IATA (ICAO) kód letiště
PRG (LKPR)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
01:27

O letišti Václava Havla Praha

Největší letiště v Česku se nachází asi 11 km západně od centra Prahy ve čtvrti Ruzyně. Dlouhá léta byla Ruzyně dokonce i v oficiálním názvu letiště, od roku 2012 však nese jméno Václava Havla.. Svoji hlavní základnu zde mají České aerolinie a Travel Service a jako jedna z bází slouží společnosti Ryanair.

Pravidelné spojení má Praha asi se sto městy v Evropě a létá sem i několik dálkových linek (Dubaj, Soul, Šanghaj, Peking, New York, Toronto aj.). Od roku 2016 létá na každodenní pravidelné lince z Dubaje v barvách společnosti Emirates i největší dopravní letadlo světa – Airbus A380.

Terminály jsou otevřeny 24 hodin denně.

Letenky

Stabilně nejlevnější letenky při odletu z Prahy bývají do Milána a na letiště Charleroi poblíž Bruselu, kde se běžná cena za zpáteční letenku pohybuje pod 1.200 Kč. Nízké ceny do 2.500 Kč standardně bývají i na trasách do Londýna, Paříže, Říma nebo Benátek. S rozvojem Ryanairu v Praze můžete v příštích měsících čekat další nové destinace s velmi nízkými cenami.

Pokud jde o ceny letenek do destinací mimo Evropu, v současnosti seženeme nejlevnější letenky do New Yorku (kromě prázdnin okolo 11.000 Kč) a díky příchodu společnosti China Eastern Airlines i do oblasti jihovýchodní Asie, kam v akcích jdou sehnat letenky výjimečně i za 10.000 Kč. 

Pražské letiště však obecně bohužel patří k nejdražším v regionu střední Evropy, co se cen letenek týká.

Dálkové přímé linky z Prahy:

 • Air Canada Rouge: Toronto (jen v letní sezóně)
 • Air Transat: Montreal (jen v letní sezóně)
 • American Airlines: Philadelphia (jen v letní sezóně), Chicago (od května 2020)
 • China Eastern Airlines: Šanghaj a Xi'an
 • ČSA: Soul
 • Delta: New York/JFK (jen v letní sezóně)
 • Emirates: Dubaj
 • Hainan Airlines: Peking
 • Qatar Airways: Dauhá
 • Sichuan Airlines: Chengdu
 • United: New York/Newark (jen v letní sezoně)

Najdi nejlevnější letenky

Přestup

Terminál 1 je využíván pro lety do zemí mimo schengenský prostor a Terminál 2 slouží schengenským letům. Přestup je přehledný, v rámci jednoho terminálu stačí 30 minut, transfer mezi terminály zabere 35 minut.

Doprava z/na letiště

V současné době je letiště spojeno s centrem města pouze autobusovou dopravou. Pro cestu do centra vždy musíte využít kombinaci autobusu a metra.

Doprava do centra a v noci

 • Linka 100: každých 15 až 30 minut jezdí ke stanici metra B (žlutá linka) Zličín, celková cesta do centra zabere asi 45 minut,
 • Linka 119: jednou za 3 až 10 minut jezdí ke stanici metra A (zelená linka) Nádraží Veleslavín, celková cesta do centra zabere asi 35–40 minut,
 • alternativně využijete autobus číslo 191, který jezdí přes sídliště Na Dědině, Petřiny (metro A), Strahov na Anděl (metro B). Autobus jezdí každých 15 až 30 minut a celková doba jízdy na Anděl trvá 50 až 60 minut.
 • V noci (0:00 až 4:30) jezdí na letiště autobusové linky 910 (2x za hodinu viz jízdní řád, z/do centra – Újezd, Karlovo nám., I. P. Pavlova) a 907 (1x za hodinu viz jízdní řád, I. P. Pavlova, Hlavní nádr., Náměstí republiky, Hradčanská)

Všechny výše uvedené linky jezdí zhruba od 4:30 do 0:00 a platí na nich stejné jízdenky za 40 Kč na 90 minut (pro všechny typy dopravy v Praze) nebo 120 Kč na 24 hodin. Jízdenku si kupte v automatu na zastávce nebo v prodejním stánku v příletových halách, u řidiče je vždy dražší. V automatech je nově možné platit i kreditní kartou. Lístek označíte ve žlutém označovači na zastávce nebo v autobusu, při cestě na letiště metrem musíte jízdenku označit vždy před vstupem do stanice metra. Pokud přestupujete, lístek už znovu neoznačujete.

Doprava z hlavního nádraží na Letiště Praha

Přímo na Hlavní nádraží pak jezdí speciální autobus:

 • Autobus AE: od 5:30 do 21:00 jezdí každých 15 až 30 minut. Na lince neplatí běžný tarif pražské MHD, ale pouze speciální jízdenka za 100 Kč, kterou můžete koupit u řidiče nebo v infostánku DPP v terminálu. Stanoviště autobusu na hlavním nádraží je na hlavní silnici (ulice Wilsonova) v prvním patře (sledujte značení s obrázkem autobusu). Při cestě z letiště linka AE staví pouze před terminálem 1.

Aktuální informace o pražské hromadné dopravě naleznete na stránkách dpp.cz

Jízdenky přímo na letiště nabízí na svých dálkových linkách i RegioJet.

Kde parkovat

Dlouhodobé stání

Od 890 Kč na týden, resp. mezi 990 až 1 090 Kč v hlavní sezoně v létě, zaparkujete na soukromém parkovišti GO Parking asi 5 minut jízdy od terminálu (odvezeni k letišti budete ihned po zaparkování dodávkou zdarma). Online rezervujte přes webové stránky goparking.cz s naším promo kódem „CLC001“.

Přímo u letištních terminálů zaparkujete v parkovacích domech „A“ Smart před Terminálem 2 a „C“ Comfort před Terminálem 1. Smart nabízí parkování za 990 Kč na týden, Comfort poté za 1.290 Kč při rezervaci online. V letní sezoně jsou opět ceny vyšší, kdy parkoviště Smart vyjde na 1 395 Kč na týden a parkoviště Comfort na 1 600 Kč.

Krátkodobé stání

Přímo před terminály 1 a 2 se nacházejí expresní parkoviště do 15 minut zdarma, za dalších 15 minut však zaplatíte 100 Kč a za celou hodinu pak dokonce 200 Kč. Od 1. července 2018 je doba stání zdarma omezena na 1x15 minut během 24 hodin.

Pokud víte, že se zdržíte více než 15 minut, zastavte na parkovišti B nebo C „Economy“ poblíž Terminálu 2 nebo za hotelem Courtyard. Tady stojí jedna hodina 60 Kč.

Služby na letišti

Wi-fi je konečně k dispozici zdarma a bez časového omezení.

Sprchy naleznete v tranzitní zóně Terminálu 1 v koutku „AeroRooms“ za poplatek 99 Kč na 30 minut, případně zdarma v tranzitní zóně Terminálu 2 naproti salonku ERSTE. Klíč si vyzvedněte na recepci salonku za deposit ve výši 10 €, který vám bude navrácen, neztratíte-li klíč.

V přízemí terminálu 2 směrem najdete klasický supermarket Billa s běžnými cenami. Především legendární sekaná v housce za 20 Kč je příjemná alternativa k předraženým fast-foodům. Billa je otevřená denně od 6 do 22 hodin, v neděli od 7:00.

Napříč celým letištěm (za bezpečnostní kontrolou) narazíte na pítka s vodou, kterou si můžete načepovat zdarma do lahve a vzít s sebou do letadla.

Vyhlídkovou terasu najdete mezi terminály 1 a 2, vstup je zdarma, otevřeno 24 hodin denně. Výhled však budete mít především na stojící letadla. Umělé vyvýšené vyhlídkové valy jsou k dispozici poblíž přistávacích drah v obci Kněževes, případně cca 3 km severně od obce Hostivice.

Levné stravování

Dobře a levně se můžete najíst v letištní Restauraci Praha (z důvodu rekonstrukce uzavřena cca do dubna 2020), která je v 1. patře u příletů Terminálu 1 nebo také za bezpečnostní kontrolou na Terminálu 1. Cena hlavního jídla je mezi 120 a 180 Kč, polévky za 25 Kč. Nakoupit s sebou můžete v supermarketu Billa v přízemí Terminálu 2. Pití si koupíte v automatech za bezpečnostní kontrolou za 30 Kč. Tato restaurace je otevřená 24 hodin denně.

Levnější možnosti skrývají dvě administrativní budovy v bezprostřední blízkosti terminálů. Dobře se najíte v restauraci Avion v objektu "Airport Business Center" zhruba 250 metrů od terminálu. Jedná se o klasickou kantýnu, kde je denně výběr z 8 až 9 jídel s cenami od 95 do 120 Kč. Otevřeno je od 8:00 do 15:00.

Komu nevadí tradiční české "asijské" restaurace, zavítá do objektu Europort (ten, kde sídlí hotel Courtyard Marriott) cca 150 metrů od terminálu. V přízemí najdete restauraci Červené jablko s cenami od 80 do 120 Kč za jídlo.

Ve spojovací chodbě mezi terminály (v části pro veřejnost) pak najdete KFC a Subway, obě otevřené nonstop. V odletovém podlaží terminálu 2 narazíte na Burger King (od 8:00 do 20:00).

Přílety a odlety online

Zajímá vás, kdy přesně budou odlétat nebo přiletí vaši příbuzní a známí a z jakého terminálu poletí? Nebo se jen chcete podívat, jaký je zrovna na Ruzyni provoz?

Nejpřesnější informace najdete vždy na oficiálním webu Letiště Praha právě v těchto sekcích:

U některých letů s zobrazí přílet ve stejný čas ze stejné destinace hned několikrát. Je to proto, že letecké společnosti spolupracují a na jeden let tak může umístit svůj vlastní specifický kód a číslo více aerolinek najednou.

Existuje však ještě jeden spolehlivý a mnoho zábavnější způsob, jak zjistit přesný přílet/odlet a dokonce i aktuální polohu daného letadla. Podívejte se na Flightradar24.com, kde můžete sledovat aktuální letový provoz online na celém světě. Mluvíme však o pražském letišti, tedy provedeme následující:

V levé části stránky tedy najdeme všechny aktuální lety, které se na FR24 zobrazují (kterých je téměř 100%). V případě, že je letadlo ještě/už ve vzduchu, je u daného letu malá ikonka s nápisem „Live“. Rozkliněte, následně klikněte na možnost „Show on map“ a hned vidíte aktuální polohu letadla i se všemi souvisejícími údaji.

Více o tom, jak to funguje a co vše můžeme najít, se dočtete v našem speciálním článku o sledování letů.

Hotely u letiště

Pokud nejste přímo Prahy a odlétáte v brzkých ranních hodinách, může se hodit ubytování v blízkosti terminálů. Přímo na letiště najdete tři hotely. Nejlevnější AeroRooms (přímo v terminálu 1) a Holiday Inn Prague Airport (u autobusové zastávku "U Hangáru" asi 400 metrů po chodníku od terminálů) budou stát kolem 2.000 Kč za noc ve dvoulůžkovém pokoji. Za hotel Courtyard Marriott pak zaplatíte okolo 4.000 Kč za noc.

Řádově levnější ubytování nabídne Hostel Modrá, kde za pokoj s vlastní sprchou a společným záchodem na chodbě zaplatíte do 1.500 Kč. Hostel najdete u zastávky autobusu "K Letišti", k terminálům se dostanete autobusovými linkami 100, 119 a 225, v případě velmi brzkých ranních odletů pak nočním autobusem 910. Jízdenka vyjde na 24 Kč a jízdní řády najdete na webu pid.cz.

 

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

54 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
lma
 • Přidal se před 9 lety
 • Napsal 124 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-10-01T19:45:11+02:00)

Tak jsem se začátkem září cca po dvou letech ocitnul na pražském letišti.

No autobus AE ,který jsem využíval zdražil na rovnou stovku .....navrch už nejdou koupit ani levné jízdenky přes eshop ČD ,takže to jistilo metro a 119 za 40 korun. Rozdíl cca 10 minut za těch 60 korun navíc opravdu nestojí !

Překvapila stále fungující letištní restaurace Runway - modernizovaná a ceny stále přátelské jako za steak v pepřové omáčce s přílohou ,salát ,zákusek a káva za necelé tři stovky - to se tam skoro vyplatí zajet na jídlo i z centra Prahy jen tak .. A i po osmé večer velký výběr.

A rekonstruovaný superior pokoj v hotelu Krystal na Veleslavíně za 1200 pro dva ze snídaní mohu rozhodně doporučit.

Odpovědět
před 2 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Autobus AE stojí ode dneška 100 Kč.

Odpovědět
před 4 měs
Avatar uživatele Daniel _1
Daniel _1

tip pro mimopražské - SKY HOTEL Prague, blízko letiště, objednával jsem na červenec za necelou tisícovku, noc, 2 osoby - ale hlavně 7 dní parkování zdarma + odvoz na letiště, bral jsem noc před odletem a noc po příletu - 9 dní parkování a napsali, že v pohodě.. konečně někdo kdo uvažuje, že když má velké parkoviště u hotelu, tak parkování zdarma je dost velký bonus..:))

před 6 měs
Avatar uživatele
Jan Paděra

super, díky za tip :) Využijeme v srpnu pro odlet na Azory v 7 ráno.

před 6 měs
Avatar uživatele Daniel _1
Daniel _1

Stejná destinace.. stejný čas.. jen konec července..:)

Přidat odpověď
před 6 měs
divan
 • Přidal se před 2 lety
 • Napsal 336 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-12-17T21:32:36+01:00)

Traffic Report za listopad 2020 https://www.prg.aero/sites/defau...public.pdf

Odpovědět
před 12 měs

Tak to vypadá, že pražské letiště má své dny největší slávy v bližší budoucnosti už za sebou. Letiště v Berlíně plánuje přetahovat ve velkém dálkové linky. A jak to dopadne je předem jasné.

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele
Leoš Literák

Co dělat, když je letiště zavřené? Skočit si na něj s padákem! A nejlepší jsou ty čekající autobusy. https://www.facebook.com/fitforu...5454454326

Odpovědět
před rokem

Dobrý den. Mám koupenou letenku z Prahy do Londýna Luton a jsem již odbavena. Mám pouze zavazadlo na palubu, bezplatné a ještě si chci dokoupit jeden malý baťoh na palubu. Zjistila jsem, že stojí asi 6 liber, ale nevím, kde ho zaplatím. Jde to až na letišti? V případě ano, kde? Děkuji, Kocianová.

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Na webu Wizzu.

před rokem
Avatar uživatele J0x
J0x

Nabízí se otázka, kde dotyčná letenku koupila.

Avatar uživatele J0x
J0x

Pozor, Restaurace Praha je ode dneška zavřená kvůli rekonstrukci!

před rokem
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Diky za info! Ja tam byl ani ne pred tydnem...

před rokem
Avatar uživatele J0x
J0x

Tak prý asi na 4 měsíce. To nepotěší.

Avatar uživatele Richard _4
Richard _4

od 15. prosince se pro studenty rusi sleva na linku z hlaváku, tzn misto 12 Kc 60 Kc. Navíc bude mozny nakup pouze u ridice..

před rokem
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Ja bydlim v Pha a nikdy jsem ji nevyuzil, zbytecna linka...

před rokem
Avatar uživatele Kajman77
Kajman77

No to je hodnotný příspěvek. Já v Praze nebydlím a využil jsem ji několikrát. Překvápko.

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

:D Tak myslím, že jen málo lidi bydlících v Praze linku AE využilo. Nejspíš proto, že je určená hlavně pro lidi, kteří v Praze nebydlí, nechtějí přestupovat a vláčet se s kufry přes schody a eskalátory...

před rokem
Avatar uživatele tmx
tmx

Jsem z Prahy. V dobách, kdy jezdila z Holešovic (protože tam končilo pendolino), jsem jí využil. Taky pravda, tehdy stála tuším 40 Kč. To jen aby byl vzorek obyvatelstva kompletní. :D

před rokem
Avatar uživatele mmm
mmm

V Pze nebydlím a využil jsem několikrát, pro přestup z hlavního nádraží je to super spojení. Nedovedu si představovat dvakrát přestupovat a tahat přitom ještě kufry.

před rokem
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Já se s kufry vláčím, vláčil bych se i kdybych použil AE, pro mě to nic neřeší, ale chápu, že pro lidi z okolí to nějaký význam má

Avatar uživatele dedik77
dedik77
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 26 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-11-21T20:10:46+01:00)

(NENI JIŽ AKTUÁLNÍ - Nejrychlejší získal)

Hezký den cestovatelé , daruji 2 vouchery pro vstup do Raiffeisen Lounge na letišti v Praze (T2). Lounge nabízí také individuální bezpečnostní kontrolu. Standardní cena 850/ 1ks. Vouchery jsou platné do 31.12.2019.

Pokud by někdo chtěl vyměnit za vouchery za možnost využit lounge na letišti FRA nebo FCO bylo by to super. Když ne, nic se neděje. Místo vyzvednutí M: Bořislavka (Praha 6).

V případě zájmu prosím o SZ.

Odpovědět
před 2 lety

Dobrý den

chystam se letět do Bulharska a potřebuji sebou zdravotní pomůcku na spankovou apnoi. Jedná se o malý kompresorek s hadicí a maskou v tašce o royměrech notebooku. Mám ho zabalit do zavazadla nebo jako příruční zavazadlo na palubu?

Odpovědět
před 2 lety

Dobrý den koupila jsem si letenku od student Agency na neděli 30.6 let v 19.30 do Bari musím něco vytisknout a jak udělat on line odbavení mám priplacene zavazadlo do 20 kg můžu mít i příruční? Děkuji moc za odpověď Bureschová

před 2 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, nejspíš tedy letíte s Ryanairem nebo Wizz Airem. Tam je nutné provést online odbavení, provádíte vždy na webových stránkách dané letecké společnosti v sekci "online check-in", kam zadáte rezervační kód letenky a jméno.

Příruční zavazadla se opět přepravují dle podmínek konkrétní aerolinky, viz info o Ryanairu: https://www.cestujlevne.com/lete...st/ryanair nebo Wizz Airu: https://www.cestujlevne.com/lete...t/wizz-air

Přidat odpověď
před 2 lety

Dobrý den, měla bych otázku k parkování na letišti, přímo parkování aeroparking. Pro držitele prémiových karet mastercard je možnost při rezervaci parkingu zadat do políčka promo kod mastercard, kde je je potom asi 15% sleva. Máte s tím někdo zkušenost? Kontroluje někdo, zda prémiovou kartu mastercard opravdu máte? Moc díky za info :-)

před 3 lety

Nekontroluje, protože se s nikým reálně nepotkáš. Vše řešíš přes automat.

před 3 lety
Avatar uživatele
Liborek
 • Přidal se před 8 lety
 • Napsal 188 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-03-04T09:07:27+01:00)

A hlavě je to zaplaceno předem z té karty, takže není ani co řešit.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, je možné někde zjistit, kolik zbývá volných míst (letenek) na určitý let? Děkuji za odpověď.

před 3 lety
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Zadejte urcity pocet osob a uvidite, zda se zmeni cena. Jen nevim, proc to pridavate pod letiste :-)

před 3 lety

Já nevím... asi protože letadla létají z letiště? 😁😉

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Jestli to místní fórum není úplně zbytečné. 😉😂

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den,

potřebovala bych se informovat, jestli máme v čtvrtek ráno mezi 7-8 hodinou dopoledne očekávat zpoždění autobusové linky z centra na letiště, (myslím tím výrazné zpoždění 20 min a více) nebo se na tomto spoji ranní doprava tolik nepodepisuje? Předem Vám děkuji za Vaši odpověď.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, ráno směrem z centra zpoždění nebývají.

před 3 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76

"v čtvrtek ráno mezi 7-8 hodinou dopoledne"... lol!

před 3 lety
Avatar uživatele
Vojtěch Hájek

Určitě je nejlepší jet metrem na Nádraží Veleslavín nebo Zličín (a pak autobusem 119 resp. 100) než AEčkem od Hlavního nádraží. V tuto hodinu může bejt ucpaná magistrála, ale při cestě z některé stanice metra na periferii to bude naprosto bez problému :).

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den , prosím o informaci , jak bych se dostala na letiště Václava Havla, dne 17.082018, na hlavní nádraží prijedeme cca 23-24 hodin a na letišti máme být 03,30. Nevím zda se ptám na správném místě, pokud ne , tak se omlouvám. Jsme ze Znojma a Prahu moc neznáme. Děkuji Ludmila Pokorná

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 4241 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-08-01T16:45:00+02:00)

Dobrý den, buď Uberem nebo klasicky MHD. Pokud stihnete přijet do cca půl dvanácté, pak využijete ještě klasických denní linek (tj. Metro C na Muzeum -> Metro A na Nádraží Veleslavín -> Autobus 119 na letiště). Pokud přijedete opravdu až o půlnoci, pak ještě chytnete poslední metro na I.P.Pavlova, odkud jezdí přímý noční autobus 910.

Plánovač MHD v Praze: http://spojeni.dpp.cz/

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, syn si nechal udělat nový pas ve svých 14 letech a nyní v 17 si nechal narůst vousy. Příští týden odlétá do Řecka,proto se chci zeptat,jestli nebude v tomto ohledu problém. Pas je vydáván v roce 2015.

Děkuji za odpověď a přeji příjemný den Lenka Seková

Odpovědět
před 3 lety

Dobry den mohu mit v kufru elektronickou cigaretu?

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, ano můžete.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, poletim s detmi na dovolenou 2 a 6 let, nechají mi do letadla lahve s pitím, když budou originál- nerozdělané prorikapky treba kubík..? Děkuji

před 3 lety
Avatar uživatele
Honza Čermák

Pití typu Kubík nebudou považovat na kontrole za dětskou stravu. Pokud se nemýlím, tak dětskou stravou jsou myšleny sunary, kasičky, přesnídávky...

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den, jsem cukrovkář, inzulii si aplikuji 3x denně můžu jo mít u sebe a zavazadle náhradní.

Děkuji za odpověď

před 3 lety

určitě, pane kolego.

Přidat odpověď
před 3 lety
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 dny
Navrhni úpravu