Víza Írán - aktuální postup, jak získat a další basic rady (2023)

Založila před 21 dny Rorýs ve fóru Víza, odletové taxy, upozornění

Ahoj, třeba tenhle "recept" někomu ušetří čas a nervy při pátrání a čekání, jako nám. Píšu návod polopatě tak, jak bych si ho přála najít já. :D Aktualizováno k 27.1.23 po absolvování 10denní dovči. 

Hlavní info :
Již nelze získat víza po příletu na letišti v Íránu tzv. VOA (visa on arrival), a to prý někdy od dob konce covidu. (Na mzv.cr je o tom zatím psáno neaktuální info, tak pozor). N ěkdo někde na blogu psal, že se mu VOA získat podařilo (pravděpodobně v létě 2022), ale podle jeho slov měl trochu namále a nestojí to za ten risk, že vás otočí na patě a letíte dom.

Aktuálně 16.1. nám při příletu zaměstnanec letiště řekl, že pokud víza nemáme, můžeme si je jít vyplnit na přepážku. My je měli z ČR, tak nevíme, jak by to dále probíhalo... Podle všeho tedy voa pravděpodobně opět získat lze. Jak ale píšu výše, z domova je to levnější, jistější a ušetříte si spoustu nervů s často velmi špatnou angličtinou místních. 

Vždy si zkontrolujte aktuálnost informací zde uvedených, mohou se měnit a neručím za to. :) Info je aktuálně platné pro leden 2023.

Jak postupovat pro získání víz? 

 • Pokud chcete trochu ušetřit, vykašlete se nákup víz přes zprostředkovatele nebo agentury (např. stránka 1stquest). Účtují si klidně 50 % a více z oficiální ceny víz nebo cestovního pojištění navíc. 
  (Na co je však stránka https://iran.1stquest.com/ dobrá, tak na hledání spojů mezi městy, pro srovnání cen vnitrostátních letenek, ubytka, zážitků pro turisty).  
 • Ceny víz jsou odlišné podle toho, v jaké zemi byl vydán pas (většina Evropanů včetně ČR to má za 50 eur/os).
  > Pokud jste jiná národnost, napište/zavolejte na ambasádu a zeptejte se na výši ceny.
  > Tady https://www.visitouriran.com/blo...-visa-fee/ je odkaz na jednu z agentur poskytujících víza. !!!Ceny jsou zde uvedeny s přirážkou minimálně 50 %, jak jsem již psala výše, takže pouze pro představu a správnou cenu si zjistěte ideálně přes ambasádu.

  Postup:
 • Zde: https://evisa.mfa.ir/en/ oficiální stránka, kde vyplníte jednoduchý dotazník.
 • Je potřeba uvést kontakt na někoho místního - tel. číslo a adresu.
  >Vyřešili jsme to tak, že jsme tam opsali číslo a adresu ubytka na první noc. Z ubytka nám na dotaz použití jejich údajů přišel e-mail, kde se vyjádřili spíše zamítavě. Přesto jsme ho uvedli a ve výsledku s tím nikdo neměl žádný problém. 
  >Pokud máte někoho známého/průvodce/rodinu, s jeho souhlasem uveďte jeho údaje.
 • Kolonka povolání - já napsala student a zatím v pohodě, občas prý mají problém s příliš nekonkrétním popisem pozice a asi bych neuváděla povolání jako soldier (možná to bude dotazováno u výslechu na místě před vstupem do země). 

 • Fotky pasu a obličeje :
  - Fotky nemusí být profi, bohatě stačí vyfotit doma proti bílé zdi.
  - Bílé pozadí fotky je podmínkou.
  - Rozměry jsou tam napsané a lze si fotku i zkontrolovat vložením do zkušebního rámečku, je tam také spousta ukázek, jak má foto vypadat.
  - Upravit fotku lze na dané rozměry ve photoshopu a možná i v malování.
  - Ženy mohou mít náušnice, jemné líčení, linky a odkryté vlasy (doporučuju je ale zkusit schovat za ramena a k tomu třeba rolák nebo aspoň tričko zakrývající klíční kosti).
 • Po vyplnění a odeslání dotazníku vám přijde potvrzení na e-mail, kdy z odkazu a po vložení čísla žádosti z e-mailu jde kontrolovat stav žádosti.
 • Zkontrolujte si vyplněné žádosti a nelekejte se, pokud bude vaše fotka nějak šejdrem.
  > Dokud je mezi vámi a hranou rámečku alespoň 1 mm, tedy je vám vidět celá hlava, tak je to v pořádku a nemusíte kvůli tomu šílet a víza vyplňovat znovu - vlastní zkušenost. (Dole ukázka)

 • Platba za víza:
  - Zaplacení víz je přes účet a stálo nás to 50 eur/osoba (leden 2023).
  - Platbu zaplatíte v eurech po vyplnění dotazníku a obdržení potvrzovacího e-mailu přes IBAN uvedený na oficiálních stránkách zde:
  https://czech.mfa.gov.ir/en/news...mhW6EFDIjM
  - V zadání platby stačí pouze uvést "VISA - příjmení" do poznámky, žádné VS ani jiné symboly se nepoužívají (možná se to časem změní, kontrolujte si aktuální info).

 • Vyzvednutí víz:
 • Až vám přijde potvrzení o schválení víz (granted) nebo si toho všimnete po otevření odkazu z mailu, musíte si víza osobně vyzvednout v Praze na ambasádě. Je nutné se předem ohlásit nejlépe telefonicky a domluvit si den a čas, kdy si víza přijdete vyzvednout. 

  • S sebou na ambasádu potřebujete jen pas a vytištěné potvrzení z banky o zaplacení vízového poplatku.  
    Adresa ambasády:
    Na Hřebenkách 2371/70
    Praha 5 - Smíchov - 150 00
   Kontakty na ambasádu:
   https://czech.mfa.gov.ir/en/gene...vices/9907

   Pokud na tuto ambasádu zavítáte, tak vchod je ten vpravo (plechové dveře) a až budete odcházet, dveře si otevřete béžovým "vypínačem" po levé straně. Až uvidíte, pochopíte. :D 
   /Kdo jste ze Slovenska, tak se musíte dostavit na ambasádu do Vídně./

Víza lze získat na maximálně 30 dní a pak prodloužit (nevím, kolikrát). Většinou vám je však nejspíš udělí pouze na přesně stanovený počet dní podle vašich letenek. Tedy například nám je udělili pouze na striktních 10 dní podle data zpátečních letenek, kde je 16.1. a 26.1. (Reálně přímo v Íránu však kvůli přestupu strávíme jen dní 9). 

Na víza můžete čekat různě dlouho (doslova dny až měsíce, běžně cca 10 pracovních dní), ale pokud spěcháte s vyřízením třeba jako my (žádost jsme odeslali 2.1.23 a 16.1.23 odlétáme), není problém zkusit zavolat přímo na íránskou ambasádu v Praze. Je tam moc milá paní, která se nám snažila ihned pomoct. Jen pozor na pracovní dobu (dole na obrázku). Přijeli jsme tam dnes (13.1.23) a na místě nám víza předala již schválená. Museli jsme pouze doložit pasy a že jsme víza zaplatili (výpis z BÚ). Během půl hoďky jsme mohli jít. 

 • Cestovní pojištění (CP)
 •  Pokud máte pojištění z domova, je nutné, aby bylo přeloženo do angličtiny a bylo tam vysloveně napsáno, že platí na území Íránu.
  - Často taky prý CP ze zahraničí Íránci nechtějí uznávat a "donutí" vás si koupit to jejich po příletu na letiště.
 • Na místě na letišti je tedy možnost zakoupit jejich pojištění za 12-20 eur/os.
 • Aktuální zkušenost z 16.1., že kromě ambasády nikoho žádné pojištění v Teheránu na letišti nezajímalo. Možná kdybychom se na něj vysloveně u kontroly víz zeptali, tak by nás pro něj poslali na nějakou oficiální přepážku. Po kontrole víz již absolutně nikdo zdejší nechápal, co znamenaji slova travel insurance, health care ani nic podobného. Dokonce nás pro něj poslali na 'domácí' letiště Mehrabad, kde samozřejmě též nikdo neměl ani tušení, co to meleme.
 • Shrnuto, mít pojištění z domova a případně se ptát na přepážce hned u kontroly víz. 
 • V nynější době prý CP z letiště vypadá jako malá knížečka viz komentáře. Dole na obrázku je ukázka CP nějakého turisty, jak asi pojištění vypadá. Je to z listopadu 2015, ale nepředpokládám, že by se toho moc změnilo. Obecně není moc nikde dohledatelné, jaké jsou podmínky CP koupeného na letišti. 

  >Suma sumárum, nikoho k ničemu nenabádám a nejlepší volba je asi mít oboje - jak z domova, tak případně k tomu i to z letiště.

 • COVID
  - Aktuálně lze do země cestovat buď  s očkováním  (alespoň 15 dní od druhé dávky/jednodávkovky) nebo s PCR  testem ne starším 72hodin pro neočka.
  - Tamní kontakt mě však informoval, že od ledna opět začali vyžadovat obojí současně, tak máme pro jistotu obojí.
  - Kontrola dokladů je však prý spíše na oko. 
  /Aktuálně 16.1. a 27.1.23 na cestě tam ani zpět doslova nikdo nikde nic nekontroloval. Přestup byl v Istanbulu./

 • Drozd
  Sice dobrovolné, ale doporučuji si radši vyplnit.

 • SIM karta
  - Koupit na letišti, není to nic přepáleného prý. Žlutý stánek v hale. Cca 7 eur/10 GB a 10 eur/20GB. Nahrají vám zde i funkční VPN. Během 10minut odcházíte s funkční simkou a daty. Pozor, internet je tu opravdu špatný a bez VPN nejde většina západních socsítí. Hlavní appkou pro komunikaci je telegram. Net a data nejlépe šly na okrajích větších měst. 

 • Appky:
 • Telegram - něco jako whatsapp, funguje tu asi nejlépe hned po smskách.
 • Maps.me -  nutné předem postahovat mapky. Přiblížením na Teheran, Mashad, Tabriz, Hormuz a kliknutí na "stáhnout..." byste měli mít postupně komplet mapu. 
 • Tehran metro map -  fajn na orientaci, aktuálně nejezdí růžová linka a nevíme, kdy bude opět.
 • Snapp  - stáhnout ještě doma na netu, v appstore ani googleplay není.
 • Tripadvisor  - databáze míst k navštívení, tours, nabídka ubytek,...
   
 • Měna:
 • Aktualni kurz měny je 420-450 tisíc rijalů za 1 euro. Mění se to klidně každých pár dní. Na to si dávejte pozor, pokud budete muset nebo chtít směnit na ulici. Ve výsledku i kdybyste smenili za opravdu velice špatný kurz, pořád je pro nás tato země extrémně levná a nijak výrazně na tom neproděláte.
 • Na letišti je kurz v tomanech (cena *10 a máte rijaly) a je to zpravidla přívětivý a správný kurz. 

Tak snad to je vše a případně se ptejte v komentářích nebo v SZ. :D

Průběžně se pokusím aktualizovat podle dalších zkušeností, po příletu atd. 

TADY je odkaz na první část cestopisu s praktickými radami :) https://www.cestujlevne.com/cest...Z2aqyEUZeI


ambascas.png
fotoviza.png
iran-pojisteni.webp

10

E-viza jsem si zařizoval pokaždý, kromě své první cesty do Íránu. Místo tříhodinové čekačky na vízum po příletu (v příjemný dvě hodiny ráno) jsem během pěti minut prošel všema kontrolama a ještě ušetřil 30 EUR proti VOA. Pojištění léčebných výloh mám u karty, cosi jsem si vytiskl, abych měl nějakej papír s nápisem insurance v ruce a vždycky to stačilo. Kurs na letišti bývá dost mizernej, někdy zkouší dokonce oficiální kurs (LOL). Datová karta je tam levná, beru ji hned na letišti. Pokud by někdo potřeboval dopředu koupit vnitrostátní letenky nebo jízdenky, můžu zařídit.

1 Citovat

Jen je možný, že při první návštěvě vám SIM kartu nedovolí koupit hned po příletu, protože údajně chvíli trvá, než se vaše údaje nahrají do systému. Jde to až druhý nebo třetí den. Při dalších návštěvách už by to mělo být ok.

0 Citovat

Diky za info. 🙂

Jen otázka k těm simkam... Vy si berete náhradní mobil na jejich simku, máte dvousimkovej mobil nebo si prostě vyndate českou a máte jen iranskou? Díky :) 

0 Citovat

Českou kartu mám jako eSIM (virtuální) a do slotu v telefonu dávám vždy místní SIM kartu. Když se ještě nepoužívaly eSIM, tak jsem měl dualSIM telefon.

1 Citovat

A máte prosím ňáký tip na směnárny, kde vyměnit v různých městech? Četla jsem, že máme jít vždy tam, kde smenuji místní. :D

 

0 Citovat

Vymění ti na každém větším náměstí. Nikoho nemusíš hledat, oni si tě najdou sami. Jejich kurz se výrazně neměnil, byl příjemný ve srovnání s bankou/směnárnou. Také nás nikdo nenatáhl kurzem, počtem bankovek, falešnou bankovkou či jiným způsobem. Jen se připrav na to, že budeš mít stoh bankovek :-)

0 Citovat

Jáchym napsal(a):

Jen je možný, že při první návštěvě vám SIM kartu nedovolí koupit hned po příletu, protože údajně chvíli trvá, než se vaše údaje nahrají do systému. Jde to až druhý nebo třetí den. Při dalších návštěvách už by to mělo být ok.

kupoval jsem hned na letisti… sice jim to nejde moc rychle, ale da se koupit hned…. Kdyby nekoho zajimala nase cesta … pripadne dotazy rad zodpovim http://tygrlive.blogspot.com/201...estan.html

1 Citovat

Rorýs napsal(a):

Diky za info. 🙂

Jen otázka k těm simkam... Vy si berete náhradní mobil na jejich simku, máte dvousimkovej mobil nebo si prostě vyndate českou a máte jen iranskou? Díky :) 

vozim druhy mobil… i pro pripad co kdyby

2 Citovat

Ok, diky :)
A ještě dotaz, funguje v Íránu stránka cestujlevne? :D

0 Citovat

Rorýs napsal(a):

A máte prosím ňáký tip na směnárny, kde vyměnit v různých městech? Četla jsem, že máme jít vždy tam, kde smenuji místní. :D

 

K tomu uhrazení tak můžeš poslat aj v českých korunách, aby to odpovídalo 50€. 
Určitě si stáhni VPN appku. 
S tím pojištěním to nikdo nic moc nekontroloval a pokud jseš student tak máš od uniqy roční pojištění cca za 500,- 

přesně jak řikáš směnárny jsou tam kde jsou místní.

 

1 Citovat

ad pojisteni: v nasem pripade (zari 2022) je teda nejvic zajimalo prave to pojisteni. Pritel mel jak rocni pojistku na snad cely svet tak jeste jednorazovku od Axy, ale tim jak tam bylo napsano world a ne vyslovne Iran tak smula a musel si koupit to jejich na letisti (asi 20EUR). Ja si nechala od moji pojistovny (mam nejake to rocni pojisteni k uctu od Sporky) poslat potvrzeni, kde bylo napsano ze jsem pojistena na celem svete, vcetne Iranu, a z toho byli nadseni.

VPN urcite, ale pokud vlada jeste porad blokuje mobilni net kazde odpoledne/vecer, tak to stejne na datech moc nepomuze :D 

0 Citovat

Rozhodně si stáhni několik VPNek. Já měl tři free VPN a dvě zcela nepoužitelné, jedna když se chytla, tak makala super. Nefungovala mi Expess (ta se mi nechytla ani v Číně), TunnelBear (ta mi jela v Číně). Fungoval ProtonVPN. Bez VPN je vše sázkou do loterie.

1 Citovat

Vláda zablokovala veškeré sociální sítě a SIM kartu jsme kupovali pod eskalátory v letištní hale.

1 Citovat

Aya napsal(a):

ad pojisteni: v nasem pripade (zari 2022) je teda nejvic zajimalo prave to pojisteni. Pritel mel jak rocni pojistku na snad cely svet tak jeste jednorazovku od Axy, ale tim jak tam bylo napsano world a ne vyslovne Iran tak smula a musel si koupit to jejich na letisti (asi 20EUR).

Prosimte a nemate nekde fotku nebo nepamatujete si, jak pojištění vypadalo? :) Bylo stejné jako tohlee?? :D


117152-560w.webp

0 Citovat

My jsme měli jednorázové pojištění od pojišťovny AXA.

0 Citovat

Rorýs napsal(a):

Diky za info. 🙂

Jen otázka k těm simkam... Vy si berete náhradní mobil na jejich simku, máte dvousimkovej mobil nebo si prostě vyndate českou a máte jen iranskou? Díky :) 

Vozím si druhej telefon, kde mám menu v angličtině, vždycky jim dám telefon, ať mi tam všechno nastaví. Tento telefon pak slouží jako hotspot pro všechny ostatní účastníky zájezdu (manželka + synci)

1 Citovat

Rorýs napsal(a):

Prosimte a nemate nekde fotku nebo nepamatujete si, jak pojištění vypadalo? :) Bylo stejné jako tohlee?? :D

tyjo, fotku nemame, ale byla to nejaka zbesila mala knizecka (s popisem vsech moznych veci na co to slo uplatnit) s hodne divnym nazvem a podivnym logem.. nejaka third gate, nebo neco s letistem :D ale prodavali to hned vedle okynka kde jsme si vyzvedavali viza. 

nicmene jestli uz viza mate, tak je mozne ze tento krok preskocite, my si viza vyzvedavali az v Teheranu na letisti.

1 Citovat

Rorýs napsal(a):

Ok, diky :)
A ještě dotaz, funguje v Íránu stránka cestujlevne? :D

dobrá otázka :) nechám to prověřit. Bacha na logování přes facebook - já se třeba nemohl zalogovat do klíčovýho webu couchsurfing, přes kterej jsem komunikoval s místníma. Free vpn mi tam fungují dost nespolehlivě, to spíš využívám výpadků při filtrování blokovaných stránek.

0 Citovat

Rorýs napsal(a):

A máte prosím ňáký tip na směnárny, kde vyměnit v různých městech? Četla jsem, že máme jít vždy tam, kde smenuji místní. :D

 

Vyměnit se tam dá nejlépe v soukromých směnárnách nebo na ulici před nimi :) v nouzi i v hotelech, obchodech atd. Vždycky je dobý čeknout aktuální kurs na bonbast.com (bacha, mají to v Tomanech, takže připsat ještě jednu nulu).  Sice se asi nedostanete úplně na částku z bonbastu, ale proti ofiko kursu budete těžce ve vatě , dostanete (aktuálně) skoro 10x víc 

 

1 Citovat

Díky moc všem za info a super rady/tipy! :)

Ještě otázka teda... Jaká VPN appka se vám tedy ověřila nejlépe? 
Mám staženou NordVPN, ProtonVPN a PrivadoVPN

0 Citovat

theo2 Pištěk napsal(a):

[citace="Rorýs"]

A máte prosím ňáký tip na směnárny, kde vyměnit v různých městech? Četla jsem, že máme jít vždy tam, kde smenuji místní. :D

 

Vyměnit se tam dá nejlépe v soukromých směnárnách nebo na ulici před nimi :) v nouzi i v hotelech, obchodech atd. Vždycky je dobý čeknout aktuální kurs na bonbast.com (bacha, mají to v Tomanech, takže připsat ještě jednu nulu).  Sice se asi nedostanete úplně na částku z bonbastu, ale proti ofiko kursu budete těžce ve vatě , dostanete (aktuálně) skoro 10x víc 

 

[/citace] na to bych si dal pozor... výměna poblíž směnárny. 1. Fejk peníze 2. provokatér z govermentu 3. Pokud mate mistniho pruvodce, tak ten pozna, ktery vekslak je ok a neni to volavka

 

0 Citovat

theo2 Pištěk napsal(a):

[citace="Rorýs"]

Ok, diky :)
A ještě dotaz, funguje v Íránu stránka cestujlevne? :D

dobrá otázka :) nechám to prověřit. Bacha na logování přes facebook - já se třeba nemohl zalogovat do klíčovýho webu couchsurfing, přes kterej jsem komunikoval s místníma. Free vpn mi tam fungují dost nespolehlivě, to spíš využívám výpadků při filtrování blokovaných stránek.

[/citace] souhlas. Doporucuji od Vodafone za 199 Kc / den neomezena volani a data.

 

 

0 Citovat

Aya napsal(a):

[citace="Rorýs"]

Prosimte a nemate nekde fotku nebo nepamatujete si, jak pojištění vypadalo? :) Bylo stejné jako tohlee?? :D

tyjo, fotku nemame, ale byla to nejaka zbesila mala knizecka (s popisem vsech moznych veci na co to slo uplatnit) s hodne divnym nazvem a podivnym logem.. nejaka third gate, nebo neco s letistem :D ale prodavali to hned vedle okynka kde jsme si vyzvedavali viza. 

nicmene jestli uz viza mate, tak je mozne ze tento krok preskocite, my si viza vyzvedavali az v Teheranu na letisti.

[/citace] doporucuji pojisteni od Allianz, tan snad jedina krome Axa (uz jednoho cloveka vypekla...) pojistuje do Persie.

1 Citovat

Jáchym napsal(a):

Jen je možný, že při první návštěvě vám SIM kartu nedovolí koupit hned po příletu, protože údajně chvíli trvá, než se vaše údaje nahrají do systému. Jde to až druhý nebo třetí den. Při dalších návštěvách už by to mělo být ok.

fakta... veskere SIM karty jsou registrovane a goverment ma o Vasi poloze a pusobeni naprosty prehled. Tak to proste je. Takze Vodafone SIM s tarifem 199 Kc / den, viz ma odpoved.

0