Kam smíme cestovat? Mapa světa s podmínkami jednotlivých států pro cestovatele.

Jak akci využít?

Kvůli uzavření moldavského vzdušného prostoru pro civilní lety aerolinka Wizz Air dočasně přesměrovala svoji linku Praha – Kišiněv do pohraničního rumunského města Iasi. Letenky jsou zatím v prodeji na duben a květen, létá se vždy ve čtvrtek a neděli a nejlevnější letenky startují na 1 038 Kč, členové věrnostního klubu WDC zaplatí jen 518 Kč.

Samotné Iasi má pěkné historické centrum s monumentálním neogotickým palácem kultury a poslouží také jako výchozí bod pro cestování po horách severovýchodního Rumunska. 

Do Rumunska se cestuje jako před pandemií, nejsou zde žádné podmínky předkládání bezinfekčnosti.

Sdílej akci s přáteli

Akční letenky

Karlův most v Praze
Praha PRG
Česká republika
IAS Iasi
Rumunsko
Iasi
Zpáteční 2 hod letu (přímý let)

Kudy, kam a co tam?

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a zjsiti jak z letiště nebo co podniknout v destinaci

18 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Veronika Škvárová
Veronika Škvárová
  • Přidal se před 5 lety
  • Napsal 15 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2022-04-08T09:23:44+02:00)

Za mě super město, jedno z TOP v Evropě, je plné zajímavých architektonických skvostů ze začátku 20. století, na město jeden den nestačí - 2-3 dny. Místní botanická zahrada je největší v Evropě, má 26 km pěších stezek. V okolí je vesnice Cotnari, odkud pochází to nejlepší rumunské víno. Jinak byla jsem v regionu 13 dní a pro mě to nejlepší, co se dá v Evropě vidět. Zajímavá je Suceava, ale méně, na ní stačí 1 den, pak unescové malované kláštery v okolí, ale veřejnou dopravou je to na týden, taxíkem na den. A pak zajet do města Tirgu Neamt, kde je pevnost nad městem. Ovšem nejzajímavější jsou zatím neunescové pravoslavné kláštery v okolí, je jich tam několik desítek, za návštěvu stojí asi sedm z nich, opět lepší vzít si taxíka, veřejná doprava je omezená. Pěkný okružní výlet na ca. 7-10 dní. Prodloužený víkend čt-ne, jak wizz létá, je jen na město, v okolí už nic nestihnete. A k cestě do Kišiněva, tak v září 2021 jezdilo každý den asi 12 autobusových spojů, zhruba každou hodinu, cesta trvá ca. 4 hodiny.

před měs
Avatar uživatele
Jakub Langer

Wizzair mi vyrobil letenku do Jaše z původně zamýšleného Kišiněva na 3 dny v březnu. Cílem výletu měl být tedy Kišiněv plus jedna středověká pevnost u řeky Dněstr. Ovšem takto bych autobusovou dopravou z/do Jaše ztratil celý den. Cena letenky tedy putovala na wizz kredit.

Jistě i Jaš má co nabídnout, i když tuším, že i velká botanická zahrada by byla v rozpuku až teď v dubnu nebo květnu. Rovněž díky za detailní info pro případnou letní návštěvu.

před měs
Avatar uživatele Veronika Škvárová
Veronika Škvárová

Byla jsem loni i v Kišiněvě, na město jsou také třeba 2 dny, jeden nestačí. Líbilo se mi, je to upravené a udržované město, ovšem není v něm nic světoborného, jako v Jasích. Jestli vybrat mezi těmito dvěma městy, tak jednoznačně Jasy, nabízejí toho více a více rozmanitého. Škoda, že jste letenku vrátil, určitě byste návštěvy Jasů nelitoval.

Avatar uživatele Veronika Škvárová
Veronika Škvárová

K té výslovnosti názvu města: rumunsky se píše Iasi a čte se Jaš, český název města je Jasy.

Odpovědět
před měs

Je nějaký problém dostat se do Kišiněva?

před 2 měs
Avatar uživatele
Jakub Langer

Dobrý dotaz. Vzdálenost po silnici je zhruba 150 km, a na hranicích to může být všelijaké. Klid nebo fronty ...

Přidat odpověď
před 2 měs

Ivan: skanzen, kostel pod ochranou UNESCO například. To, že to nezajímá tebe, neznamená, že to je nezajímavé.

Odpovědět
před 2 měs
Avatar uživatele
Lukáš Horák

Nechci být rýpavý, ale Iasi existuje v českých vlastních jménech jako Jasy. To je to samé, jako byste napsali místo Temešváru Timisoara.

před 2 měs

Mel by se vzdy psat originalni nazev. Jasy a Temesvar jsou zkomoleniny.

před 2 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Jasně, budeme psát London, Paris, Roma atd., ty zkomolenino.

před 2 měs

Tohle je nekonečný. Prostě jsou některý města, kde člověk zjevně preferuje český název, a jiný kde český název sice existuje, ale není užívaný. Bělák třeba. A pak je spoustu názvů mezi, kdy je to řekl bych dost individuální, jak to, kdo cítí. Osobně jsem Jasy četl poprvé až v souvislosti s tou Wizz linkou a musel jsem kouknout do mapy, abych zjistil, že je to Iasi.

před 2 měs
Avatar uživatele Jáchym
Jáchym

Iasi je spíš takový hybrid, správně je to Iași. Správná rumunská výslovnost je totiž "Jaši".

před 2 měs
Avatar uživatele
Jakub Langer

Já si od rumunského kolegy z práce, rodáka z Iași, vybavuji, že to vyslovoval Jaš 🇷🇴. (I google a wiki to potvrzují).

před 2 měs

Ano, to je správně. To koncové i je totiž neslabičné, čili by mělo splynout s předcházející souhláskou. Tedy "Jaš", přičemž to š má znít měkce.

Přidat odpověď
před 2 měs
Avatar uživatele Alena Svobodová
Alena Svobodová

Teda zajímavá akce... koukám, že v Iasi je krásný hlavně kulturní palác, pak je moc hezká Suceava. Tenhle výlet by ale byl spíš o přírodě. V téhle situaci ale spíš pro dobrodružnější povahy. Osobně bych víc ocenila přímé spojení z Prahy do Kluže :(

před 2 měs
Avatar uživatele
Ivan

V Suceave jsem byl v září. Že by tam bylo něco zajímavýho, to teda nevím...

před 2 měs

Mohla bych poprosit někoho, kdo tam byl, o doporučení nějakých konkrétních turistických cílů v okolí města?

před 2 měs
Avatar uživatele Veronika Škvárová
Veronika Škvárová

Za mě super město, jedno z TOP v Evropě, je plné zajímavých architektonických skvostů ze začátku 20. století, ne město jeden den nestačí - 2-3 dny. Místní botanická zahrada je největší v Evropě, má 26 km pěších stezek. V okolí je vesnice Cotnari, odkud pochází to nejlepší rumunské víno. JInak byla jsem v regionu 13 dní a pro mě to nejlepší, co se dá v Evropě vidět. Zajímavá je Suceava, ale méně, na ní stačí 1 den, pak unescové malované kláštery v okolí, ale veřejnou dopravou je to na týden, taxíkem na den. A pak zajet do města Tirgu Neamt, kde je pevnost nad městem. Ovšem nejzajímavější jsou pravoslavné kláštery v okolí, je jich tam několik desítek, za návštěvu stojí asi sedm z nich, opět lepší vzít si taxíka, veřejná doprava je omezená. Pěkný okružní výlet na ca. 8-7-10 dní.

Avatar uživatele

Další akční letenky

Ras al-Khaimah
ušetříš až 29%
To bude jízda!
Playa de Benijo
ušetříš až 42%
Tam chceš!
Agios Georgios
ušetříš až 57%
Všude dobře, co doma!
Gran Tarrajal
ušetříš až 32%
Honem, dokud jsou místa!
5466 starších akcí

Líbí se ti nízké ceny akčních letenek?

Zpravidla vydrží pár hodin. Nastav si hlídače akcí do e-mailu a my ti dáme vědět hned, jakmile se objeví nová akční letenka!

Nastavením hlídače souhlasíš s podmínkami zpracování osobních údajů. Kdykoliv se můžeš odhlásit.
Chceš si hlídače nastavit podle sebe?

Zavřít boční panel
Karlův most v Praze
Česká republika Přílet na letiště Václava Havla Praha

V současné době je letiště spojeno s centrem města pouze autobusovou dopravou. Pro cestu do centra vždy musíte využít kombinaci autobusu a metra.

Doprava do centra a v noci

  • Linka 100: každých 15 až 30 minut jezdí ke stanici metra B (žlutá linka) Zličín, celková cesta do centra zabere asi 45 minut,
  • Linka 119: jednou za 3 až 10 minut jezdí ke stanici metra A (zelená linka) Nádraží Veleslavín, celková cesta do centra zabere asi 35–40 minut,
  • alternativně využijete autobus číslo 191, který jezdí přes sídliště Na Dědině, Petřiny (metro A), Strahov na Anděl (metro B). Autobus jezdí každých 15 až 30 minut a celková doba jízdy na Anděl trvá 50 až 60 minut.
  • V noci (0:00 až 4:30) jezdí na letiště autobusové linky 910 (2x za hodinu viz jízdní řád, z/do centra – Újezd, Karlovo nám., I. P. Pavlova) a 907 (1x za hodinu viz jízdní řád, I. P. Pavlova, Hlavní nádr., Náměstí republiky, Hradčanská)

Všechny výše uvedené linky jezdí zhruba od 4:30 do 0:00 a platí na nich stejné jízdenky za 40 Kč na 90 minut (pro všechny typy dopravy v Praze) nebo 120 Kč na 24 hodin. Jízdenku si kupte v automatu na zastávce nebo v prodejním stánku v příletových halách, u řidiče je vždy dražší. V automatech je nově možné platit i kreditní kartou. Lístek označíte ve žlutém označovači na zastávce nebo v autobusu, při cestě na letiště metrem musíte jízdenku označit vždy před vstupem do stanice metra. Pokud přestupujete, lístek už znovu neoznačujete.

Doprava z hlavního nádraží na Letiště Praha

Přímo na Hlavní nádraží pak jezdí speciální autobus:

  • Autobus AE: od 5:30 do 21:00 jezdí každých 15 až 30 minut. Na lince neplatí běžný tarif pražské MHD, ale pouze speciální jízdenka za 100 Kč, kterou můžete koupit u řidiče nebo v infostánku DPP v terminálu. Stanoviště autobusu na hlavním nádraží je na hlavní silnici (ulice Wilsonova) v prvním patře (sledujte značení s obrázkem autobusu). Při cestě z letiště linka AE staví pouze před terminálem 1.

Aktuální informace o pražské hromadné dopravě naleznete na stránkách dpp.cz

Jízdenky přímo na letiště nabízí na svých dálkových linkách i RegioJet.

Průvodce pro Česká republika
Průvodce pro letiště Václava Havla Praha

Zavřít boční panel
Iasi
Rumunsko Přílet na letiště Iasi

Do centra Iasi (Piata Independentei) se dostanete autobusovou linkou 50. Ta má jízdní řád nastaven podle špičky na letišti tak, aby obsloužila většinu letů (detailní řád). Jízdenku si koupíte u řidiče za 2 lei a platí vždy jen na jednu jízdu. Pokračujete-li pak v Iasi ještě dál tramvají nebo autobusem, vyžádejte si u řidiče jízdenek několik.

 

Průvodce pro Rumunsko
Průvodce pro letiště Iasi