Ahoj, jste teď někdo (nebo byl jste) v poslední době v Istanbulu? Pokud ano, jak to tam vypadá ohledně covidu? Přemýšlíme, že vypadneme na prodloužený víkend, s testem počítáme, jen nás zajímají ty opatření. Na internetu jsme se sice spoustu věcí dočetli, ale osobní zkušenosti jsou osobní zkušenosti. Díky moc ☺️  .

Istanbul vs. covid

Založila ve fóru Cestujlevne.com

@Miguelas: Itinerář mám dost podobný. Pegasus Praha-Istanbul (a zpět). V Istanbulu jsme byli 3 noci, jen v historickém centru. Pak jsme letěli do Kayseri (Kappadokie) na 2 noci v Göreme, půjčeno auto. Pak přelet do Antalye, půjčeno auto na 14 dní. O víkendu výlet do Side, v neděli přejezd do Kemeru, kde jsem začal home office. Další víkend (tento) výlet autem do Pamukkale, Laodicea a Aphrodisias, 1 noc v Pamukkale. Návrat do Antalye a ubytování na další týden. No a rozhodnutí prodloužit pobyt až do půlky dubna. Po tu dobu budu mít stále home office, takže na 99% budeme už jen v Antalyi, auto asi v pátek podle původního plánu vrátím a další výlety ani neplánuji. Ledaže by někdo věděl o něčem, co by stálo za to navštívit o víkendu v rozumném dosahu z Antalye? Ty přelety jsou tady opravdu levně, okolo 500-600 Kč za 1 směr. Ale ta menší města vzájemně moc propojena nejsou, jen některá, když tak se musí přes Istanbul.

@Katka: děkuji, snad to nějak půjde vydržet :-)

0 Citovat

@Mirjur díky, plánoval bych to stejně, ale bez auta a bez IST, mám to tam už kromě toho Kayseri autem vše projete z minulých cest. Otázka je, jestli nestojí za to se třeba na den nebo dva zastavit právě v Kayseri, podle mapy z letiště do města dojdeš i pěšky a čert ví, jestli v Goreme budou stačit bez auta tak 2 dny. Nedokážu odhadnout, jestli se tam už dá koupat nebo se lidi aspoň opalujou na plazi. Užij si to tam...

0 Citovat

mirjur napsal(a):

@Miguelas: Itinerář mám dost podobný. Pegasus Praha-Istanbul (a zpět). V Istanbulu jsme byli 3 noci, jen v historickém centru. Pak jsme letěli do Kayseri (Kappadokie) na 2 noci v Göreme, půjčeno auto. Pak přelet do Antalye, půjčeno auto na 14 dní. O víkendu výlet do Side, v neděli přejezd do Kemeru, kde jsem začal home office. Další víkend (tento) výlet autem do Pamukkale, Laodicea a Aphrodisias, 1 noc v Pamukkale. Návrat do Antalye a ubytování na další týden. No a rozhodnutí prodloužit pobyt až do půlky dubna. Po tu dobu budu mít stále home office, takže na 99% budeme už jen v Antalyi, auto asi v pátek podle původního plánu vrátím a další výlety ani neplánuji. Ledaže by někdo věděl o něčem, co by stálo za to navštívit o víkendu v rozumném dosahu z Antalye? Ty přelety jsou tady opravdu levně, okolo 500-600 Kč za 1 směr. Ale ta menší města vzájemně moc propojena nejsou, jen některá, když tak se musí přes Istanbul.

@Katka: děkuji, snad to nějak půjde vydržet :-)

 

A co Efes? Trojka?

Užívejte, domů se teď fakt nevracejte 🙈😁

A pošli, prosím, do skupinového chatu nějaké letní plážové 🍸 fotky 🙏🙏

0 Citovat

Neřekl bych, že přímo v Kayseri se dá něco podnikat. Letiště je prakticky ve městě, ale je to tím, že to město je strašně roztahané na velké ploše. Spousta několikaproudových silnic, sem tam nějaký barák, sem tam nějaký obchod... nic zajímavého jsem neviděl. A nudná rovina k tomu. Takové typické stepní město. 

Na Goreme 2 dny stačí, i bez auta, pokud se omezíš jen na Goreme a nejbližší okolí. Případně se dá použít taxi nebo na hotelu domluvit soukromé auto s řidičem.

A na koupání to tady zatím moc není, ani na opalování na pláži. Hlavně ale proto, že ještě nezačala sezóna (je až od dubna) a spousta pláží je ve "výstavbě", upravují se, uklízí... prostě se na nich ani ležet nedá. Ale pár jednotlivců už jsem ve vodě viděl.

0 Citovat

Kateřina Ostrá napsal(a):

A co Efes? Trojka?

Z Antalye? Jak? Mě napadl Marmaris a ty poloostrovy okolo něj, ale už to je hodně daleko, a Efes je ještě mnohem dál (400, resp. 700 km)...

0 Citovat

@Mirjur díky, Kayseri vynechám. Antalya je má oblíbená, více než Alanya nebo Side. Ceny v marketech teď nízké, kebab na ulici za babku a s ayranem nemá chybu. Hotely na duben/květen i pod 10e na noc. Jen s tím vínem je problém, já kupoval přímo v Antalyi v přístavu dole jak sejdes všechny schody, byla tam taková bouda a baba měla flašky červeného na zemi za slušnou cenu, jen tam byl ten známý problém s korkem a otvíráním bez vývrtky. Kdyby mi někdo platil za HO, jsem v Turecku klidně celou zimu. Pro jistotu bych se nespokojil s wifinou a koupil mistni datovou turistickou simku od Vodafonu. Bude mě pak zajímat, jak vyřešís PCR test při návratu... Všechno dobre ti přeju.

0 Citovat

...a fotky nepošle, krkoun jeden 😕😁 

0 Citovat

Martin Vícha napsal(a):

...a fotky nepošle, krkoun jeden 😕😁 



Pošle, jen mu to trvá :D :D 

Mirjure - autem! 400 - 700 km, co to je? :D

0 Citovat

@Mirjur, s Efesem bez auta (které už vracíš) bych to neviděl, leda že by Kačka myslela pivko. Neviděl bych to teď ještě na obrážení letovisek typu Oludeniz, Fethiye, Marmaris, když koupací sezóna není. Já to tak kdysi jel autem, že Sabihy přes hory do Pamukkale, pak všechna letoviska viz výše a přes Izmir celonoční přejezd do IST a vrácení auta, pěkná zabíjačka. 

Dobrá byla linka FR Bratislava-Dalaman, půlku dovolené si udělat v Marmarisu a druhou ve Fethiye. Tehdy jsem zaváhal a teď ta linka na letošek není vypsaná vůbec, nebo snad jen z Anglie nebo Irska, nechce se mi to hledat.

0 Citovat

Z Antalye urcite vylet na Termessos, a pak oblast Olympos/Cirali, ale tam jste asi byli, pokud jste bydleli v Kemeru...jinak Fethiye a okoli je skvela volba, vubec cela Lykijska stezka..

0 Citovat

Turecko máme teď pro Čechy jen s prokázáním negativního PCR testu a jinak pohoda a bez omezení pohybu ? Nemám ještě nic na duben a něco bude must :-) 

0 Citovat

Iva Kuthan: Díky, to by šlo. Kolem Termessos jsme dnes jeli z Pamukkale, Olympos jsme nebyli, protože na to nebyl čas. Taky to není autem daleko. A bohužel mám trochu problém s ženou, je jí zatěžko udělat pár kroků, pokud to není ve městě okolo obchodů... :-), takže Lykijská stezka asi nehrozí.

Katka: stačilo mi to Pamukkale, necelých 300 km... to je na víkend tak akorát. :-)

Danny: přesně tak. V Turecku žádná omezení (na rozdíl od místních). Akorát druhotně se to může projevit třeba tím, že jsme přijeli dnes večer po výletu do hotelu v Antalyi a zjistili jsme, že nemáme co jíst a pít, protože je neděle a večer k tomu... všechno zavřeno. Naštěstí se nad námi v hotelu slitovali a něco vyštrachali... Holt nás nenapadlo si nakoupit cestou, když to ještě šlo.

Miguelas: díky.

Martin Vícha napsal(a):

...a fotky nepošle, krkoun jeden 😕😁 

Já mám hlavně problém, že fotím foťákem a z něho to dávat na FB je obtížné. :-(

0 Citovat

@danny někde před pár dny proběhly famy, jako že jedna paní povídala, že dokonce vstup po jejich rozvolnění bude i bez PCR testu. Omezení pohybu tam určitě nebude a pokud náhodou ano, turisté jsou z pochopitelných důvodu z tohoto vyňati. Maximálně možná to používání HES kódu, což je bez problémů.

0 Citovat

Posílám report ze Side Od včera razantní úbytek ruských hostů. Důvodem je zákaz charterových letu z Ruska, který nařídil Putin kvůli narůstajícím počtům covid pozitivních v Turecku. Takže do konce května se nabízí navštívit liduprazdnou riviéru a udělat si výlety. V našem hotelu s kapacitou 1100 lidi bylo minuly tyden cca 500 a teď je cca 100 lidi. Tady covid je minimálně ( na rozdíl od Istanbulu), kromě víkendů vše otevřeno. Jinak v Praze při odletu chtěli  PCR test v angl a potvrzení o Hes kódu. V Turecku už nic nechtěli vidět . Zpet testy nevyžadují, ale uvidíme. Ve státních nemocnicích za nej požadují směšnych cca 12 euro/ PCR test.

 

 

 

 

 

 

0 Citovat

@mirjur ,tak si to tam uzij jeste , ja jsem byl ted  3 dny na plazi u me v Irsku jsem i trosku opaleny (bylo azuro bez mracku ) dokonce jsem vlezl i do more ,odhaduju tak 12 stupnu voda  V Beskydech jsou vanoce zachranovali  5 turistu ze snehu -)

To Turecko me zajima ,na kveten mi Ryanair zrusil letenku do CR posunul jsem to zadarmo , ale Turecko by pripadalo az na cerven a podle toho jak s testy

@Rosm  AG  na odlet  z CR nestaci ? a pak pripadne tam kdyz je  za 12 euro ?  A  muze byt i ze slin ? Spejle v nose nemusim a z krku  by to nedopalo pro toho co by mi to delal dobre -) Ta riviera  by treba v pulce cervna mohla byt zajimava , koncem kvetna to nevyjde  to se vracime s zenou do Irska  (pokud do toho nehodi nekdo zase vidle a vubec do CR priletim )

0 Citovat

Mikire, do Turecka bohužel zatím jen PCR testy. To spíš věřím, že Řekové budou rozumnější. Ale pokud na Turecku trvas, FR má dobré ceny z Dublinu do Dalamanu, začíná se v červnu, pokud tu linku nezariznou.

Otázka je, jestli zákaz charteru z Ruska souvisí s nárůstem covidu, jestli je Putin netrestá za to, že se bratrickuji s Ukrajinou. Nebo jako trest za přílišnou angažovanost v Sýrii.

0 Citovat

Miguelasi , prave ten Dalaman  jsem myslel ,na Turecku netrvam ,ale mam pocit ,ze je to jedna ze zemi, ktera se to bude snazit na leto zjednodusit , verim ze to zjednodusi  Chorvati a  Bulhari  a zdaji se mi  i ti Turci  Rekum po tom co predvedli loni a co vymysleji pro Brity s vlastnim covidpasem  moc neverim ,Spanele zatim pod natlakem ustoupili s rousek na plazi  a pri koupani ,myslim pevninske Spanelsko  ,na Kanary v lete nechci mozna  Baleary , nebo treba Malagu  V Portugalsku jsme  taky byli uz vicekrat  ,kdezto Tureckou riveru vlastne nezname Na terminu taky nejsme zavisli ,ale spis budu volit neco bez prestupu  a to pak znamena  bud odlet  z  Dublinu , nebo Prahu , pripadne  Bratislavu , Viden , Berlin , Wroclaw nebo Katovice ci Krakow Hodne bude zalezet co vymysli Irsko pro navrat 

0 Citovat

Přátelé, za mě s Pegasus absolutní spokojenost, vždy na čas, personál v pohodě a na rozdíl od Ryan jsem se necítil jako nechtěný v dobytčáku. Letěl jsem s nimi za poslední tři roky asi sedmkrát a vždy v pohodě, jak tu někdo psal, nic neodpadlo, všichni jsme vždy přežili. Cenu chlastu na palubě asi nemá smysl řešit, těch pár hodin v žíle vydrží i alkohol z letištního Sparu, takže kdo to vyloženě potřebujete, není se čeho bát .-)   

 

0 Citovat

Jsem teď taky v Turecku, a podle všeho to vypadá, že Turci ani antigenní testy nedělají, nebo aspoň nikdě je nenabízejí. PCR dělají a za směšné peníze oproti nám.

 

mikir napsal(a):

@Rosm  AG  na odlet  z CR nestaci ? a pak pripadne tam kdyz je  za 12 euro ?  A  muze byt i ze slin ? Spejle v nose nemusim a z krku  by to nedopalo pro toho co by mi to delal dobre -) Ta riviera  by treba v pulce cervna mohla byt zajimava , koncem kvetna to nevyjde  to se vracime s zenou do Irska  (pokud do toho nehodi nekdo zase vidle a vubec do CR priletim )

0 Citovat

Petr Mach napsal(a):

Přátelé, za mě s Pegasus absolutní spokojenost, vždy na čas, personál v pohodě a na rozdíl od Ryan jsem se necítil jako nechtěný v dobytčáku. Letěl jsem s nimi za poslední tři roky asi sedmkrát a vždy v pohodě, jak tu někdo psal, nic neodpadlo, všichni jsme vždy přežili. Cenu chlastu na palubě asi nemá smysl řešit, těch pár hodin v žíle vydrží i alkohol z letištního Sparu, takže kdo to vyloženě potřebujete, není se čeho bát .-)   

 

Tak za  3 roky  7x neni zase az tak  uplne na vyhodnoceni  ja mam Ryan za  3 roky vic jak 100 x a to je v tom lonsky  covid rok  s 25 lety  a jako v dobytcaku jsem se nikdy necitil ,ale nezatracuju Pegasus a klidne ho pouziju ,kdyz to bude vyhodne 

Priorita jsou ted pro mne testy  jednak jake , preferuju ze slin  a pak cena ,letos jsem letel teprve jednou po Novem roce z CR do Irska  a to jeste testy nemusely byt , jen 14 dnu karantena  V kvetnu pokud poletim do CR tak asi nejaky test budu muset podstopit tak to bude premiera ,ale na leto,bych  rad  abych se temhle nesmyslum vyhnul  

0 Citovat

S Pegasus jsem více než spokojen. Jak píše Mikir, nemám problém ani s FR, se kterým mám taky pár stovek letů. Možná si někdo na začátku mohl jako dobytek připadat (při běhu k letadlu, aby bylo okno), na druhou stranu, dnes tu éru považuju za "zlaté" časy. Pořád pokud mohu srovnávat, při problémech FR nadřazuju nad Wiz, kdy náhradní bus FR přijel a Wiz měli smůlu. A nikdy nic horšího než divert z Krakova do Rzeszowa mě nepotkalo. Opakuju, na stovkách letů po Evropě.

0 Citovat

Mikire, zkus radši Pegasus, fakt jiná liga proti Ryanu; např sedačky s velkým prostorem na nohy, kromě 55cm kufru do letadla je možné ještě další male zavazadlo, ještě se mi nestalo; ze by někomu dělali pakarnu u vstupu do letadla. Navíc odbavene kufry posílají automaticky do cílové destinace, takže bez vopruzu při tranzitu. Nnehejbaji moc s cenami, takže si můžeš koupit v pohodě letenku par dni před odletem -doporucuju ji koupitdriv, daji se měnit.Dalaman a jeho pobřeží je nádherné; ale myslím, ze s tvým budgetem bys měl letět do Antalye. Ja kupuju hotely zásadně přes něm CK na booking nekoukej, koupíš fajn hotel 5*Ai za 30 euro v Side nebo Beleku a už tě nikdo na Kanarech neuvidi. Na booking nekoukej ten je moc v Turecku drahej. Testy do června třeba zruší .. Možná tady nebudou Rusové ani v červnu, prý se rozhodnou ke konci května, podle momentální situace s covidem v Turecku. Nezkoušel jsem ještě tureckou CK - etstur.com.,tam mají úplně nejlepší ceny...

0 Citovat

My jsme letěli s Pegasus jen jednou, 1.-10.6. 2018:  Praha/Ist.Sabha/Antalya  a zpět.  V Praze měřili u gatu kufry do letadla (hlavně skořepiny), co se nevešlo do jejich rámečku, si museli lidi připlatit.  Jinak vše proběhlo na jedničku. Z Ist. létají do Ant. každou chvíli, takže při zpoždění letu z Prahy není problém doletět do cíle. V Antalyi jsme přistáli asi v 10 hod. večer a měli jsme předem objednaný "shuttle" do Side - jeli jsme sami dva za 25E (poté jsme si ho objednali i zpět). Bydleli jsme v hot. Kleopatra Beach v centru historického Side, ubytování jsme objednávali napřímo jen několik dnů předem, cena 2-l  pokoje za 9 nocí byla cca 5000 Kč.  Počasí (20-25 st) i voda na koupání byly po celou dobu, na 1 den jsme si půjčili auto (výlet Aspendos a přehrada) a koupili si 2-denní výlet do Kappadokie. Byla to jedna z našich nejhezčích a nejlevnějších dovolených.

0 Citovat

Taky docela zvažujeme. Jelikož máme rádi apartmány (i v hotelu), jsou tam, jak koukám, dost pěkné včetně slušných kuchyní, tedy předpokládám, že si tam člověk i něco může uvařit (něco dětem a tak). Jaká je tam vůbec dostupnost běžných potravin, jako máme u nás? Předpokládám, že v těch letoviscích supermarkety budou běžně, abych se nemýlila :D All in nechci, to moc svazuje.

0 Citovat

Bezne potraviny zozenes len na ciernom (neni som velky rasista, tak po spravnosti na afroamerickom) trhu. Nabal si pasteky.

Pane boze, kam ten svet speje.

Stay home, stay safe, save lifes

0