Proto jsem to  smazal z článku a nahradil octinoxate. Přesto chápu a beru, že těch látek je víc. Můj účel byl jenom poukázat na danou problematiku, přesto děkuji za poznámku.

Bod 2) Platí to v rámci cestování (turismu). Když člověk cestuje, tak největší efekt na životní prostředí má právě doprava - zejména letecká. Informaci jsem zpětně doplnil. Na začátku jsem jí tam měl, pak jí odstranil, že to není potřeba. Nicméně je  pravda, že je to matoucí. Samozřejmě v rámci celosvětového znečišťování, turismus a jeho doprava hraje roli v jednotách procent.

Děkuji za dobrou zpětnou reakci.  Článek se netýká pouze létání, ale plno dalších aktivit, jak podpořit místní ekonomiku a zároveň chránit naše životní prostředí. 

Slátanina to lehce je, protože se jedná o velké téma, které jsem se snažil pár týdnů sepsat do pár bodů. O pár kliků mi opravdu nejde. Miluji cestování a zajímá mě udržitelnost. Tento web má skvělou komunitu a proto jsem se chtěl podělit o zajímavé body, které můžou mít pozitivní vliv. Když už jenom jeden člověk začne lehce uvažovat zeleně, tak věřím, že to má smysl. Negativní reakce beru a nemám v plánu se hádat. Považuji místní lidi, kteří cestují, za chytré a otevřené, proto respektuji vaše názory. Souhlasím, že ne všechno je černé a bíle.  

0 Citovat

@Libor_S: Mě je úplně ukradené, proč by mělo růst, ale i přes důvody uvedené výše rostlo, viz. data https://climate.nasa.gov/vital-s...n-dioxide/


Takže doprava a průmyslová výroba na to zřejmě nebude mít takový vliv, jak se nám tady snaží různí hurá zelení aktivisté namluvit.

0 Citovat

+1

0 Citovat

K udržitelnému cestování je potřeba se dopracovat. Já už například nemám potřebu cestovat do centra Prahy. Je to turistické ghetto se všemi negativy co k tomu patří.  

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Sepsat na toto téma úplně pravdivý článek je nemožné, ale kdo chce cestovat ekologičtěji, nějaké náměty k přemýšlení si tam najde. Samozřejmě většina lidí nemůže využít třeba „jednoduché pravidlo - čím vzdáleněji cestujete, tím déle zde zůstaňte“, i když mnoho lidí, kdyby mohlo, by ho s radostí využilo a osobně můžu doporučit. Jsou tam i nějaké protichůdné rady, např. nebrat moc věcí, ale jinde zase vzít si vlastní toaletní potřeby nebo tvrzení o dopravě zmíněné Andreou a jinde "Hospodářský chov zvířat je stále největší příčinou vzniku emisí CO2 na světě." Toto je nesmysl, v této souvislosti vadí spíš úbytek původních lesů a když už, tak se dříve považoval za největší zdroj skleníkových plynů, ale to je třeba tady zpochybněné: http://cmszp.cz/cschms/2019/novy...-na-klima/

Oxid titaničitý ale zřejmě opravdu škodí. Kdo nechce poškozovat korálové útesy a nesežene neškodící krém, může si vzít vhodné tričko při šnorchlování kolem poledne a na pláži zůstat ve stínu, aby se vyhnul používání škodlivých krémů během šnorchlovacích výletů. https://www.hawaii.com/blog/reef...sunscreen/

Děkuji Libore za přínosný komentář. Jak správně píšeš, nedá se aplikovat všechno a nelze ani vše prokázat. Je skvělé mít o tom podvědomí a pokud to podmínky umožňují, tak cestovat udržitelněji. Občas stačí aplikovat pár věcí a člověk má z cestování o dost lepší pocit a zážitek.

Ohledně věcí, které jdou proti sobě, co máš přesně na mysli? Dá se koupit třeba lehký ručník, který uschne velmi rychle a nic neváží. Pasta a kartáček také moc neváží. Vše samozřejmě záleží individuálně. V článku jsem spíš poukazoval na ubytování na jednu noc, kde člověk otevře novou pastu a kartáček, který použije jenom jednou.

Ohledně hospodářského chovu, tak jde o spotřebu vody a obdělávání půdy nutné pro jejich krmení. Zmiňované kácení je další vedlejší efekt. Těch článků je plný internet. Ten tvůj článek se věnuje hlavně metanu, kde je to pravdu možný a jsem celkem za něj rád, protože mi to pokaždé přišlo trochu divné. Dva první články, které na mě vyskočily hned na začátku, co mám přesně namysli já:

https://www.peta.org/about-peta/...ironment/

https://www.economist.com/graphi...vironment

Celkově tohle je složité téma, proto respektuji všechny pohledy a nikoho nesoudím, ať jí maso každý den, občas nebo vůbec. Já sám nejsem zastánce extrému a mám rád balance, ale to sem už moc nepatří.

Ohledně vhodného trika, jako nejlepší ochrany, jsem tam měl taky, ale následně jsem to smazal. Ono na každé téma se dá napsat skvělý článek plný tipů a tento článek už je sám o sobě příliš dlouhý. Přesto děkuji za zmínění. Zkusím jednoduše připsat.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

@cizy: Počasí bylo podobné v ČR jak v Bratislavě a Áčko to tak píše.


mne skor pride, ze pise ako keby bol tento rok nieco extra. chladny a dazdivy maj a jun uz tu bol xy krat, toto nie je poprve.
0 Citovat

Nechtěl jsem se k tomu vůbec vyjadřovat, ale nedá mi to. Jediné udržitelné cestování je cestování pěšky, nebo na kole kolem místa kde bydlíš. Tod můj názor. Tam nemusis nechat žádnou stopu, nebo stejnou, jakou bys zanechal doma.. A neber si do huby krávy. Ty za nic nemůžou. Pokud chceš zachránit svět, tak redukuj  lidstvo. Zasaď se o to, aby se nepodporovaly státy, jejichž země neuživí své obyvatele z vlastních zdrojů, aby se jim neposkytovala potravinová a  zdravotnická pomoc atd. Podporuj osvětu o počtu dětí v rozvojových zemích.O dodávkách zbraní raději pomlčím. To jediné je správná cesta. Ano zní to hrozně, ale  lehký ručník, či pasta v každém ubytku to opravdu nevytrhne. Věř mi . Není problém, že člověk jí maso. To dělá už tisíce let. Problém je v nárůstu populace a dostupnosti letecké dopravy pro kdejakou socku. To je hlavní problém.

A jedna technická poznámka. Kde jsi přišel na to, že tady je většina chytrých lidí. Dnes už cestuje opravdu každý hňup. 

Jediná  cesta jakž takž “udržitelného “ cestování je cestování zdražit tak, aby to nebyla záležitost na každý víkend (letecky), ale vzácnost, která se praktikuje pouze jednou max. dvakrát ročně, jak to bylo v minulosti a dosáhne na to jen někdo, ne každý kdo sedí doma a pobírá podporu a chválí se tu desítkami letů ročně.



0 Citovat

Tady je podrobně popsané, jak koronavirus přibližně ovlivnil letošní produkci CO2 a jeho koncentraci oproti předpokladům. Ten vliv dopravy a průmyslu není tak velký, ale nějaký je. Ostatně nezastavilo se vše.

https://www.carbonbrief.org/anal...pheric-co2

The International Energy Agency (IEA) projects an estimated total global reduction in fossil fuel emissions of almost 2.6bn tonnes of CO2 (GtCO2) over 2020, an 8% reduction, dominated by decreased oil and coal consumption which is expected to peak in the second quarter of the year...

This would reduce the annual increase in concentrations by 0.32ppm, putting it at 2.48ppm (±0.57). This equates to an annual increase that is around 11% smaller than expected without the Covid-19 economic impact. In other words, without the lockdown, the total amount of CO2 in the atmosphere would have increased by 0.68% in 2020, compared to the 2019 global average. But with the lockdown, we project the increase to be 0.60%...

The new prediction for the average CO2 in May is 0.4ppm lower than would be expected without the Covid-19 emissions reductions. If global emissions reduce by 8% over the year, with the largest reduction in April, the annual minimum monthly CO2 by September will be 410.6ppm (±0.6), compared to 411.1ppm (±0.6) expected without the Covid-19 impact.

Tady je lépe rozebraný pokles produkce CO2: https://www.nature.com/articles/...020-0797-x

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Pokud chceš zachránit svět, tak redukuj  lidstvo. ...O dodávkách zbraní raději pomlčím.

Jediná  cesta jakž takž “udržitelného “ cestování je cestování zdražit tak, aby to nebyla záležitost na každý víkend (letecky), ale vzácnost, která se praktikuje pouze jednou max. dvakrát ročně, jak to bylo v minulosti a dosáhne na to jen někdo, ne každý kdo sedí doma a pobírá podporu a chválí se tu desítkami letů ročně.

Ty zbraně myslíš jak? K účelu zmíněnému před tím by přece posloužily, ne? Jiný způsob redukce lidstva lidmi by se prováděl těžko. Jedině nějaký nový účinnější virus. Ale nic takového nenavrhuju, aby si někdo nemyslel.

Takových Mikirů zas tolik není. Já letecké víkendy neprovozuju a moc by se nelíbilo, kdyby tak cestovala třeba čtvrtina populace, ale nebyl bych tak přísný u těch několika cestovatelských nadšenců (víc než pár stovek jich asi v ČR a SR není). S udržitelností to nesouvisí (jestli myslíš přeplnění známých míst), protože tam můžeš jet ve všední den. Třeba na cenách hostelů v Madridu bylo loni v dubnu dost znát, jaký je den. Ani emise CO2 těch pár stovek nadšenců tolik nezvýší.

0 Citovat

Bych se poučil v Číně a zavedl systém sociálního kreditu a na jeho základě bych povoloval cestování. Pouze uvědomělý soudruh, by měl šanci ho získat.

0 Citovat

kony napsal(a):

Ohledně věcí, které jdou proti sobě, co máš přesně na mysli? Dá se koupit třeba lehký ručník, který uschne velmi rychle a nic neváží. Pasta a kartáček také moc neváží. Vše samozřejmě záleží individuálně. V článku jsem spíš poukazoval na ubytování na jednu noc, kde člověk otevře novou pastu a kartáček, který použije jenom jednou.

Myslím třeba šampon nebo tekuté mýdlo. Já si vše beru v malém množství včetně lehkého ručníku, protože se ubytovávám v hostelech, kde toto s vyjímkou východní Asie obvykle nebývá (nebo jen za příplatek), nebo spím ve stanu. Když jsem byl ubytovaný aerolinkou ve 4* hotelu, taky mě napadlo, kolik ručníků z těch asi šesti budou zbytečně prát a kolik je v koupelně zbytečných miniaturních plastových lahviček. Když je toto na nějakém ostrůvku, kde to končí na skládce nebo to pálí, bylo by dobré se nad tím zamyslet (a třeba vzít načatou do dalšího ubytování nebo si ty použité prázdné vzít s sebou a vyhodit doma nebo některé příště použít).

0 Citovat

Martin V napsal(a):

Bych se poučil v Číně a zavedl systém sociálního kreditu a na jeho základě bych povoloval cestování. Pouze uvědomělý soudruh, by měl šanci ho získat.

To už jsme tady měli a jmenovalo se to výjezdní doložka;-)

0 Citovat

Výjezdní doložka nebyla dokonalá, s jistými konexemi ji mohl získat kdejaký zelinář, či jiný, ne přímo uvědomělý soudruh. Systém sociálních kreditů tyto praktiky eliminuje. I když uznávám, že systém výjezdních doložek měl jisté progresivní aspekty. Účinně eliminoval zbytečné cestování a dosáhl na něj je někdo a patřičně si výjezdu do Drážďan nebo k Balatonu vážil. 

0 Citovat

inak tie letecke vikendy, alebo jednodnovky. niekedy som bol toho celkom fanusik, parkrat som tak otocil Bergamo alebo Londyn, no ked sme vcera pozerali na VIE-FCO/BGY s Ryanair za 19 euro na september na sobotu, tak ma aj presla chut :D Ci uz to ranne vstavanie, cesta do Viedne a podobne. A takto si aj "vyblokujem" vikend, kedy by sa objavilo mozno aj lepsie alebo radsej sa dalo ist niekam do okolia autom. 

0