Průvodce letištěm

Letiště Václava Havla Praha

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O letišti Václava Havla Praha

Největší letiště v Česku se nachází asi 11 km západně od centra Prahy ve čtvrti Ruzyně. Dlouhá léta byla Ruzyně dokonce i v oficiálním názvu letiště, od roku 2012 však nese jméno Václava Havla.. Svoji hlavní základnu zde mají České aerolinie a Travel Service a jako jedna z bází slouží společnosti Ryanair.

Pravidelné spojení má Praha asi se sto městy v Evropě a létá sem i několik dálkových linek (Dubaj, Soul, Šanghaj, Peking, New York, Toronto aj.). Od roku 2016 létá na každodenní pravidelné lince z Dubaje v barvách společnosti Emirates i největší dopravní letadlo světa – Airbus A380.

Terminály jsou otevřeny 24 hodin denně.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
? °C
aktuální počasí
21:21
aktuální čas

Letenky

Stabilně nejlevnější letenky při odletu z Prahy bývají do Milána a na letiště Charleroi poblíž Bruselu, kde se běžná cena za zpáteční letenku pohybuje pod 1.200 Kč. Nízké ceny do 2.500 Kč standardně bývají i na trasách do Londýna, Paříže, Říma nebo Benátek. S rozvojem Ryanairu v Praze můžete v příštích měsících čekat další nové destinace s velmi nízkými cenami.

Pokud jde o ceny letenek do destinací mimo Evropu, v současnosti seženeme nejlevnější letenky do New Yorku (kromě prázdnin okolo 11.000 Kč) a díky příchodu společnosti China Eastern Airlines i do oblasti jihovýchodní Asie, kam v akcích jdou sehnat letenky výjimečně i za 10.000 Kč. 

Pražské letiště však obecně bohužel patří k nejdražším v regionu střední Evropy, co se cen letenek týká.

Dálkové přímé linky z Prahy:

 • Air Canada Rouge: Toronto (jen v letní sezóně)
 • Air Transat: Montreal (jen v letní sezóně)
 • American Airlines: Philadelphia (jen v letní sezóně)
 • China Eastern Airlines: Šanghaj a Xi'an
 • ČSA: Soul
 • Delta: New York/JFK (jen v letní sezóně)
 • Emirates: Dubaj
 • Hainan Airlines: Peking
 • Qatar Airways: Dauhá
 • Sichuan Airlines: Chengdu
 • United: New York/Newark (jen v letní sezoně)

Najdi nejlevnější letenky

Přestup

Terminál 1 je využíván pro lety do zemí mimo schengenský prostor a Terminál 2 slouží schengenským letům. Přestup je přehledný, v rámci jednoho terminálu stačí 30 minut, transfer mezi terminály zabere 35 minut.

Doprava z/na letiště

V současné době je letiště spojeno s centrem města pouze autobusovou dopravou. Pro cestu do centra vždy musíte využít kombinaci autobusu a metra.

Nejrychleji se do centra dostanete linkami 100 a 119:

 • 100: každých 15 až 30 minut jezdí ke stanici metra B (žlutá linka) Zličín, celková cesta do centra zabere asi 45 minut,
 • 119: každých 4 až 10 minut jezdí ke stanici metra A (zelená linka) Nádraží Veleslavín, celková cesta do centra zabere asi 35–40 minut,
 • alternativně využijete autobus číslo 191, který jezdí přes sídliště Na Dědině, Petřiny (metro A), Strahov na Anděl (metro B). Autobus jezdí každých 15 až 30 minut a celková doba jízdy na Anděl trvá 50 až 60 minut.

Všechny výše uvedené linky jezdí zhruba od 4:30 do 0:00 a platí stejný tarif (32 Kč) na 90 minut (pro všechny typy dopravy v Praze) nebo 110 Kč na 24 hodin. Jízdenku si kupte v automatu na zastávce nebo v prodejním stánku v příletových halách, u řidiče je vždy dražší. V automatech je nově možné platit i kreditní kartou. Během noci využijte noční linku 910.

Přímo na Hlavní nádraží pak jezdí speciální autobusová linka:

 • AE: od 5:30 do 21:00 jezdí každých 15 až 30 minut. Na lince neplatí tarif pražské MHD, ale tarif Českých drah a je tak možné si na e-shopu ČD koupit jízdenku přímo na letiště.

Aktuální informace o pražské hromadné dopravě naleznete na stránkách dpp.cz

Jízdenky přímo na letiště nabízí na svých dálkových linkách i RegioJet.

Kde parkovat

Dlouhodobé stání

Přímo u letištních terminálů zaparkujete v parkovacích domech „A“ Smart před Terminálem 2 a „C“ Comfort před Terminálem 1. Smart nabízí parkování za 990 Kč na týden, Comfort poté za 1.290 Kč při rezervaci online.

O stovku levněji za 890 Kč na týden zaparkujete i na soukromém parkovišti GO Parking asi 5 minut jízdy od terminálu (odvezeni k letišti budete ihned po zaparkování dodávkou zdarma). Online rezervujte přes webové stránky goparking.cz s naším promo kódem „CLC001“.

Neoficiálně můžeme zdarma parkovat v garážích obchodního centra ŠestkaMnoho lidí zde využívá parkoviště bez problémů i přes noc. Přímo před vchodem do obchodního centra je zastávka autobusu 191, který nás zaveze za 24 Kč až k terminálům.

Krátkodobé stání

Přímo před terminály 1 a 2 se nacházejí expresní parkoviště do 15 minut zdarma, za dalších 15 minut však zaplatíte 100 Kč a za celou hodinu pak dokonce 200 Kč. Od 1. července 2018 je doba stání zdarma omezena na 1x15 minut během 24 hodin.

Pokud víte, že se zdržíte více než 15 minut, zastavte na parkovišti B nebo C „Economy“ poblíž Terminálu 2 nebo za hotelem Courtyard. Tady stojí jedna hodina 60 Kč.

Služby na letišti

Wi-fi je konečně k dispozici zdarma a bez časového omezení.

Sprchy naleznete v tranzitní zóně Terminálu 1 v koutku „Rest and Fun“ za poplatek 100 Kč, případně zdarma v tranzitní zóně Terminálu 2 naproti salonku ERSTE. Klíč si vyzvedněte na recepci salonku za deposit ve výši 10 €, který vám bude navrácen, neztratíte-li klíč.

Dobře a levně se můžete najíst v letištní restauraci, která je v 1. patře u příletů Terminálu 1 nebo také za bezpečnostní kontrolou na Terminálu 1. Cena hlavního jídla je okolo 100 Kč, polévky za 20 Kč. Nakoupit s sebou můžete v supermarketu Billa v přízemí Terminálu 2. Pití si koupíte v automatech za bezpečnostní kontrolou za 30 Kč.

Vyhlídkovou terasu najdete mezi terminály 1 a 2, vstup je zdarma, otevřeno 24 hodin denně. Výhled však budete mít především na stojící letadla. Umělé vyvýšené vyhlídkové valy jsou k dispozici poblíž přistávacích drah v obci Kněževes, případně cca 3 km severně od obce Hostivice.

Odlety a přílety online

Zajímá vás, kdy přesně budou odlétat nebo přiletí vaši příbuzní a známí a z jakého terminálu poletí? Nebo se jen chcete podívat, jaký je zrovna na Ruzyni provoz? Nejpřesnější informace najdete vždy na oficiálním webu Letiště Praha právě v sekci „Přílety a odlety“. U některých letů s zobrazí přílet ve stejný čas ze stejné destinace hned několikrát. Je to proto, že letecké společnosti spolupracují a na jeden let tak může umístit svůj vlastní specifický kód a číslo více aerolinek najednou.

Existuje však ještě jeden spolehlivý a mnoho zábavnější způsob, jak zjistit přesný přílet/odlet a dokonce i aktuální polohu daného letadla. Podívejte se na Flightradar24.com, kde můžete sledovat aktuální letový provoz online na celém světě. Mluvíme však o pražském letišti, tedy provedeme následující:

V levé části stránky tedy najdeme všechny aktuální lety, které se na FR24 zobrazují (kterých je téměř 100%). V případě, že je letadlo ještě/už ve vzduchu, je u daného letu malá ikonka s nápisem „Live“. Rozkliněte, následně klikněte na možnost „Show on map“ a hned vidíte aktuální polohu letadla i se všemi souvisejícími údaji.

Více o tom, jak to funguje a co vše můžeme najít, se dočtete v našem speciálním článku o sledování letů.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

29 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den, měla bych otázku k parkování na letišti, přímo parkování aeroparking. Pro držitele prémiových karet mastercard je možnost při rezervaci parkingu zadat do políčka promo kod mastercard, kde je je potom asi 15% sleva. Máte s tím někdo zkušenost? Kontroluje někdo, zda prémiovou kartu mastercard opravdu máte? Moc díky za info :-)

před měs

Nekontroluje, protože se s nikým reálně nepotkáš. Vše řešíš přes automat.

před měs
Liborek
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 115 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-03-04T09:07:27+01:00)

A hlavě je to zaplaceno předem z té karty, takže není ani co řešit.

Dobrý den, je možné někde zjistit, kolik zbývá volných míst (letenek) na určitý let? Děkuji za odpověď.

před 6 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Zadejte urcity pocet osob a uvidite, zda se zmeni cena. Jen nevim, proc to pridavate pod letiste :-)

před 6 měs

Já nevím... asi protože letadla létají z letiště? 😁😉

před 6 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Jestli to místní fórum není úplně zbytečné. 😉😂

Dobrý den,

potřebovala bych se informovat, jestli máme v čtvrtek ráno mezi 7-8 hodinou dopoledne očekávat zpoždění autobusové linky z centra na letiště, (myslím tím výrazné zpoždění 20 min a více) nebo se na tomto spoji ranní doprava tolik nepodepisuje? Předem Vám děkuji za Vaši odpověď.

před 6 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, ráno směrem z centra zpoždění nebývají.

před 6 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

"v čtvrtek ráno mezi 7-8 hodinou dopoledne"... lol!

před 6 měs
Vojtěch Hájek

Určitě je nejlepší jet metrem na Nádraží Veleslavín nebo Zličín (a pak autobusem 119 resp. 100) než AEčkem od Hlavního nádraží. V tuto hodinu může bejt ucpaná magistrála, ale při cestě z některé stanice metra na periferii to bude naprosto bez problému :).

Přidat odpověď
před 6 měs

Dobrý den , prosím o informaci , jak bych se dostala na letiště Václava Havla, dne 17.082018, na hlavní nádraží prijedeme cca 23-24 hodin a na letišti máme být 03,30. Nevím zda se ptám na správném místě, pokud ne , tak se omlouvám. Jsme ze Znojma a Prahu moc neznáme. Děkuji Ludmila Pokorná

před 9 měs
Kryštof Hájek
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2864 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-08-01T16:45:00+02:00)

Dobrý den, buď Uberem nebo klasicky MHD. Pokud stihnete přijet do cca půl dvanácté, pak využijete ještě klasických denní linek (tj. Metro C na Muzeum -> Metro A na Nádraží Veleslavín -> Autobus 119 na letiště). Pokud přijedete opravdu až o půlnoci, pak ještě chytnete poslední metro na I.P.Pavlova, odkud jezdí přímý noční autobus 910.

Plánovač MHD v Praze: http://spojeni.dpp.cz/

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobrý den, syn si nechal udělat nový pas ve svých 14 letech a nyní v 17 si nechal narůst vousy. Příští týden odlétá do Řecka,proto se chci zeptat,jestli nebude v tomto ohledu problém. Pas je vydáván v roce 2015.

Děkuji za odpověď a přeji příjemný den Lenka Seková

Odpovědět
před 10 měs

Dobry den mohu mit v kufru elektronickou cigaretu?

před 10 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, ano můžete.

Přidat odpověď
před 10 měs

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, poletim s detmi na dovolenou 2 a 6 let, nechají mi do letadla lahve s pitím, když budou originál- nerozdělané prorikapky treba kubík..? Děkuji

před 10 měs
Jan Čermák

Pití typu Kubík nebudou považovat na kontrole za dětskou stravu. Pokud se nemýlím, tak dětskou stravou jsou myšleny sunary, kasičky, přesnídávky...

Přidat odpověď
před 10 měs

Dobrý den, jsem cukrovkář, inzulii si aplikuji 3x denně můžu jo mít u sebe a zavazadle náhradní.

Děkuji za odpověď

před 10 měs

určitě, pane kolego.

Přidat odpověď
před 10 měs
Leoš Literák

Vize pražského letiště včetně videa: https://www.novinky.cz/cestovani...nveji.html

Odpovědět
před rokem

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat zda jsou u odbavení upřednostněny rodiny s dítětem do 2 let,nebo si musí vystát frontu u přepážky. Děkuji předem za odpověď . Miloslava

před rokem

To máte stejné jako v Tescu, také si musíte vystát frontu u pokladny s dítětem i bez.

Pokud nechcete dlouho čekat, kupte si byznys. Pak to máte jako u expres pokladny do 5-ti položek v Tescu.

Nebo použijte check-in automat a pak to máte jako samoobslužné pokladny v Tescu - čím více položek, tím déle to trvá.

před rokem
cali

Jak píše padrino, pikolík s welcome drinkem tam stát nebude. Ale já bych Vás třeba pustil a ještě se usmál...

před rokem
Avatar uživatele eremi
eremi

Padrino tohle bylo hodně dobrý, jinak má pravdu Naděžda :)

Dobrý den, poletíme poprvé, takže si nejsem vůbec jistá.

Letíme z Prahy do Amsterdamu s easy jet, mám vytištěné palubní lístky (při odbavení jsem ale vůbec nemusela zadávat doklady). Můžeme tedy jít hned po příchodu na letiště na bezpečnostní kontrolu? Za kontrolou si najdu gate, kam máme jít, a tam budu ukazovat doklady a palubní lístky? Odtud nás už pošlou do letadla?

Když mám pouze příruční zavazadlo, musím do něj narvat i bundu?

A snad poslední dotaz, sundávají se u bezpečnostní kontroly i prstýnky? Do plastové krabičky bych měla vyndat všechno kovové a tekutiny z kufru? Děkuji moc za odpovědi.

před rokem
David Eiselt
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 10186 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-02-26T11:58:44+01:00)

Dobrý den Petro, je to jak píšete. Doporučuji pročíst https://www.cestujlevne.com/blog...e-letadlem

Bundu si necháváte na sobě, jinak při nástupu zmrznete. Prstýnky se nesundavají, jinak jen potvrzuji vyndání tekutin a elektroniky mimo zavazadlo.

před rokem

Děkuji moc, uklidnil jste mě. Petra

před rokem
Leoš Literák

Separátně se dávají elektronická zařízení a tekutiny. Kovy mohou zůstat v kufru / batohu. Leda by se daly použít jako zbraň a pak je mít nesmíte.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu