S blížícím se létem mnoho z vás vyrazí na cesty do zahraničí a letošní sezóna se bohužel neobejde bez nutných testů na koronavirus. To kam a za jakých podmínek je PCR-test nebo antigenní test vyžadován z pohledu zemí, jsme pro vás sepsali již dříve:

Mimo toho se nás také často ptáte, jaké testy vyžadují letecké společnosti? V drtivé většině se aerolinie řídí pouze požadavky v cílové destinaci, ale i během přestupů po vás může být test vyžadován. Dali jsme proto dohromady přehled těch nejdůležitějších leteckých společností.

Jaká jsou omezení u leteckých společností

Mimo níže uvedeného seznamu, který se věnuje povinnosti negativních testů na Covid-19, se u všech aerolinek setkáte s požadavkem nošení respirátoru přes nos a ústa po celou dobu letu i pobytu na letišti. Stání v uličkách je prakticky zakázáno a měli byste ji využít jen k cestě na toaletu.

Nyní ale k jednotlivým požadavkům na testy. Zelená je bez omezení pokud to nevyžaduje cílová destinace, u oranžové zbystřete.

Aeroflot

🟠 Aerolinka nevyžaduje podstoupení testů, pokud to nevyžaduje cílová destinace, ale v případě cest do Ruska či přestupu v Rusku je vyžadován PCR test, a to nejdříve 3 dny před příletem. Zdroj: aeroflot.ru

Air France

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Na vnitrostátních letech je nutné mít PCR test max 72 hodin před odletem pouze na Korsiku. Zdroj: airfrance.cz

Austria Airlines

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: austrian.com

Belavia

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: belavia.by

Bulgaria Air

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: air.bg

České aerolinie

🟠 Je vyžadován antigenní test (24h) nebo PCR test (72h) před odletem na všech letech mířících z/do České republiky. Výjimku mají cestující ze zelených států podle Semaforu, děti do 5 let a ti, co nemoc v uplynulých 90 dnech prodělali nebo jsou očkováni. Zdroj: csa.cz

easyjet

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: easyjet.com

Emirates

🟠 Při odletu z Česka je nutné mít negativní PCR-test (72h) před odletem, a to i v případě, když v Dubaji pouze přestupujete. Další státy, ze kterých je PCR test povinný před odletem, najdete ve zdroji. Zdroj: emirates.com

Finnair

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test nevyžaduje. Pokud je vaší cílovou destinací Finsko, musíte mít PCR-test (72h) před odletem. Výjimku mají děti do 12 let a ti, kteří nemoc prodělali v uplynulých 6 měsících. Zdroj: finnair.com

flydubai

🟠 Při odletu z Česka je nutné mít negativní PCR-test (72h) před odletem, a to i v případě, když v Dubaji pouze přestupujete. Další státy, ze kterých je PCR test povinný před odletem, najdete ve zdroji. Zdroj: flydubai.com

KLM

🟠 U letů s přestupem v Amsterdamu je vyžadován PCR-test (72h) před odletem. Pokud cestujete přímo do Nizozemska, máte na výběr ze dvou možností:

• PCR-test (24h) před odletem,
  • nebo PCR-test (72h) před odletem a antigenní test (24h) před odletem

Podmínka negativních testů je vyžadována ze všech zemí, mimo těch uvedených na tomto seznamu (aktuálně 12 a v Evropě je pouze Island a Portugalsko). Výjimku mají děti do 13 let. Zdroj: klm.com

LOT

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: lot.com

Lufthansa

🟠 Pro lety jak do Německa, tak ty s přestupem ve Frankfurtu či Mnichově, budete potřebovat mít negativní test. Můžete mít PCR nebo antigenní, a to nejdříve 48 hodin před přistáním. Zdroj: lufthansa.com

Pegasus Airlines

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: flypgs.com

Qatar Airways

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: qatarairways.com

Ryanair

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: ryanair.com

Smartwings

🟠 Je vyžadován antigenní test (24h) nebo PCR test (72h) před odletem na všech letech mířících z/do České republiky. Výjimku mají děti do 5 let a ti, co nemoc v uplynulých 90 dnech prodělali. Zdroj: smartwings.com

Swiss

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Při letech do Švýcarska je vyžadován antigenní test (24h) nebo PCR-test (72h). Zdroj: swiss.com

TAP

🟠 Pro lety do Portugalska, ale i včetně přestupů v Lisabonu a Portu, je vyžadován negativní PCR-test (72h) před odletem. Výjimku mají pouze děti do 2 let. Společně s testem je nutné vyplnit on-line formulář.

Test není nutné mít při odletu z Madeiry či Azorských ostrovů, pokud tak nevyžaduje i cílová destinace. Zdroj: flytap.com

Turkish Airlines

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: turkishairlines.com

UIA

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Při cestě na Ukrajinu je nutné mít PCR-test (72h) před odletem. Zdroj: flyuia.com

Wizz Air

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: wizzair.com

Závěr

Pokud se chystáte na dovolenou s leteckou společností, kterou jste nenašli v tomto výčtu, zeptejte se nás v komentářích níže. Vesměs ale všechny aerolinie mají tyto informace snadno a rychle dostupné přímo z hlavní stránky letecké společnosti.

Ještě vám v závěru rádi poradíme, kde se nechat testovat před dovolenou.

Avatar uživatele Petra
Petra
  • Napsal 1 komentář
  • (upraveno 2021-05-16T11:52:12+02:00)

ahoj, nemáte někdo zkušenost s letem ze Zanzibaru s Qatarem do Vídně? Dle požadavků QA by měl do Rakouska stačit antigenní test, ale tranzit máme v Doha, nepožadují PCR tam? Problém je, že na Zanzibaru se musí na test 72 hodin před letem, aby byly výsledky včas a to jsme ještě na safari :(

Ahoj,

jak je to prosím u Air Europa? Mají nějaké speciální požadavky pro vstup na palubu nebo se vše řídí pravidly cílové destinace?

Děkuji za info.

Tom

Petr

Ahoj, jak je to u Austrian Airlines při letu do Vídně při dokládání výjimky, že přes Rakousko pouze tranzituju (a tedy nemusím mít negativní test ), stačí doložit jízdenku na vlak tak jako při hraniční kontrole? Máte někdo zkušenosti z praxe?

Lucie

To by mně taky zajímalo, netuší někdo?

Zdravim!

Mam let Lisabon-Praha a nejsem si jista, jestli mi staci jen antigenni test na ktery pujdu po priletu v Praze nebo musim mit PCR jiz z Lisabonu, abych mohla s TAP vubec letet?

Moc dekuji!

Přidávám se s dotazem ohledně cestování na Madeiru (transfer v Lisabonu).

Pokud jsem očkovaná (obě dávky, více než 14 dní od 2.), požadují aerolinky přesto PCR? Madeira samotná nepožaduje, tak jestli dělat vyšetření "jen" kvůli aerolinkám.

Děkuji

Avatar uživatele Danny.709
Danny.709
  • (upraveno 2021-04-25T18:39:44+02:00)

American Airlines - Vnitrostátní lety bez testu, pro let do USA je třeba negativní test (antigen je dostačující) provedený 72 hodin do odletu. Kontroluje se na přepážce a nevpustí bez něj do letadla.

British Airways - Oficiálně test nevyžadují, nicméně na území UK není možné vstoupit (i v případě tranzitu) bez negativního testu (antigen je opět dostačující) provedeného do 72 hodin před odletem. Co jsem se dočetl, tak není kontrolováno vždy před odletem, ale pokud vás bez něj v Londýně chytnou, pokuta je 500 GBP.

Iberia - Naprosto nejasné informace, zákaznická podpora nula, nikdo nic neví. Podle některých zdrojů Antigen, podle jiných PCR, podle jiných nic. Byl bych rád, pokud má někdo zkušenost nebo relevantní info k tranzitu. EDIT: Vypadá to, že se systém řídí požadavky cílové destinace. Tedy Iberia jako taková testy nevyžaduje.

A Iberia? Jestli chápu dobře,tak není potřeba na palubu :)

Avatar uživatele p.jaros
p.jaros

U Iberie netřeba, pokud to nevyžaduje cílová destinace.

Ve výpisu mi chybí British Airways. Jak je to u nich?

Ahoj, mohu cestovat do Španělska jako turista? A i mě by zajímalo jak to je pokud budu mít obě vakciny na covid. díky předem za krátké info :-)

Martin Vícha

Ano můžeš. Zatím nemá ani Španělsko, ani ČR při návratu žádné vyjímky pro očkované.

A když mám obě vakciny Pfizeru, musim mit test nebo stačí certifikat o vakcinaci?

Chtela jsem se zeptat na to same. Jak je to v pripade ockovani, kdyz uz je probehle? Diky

Kryštof Hájek

Tady záleží zejména na podmínkách cílové destinace.

Avatar uživatele JanaV
JanaV

Ahoj,

můžu se zeptat jak to mají Ethiopian Airlines? Ve výčtu výše jsem je nenašla. Díky.

Ahoj, díky moc za přehledy. Nemáte někdo zkušenost, nebo nevíte, prosim, jak s cestou do a z USA, na americkej pas a rodinnou vyjimku bychom se tam meli dostat, test potrebujem teda kvuli prestupu asi ve FRA - tam je to pro deti do 6 let bez testu, chapu to správně? A z USA zpatky to je tmave červene?, takže by nám stačilo potvrzení o prodělání nemoci, ale zase potřebujem test před cestou kvůli přestupu v AMS nebo FRA, rozumím tomu všemu správně :) ? Děkuju!!!

Diky za shrnuti. Chapu to dobre, ze kdyz poletim na Madeiru s prestupem v Lisabonu, tak pri ceste tam bude nutny 72h PCR test a pri ceste zpet by mi stacilo si udelat antigenni test az na letisti v Lisabone pro navrat do CR? A jak je to s pripadnym stopoverem v Lisabone, da se bez vseho opustit letiste a zase se vratit v ramci 24h?

MIGUELAS
  • Přidal se před 3 měs
  • (upraveno 2021-04-22T22:57:15+02:00)

Taky to tak laicky chápu, že při cestě zpět z Madeiry se test dá udělat až na letišti v LIS (snad i se slevou pro klienty TAP), údajně je třeba objednat dopředu. Při cestě zpět (z Madeiry do LIS) by to mělo být bez testu, protože lety z Madeiry do LIS jsou brány jako vnitrostátní a nejsou tam kontroly, tak i stopover v LIS by měl být možný, už to tu psali ve vlákně Madeira na můj dotaz, a antigen (pokud se něco nezmění) až v LIS.

Avatar uživatele matej15
matej15

No otázka je jestli ten test nebudou chtít vidět už na Madeiře při check-inu. Na cestu Praha-Lisabon nešel udělat online check-in a muselo se v Praze na přepážku, kde chtěli vidět test do Lisabonu + vyplněný formulář na Madeiru. Každopádně ten test v Lisabonu na letišti stojí 21 eur a na Madeiře 20 eur, takže nemá moc smysl ho dělat až v Lisabonu.

MIGUELAS

@Matej15 dík, cenu testu na Madeiře neznám, předpokládal jsem, že bude vyšší, všude jsou tam uvedene jen maily na laboratoře. Ten test na Madeiře jsi dělal kde, někde v soukromé laboratoři nebo pred odjezdem na letišti?

Zdravím, nevíte jak je to aktuálně u Air Malta. Letíme v květnu z Vídně, tam PCR testy ok, ale jak by to bylo na cestě zpět, to jsem nikde nenašel, zda se musím testovat před cestou zpátky, diky

Můžu se zeptat, jestli jste neuplatňoval vouchery? Zrovna jsem se dívala, že bych něco bookla, ale vlastně tu výměnu nechápu. Mají tam formulář, kam máte nacvakat nová data letů a čísla voucherů, ale zároveň je tam i new booking number. To ale nedostanu, dokud nezaplatim. Nebo to chápu špatně? Děkuji

Ahoj Jirko, tohle se řídí návratem do ČR. Musíš mít antigen nebo PCR před odletem (ornažová) https://www.cestujlevne.com/blog...ky-semafor

Danielo, ted jsem uplatnovala vouchery. Ten jeden kod je co prisel ve voucheru. Ty booking numbers byla ta castka voucheru. A ta druha bonus (meli jsme option 2). Hned druhy den odepsali s aktualni cenou a nabidkou platnou 24h. Pak mi volal o cislo karty (ups) aby si douctoval zbyvajici castku. Vse v pohode a novy letenky prisly v zapeti.

Co myslíte, Air Canada Bahamy přes Toronto v listopadu? Tranzit by snad měl jít už teď za předpokladu, že zůstaneme na terminálu... ale jinak?

Tak strašně dopředu, že mě z toho i bolí hlava, kolik možností může vzniknout 😅 Počkej do léta, kdy se snad rozhodně o rozvolnění a cesty do S Ameriky budou obnoveny.

No jo, jenže letenky musím koupit do 30. dubna, aby byly flexi :-) Jaká je standardní cena Baham z Prahy na listopad, nevybavíš si prosím?

... a o testy až tak nejde, moc mozku nám už stejně nezbylo, tak si kdyžtak necháme vyšťourat i to, co tam po předchozích testech ještě zbylo :-) Budem všichni i očkovaní... Už se potřebuju mít na co těšit :-)) Ale zas nechci udělat nějakou megakravinu.

Dobrý den, chtěla jsem se prosím zeptat,jak je to na letišti v Pařiži? Na cestě Kostarika - Pariz - Vídeň. V pařiži je pouze přestup :) Vyžaduji test? Popřipadě je možné se otestovat až v Pařiži? Máme tam 6tihodinový přestup.

Kryštof Hájek

Dobrý den, řídí se podmínkami cílové destinace, což je Rakousko, které při cestě z Kostariky vyžaduje PCR test ne starší než 72 hodin nebo antigenní test ne starší než 48 hodin. Což jsou podobné podmínky jako při návratu do ČR, pokud z Vídně jedete domů. Takže test budete muset mít tak jako tak bez ohledu na podmínky aerolinky.

Petr

I když jde o tranzit z Vídně do ČR?

Jan Vidim

Že to nemá LH Group sjednocené :(, no nic budu to rebookovat na lety se Swiss nebo Austrian.

Ona se ta pravidla hodně řídí vládními nařízeními, prakticky žádná aerolinka to nemá z vlastní vůle. Takže proto jen LH a Německo.

Let při západu slunce
Covid Pass neboli Digitální zelený certifikát - jak a kdy ho získat?
David Eiselt 2021-04-29T18:45:42+02:00 16 komentářů

Ve snaze obnovit volný pohyb v rámci Evropské unie bez nutnosti karantén a opakovaných testů na koronavirus se Evropská komise snaží prosadit tzv. Digital Green Certificate (Digitální zelený…

Ekonomická třída u Air Berlin
Jaké aerolinky vyžadují test na Covid-19?
David Eiselt 2021-04-22T20:14:00+02:00 34 komentářů

Vlak Regiojet
Vlakem z Prahy do Bruselu a Amsterdamu s Regiojetem
David Eiselt 2021-04-16T18:34:00+02:00 0 komentářů

Úspěchy plynoucí z vlakového spojení do Chorvatska se snaží tuzemský dopravce Regiojet zopakovat i na další evropské lince. V roce 2021 plánuje zahájit přímé vlakové spojení mezi Prahou a belgickým…

Káva na letišti
Flexibilní letenky a rizika spojená s jejich koupí
David Eiselt 2021-04-08T18:48:00+02:00 14 komentářů

Se snahou obnovit zájem o létání za účelem turismu v době zasažené koronavirem přicházejí letecké společnosti s úpravou tarifních podmínek a prakticky plošně se zbavují poplatků za změnu termínu…