Cestovní lékárnička

Cestovní lékárnička

21 komentářů
2019-08-09T11:07:00+02:00

Cestovní lékárnička jde ruku v ruce s očkováním a i v tomhle případě přeje štěstí připraveným. Navíc s pořádnými zásobami léků se nemusíte tolik strachovat ani o sebe samotné, ani o svou rodinu a kamarády, kteří s vámi cestují. Zdravotní služby v mnoha zemích zdaleka neodpovídají našim standardům a někdy nám tak nezbývá nic jiného, než se spoléhat na své vlastní léky z domova. Na asijském venkově jen horko těžko narazíte na kvalifikovaného doktora a řádnou nemocnici. Kvalitní lékařská střediska se nachází jen ve velkých městech a jejich cena je více než vysoká. Ani v Latinské Americe není situace lepší. Záchranka na místě nebude do 15 minut a bez španělštiny se u doktora také ve většině případů nedomluvíte. Proto vám opět klademe na srdce zajistit si před cestou kvalitní cestovní pojištění s vysokým plněním, které pokryje případné náklady na ošetření nebo hospitalizaci. 

Co má obsahovat správná cestovní lékárnička?

Léky

 • Léky na průjem: Endiaron, Smecta, Imodium, živočišné uhlí
  Černé uhlí pomůže při případné otravě jídlem. Váže na sebe škodlivé látky a pomáhá je vyloučit z těla ven. Pokud na průjmy trpíte často, používejte před cestou probiotika.
 • Antibiotika na průjem: Ercefuryl
  Průjem je jeden z nejčastějších problémů, které trápí cestovatele po celém světě. Ercefuryl je ideální k léčbě akutních průjmových onemocnění a je vhodný zejména u cestovního průjmu.
 • Léky na bolest: Nurofen, Ibalgin
  Obsažená látka ibuprofen tlumí bolest, zánět a snižuje horečku.
 • Léky na alergii: Zyrtec, Claritine, Fenistil gel
 • Antiseptická a antibakteriální mast: Betadine
  Mast je vhodná na popáleniny, řezné a tržné rány i odřeniny.
 • Antiseptická a antibakteriální mast: Ichtoxyl
  Ichtoxyl mast známá také pod názvem černá mast léčí drobnější hnisavé rány a pomůže hnisu z rány ven.
 • Antibiotika: Azitromycin
  Pokud trpíte na hrudní, krční a nosní infekce, určitě si nechte od doktora předepsat antibiotikum. Přechody z tepla do zimy nedělají mnohým z nás dobře. Váš lékař vám poradí, které antibiotikum je nejvhodnější. 
 • Léky na záněty močových cest: Urinal/Uroval akut, urologický čaj
  Pokud trpíte na problémy s močovými cestami, raději si vezměte zásoby z domova. V některých rozvojových zemích budete tento druh léků shánět marně. 
 • Lék na mořskou nemoc/nevolnost: Kinedril, pastilky se zázvorem
  Takzvaná kinetóza trápí nejen děti, ale také dospělé. Alternativou ke Kinedrilu mohou být pastilky se zázvorem, které také pomáhají při nevolnosti při cestování.
 • Mast na spáleniny: Calcium panthotenicum, Aloe vera gel
  Calcium panthotenicum pečuje o spálenou kůži během opalování, ale hodí se i na jiné spáleniny. Spálenou kůži výborně zklidní také aloe vera gel.
 • Tabletky na bolest v krku: Šalvějové pastilky, Tantum verde
  Při častých přesunech dopravními prostředky naše tělo dostává opravdu zabrat. Obyvatelé tropů milují klimatizace a leckdy vozy připomínají spíš pojízdné ledničky, což neocení především naše mandle a krk. Šalvějové pastilky chutnají moc dobře a fungují jako prevence bolesti v krku.
 • Dezinfekce: Septonex sprej, Dettol antiseptický sprej (pro děti)
 • Léky, které pravidelně užíváte

Léky ale vždy užívejte s rozumem, dle informací obsažených v příbalovém letáku a dle pokynů vašeho ošetřujícího lékaře nebo vašeho lékárníka.

Zdravotní vybavení

 • Nůžky
 • Náplasti
 • Obvazy
 • Gáza
 • Teploměr (bezrtuťový)
 • Pinzeta
 • Zavírací špendlík

Pro pobyt v přírodě

 • Opalovací krém s vysokým faktorem (30/50 SPF)
 • Repelent:
  Zakoupit můžete některý z osvědčených repelentů na bázi DEET nebo přírodní verzi repelentu či éterický olej z citronely, který hmyz také odpuzuje. 
 • Tablety na čištění vody: AQUASTERIL CAMP tabletky, Lifestraw láhev, SteriPEN
  Pokud se chystáte na putování do míst dále od civilizace, kde by mohla být nouze o nezávadnou vodu, raději do batohu přibalte tabletky na čištění vody. Alternativou k tabletkám je UV lampa pro čištění vody, která se prodává pod názvem SteriPEN nebo Lifestraw láhev, kde se voda čistí filtrem v láhvi a vy můžete pít vodu z jakéhokoli zdroje.

Kde lékárničku přepravovat?

Tabletky můžete bez problémů přepravovat v příručním zavazadle. Problematické budou samozřejmě tekuté léky, pro něž platí stejná pravidla jako pro ostatní tekutiny přepravované v příručním zavazadle. Tekutiny musí být v balení o maximálním povoleném objemu 100 ml a celkový objem všech přepravovaných tekutin pak nesmí přesáhnout 1.000 ml. 

Nůžky, desinfekce a repelenty přibalte do odbaveného zavazadla. Hrozí vám, že s nimi neprojdete bezpečnostní kontrolou, jelikož budou považovány za nebezpečné předměty.

Závěr

U cestovní lékárničky určitě neplatí, že méně je více, a tak v tomhle případě místem určitě nešetřete. Nikdy nevíte, co vás na cestách čeká, a pokud nebudete léky potřebovat vy, můžou se hodit někomu jinému.

Pokud nemáte domácí zásobu léků a dalších zdravotních pomůcek, můžete si cestovní lékárničku zakoupit v Cestovatelském obchodě.

Autorem článku a všech tipů je cestovatelka Adéla L.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 14. 08. 2019

21 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
cali
před 3 lety

Salvarsan a chinin.

Avatar uživatele
Maja _2
před 3 lety

Miesto Fenistilu mám overenú vietnamskú masť. Na všetky štípance, bolesť hlavy + super mini ekonomické balenie.

Avatar uživatele
Silvie
před 3 lety

Doporučuju ještě Fructolax, někdo na cestování reaguje jinak než průjmem. A taky Hemagel, malej zázrak na drobný rány, a souhlasím se Strepfenem, ten někdy dokáže veliký věci při počínajícím "škrábání v krku".

Avatar uživatele
Lukáš Horák
před 3 lety

A pro nerváky Neurol :-) Po dálkových letech na upravení spánkového biorytmu používám Melatonin, u nás se bohužel koupit nedá, ale v Polsku nebo na Slovensku je volně prodejný.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Přípravky s melatoninem by sice teoreticky neměly být v ČR volně prodejné (kvůli přehnaně opatrnému SÚKLu), ale v praxi se dají dlouhodobě sehnat i v českých online shopech s dodáním v ČR (třeba s vyzvednutím v české lékarně), např.:

https://www.drmax.cz/melatonin-100-tablet

Avatar uživatele Karel
Karel
před 3 lety

A i když je to klišé, 0,5l a více domácího alkoholu taky dokáže divy.

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 3 lety

To není žádné klišé. Jen 0,5 l je naprosto nedostatečné mnozstvi. To většinou dame ve dvou hned první večer na upravu toho biorytmu jak píše Lukáš a na zahnáni nachlazení z klimatizace v letadle a na letistich ;-) Běžne vozim na 3-4 týdny 1,5 litru a vyjde to tak tak :-)

Avatar uživatele
Liborek
před 3 lety

U těch antibiotik a léků na předpis je dobré ověřit dostatečně předem, jestli daná destinace nemá nějaká speciální pravidla ohledně dovozu léků pro osobní potřebu. Třeba do Dubaje by si turisté měli pro i relativně běžné léky (diazepam, dimexol a některé další léky na bolest) předem zařídit online autorizaci od dubajského ministerstva zdravotnictví. Více zde: https://www.mohap.gov.ae/en/serv...s/361.aspx

Určitě je tak lepší lékaře spolu s předpisem rovnou požádat i o potvrzení v angličtině.

Jinak do toho seznamu zdravotnického vybavení doporučuju doplnit i (sterilní) rukavice. Skoro nic to neváží a výhody jsou snad jasné.

Druhá věc, co bych doplnil jsou kapky do očí (ocutein sensitiv a ophthalmo-septonex).

Avatar uživatele
Kateřina Piskačová
před 3 lety

Za mě ještě určitě umělé slzy, při delších letech trpím na bolesti očí a něco na zvlhčení nosní sliznice se při cestě taky neztratí. Repelent bych nakupovala spíš až na místě. Bývá přímo proti hmyzu, který se v dané lokalitě vyskytuje. Širokospektrá antibiotika určitě taky nezapomenout.

Avatar uživatele
Honza Čermák
před 3 lety

Na cesty bych doporučil i takovou 50 ml desinfekci/čistící gel na ruce, koupíte v drogerii či v lékárně pod 30 Kč.

Avatar uživatele
cali
před 3 lety

jj, vždy vozím Bode Sterillium, účinnější než gely z drogerie a léty prověřená kvalita.

Avatar uživatele
Honza Čermák
před 3 lety

To vypadá dobře, dík za tip.

Avatar uživatele
Tom _20
před 3 lety

Endiaron raději už nepoužívat, je to zastaralý nemoderní lék. Imodium působí lépe a je novější.

Avatar uživatele Breathe
Breathe
před 3 lety

Hloupost. Endiaron a Imodium jsou úplně jiné preparáty. Endiaron se používá při léčbě průjmů infekčního původu, Imodium pouze zahušťuje při průjmu stolici a snižuje její častost (= neléčí).

Avatar uživatele
cali
před 3 lety

Přesně tak, bych tě chtěl vidět léčit průjem jen immodiem. Tedy vlastně snad ani nechtěl vidět:-)

Avatar uživatele
Tom _20
před 3 lety

Tak nevím, já si tohle vždycky myslel taky, ale při posledním "nadělení" mi praktit doporučil imodium a endiaron prý ať rovnou vyhodím, že je zastaralý.

Mıchal
před 3 lety

Zrovna s tím repelentem bych si nebyl tak jistý. V Praze ho začali vyhazovat z příručních zavazadel - opravdu zostřená kontrola tekutin s důrazem na spreje - a do odbaveného by správně neměl přijít už vůbec.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Dá se to obejít stržením etikety, resp. té části s plamínkem :)

Avatar uživatele matej15
matej15
před 3 lety

Repelent s DEET se dá koupit i ve formě krému ve 100 ml lahvičkách. Narozdíl od tlakovaného ve spreje není hořlavý. Stejně tak se dá koupit i ve 100ml rozprašovači, který taktéž není tlakovaný. Kupovat repelent až na místě taky může být ošemetné. Sice je možná účinější na tamní hmyz, ale zase bývá dělaný na pokožku tamního obyvatelstva. Což třeba v JV Asii, kde se lidé nepotí tak moc, jako Evropané, může dělat problém s kratší dobou účinku na zpocené kůži.

Avatar uživatele Vilém
Vilém
před 3 lety

Nejsem si úplně jistý těmi antibiotiky do zásoby a pak si je naordinovat... Zvláště odhadnout, zda fakticky budou na potíž fungovat. Ale pokud jste zkušenější... OK, nejsem medik.

Na krk doporučuju Strepfen (cucací tbl. nebo sprej; hodí se na zánět).

Pak mi tu ještě chybí protizánětlivé kapky do uší.

Avatar uživatele
JardaM
před 3 lety

Super článek. Na alergie doporučuju nechat si předepsat Dasseltu, která je opravdu silná. A v případě náhlých potížích se dá i rozkousat v puse. Super antibiotika jsou Ospen, kdo trpí na zuby tak Dalacin. A samozřejmě je fajn vzít si s sebou rovnou i probiotika. Taky je fajn hořčík při větších výkonech. Imazol na opruzeniny. A komu občas nesedne nějaké jídlo, tak Nolpaza na žaludek, Pangrol na trávení, Noball na nadýmání. A na nějaký nachlazení se hodí coldrex horký nápoj nebo coldrex tablety a ACC.