S blížícím se létem mnoho z vás vyrazí na cesty do zahraničí a letošní sezóna se bohužel neobejde bez nutných testů na koronavirus. To kam a za jakých podmínek je PCR-test nebo antigenní test vyžadován z pohledu zemí, jsme pro vás sepsali již dříve:

Mimo toho se nás také často ptáte, jaké testy vyžadují letecké společnosti? V drtivé většině se aerolinie řídí pouze požadavky v cílové destinaci, ale i během přestupů po vás může být test vyžadován. Dali jsme proto dohromady přehled těch nejdůležitějších leteckých společností.

Jaká jsou omezení u leteckých společností

Mimo níže uvedeného seznamu, který se věnuje povinnosti negativních testů na Covid-19, se u všech aerolinek setkáte s požadavkem nošení respirátoru přes nos a ústa po celou dobu letu i pobytu na letišti. Stání v uličkách je prakticky zakázáno a měli byste ji využít jen k cestě na toaletu.

Nyní ale k jednotlivým požadavkům na testy. Zelená je bez omezení pokud to nevyžaduje cílová destinace, u oranžové zbystřete.

Aeroflot

🟠 Aerolinka nevyžaduje podstoupení testů, pokud to nevyžaduje cílová destinace, ale v případě cest do Ruska či přestupu v Rusku je vyžadován PCR test, a to nejdříve 3 dny před příletem. Zdroj: aeroflot.ru

Air France

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Na vnitrostátních letech je nutné mít PCR test max 72 hodin před odletem pouze na Korsiku. Zdroj: airfrance.cz

Austria Airlines

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: austrian.com

Belavia

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: belavia.by

Bulgaria Air

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: air.bg

České aerolinie

🟢 Od 1.6. již nemají ČSA vlastní restrikce a test vyžadují pouze tehdy, kdy jej požaduje cílová destinace. Zdroj: csa.cz

Condor

🟠 Od 24.11.2021 začaly aerolinie Condor požadovat potvrzení o očkování, prodělání nemoci nebo negativní test (PCR či antigen) před odletem na všech letech, a to pro všechny osoby starší 6 let. Test nesmí být starší než 24 hodin.

easyjet

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: easyjet.com

Emirates

🟠 Při odletu z Česka je nutné mít negativní PCR-test (72h) před odletem, a to i v případě, když v Dubaji pouze přestupujete. Další státy, ze kterých je PCR test povinný před odletem, najdete ve zdroji. Zdroj: emirates.com

Eurowings

🟠 Od 25.11.2021 začaly aerolinie Eurowings požadovat potvrzení o očkování, prodělání nemoci nebo negativní test (PCR či antigen) před odletem na evropských letech. Na letech do Německa platí výjimka pro děti do 12 let, na všech ostatních linkách je výjimka pro děti do 6 let.

Etihad

🟠 U všech letů s Etihad je vyžadován PCR test 48 hodin před odletem. I pro očkované a transit. Maximální doba transitu je 12 hodin. Zdroj: etihad.com

Finnair

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test nevyžaduje. Pokud je vaší cílovou destinací Finsko, musíte mít PCR-test (72h) před odletem. Výjimku mají děti do 12 let a ti, kteří nemoc prodělali v uplynulých 6 měsících. Zdroj: finnair.com

flydubai

🟠 Při odletu z Česka je nutné mít negativní PCR-test (72h) před odletem, a to i v případě, když v Dubaji pouze přestupujete. Další státy, ze kterých je PCR test povinný před odletem, najdete ve zdroji. Zdroj: flydubai.com

KLM

🟠 U letů do Nizozemska je vyžadováno potvrzení o očkování, prodělání nemoci nebo negativní test před odletem. Omezení se vztahuje i na přestupy. Zdroj: klm.com

LOT

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: lot.com

Lufthansa

🟠 Pro lety jak do Německa, tak ty s přestupem ve Frankfurtu či Mnichově, budete potřebovat mít negativní test, potvrzení o prodělání nemoci nebo očkování. Můžete mít PCR nebo antigenní, a to nejdříve 48 hodin před přistáním. Zdroj: lufthansa.com

Pegasus Airlines

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: flypgs.com

Qatar Airways

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: qatarairways.com

Ryanair

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: ryanair.com

Smartwings

🟢 Od 1.6. již nemají ČSA vlastní restrikce a test vyžadují pouze tehdy, kdy jej požaduje cílová destinace. Zdroj: smartwings.com

Swiss

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Při letech do Švýcarska je vyžadován antigenní test (24h) nebo PCR-test (72h). Zdroj: swiss.com

TAP

🟠 Od 1.12.2021 je vyžadován negativní test pro všechny cestující před vstupem na pevninské území Portugalska. Samotné aerolinie test nevyžadují a řídí se cílovou destinací.

Toto opatření se pravděpodobně bude vztahovat i na přestupy v Lisabonu. Není nikde explicitně uvedeno, že tomu tak není. Proto s testem počítejte.

Test není nutné mít při odletu z Madeiry či Azorských ostrovů, pokud tak nevyžaduje i cílová destinace. Zdroj: flytap.com

Turkish Airlines

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: turkishairlines.com

UIA

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Při cestě na Ukrajinu je nutné mít PCR-test (72h) před odletem. Zdroj: flyuia.com

Wizz Air

🟢 Aerolinka nemá vlastní restrikce a test je vyžadován pouze tehdy, kdy tak vyžaduje cílová destinace. Zdroj: wizzair.com

Závěr

Pokud se chystáte na dovolenou s leteckou společností, kterou jste nenašli v tomto výčtu, zeptejte se nás v komentářích níže. Vesměs ale všechny aerolinie mají tyto informace snadno a rychle dostupné přímo z hlavní stránky letecké společnosti.

Ještě vám v závěru rádi poradíme, kde se nechat testovat před dovolenou.

Avatar uživatele effendi
effendi

Ahoj, v pondělí letíme z Berlína přes Amsterdam do Mexika AEROMEXICO. Všude píšou že nám stačí plné očkování, ale je potřeba mít i testy? I jako bezpříznakovému nám do toho může laboratorní přístroj, pár hodin před odletem, hodit vidle ...

Avatar uživatele Eda Novak
Eda Novak

To je furt to sami… takze radsi nepujdes na test pokud nemusis jen abys odletel nez abys mel jistotu, ze to nebudes sirit dal a nedostanes horecky v Mexiku? Cele letadlo ti pak urcite podekuje. Ale bud v klidu, takovej vas v tom letadle bude tak 30%

Edo, ty chodíš dobrovolně před odletem na test, i když není povinný? Měl bys jít kromě antigenního, který odhalí dle kvality v průměru tak třetinu nakažených ještě na PCR a pak se ještě pro jistotu v průběhu letu každou hodinu testovat samotestem, protože ani PCR den před odletem nevyloučí možnost šíření viru. Pokud zjistíš pozitivitu, zavři se na záchod, natoč se na mobil a budeš v médiích po celém světě jako ta Američanka letící na Island.

Nuny

Tak snad jasný, že normální člověk na test nejde, pokud nemusí.

Avatar uživatele Eda Novak
Eda Novak
  • (upraveno 2022-01-20T12:53:16+01:00)

Pokud si nejsem jisty, ze nepotrebuji test, tak na ten PCR test jdu a mam klid a nemusim se ptat mistnich bojovniku za svobodu na cestujlevne.com. Na druhou stranu mi ta zenska prijde vic sympaticka nez nejakej picus co se pere s palubnim personalem. Neco jako normalni clovek neexistuje, to je jen takova legenda asi jako Janosik.

• (upraveno 2022-01-20T13:01:36+01:00)

Edo, teď ale odpovídáš v jiném smyslu, než jak jsi to napsal původně. Něco jiného je jít pro svůj klid při nejistotě o potřebnosti testů než z obav ze šíření viru v letadle.

A horečky (nebo spíš rýmu) v Mexiku můžeš dostat bez ohledu na test provedený o x dnů dřív. Mohl by ses totiž nakazit třeba při tom testování, mezi testem a odletem, v letadle nebo až tam. S omikronem to jde rychle a už je silně rozšířený mj. i na Yucatánu.

AlejandraS

Já su asi fakt divná, když před každým odletem z ČR na PCR test jdu :D A to přesto, že jsem očkovaná ...

Všechno má své výhody a nevýhody, ale takto, Alejandro, zase riskuješ falešnou pozitivitu, což je u PCR testu běžné, že detekuje zbytky viru, když už člověk nemůže nikoho nakazit (a samozřejmě nemá ani příznaky, o takové situaci nemluvíme). Pokud ti nevadí zbytečné rušení cesty, tak v tom klidně pokračuj, ale s omikronem už je to spíš test na rýmu.

AlejandraS

Tak já bych hlavně opravdu nikam Covid+ letět nechtěla. Speciálně ne mimo EU.

Ahoj, vracíme se z Kostariky do Prahy s přestupem v Paříži s Airfrance, jsme neockovani po prodelani nemoci, dle info co má aerolinka na webu a co se píše na stránkách ministerstva by měl certifikat o prodelani nemoci stačit. Ale je to tak i v praxi? Děkuji moc

Pura Verga

Avatar uživatele Pepa_Jojo
Pepa_Jojo

Ahoj, nejsem si jistý zda popisek u Lufthansy chápu správně, je to negativní test + očkování dohromady, nebo jen jedno z toho? Jednalo by se pouze o přestup ve Frankfurtu. Předem děkuju za pomoc.

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Zalezi na podminkach cilove destinace, co vyzaduje…

Avatar uživatele Pepa_Jojo
Pepa_Jojo

Cílová destinace by byla Sri Lanka a to ho vyžaduje. Ale co o to, před cestou tam si PCR klidně udělám, jde mi o to se mu vyhnout před návratem domů. Jsem očkovanej takže ČR ho po mě chtít nebude, ale nevím právě zda ho nevyžadují v té Lufthanse/Frankfurtu i když jen transituješ bez ohledu na cílovou destinaci. Třeba v Dubaji to prý takhle chtějí, což návrat ze Sri Lanky domů komplikuje.

na podzim nutny nebyl ;)

Je nutný PCR při zpátečním letu ze Seychel do Vídně, poté tranzit do ČR? Všichni očkovaní. Děkuji

Letecká společnost Qatar

Tomáš _1

podle mě ano, bude vyžadován v doha a to jak na cestě tam tak i zpět.

"In case that Qatar Airways or government regulation requires you to present a negative COVID-19 test result on departure and/or arrival, Qatar Airways will verify this information at check-in and retain a copy of the test result."

Reni85

Zdravim, zajtra letime do Neapola a v nedelu 16.1.naspat do Viedne s Wizzair. Sme 2x ockovani. Nema niekto aktualne skusenosti ako to prebieha na letisku v cielovej destinacii (v nasom pripade Neapol) pred odletom do Viedne? Robi Wizzair problemy a pozaduje striktne PCR test alebo tranzitujucich do SR/CR pusta bez problemov do lietadla?

Dakujem.

Pro návrat z Itálie nepotřebuješ nic. Směrem do Itálie je nutný test před odletem.

Reni85

Ano, staci dokonca antigen.

Inak, na letisku v Neapole dnes nebol vobec nikto, kto by kontroloval nejake dokumenty :-)

Ahoj, daj prosim vediet, ci wizzair vyzadoval test.... my letime z Keflaviku do Viedne v utorok... uplne rovnaka situacia. Dakujem

Reni85

Ahoj, Wizzair na let do Viedne nepozadoval test. Po prílete na Schwechat tranzitujucim nekontrolovali ziadne dokumenty.

Mali by ste byt v pohode, drzim palce.

Nevíte prosím, jestli British Airways vyžaduje pro vstup na palubu test nebo není potřeba nic a orientuje se jen podle cílové destinace? Očkování nejsme.

Díky

Podle cílové destinace.

Dobrý den, letíme 30.1.22 do Dominikánské republiky z Mnichova přestup Madrid s Air Europa, jsme neočkování po prodělani covidu Německo i Španělsko stačí prodělani nemoci stačí tedy do letadla antigen, který vyžaduje DR?

IvetaIv

DR nevyžaduje nic

Avatar uživatele Meerkat
Meerkat

Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli nema někdo nedávnou zkušenost se Smartwings? 15.1. Se s nimi vracíme z Dubaje do ČR...

No, a z jejich stránek jsem vyčetl, že když jsme očkování, tak po nás test nepožadují, na messengeru na FB mi napsali to samé. Ale na mailu mi napsali, že po nás chtějí PCR ne starší 72 hodin. Jsem teď z toho dost jelen a nevím teda čím se řídit...

Avatar uživatele Mauny
Mauny

Stačí očkování a příjezdový formulář.

Avatar uživatele Meerkat
Meerkat

Děkuji moc za ujištění. Já se ještě dostala u Smartwings a přišlo toto "Omlouváme se Vám za nesprávně podané informace od kolegyně."

Takže asi tak.

Dobrý den, prosím o informaci, zda je nutný test do Turecka z Vídně, když poletíme se spol. Travelfusion, (tam sunexpress, zpět corendon) ?

Dobrý den, plánujeme dovolenou na Francouzské Polynésii, poletíme přes USA. V obou zemí vyžadují krom očkování i PCR test. Když poletíme z Prahy do Ameriky, kde budeme mít 2 hodiny na přestup a následný let do Fr. Polynésie, musíme se otestovat v Americe, abychom měli další platný test do cílové destinace? V ČR se půjdeme otestovat 2 dny předem, abychom měli jistotu, že budeme mít výsledek. Cesta z Prahy do FP trvá kolem 30 hodin. Mám ještě jednu otázku... Pro vstup do Franc. Pol. vyžadují PCR test nebo antigenní, antigenní si můžeme udělat sami?

Děkuji za jakoukoliv radu.

Jan Vidim

Tak jak sám uvadíte, tak obě země chtějí PCR test, takže moc nechápu, proč se pak ptáte jestli stačí ag. Samotesty se neuznávají.

Radil bych, než se nějak komplikovaně a draze testovat v USA, si připlatit za rychlejší výsledek v ČR. V rozpočtu na takovou dovolenou, je to kapka v moři a máte to bez nervů a pochybností.

Nuny

USA nevyžaduje PCR test.

Ahoj,

můžete mi někdo poradit? Odmítli mi vstup na palubu letadla Wizzair v Praze letem do Bulharska do Varny dne 26. prosince 2021, protože jsem neměla PCR test, ale "jen" 3 dávky očkování 14 dní od aplikace. Na stránkách bulharského MZV i českého MZV se v ten den psalo, že postačuje očkování. Neporadí někdo jak řešit stížnost? Předem děkuji! Přeji hezký den! Olga

Avatar uživatele liborkapusta
liborkapusta

Myslím, že do Bulharska je od prosince nutný při vstupu test, bez ohledu na to, jestli je člověk očkovaný.

Dobrý den, Olgo,

řeším ten samý problém, také mi odmítli ten den vstup na palubu navzdory tomu, že v ten den nebyl nutný test, ověřoval jsem si to i na bulharském ministerstvu zahraničí. Wizz jakoukoliv kompenzaci odmítá. Můžete mi napsat na JChudoba93@gmail.com , abychom se propojili a domluvili se, jak dál postupovat? Díky, Honza

Zdravim.

kdyz letim Spanelsko - Viden ...kde nasledne odjizdim do CR...potrebuji pcr test? Kdyz jsem ockovana?(2davky)

Mohl bych se zeptat jak je na tom Iberia? Mám let z madridu na kostariku - díky.

Nemůžu to dohledat

taky by me zajimalo jak to ma iberia, taky let na kostariku :)

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

Iberie se řídí cílovou destinací.

Ako to je s air Canada?

• (upraveno 2021-11-27T09:38:58+01:00)

Air Canada od 1.12. bude přepravovat jen očkované cestovatele. Což pro našince je jedno, protože bez očkování do Ameriky neletíš.

Ockovanie mam, a co test ked? je treba aj ked mam len transit cez canadu?

Co Norwegian? Konkrétně do Švédska?

Norwegian sám o sobě restrikce nemá. Řídí se cílovou destinací.

Nevíte, jak jsou na tom Srí Lankan Airlines? Letím z Colomba do Frankfurtu ...

Condor - odlet z Frankfurtu do Punta Cana

Na stránkách CONDOR píší, že od 6 let je třeba očko, předělání nemoci nebo test ne starší než 24h? Nevíte jestli tedy dětem stačí antigen nebo je nutný pcr? Děkuji

Kryštof Hájek

Měl by stačit antigenní, jde o podmínky německé vlády, která antigenní testy prozatím uznává.

Leoš Literák

TAP Portugal se řídí podmínkami země. Takže aktuálně pro Portugalsko stačí EU Covid pass s testem či očkováním, viz https://www.flytap.com/en-cz/tra...strictions, resp. váš odkaz:

Exceptions:

Passengers presenting a valid EU Digital Covid certificate, or a certificate considered equivalent by the European commission (see: Acceptance conditions for EU Covid certificates)

Passengers presenting a valid recovery/vaccination certificate issued by a third country (see: acceptance conditions for third country certificates)

Červíček pochybností ale zůstává, že mohu narazit na blbce na handlingu. Máte zkušenosti, co po vás reálně TAP v poslední době chce?

Avatar uživatele janicek
janicek

Podla toho co sa pise na stranke Lufthansy, tak sa na lety s prestupom sa uz nevyzaduje test.

Letím s British Airways do Cancunu, vyžaduje British A. testy nebo stačí doklad o očkování?

Načíst všechny komentáře

PF2022
Uf, je to za námi. Co bude dál? Pour Féliciter 2022
David Eiselt 2021-12-31T15:05:17+01:00 4 komentáře

Je to již devět let, kdy vždy poslední den v roce připadne na celoroční rekapitulaci, výhledy do budoucna a poděkování vám všem za přízeň a čtenost tohoto cestovatelského portálu. Od letošního roku…

Aplikace Covid Pass
Zmatek v povinném testování před návratem do ČR pro očkované
David Eiselt 2021-12-23T20:21:00+01:00 6 komentářů

Aktualizace 5 minut po dopsání článku *facepalm*. Ministerstvo zdravotnictví vydalo krátký tweet o tom, že daná pravidla se nevztahují pro občany ČR a zůstávají v platnosti ta stará. Očkovaní a lidé…

Wizz Air - Airbus A320
Wizz Air nabídne v létě přímé lety z Prahy do Palerma na Malpensu
David Eiselt 2021-12-21T18:22:00+01:00 0 komentářů

Nízkonákladové aerolinie Wizz Air dnes přidaly do rezervačního systému 2 nové linky do Itálie. Po letos již oznámených linkách do Neapole a Benátek přibudou do nabídky od příštího léta i letiště…

Black Friday slevy cestování
Přehled Black Friday slev 2021 pro cestovatele
David Eiselt 2021-11-26T10:06:00+01:00 0 komentářů

Černý pátek je obdobím, kdy se nejrůznější prodejci snaží ukořistit co nejvíce peněz z vašich peněženek. My jsme tu proto, abychom vám poradili, kdo to s vámi myslí alespoň částečně dobře a služby z…