Rodina na cestě

dTest varuje, Cestujlevně fandí! Aneb jak je to s těmi zájezdy

27 komentářů
2017-08-17T10:54:22+02:00

Dnes jsem se dostal k celkem zajímavému článku na portálu dTest, kde rozebírají smluvní povinnosti při objednávání zájezdů. Popisují skutečnost, kdy jsou zákazníci navyklí na situaci "nezávazné objednávky" zájezdů, kde cena musí být vždy ověřena prodejcem. Někteří tak jednoduše naklikají 8 zájezdů během 5 minut a čekají, která cena bude označena jako dostupná. Nově by však dle dTestu měl i do ČR přijít trend, kdy pouhá objednávka bude brána za uzavřenou smlouvu.

"Čeští spotřebitelé často mylně argumentují, že nic nepodepsali a nic nezaplatili, a tudíž je vše nezávazné. Jsou zvyklí na písemnou formu smlouvy o zájezdu, kde je ke stvrzení závazku nutný jejich podpis. Takový postup už ale s novým občanským zákoníkem není nutný ani v Česku." dTest.cz

I přesto, že kdekoliv ve světě je objednávkový proces tohoto stylu naprostým standardem, v ČR je bohužel IT oddělení cestovních kanceláří ještě ve staletí minulém. Běžně je nutné podepsat tištěnou smlouvu a odeslat/odnést fyzicky na pobočku CA/CK. Pokud by stejný proces fungoval i v případě koupě letenek, nevím, zda by Cestujlevne.com vůbec vzniklo.

Každá mince má dvě strany a kromě zakoupení 8 zájezdů najednou může vzniknout i výzva pro ty, kteří vědí...

Proč by byla tato "novinka" pro nás výzvou?

V případě cen, které nejsou příliš košér (rozumějte chybné!) bychom měli mít téměř 100% jistotu, že takový zájezd skutečně zakoupíme a poletíme na dovolenou za zlomek ceny. Skoro denně se na portálech typu dovolena.cz nebo invia.cz setkávám s cenami zájezdů, kde jednoduše zmizela jedna nula a místo 15.990 Kč stál zájezd 1.599 Kč. Jeden příklad za všechny - letošní chyba v podobě CK Eso travel:

Nezbývá než doufat v co nejrychlejší změnu objednávkového systému.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

27 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.