Zdravím, rád by som sa spýtal, či nemáte nejaké rady, tipy a triky, čo vidieť a na čo si dať pozor na Sicílii. Nedávno som objednal letenky na druhú polovicu mája za cca 70€. Už niekoľko hodín čítam rôzne články a fóra a zapisujem si poznámky. Bude to môj prvý trip podobného typu, čiže prvé plánovanie trasy a všetko. Chystáme sa hlavne spoznať okolie, ak bude počasie, tak aj okúpať. Ako pozerám, čaká ma ešte veľa hodín plánovania, najmä trasy a ubytovania, keďže pôjdeme autom, aby sme toho obehali čo najviac. Vychádza nám to na 7 dní, čiže som si myslel, že času bude pomerne dosť, ale ako tak čítam, asi aj málo Už som si spravil aj predbežnú mapu toho, čo by stálo zato vidieť, ale asi ju budem musieť ešte osekať, aby sme to stihli. Už sa som sa pomaly zmieril s tým, že vynechám Liparské ostrovy a Egadi, ale stále sa mi to zdá ako dosť nahustený program. Ak niekto bol na Sicílii a vie poradiť, hlavne čo vynechať zo zaznačených miest, určite budem vďačný. .

Sicília - 7 dní autom - tipy

Založil(a) ve fóru Co se nevešlo

22 reakcí

Zdravím,

rád by som sa spýtal, či nemáte nejaké rady, tipy a triky, čo vidieť a na čo si dať pozor na Sicílii. Nedávno som objednal letenky na druhú polovicu mája za cca 70€. Už niekoľko hodín čítam rôzne články a fóra a zapisujem si poznámky. Bude to môj prvý trip podobného typu, čiže prvé plánovanie trasy a všetko. Chystáme sa hlavne spoznať okolie, ak bude počasie, tak aj okúpať. Ako pozerám, čaká ma ešte veľa hodín plánovania, najmä trasy a ubytovania, keďže pôjdeme autom, aby sme toho obehali čo najviac. Vychádza nám to na 7 dní, čiže som si myslel, že času bude pomerne dosť, ale ako tak čítam, asi aj málo smiley Ak niekto bol na Sicílií a chcel by sa podeliť o zážitky a skúsenosti, budem veľmi rád smiley Už som si spravil aj predbežnú mapu toho, čo by stálo zato vidieť, ale asi ju budem musieť ešte osekať, aby sme to stihli. Už sa som sa pomaly zmieril s tým, že vynechám Liparské ostrovy a Egadi, ale stále sa mi to zdá ako dosť nahustený program. Ak niekto bol na Sicílii a vie poradiť, hlavne čo vynechať zo zaznačených miest, určite budem vďačný.

0

Ahoj, týden na Sicílii určitě nestačí. My jsme byli nejprve na severozápadě kvůli příletu do Trapani a ubytování v Castellammare a za ten týden jsme objeli necelou západní polovinu Sicílie - k Cefalu na severu a k Agrigentu na jihu. Při naší další návštěvě jsme se ubytovali na východě a za týden jsme stihli v podstatě jen východní pobřeží a Etnu. Bez Lipar. Takže na poznání zbytku by bylo potřeba počítám tak ještě dalších 14 dní... je to sice ostrov, ale dost velký, ono se to nezdá. Taky jsem měl napoprvé velké oči smiley.

0 Citovat

Obrázok nezobralo, tak ešte raz

0 Citovat

Tiež som si uvedomil, že 7 dní je dosť málo, ale dovolenka v práci nepustí a na tento termín boli super ceny. Ono ostrov ako taký nie je veľký a obísť sa to dá pomerne jednoducho za tú dobu, skôr ide o to, že tam mám poznačených veľmi veľa zastávok. Práve preto teraz uvažujem, čo vyhodiť, ale budem si k tomu musieť asi znova na niekoľko hodín sadnúť a vybrať od čoho upustím. Nerád robím takéto veci smiley Ale nechcem, aby to bolo všetko uponáhlané.

0 Citovat

Pokud chcete za týden navštívit byť jen polovinu vyznačeného, tak to nebude dovolená, ale dostihy. A taky neustálé přesuny. Vyberte si jen jednu část ostrova podle toho, čemu dáváte přednost. Už nevím, kolik jsme přesně měli dní- ale asi tak 15-17, a vše vyznačené jsme rozhodně nestihli ( a ani se o to nepokoušeli smiley A nezapomeňte na skvělé jídlo, víno nejlepší zmrzlinu.

0 Citovat

Máte pravdu, je toho na 7 dní naozaj veľa, rozhodol som sa, že si cestu skrátime. V tomto prípade mi vznikajú dve varianty. Len ešte musm naštudovať, ktorá bude tá lepšia smiley

0 Citovat

Sicilia nie je Tahiti, da sa tam lahko vratit smiley

0 Citovat

To určite dá, len je pre mňa ťažké, keď som si pozeral, čo všetko stojí zato vidieť, spísal a teraz z toho mám polovicu vyhodiť, je mi smutno smiley Ale už som sa s tým pomaly zmieiril a idem vyberať, čo vyhodiť smiley

0 Citovat

niekedy som tiez tak chodil, ze to pobehat vsetko, ale netreba. Napr. v priapde Talianska sa ti zacnu vsetky tie pekne mestecka a dediny zlievat po par dnoch smiley

0 Citovat

A kde máte naplánované ubytování? Doporučovala bych to rozdělit alespoň na dvě místa. Pokud se rozhodnete pro zelený okruh, tak bych určitě doporučovala jednodenní výlet na Liparské ostrovy. Místní cestovní agentury nabízí několik kombinací se zaměřením na vybrané ostrovy, např. Vulcano + Lipari, nebo Stromboli. Lodě odjíždí z Milazzo (a někdy i z Cefalu). Jinak bych z tohoto zeleného okruhu vynechala zastávku v Milazzo a Messina (které jsou spíše průmyslovými městy). Také bych doporučovala alespoň krátkou zastávku v Capo d´Orlando s Černou Madonou. Asi bych také vynechala Catanii a namísto toho zařadila raději Syracusy. Ale to bude opravdu záležet na vzdálenosti od ubytování.

0 Citovat

Týden je skutečně velmi málo na detailnější poznání celého ostrova. Jinak záleží co preferujete, jestli památky nebo přírodu. Máte asi dvě možnosti - buď v poklidu poznat západ Sicílie (na to je týden asi akorát) nebo objet TOP mista na celém ostrově, za mě stojí za to:

Taormina - hodně lidí, stačí půl dne
Vulcano - určitě bych nevynechal, plavba trvá asi 1h a lodí jezdí hodně, takže není problém stihnout za 1 den
Cefalú - stačí kratší zastávka na pár hodin, pěkná je zřícenina nad městem a výlet do blízkých hor Madonie
Zingaro - 1 den
San Vito Lo Capo - na koupačku, jinak stačí jen krátká zastávka, možné spojit se Zingarem
Erice - pokud odlétáte odpoledne, tak lze před odletem

0 Citovat

Ako tak uvažujem, najviac ma láka asi ten fialový okruh, s tým, že vynecháme Cataniu a zaradím San Vito La capo, možno aj na úkor Segesty. Ubytovanie som plánoval riešiť tak, že každý deň niekde inde, vlastne tak ako pôjde cesta, aby sme sa nemuseli vracať naspäť a podobne. Akurát ešte musím presne naplánovať, ktorý deň budeme kde spať.

0 Citovat

Oravdu moc se nám líbil NP Zingaro, naopak San Vito Lo Capo byl spíše zklamáním- hodně plná pláž (začátek července, teď by to mohlo být lepší) a spousta otravných prodejců. Segestu bych já s klidným svědomím vypustila, zase takový milovník historie nejsem, ale Erice bylo určitě fajn. Nadšení jsme byli z měst jako je Ragusa, Syrakusa, Noto a Modica a výlet na Etnu stál taky za to. Souhlas s tím, že Taormína je sice hezká, ale dost turistická.

0 Citovat

Dnes som si k tomu sadol a podarilo sa mi spísať predbežný plán cesty:

1. deň 14.5.
-príchod 23:30 na letisko Trapani, zobrať auto a ísť sa ubytovať do Trapani

2. deň 15.5.
-najneskôr o 9:00 presun do Marsala (cca 45 minút)
Marsala – miesto odkiaľ zahájil svoje ťaženie Giuseppe Garibaldi, okrem katedrály sú pamiatkami Palazzo Pretorio, kláštor San Pietro, baroková mestská brána a ranokresťanský kostol San Giovanni s rímskymi mozaikami
-najneskôr o 14:00 presun do Scala dei Turchi (cca 2 hodiny)
Scala dei Turchi - vápencové pobrežie bielej farby zapísané v UNESCO
-najneskôr 18:00 presun do Agrigento, kde prespíme (cca 30 minút)
Agrigento - mesto založené Grékmi, známe sú dórske chrámy: Jupiterov (Tempio di Giove), Héraklov (Tempio di Ercole), Condordiin (Tempio della Gondordia) a chrám bohyne Juno (Tempio di Giunone). Oplatí sa vidieť aj kostol Chiesa del Purgatorio so vstupom do hypogea (podzemného vodovodného systému z 5. stol. pred.n.l.)


3. deň 16.5.
-pozrieť mesto (Agrigento)
-najneskôr 12:00 presun do Ragusa (cca 2 hodiny 15 minút)
Ragusa - mesto vo vnútrozemí, vďaka barokovým pamiatkam zapísané v UNESCO, katedrála San Giorgio
-najneskôr o 17:00 presun do Modica, kde prespíme (cca 30 minút)
Modica - historické mesto, údajne je tu najlepšia čokoláda na svete, katedrála Duomo di san Giorgio
-pozrieť mesto

4. deň 17.5.
-najneskôr 9:00 presun do Noto (cca 45 minút)
Noto - barokové mesto zapísané v UNESCO, 23 kostolov, 19 kláštorov, 15 palácov
-najneskôr 14:00 skúsiť pláž Lido di Noto (cca 15 minút), prípadne pláž Fiontane Bianche (cca 30 minút) alebo obidve
-najneskôr 17:00 presun do Syrakúz, kde prespíme (cca 30 minút z Fiontane Bianche)
Syrakúzy – pôvodne grécke mesto, patrí medzi najlepšie prístavy celého Talianska, miestny Apolónov chrám je najvýznamnejšou dórskou pamiatkou Sicílie. Oplatí sa vidieť aj Archeologické múzeum Palo Orsi. Ostrov je s pevninou spojený mostom. Na pevnine sú jaskyne s unikátnym antickým oltárom a archeologický areál, ďalej od mesta sú ruiny, amfiteáter a katakomby

5. deň 18.5.
-pozrieť Syrakúzy
-najneskôr 12:00 presun do Etny
Etna - v infocentre ponúknu 5 hodinový výlet k hlavnému kráteru za 85€, vždy iba raz za deň o 10:30, v cene je vyvezenie lanovkou, terénnymi vozidlami, obed, sprievodca, ochrana hlavy
ALEBO lanovka ihneď pri parkovisku 30€, lanovka premáva stále, posledá o 17:15, potom buď kúpiť lístok na špeciálne offroad vozidlá za cca 26€, ktoré vyvezú až ku kráterom, oplatí sa k tomu aj za 9€ sprievodca, s ním sa dá dostať až na samý vrch k centrálnemu kráteru, prípadne vyšliapať si od lanovky 400m prevýšenie peši k nižším kráterom, kde končia offroad vozidlá
TIP: ráno býva menšia oblačnosť a je to vyššia nadmorská výška, chladnejšie, dajú sa požičať bundy za 3€

Od severu opusťte dálnici A18 na výjezdu Fiumefreddo, jeďte do vesnice Linguaglossa a odtud k chatě Mareneve, kde je parkoviště a odkud jezdí nahoru terénní autobusy.
Od jihu dálnici A18 opusťte výjezdem Catania, odtud na Nicolosi (nebo výjezd Giarre a odtud na Zafferanu) a dále k chatě Rifugio Sapienza. Zde je parkoviště a odtud vede nahoru lanovka.

-najneskôr 18:00 presun do Cefalu, kde prespíme (cca 3 hodiny)

6. deň 19.5.
-pozrieť Cefalu
Cefalu - mestečko a rovnaký názov aj pláž, pár metrov od pláže reštaurácia Al Porticollo, vraj s najlepšími cestovinami s morskými plodmi na svete, dóm Duomo di Cefalu

-najneskôr 12:00 presun do Palerma (cca 1 hodina 30 minút)
Palermo - v opere/divadle Teatro Massiom sa natáčala scéna z Godfather 3, katedrála Monreal, len pre skúsených šoférov, radia zaparkovať čo najskôr, nečakať na lepšie miesto, vytvárajú sa ďalšie jazdné pruhy len tak, okolo 13-14 naj čas, domáci obedujú, Orto Botanico - botanická záhrada, Cattedralle, kapucínsky kláštor Convento dei Cappuccini

-najneskôr 18:00 presun do Monreale, kde prespíme (cca 45 minút)
Monreale – mestečko s najkrajšou katedrálou na Sicílii

7. deň 20.5.
-najneskôr xxyy presun do Mondello (cca 45 minút)
Mondello - mestečko a pláž s mäkkým bielym pieskom pár km od Palerma
-najneskôr xxyy presun do Zingaro (cca 45 minút)
Zingaro – prírodná rezervácia s chodníkmi prechádzajúcimi po najkrajších častiach pobrežia
ALTERNATIVA 1 - najneskôr xxyy presun do Segesta, kde prespíme (cca 30 minút)
Segesta – archeologické nálezisko s chrámom Tempico, najvýznamnejšou juhotalianskou antickou stavbou, nie priamo v meste, ale kúsok za kopcom
ALTERNATIVA 2 - najneskôr xxyy presun San Vito lo Capo (cca 1 hodina)
-niekde tam prespať, kde?
San Vito la Capo - vraj naj pláž v Taliansku

8. deň 21.5.
-najneskôr 8:00 presun do Erice (cca 1 hodina zo San Vito lo Capo, cca 45 minút zo Segesta)
Erice - historické mestečko, výhľad na celé Trapani, 800m nad morom, chladnejšie, chodia autobusové linky 21 a 23 alebo turistické A a B, prípadne lanovkou za 10€, s Trapani City card oboje zadarmo (tá stojí 12€)
-najneskôr 12:00 presun do Trapani
-najneskôr 15:30 presun na letisko (cca 30 minút), vrátiť auto
-18:25 plánovaný odlet lietadla


Ešte by ma zaujímalo, ako ste riešili už konkrétne mestá. Je síce pekné, že mám spísané kam ísť, ale potrebujem aj vedieť, kde presne to tam nájdem. Ako ste hľadali najbližšie parkoviská, alebo kde sa vôbec dané pamiatky nachádzajú? Ku každému mestu ste si pozerali zvlášť turistickú mapu, alebo ako? Vďaka za rady.

0 Citovat

No to je teda divočina... Památky, pokud jsou ve městě, tak obvykle v centru, a obvykle k nim ukazují směrovky. Žádný strach, že něco mineš. A když, tak lze použít navigaci, nebo si dopředu vygooglit a vytisknout mapku.

0 Citovat

Aplikuji skoro vzdy stretegii, kdyz jsem nekde napoprve, tak navstevuji a beru smahem vsechny tourist traps a vse co je "must". Druha/treti/... navsteva to jsou uz fajnovky. smiley

0 Citovat

Ked mas toho "malo", ja si takmer vzdy pozriem Atlas Obsucara
http://www.atlasobscura.com/search?utf8 ... arby=false

0 Citovat

nejak mi tam chybaju prestavky na obed, veceru, wc, kavu smiley

rataj s tym, ze takyto podrobny plan sa ti skor ci neskor rozsype. Radsej si urci na kazdy den nejaky hlavne highlighty a zvysok nechaj nech to uz nejak dopadne, aspon ta potom nebude mrziet, ze sa ti plan ruca.

a odporucam offline mapy maps.me

0 Citovat

Pořád je to strašlivě uhoněné. Stihnout se to asi dá, ale nevím, nakolik jste schopní si něco takového vychutnat. Budete jen s jazykem na vestě pořád řešit nějaké přesuny, parkování a do toho ta jejich bláááznivá doprava smiley Pamatuju si, že ve městech nás občas navigace nechala na holičkách, ale nakonec jsme se vždycky nějak doptali smiley

0 Citovat

Ono je to prvý môj trip, takže aj test môjho plánovania a získanie skúseností. Musím mať niečo, čoho sa budem držať, aby som vedel kde objednať ubytko. Rátam s tým, že ak by to časovo nevychádzalo, prípadne by sa nám niekde zapáčilo a ostali by sme tam dlhšie, tak sa niečo jednoducho vynechá. Aj časy som dával iba orientačne, neplánujem sa tam zasa naháňať, len aby som videl všetko, čo mám poznačené smiley

vďaka za tip na maps.me

Inak nemáte niekto skúsenosti so zástrčkami? Niekde som čítal, že tam majú štandardné a niekde zasa, že nejaké iné.

0 Citovat

Ahoj všem, letenky na Sicílii mám na říjen, prošla jsem všechny příspěvky ohledně půjčení auta a podmínky půjčoven, které jsou z větší části pro tento ostrov totožné. Vzhledem k tomu, že Sicílie je specifická, v příspěvcích jsem doporučení na autopůjčovnu nenašla (případně bez depozitu apod.), avšak hlavně serióznosti, budu ráda za každý Váš tip a zkušenost.

Půjčení na 4 dny pro západní část ostrova. Díky!

0 Citovat

Já bral klasicky u Avisu (Catania přístav) a standardně zcela solidní a bezproblémové jednání, auto bylo úplně nové, najeto 280 km, když jsem ho bral. Nicméně je potřeba počítat s tím, že to není lowcost půjčovna, respektive ceny jsou docela ok, nicméně pokud chceš s nulovou spoluúčastí, tak už se to prodraží, lepší vzít pojištění přes třetí stranu a zadruhé vyžadují kreditku.

Ještě bych jen doplnil, že je třeba zvážit svou psychickou odolnost za volantem, kdy provoz je tam dost hektický a hlavně ve městě nějaký pravidla moc nefungují. Třeba přítelkyně to moc nedávala ani jako spolujezdec :)

Druhá věc je, že nulová spluúčast se tam určitě vyplatí, protože nějaký škrábence a ťukance jsem tam daleko pravděpodobnější než jinde.

0 Citovat

eremi napsal(a):

Já bral klasicky u Avisu (Catania přístav) a standardně zcela solidní a bezproblémové jednání, auto bylo úplně nové, najeto 280 km, když jsem ho bral. Nicméně je potřeba počítat s tím, že to není lowcost půjčovna, respektive ceny jsou docela ok, nicméně pokud chceš s nulovou spoluúčastí, tak už se to prodraží, lepší vzít pojištění přes třetí stranu a zadruhé vyžadují kreditku.

Ještě bych jen doplnil, že je třeba zvážit svou psychickou odolnost za volantem, kdy provoz je tam dost hektický a hlavně ve městě nějaký pravidla moc nefungují. Třeba přítelkyně to moc nedávala ani jako spolujezdec :)

Druhá věc je, že nulová spluúčast se tam určitě vyplatí, protože nějaký škrábence a ťukance jsem tam daleko pravděpodobnější než jinde.

Díky, domnívám se, že vcelku odolní za ta léta jsme (v různých dest.), provoz po Neapol je mi vcelku znám, může to být na S. i horší, že?

většinou auta řeším přes economy nebo rentalcar, spoluúčást je ovšem u všech typů aut, dívala jsem se na Firefly a váhám, zda pojištění spoluúčasti zadat či ne , při objednání?

0
22 reakcí