Ahoj, jste teď někdo (nebo byl jste) v poslední době v Istanbulu? Pokud ano, jak to tam vypadá ohledně covidu? Přemýšlíme, že vypadneme na prodloužený víkend, s testem počítáme, jen nás zajímají ty opatření. Na internetu jsme se sice spoustu věcí dočetli, ale osobní zkušenosti jsou osobní zkušenosti. Díky moc ☺️  .

Istanbul vs. covid

Založila ve fóru Cestujlevne.com

Ahoj, jste teď někdo (nebo byl jste) v poslední době v Istanbulu? Pokud ano, jak to tam vypadá ohledně covidu? Přemýšlíme, že vypadneme na prodloužený víkend, s testem počítáme, jen nás zajímají ty opatření. Na internetu jsme se sice spoustu věcí dočetli, ale osobní zkušenosti jsou osobní zkušenosti. Díky moc ☺️

0

Největší odbornicí na Turecko je tady madam Ostrá.

0 Citovat

Byl jsem tam tento týden 3 dny... roušky povinné, ale nikdo to vcelku nekontroluje (venku), uvnitř ano. Většina lidí to nosí. Všechno funguje normálně - hotely, obchody, restaurace, doprava... a lidí všude plno, jako by se nic nedělo. A ono se toho tady ohledně covidu opravdu moc neděje. Bez obav leťte.

0 Citovat

Надежда Константиновна Крупская napsal(a):

Největší odbornicí na Turecko je tady madam Ostrá.

 

+1 😄

0 Citovat

Já jsem pořád ještě v Turecku, takže nevím. Test z Česka sem jsme měli, to ano, ale jestli ho bude chtít i Pegasus pro cestu zpět... budu muset zjistit, Kačka píše, že P. test nechtěl. Zatím počítám s tím, že se před cestou zpět tady necháme otestovat. A asi v Praze na letišti bude další... Ale vracíme se až za 14 dní.

0 Citovat

Надежда Константиновна Крупская napsal(a):

Největší odbornicí na Turecko je tady madam Ostrá.

 

+1. To ano, zcela souhlasím!

0 Citovat

@mirjur  to je zajimave s tim Tureckem a co za test a certifikat staci  ?  Da se udelat i  test ze slin ? Nevim jak se to vylepsilo ale bylo jedno misto v Praze a jedno v Ostrave kde to delaji  Cenove nevim ,ale pry podobne jako ten klasicky PCR  a Pegasus v pohode ? Moc slavne reference nemaji ....

0 Citovat

Mikri, ty co lietas Ryanairom sa pytas na referencie Pegasu? :))

normalny lowcost so stale velmi prijatelnymi cenami bagaze.

0 Citovat

@mikir: Do Turecka PCR test (asi jako kamkoliv jinam) a pro cestu zpět to ještě nevím, budu řešit až přespříští týden.

0 Citovat

mikir napsal(a):

@mirjur  to je zajimave s tim Tureckem a co za test a certifikat staci  ?  Da se udelat i  test ze slin ? Nevim jak se to vylepsilo ale bylo jedno misto v Praze a jedno v Ostrave kde to delaji  Cenove nevim ,ale pry podobne jako ten klasicky PCR  a Pegasus v pohode ? Moc slavne reference nemaji ....

 

Jak píše tonic  - Pegasus je obdoba Ryanair/Wizz, tedy za málo peněz solidní kapela. 

Během 4 letů po sobě ani minuta zpoždění, letadla držela ve vzduchu celou dobu letu, žádný díl cestou neupadl, přistání hladké. Palubní personál upravený,  vstřícný.

I přes váhový a rozměrový limit příručního zavazadla (tedy zavazadla bez příplatku) mi pokaždé v pohodě prošel batoh i vak (tedy dvě zavazadla), přičemž batoh s nadlimitni váhou i velikostí. Doporučuji tedy všemi deseti.

 

V době mého odletu PA ve směru Istanbul- Vídeň nepožadoval PCR test před nástupem na palubu. PCR test je možné udělat na letisti, a to jak v Antalyi, tak i v Istanbulu. Podrobnosti nevím.

0 Citovat

Надежда Константиновна Крупская napsal(a):

Největší odbornicí na Turecko je tady madam Ostrá.

 

Děkuji  😍😉

0 Citovat

Kateřina Ostrá napsal(a):

[citace="Надежда Константиновна Крупская"]

Největší odbornicí na Turecko je tady madam Ostrá.

 

Děkuji  😍😉

[/citace]

 

 

Jsi tady největší Hvězda, my děkujeme, že tady jsi a hlavně, že pořád cestuješ a  píšeš !

 

A držím ti pořád místo v hájence, i když tady padají laviny, je tady krásně!

0 Citovat

Pegasus za mně úplně v pohodě. Všechny lety na čas, pokud pár minut zpoždění tak omluva a dokonce jednou i telefonát do Česka, že odlet o deset minut dříve. Teď mají zpátečku z Vídně na Sabihu přelom duben/květen za 2300 a to už začíná být motivace. Zakomponovat do toho Nevsehir, nějaké další zajímavé město s hezkýma mesitama a ukončit to v Antalya, tam začátkem května koupačka už jistá. Otázka, jestli ten kód na mobilu člověk potřebuje i pro dálkové autobusy.

0 Citovat

tonic napsal(a):

Mikri, ty co lietas Ryanairom sa pytas na referencie Pegasu? :))

normalny lowcost so stale velmi prijatelnymi cenami bagaze.

Tak i kdyz to nekteri asi znecti tak  nejak dam na hodnoceni skytraxu a tam je  Ryanair na 59 miste zatimco Pegasus  mezi  100 nefiguruje ,pokud jsem to neprehlidnul ,ale neletel jsem nikdy  s nima  tak  verim co tu pisou ostatni , hlave jsem mel podvedome zafixovana  ruseni letu,, casu ,spatna domluva  s kompenzacema  ,nevim odkud jsem k tomu prisel  ale priradil jsem to nejak do skupiny  jako Volotea  a cenove jako treba Aegan  ale asi jsem se to vyhodnotil spatne 

0 Citovat

Kateřina Ostrá napsal(a):

[citace="mikir"]

@mirjur  to je zajimave s tim Tureckem a co za test a certifikat staci  ?  Da se udelat i  test ze slin ? Nevim jak se to vylepsilo ale bylo jedno misto v Praze a jedno v Ostrave kde to delaji  Cenove nevim ,ale pry podobne jako ten klasicky PCR  a Pegasus v pohode ? Moc slavne reference nemaji ....

 

Jak píše tonic  - Pegasus je obdoba Ryanair/Wizz, tedy za málo peněz solidní kapela. 

Během 4 letů po sobě ani minuta zpoždění, letadla držela ve vzduchu celou dobu letu, žádný díl cestou neupadl, přistání hladké. Palubní personál upravený,  vstřícný.

I přes váhový a rozměrový limit příručního zavazadla (tedy zavazadla bez příplatku) mi pokaždé v pohodě prošel batoh i vak (tedy dvě zavazadla), přičemž batoh s nadlimitni váhou i velikostí. Doporučuji tedy všemi deseti.

 

V době mého odletu PA ve směru Istanbul- Vídeň nepožadoval PCR test před nástupem na palubu. PCR test je možné udělat na letisti, a to jak v Antalyi, tak i v Istanbulu. Podrobnosti nevím.

[/citace]

A kdy byl ten návrat, při kterém test pro nástup do letadla nebyl nutný? A jak chtěli před nástupem do letadla v Istanbulu doložit, že jde o tranzit přes Rakousko?

0 Citovat

@mikir: unikl mi tvůj dotaz na Pegasus, ale Kačka už odpověděla a já s ní souhlasím. Odlety/přílety na čas, sedadla přidělují zdarma vedle sebe, letušky hezké, dost místa na nohy, kontrola příručních zavazadel nulová, ceny mírné... prostě značka ideál. Teda abych nepřechválil - z Prahy jsme odletěli s půlhodinovým zpožděním, protože to tak i přiletělo z Turecka, ale to je tak jediné, co se dá vytknout. A možná cena alkoholu na palubě - 1 třetinkové pivo a 1 malá lahvička vína za 12e, to už je lepší se předzásobit v duty free kartónem plzní, jako to udělal můj soused na sedačce... :-)

@Petr: Proč by měl někdo dokládat tranzit přes Rakousko? Vídeň je pro aerolinku konečná stanice.

0 Citovat

Pokud vím, Ryanair ještě nikoho nezabil :)

https://www.aeroinside.com/airli...s-airlines


pgs1.jpg

0 Citovat

mirjur napsal(a):

@mikir: unikl mi tvůj dotaz na Pegasus, ale Kačka už odpověděla a já s ní souhlasím. Odlety/přílety na čas, sedadla přidělují zdarma vedle sebe, letušky hezké, dost místa na nohy, kontrola příručních zavazadel nulová, ceny mírné... prostě značka ideál. Teda abych nepřechválil - z Prahy jsme odletěli s půlhodinovým zpožděním, protože to tak i přiletělo z Turecka, ale to je tak jediné, co se dá vytknout. A možná cena alkoholu na palubě - 1 třetinkové pivo a 1 malá lahvička vína za 12e, to už je lepší se předzásobit v duty free kartónem plzní, jako to udělal můj soused na sedačce... :-)

@Petr: Proč by měl někdo dokládat tranzit přes Rakousko? Vídeň je pro aerolinku konečná stanice.

Protože pokud by nešlo o tranzit, požadovalo by Rakousko test/karanténu, tak se ptám, zda se to dokládá až ve Vídni při příletu (jízdenka,...), nebo už při nástupu. Do Německa platilo, že aerolinka nemusela řešit, zda cestující splňuje výjimku z testu, a mohla ho nevpustit na palubu. 

0 Citovat

mirjur napsal(a):

@mikir: unikl mi tvůj dotaz na Pegasus, ale Kačka už odpověděla a já s ní souhlasím. Odlety/přílety na čas, sedadla přidělují zdarma vedle sebe, letušky hezké, dost místa na nohy, kontrola příručních zavazadel nulová, ceny mírné... prostě značka ideál. Teda abych nepřechválil - z Prahy jsme odletěli s půlhodinovým zpožděním, protože to tak i přiletělo z Turecka, ale to je tak jediné, co se dá vytknout. A možná cena alkoholu na palubě - 1 třetinkové pivo a 1 malá lahvička vína za 12e, to už je lepší se předzásobit v duty free kartónem plzní, jako to udělal můj soused na sedačce... :-)

@Petr: Proč by měl někdo dokládat tranzit přes Rakousko? Vídeň je pro aerolinku konečná stanice.

 

Petr - jak říká Mirjur. Při nástupu na palubu v Turecku nikoho nezajímá, kam tranzituješ. Jinými slovy - nic nedokládáš. Při boardingu kontrolovali dokumenty (nevím přesně jaké) jen Turkům. Jakmile jsi měl pas jiné země, chtěli jen pas a letenku. 

Mirjur - 12 EUR??? Asi na PA změním názor! Hanba!! :D 

...i když naposledy jsem si dala Prosecco u Wizz, a to 0,125 ml (!!) za 7 EUR, takže tento nešvar řádí ve vzduchu asi na všech nízkonákladových palubách ;) Ve Vídni je teď v době Covidu (= absence alkoholu v salonku) nejlepší cestou ke krásnému letu láhev Proseccca ve Sparu (hned u vchodu, vedle americké ambasády), samozřejmě vypít těsně před lustrací batohu a doufat, že bublinky vydrží kolovat v krvi většinu letu :D
Dutty má jednu nevýhodu - když si tam koupíš Martini (vlastně cokoli krom piva), je teplé.

Jo a k tomu prostoru na nohy - souhlas! Úplně jsem na to zapomněla. Taky mě to potěšilo :)

Mirjur - hoď sem potom, prosím, aktuální popis cesty zpět. Nebo alespoň mně do zpávy :D Děkuji!!

0 Citovat

@Alejandra.S  Takhle se to brat neda ,,rekl bych ze o hodne lepsi spolecnosti  mely uz nekdy  letecke nestesti , Taky jsem se netvaril zrovna  nadsene ,kdyz jsme leteli  v Thajsku do Bangkoku s Lion air ...nedlouho po tom co jim spadlo zanovni letadlo 

Pegasus neni na cerne listine spolecnosti co maji zakazano litat Evropu  Nepopiram ,ze si myslim ,ze Ryanair je lepsi , ale treba tak jak popisuje mirjur ,tak to je lepsi nez jsem si myslel a ted nevim jestli tretinka piva plus to vino  nebo kazde zvlast  ale v Ryanairu  pivo za 5 euro a to vino za 6 euro ,takze jestli dohromady  tak je euro rozdil 

0 Citovat

Hes kod & Istanbul card - Nevite nekdo prosim zda kvuli propojeni HES kodu Istanbul card uz neni prenosny a kazda osoba musi mit vlastni Istanbul card? Diky

0 Citovat

@mikir: bylo to za obě dohromady :-)

0 Citovat

Norvinka napsal(a):

Hes kod & Istanbul card - Nevite nekdo prosim zda kvuli propojeni HES kodu Istanbul card uz neni prenosny a kazda osoba musi mit vlastni Istanbul card? Diky

V prosinci to tak nebylo

0 Citovat

A ten HES kód je povinný pro zahraniční turisty? TK ani PC ho nevyžadují při cestě do Turecka, ale zajímala by mě zkušenost s vnitrostátní dopravou na místě. Tzn. zda je povinný například v městské dopravě v IST či pro jízdu vlakem/busem mezi městy v Turecku. 

0 Citovat

Aguero napsal(a):

A ten HES kód je povinný pro zahraniční turisty? TK ani PC ho nevyžadují při cestě do Turecka, ale zajímala by mě zkušenost s vnitrostátní dopravou na místě. Tzn. zda je povinný například v městské dopravě v IST či pro jízdu vlakem/busem mezi městy v Turecku. 

 

HES kód nepotřebuješ u vnitrostátních přeletů, v taxíku a v některých autobusech. Pro vlak, tramvaj a vše s turniketem je nutný. Nicméně jsem bez něj 12 dní zvládla cestovat, takže to určitě není problém. A cena taxíků je v Turecku nízká. Istanbul se dá projít (alespoň ten zaklad), na loďku po Bosporu HES taky není potřeba. 

0