Od 5. února 2021 se zpřísňují podmínky pro cesty do České republiky, a to jak pro české občany, tak pro cizince. Po zásahu Městského soudu v Praze přichází od 5. dubna 2021 drobná korekce, která je však oproti původním očekáváním spíše kosmetická. Kompletní znění Ochranného opatření najdete na webu Ministerstva zdravotnictví.

Tento souhrn pojednává pouze o podmínkách při návratu do ČR, které vytvořilo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Přehledný souhrn zemí, kam se může cestovat a za jakých podmínek najdete v článku Seznam zemí, kam se může cestovat. Kombinaci podmínek cizí země a ČR pak najdete v naší mapě Kam smíme cestovat.

Státy světa jsou na českém cestovatelském semaforu rozděleny do 4 kategorií.

Bez nutnosti testování se mohou do ČR vracet osoby po prodělání nemoci Covid-19 (v uplynulých 90 dnech) a očkovaní cestovatelé, detaily viz níže v sekci "Výjimky".

Zelené země 🟢

Zeleně jsou na mapě označeny země s nízkým rizikem nákazy. Cesty z nich do ČR jsou bez omezení (jako před vypuknutím pandemie).

Aktuálně do zelených 🟢 zemí patří pouze:

Oranžové země 🟠

Při návratu ze zemích označených oranžovou barvou (střední riziko nákazy) musíte splnit několik podmínek:

• Vyplnit příjezdový formulář
  • Pro cestující hromadnou dopravou (letadlo, vlak, autobus, loď, MHD): prokázat se negativním antigenním (max. 24 hodin starým) nebo PCR testem (max. 72 hodin starým), který musíte podstoupit ještě před návratem do ČR v zahraničí. Po návratu do ČR již bez omezení (žádný test ani karanténa)
  • Pro cestující vlastním autem, pěšky: antigenní nebo PCR test může být proveden až po návratu do ČR (do 5 dní od příjezdu, do výsledku je nutná samoizolace). Lze ale samozřejmě provést test i před návratem ještě v zahraničí.
  • Po prodělání nemoci Covid-19: bez testů a karantény po vyplnění lékařského potvrzení, vztahuje se jen na 90denní lhůtu od prodělání nemoci.
  • Po očkování: bez testů a karantény po předložení minimálně 14 dní starého certifikátu o úplném očkování

Aktuálně mezi oranžové 🟠 země patří:

Červené země 🔴

Při návratu ze zemích označených červenou barvou (vysoké riziko nákazy) musíte splnit několik podmínek:

• Vyplnit příjezdový formulář
  • Pro cestující hromadnou dopravou (letadlo, vlak, autobus, loď, MHD): prokázat se negativním antigenním (max. 24 hodin starým) nebo PCR testem (max. 72 hodin starým), který musíte podstoupit ještě před návratem do ČR v zahraničí. Další PCR test je nutné podstoupit do 5 dní od návratu do ČR. Během čekání na výsledek musíte být v samoizolaci.
  • Pro cestující vlastním autem, pěšky: PCR test může být proveden až po návratu do ČR (do 5 dní od příjezdu, do výsledku je nutná samoizolace).

Aktuálně mezi červené 🔴 země patří:

Tmavě červené země ⚫🔴

Při návratu ze zemích označených tmavě červenou barvou (velmi vysoké riziko nákazy) musíte splnit několik podmínek, které platí pro všechny cestující bez rozdílu (individuální i hromadnou dopravou):

• Vyplnit příjezdový formulář
  • Prokázat se negativním PCR testem (max. 72 hodin starým) nebo antigenním testem (max. 24 hodin starým), který musíte podstoupit ještě před návratem do ČR v zahraničí.
  • Po návratu nejdříve 5. den podstoupit další PCR test, do výsledku samoizolace
  • Po očkování: v této kategorii zemí se zatím uvolnění na očkované nevztahuje

Černé země ⚫

Kategorie zemí s extrémním rizikem nákazy označená černou barvou zakazuje občanům ČR do těchto států cestovat.

Aktuálně sem patří: Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indie, Jihoafrická republika, Keňa, Lesotho, Malawi, Mosambik, Tanzánie (vč. Zanzibaru), Zambie a Zimbabwe

Výjimky

Povinnost předkládat negativní testy nebo vyplňovat formulář nemají: děti do 5 lety, pendleři, řidiči mezinárodní nákladní dopravy. Dále se výše uvedené povinnosti nevztahují na ty, kteří vycestují z nezbytných důvodů do zahraničí maximálně na 12 hodin.

Výjimku mají i osoby s potvrzením o prodělání nemoci Covid-19 v uplynulých 90 dnech. Předložit musí vyplněné lékařské potvrzení. Tato výjimka se týká cest z oranžových, červených i tmavě červených zemí.

Od 4.5. mají výjimku z předkládání negativních testů před cestou i po návratu i očkovaní cestovatelé, u nichž uběhlo alespoň 14 dní od poslední dávky. Tato výjimka se týká pouze cest z oranžových a červených zemí.

Detailnější informace poskytne web covid.gov.cz

Užitečné odkazy

Avatar uživatele Jejda
Jejda

Já tedy nevím. Četl jsem "twít" pana ministra zahraničí, slyšel jsem tiskovou konferenci po jednání vlády, četl jsem i spoustu článků, ve kterých byly opsány informace z obou předchozích zdrojů .. a pak jsem se podíval na usnesení vlády z dnešního dne. Řekl bych, že zajistit, aby naočkovaní čeští občané, kteří cestují zpět do ČR ze států se středním a vysokým rizikem, nemuseli absolvovat po příjezdu negativní test na koronavirus, může jen (vládou schválená) změna "Ochranného opatření – omezení překročení státní hranice České republiky, s účinností od 27. 4. 2021 do odvolání". A to se dnes nezměnilo. Nebo jsem něco přehlédl?

Kryštof Hájek

Obávám se, že se spíš nestihlo aktualizovat. Bohužel u našich ministerstev běžná věc posledních měsíců.

Prosím o informaci, když se v pátek vracím z Malty, letím do Krakow, pak autem do ČR, stačí udělat antigen na Maltě - MAx 24 h starý ?

Martin Vícha

Stačí. Sice ho budeš dělat trochu zbytečně, pro Poláky jseš osoba v tranzitu do jiného státu EU, takže bez karantény, na Polsko-Česke hranici jsem za cca 30 cest tento rok žádnou kontrolu nezažil, ale pokud chceš mít vše podle pravidel...

Kryštof Hájek

Nově od 4.5. s volným návratem domů bez testů a karantény k těm, kteří prodělali Covid v uplynulých 90 dnech, přibývají i očkovaní s certifikátem starším než 14 dnů.

danny

Ale jen ze států, které Ministerstvo vytáhlo z klobouku, že v nich se očkovaní nenakazí 🤦‍♂️

Avatar uživatele Sykous
Sykous

Asi hloupý dotaz, ale třeba někdo řeší podobnou situaci. Když letím třeba do Španělska na méně než 72 hodin a mám PCR test který bude platit vlastně i do doby návratu do ČR, musim si ve Španělsku stejně udělat nový? Nebo mi stačí jeden pro cestu tam i zpět? Diky moc

danny

Pokud je časově platný dle našich pravidel, může se použít stejný.

Nevíte prosím, jak je to se pracovními cestami na Slovensko (délka cesty nepřesáhne 12 hodin). Osoba očkovaná.

Ivo

Prilet do Berlina a odjezd vlastnim autem - staci negativni test, je to tak? Formular netreba vyplnovat pro Nemecko?

• (upraveno 2021-04-24T22:02:14+02:00)

Odpovim si sam - v Albanii chteli negativni test pri odbaveni i prijezdovy formular do Nemecka. Nakonec nas pustil ale rekl, at si to vyplnime. Je to samozrejme nesmysl - v Nemecku policajt samozrejme rekl, ze ok, kdyz tranzitujem a stacil mu jen negativni test.

MIGUELAS

Já vozil během pandemie i prave klíče od pravého auta, které ale stalo v garáži v Česku a ne na priletovem letišti. Kdyby je někdo chtěl vidět.

A tam nás chtěli mít a tam nás mají...

danny

@Ivo: nakonec vás pustili bez formuláře a nebo taky bez testu?

Ivo

Test nutnost! Bez toho te nepusti uz v Albanii pres letistni check-in (povinny pro vsechny - i ty s online check-inem). A i kdyby nejakou teoretickou chybou ano, tak v Nemecku policajt na hranicni kontrole taky pozadoval test (co by se delo kdyby ho clovek nemel nevim). Kazdopadne test opravdu nutnost pokud se tranzituje pres Nemecko.

Nemecky prijezdovy formular netreba dle hranicni kontroly v Nemecku, ale treba dle zamestnancu na c-inu v Albanii.

A kam patří Anglie? Nikde ji nevidím?

Kryštof Hájek

Viz info u tmavě-červených zemí: Aktuálně mezi tmavě červené země patří všechny státy světa nevyjmenované výše, resp. nepatřící do nejpřísnější kategorie extrémního rizika (viz níže).

UK ma za poslednich 7 dni prumer na 100K obyvatel 32.51 pripadu. Nevim, proc je v tmave cervene kategorii...

Od 19.4. se do zelené přesouvá Island, do oranžové Finsko, Irsko a Malta a po týdnu zpět do červené Belgie a Dánsko

Dobrý den,

máte někdo čerstvou zkušenost s návratem z Chorvatska? probíhá kontrola na hranicích Rakousko/ČR s kontrolou příjezdového formuláře, děkuji

Avatar uživatele Pavel Mik
Pavel Mik

Budu také rád za info, pokud máte již absolvováno / nebo dohledané info. 14 dní zpět na české straně hranice, jako na jediné, žádná čestná stráž nestála.

Avatar uživatele Pavel Mik
Pavel Mik

Odpovím si sám, třeba to bude přínosné i pro ostatní. Při cestě z HR vás aktuálně na všech cizích hraničních přechodech zastaví, chtějí vidět jen pas/občanku. Na přechodu do ČR z AUT pusto prázdno, navzdory drakonickým opatřením, které byste z relativně bezpečné země měli do naší banánové republiky podstoupit... Doporučuji hledat k tomuto aktuální informace na FB ve skupinách pendlerů - musíte mít sakra smůlu, abyste na kontrolu na našich hranicích při vstupu narazili.

Jiří Kafka

Ahoj,letíme z Berlína s Easy Jetem na Madeiru.Můžete mi poradit jestli letecká společnost požaduje nějaký test?

Kryštof Hájek

Ahoj, easyJet žádné požadavky na testování nemá.

Je nutné (let EasyJet z Madeiry do Berlína) mít antigenní test, když hned tranzitujeme a test naší zemi stačí až v ČR?

Existuje nejaka ofiko info, ze maju cizinci zakazany prichod do CR?

Liborek
  • (upraveno 2021-04-12T10:14:20+02:00)

Je toto dost oficiální?

Mimochodem, to opatření platí někdy od října či co, mění se jen seznam výjimek. Zároveň pořád platí, že se na zastupitelských úřadech nepřijímají žádosti o vízum či pobyt, opět s výjimkami:

Od 12.4. se mění: Dánsko a Madeira do oranžové, Chorvatsko do tmavě červené.

Ahoj, nikde jsem se nedočetl, jak přesně funguje prokazování antigenem při návratu do ČR. Napsal by mi někdo prosím svoje zkušenosti?

Předpokládám, že to má povinnost kontrolovat aerolinka, než nás pustí do letadla směrem ČR, ale je předepsaná i nějaká forma? Musí to být např. test z laboratoře s certifikátem? Samotest koupený v lékárně asi neuznají, že?

Hmmm, museli jsme mít antigen i PCR. Letěli jsme z Cistarici přes Německo. Nakonec po nás vzali jen antigeni v Costarice kvuli spolecnosti Luftahansa.

Po příletu do CR po nás chteli (tp vyhrožují na netu, ze to teda chtít budou) registraci na hygienu a další test... prileteli jsme do ČR, a absolutně nikdo ale nikdo nic nechtěl... takze hlavně že se všechno strašně resi ale pak je všechno úplně jinak zejo. Takur zbytečně vyhozené peníze navíc a registrace kvuli které musí člověk byt v izolaci a pak jít na další PCR test. K ničemu. Pekárna všechno. Hezky den.

Máte někdo nějakou zkušenost s kontrolou podstoupení testu po návratu ze zahraničí? Pokud se budu vracet vlastní dopravou, vyplním příjezdový formulář, který odešlu KHS. Ale kontroluje někdo, zda jsem skutečně do 5 dnů od návratu absolvovala test PCR?

Děkuji

Avatar uživatele JanaV
JanaV
  • Přidal se před 11 měs

Ten příjezdový formulář se automaticky "zaregistruje" u Vaší KHS a Vy pak dle země musíte buď do pěti dnů nebo po pěti dnech (max. 14) poslat potvrzení o výsledku PCR testu. Přímo na KHS mi řekli, že se to kontroluje namátkově, že vše nestíhají, ale pokud by při kontrole našli příjezdový formulář, ke kterému nemohou přiřadit PCR test, tak Vás budou kontaktovat a když ho nemáte, tak následuje pokuta. Mluvili něco o 10.000,- Známé zase řekli, že každý PCR test, který jim lidé pošlou přiřazují k příjezdovému formuláři a pak jim tam "svítí" ty, které nemají žádný test přiřazený.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vůbec nefunguje to, že by se Vám ozvali a tzv. Vás vyndali z karantény, protože tak to původně prezentovali, že pokud přijedete z tmavě červené země, tak máte nejdříve po pěti dnech poslat test a pak se prý ihned ozvou z KHS a ukončí Vám karanténu, ale tak to nefunguje. Prostě jim pošlete test a karatnténu si ukončíte sami, protože od nich se nikdo neozve.

Pokud jedete vlastní dopravou a nechcete si dělat po příjezdu PCR test, tak jediné řešení je nevyplňovat ten příjezdový formulář, tak nikdo nezjistí, že jste někde byla. Na letišti by to nešlo, ale na hranicích možná nikdo nehlídá a nekontroluje, ale to fakt nevím, autem jsem dlouho nikde nebyla.

Martin Vícha

Já povinnost vyplňovat příjezdový formulář nemám, ale můžu potvrdit, že na hranicíc, při jízdě autem, ho nikdo vidět nechtěl. Alespoň na PL-ČR hranicích a mých cca 20 přejezdech za poslední měsíc.

Opravdu platí u červených zemí: Alternativou k testům po návratu je podstoupení 14denní karantény?? Nikde jsem to na MVČR nenašla, ale bylo by to super.

Kryštof Hájek

Tohle se nám tam vloudilo nejspíš omylem, jelikož taková možnost výslovně v opatření uvedena není, byť by asi dávala logiku.

A nechcete to tedy opravit? Taky mě to zmátlo a ne každý čte diskusi.

Avatar uživatele JanaV
JanaV
  • Přidal se před 11 měs

No, to určitě neplatí, žádná alternativa v podobě karantény není, jen test!

Petr

Nevíte někdo, zda se do 12h limitu, kdy není povinnost testu ani příjezdového formuláře, počítá i cesta letadlem, nebo pouze vlastní pobyt v rizikové zemi?

Avatar uživatele Lukeo
Lukeo

V nařízení se píše

všem osobám, které pobývaly déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území států, které jsou...

Petr

No právě, je pobytem na území i pobyt na palubě letadla?

Martin Vícha

Osobně bych nějakých + pár hodin na 12hodinový rámec, vůbec neřešil. Není moc v silách zjistit, jestli to je pravda, nebo není. navíc, jestli nepřistaneš v ČR, tak už vůbec.

Ano. Vždyť jo. PCR 72 Nebo antigen 24 hod. Rozumím tomu správně? (Před odletem. Můj let bude trvat 25 hod.)

Kryštof Hájek

Ano, přesně tak, lhůta se počítá do odletu, takže tohle by mělo být v pohodě.

Leoš Literák

A co v případě skládaček? Bere se limit jen pro první nástup do letadla nebo pro každý úsek? Kdyby mi vyšla ta Bogota, tak večer let do Říma (jedna letenka) a druhý den v poledne do Madridu a večer do Bogoty. Antigen je ze hry (leda zopakovat v Římě) a PCR trvá i 24 hodin. Odkdy se bere antigen? Od náběru vzorku nebo vystavení certifikátu? Díky

Sub Bohouš Kubart

Tmavě červené země PCR a antigen??? O antigenu se v nařízení nikde nemluví !!!

Kryštof Hájek

Od 5.4. skutečně antigen i z tmavě červených, myslel jsem původně, že to bude šotek, ale nejspíš ne, dostalo se to i na dnes aktualizovanou infografiku MZČR: https://koronavirus.mzcr.cz/wp-c...scaled.jpg

no ta tabulka v vyse uvedeného odkazu rika antigen NEBO pcr... Nebo tomu spatne rozumim? Ja se vracim do CR z tmavě cervene zeme a uz ted mam nervy jen z tech pojebanych testu, protoze zase Lufthansa chce negativni pcr ne starsi jak 48 hodin pri vstupu do Nemecka(vcetne transitu).

Kryštof Hájek

Ano, antigen nebo PCR, dříve byl jen PCR. Pokud se vracíte s Lufthansou, nutný bude určitě PCR.

Kryštofe, Lufthansa ve svých podmínkách pro tranzit ve Frankfurtu a Mnichově zmiňuje antigen nebo PCR. Dnes mi to od nich přišlo.

Let při západu slunce
Covid Pass neboli Digitální zelený certifikát - jak a kdy ho získat?
David Eiselt 2021-04-29T18:45:42+02:00 16 komentářů

Ve snaze obnovit volný pohyb v rámci Evropské unie bez nutnosti karantén a opakovaných testů na koronavirus se Evropská komise snaží prosadit tzv. Digital Green Certificate (Digitální zelený…

Ekonomická třída u Air Berlin
Jaké aerolinky vyžadují test na Covid-19?
David Eiselt 2021-04-22T20:14:00+02:00 28 komentářů

S blížícím se létem mnoho z vás vyrazí na cesty do zahraničí a letošní sezóna se bohužel neobejde bez nutných testů na koronavirus. To kam a za jakých podmínek je PCR-test nebo antigenní test…

Vlak Regiojet
Vlakem z Prahy do Bruselu a Amsterdamu s Regiojetem
David Eiselt 2021-04-16T18:34:00+02:00 0 komentářů

Úspěchy plynoucí z vlakového spojení do Chorvatska se snaží tuzemský dopravce Regiojet zopakovat i na další evropské lince. V roce 2021 plánuje zahájit přímé vlakové spojení mezi Prahou a belgickým…

Káva na letišti
Flexibilní letenky a rizika spojená s jejich koupí
David Eiselt 2021-04-08T18:48:00+02:00 14 komentářů

Se snahou obnovit zájem o létání za účelem turismu v době zasažené koronavirem přicházejí letecké společnosti s úpravou tarifních podmínek a prakticky plošně se zbavují poplatků za změnu termínu…