Se snahou obnovit zájem o létání za účelem turismu v době zasažené koronavirem přicházejí letecké společnosti s úpravou tarifních podmínek a prakticky plošně se zbavují poplatků za změnu termínu. Tzv. flexibilní tarif je dnes naprostou součástí i těch nejlevnějších a akčních letenek, kde však s sebou přináší více komplikací, než užitku.

Co je flexibilní letenka?

Letenky tak, jak jsme je znali ještě před Covidem, byly prakticky vždy nezrušitelné. U low–cost společností poplatek za změnu letu obvykle stál více, než letenka nová a u klasických aerolinek byly nejlevnější letenky nezrušitelné a prakticky neměnitelné.

Dnes ale můžete letenky libovolně měnit, a to zdarma (u slovíčka zdarma se ještě v článku zastavíme).

Pokud se vyskytne jakýkoliv problém, např. onemocníte, cílová destinace se ocitne v hledáčku legislativních zákazů nebo se vám jen nebude chtít odcestovat, můžete do nějaké doby před odletem letenky změnit na nový termín či si nechat cenu letenky vystavit do voucheru a ten využít při pozdějším nákupu.

Každá aerolinka má podmínky jiné. Ať už se jedná o období nákupu, období proletu, počtu změn nebo termínu, do kdy je možné letenky změnit. Vždy je dobré se s podmínkami flexibility seznámit před nákupem. Uvádím zde alespoň některé aerolinky, které zavedly změnu letu zdarma:

Poplatek za změnu je zrušen a zdá se, že problém se změnou letu je vyřešen... Zdání klame.

Změna u nejlevnějších letenek se prodraží

Poplatek za změnu letenky je zrušen, ale stále přetrvává povinnost doplatit rozdíl mezi původní a novou cenou letenky.

Např. v akci na letenky na Havaj za 9 289 Kč máte možnost let taktéž měnit, ale taková případná změna by vás mohla stát více, než cena původního letu. Standardní ceny letů na Havaj se totiž pohybují nad 20 000 Kč a pokud by v době vaší změny nebyla podobná akce, vaše peněženka zapláče.

Stejný příklad to je třeba u Ryanairu a levných letenek na Sicílii na jaře za 800 Kč. Pravidla se ještě nerozvolní a vy nebudete moci odcestovat nebo nebudete chtít platit 3 PCR testy z toho jeden na Sicílii. Rozhodnete se termín změnit a ejhle, doplatek 2 000 Kč za nejlevnější termín v létě...

Proto mějte vždy na paměti, že když vás bude někdo lákat na bezproblémové flexibilní letenky s jistotou změny nezapomeňte, že s největší pravděpodobností velmi přeplatíte.

Např. u uvedených letenek na Havaj jsme rovnou řekli, že je lepší s touto možností nepočítat a koupit lety na rok 2022, kdy už by mohlo být po problémech. Lákat vás v tomto případě na flexibilitu by od nás bylo sprosté.

Závěr

Víte, že dnes nebude problém letenky změnit či vrátit peníze do voucheru pro pozdější použití. Současně s tím ale mějte na paměti, že pokud kupujete letenky v akcích, tak vás změna letu vyjde draho, neboť se hradí rozdíl mezi původní a novou cenou letenky, která může být markantní.

Myšlenka toho, že o peníze vlastně nepřijdete, je mylná. Bezplatná změna vás může stát mnohem víc.

Sdílej článek s přáteli

14 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ahoj,

Pokud ale kouknete na FB Vuelingu, tak zjistíte, že žádné kredity nevyplácí... Je to jen reklama a přidáte se k dalším stovkám lidí, kteří se snaží dostat kredity už z minulého roku.

před rokem
Jan Vidim
  • Právě online
  • Přidal se před 3 lety
  • Napsal 176 komentářů
  • Poslat zprávu

Nebudu dělat kterékoliv aerolince advokáta, ale podívám-li se pouze na FB kterékoliv letecké společnosti, musím nutně nabýt dojmu, že to jsou to do jedné zloději.

před rokem
Avatar uživatele
lma

Nedávno jsem rušil Tenerife z Vuelingem a kredity ihned v emailu s platností 18 měsíců.

Platí to, že pokud takovou letenku zakoupím a nebudu chtít letět, že si pak mohu koupit levnou letenku za ten kredit do jiné destinace?

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ano, u aerolinek, které vracejí do kreditu, tohle je možné.

Aerolinky zavedlY, ne zavedli :)

Odpovědět
před rokem

AF / KL umoznuji vratit do refundovatelneho voucheru

před rokem
Avatar uživatele
David Eiselt

Stále pravidlo, že do 2 let ti proplatí peníze? Jdu na to mrknout, nečekal bych, že to ještě někdo bude nabízet.

před rokem

To jsem nenasel, maji jen, ze je refunable pro odlety do konce roku. Sam jsem si nechal vracet, voucher prisel hned a penize do 2 mesicu po requestu na refund pres jejich web.

před rokem

Teraz som mal byt v Karibiku s AF. Zrusil som to, bez problemov za 1 letenku dali voucher, za druhu cash (do tyzdna), tie som teraz pouzil na Havaj. Do 31.12.2021 nie je problem a voucher je i podla podmienok letenky s KL/AF refundovatelny. +V rocnej platnosti vouchra sa nejaka akcia niekam najde :) Skor by som ludi upozornil, nech si sakra rozmyslia, za akych podmienok si predrezervuju ubytko - tam sa mnohi popalia...

presne take nieco sa nam stalo s Ryanairom.Kupili sme letenky do Rima este v Decembri 2019,jedna stala v akcii 70€, let dva krat zrusili,naposledy v maji 2020 a potom vsetky ostatne lety az do konca roka stali okolo 200€...

Odpovědět
před rokem
Jan Vidim
  • Právě online
  • Přidal se před 3 lety
  • Napsal 176 komentářů
  • Poslat zprávu

Problému s doplácením se zajímavě postavil Vueling, letenky vrací do kreditu a je tak za něj možné koupit letenky až v době kdy opět budou v levnějším tarifu.

před rokem
Avatar uživatele
David Eiselt

To je ta lepší varianta :) Na jak dlouho Vueling vystavuje platnost kreditu? Díky

před rokem
Avatar uživatele Sykous
Sykous

Flight Credit valid for 18 months from the date of issue. The Flight Credit can be used to book available flights until it expires. It can be used once or several times until the balance runs out. The Flight Credit is not personal or granted to a particular person and can therefore be used to make bookings for the recipient or another person.

Avatar uživatele

Přečti si také ...

LOT
Čtení na 1 minutu
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Čtení na 5 minut
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 51 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Čtení na 1 minutu
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…

#ukraine
Čtení na 1 minutu
Končíme s aktivní propagací ruských aerolinií i cestovního ruchu
David Eiselt 2022-02-25T13:03:00+01:00 41 komentářů

V životě nastalo mnoho chvil, kdy jsme se mohli vyjádřit k politickému či společenskému dění. Neudělali jsme to, neboť jsme se snažili být neutrální a neříkat nahlas naše názory vám,…

170 dalších článků