IATA (ICAO) kód letiště
VTE (VLVT)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
06:21 (+5)
Vzdálenost od Prahy
8367 km

O letišti Vientiane Wattay

Největší laoské letiště Wattay leží 8 km západně od hlavního města Vientiane a slouží jako hlavní základna pro místní aerolinky Lao Airlines a Lao Air. Spolu s letištěm Luang Prabang na severu země je hlavní bránou pro vstup do Laosu. Hranice s Thajskem prochází řekou Mekong jen pár stovek metrů od runwaye. 

Letištní terminál je malý, ale relativně moderní a vypadá jako každé jiné velikostně srovnatelné letiště na světě. 

Přespání v terminálu není možné, přes noc se celý zavírá.

Letenky

Letiště Vientiane neoplývá nijak silným provozem, pravidelné linky sem vedou jen z okolních zemích, konkurence je tudíž dost omezená. Proto se přímo do Laosu levné akční letenky moc často neobjevují. Běžné ceny okolo 15.000 Kč jen občas naruší omezené akce China Eastern Airlines z Prahy nebo Thai Airways z Vídně (kolem 12.000 Kč).

Jako alternativa se nabízí let v akci do Bangkoku a následný přelet low costem Air Asia, který sem létá i z Kuala Lumpur. Průměrná cena zpáteční letenky z Bangkoku se pohybuje kolem 3.500 Kč.

Inspirujte se akcemi na letenky do Vientiane, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Dopravu do/z centru můžete volit buď pohodlnou a na místní poměry relativně drahou, anebo levnou, zábavnou a hrozně nepohodlnou.

  • Oficiální letištní taxi zaplatíte u stánku v příletové hale, kde obdržíte lístek s dokladem o zaplacení a destinaci, kterou nahlásíte. S ním vyjdete ven před halu a odevzdáte volnému taxikáři. Při výstupu už nic neplaťte. Cena do centra se pohybuje kolem 50.000 kipů (cca 150 Kč).
  • Tuk-tuky parkují 150 metrů od terminálu na hlavní ulici a za cestu do centra si řeknou mezi 20 a 30.000 kipy (50 - 75 Kč)
  • Letištní autobus jede s několika zastávkami v centru na hlavní autobusové nádraží (viz mapa a jízdní řád). Cesta trvá půl hodiny, první spoj z centra jede v 8:05, poslední ve 21:35. První autobus z letiště jede v 9:00, poslední ve 22:20, intervaly činí 40 minut. Jízdenka se platí řidiči a stojí 15.000 kipů.

Poslední alternativou jsou nejméně pohodlnou, ale poměrně spolehlivou variantou. Nejezdí přímo k terminálu, ale projíždějí po hlavní silnici zhruba 200 metrů od letiště, jsou tak vhodné především pro ty, kteří nemají objemná zavazadla. Na silnici u letiště jezdí linky  30 a 49, všechny na centrální autobusové nádraží. Frekvence spojů na jednotlivých linkách je cca 30 minut, autobusy jezdí od 5:30 do 19:00. Jízdenka stojí 4.000 kipů, platí se průvodčímu a pokud není přítomen, zaplaťte řidiči.

Služby na letišti

Wifi pro veřejnost není dostupné.

V terminálu je několik obchodů a předražených restauracích.

Po příletu upřednostněte bankomaty před směnárnami.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele