Se snahou obnovit zájem o létání za účelem turismu v době zasažené koronavirem přicházejí letecké společnosti s úpravou tarifních podmínek a prakticky plošně se zbavují poplatků za změnu termínu. Tzv. flexibilní tarif je dnes naprostou součástí i těch nejlevnějších a akčních letenek, kde však s sebou přináší více komplikací, než užitku.

Co je flexibilní letenka?

Letenky tak, jak jsme je znali ještě před Covidem, byly prakticky vždy nezrušitelné. U low–cost společností poplatek za změnu letu obvykle stál více, než letenka nová a u klasických aerolinek byly nejlevnější letenky nezrušitelné a prakticky neměnitelné.

Dnes ale můžete letenky libovolně měnit, a to zdarma (u slovíčka zdarma se ještě v článku zastavíme).

Pokud se vyskytne jakýkoliv problém, např. onemocníte, cílová destinace se ocitne v hledáčku legislativních zákazů nebo se vám jen nebude chtít odcestovat, můžete do nějaké doby před odletem letenky změnit na nový termín či si nechat cenu letenky vystavit do voucheru a ten využít při pozdějším nákupu.

Každá aerolinka má podmínky jiné. Ať už se jedná o období nákupu, období proletu, počtu změn nebo termínu, do kdy je možné letenky změnit. Vždy je dobré se s podmínkami flexibility seznámit před nákupem. Uvádím zde alespoň některé aerolinky, které zavedly změnu letu zdarma:

Poplatek za změnu je zrušen a zdá se, že problém se změnou letu je vyřešen... Zdání klame.

Změna u nejlevnějších letenek se prodraží

Poplatek za změnu letenky je zrušen, ale stále přetrvává povinnost doplatit rozdíl mezi původní a novou cenou letenky.

Např. v akci na letenky na Havaj za 9 289 Kč máte možnost let taktéž měnit, ale taková případná změna by vás mohla stát více, než cena původního letu. Standardní ceny letů na Havaj se totiž pohybují nad 20 000 Kč a pokud by v době vaší změny nebyla podobná akce, vaše peněženka zapláče.

Stejný příklad to je třeba u Ryanairu a levných letenek na Sicílii na jaře za 800 Kč. Pravidla se ještě nerozvolní a vy nebudete moci odcestovat nebo nebudete chtít platit 3 PCR testy z toho jeden na Sicílii. Rozhodnete se termín změnit a ejhle, doplatek 2 000 Kč za nejlevnější termín v létě...

Proto mějte vždy na paměti, že když vás bude někdo lákat na bezproblémové flexibilní letenky s jistotou změny nezapomeňte, že s největší pravděpodobností velmi přeplatíte.

Např. u uvedených letenek na Havaj jsme rovnou řekli, že je lepší s touto možností nepočítat a koupit lety na rok 2022, kdy už by mohlo být po problémech. Lákat vás v tomto případě na flexibilitu by od nás bylo sprosté.

Závěr

Víte, že dnes nebude problém letenky změnit či vrátit peníze do voucheru pro pozdější použití. Současně s tím ale mějte na paměti, že pokud kupujete letenky v akcích, tak vás změna letu vyjde draho, neboť se hradí rozdíl mezi původní a novou cenou letenky, která může být markantní.

Myšlenka toho, že o peníze vlastně nepřijdete, je mylná. Bezplatná změna vás může stát mnohem víc.

Sdílej článek s přáteli

14 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ahoj,

Pokud ale kouknete na FB Vuelingu, tak zjistíte, že žádné kredity nevyplácí... Je to jen reklama a přidáte se k dalším stovkám lidí, kteří se snaží dostat kredity už z minulého roku.

před 6 měs
Jan Vidim

Nebudu dělat kterékoliv aerolince advokáta, ale podívám-li se pouze na FB kterékoliv letecké společnosti, musím nutně nabýt dojmu, že to jsou to do jedné zloději.

před 6 měs
Avatar uživatele
lma

Nedávno jsem rušil Tenerife z Vuelingem a kredity ihned v emailu s platností 18 měsíců.

Přidat odpověď
před 5 měs

Platí to, že pokud takovou letenku zakoupím a nebudu chtít letět, že si pak mohu koupit levnou letenku za ten kredit do jiné destinace?

před 6 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ano, u aerolinek, které vracejí do kreditu, tohle je možné.

Přidat odpověď
před 6 měs

Aerolinky zavedlY, ne zavedli :)

Odpovědět
před 6 měs

AF / KL umoznuji vratit do refundovatelneho voucheru

před 6 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Stále pravidlo, že do 2 let ti proplatí peníze? Jdu na to mrknout, nečekal bych, že to ještě někdo bude nabízet.

před 6 měs

To jsem nenasel, maji jen, ze je refunable pro odlety do konce roku. Sam jsem si nechal vracet, voucher prisel hned a penize do 2 mesicu po requestu na refund pres jejich web.

před 6 měs

Teraz som mal byt v Karibiku s AF. Zrusil som to, bez problemov za 1 letenku dali voucher, za druhu cash (do tyzdna), tie som teraz pouzil na Havaj. Do 31.12.2021 nie je problem a voucher je i podla podmienok letenky s KL/AF refundovatelny. +V rocnej platnosti vouchra sa nejaka akcia niekam najde :) Skor by som ludi upozornil, nech si sakra rozmyslia, za akych podmienok si predrezervuju ubytko - tam sa mnohi popalia...

Přidat odpověď
před 6 měs

presne take nieco sa nam stalo s Ryanairom.Kupili sme letenky do Rima este v Decembri 2019,jedna stala v akcii 70€, let dva krat zrusili,naposledy v maji 2020 a potom vsetky ostatne lety az do konca roka stali okolo 200€...

Odpovědět
před 6 měs
Jan Vidim

Problému s doplácením se zajímavě postavil Vueling, letenky vrací do kreditu a je tak za něj možné koupit letenky až v době kdy opět budou v levnějším tarifu.

před 6 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

To je ta lepší varianta :) Na jak dlouho Vueling vystavuje platnost kreditu? Díky

před 6 měs
Avatar uživatele Sykous
Sykous

Flight Credit valid for 18 months from the date of issue. The Flight Credit can be used to book available flights until it expires. It can be used once or several times until the balance runs out. The Flight Credit is not personal or granted to a particular person and can therefore be used to make bookings for the recipient or another person.

Přidat odpověď
před 6 měs
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Čtení na 6 minut
Proč prodává Kiwi.com levnější letenky než Ryanair?
David Eiselt 2021-08-20T12:12:00+02:00 67 komentářů

V médiích se aktuálně řeší spor Ryanair vs. Kiwi.com (např. článek na Zdopravy.cz), kdy aerolinka odmítá pustit na palubu zákazníky tuzemského vyhledávače letenek Kiwi.com. Téma je to zajisté ožehavé…

Rodina na pláži
Čtení na 2 minuty
Soutěž s Blue Style o hlavní výhru 15.000 Kč na dovolenou
David Eiselt 2021-06-24T20:34:00+02:00 21 komentářů

Koronavirus a celou pandemii bereme jako příležitost k restartu a nastolení nových pravidel. Měníme priority i naše přesvědčení, že individuální cesty jsou nejlepší. Není a nikdy tomu tak nebylo.…

Eurowings
Čtení na 3 minuty
Eurowings zakládá bázi v Praze a přidává 11 nových spojení
David Eiselt 2021-06-21T22:18:00+02:00 5 komentářů

Nedávná informace o chystané bázi německých aerolinií Eurowings, které v Praze chystají ponechat od podzimu 2021 dvě letadla Airbus A320 a od léta přidat ještě třetí, zdvihla vlnu zájmu a…

Noční vlak v Rusku
Čtení na 6 minut
Noční vlaky z Česka po Evropě
Kryštof Hájek 2021-06-10T22:38:00+02:00 6 komentářů

Posledních několik let na evropské železnici můžeme pozorovat zajímavý trend: obnovování nočních lůžkových vlaků. Stojí za ním hned několik důvodů od ekologických tlaků po stále se…

151 dalších článků