Ahoj, jste teď někdo (nebo byl jste) v poslední době v Istanbulu? Pokud ano, jak to tam vypadá ohledně covidu? Přemýšlíme, že vypadneme na prodloužený víkend, s testem počítáme, jen nás zajímají ty opatření. Na internetu jsme se sice spoustu věcí dočetli, ale osobní zkušenosti jsou osobní zkušenosti. Díky moc ☺️  .

Istanbul vs. covid

Založila ve fóru Cestujlevne.com

Na polských diskusích se objevuje informace, že od 15.dubna nebude (možná) Turecko požadovat test před vstupem. Pokud by tomu tak bylo, možná bych tomu Istanbulu dál na pár dní šanci 😁. Žádný test tam, ani zpátky a žádná karanténa, to by se mi na prodloužený víkend i vyplatilo.

0 Citovat

Martin Vícha napsal(a):

Na polských diskusích se objevuje informace, že od 15.dubna nebude (možná) Turecko požadovat test před vstupem. Pokud by tomu tak bylo, možná bych tomu Istanbulu dál na pár dní šanci 😁. Žádný test tam, ani zpátky a žádná karanténa, to by se mi na prodloužený víkend i vyplatilo.

 

Ha! Tak to sleduj a pokud to nastane, dej echo. Repete bych brala hned!! :D

0 Citovat

Nevím jestli povinný, ale nikde ho po nás nechtěli ani v metru ani v autobusech ani v letadlech a ubytování. Až poslední den, kdy jsme spali v trochu kvalitnějších hotelu u letiště.

Takže jestli budete pořizovat tureckou SIM, tak bych si ho nechal vygenerovat ať případně předejdete komlikacím. Pokud SIM mít nebudete, tak bych to nijak nehrotil, při nejhorším vám se získáním kódu pomůže recepční.

0 Citovat

Kateřina Ostrá napsal(a):

[citace="Martin Vícha"]

Na polských diskusích se objevuje informace, že od 15.dubna nebude (možná) Turecko požadovat test před vstupem. Pokud by tomu tak bylo, možná bych tomu Istanbulu dál na pár dní šanci 😁. Žádný test tam, ani zpátky a žádná karanténa, to by se mi na prodloužený víkend i vyplatilo.

 

Ha! Tak to sleduj a pokud to nastane, dej echo. Repete bych brala hned!! :D

[/citace] budu 😉👍🕌

0 Citovat

Uuu to by bolo skvele. Bodaj by sa k tomu pridali i dalsie krajiny

0 Citovat

Tak asi ještě záleží na tom, co bude vyžadovat Česko při cestě zpátky, ne? Nebo to bereš tak, že bys letěl zpět do Polska a tam test nepotřebuješ?

0 Citovat

mirjur napsal(a):

Tak asi ještě záleží na tom, co bude vyžadovat Česko při cestě zpátky, ne? Nebo to bereš tak, že bys letěl zpět do Polska a tam test nepotřebuješ?

 

No hele, furt je to o jeden test míň než teď a všechno směřující zase k normálu, vítám všema deseti :D
Je to prostě první vlaštovka a z té se člověk musí těšit. Jen doufám, že jich co nejdřív přiletí celé hejno!!

0 Citovat

mirjur napsal(a):

Tak asi ještě záleží na tom, co bude vyžadovat Česko při cestě zpátky, ne? Nebo to bereš tak, že bys letěl zpět do Polska a tam test nepotřebuješ?

Já teď 90 dní nemám povinnost testu ani karantény odnikud, tak by bylo blbý to nevyužit...😉

@Kateřina Ostrá Katko, taky doufám, že jich co nejdříve přiletí celé hejno. Po tom kovidovem měsíci, co jsem nevyleze z domu, už mi celkem hrabe. 🛫🛫🛫

0 Citovat

Martin Vícha napsal(a):

[citace="mirjur"]

Tak asi ještě záleží na tom, co bude vyžadovat Česko při cestě zpátky, ne? Nebo to bereš tak, že bys letěl zpět do Polska a tam test nepotřebuješ?

Já teď 90 dní nemám povinnost testu ani karantény odnikud, tak by bylo blbý to nevyužit...😉

@Kateřina Ostrá Katko, taky doufám, že jich co nejdříve přiletí celé hejno. Po tom kovidovem měsíci, co jsem nevyleze z domu, už mi celkem hrabe. 🛫🛫🛫

[/citace]

 

Ani nemluv. Já už zpoufalstvím koukám i na Egypt :D :D S cestovkou!! :D :D 

0 Citovat

Čo sa týka HES kódu, tak tu je dnešná oficiálna správa od obchodného partnera:

 Od 15. marca 2021 sú všetci cestujúci prichádzajúci do Turecka povinní vyplniť vstupný formulár pre cestujúcich na nasledujúcej webovej stránke https://register.health.gov.tr/ a to najneskôr  72 hodín pred odletom. Keď cestujúci vyplní formulár, bude mu pridelený kód HES. Cestujúci tak budú môcť používať svoj kód HES počas celej cesty a počas pobytu v Turecku. Vďaka kódu HES bude možné cestujúceho kontaktovať v prípade akéhokoľvek kontaktu s pacientom Covid-19 počas cesty a pobytu. Z tohto dôvodu je presnosť a aktualizovateľnosť informácií dôležitá.

Cestujúci sú povinní si vytlačiť správne vyplnený formulár alebo si ho stiahnuť do svojich mobilných zariadení a predložiť zamestnancom pri registrácií na letisku.

Ak cestujúci nemôžu predložiť vyplnený formulár pri registrácii, alebo nie je formular vyplnený pravdivo, registrácia (check in)  bude zamietnutá . Zároveň cestujúci môže byť sankcionovaný a bude mu zamietnutý vstup do Turecka.
Všetky ďalšie dôležité cestovné informácie / podmienky vstupu odporúčame vyhľadať na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR.

0 Citovat

789 napsal(a):

Čo sa týka HES kódu, tak tu je dnešná oficiálna správa od obchodného partnera:

 Od 15. marca 2021 sú všetci cestujúci prichádzajúci do Turecka povinní vyplniť vstupný formulár pre cestujúcich na nasledujúcej webovej stránke https://register.health.gov.tr/ a to najneskôr  72 hodín pred odletom. Keď cestujúci vyplní formulár, bude mu pridelený kód HES. Cestujúci tak budú môcť používať svoj kód HES počas celej cesty a počas pobytu v Turecku. Vďaka kódu HES bude možné cestujúceho kontaktovať v prípade akéhokoľvek kontaktu s pacientom Covid-19 počas cesty a pobytu. Z tohto dôvodu je presnosť a aktualizovateľnosť informácií dôležitá.

Cestujúci sú povinní si vytlačiť správne vyplnený formulár alebo si ho stiahnuť do svojich mobilných zariadení a predložiť zamestnancom pri registrácií na letisku.

Ak cestujúci nemôžu predložiť vyplnený formulár pri registrácii, alebo nie je formular vyplnený pravdivo, registrácia (check in)  bude zamietnutá . Zároveň cestujúci môže byť sankcionovaný a bude mu zamietnutý vstup do Turecka.
Všetky ďalšie dôležité cestovné informácie / podmienky vstupu odporúčame vyhľadať na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR.

 

Super, děkuji za informace!!

0 Citovat

Uvazuji na velikonocni obdobi o Albanii a zjistil jsem, ze se tam da dostat z Prahy s prestupem v Istanbulu se spolecnosti Pegasus. Letel bych pristi patek. Dnes jsem k velkemu prekvapeni zjistil, ze pro deti nejsou letenky v cene jako pro dospele, jak jsem zvykly u Ryanairu a Wizzairu, ale ze by deti platily jen minimalni castku (aktualne let do Tirany s prestupem v Istanbulu 95 euro pro dospeleho, ale dospely se dvema detmi za 119 euro, to je super). Jenze deti nemaji pas, jen obcanku a netusim, zda by to v Istanbulu na mezipristani stacilo. Do Albanie obcanka staci, ale co ten prestup v Turecku? 

0 Citovat

Chcel som napísať že jednoznačne pas, no keď to skúmam, mám pochybnosti

 

TWOV (Transit Without Visa):

Passengers with a confirmed onward ticket for a flight to a third country within 24 hours. They must stay in the international transit area of the airport and have documents required for the next destination.

 

Tak asi aj ten občiansky stačí

0 Citovat

Diky za nazor a prilozeny text, meli bychom cas na prestup 3,5 hodiny, tak snad by ta obcanka stacila, budu jeste patrat, Pegasus nema zadnou vhodnou infolinku, kde bych se primo zeptal (mozna ma, ale nenasel jsem). Diky.

0 Citovat

Není to lepší z Vídně bez přestupu? 

0 Citovat

Z Vidne jsem nasel na pristi tyden lety do Tirany pouze s Austrian airlines za mnohonasobne drazsi ceny, navic jsme ze severu Cech a do Vidne to mame 500 km. Do Vidne bychom pak leteli zpatky 3. dubna, to je zatim v nabidce primy levny let s Wizzair (pokud nebude zrusen).

0 Citovat

Tak jsem jeste vsude patral, jestli staci na prestupu v Istanbulu behem letu do Albanie jenom obcanka (viz. prispevky vyse) a je z toho takova detektivka. Povedlo se mi kontaktovat dopravce - Pegasus, ale ten napsal, ze to neni jejich zalezitost, at se obratim na urady. Psal jsem tedy na ceskou ambasadu v Turecku a ti mi odpovedeli, at se obratim na dopravce, pripadne turecke urady. Psal jsem jeste na letiste, ti mi ale odpovedeli ohledne plno veci, na ktere jsem se neptal (zavazadla a tak). Ale mezi radky jsem pochopil, ze kontrola dokladu pri tranzitu asi nebude, ovsem jisty si stale nejsem. Ale rekl jsem si, ze to risknu a koupim letenky do Albanie i dceram, ktere maji jen ty obcanky a od te doby nefunguje a neustale vypadava web Pegasu... Takze fakt napinave... :-)

0 Citovat

Suomi: stáhni si appku, ta funguje.

Zvažuju, že bych si to tady třeba o 14 dní prodloužil, kdy vidím, jak je doma teplo... :-)

0 Citovat

Já bych se nevracel do doby, než zruší ten nesmysl s okresy. Což bude tak půlka dubna ;-)

0 Citovat

Mirjur: Diky appku jsem si stahl, funguje. Jenze jsem behem nakupu letenky zjistil, ze deti plati stejne, jako dospeli a to uz je dost mimo muj planovany rozpocet. Vcera mi to na webu v jeden moment ukazovalo 95 euro za dospeleho a 119 euro za dospeleho plus dve deti. Ale ted pri nakupu mi to ukazuje aktualni cenu 119 euro za doapeleho a se dvema detmi k tomu klasicky trojnasobek, tedy 357 euro. Tak skoda. Pisu po vsech moznych uradech kvuli te obcance na prestupu a nakonec to ztroskota na necem jinem.

Jo jo, nevracej se zatim, pokud nemusis, tady v CR je aprilove, denne snehove prehanky a zima, neni o co stat... :-)

0 Citovat

@suomi... A nedalo by sa ísť osobne na letisko pred odletom Pegasus a normálne to tam s nimi skúšobne skontrolovať na prekážke?

0 Citovat

tonic: pokud mas na mysli tu cenu letenky, tak to byla moje chyba, ze jsem si myslel, ze deti plati jen nejakou drobnou castku, naklikaval jsem to v rychlosti na vylete v lese v kopci, cestou se vyhybal blatu, nemel jsem na to klid a chybne jsem tam neco vyhodnotil. Cena i za deti je stejna jako za dospele, jako vsude jinde. Vsak mi to take bylo divne, ale veril jsem tomu. Pokud mas na mysli to, jak jsem resil, zda mohou deti prestupovat na letisti v Istanbulu jen na obcanku, tak to bych se sice mohl ujistit u prepazky pred odleten, ale kdyby mi nahodou rekli, ze ne, tak to by bylo hloupe najednou detem zrusit zapocaty vylet. Takhle jsme to zkratka vzdali, 357 euro za lety do Tirany nedame, to si radsi usetrime penize na nejakou vetsi akci v lete, toto mel byt jen takovy mensi jarni vylet.

0 Citovat

Tak teď čumím jak puk, naprosto bez problémů a zdarma jsem si u Pegasu posunul zpáteční let o 3 týdny... čekal jsem, že budu muset zaplatit novou letenku a původní nechat propadnout. Takže nízkonákladovka, ale palec nahoru! 

0 Citovat

@Mirjur, kdyby si potom v krátkosti mohl nastínit tvůj itinerář, jestli tam máš auto, nebo s Pegasem i preletavas, teď jsem pochopil, že jsi v Antalyi. Hodně mě láká i ten kurz liry méně než 3kc. Turecko se mi jeví jako jediná schůdná možnost na jaro. Zase teď to asi na koupání tam asi nebude. 

Uvažoval jsem odletět s Pegasus z Prahy nebo Vídně za cca 55e na Sabihu buď konec dubna nebo v půlce kvetna, hned přeletět do Ankary za babku, zajímá mě, jak se to město po deseti letech, co jsem tam nebyl vyviji, vrátit se na Sabihu a dalším letem do Kayseri kvůli Kapadokie, potom do Antalye a zpět pro jistotu asi do Vídně, tak na 2 týdny aspoň. S Pegasem si nakombinovat tak 6-8 letu. Věřím jim, vždy jsem byl spokojený, používal jsem je i na lety do Kyrgyzstánu a i jejich místní odnož na lety do Osh.

0 Citovat

mirjur napsal(a):

Tak teď čumím jak puk, naprosto bez problémů a zdarma jsem si u Pegasu posunul zpáteční let o 3 týdny... čekal jsem, že budu muset zaplatit novou letenku a původní nechat propadnout. Takže nízkonákladovka, ale palec nahoru! 



...no neříkala jsem to? Někdy cena neznamená všechno a nízkonákladovka není vždy ta nejhorší volba ;) 
Posunout odlet zpět kvituji s pochvalou! :)

0