Průvodce letištěm

Letiště Václava Havla Praha

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

O letišti Václava Havla Praha

Největší letiště v Česku se nachází asi 11 km západně od centra Prahy ve čtvrti Ruzyně. Dlouhá léta byla Ruzyně dokonce i v oficiálním názvu letiště, od roku 2012 však nese jméno Václava Havla.. Svoji hlavní základnu zde mají České aerolinie a Travel Service a jako jedna z bází slouží společnosti Ryanair.

Pravidelné spojení má Praha asi se sto městy v Evropě a létá sem i několik dálkových linek (Dubaj, Soul, Šanghaj, Peking, New York, Toronto aj.). Od roku 2016 létá na každodenní pravidelné lince z Dubaje v barvách společnosti Emirates i největší dopravní letadlo světa – Airbus A380.

Terminály jsou otevřeny 24 hodin denně.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
-3.9 °C
aktuální počasí
22:53
aktuální čas

Letenky

Stabilně nejlevnější letenky při odletu z Prahy bývají do Milána a na letiště Charleroi poblíž Bruselu, kde se běžná cena za zpáteční letenku pohybuje pod 1.300 Kč. Nízké ceny do 2.000 Kč standardně bývají i na trasách do Londýna, Paříže, Říma nebo Benátek. S rozvojem Ryanairu v Praze můžete v příštích měsících čekat další nové destinace s velmi nízkými cenami.

Pokud jde o ceny letenek do destinací mimo Evropu, v současnosti seženeme nejlevnější letenky do New Yorku (kromě prázdnin okolo 11.000 Kč) a díky příchodu společnosti China Eastern Airlines i do oblasti jihovýchodní Asie, kam v akcích jdou sehnat letenky i za 10.000 Kč.

Najdi nejlevnější letenky

Přestup

Terminál 1 je využíván pro lety do zemí mimo schengenský prostor a Terminál 2 slouží schengenským letům. Přestup je přehledný, v rámci jednoho terminálu stačí 30 minut, transfer mezi terminály zabere 35 minut.

Doprava z/na letiště

V současné době je letiště spojeno s centrem města pouze autobusovou dopravou. Pro cestu do centra vždy musíte využít kombinaci autobusu a metra.

Nejrychleji se do centra dostanete linkami 100 a 119:

  • 100: každých 15 až 30 minut jezdí ke stanici metra B (žlutá linka) Zličín, celková cesta do centra zabere asi 45 minut,
  • 119: každých 4 až 10 minut jezdí ke stanici metra A (zelená linka) Nádraží Veleslavín, celková cesta do centra zabere asi 35–40 minut,
  • alternativně využijete autobus číslo 191, který jezdí přes sídliště Na Dědině, Petřiny (metro A), Strahov na Anděl (metro B). Autobus jezdí každých 15 až 30 minut a celková doba jízdy na Anděl trvá 50 až 60 minut.

Všechny výše uvedené linky jezdí zhruba od 4:30 do 0:00 a platí stejný tarif (32 Kč) na 90 minut (pro všechny typy dopravy v Praze) nebo 110 Kč na 24 hodin. Jízdenku si kupte v automatu na zastávce nebo v prodejním stánku v příletových halách, u řidiče je vždy dražší. V automatech je nově možné platit i kreditní kartou. Během noci využijte noční linku 910.

Přímo na Hlavní nádraží pak jezdí speciální autobusová linka:

  • AE: od 5:30 do 21:00 jezdí každých 15 až 30 minut. Na lince neplatí tarif pražské MHD, ale tarif Českých drah a je tak možné si na e-shopu ČD koupit jízdenku přímo na letiště.

Aktuální informace o pražské hromadné dopravě naleznete na stránkách dpp.cz.

Jízdenky přímo na letiště nabízí na svých dálkových linkách i RegioJet.

Kde parkovat

Dlouhodobé stání

Přímo u letištních terminálů zaparkujete v parkovacích domech „A“ Smart před Terminálem 2 a „C“ Comfort před Terminálem 1. Smart nabízí parkování za 990 Kč na týden, Comfort poté za 1.290 Kč při rezervaci online.

O stovku levněji za 890 Kč na týden zaparkujete i na soukromém parkovišti GO Parking asi 5 minut jízdy od terminálu (odvezeni k letišti budete ihned po zaparkování dodávkou zdarma). Online rezervujte přes webové stránky goparking.cz s naším promo kódem „CLC001“.

Bez kompromisu nejlevnější parkování u letiště však nabízí Parkia, kde při včasné rezervaci zaparkujete na týden za 8 Kč! Platí vždy pro několik prvních aut daný den a cena se postupně zvedá, rezervujte proto zavčasu a nezapomeňte uplatnit slevový kód „cestujlevne“. Parkia, stejně jako GO Parking zajišťuje bezplatný odvoz a svoz z letištního terminálu.

Neoficiálně můžeme zdarma parkovat v garážích obchodního centra Šestka. Mnoho lidí zde využívá parkoviště bez problémů i přes noc. Přímo před vchodem do obchodního centra je zastávka autobusu 191, který nás zaveze za 24 Kč až k terminálům.

Krátkodobé stání

Přímo před terminály 1 a 2 se nacházejí expresní parkoviště do 15 minut zdarma, za dalších 15 minut však zaplatíte 100 Kč a za celou hodinu pak dokonce 200 Kč.

Pokud víte, že se zdržíte více než 15 minut, zastavte na parkovišti BEconomy“ poblíž Terminálu 2 nebo za hotelem Courtyard. Tady stojí jedna hodina 50 Kč.

Služby na letišti

Wi-fi je konečně k dispozici zdarma a bez časového omezení.

Sprchy naleznete v tranzitní zóně Terminálu 1 v koutku „Rest and Fun“ za poplatek 100 Kč, případně zdarma v tranzitní zóně Terminálu 2 naproti salonku ERSTE. Klíč si vyzvedněte na recepci salonku za deposit ve výši 10 €, který vám bude navrácen, neztratíte-li klíč.

Dobře a levně se můžete najíst v letištní restauraci, která je v 1. patře u příletů Terminálu 1 nebo také za bezpečnostní kontrolou na Terminálu 1. Cena hlavního jídla je okolo 100 Kč, polévky za 20 Kč. Nakoupit s sebou můžete v supermarketu Billa v přízemí Terminálu 2. Pití si koupíte v automatech za bezpečnostní kontrolou za 30 Kč.

Vyhlídkovou terasu najdete mezi terminály 1 a 2, vstup je zdarma, otevřeno 24 hodin denně. Výhled však budete mít především na stojící letadla. Umělé vyvýšené vyhlídkové valy jsou k dispozici poblíž přistávacích drah v obci Kněževes, případně cca 3 km severně od obce Hostivice.

Odlety a přílety online

Zajímá vás, kdy přesně budou odlétat nebo přiletí vaši příbuzní a známí a z jakého terminálu poletí? Nebo se jen chcete podívat, jaký je zrovna na Ruzyni provoz? Nejpřesnější informace najdete vždy na oficiálním webu Letiště Praha právě v sekci „Přílety a odlety“. U některých letů s zobrazí přílet ve stejný čas ze stejné destinace hned několikrát. Je to proto, že letecké společnosti spolupracují a na jeden let tak může umístit svůj vlastní specifický kód a číslo více aerolinek najednou.

Existuje však ještě jeden spolehlivý a mnoho zábavnější způsob, jak zjistit přesný přílet/odlet a dokonce i aktuální polohu daného letadla. Podívejte se na Flightradar24.com, kde můžete sledovat aktuální letový provoz online na celém světě. Mluvíme však o pražském letišti, tedy provedeme následující:

V levé části stránky tedy najdeme všechny aktuální lety, které se na FR24 zobrazují (kterých je téměř 100%). V případě, že je letadlo ještě/už ve vzduchu, je u daného letu malá ikonka s nápisem „Live“. Rozkliněte, následně klikněte na možnost „Show on map“ a hned vidíte aktuální polohu letadla i se všemi souvisejícími údaji.

Více o tom, jak to funguje a co vše můžeme najít, se dočtete v našem speciálním článku o sledování letů.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 15 dny
Navrhni úpravu