Ahoj, zrovna se snažím dohledat, jestli při návratu z Azorských ostrovů (zelené,na seznamu zemí s nízkým rizikem) musíme do karantény a na povinný PCR test, když máme cestou 3h přestup v Portu a pak přílet do Vídně. Do Vídně máme přílet po 22 hodině večer, nevím, jestli stihneme ještě večerní bus do Brna, možná budeme muset počkat na první ranní vlak, nicméně i tak by náš transit Rakouskem byl určitě kratší, jak 12h.  Počítá se hranice možnosti pobytu v červených zemích (12h) v každé přestupní zemi samostatně, nebo se to sčítá (3 hodiny přestup v Portugalsku + 7 hodin čekání na letišti ve Vídni na ranní vlak + cca 2 hodiny cesta do Česka), případně se do toho času započítává i čas v letadle mezi Portem a Vídní?  Jak probíhá případná kontrola a dokazování, máte někdo zkušenost s návratem, kdy se řešilo něco podobného? Díky!  .

test po návratu ze zelene země s přestupem v červené a po příletu do Vídně

Založil(a) ve fóru Co se nevešlo

18 reakcí

Ahoj, zrovna se snažím dohledat, jestli při návratu z Azorských ostrovů (zelené,na seznamu zemí s nízkým rizikem) musíme do karantény a na povinný PCR test, když máme cestou 3h přestup v Portu a pak přílet do Vídně.

Do Vídně máme přílet po 22 hodině večer, nevím, jestli stihneme ještě večerní bus do Brna, možná budeme muset počkat na první ranní vlak, nicméně i tak by náš transit Rakouskem byl určitě kratší, jak 12h. 

Počítá se hranice možnosti pobytu v červených zemích (12h) v každé přestupní zemi samostatně, nebo se to sčítá (3 hodiny přestup v Portugalsku + 7 hodin čekání na letišti ve Vídni na ranní vlak + cca 2 hodiny cesta do Česka), případně se do toho času započítává i čas v letadle mezi Portem a Vídní? 

Jak probíhá případná kontrola a dokazování, máte někdo zkušenost s návratem, kdy se řešilo něco podobného? Díky!

0

Mam za to ,ze tranzit pokud clovek neopusti letiste se nebere jako pobyt v dane zemi , zrovna se tady divam na mapku ,ktera ma chybu  Irsko neni cervene  ve vztahu k prijezdu do CR  ani na Slovensko nemusi  byt  test ani karantena ,ani neminim vyplnovat formular i kdyz taky budu prestupovat 

Predpokladam ze dostatecny dukaz bude v predlozeni letenek  kde je jasne videt odkud jsem letel a jak dlouho jsem byl v tranzitu

0 Citovat

mne paní na oficiální covid infolince 1221 tvrdila, že čas 12 hodin se počítá už od odletu z Azor, tj. celý let mezi Azorama a Portugalskem už je podle ní klasifikován jako pobyt v červené zemi, celý transit a další let do Vídně taky.

Nicméně pro takto striktní výklad moc nenacházím oporu ani v oficiálních materiálech zde:

https://www.mvcr.cz/soubor/tabul...ictvi.aspx

https://koronavirus.mzcr.cz/wp-c...volani.pdf

0 Citovat

Tohle nikdo kontrolovat nebude. tzn. test není potřeba

0 Citovat

Tohle bych fakt neřešil. Azory jsou bezpečné a všechno ostatní je tranzit.

0 Citovat

Ma nekdo zkusenost jak to ted funguje na letisti ve Vidni s tranzitem?Ja brzo letim s ryanem z Aten do Barcelony s 12 hod prestupem ve Vidni a nevim jesli muzu zustat celou dobu v tranzitni zone nebo musim ven?

0 Citovat

A kde bys jinde mohl zůstat než uvnitř. Jakože by tě na 8-10 hodin vyhnali ven, abys rozséval případný Covid ve městě? Jinak výborný spoj. Z Aten do Barcelońy přes Víden s 12 hodinovým přestupem. Kdo umí ten holt umí.

0 Citovat

Já pořád nechápu, komu bych měla po návratu ukazovat ten test :D Policajtům? Doktorce? Hygieně? Sousedům?

0 Citovat

Nikomu ve skutečnosti, ale jinak je míněna hygiena :D

0 Citovat

JanoB napsal(a):

Ma nekdo zkusenost jak to ted funguje na letisti ve Vidni s tranzitem?Ja brzo letim s ryanem z Aten do Barcelony s 12 hod prestupem ve Vidni a nevim jesli muzu zustat celou dobu v tranzitni zone nebo musim ven?

Jestli je to Ryan, tak je možný, že nebude možné opustit letadlo jinak než mimo tranzitní zónu (osobní zkušenost z října při letu ze Španělska). Boarding pass k dalšímu letu bude stačit, aby nebyl třeba test. Good luck s kiwi :D

0 Citovat

jako že jim ho pošlu emailem a oni řeknou OK?:) Nevím, rodiče se před pár týdny vrátili ze Španělska a na hygienu se nedovolali. Mě se to nějak nezdá, že by to někdo nějak evidoval nebo kontroloval :D

0 Citovat

On to nikdo kontrolovat nebude, ale stačí blbá fotka na Instagram nebo závistivej soused a může to být problém. Je to trestnej čin v nouzovým stavu.

0 Citovat

už to čtu. jaký za to může být reálný trest a padl už nějaký?:)

Krajská hygienická stanice je povinna u všech osob vymezených v uvedeném ochranném opatření, které oznámí vstup na území ČR, a do 5 dnů od návratu nepředloží KHS negativní výsledek testu na Covid 19, rozhodnout o uložení karantény, která trvá 10 dnů.

Pohoda, já to oznámím a ještě dostanu nařízenou dovču :D

0 Citovat

Jan Vidim napsal(a):

Jestli je to Ryan, tak je možný, že nebude možné opustit letadlo jinak než mimo tranzitní zónu (osobní zkušenost z října při letu ze Španělska). Boarding pass k dalšímu letu bude stačit, aby nebyl třeba test. Good luck s kiwi :D

[/citace]


Proc kiwi?

0 Citovat

Petr napsal(a):

[citace="AlejandraS"]

už to čtu. jaký za to může být reálný trest a padl už nějaký?:)

Krajská hygienická stanice je povinna u všech osob vymezených v uvedeném ochranném opatření, které oznámí vstup na území ČR, a do 5 dnů od návratu nepředloží KHS negativní výsledek testu na Covid 19, rozhodnout o uložení karantény, která trvá 10 dnů.

Pohoda, já to oznámím a ještě dostanu nařízenou dovču :D

 

Kvalifikace takového jednání jako trestný čin je vysoce nepravděpodobna, už kvůli subsidiarite trestní represe, mnohem spíš by šlo o přestupek. Musí být ale splněno:

1. Na správním orgánu je důkazní břemeno ohledně povinnosti oznámit návrat, tzn. musí být schopen vyloučit i možnost, že daná osoba v rizikové zemi strávila méně než 12 hodin.

2. Aby bylo jednání přestupkem, a tím spíše trestným činem, musí vykazovat kromě naplnění skutkové podstaty rovněž společenskou škodlivost. Lze si jen stěží představit, že by ji bylo možno dovodit u země jenom na základě jejího zařazení do rizikové kategorie, pokud by epidemiologicka situace v ní nebyla horší než v ČR. To by potom bylo možné ochranným opatřením nařídit cokoli. 

Opatření MZ sází na to, že většina lidí se ze strachu raději při návratu nahlásí, a málokdo se dokáže účinně bránit a je ochoten jít případně do soudního přezkoumání rozhodnutí. 

0 Citovat

Děkuji, něco takového jsem si přesně myslela. Navíc, jestli to dobře chápu, je to celé navázané na ten nouzový stav... A ten přece taky nejde táhnout donekonečna.

0 Citovat

AlejandraS napsal(a):

Já pořád nechápu, komu bych měla po návratu ukazovat ten test :D Policajtům? Doktorce? Hygieně? Sousedům?

Posílá se mailem na covid-hc@hygpraha.cz (jiná města / kraje mají odlišný) a vždy mi obratem přišla odpověď, že tímto moji karanténu ukončuji. 

0 Citovat

Opatření MZ nejsou podmíněna nouzovým stavem, ale u jakéhokoli opatření musí být přezkoumatelne odůvodněna jeho nezbytnost a přiměřenost. Tzn. v daném případě i jaké riziko šíření nákazy existuje při návratu ze zemí, kde je epidemiologicka situace srovnatelná nebo lepší než v ČR, nad rámec cesty v rámci ČR, kdy se žádný test ani karanténa nevyžadují. 

0 Citovat

@goro Myslím, že pokud nepřesahnes těch 12 hodin na zemi (bez letadla) v jednotlivé tranzitní zemi z které by musel být test, tak ok. Já teď přiletěl z Azor (ale do Prahy) přes Lisabon a Amsterdam a na pásové jsem řekl, že letím z Azor a ukázal palubku Ponta Delgada - Lisabon a pasovak ji ty jsou vlastně zelený, tak v pořádku.

A to to bylo poctivý, stál jsem šestý ve frontě a čtyři jednotlivé Čechy vrátil, že neměli z Holandska ten příjezdovy formulář a museli ho vyplnit a vygenerovat si QR kód. Když jsem prilital z EU před necelým měsícem, tak jen kouknul na pas a když viděl CZE bez ptani a kontroly pouštěli... 

0
18 reakcí