Kam smíme cestovat? Mapa světa s podmínkami jednotlivých států pro cestovatele.

Jak akci využít?

Tento rok jsme se s přítelem nechystali na žádnou aktivní dovolenou, avšak po příletu na ostrov Rhodos jsme s určitostí věděli, že by byl opravdu hřích alespoň zčásti tento možná nejkrásnější z řeckých ostrovů neprozkoumat.

Na Rhodos jsme letěli s leteckou společností Smartwings, která na ostrov létá.  Pravidelný let QS 1112 měl hodinové zpoždění kvůli stávce leteckých společností v Itálii, ale jinak vše proběhlo v pořádku a my již přistávali na letišti Diagoras na Rhodosu. Na naše zavazadla jsme čekali přes půl hodiny, protože zároveň s námi přiletěla ještě dvě letadla z Británie a Ukrajiny.

Ostrov Rhodos se nachází pouze 9 km od pobřeží Malé Asie a je omýván dvěma moři – z východní strany Středozemním mořem, které je klidnější, vstup do moře je písčitý a pozvolnější a tato strana je tedy vhodnější pro rodiny s dětmi. Ze západní strany je ostrov obklopen Egejským mořem, které je neklidné, vhodné pro vodní sporty jako kitesurfing a windsurfing a je zde rozhodně potřeba mít boty do vody - tuto stranu ostrova jsme si zvolili pro naši dovolenou a nelitovali jsme. Slunnému ostrovu Rhodos se také často říká ibiškový.

Dovolenou jsme strávili v hotelu Nirvana Beach, který se nachází ve vesničce Tholos přibližně 17 km jihozápadně od hlavního města a jenž je rodinným 3hvězdičkovým hotelem. Byli jsme s ním nadmíru spokojeni. Veškerý personál se choval naprosto profesionálně – od velmi sympatických pokojských, které uklízely pokoje a měnily ručníky každý den, až po paní recepční, která byla zároveň spolumajitelkou. Hotel je umístěn pouhých 50 metrů od moře, kde leží veřejná pláž - ta bohužel ani za poplatek nenabízela žádná lehátka a slunečníky. Mořské vlny byly na denním pořádku, vítr zde často silně fouká a tak tato oblast je vhodnou destinací pro fanoušky windsurfingu a kitesurfingu. Ti se od odpoledních do večerních hodin proháněli po Egejském moři a bylo krásné je pozorovat. Mořský vánek je však velmi příjemný a v letních teplotách osvěžující.

U hotelu je k dispozici bazén se slunečníky a lehátky v dostatečném množství a také tenisový kurt. Pokoje jsou vybaveny klimatizací, televizí, lednicí a vysoušečem vlasů. Co se týče stravování, hotel nabízí formu all inclusive, s kterou jsme byli velice spokojeni, protože se jednalo o řeckou kuchyni a mohli jsme tedy ochutnat spoustu místních specialit jako např. moussáku – pečený nákyp z lilku a mletého masa, pastítsio – pečený nákyp z těstovin a mletého masa, keftédes – kuličky z mletého masa, souvláki – maso na rožni, dolmádes – plněné vinné listy, gemistu – rajče, papriku nebo lilek plněný ochucenou rýží, nám dobře známý ovčí sýr feta a v neposlední řadě tzatziky. Jako sladkou tečku za snídaní jsme si oblíbili řecký jogurt s místním medem, který má specifickou chuť a vůni odlišnou od českého.

Město Rhodos

Návštěvu hlavního města je jistě lepší podniknout na vlastní pěst než prostřednictvím fakultativních výletů, které jsou po celém ostrově nabízeny různými kancelářemi. Jste tak pánem svého času a můžete si město společně s dobrým kapesním průvodcem prohlédnout stejně tak dobře a většinou za méně peněz. Fakultativní výlety do hlavního města stojí od 30 EUR za dospělou osobu - samozřejmě záleží také na tom, v kterém letovisku jste ubytováni. Cena zahrnuje dopravu a služby průvodce.

Podél pobřeží celého ostrova vede silnice, která prochází hlavním městem Rhodosem. Lístky na autobus do města a zpět jsme zakoupili v místním krámku. Je určitě jistější mít zakoupeny lístky předem, avšak při samotné cestě si někteří cestující kupovali jízdenku přímo u řidiče. Jedna cesta stojí 2,40 EUR z letoviska Tholos. I přesto, že se hlavní město nachází opravdu nedaleko, cesta byla trochu zdlouhavá z důvodu mnoha zastávek a tak se protáhla na přibližně 45 minut.

Autobus nás dovezl do Nového města v Rhodosu, kde se v centru nachází malé autobusové nádraží. Ani při hledání autobusu při cestě zpět nebylo těžké autobusové stanoviště objevit, protože na tak malém prostoru se zdržovalo velké množství lidí. Po vystoupení z autobusu jsme hned zamířili do známého přístavu Mandráki, kde podle legend stál jeden ze sedmi divů světa – Rhodský kolos (socha boha slunce Hélia). Jako památka na tento div jsou zde na dvou pilířích umístěny bronzové sochy laně a jelena. Jeleni byli na ostrov Rhodos přivezeni již ve starověku. Tehdy zde začal jejich chov, protože jeleni svým pachem odpuzovali hady, kteří se v té době na ostrově v poměrně hojném počtu vyskytovali. Nedaleko soch laně a jelena se nachází kostel Zvěstování Panny Marie se vzácnými freskami. Přístav Mandráki je z jedné strany ohraničen třemi větrnými mlýny, které v minulosti zásobovaly připlouvající lodě. Dále jsme šli kolem Nové tržnice, která byla vystavena ve stylu art deco a v jejímž atriu se nyní nachází taverny a obchůdky.

Z Nového města, kde se kromě autobusového stanoviště, pošty, radnice, divadla a dalších památek nachází také obchody světových značek, jsme poté přecházeli do Starého města kolem místních stánků, zde jsme si naopak mohli zakoupit originální rhodské suvenýry (mořské houby, med z Rhodosu, výrobky z olivového dřeva, kosmetiku z olivového extraktu, tradiční keramické výrobky, šperky se starořeckými motivy, oblečení včetně kožených výrobků a obuvi, dále pak olivy, koření, řeckou pálenku ouzo či rhodské víno).

Dále jsme zamířili přímo k městskému opevnění, na které jsme dohlédli a za jehož branami se rozprostírá Staré město. Byli jsme však nemile překvapeni, protože jsme přišli do místního parku, který obývaly žebračky se svými dětmi. Místní keře jim sloužily jako sušáky na mokré prádlo právě vyprané v Egejském moři. Žebrající matky s dětmi jsme pak ještě několikrát ve Starém městě potkali. Na podruhé to již vyšlo a vstoupili jsme jednou z dvanácti bran do Starého města. Mezi městským opevněním a samotným Starým městem jsou v některých místech suché příkopy s dělovými koulemi. Když jsme prošli příkopy, před námi se objevila spleť různě širokých kamenných uliček, některé byly zaplněné davy turistů, v jiných jsme narazili pouze na místní obyvatele nebo zde nebylo ani živáčka.

Na celý ostrov, ale především na hlavní město mělo vliv několik zemí a jejich kultur, které toto území po určitý čas obývaly. Z tohoto důvodu jsme mohli v této části města spatřit památky z islámské, turecké či byzantské kultury na rozdíl od Nového města, které se vytvářelo především pod tureckým a italským vlivem. Staré město bylo útočištěm rytířů johanitů. Své správní středisko měli v Paláci velmistrů – ve stavbě, která již z dálky majestátně vystupuje ze Starého města. Palác velmistrů je ve Starém městě v Rytířské čtvrti, odtud jsme dále prošli do Turecké čtvrti, kde jsme se zastavili u zdejších mešit a minaretů a plynule jsme přešli do Židovské čtvrti. Centrem této čtvrti je náměstí Židovských mučedníků, které bylo postaveno na počest zdejších Židů, kteří byli deportování do koncentračního tábora v Osvětimi.

Procházení zdejšími krásnými uličkami nás natolik vyčerpalo, že jsme museli doplnit síly obědem v centru Židovské čtvrti. Na tomto rušném místě se nachází spousta taveren a restaurací, do kterých nás lákali místní číšníci. Nejmilejší číšník získal naši přízeň a objednali jsme si u něj řecký gyros. Cena gyrosu včetně přílohy se v restauracích pohybuje kolem 10 EUR za porci.

I přesto, že nám mělo město Rhodos ještě mnoho co nabídnout (např. Archeologické muzeum, Muzeum moderního řeckého umění či zbytky Afroditina chrámu), po obědě jsme se již vraceli do Nového města k autobusovému terminálu, odkud jezdí autobusy do našeho letoviska přibližně jednou za hodinu. Na autobusovém stanovišti tou dobou čekalo velké množství lidí. Autobus přijel a my jsme stáli na konci fronty, která však nebyla jasně definovaná. Kdyby zde nebyl ještě další pracovník, který stál u zadních autobusových dveří, kontroloval jízdenky a naháněl turisty do autobusu, asi bychom se do autobusu jen stěží vešli. Zpáteční cesta se nám zdála být kratší, téměř nikdo nevystupoval a řidič na to víc šlápnul - cesta příjemně utíkala. Výlet do hlavního města stál opravdu za to, jen je vhodné být při nastupování do autobusu obezřetný a rychlý. :-)

Pobyt na tomto prosluněném ostrově můžeme jen doporučit - je to jistě dobrý výběr pro dovolenou. Byli jsme nadšeni z toho, co vše Rhodos nabízí, ať už se jedná o zdejší historické památky, nabídku vodních sportů nebo objevování krásných pláží. Nezklamalo nás ani chování místních obyvatel, kteří si zde turistů váží a jsou, jako je Řekům vlastní, příjemní a společenští.

Tipy na další výlety

Pokud na ostrov Rhodos vyrazíte, určitě se vyplatí zapůjčit si auto a navštívit další krásná místa. Městečko Líndos patří mezi nejvíce navštěvovaná místa na ostrově. Dříve byl Líndos významným náboženským centrem. Nachází se zde akropole, ke které vás může dovézt místní oslík.

Nedaleko Líndosu se nachází záliv Tsambika, u kterého se rozprostírá jedna z nejkrásnější pláží na ostrově.

Petaloudes neboli Údolí motýlů je nádherné místo, kde je v určitou část roku (v období páření) možné vidět roje motýlů druhu přástevníka kostivalového.  Jedná se o velmi vzácnou přírodní rezervaci.

Sdílej akci s přáteli

Kudy, kam a co tam?

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a zjsiti jak z letiště nebo co podniknout v destinaci

8 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele adela.francova
adela.francova

Proč jste tak negativní? Já se například ráda dozvím poznatky z míst, kde jsem nebyla a mám tak možnost z nich do budoucna vycházet....a fotky mi přijdou v pořádku - jako čistě informativní:)

před 7 lety
Avatar uživatele irisheek
irisheek

Přesně, také si ráda přečtu zážitky ostatních, to, že každý nemá na úžasnej foťák mi přijde úplně z cesty, a kdybych měla číst jen nejvíce úžasně napsané cestopisy a geniálníma fotkama, tak se nic nedozvím. =D

Přidat odpověď
před 7 lety
Avatar uživatele rakov
rakov

Už ty cestopisy necpěte na homepage, tohle je další perla :-))) Nebo ostuda! Až se holka naučíš psát bez chyb a všimneš si, jak se jmenují řecká jídla... Být tvůj přítel, pošlu tě za Svěrákem na diktát. Škoda, že je nedělá, je to vidět, jak ta mládež ku*ví češtinu. PS: I ty fotky jsou neostrý!

před 7 lety
Avatar uživatele Kickassone
Kickassone

Ja se teda obvykle snazim byt maximalne pozitivni ke vsem prispevkum, ale tohle bych teda radsi videl v sekci cestopisy nez na homepage.. :) A jeste jsem shodou okolnosti letos na Rhodosu a muzu rict, ze obdivuju kazdeho kdo na dovolene ma naladu jezdit autobusem :-D - na Rhodosu to pro me byl po florida keys highway nejhezci ridicsky zazitek - vsude tam jsou nove silnice placene z EU pres hory a nikde ani auto - proste ridicsky sen :) A souhlas s Katherine - pral bych kazdemu cestu po Indii (byl jsem tam rok) - pak Vas takove veci prestanou prekvapovat.. :-)

před 7 lety
Avatar uživatele Lucinkasvestkova
Lucinkasvestkova

florida keys jsem jela letos,ale řidičský zážitek si představuji úplně jinak teda:-D ale jinak nic proti, jen mě to tak napadlo. Přeji Vám to:-) já se raduji zase z jiných maličkostí

Přidat odpověď
před 7 lety
Avatar uživatele travellingkatherine
travellingkatherine

Co vas nemile prekvapilo na tom, ze zebracky s detmi susily pradlo v parku? To tak holt byva, ze kdyz je nekdo v extra tizive zivotni situaci, tak zije na ulici a tamtez si i pere a susi pradlo. Tahle zminka me celkem zarazila, to je tak neprijemne videt na dovolene zivotni realitu? Kdyz pominu tohle, je to celkem hezky napsany cestopis. Ackoli me nikdy predtim nenapadlo, ze se pisou cestopisy i z dovolene u more, jiste se najdou lide, kteri se inspiruji a ktere to zaujme.

před 7 lety
Avatar uživatele zbynek.spirit
zbynek.spirit

Nejsem si úplně jistý, jestli je jasně definováno, kde a jak mám psát cestopisy. Když je autorka součástí tohoto portálu, ráda určitě přidá zkušenosti i ze své vlastní dovolené :-)

před 7 lety
Avatar uživatele travellingkatherine
travellingkatherine

Bezpochyby. Jak rikam, jen me (celkem nemile) zarazila ta zminka o bezdomovcich, ale jinak si i takovy cestopis jiste najde sve ctenare.

Přidat odpověď
před 7 lety
Avatar uživatele

Další akční letenky

Maják v Málaze
ušetříš až 58%
To budou fotky!
Jambiani
ušetříš až 39%
To bude jízda!
Enna
ušetříš až 71%
A už tam budem?
Pickalbatros Dana Beach Resort
ušetříš až 43%
A už tam budem?
5285 starších akcí

Líbí se ti nízké ceny akčních letenek?

Zpravidla vydrží pár hodin. Nastav si hlídače akcí do e-mailu a my ti dáme vědět hned, jakmile se objeví nová akční letenka!

Nastavením hlídače souhlasíš s podmínkami zpracování osobních údajů. Kdykoliv se můžeš odhlásit.
Chceš si hlídače nastavit podle sebe?

Zavřít boční panel
Akropole v Athénách
Řecko

Země bohů, oliv, slunce a nádherných ostrovů

Řecko (řecky Ελλάδα [eˈlaða] nebo Ελλάς [eˈlas]) se nachází na jihovýchodním cípu Evropy, a to jak na pevninské části (Balkánský poloostrov), tak i na více než 6 000 ostrovech, z toho téměř 200 obydlených. Sousedí s Tureckem, Albánií, Makedonií a Bulharskem a omýváno je Egejským, Středozemním a Jónským mořem.

Bohatá historie, průzračně čisté moře, olivové háje, vynikající kuchyně, dlouhé písečné pláže a stovky ostrovů s nezaměnitelným kouzlem, to vše jsou důvody, které řadí Řecko k jedné z nejoblíbenějších turistických destinací Evropy a díky nimž je pro mnoho lidí srdcovou záležitostí.

Průvodce pro Řecko