Iasi

Rumunské Iasi dočasně novou linkou z Prahy. Letenky od 1 038 Kč

18 komentářů
2022-03-16T10:08:33+01:00

O akci

Kvůli uzavření moldavského vzdušného prostoru pro civilní lety aerolinka Wizz Air dočasně přesměrovala svoji linku Praha – Kišiněv do pohraničního rumunského města Iasi. Letenky jsou zatím v prodeji na duben a květen, létá se vždy ve čtvrtek a neděli a nejlevnější letenky startují na 1 038 Kč, členové věrnostního klubu WDC zaplatí jen 518 Kč.

Samotné Iasi má pěkné historické centrum s monumentálním neogotickým palácem kultury a poslouží také jako výchozí bod pro cestování po horách severovýchodního Rumunska. 

Do Rumunska se cestuje jako před pandemií, nejsou zde žádné podmínky předkládání bezinfekčnosti.

PRG/Praha
IAS/Iasi
Zpáteční letenky
2 hodin letu (přímý let)
1 038 Kč

Nevíš, jak se dostaneš z letiště do centra? Přečti si naše průvodce: letiště Praha, letiště Iasi.

Kryštof Hájek
naposledy aktualizováno 2022-03-16T10:08:33+01:00

18 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Veronika Škvárová
Veronika Škvárová
před 12 měs

Za mě super město, jedno z TOP v Evropě, je plné zajímavých architektonických skvostů ze začátku 20. století, na město jeden den nestačí - 2-3 dny. Místní botanická zahrada je největší v Evropě, má 26 km pěších stezek. V okolí je vesnice Cotnari, odkud pochází to nejlepší rumunské víno. Jinak byla jsem v regionu 13 dní a pro mě to nejlepší, co se dá v Evropě vidět. Zajímavá je Suceava, ale méně, na ní stačí 1 den, pak unescové malované kláštery v okolí, ale veřejnou dopravou je to na týden, taxíkem na den. A pak zajet do města Tirgu Neamt, kde je pevnost nad městem. Ovšem nejzajímavější jsou zatím neunescové pravoslavné kláštery v okolí, je jich tam několik desítek, za návštěvu stojí asi sedm z nich, opět lepší vzít si taxíka, veřejná doprava je omezená. Pěkný okružní výlet na ca. 7-10 dní. Prodloužený víkend čt-ne, jak wizz létá, je jen na město, v okolí už nic nestihnete. A k cestě do Kišiněva, tak v září 2021 jezdilo každý den asi 12 autobusových spojů, zhruba každou hodinu, cesta trvá ca. 4 hodiny.

Jakub Langer
před 12 měs

Wizzair mi vyrobil letenku do Jaše z původně zamýšleného Kišiněva na 3 dny v březnu. Cílem výletu měl být tedy Kišiněv plus jedna středověká pevnost u řeky Dněstr. Ovšem takto bych autobusovou dopravou z/do Jaše ztratil celý den. Cena letenky tedy putovala na wizz kredit.

Jistě i Jaš má co nabídnout, i když tuším, že i velká botanická zahrada by byla v rozpuku až teď v dubnu nebo květnu. Rovněž díky za detailní info pro případnou letní návštěvu.

Avatar uživatele Veronika Škvárová
Veronika Škvárová
před 12 měs

Byla jsem loni i v Kišiněvě, na město jsou také třeba 2 dny, jeden nestačí. Líbilo se mi, je to upravené a udržované město, ovšem není v něm nic světoborného, jako v Jasích. Jestli vybrat mezi těmito dvěma městy, tak jednoznačně Jasy, nabízejí toho více a více rozmanitého. Škoda, že jste letenku vrátil, určitě byste návštěvy Jasů nelitoval.

Avatar uživatele Veronika Škvárová
Veronika Škvárová
před 12 měs

K té výslovnosti názvu města: rumunsky se píše Iasi a čte se Jaš, český název města je Jasy.

Avatar uživatele
Honza
před rokem

Je nějaký problém dostat se do Kišiněva?

Jakub Langer
před rokem

Dobrý dotaz. Vzdálenost po silnici je zhruba 150 km, a na hranicích to může být všelijaké. Klid nebo fronty ...

Avatar uživatele
Kajman77
před rokem

Ivan: skanzen, kostel pod ochranou UNESCO například. To, že to nezajímá tebe, neznamená, že to je nezajímavé.

Avatar uživatele
Lukáš Horák
před rokem

Nechci být rýpavý, ale Iasi existuje v českých vlastních jménech jako Jasy. To je to samé, jako byste napsali místo Temešváru Timisoara.

Avatar uživatele
Jan
před rokem

Mel by se vzdy psat originalni nazev. Jasy a Temesvar jsou zkomoleniny.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před rokem

Jasně, budeme psát London, Paris, Roma atd., ty zkomolenino.

Avatar uživatele
Vojta
před rokem

Tohle je nekonečný. Prostě jsou některý města, kde člověk zjevně preferuje český název, a jiný kde český název sice existuje, ale není užívaný. Bělák třeba. A pak je spoustu názvů mezi, kdy je to řekl bych dost individuální, jak to, kdo cítí. Osobně jsem Jasy četl poprvé až v souvislosti s tou Wizz linkou a musel jsem kouknout do mapy, abych zjistil, že je to Iasi.

Avatar uživatele Jáchym
Jáchym
před rokem

Iasi je spíš takový hybrid, správně je to Iași. Správná rumunská výslovnost je totiž "Jaši".

Jakub Langer
před rokem

Já si od rumunského kolegy z práce, rodáka z Iași, vybavuji, že to vyslovoval Jaš 🇷🇴. (I google a wiki to potvrzují).

Avatar uživatele
Kajman77
před rokem

Ano, to je správně. To koncové i je totiž neslabičné, čili by mělo splynout s předcházející souhláskou. Tedy "Jaš", přičemž to š má znít měkce.

Avatar uživatele Alena Svobodová
Alena Svobodová
před rokem

Teda zajímavá akce... koukám, že v Iasi je krásný hlavně kulturní palác, pak je moc hezká Suceava. Tenhle výlet by ale byl spíš o přírodě. V téhle situaci ale spíš pro dobrodružnější povahy. Osobně bych víc ocenila přímé spojení z Prahy do Kluže :(

Avatar uživatele
Ivan
před rokem

V Suceave jsem byl v září. Že by tam bylo něco zajímavýho, to teda nevím...

Avatar uživatele
Lenkaa78
před rokem

Mohla bych poprosit někoho, kdo tam byl, o doporučení nějakých konkrétních turistických cílů v okolí města?

Avatar uživatele Veronika Škvárová
Veronika Škvárová
před 12 měs

Za mě super město, jedno z TOP v Evropě, je plné zajímavých architektonických skvostů ze začátku 20. století, ne město jeden den nestačí - 2-3 dny. Místní botanická zahrada je největší v Evropě, má 26 km pěších stezek. V okolí je vesnice Cotnari, odkud pochází to nejlepší rumunské víno. JInak byla jsem v regionu 13 dní a pro mě to nejlepší, co se dá v Evropě vidět. Zajímavá je Suceava, ale méně, na ní stačí 1 den, pak unescové malované kláštery v okolí, ale veřejnou dopravou je to na týden, taxíkem na den. A pak zajet do města Tirgu Neamt, kde je pevnost nad městem. Ovšem nejzajímavější jsou pravoslavné kláštery v okolí, je jich tam několik desítek, za návštěvu stojí asi sedm z nich, opět lepší vzít si taxíka, veřejná doprava je omezená. Pěkný okružní výlet na ca. 8-7-10 dní.

Další akce