Prosím sem směřutje veškeré diskuse o tom: zda Covid existuje či ne zda je to jen chřipečka zda očkování nebo promoření zda lockdown nebo všechno otevřít zda opatření jsou prvním krokem k totalitě nebo k naší záchraně a tak dále V ostatních diskusích diskutujte Covidu pouze s konkrétní situací související s tématem serveru - cestováním. Pokud se tak objeví obecné Covid téma, požádejte je o přesun sem a přiložte odkaz. Děkuji  .

Covid obecné téma

Založil ve fóru Co se nevešlo

Máme několik skupin zemí podle toho co vyžadují ke vstupu do země:

1) vstup bez omezení (žádný test nebo očkování) - v EU pro nás momentálně nikdo

2) požadován negativní test

3) požadováno očkování

4) nelze vstoupit ani s očkováním ani s testem

Jak tedy covidpass může být na cestování diskriminační pokud umožní s negativním testem vstup i tam, kde to teď s ním nejde? A tam kde je potřeba negativní test už teď, tak co se s covidpassem změní? Jasně pokud bychom teď všude mohli volně a najednou bychom potřebovali covidpass, tak to by bylo omezení, ale za této situace? Blbých 15 stovek za test mě absolutně netrápí pokud s ním budu moct po celé EU bez karantén a podobně.

Naopak co je diskriminační, tak je vyjimka testu při vstupu do ČR pro ty co COVID prodělali za situace, kdy ten, kdo má dokončené očkování ten test a karanténu podstoupit musí. Proč tedy vyléčení mohou mít výhody a očkovaní ne?

0 Citovat

Já myslím, že na očkované se ta výjimka vztahuje už taky, tzn. při návratu už teď žádný test ani karanténa.

0 Citovat

eremi napsal(a):

A když už teda jsi začal fusovat i do prava, tak si přečti 3 odstavec clanku 14 LZPS, kde se píše, že tyto svobody mohou byt omezeny zákonem kdyz je to nevyhnutelne mimo jiné pro ochranu zdraví. Takze není pravdou, že nelze omezit. Čímž neříkám, že způsob zvolený na jaře byl v pořádku.

Já už tu zmiňoval tenhle článek několikrát, několikrát jsem taky psal, ať lidé nečtou Ústavu a LZPS jen tak, ale nejlépe s nějakým komentářem, aby viděli kontext. Nemá to cenu. Prostě lidé vytáhnou jednu větu z LZPS a jsou z nich odborníci. Tohle není v právu obecně možné, natož v ústavním právu. 

To, že některé věci ÚS shodí je způsobené špatným odůvodněním, ne kvůli tomu, že by to bylo nemožné.

0 Citovat

Tak hlavně, že Slováci nezapomněli dat tu výjimku na opravy nemovitostí v zahraničí. Tak to je cajk 😁👍 

0 Citovat

eremi napsal(a):

Já myslím, že na očkované se ta výjimka vztahuje už taky, tzn. při návratu už teď žádný test ani karanténa.

To není pravda, ani v opatření které začne platit od 19.3. není o výjimce pro očkovaní ani slovo, narozdíl od té pro vyléčené, která tam stále je.

https://koronavirus.mzcr.cz/wp-c...%C3%AD.pdf

Jinými slovy tím stát říká, že ten kdo v 90ti dnech měl pozitivní test, klidně i false positive a protilátky má nulové, tak je méně rizikový, než ten, kdo má za sebou očkování. A teď neřeším jestli ten očkováný může nebo nemůže být přenašeč, protože to ten s pozitivním testem bez protilátek může být určitě.

0 Citovat

matej15 napsal(a):

[citace="eremi"]

Já myslím, že na očkované se ta výjimka vztahuje už taky, tzn. při návratu už teď žádný test ani karanténa.

To není pravda, ani v opatření které začne platit od 19.3. není o výjimce pro očkovaní ani slovo, narozdíl od té pro vyléčené, která tam stále je.

https://koronavirus.mzcr.cz/wp-c...%C3%AD.pdf

[/citace]

Já to nečetl, jen jsem něco zaregistroval v médiích někdy začátkem března.

Edit: Teď jsem to rychle prolétl a pokud jsem něco nepřehlédl, tak máš pravdu a je to zcela absurdní. Přitom opravdu jsem slyšel mluvit někoho z MZ začátkem března, že očkovaní při návratu budou bez omezení.

0 Citovat

Tak zase chytnout Covid - 19 není problém, to každý může, to není nedostatkový produkt jako vakcína, takže to jako diskriminační rozhodně nevidím.

0 Citovat

Já teda taky nechápu, jakým způsobem je Covid Pass diskriminační? Přeci nebudu trestat ty, kteří měli to štěstí a naočkovat se mohli. To mi přijde trochu zvrácená logika. Však Covid Pass současná pravidla nemění, jen ulevuje těm, kdo už by eventuálně mohli jezdit bez omezení.

A ano, ohledně toho návratu do ČR s očkováním vs. po prodělání nemoci - je to naprosto absurdní, podobně jako byla absurdní první týden po zavedení nového typu semaforu půlka odstavců a definicí v nich uvedených. Doufám, že jen někdo na výjimku pro očkované zapomněl a brzy doplní...

0 Citovat

@eremi: Díky za připomenutí. Nějak jsem nestudoval odůvodnění a spokojil jsem se s tehdejšími články v médiích hovořícími o protiústavnosti. To byl nejspíš názor předsedy ÚS. Mně se tedy líbí z LZPS článek 2, ods. 1. Vzhledem k tomu, že ve vládě nejsou schopni nikdy dodat žádná čísla ani odůvodnění a používají slova "věříme", "předpokládáme" nebo "bude to tak, protože jsem to řekl", tak se dostáváme už velice blízko k rovině ideologie/náboženství. K tomu krizový zákon mluví o nezbytně nutném rozsahu - a je povinnost nosit roušky v parku bez lidí nezbytně nutný rozsah?

ad covidpas) My už tu ale máme mezinárodní očkovací průkaz a QR kód do něj nalepit lze taky. Proč znovu vynalézáme kolo?

Myšlenka, že když není očkování pro všechny hned, tak ho půjde nahradit testem na protilátky nebo PCR testem v podstatně není špatná. Ale naráží už v provedení podstatných detailů. Na nákup očkování si vzala monopol EK a na pořadníky očkování jednotlivé státy a mnohdy by bylo nadějnější být svého času v pořadníku na trabant. Zatímco vakcíny jsou bezplatné a covidpas vydaný na jejich základě bude platit možná na furt nebo třeba půl roku, tak alternativy ani zdaleka ne.

Obstarání alternativ v současnosti bezplatné není a jejich platnost bude značně omezená. Negativní test vydrží max. 72 hodin, protilátky nejspíš 90 dnů. A v tom je ten zakopaný pes. Mimoto, že s tím lidé budou mít spoustu starostí a nervů, tak utratí ještě desítky nebo spíš stovky euro navíc.

Kromě toho i u nás by rádi na covidpas nebo negativní test navázali další služby jako návštěvy muzeí nebo restaurací. To si půjdu v zahraničí každé dva dny na test a ještě ho platit? To fakt nebude diskriminace těch ostatních způsobů získání covidpasu? A vzhledem k tomu, jak efektivně funguje EU a jaké věci jsou schopni vyplodit, nevěřím, že tohle dořeší nějakým uspokojivým výsledkem, možná ani na tohle nepomyslí.

@Kryštof Hájek: Politici si za to můžou sami - už aspoň půlroku prohlašují, jak nebudou diskriminovat neočkované lidi, dokud nebudou mít dost vakcín. Pak si v každém státě zavedou seznam x desítek procent preferovaných skupin a ostatní musí čekat x měsíců nebo spíš dalece přes půlroku kvůli skvělé práci EK, co podělala objednávky. A postupně mění názor a ani to neumí přiznat.

Teď už si jdu jen pro popkorn a s F5 sledovat diskuzi.

0 Citovat

Souhlasím s názorem, že nemá cenu upírat očkovaným lidem výhody jenom proto, že "já to chci taky a když to nemám, tak vy taky ne". Je to dětinské. Ostatně asi nikdo z vás by nechtěl být 80letý nebo chronicky nemocný člověk - ti lidi by si s vámi ten covid pass ještě rádi vyměnili za mládí. 

Druhá věc je, že pro nás mladý a zdravý je to na h****, jelikož bychom ty výhody využili nejvíc, od cestování po ty návštěvy hospod. Ale copak to jde udělat jinak? Přece kvůli dočasnýmu luxusu neohrozíme život někoho rizikovějšího.  

0 Citovat

A kdo je rizikový? Ten kdo může snadno umřít? Nebo ten, kdo může mít trvalé následky na 50 dalších let? Co když bude muset do invalidního důchodu a po zbytek života intenzivně využívat lékařskou péči? Není účelnější ty omezené dodávky vakcín využít pro lidi s nejvíce kontakty? Nebo pro lidi s předpokládanou silnější imunitní reakcí a vytvořit tak ve společnosti silnější štít proti šíření viru?

Co je důležitější? Abychom ochránili/preferovali seniory nebo abychom měli fungující ekonomiku, která utáhne péči o nemocné a seniory? Navíc fakt seniory chráníme tím skoro půlročním lockdownem, kdy kvůli absenci kontaktů s vnějším světem ztrácí vůli k dalšímu životu?

Na tohle nemáš univerzální odpověď. Třeba v Indonésii to řeší jinak.

Počkejte si na své názory za 4 měsíce. Jsem o ně napřed. Z letu s Air China v prosinci 2019 jsem si přinesl silný kašel, který mi s přestávkami vydržel až do konce února. Jenže tehdy žádný COVID oficiálně neexistoval a když se v lednu objevil, tak neměl být přenosný mezi lidmi. Když jsem konečně vylezl z homeofficové izolace, už se vše zavíralo.

0 Citovat

Áčko: lze souhlasit, pokud budou stanovena a dodržována jasná pravidla pro očkování. Zatím kolem sebe vidím vedle standartního registračního systému také nepřehlednost, využívání známostí - předbíhání a podvody ( hlášení falešných  pracovníků....) .

Slevy na jízdném mají 65+ a studenti. Nezávidím, protože jsou jasná pravidla a já vím, kdy na slevu dosáhnu.

0 Citovat

Michal napsal(a): To si půjdu v zahraničí každé dva dny na test a ještě ho platit?

To poslední sloveso je jádro tvého problému. 

0 Citovat

Finanční diskriminace, taky diskriminace. A dokonce exaktně měřitelná.

0 Citovat

Áčko napsal(a):

Souhlasím s názorem, že nemá cenu upírat očkovaným lidem výhody jenom proto, že "já to chci taky a když to nemám, tak vy taky ne". Je to dětinské. Ostatně asi nikdo z vás by nechtěl být 80letý nebo chronicky nemocný člověk - ti lidi by si s vámi ten covid pass ještě rádi vyměnili za mládí. 

Druhá věc je, že pro nás mladý a zdravý je to na h****, jelikož bychom ty výhody využili nejvíc, od cestování po ty návštěvy hospod. Ale copak to jde udělat jinak? Přece kvůli dočasnýmu luxusu neohrozíme život někoho rizikovějšího.  

Ale o tom to prece vubec neni o nejakem  kdyz to nemam tak vy take ne... je to o vydirani statem,  kdo se pujde nechat naockovat  kdyz za to nedostane vyhody ? Nekteri treba ano , ale urcite ne tolik lidi  Tak se rekne naockujete se a budete mit vyhody ,,,a na vyhody slysi  skoro kazdy ,,proto je nabizeni jakychkoliv vyhod naockovanym zcestne a neprijatelne !!!

Sice neni ockovani povinne ,ale nenaockovany bude mi oproti naockovanym nevyhody A neni podstatne kdy na me prijde rada ,,  Podstatne je to, ze se tim vlastne mam naockovat dobrovolne povinne !!!,,

,Asi jako za totace ,ucastnit se prvomajoveho pruvodu bylo dobrovolne ,ale kdo nesel mel prusvih , vylepeni ceskoslovensko  ruskych vlajek bylo dobrovolne ,kdo nevylepil mel problem ,kdo vylepil jen ceskouslovenskou mel taky problem ,, A tohle poskytovani vyhod naockovanym  je naprosto stejny princip   Naockovat se nemusis ,ale kdyz se nenaockujes  mas problem,...

0 Citovat

Michal napsal(a):

Finanční diskriminace, taky diskriminace. A dokonce exaktně měřitelná.

Pokud platí všichni stejně, tak ne. Jinak bych vřele doporučoval řídit se tím, co říkal Jarda. Amatérské výklady Ústavy bez jejího komentovaného znění jsou dobré k akorát na novinky.cz

Je snaha otevřít v létě co realisticky bude možné,  bez toho aby se tím způsobila další katastrofální podzim/zima 2021/22. Že do toho nezapadá osobní business model  některých z vás, založený na letenkách za €9.90 je sice pech, ale asi se letní sezóna bude muset obejít bez vás.

0 Citovat

Letenku za 9,90 jsem bohužel nikdy neměl. Když budu očkován, koupím si letenku, zajistím následné služby ( ubytko, auto, atd.) protože vím, že pravděpodobně odcestuji, pokud mne nepostihne slepák apod.

Pokud budu spoléhat na cestování s testem nemusím ani onemocnět Covid, stačí, že budu muset být v karanténě pro kontakt s nakaženým. ( Očkovaný karanténu  nemá).

To je další rovina  té tzv. rovnosti. Nejen úhrada testů( pravděpodobně i pro cestu zpět), ale i vysoká rizikovost ztráty již vynaložených nákladů..

Rozumím tomu, že je snaha maximálně snížit další ztráty a Covidpass bude realizován. S tím se musím pravděpodobně smířit. Neskousnu ale argumenty, že je to pro všechny spravedlivé a všichni mají stejné podmínky. Ať to vládní představitelé pojmenují pravdivě.

0 Citovat

Zrovna my tady všichni na cestujlevne, tedy cestovatelé, bychom měli být sakra rádi za Covidpassy, protože nám to cestování znovu umožní a usnadní. Nechápu, že zrovna cestovatelé na tohle budou nadávat.

Některým lidem se prostě nedá zavděčit ničím. Kdyby se na ničem nepracovalo, tak zase budou kecy, že EU nic nedělá. Takhle je to zase bůhví proč diskriminace, i když má každý možnost svobodné volby. Buď se naočkujte, nebo testujte, nebo nikam nejezděte. Kde je v tomhle diskriminace? Hlavně pak nadávejte na Romy, jak za vším vidí diskriminaci.

Přijde mi, že někteří lidé prostě musí mít neustále s něčím problém.

0 Citovat

Petr76 napsal(a): Pokud platí všichni stejně, tak ne. Jinak bych vřele doporučoval řídit se tím, co říkal Jarda. Amatérské výklady Ústavy bez jejího komentovaného znění jsou dobré k akorát na novinky.cz

Je snaha otevřít v létě co realisticky bude možné,  bez toho aby se tím způsobila další katastrofální podzim/zima 2021/22. Že do toho nezapadá osobní business model  některých z vás, založený na letenkách za €9.90 je sice pech, ale asi se letní sezóna bude muset obejít bez vás.

Ještě speciálně pro Petra76 - to, že někteří nebudou muset zaplatit ani korunu a k tomu se obtěžovat s podstupováním série testů a jiní ano, je ukázková diskriminace a ne rovný přístup. O letenkách za 9,90 nebo 99 € to věru není.

Ačkoliv podle současných cen a požadavků 180 € za 3 PCR testy není fakt málo za jeden výlet.

@Jarda: Prosím, zaregistruj mě na očkování na příští týden. Pokud to nejde, nejspíš tu bude nějaká dyškryminácija spojená s očkováním.

0 Citovat

@Jarda :... i když má každý možnost svobodné volby. Buď se naočkujte...

Kdy máš termín ???

0 Citovat

No pokud vím, tak pořád zbývá možnost necestovat a testovat se, takže pořád žádná diskriminace. Navíc jak už jsem psal předtím, s Covidpassy se počítá, když už v normálních státech EU pojede očkování naplno i mezi populací jako jsme my. To se má jako EU ohlížet na náš neschopný stát a stopnout Covidpassy? "Počkejte na Babišstán, až naočkuje na podzim 2021 i mladé lidi, do té doby budete všichni solidárně sedět na zadku"

Edit. Očkovaný nejsem a o termínu si můžu stejně jako vy nechat zdát.

0 Citovat

Jarda napsal(a):

Přijde mi, že někteří lidé prostě musí mít neustále s něčím problém.

Amen.

Přihlásím se po půl dni, 39 nových příspěvků v tomhle tématu, polovina ubrečených o diskriminaci. Za chvilku budete bečet, že vás nepustí na dámské záchodky, protože byste si museli nechat ustřihnout pindíka a to samozřejmě něco stojí, zatímco ženské tam můžou zadarmo. Pane bože, lidi, polovina z návštěvníků tohohle fóra nejednou využila chybové letenky a doslova ojebala letecké společnosti, jak jen to šlo, a najednou tady všichni kvičíte o nějaké férovosti.

Počkejte, co bude v létě, využijte v danou chvíli variantu, která pro vás bude k dispozici nebo vám bude nejvíce sedět, a když to ani přesto nepůjde, tak prostě počkáte půl roku a pak si to cestování vynahradíte. Tohle je prostě bezprecedentní situace, kterou nikdo nezažil, tak je jasné, že některá řešení prostě nebudou moci vyhovovat všem. Buďte rádi, že se aspoň něco řeší. Taky by nemusel být žádný covidpass a budem všichni sedět doma na prdeli, až se najde řešení, které nebude diskriminační vůči jediné osobě v celé EU. Sorry, ale vážně se nestačím divit.

0 Citovat

To ale ještě neznamená, že musíme nadšeně a bez výhrad přijmout kdejaký paskvil. Být to u nás, tak řeknu, že vzniká na objednávku některé zájmové skupiny.

Pokud covidpasy budou v době, kdy bude očkování volně přístupné, je celá debata o h*vně. Pokud nebude - v rámci logiky covidpasu je OK test nebo očkování. Ale jde o ty podmínky, aby nevznikli rovní a rovnější.

Krom toho tu už máme mezinárodní očkovací průkaz, tak proč vymýšlet složitě kolo?

0 Citovat

Proky +milion: Také čumím s otevřenou pusou na ubrečenost některých lidí.

A ještě bych rád dodal jednu věc a sorry za sprostá slova. To si do prdele alespoň nemohou užít tu dovolenou zdravotníci? Po jejich maximálním nasazení v posledních měsících je snad hezké, že alespoň minimálně oni (pokud jsou naočkovaní) budou moct až se situace zlepší třeba v červnu a v létě někam vyjet. Nebo jste tady všichni tak nepřející sv***?

0 Citovat

Díky Proky, jenže kolik nás je takovejch, jako vy...

 

0