Prosím sem směřutje veškeré diskuse o tom: zda Covid existuje či ne zda je to jen chřipečka zda očkování nebo promoření zda lockdown nebo všechno otevřít zda opatření jsou prvním krokem k totalitě nebo k naší záchraně a tak dále V ostatních diskusích diskutujte Covidu pouze s konkrétní situací související s tématem serveru - cestováním. Pokud se tak objeví obecné Covid téma, požádejte je o přesun sem a přiložte odkaz. Děkuji  .

Covid obecné téma

Založil ve fóru Co se nevešlo

Třeba ta, že máš oficiální, potvrzené PCR testy (protože při britské mutaci, je téměř 100% jistota, že už to mají taky - měli), karanténu, takže se poté( po vyléčení) můžeš po dobu 90 dnů vracet ze zahraničí bez karantény, testů. V práci nemzsíš poté na testy. Mužeš vyjíždět do zemí, které jinak neumožnují příjezd... 

0 Citovat

@Martin Vícha: je to možné že to souvisí s tím, co ten který zaměstnanec za kontakty nahlásí. Nicméně podle mého názoru by hygiena sama o sobě mohla vždycky kontaktovat zaměstnavatele a dát mu nějaké instrukce typu "kdo s ním sedí v kanceláři, musí na PCR testy" nebo tak něco.

0 Citovat

divan napsal(a):

@Martin Vícha: je to možné že to souvisí s tím, co ten který zaměstnanec za kontakty nahlásí. Nicméně podle mého názoru by hygiena sama o sobě mohla vždycky kontaktovat zaměstnavatele a dát mu nějaké instrukce typu "kdo s ním sedí v kanceláři, musí na PCR testy" nebo tak něco.

Hygiena kontaktuje přímo pozitivně testovaného. Jednou z mnoha otázek je právě to, kdy byl naposledy v práci, jaké měl kontakty, kdy byl ten kontakt atd. Zaměstnavatele samozřejmě nekontaktuje, to by bylo (pravděpodobně) nad jejich možnosti i pravomoci, to je tvoje povinnost. Jak zaměstnavatel s tou informací naloží, je věc druhá.

0 Citovat

Michal napsal(a):

@speedy7cz: Odkud jsi, že tam máte tolik kontrol?

Zavřené okresy jsou čistá hamáčkovina. On nenávidí lyžaře a takhle to chtěl řešit už před Vánoci.

Takhle se ale dělat věda nedá. Dívat se na graf a volat klesá to, takže "opatření" zabrala. Musíš být schopný určit korelaci i potvrdit, že tam je opravdu i kauzalita.

Tohle naší vládě fakt chybí. Jen ÚZIS v devadesátkovém designu připraví sloupečkový graf, k poklesu hodí šipku a napíše opatření fungují. Ještě ke všemu je posuzuje jako celek a ne jednotlivě, jak by měl.

Když je posuzuješ jako celek, můžou ti tam zůstat neúčinné koniny nebo některá opatření, která dokonce sráží celkovou efektivitu. Nezhodnotíš-li je jednotlivě, nezjistíš to.

Bez hodnocení kauzality se můžeš dočkat fakt hezkých výsledků, např. čím víc lidí nosí zimní bundy, tím víc se šíří koronavirus. Takže zakážeme zimní bundy a snížíme tím R.

Já bych chtěl jenom podepsat a vypíchnout, co tu píše Michal, protože mi to přijde fakt přesný (ačkoliv mám podle něj Stockholmský syndrom a podle Mikira jsem v kastě) ...

 

0 Citovat

floodland napsal(a):

A k čemu jsou potvrzené PCR testy? Úplně k ničemu. Doma jsme to měli v lednu úplně všichni. Pouze manželka si zašla na PCR, takže to měla oficiálně, my ostatní ne. Po měsíci a půl to dostal syn znova. U manželky v práci se mohli zbláznit. Chtěli ji poslat do karantény, ale smůla, podle vládního nařízení na ní platí 3 měsíční lhůta a nemusí se ani testovat. Takže ji alespoň nařídili HO.

Jinými slovy, to ohánění výhodami je pěkná blbost, před opakovaným onemocněním to nikoho neuchrání a ještě to vytváří pocit falešného bezpečí pro lidi okolo. 

Potvrzené pozitivní PCR testy slouží k doložení prodělané nemoci COVID-19. Nemusím mít test ani karanténu při vstupu do Polska, Maďarska, Litvy, Estonska, Slovinska, Chorvatska atd. Neemusím se po dobu 90 dnů, při návratu odkudkoli obtěžovazt karanténou, testy. Za mě teda to smysl mělo. 

Doma jste měli taky možná prd a né uplně všichni. Takových případů v době, kdy nepřevládala britská mutace, že celá rodina měla typické příznaky kovidu (ale také obyčejného nachlazení), přesto kovid měl jenom jeden z členů domácnosti, navíc to bylo potvrzeno negativními PCR testy, znám ze svého okolí několik.

0 Citovat

Tak ve Francii už zaznamenali mutaci, která nešla zachytit běžnými PCR testy.
Protože ty části viru, které zachycují běžné PCR testy jsou u ní odlišné.

0 Citovat

Ono je to více méně jedno. Smyslem mého prvotního postu bylo, že hygiena poměrně rychle trasuje, pokud jí člověk poskytne relevantní údaje.

To co si o potvrzení o prodělaném kovidu následně myslím já, nebo floodland, je v tomto směru naprosto irelevantní.

0 Citovat

Martin Vícha napsal(a):

Ono je to více méně jedno. Smyslem mého prvotního postu bylo, že hygiena poměrně rychle trasuje, pokud jí člověk poskytne relevantní údaje.

To co si o potvrzení o prodělaném kovidu následně myslím já, nebo floodland, je v tomto směru naprosto irelevantní.

Osobne mi přijde,že ty výhody svého postupu jsi vysvětlil naprosto jasně a zcela ho chápu.

0 Citovat

My postupovali s přítelkyní přesně jako popisuje Martin Vícha, ona mě "nabonzovala" za dvě hodiny mi volala hygiena a napsala mi kontrolní PCR test za 5 dnů, na to mi volal praktik a chtěl mi napsat kontrolní PCR test za 5 dnů, všichni velice starostliví, příjemní, za mě spokojenost.

Když člověk spolupracuje a jak už tu bylo psáno, poskytuje relevantní údaje, tak trasování prostě funguje. To, že se tady rozmohlo "hlavně mě nenahlašuj" je jiný problém.

0 Citovat

Michal napsal(a):

@speedy7cz: Odkud jsi, že tam máte tolik kontrol?

Zavřené okresy jsou čistá hamáčkovina. On nenávidí lyžaře a takhle to chtěl řešit už před Vánoci.

Takhle se ale dělat věda nedá. Dívat se na graf a volat klesá to, takže "opatření" zabrala. Musíš být schopný určit korelaci i potvrdit, že tam je opravdu i kauzalita.

Tohle naší vládě fakt chybí. Jen ÚZIS v devadesátkovém designu připraví sloupečkový graf, k poklesu hodí šipku a napíše opatření fungují. Ještě ke všemu je posuzuje jako celek a ne jednotlivě, jak by měl.

Když je posuzuješ jako celek, můžou ti tam zůstat neúčinné koniny nebo některá opatření, která dokonce sráží celkovou efektivitu. Nezhodnotíš-li je jednotlivě, nezjistíš to.

Bez hodnocení kauzality se můžeš dočkat fakt hezkých výsledků, např. čím víc lidí nosí zimní bundy, tím víc se šíří koronavirus. Takže zakážeme zimní bundy a snížíme tím R.

 

Ono je sice pravda, ze korelacia neznamena kauzalitu, ale v sucasnej situacii je prakticky neralne na kauzalitu testovat - nejake A-B / hypothesis testing je casovo a materialovo prilis narocne + do znacnej miery neeticke. A k tomu je vela premennych ktore ovplyvnia vysledok testu ktore realne nemozes kontrolovat. Rovnako testovanie ktore z opatreni zabralo je v praxi nerealne.

Realne sa da zhodnotit, ake opatrenia sa prijali 2-4 tyzdne pred poklesom pripadov v CR a v ostatnych krajinach pocas tejto pandemie a pri epidemiach podobnych chorob v minulosti. Tym nechcem povedat ze s opatreniami v CR alebo SR suhlasim, akurat ze ich statisticke testovanie je nezrealizovatelne. 

0 Citovat

V práci mě nahlásili, protože kolegyne vyšla pozitivní. No bylo před víkendem 😂 Takže hygiena volala kolegyni teprve v neděli večer,pak do práce v pondělí ráno a mě osobně až v pondělí večer 😂 Prodleva tak čtyři dny u mě, test až ve čtvrtek byl, kdybych si ho sám neobjednal ( bylo zrovna období druhé vlny a všude plno ) a čekal na hygienu až zavolá, tak bych šel na test po konci izolace snad 🤷‍♂️😂

0 Citovat

Tuším, že říkal Hamáček, že je krásně vidět, jak uzávěra okresů Cheb a dalších funguje, protože tam klesl počet případů na minimum. Což si myslím, že je naprostý nesmysl. Smysl mohl být maximálně v tom, aby se zpomalilo šíření nákazy dále. Prostě korelace není kauzalita, jak už tu několikrát zaznělo, ale to už je pro politiky a většinu novinářů nad jejich chápání....

0 Citovat

Katka napsal(a): Ono je sice pravda, ze korelacia neznamena kauzalitu, ale v sucasnej situacii je prakticky neralne na kauzalitu testovat - nejake A-B / hypothesis testing je casovo a materialovo prilis narocne + do znacnej miery neeticke. A k tomu je vela premennych ktore ovplyvnia vysledok testu ktore realne nemozes kontrolovat. Rovnako testovanie ktore z opatreni zabralo je v praxi nerealne.

Realne sa da zhodnotit, ake opatrenia sa prijali 2-4 tyzdne pred poklesom pripadov v CR a v ostatnych krajinach pocas tejto pandemie a pri epidemiach podobnych chorob v minulosti. Tym nechcem povedat ze s opatreniami v CR alebo SR suhlasim, akurat ze ich statisticke testovanie je nezrealizovatelne. 

Statistické testování asi ne, ale verifikace hypotézy, jestli pokles mimopracovní mobility, vede k výraznému poklesu rizikových kontaktů už zvládnout můžou. Stejně tak vyhnout se vyzobnutí určitého časového úseku pro potvrzení svého tvrzení, když by data za první nebo třetí týden zvýšeného lockdownu to tvrzení naopak vyvrátilo.

0 Citovat

No jo, to máte pravdu, jenže tyhle analýzy se budou dělat až ex post, nyní to není politicky průchozí. 

0 Citovat

Já vám nevím, mně prostě v situaci, kdy nemocnice praskají ve švech, dává smysl akceptovat i omezení, jejichž efekt není dokázán žádnou studií, ale z hlediska základní logiky smysl má (méně mobility = méně setkání a přenosů). Ono se taky tak nějak předpokládá, že to má odrazující efekt ("nechci se dostat do problémů s policií, tak radši zůstanu sedět doma"), a taky to počítá s tím, že lidí budou dodržovat i ostatní nařízení (tj. když nemůžu na chalupu, nezalezu k sousedovi do garáže na pivo). Osobně znám pár lidí, které tohle nařízení odradilo od párty s kamarády někde na chalupě, protože prostě "jak bychom vysvětlovali policajtům auto narvaný lidma a chlastem". Takže jakkoliv mě to samotného štve, nějaký význam to podle mě má, a rád se na pár týdnů trochu uskromním, obzvlášť vzhledem k tomu, že trend teď vypadá dost optimisticky.

0 Citovat

Tohle není uskromnění na pár týdnů, slovy mistra Špekáčka "tři týdny", ale tak tři měsíce. K tomu veškerá čísla hovoří v neprospěch a nelogičnost daného omezení. A tyhle zmíněné chlastačky v garáži spíš probíhají v místě bydliště, než na druhém konci republiky.

0 Citovat

Osobně očekávám po Velikonocích informace o brazilské mutaci P1 v České republice (kterou nasekvenovali někdy v březnu), v ČT v hlavním vysílacím čase speciály o nezodpovědném chování a do parlamentu novou žádost o posledních čtrnáct dní.

0 Citovat

Tak co jsem dneska viděl v Praze, tak jakákoliv opatření týkajících se venkovních prostor (shromažďování, respirátory v zastavěných oblastech, někdy i zahrádky) s teplým počasím končí. A i já už jsem pro. Jako co už mají lidé dělat?

0 Citovat

Co mají lidé dělat, to nevím, co by mohla dělat vláda - zrušit okresní ban a poslat policisty dohlížet na frekventovaná místa. To by mělo větší logiku i efektivitu.

Jinak dneska jsem byl na Zbraslavi. Pusto a prázdno, jak u zámku, tak na Nickerleho skále. Jen to tam kazil občasný pumpičkář, co vůbec nečekal, že by tam mohl být někdo jiný než on sám. Narváno bylo až na pravém břehu Vltavy, kde bylo nějaké občerstvení. Tuhle potřebu si kecnout do trávy okolo stovky dalších fakt nechápu. Přitom stačilo popojít pár desítek metrů a mít soukromí.

0 Citovat

To není jen v Praze. V Opavě dneska venku roušku tak maximálně 10% lidí. Na Dolními Náměstí se vesele čepovalo pivo, lidí seděli všude možně, což se jim, při tom dnešním počasí naprosto nedivím, ale většinou dodržovali rozestupy. Policie se chová naprosto netečně, ničeho si nevšímá...

0 Citovat

https://www.novinky.cz/domaci/cl....seznam.cz

Kdyz se clovek na to video podiva tak si rika ,kam jsme se to  po 31 letech od revoluce dostali,,,,komando tam nakraci  a lidi prchaji ,,,

A s Volnym a Bojkem ve snemovne taky  zabava. vyhruzky o obri pokute,,, jasne rika pravdu  a ta se holt   te bande  nehodi ,,,tak to svadeji na rousky ,,,

Cisla jdou dolu ,ale oni budou vymyslet bachorky o zoufale preplnenych nemocnich , britske  ci brazilske mutaci ,,,ale Nemci se uz budou rekreovat na  Velikonoce na Mallorce   mohou i  do dalsich  zemi  od nedele ....

edit : kdyby  mysleli hlavou, tak pusti lidi na hory a maji Prahu vylidnenou ,,,stejne kdo bude chtit tak jim  na tu chalupu  zdrhe,,,

0 Citovat

@Michal: Tak náplavka je prostě hipster cool :D Ale jo, i jako nerodilý Pražák vím, že je v Praze X hezčích míst.

@MV: Já spíš narážel s tou Prahou, že tady je prostě přes milion lidí a co mají všichni dělat. Když se všechno zavře, obchody, služby, kina, divadla, zoo, okresy, atd. A právě úplně čekám, jak v týdnu bude Blatný nebo v neděli Andrej u jeho Čau, lidi... kritizovat Pražáky za náplavku.

0 Citovat

"Nemci se uz budou rekreovat na  Velikonoce na Mallorce   mohou i  do dalsich  zemi  od nedele ."

A "vtipné" na tom je, že Španělé se z pevninského Španělska na tu Mallorku nedostanou.

0 Citovat

No mě dneska pobavilo toto i když je to spíše k pláči ..

https://www.idnes.cz/praha/zprav...zpravy_rsr

To dostal ten covid zase tvrdou ránu ))  Jo a Obecní policie Zdiby to mě taky rozesmálo ..

No pokud se mají jako první rozvolnit okresy a roušky venku ,tak to můžou rovnou přeskočit to už si lidi rozvolnili sami !

0 Citovat

Nejhorší je, že mi už po Praze dochází i obskurní místa a za chvíli si budu muset psát prohlášení.

0