Čekání na let na letišti

Nová pravidla pro návrat do České republiky

95 komentářů
2022-04-08T10:48:56+02:00

Chystáte se na dovolenou do zahraničí a řešíte, jaké restrikce a podmínky je nutné splnit při návratu do České republiky? Sepsali jsme pro vás přehledný článek se seznamem států dle rizik a k nim navazujícím podmínkám.

Hledáte pravidla pro vstup do zahraničí? Podívejte se na naší mapu, kde kombinujeme pravidla k odletu i návratumapa kam smíme cestovat.

Zrušení opatření od 9. 4. 2022

Od 9.4.2022 se ruší všechna opatření při příjezdu do České republiky a návraty ze všech zemí světa jsou jako před pandemií.

Pro úplnost necháváme obsah původního článku níže.

Seznam států dle rizik

Do 14. února 2022 se pravidla pro návrat určovala na míře rizika nákazy dle šíření koronaviru v jednotlivých státech. Od. 15. února 2022 je tato kategorizace pro občany ČR zrušena a rozdělují se pravidla jen na základě příslušnosti státu do Evropské unie.

Rozdělení do 4 kategorií se již neuplatňuje.

  • 🟢 zelené státy
  • 🟠 oranžové státy
  • 🔴 červené státy
  • ⚫🔴 tmavě červené státy

V současné době zůstává v platnosti pouze zelená kategorie, ostatní se nevyhodnocují.

Cestuji ze země EU

Od 18. března 2022 dochází k zásadní změně návratových pravidel z Evropy a to té, že jsou všechna opatření zcela zrušena.

Při cestách ze zemí EU a Andorry, Islandu, Lichtenštejnska, Monaka, Norska, San Marina, Švýcarska a Vatikánu není nutné předkládat očkovací certifikát, negativní test ani vyplňovat příjezdový formulář.

Cestuji z Ukrajiny

Nová výjimka platí od 25. 2. 2022. Všichni občané ČR, EU i Ukrajiny vstupující do ČR přímo z Ukrajiny nemusí překládat očkování, negativní test ani vyplňovat příjezdový formulář. Od 9.4.2022 je cestování i z Ukrajiny umožněno bez omezení na stálo, jako před pandemií.

Tato výjimka platí do odvolání.

Cestuji z třetích zemí

Od 9.4.2022 se již nerozlišují země EU a ostatní a i vstup do ČR z třetích zemí je zcela bez omezení. Není třeba předkládat certifikáty o očkování, negativní testy, ani vyplňovat příjezdový formulář.

Cestování do Česka je jako před pandemií.

Pravidla pro cizince

Vstup do České republiky bez omezení je nově od 9.4.2022 možný pro všechny národnosti bez omezení, bez předkládání certifikátů nebo negativních testů.

Aktuální seznam lze sledovat na stránkách MZČR.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 08. 04. 2022

95 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Ela
před 10 měs

Nevíte prosím jak je to s Ryanairem a příletem do Vídně (tranzit)? Letím z Barcelony a očkování už budu mít propadlé. Afaik Rakousko stále vyžaduje očko/test, budu ho na odletu muset předkládat, když z letiště hned pokračuji do ČR? Děkuji.

Avatar uživatele
Majka
před 10 měs

Ahoj, vracíme se v pondělí z new Yorku společností Aer Lingus přes Dublin, ale letíme do Berlína. Je potřeba mít testy? Kvůli letecké společnosti nebo kvůli Němcům? Jsme plně očkovaní.

Případně máte osobní zkušenost, kam v NY na testy? Našli jsme testování za 150$ :(

Avatar uživatele floodland
floodland
před 10 měs

Má někdo zkušenost s návratem ze Zanzibaru s KLM? Nejsem schopen ze stránek KLM vyčíst, zda a případně jaký test potřebují pro návrat. Cesta zpět je přes AMS do BER. Do ČR pak autem.

Avatar uživatele
IvetaIv
před 10 měs
Avatar uživatele floodland
floodland
před 10 měs

To jsem zkoušel, vypadá to, že návrat by měl být ok. Nicméně podle těchto stránek měl být i test při příletu na Zanzibar a nic se nekonalo. Ale každopádně se na stránky odkážu. Díky

Avatar uživatele PetrLou
PetrLou
před 11 měs

Zdravím cestovatelé,

měl bych jeden konkrétní dotaz, který právě souvisí s dobou platnosti certifikátů.

Mám 2 dávky a 5. dubna mi tedy vyprší platnost. Chystám se začátkem května do Gruzie, kde zatím mají stačit i 2 dávky.

Nejsem si ale jistý, zda bude možné certifikát v Tečce používat a prokázat 2 dávky, nebo ne. Další zádrhel může být v tom, že se při kontrole celníkovi na letišti v aplikaci zobrazí hláška "invalid" a člověk to bude muset vysvětlovat...

Zároveň mi přijde 3. dávka nyní už zbytečná.

Díky za postřehy, feedback

Piratice
před 11 měs

Stavím se do fronty, koho to taky zajímá. Jestli si člověk bude muset vybrat raději destinaci beze všeho (pro sichr) než s očkováním, prej že propadlým. Asi ....

To čekání na ofiko vyjádření je nekonečné. Nejsem zapřisáhlý antivaxer ale takovým přístupem úřadů jsem na nejlepší cestě. Budu ráda, když konečně bude vyžvejknuto závazné info. A vůbec nechci vidět, co se tu bude dít po letních prázdninách...

divan
před 11 měs

Jak je to s délkou platnosti očkování v Gruzii nevím. Ale co se týká tečky: stáhni si certifikát v pdf do mobilu (nebo si ho vytiskni) a na celou tečku se vykašli. Tím padá případný problém s hlášením invalid a nějakým vysvětlováním.

Nuny
před 11 měs

Přesně, nepoužívat Tečku, jsou i jiné aplikace a tam žádný neplatný certifikát hlášen není, nebo si vzít papír.

Avatar uživatele PetrLou
PetrLou
před 10 měs

Díky!

Avatar uživatele
David Eiselt
před 10 měs

Případně v tečce můžeš změnit „pravidla“ pro jinou zemi. Ale nevím, jestli je tam nějaký neutrál, protože Gruzie tam určitě nebude.

Avatar uživatele PetrLou
PetrLou
před 10 měs

Ta tam není.

Avatar uživatele
Lucka
před 11 měs

Zdravím, jak je to s cizinci, kteří sem přijedou na dovolenou konkrétně z USA? Mají očkováni budou potřebovat i test nebo pro ne platí stejná pravidla jako pro nás? Děkuji

Piratice
před 11 měs

Změny tuším platí jen pro cesty z EU plus par dalších evropských zemi.

Avatar uživatele
Ladka
před 11 měs

Má někdo praktickou zkušenost se skutečným datem konce platnosti očkovacího certifikátu pro příjezd do ČR? V Tečce mi svítí platnost do 6.4., tj. 9 měsíců po druhé dávce očkování. Vracet ze zahraničí do ČR se budu 4.4., což by podle toho mělo být v pořádku (i dle informací ministerstva, co svítí v Tečce, platí). Ale 270 dní od data druhé dávky, které jsou zmiňovány ve spoustě oficiálních informací, by mi konec vycházel už 2.4. Můžu tedy důvěřovat Tečce a bude to tedy ok i při boadringu, má někdo zkušenot? Konkrétně poletím do ČR přes Británii. Předem díky za info.

Avatar uživatele floodland
floodland
před 11 měs

Nespoléhal bych se na to. Podle mne je problém v tom, že je špatně v systému zadán začátek platnosti certifikátu. Ten ostatní státy přebírají a přičítají k tomu své doby platnosti.

Avatar uživatele
mikir
před 11 měs

Tak mam ted dilema od vcerejeska zrusilo Irsko vesekere restrikce pri priletu Ovsem CR ma porad pro neockovne povinnost antigenu na priletu a pak 5-7 den PCR ktery uz mi je nanic kdyz zase odletim Premyslim co s tim kdyz si to platim sam a co muze nastat kdyz na test nepujdu

Avatar uživatele floodland
floodland
před 11 měs

Tady si někdo docela zahrává. Uvědomuješ si, že je vyhlášen nouzový stav? Budeš deportován na vlastní náklady a už se na rodnou hroudu nikdy nepodíváš.

Piratice
před 11 měs

Jestli si vysvětluji správně info ve žlutých poličcich v textu - tak když pojede na vlastním kole, tak nemusí nic, nebo se pletu?

A vakcinace 2 x do roka až do pryč, pro toho, kdo tedy chce za hranice podle možností během roku?

Hmm, hustý.

Nuny
před 11 měs

@floodland: Jak můžou Mikira deportovat, když má český pas?😎 A jinak si myslím, tedy spíš doufám, že do pár týdnů padne povinnost čehokoliv na příletu ohledně covidu, na T2 už příjezdové formuláře stejně prakticky nekontrolují.

Avatar uživatele
mirjur
před 11 měs

A oni je někdy kontrolovali? V Praze se mi to nestalo nikdy, vždy volný průchod... jedinou kontrolu PF jsem zažil v Pardubicích.

Piratice
před 11 měs

Já teda žila v dojmu, že hrozí riziko, že se návratové formuláře kontrolují v cizině pŕed nástupem do letadla, nebo.....?

Navíc mi připadá, jak sleduju zpravodajství, že koroňák se ukryl do sklepů nebo narukoval do boje. Naštěstí se u nás včas zrušilo srocování obyvatel, a náhubky se mi jeví v telce jako formalita. Samo je to vopruz při cestování. Jen se obávám, abychom v létě neměli “jiné starosti”. :-(

Piratice
před 11 měs

Má již někdo informace, jak to dopadne s propadlým certifikátem? Stačí se jen připíchnout nebo se musí znovu vše dokola?

Konkrétně mi propadne v dubnu. Potřebuju odjet v červnu. A na další cestu přelom březen/duben znovu. Takže je třeba opichat znovu?

Rozumím tomu správně? Mozná jsem jen nezaregistrovala jinou informaci. Co jsem zaregistrovala, v dohledné době Česko nepočítá s návratem bez . Samo test a vše s tím spojené při návratu neberu.

Možná někdo řekne, bůhví co v březnu bude, jasné, je to možné ale počítám snad s nejhorší možností.

Horší už jsou snad jen tanky.

Díky moc, pokud mne někdo nasměruje na info.

floodland....nebo je to 9 měsíců od 15.2 (či jak to je).....? Fakt jsem mimo.

Avatar uživatele floodland
floodland
před 11 měs

Okamžikem třetí dávky se platnost automaticky prodlužuje o 9 měsíců. Já mám druhou dávku 28.6. a platnost certifikátu do 27.3. Takže ty informace o tom, že certifikát v současné chvíli platí 9 měsíců jsou nesmysl.

To, že certifikát platí 9 měsíců od druhé dávky není to samé jako když se řekne, že platnost certifikátu je 9 měsíců. MZ tvrdí to druhé, Tečka to první.

Avatar uživatele floodland
floodland
před 11 měs

Platnost certifikátu by měla být 9 měsíců. Tedy od nastání platnosti (14 dní od druhé dávky), nikoliv od data druhé dávky.

Avatar uživatele
Tomas pulko
před 12 měs

Dobrý den chtel bych se septat jestli můžu o cestovat do cz už sem i na ockovani nevím jestli muzu jet nebo ne dekuji za vámi od povet

Avatar uživatele
Barbora
před rokem

Co prosím prakticky znamená, že po příletu z tzv. zelených zemí musí člověk po 9.7.2021 "doložit místně příslušné hygienické stanici písemné potvrzení poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu...". Prostě si zajdu doma na antigen, výsledek se mi promítne do systému očko a tím to pro mě hasne (= je to zbytečně složitě napsaný v opatření), nebo ten výsledek fakt budu muset přímo donést někam na hygienickou stanici? Díky

Avatar uživatele
Elena
před rokem

Dobrý den, můžete poradit?

Plánujeme cestu BUD-MLE-BUD a už se ve všech těch požadavcích ztrácím.

-Pro cestu do Maďarska stačí prokázat tranzit případně očkovací covid pass - certifikát

-pro let BUD-DOH-MLE - Qatar Airways - pcr 96 hodin starý test před příletem na MLE - výsledek nahrát do Maledivské APP + vyplnit jejich zdravotní formulář

-pro let MLE-DOH-BUD - bude stačit na chceck inu jakožto občanu ČR náš očkovavací certifikát z Uzisu? (U tohoto si jsem nejméně jistá)

-pro návrat do ČR příjezdový formulář a podmínky pro návrat z tmavočervené země...

Pletu se v něčem nebo je to takto ok?

Díky za pomoc..loni to bylo aspoň buď jen povoleno nebo zakázáno, teď je to jeden velký zmatek.

Avatar uživatele
Hanka
před rokem

Dobry den, informace zde jiz nejsou aktualni. Bylo by fajn je aktualizovat, vzhledem k tomu, ze na ne odkazujete u aktualnich FB prispevku. ☺️

Kryštof Hájek
před rokem

Dobrý den, teď nějak nemůžu dohledat, co je neaktuální, článek jsem právě aktualizoval před hodinou podle aktuálních opatření na webu MZ.

Avatar uživatele
František
před rokem

Prosím o aktualizaci obrázku (na této stránce) o pravidlech vstupu a návratu:

https://koronavirus.mzcr.cz/wp-c...scaled.jpg

Avatar uživatele
Tom
před rokem

Ahoj, nevíte prosím jak je to s návratem z Mallorcy do Vídně s Ryanairem? Je nutné podstoupit antigenní test na Mallorce na letišti nebo mě pustí i bez testu? A test je na počkání? Díky

Avatar uživatele
Danny_
před rokem

Test není třeba, neb Rakousko umožňuje buď test před návratem nebo karanténa po příletu. Takže malorčané nemusí nic (test) kontrolovat, protože je víc možností.

Avatar uživatele
Jana
před rokem

Má někdo zkušenost s tranzitem přes zakázané země ? Máme přestup 16 hod. - když bychom vystoupili z tranzitní zóny a ubytovali se v hotelu, tak dostaneme zřejmě do pasu razítko, je na to brán nějaký ohled při návratu ? Nebo hrozí riziko a radši vydržet na letišti?......

Avatar uživatele
Josef Šitka
před rokem

Jak je to teď prosím s cestou do Rakouska, pokud bych jel na jednodenní výlet vlakem do Vídně / Lince a vrátil se do 12 hodin od překročení hranice, je to zcela bez podmínek, nebo se po cestě tam musím registrovat a přijet aspoň s antigenem? Díky.

Martin Vícha
před rokem

Pro návrat je to bez čehokoli, jen to musí být 1x za 14 dní (otázka je, jak by ti to někdo dokázal..).

Avatar uživatele
Marketa Kolaciova
před rokem

Pane Josefe, ve vlaku kromě jízdenky nic nekontroluji. Jezdím pravidelně do Vídně.

Avatar uživatele
Michaela
před rokem

Dobrý den,

také potvrzuji. Jezdila jsem vlakem mezi ČR, SK a AT. Než jsem jela poprvé (cca v prosinci), volala jsem do RegioJet, abych se ujistila jak kontroly probíhají. Bylo mi řečeno, že průvodčí nejsou na kontroly vyškolení a není jejich povinnost cokoliv kontrolovat. Jediná kontrola je možná státním příslušníkem, který by musel do vlaku nastoupit a kontrolovat, což se reálně prostě neděje. :)

Avatar uživatele
Lucie
před rokem

Ahoj cestovatelé, uvažuji o cestě na Kanárské ostrovy s přestupem cestou tam v Barceloně (24 hodin), tj. dojdu si na PCR test před cestou, ale co pak? Po návratu z pevninského Španělska musí být dodržena 5denní karanténa a PCR test, při návratu z Kanárů není nutné dodržet karanténu ani PCR test. Zpáteční letenka už je přímá Kanáry-Praha,takže je to v pohodě nebo mi někdo může zkontrolovat i tu první letenku? Nemáte někdo zkušenost? Děkuji za info:) Lucie

Kryštof Hájek
před rokem

Ke kontrole první letenky není důvod, hlavní je zpáteční cesta :) Takže na Kanárech je třeba si zajistit antigenní test (stačí na letišti před odletem) a po návratu už nic.

Avatar uživatele muisa
muisa
před rokem

Na Kanárech se dá otestovat i na letištích? Koukal jsem na nějaký seznam laboratoří a na letištích mám pocit nic nebylo...

Kryštof Hájek
před rokem

V tom seznamu to není uvedeno, ale na všech letištích na Kanárech (s výjimkou regionálního Tenerife Norte) testuje laboratoř Eurofins Megalab: https://eurofins-megalab.com/en/...-airports/

Avatar uživatele
Dominika
před rokem

Ahoj, máte někdo čerstvou zkušenost s příjezdovými formuláři na pražském letišti? Kontroluje to někdo? Děkuji.

Avatar uživatele
Andrea
před rokem

Včera jsme přiletěli a kontroluji to. Když ho nemáte, jsou tam počítače a asistentka,která pomáhá

Avatar uživatele
Tereza P
před rokem

Prosím, jak je to s cestou na Slovensko - jen na letiště a ihned navrat zpět do ČR? Má někdo zkušenost jak kontroluji hranice v noční čas - pokud vůbec? Děkuji

Avatar uživatele
Michaela
před rokem

Nekontrolují, přejížděla jsem hranice autem několikrát (SK/CR) a asi jen jednou tam stálo policejní auto, které tam prostě jenom stálo. A to mluvím o období, kdy na tom byla CR nejhůř, tedy leden/únor.

Načíst všechny komentáře