Jak plánujete itineráře?

Založil David Eiselt před rokem ve fóru Co se nevešlo
6 odpovědí

Vzhledem k chystané 3 týdenní cestě po Japonsku si stále více pohrávám s myšlenkou, jak optimálně plánovat itinerář. Používáte či znáte nějaké aplikace, případně jaký postup používáte vy?

Má to každý stejně?
1) zjistit must-see místa
2) zjistit netradiční místa
3) udělat průřez vzhledem k vzdálenostem a způsobu dopravy
4) naplánovat cestu

Problematiku lze uchopit jak na celodenní návštěvu Říma, tak i měsíční cestu po Asii. Jen tady je právě překážka v kapacitě mozku a množství dat, které člověk musí vstřebat bez sofistikovanějšího řešení.

Má kapacita mozku na plánování cest je neomezená, protože mě to baví smiley joooo, kdybych si stejně pamatoval jiné věci. Kamarádka pracuje v tripomaticu a furt se mě na to snažila přesvědčit (ale podle mě to prostě nefunguje).

Všeobecně před tím, než koupím nějakou letenku, tak mám alespoň trochu představu, co chci vidět z dané země/ místa a případně možné poodlety někam jinam. Podle toho se rozhoduji, zda letenku koupit nebo ne.

Když koupíme, tak si vezmu ty místa, které musí být, k tomu průvodce, tipy, must see apod. a snažím se to narvat do obvykle strašně vypjatého časového plánu:)

Párkrát jsem nějakou aplikaci zahlédl, ale zatím mě nikdy neoslovila pořádně.

Mal som raz vylet co trval mesiac na trase Australia, Fiji, Australia, Malajzia, Singapore, Thajsko ... vtedy som sa snazil mat vsetko naplanovane dopredu pred cestou, co sa aj stalo. Trasa my vysla, ale hotely som par krat prebookovaval, nastastie bookujem take co sa daju zadara zrusit par dni pred prichodom (tu upozornim ze hotel sa snazim mat vzdy dopredu zajednany cez net, proste ma nebavi hladat na mieste a stracat tym cas, vyhovuje mi si pozriet na nete recenzie, obrazky, skusenosti inych ludi a na zaklade toho vybrat naj hotel v pomere cena/vykon). Raz som bookoval hotel aj v den ked som sa tam ubytoval smiley.

Casom som sa vsak dopracoval k tomu, ze nie vsetko neplanujem dopredu pred cestou, ale mam len zachytne body. Napr na mojej ceste 2 mesiace po azii som vedel ze mesiac po prilete do BKK musim letiet z KUL na sri lanku (mal som letenku) a potom po 9 dnoch do indie a po dalsich 3 tyzdnoch domov a chcem vidiet to hento a tamto. Trasu mezdi tymi bodmi som vsak uz planoval priebezne (a robil som aj zmeny, napr z kambodze som usiel na koh chang a pod), 2,3 dni dopredu som si googlil co kde a kam, aj bookoval hotely a takto mi to asi najviac vyhovuje. Proste som v BKK, idem na juh, tak booknem hotel na krabi, potom viem ze uz sa blizi odlet z KUL tak sa pohenm dalej a booknem hotel napr v Georgtowne, Cameron Highlands a tak smiley

myslim si ze hlavne v azii nie je absolutne ziaden problem proste priletiet a den dopredu si pozriet kam ist, keddze tam len spomenies ze chces ist tam a tam a nikdy nie je problem ze by ta tam nevedeli dostat, a za prijatelnu cenu. Samozrejme casto krat sa da bookovanim dorpedu usetrit, napr kupit vlak a pod, kedze tie mozu byt proste den dopredu plne.

No ako zamestnany clovek uz davam vylety typu 5 dni Juzna Amerika, 4 dni NYC a 4 dni Soul smiley
Takze skor sa zafixujem na 1-2 miesta a tam popozeram co je. Uz som pochopil, ze asi radsej vidiet menej a o to intenzivnejsie (hlavne potom ma clovek aj priestor na manevrovanie). Ak idem na vikendovy trip niekam do mesta, tak zvycajne hodim do Googlu napr. "2-day itinerary Berlin" a z viacerych zdrojov si potom poskladam co sa mi paci.
Must-see su pre mna orientacne, kamos mi nadaval, ze som bol v Buenos Aires a nesiel som kuknut Boca Juniors, ale kedze mna futbal nejak moc nebavi a ist tam len pre to, ze to je svatostanok, to nemusim. Ved ani v Barcelone som nebol na Nou Campe smiley

Před tím, než jedu do vybrané země, tak mám hrubou představu, co bych chtěl navštívit.
Čtu různé cestopisy a dívám se do katalogu cestovek typu Livingstone.

Pak mám klíčová města (body) a poté si plánuji přesuny mezi jednotlivými městy. První verze je více méně nahuštěná, pak dělám další verze, kde plánuji určité rezervy (hlavně před odletem do Evropy radši být dřív v místě, odkud odlétám - klidně den předem, než aby mi uletělo letadlo do Evropy).

Rezervuji si hotely nebo Airbnb a pak si dělám detailní plán. V případě potřeby měním počty dní, zaměřuji se na must-see místa. Na konci mám detailní plán včetně zajištěného ubytování a zajištěné dopravy (vše předem). Plánuji raději méně a pořádně si prohlédnout než to jenom projet.

Udelam si znacky (barva podle priorit) do google maps a pak to pospojuju nejak logicky do skupin podle dopravy/ceny a pripadne povyhazuji nevyhodne v pomeru cena/vzdalenost/jak moc to chci videt.

PS: doufam, ze z Tokya bude podrobny cestopis, letim az v cervnu, to bude hadam dost cestovatelu uz zpet smiley

Přihlášení a registrace