S blížícím se létem mnoho z vás vyrazí na cesty do zahraničí a letošní sezóna se bohužel neobejde bez nutných testů na koronavirus. To kam a za jakých podmínek je PCR-test nebo antigenní test vyžadován z pohledu zemí, jsme pro vás sepsali již dříve:

Mimo toho se nás také často ptáte, jaké testy vyžadují letecké společnosti? V drtivé většině se aerolinie řídí pouze požadavky v cílové destinaci, ale i během přestupů po vás může být test vyžadován. Dali jsme proto dohromady přehled těch nejdůležitějších leteckých společností.

Jaká jsou omezení u leteckých společností

Mimo níže uvedeného seznamu, který se věnuje povinnosti negativních testů na Covid-19, se u všech aerolinek setkáte s požadavkem nošení respirátoru přes nos a ústa po celou dobu letu i pobytu na letišti. Stání v uličkách je prakticky zakázáno a měli byste ji využít jen k cestě na toaletu.

Nyní ale k jednotlivým požadavkům na testy. Zelená je bez omezení pokud to nevyžaduje cílová destinace, u oranžové zbystřete.

Aeroflot

🟠 Aerolinka nevyžaduje podstoupení testů, pokud to nevyžaduje cílová destinace, ale v případě cest do Ruska či přestupu v Rusku je vyžadován PCR test, a to nejdříve 3 dny před příletem. Zdroj: aeroflot.ru

Air France

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Na vnitrostátních letech je nutné mít PCR test max 72 hodin před odletem pouze na Korsiku. Zdroj: airfrance.cz

Austria Airlines

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: austrian.com

Belavia

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: belavia.by

Bulgaria Air

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: air.bg

České aerolinie

🟢 Od 1.6. již nemají ČSA vlastní restrikce a test vyžadují pouze tehdy, kdy jej požaduje cílová destinace. Zdroj: csa.cz

Condor

🟠 Od 24.11.2021 začaly aerolinie Condor požadovat potvrzení o očkování, prodělání nemoci nebo negativní test (PCR či antigen) před odletem na všech letech, a to pro všechny osoby starší 6 let. Test nesmí být starší než 24 hodin.

easyjet

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: easyjet.com

Emirates

🟠 Při odletu z Česka je nutné mít negativní PCR-test (72h) před odletem, a to i v případě, když v Dubaji pouze přestupujete. Další státy, ze kterých je PCR test povinný před odletem, najdete ve zdroji. Zdroj: emirates.com

Eurowings

🟠 Od 25.11.2021 začaly aerolinie Eurowings požadovat potvrzení o očkování, prodělání nemoci nebo negativní test (PCR či antigen) před odletem na evropských letech. Na letech do Německa platí výjimka pro děti do 12 let, na všech ostatních linkách je výjimka pro děti do 6 let.

Etihad

🟠 U všech letů s Etihad je vyžadován PCR test 48 hodin před odletem. I pro očkované a transit. Maximální doba transitu je 12 hodin. Zdroj: etihad.com

Finnair

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test nevyžaduje. Pokud je vaší cílovou destinací Finsko, musíte mít PCR-test (72h) před odletem. Výjimku mají děti do 12 let a ti, kteří nemoc prodělali v uplynulých 6 měsících. Zdroj: finnair.com

flydubai

🟠 Při odletu z Česka je nutné mít negativní PCR-test (72h) před odletem, a to i v případě, když v Dubaji pouze přestupujete. Další státy, ze kterých je PCR test povinný před odletem, najdete ve zdroji. Zdroj: flydubai.com

KLM

🟠 U letů do Nizozemska je vyžadováno potvrzení o očkování, prodělání nemoci nebo negativní test před odletem. Omezení se vztahuje i na přestupy. Zdroj: klm.com

LOT

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: lot.com

Lufthansa

🟠 Pro lety jak do Německa, tak ty s přestupem ve Frankfurtu či Mnichově, budete potřebovat mít negativní test, potvrzení o prodělání nemoci nebo očkování. Můžete mít PCR nebo antigenní, a to nejdříve 48 hodin před přistáním. Zdroj: lufthansa.com

Pegasus Airlines

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: flypgs.com

Qatar Airways

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: qatarairways.com

Ryanair

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: ryanair.com

Smartwings

🟢 Od 1.6. již nemají ČSA vlastní restrikce a test vyžadují pouze tehdy, kdy jej požaduje cílová destinace. Zdroj: smartwings.com

Swiss

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Při letech do Švýcarska je vyžadován antigenní test (24h) nebo PCR-test (72h). Zdroj: swiss.com

TAP

🟠 Od 1.12.2021 je vyžadován negativní test pro všechny cestující před vstupem na pevninské území Portugalska. Samotné aerolinie test nevyžadují a řídí se cílovou destinací.

Toto opatření se pravděpodobně bude vztahovat i na přestupy v Lisabonu. Není nikde explicitně uvedeno, že tomu tak není. Proto s testem počítejte.

Test není nutné mít při odletu z Madeiry či Azorských ostrovů, pokud tak nevyžaduje i cílová destinace. Zdroj: flytap.com

Turkish Airlines

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: turkishairlines.com

UIA

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Při cestě na Ukrajinu je nutné mít PCR-test (72h) před odletem. Zdroj: flyuia.com

Wizz Air

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: wizzair.com

Závěr

Pokud se chystáte na dovolenou s leteckou společností, kterou jste nenašli v tomto výčtu, zeptejte se nás v komentářích níže. Vesměs ale všechny aerolinie mají tyto informace snadno a rychle dostupné přímo z hlavní stránky letecké společnosti.

Ještě vám v závěru rádi poradíme, kde se nechat testovat před dovolenou.

Ahoj. V červnu letime praha - kreta s ryanair. Let je realizován buzzair. Budou vyžadovat test? Diky

Pavel Planespotter

Jestli ho vyžadují na Krétě, tak ano. Jestli ne, tak ne.

Ahoj, letime s dcerou do Thajska, mezipřistání v Singapuru, kde chceme do města na par hodin. V Thajsku uz nechtějí test před ani po příletu, ale ten Singapur nevim.... nekdo zkušenosti, jestli chtějí singapor airlines test před odletem? Btw. letime přes Frankfurt z Prahy Lufthansou, očko mam... dekuju

Dobry den, jak to má prosím britishairlanes s testama v letadle na Island přestup Londýn? Na Island i zpět je to už bez testu a karantény ale nevím jak to je v letadle jestli tam něco vymýšlejí. Dekuji

Nuny
  • (upraveno 2022-03-30T08:58:39+02:00)

Proč by British Airways něco vymýšlely v letadle?? BA nikdy žadné testy do letadla nevyžadovaly, je to naprosto v pohodě. V UK už neplatí žádná omezení, na Islandu také ne, takže z UK na Island v letadle ofiko bez roušek, PRG - LHR neofiko také, letěl jsem ve čtvrtek.

Prosím o radu, na zákaznickou linku KLM se nedá dovolat. Letim z Jižní Ameriky do Amsterdamu, musím mít test ? Nebo stačí prodělání nemoci ?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jestli někdo v poslední době neletěl s American Airline? Za týden letíme do Mexica a řešíme PCR testy. Jelikož na jejich stránkách je psáno, že test má být 1 den před odletem, ale bojíme se, že výsledky se nestihnou. Odlétáme v 6 ráno. Tzn. test na test den předem - tedy třeba v 8:00 - což není ani 24 hodin pro výsledky z laboratoře.

Děkuji za případné poznatky.

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Ahoj, stačí antigenní test, nemusí být PCR, takže úplně v pohodě, se to dá stihnout... případně max. 90 dní od prodělání covidu.

Dobrý den,

Letíme s Wizzair z Tenerife do Katowic (pouze tranzit do Čr), je nutné mít ze španělska test na palubu a příletu? Děkuji.

Dobry den. Potrebujeme PCR test pri odletu z Dubaje do Krakova (Pl)? Letime s FlyDubai.

Dekuji

Chápu správně ze při letu PRG-VIE-Cancun s Australan není žádný test potřeba bez ohledu na očkováni?

Zdravím, prosím letíme z Jamajky do Prahy ( Eurowings/ Lufthansa) s přestupem ve Frankfurtu. Jsme očkované, ale na stránkách Lufthansy není úplně jasné, jestli tedy potřebujeme test, nebo ne. Poradí někdo? Moc děkuji.

Dobrý den, chtěl bych se prosím poradit/zeptat na zkušenost. Zítra letím na otočku do Bergama. Na oficiálních IT stránkách je informace, že pro vstup stačí očkování ( mám 3 dávku) a vyplněný EU formulář. Včera mi ale přišel od Ryanair email, ve kterém se píše, že je potřeba mít i antigen/PCR test. Jsem z toho zmaten :-) Nemáte prosím někdo praktickou zkušnost aktuální? Děkuji moc. Libor¨

Email Ryanair :

i) All passengers must present:

(i) dPLF,

(ii) Green Pass or equivalent certification,

(iii) and negative Covid-19 test, antigen or PCR;

(ii) Tests must be carried out within the following time-frames:

- Countries in C List: PCR within 48hrs prior to arrival in Italy or antigen within 24hrs prior to arrival in Italy;

- Countries in D List: PCR within 72hrs prior to arrival in Italy or antigen within 24hrs prior to arrival in Italy;

- UK and Northern Ireland: the time frame for PCR tests is reduced to 48hrs prior to arrival or antigen within 24hrs prior to arrival or anitgen within 24hrs prior to arrival in Italy

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je povinný PCR test při přistání v Mexiku a odletu z Mexika. Děkuji Jaroslav Kutiš

Mexiko nevyžaduje žádný test, ale může být potřeba kvůli jiné zemi (obvykle stačí antigenní, zrovna jsem si ho v Mexico City dělal za 338 MXN kvůli Německu a mému Janssenu a můžu letět domů).

Dobry den,

nejsem si jisty jak je to casy testu. Cestuji do Kambodzy kde pozaduji test ne starsi 72hodin. Cesta je dlouha a kdyz mi vysledek poslou po 48h, tak uz je to problem. Na strankach letecke spolecnosti se pise, ze pro vstup do letadla muze byt pozadovan test, pokud jej vyzaduje cilova destinace i kdyz mam ockovani. Muj dotaz zni, pocita se v cilove destinaci cas prvniho odletu, nebo 72h od testu? Pripadne jak to mam udelat, kdyz cesta trva vice nez 40h a vysledky testu nemusim obdrzet pred odletem?

Dekuji

Dobrý den, jak je to s podmínkami u Delta Airlines? Jde mi o návrat z USA do ČR, jestli se řídí jen restrikcemi platnými pro vstup do ČR nebo vyžadují test při vstupu na palubu. Děkuju

Pekny den, nevi nekdo jiste, zda je potreba PCR test pri letu ze Sri Lanky do CR transitem pres Dubaj (s Emirates)? Pry k 4.2. zrusili povinnost testu pro transity, ale nejsme si jisti, jestli i pro lety ze Sri Lanky. Diky :)

Koukám na web Emirates a opravdu tam Sri Lanka pro transit už není, ještě před týdnem byla. Zavolejte si pro jistotu na českou linku pro zákazníky Emirates.

Avatar uživatele smolden
smolden

Zde https://www.emirates.com/cz/czec.../tourists/ je nově uvedeno :

Tranzitní cestující nemusí předkládat potvrzení o testu PCR na COVID‑19, pokud ho nevyžaduje jejich cílová destinace.

Cestující, kteří mají zarezervované balíčky Dubai Connect / Dubai Stopover, musí splnit stejné požadavky na test PCR, jaké platí pro cestující přilétající/vstupující do Dubaje.

Dobrý den, prosím zda máte někdo informace o aktuálních podmínkách letecké společnosti SriLankan Airlines.

Na Srí Lanku od 29. 1. 2022 postačí i antigenní test ne starší než 48 hodin. Ale nevím, zda letecká společnost nevyžaduje PCR test.

tka222

ahoj, planuji dominikanskou republiku s air france

VIE > CDG > PUJ a zpet taky pres CDG.

Jsme ockovani 2 davky pred 3 mesicema.

Jak je to pri prestupu v CDG ? A nevyzaduje VIE PCR ?

Avatar uživatele katte
katte

Prosim o potvrzeni ze nepotrebuji zadny test kdyz jsem ockovana. Let viden - helsinky - madrid - mexico city operujici je prvni let british A a druhy a treti finnair.

• (upraveno 2022-02-08T05:09:27+01:00)

Za Madrid a Mexiko ze Španělska můžu říct z aktuální zkušenosti, že test není třeba. Nevím, jestli Finnair má nějaké dodatečné podmínky.

Prosím, neletěl nedávno někdo do Madridu? Prý po příletu na letišti provádí namátkové testy a měření teploty?

Zrovna jsem tam letěl a i když jsem další den pokračoval, vyzvedl jsem batoh a ještě před tím chtěli akorát PLF. Nemůžu to vyloučit, ale nevšiml jsem si, že by někoho testovali. U mě viděli, že mám tranzit, takže jsem je na případný test nezajímal.

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda má někdo zkušenosti jak je to s testováním při odletu z USA - LA do ČR s přestupem ve Švýcarsku, zda je nutné když mám potvrzení o prodělání covidu+očkování se při návratu do ČR v USA před nastupem do letadla testovat. Co jsem se koukal, tak za test chtějí celkem dost 175 USD a jelikož při příjezdu tam staci potvrzeni o prodělání covidu a ockovani, tak jestli to pri odletu take bude dostacujici. Dekuji

Zdravím všechny , letíme s přítelkyní 28 dubna do los angeles . chtěl sem se zeptat jestli nemá nekdo zkušenost zda se musím v usa testovat na covid . očkovaný jsem a nemoc sem prodělal v půlce ledna takže pcr před odletem nepotřebuji ale nebudou po mě chtit v los angeles abych šel na testy?

Nuny

Ne.

Načíst všechny komentáře

LOT
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 51 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…

#ukraine
Končíme s aktivní propagací ruských aerolinií i cestovního ruchu
David Eiselt 2022-02-25T13:03:00+01:00 41 komentářů

V životě nastalo mnoho chvil, kdy jsme se mohli vyjádřit k politickému či společenskému dění. Neudělali jsme to, neboť jsme se snažili být neutrální a neříkat nahlas naše názory vám,…