Dnes jsem se dostal k celkem zajímavému článku na portálu dTest, kde rozebírají smluvní povinnosti při objednávání zájezdů. Popisují skutečnost, kdy jsou zákazníci navyklí na situaci "nezávazné objednávky" zájezdů, kde cena musí být vždy ověřena prodejcem. Někteří tak jednoduše naklikají 8 zájezdů během 5 minut a čekají, která cena bude označena jako dostupná. Nově by však dle dTestu měl i do ČR přijít trend, kdy pouhá objednávka bude brána za uzavřenou smlouvu.

"Čeští spotřebitelé často mylně argumentují, že nic nepodepsali a nic nezaplatili, a tudíž je vše nezávazné. Jsou zvyklí na písemnou formu smlouvy o zájezdu, kde je ke stvrzení závazku nutný jejich podpis. Takový postup už ale s novým občanským zákoníkem není nutný ani v Česku." dTest.cz

I přesto, že kdekoliv ve světě je objednávkový proces tohoto stylu naprostým standardem, v ČR je bohužel IT oddělení cestovních kanceláří ještě ve staletí minulém. Běžně je nutné podepsat tištěnou smlouvu a odeslat/odnést fyzicky na pobočku CA/CK. Pokud by stejný proces fungoval i v případě koupě letenek, nevím, zda by Cestujlevne.com vůbec vzniklo.

Každá mince má dvě strany a kromě zakoupení 8 zájezdů najednou může vzniknout i výzva pro ty, kteří vědí...

Proč by byla tato "novinka" pro nás výzvou?

V případě cen, které nejsou příliš košér (rozumějte chybné!) bychom měli mít téměř 100% jistotu, že takový zájezd skutečně zakoupíme a poletíme na dovolenou za zlomek ceny. Skoro denně se na portálech typu dovolena.cz nebo invia.cz setkávám s cenami zájezdů, kde jednoduše zmizela jedna nula a místo 15.990 Kč stál zájezd 1.599 Kč. Jeden příklad za všechny - letošní chyba v podobě CK Eso travel:

Nezbývá než doufat v co nejrychlejší změnu objednávkového systému.

Avatar uživatele bares.michal
bares.michal

Davide, záleží, co je napsané ve smlouvě, kterou jste uzavírali. Mrkni do podmínek smlouvy, zda tam není něco jako "prodejce si vyhrazuje právo na změnu ceny" atd. Pokud to tam není, neměli by na toto mít právo.

Avatar uživatele v
v

U zájezdů si myslím, že nový OBČAN jen pomůže zjednodušit vyřízení a smlouva časem opravdu nebude muset být podepisována a nahradí ji forma elektronického potvrzení. Nezmění to však nic na tom, že původní objednávka na webu bude stále nezávazná.

Avatar uživatele ejahnicky
ejahnicky

Ahoj Dave, prosím o radu, 24.6. jsi objevil Seychely z Vídně, ihned jsem reagoval a na rakouským ebookers jsem zkoušel naplánovat Vánoční termíny, pustilo mě to až ke jménům cestujících, celkový částce a výběru platby, pak jsme se rozhodli neletět. Jenže po tomto článku mi to radši nedalo a podíval se na ebookers.at, normálně jsem se přihlásil, údaje moje mají, ale není tam žádná aktuální rezervace, žádná minulá, žádná stornovaná a projel jsem email a taky nic (žádný potvrzená rezervace, či objednávka), myslíš tedy, že můžu být v klidu a začít hledat něco jiného. Díky moc za odpověď, ať se daří. Erik

Pokud jste neplatili, tak jste letenky nekoupili, tzn. objednávku nedokončili. ;) Je to OK.

Avatar uživatele ejahnicky
ejahnicky

Díky :o)

Avatar uživatele zakantis
zakantis

Pred termi lety jsem "koupila" na netu opalovací krém, cena byla 0Kč, vzala jsem hned 2...nakonec bylo ve faktuře 640Kc, firma protestovala, pry chyba v systemu...platit se mi nechtelo, dala jsem to k soudu a verdikt byl, ze nic neni zadarmo, pry to byla prokazatelne chyba v systemu a cela sranda me stala kolem 18tisíc za pravniky a prohrany soud...tak nevim nevim....

Avatar uživatele alice
alice

To by mě zajímalo, proč jste za to zaplatila těch 640 Kč. Pokud jste objednávala přes internet, mohla jste zboží do 14 dnů vrátit, pokud po vás chtěli dobírku 640 Kč, mohla jste odmítnout převzít. A poslední věc, buďme upřímní, proč se soudíte o 640 Kč, když předtím bylo tolik možností?

Avatar uživatele capkova_l
capkova_l

No chtela jste to zadarmo a jeste jste prodelala, nezbyva dodat jen nic jinyho,nez ze si za to muzete sama a vlastne vam to patri.

Avatar uživatele manychp
manychp

Až si jednou něco koupíte. A prodávající vám řekne, že místo 1000 máte platit 2000, že to byla chyba systému, co uděláte? Určitě řeknete "Hm OK, tak já to nechci." Ještě větší sranda by byla, kdyby Vám na řekl, že jste udělala závaznou objednávku atd.... Určitě to není chyba systému protože systém nastavuje prodávající a soud měla vyhrát Zuzana. Bohužel to tak nedopadlo ale není důvod se někomu vysmívat. Pokud jste na této stránce, tak jste stejná jako Zuzana. Druhá věc je to, zda se má cenu soudit kvůli 640 Kč. Spíš bych volil cestu negativní recenze.

Avatar uživatele david.kmenta
david.kmenta

To není úplně pravda - soud řekl, že nic není zadarmo a měl vlastně pravdu. Je neetické žádat něco zadarmo, když vím, že to normálně stojí peníze. Tímto z mého pohledu soud postupoval naprosto správně. Jiná situace ale nastává, pokud něco koupím za zlomek ceny, to jako zákazník nemohu vědět a v takovém případě by se soud pravděpodobně přiklonil na stranu zákazníka. O nulu bych se určitě nesoudil, to je předem prohrané a pokud by po mně prodávající požadoval jinou sumu než jaká byla v objednávce, tak ve 14 dnech prostě odstoupím. A jako programátor eshopů - je nutné podotknout, že to opravdu může být chyba systému, ne vždy to musí být způsobeno člověkem a když už, tak ne vždy za to může prodávající!

Avatar uživatele honzamikat
honzamikat

Zajimalo by mne, jak to tedy delaji v zahranici. Predpokladam, ze se chybuje vsude po svete, tedy ze jsou chybne zajezdy i na zahranicnich portalech. Pokud tam vyskoci podobna chyba jako vyse na obrazku a ja si koupim napr. 2 zajezdy, tak mi je za tu cenu museji prodat? A pokud to tak je, neni to pro ty cestovky trochu likvidacni?

Avatar uživatele MilanFox
MilanFox

Cestovka je podnikatel, který nese podstatně větší odpovědnost za to, co dělá (než spotřebitel). Za chybu tohoto formátu prostě ponese odpovědnost v podobě toho, že zájezd prodá takto levně. Je to regulérní nabídka a spotřebitel ji regulérně akceptuje.

Avatar uživatele Vít Kolacia
Vít Kolacia

kolik % chyb myslis ze takova cestovka udela? pokud by delala kazdy druhy zajezd s touto chybou, asi by to likvidacni bylo... ale to se nedeje, navic nektere lidi se jim podari presvedcit, ze jim to proste nemusi nebo nemuzou za tu cenu dat atd....

Avatar uživatele eva.vrbkova1
eva.vrbkova1

Taky Vam kluci moc dekuji za Vasi aktivitu a stranky cestujlevne.com uz jsme se s pritelem dostali za par kacek do budapesti a berlina (upozorneni od Vas na akci 1 plus 1 jizdenka s eurolines) a tenhle komentar pisu momentalne z plaze na korfu,kde jsme diky letenkam za promo ceny s Vuelingem,po priletu z korfu 5 dni stopover v Rime a nocovani prevazne s Hoteltonight, takze VELMI VELKY PALEC HORE :D ;-) Diiiky

Avatar uživatele daend
daend

Máme právo na chybové tarify!! :-) Jestli to schválí tak mám k ruce programátora, co rád napíše robota hledajícího chyby. CPM to jistí :-)

Avatar uživatele kopriva.m.hk
kopriva.m.hk

Jelikož jsem v tomhle strašnej neandrtálec ... rozumím dobře, že když někde najdu takto chybnou enovku, je cestovka po koupi povinna zajistit tuhle cenu nebo nec-e?

Avatar uživatele mkamensky
mkamensky

jestli jsem to dobre pochopil, tak treba na Invii a dovolena.cz asi ne, protoze tam maji explicitne napsano, ze objednavka je nezavazna. V pripade, ze by to tam ale nebylo nebo by tam bylo naopak napsano, ze objednavka je zavazna, tak bys to pravdepodobne vymahat mohl. Jinak teda predpokladam, ze se to tyka nejen dovolenych, ale nakupu cehokoliv na internetu.

Je to stejné jako v obchodě, pokud ti prodají chleba za 1 Kč, těžko tě budou nahánět, abys doplatil 35 Kč rozdíl. Ale na druhou stranu platí, vše je možné..

Avatar uživatele josef_danecek
josef_danecek

Zdravim, koupil jsem si mylne letenku pres Thomas Cook, ale letenku jsem nevyuzil a platebni kartu zrusil, takze se zadne penize nestrhly. Thomas Cook po me ted platbu zpetne pozaduje (uz vcetne sankci), myslite, ze existuje nejaka moznost, jak se z toho dostat ?? Jak budou postupovat, budou to sankcemi neustale navysovat az dosahne castka astronomicke vyse a vydaji na me mezinarodni zatykac ? Diky za odpoved, stli ma nekdo podobne zkusenosti.

Avatar uživatele Kickassone
Kickassone

Kamaradovi se stalo neco podobneho pri placeni hotelu ve Spanelsku - pri odjezdu ho ujistovali ze platba byla strzena a vsechno je vyrizene a za 2 dny mu volali z centraly ze u nich ma nezaplacenou platbu, protoze karta, na ktere byly penize blokovane je zrusena (byla 2 mesice pred ubytovanim v hotelu). Celkem drsne mu vyhrozovali a rekli mu, ze uz celou vec predali policii a protoze tam byl letadlem, tak se radsi do hotelu vratil a zaplatil novou kreditkou dluznou castku - nicmene dal jeste resil nejake vyrovnani s hotelem, protoze mu potrvrdili ze uz po nem nic nechteji, takze dostal nejaky voucher na worldwide ubytko.. Ja bych radil 100% zaplatit - tyhle veci te muzou vzdycky dobehnout za par let az nekde vystoupis z letadla a ani o tom nebudes vedet..

lma

by mě docela zajímalo jak se "omylem" kupuje letenka..

Avatar uživatele stamgast
stamgast

Můžu se zeptat, jak tyhle chyby hledat? To na ně Dave jen tak narazíš nebo máš na to nějaký systém? A má to teda cenu zkoušet? :) docela mě to zajímá a koho jiného, než tebe jakožto nejpovolanějšího se zeptat :)

Zrovna u zájezdů fakt stačí projíždět invii nebo dovolenou 3x denně. Víc se tu dělat nedá. A bohužel, všechny tyhle "akce" jsou aktuálně neprodejné.

Rob Foxx

Už před 2 lety se mi stalo, že jsem na INVII našel zájezd do řecka pod olymp do 5 hvězdy. Všude stála 33 000 a oni tam měli cenu snad 5990 nebo něco tak směšného, hned jsem udělal rezervaci, ale paní mi za 20min volala a řekla, že ten zájezd byla chyba systému anemůže mi rezervaci potvrdit. To byla škoda. Ale díky tobě dejve teď s přítelkyní letím do thajska přes fly emirates za 9tis z prahy a diky radam uz mam přes airasia letenky na krabi a všechny informace ;) takže zaplaťpánbůh za tebe a tuhle stránku ;)

Avatar uživatele souspam
souspam

no ale někde jsem četl, že by cenu měli dodržet, jejich problém, že byla chybná. Vždyť to je vlastně zdejší princip, ne?

U zájezdů je bohužel napsáno, že je objednávka nezávazná, tím se zbavují odpovědnosti hlavně za to, že prodají zaplněný turnus.

Avatar uživatele d.novy
d.novy

Ahoj, jak si to tady tu, nyní mám tento problém. Koupil jsem na Invia zájezd do Turecka do Alanya na 11 dní pro celou rodinu za 5713 KČ s polopenzí. Asi 2 týdny dozadu. Mám podepsanou smlouvu na daný termín a cenu. Dnes mi volala paní, že se spletla a je potřeba abychom doplatili něco přes 5000 KČ. Když jsem jí řekl, že s tím nesouhlasím, šla se poradit a nyní chce doplatek 3567 a že pojistné zaplatí oni. Mají na něco takového právo? když mám podepsanou smlouvu?

Virus
Koronavirus COVID-19 a cestování: aktuální doporučení a zákazy
David Eiselt 2020-03-02T12:10:00+01:00 173 komentářů

Až do posledního okamžiku jsme doufali, že se situace okolo nového virového onemocnění COVID-19 zlepší nebo že se alespoň nebudou zavádět drastická cestovní omezení. Dne 12. března byl ale vydán 30…

Mezinárodní očkovací průkaz
Mezinárodní očkovací průkaz
David Eiselt 2020-02-28T12:17:00+01:00 6 komentářů

Co je to očkovací průkaz asi nikomu vysvětlovat nemusíme. Každý Čech už jeden takový dokument vlastní, ale už ne tolik z nás má očkovací průkaz platný i za našimi hranicemi. Pokud pravidelně…

Internet a mapy v telefonu v zahraničí
Jak na internet v zahraničí s eSIM kartou?
David Eiselt 2020-01-21T12:07:00+01:00 15 komentářů

Chcete zůstat připojení k internetu i při svých cestách do zahraničí? Ať už kvůli mapám, dopravním aplikacím či jen pro sdílení vašich zážitků s přáteli a na sociálních sítí? Pak jistě řešíte…

ALL Accor Live Limitless: jak vytěžit maximum?
David Eiselt 2020-01-14T20:20:00+01:00 76 komentářů

Dáváte přednost při svých cestách komfortním hotelům před rodinnými hotýlky či pronájmy v soukromí skrze Airbnb? Pak pokračujte ve čtení, protože vám prozradím, jak na svých cestách bydlím já, jakým…