Tento souhrn pojednává pouze o podmínkách při návratu do ČR, které vytvořilo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Přehledný souhrn zemí, kam se může cestovat a za jakých podmínek najdete v článku Seznam zemí, kam se může cestovat. Kombinaci podmínek cizí země a ČR pak najdete v naší mapě Kam smíme cestovat

Kompletní znění Ochranného opatření najdete na webu Ministerstva zdravotnictví.

Státy světa jsou na českém cestovatelském semaforu rozděleny do 4 kategorií.

Bez nutnosti testování se mohou do ČR vracet osoby po prodělání nemoci Covid-19 (v uplynulých 180 dnech), očkovaní cestovatelé a děti do 5 let, detaily viz níže v sekci "Výjimky".

Níže uvedené informace platí pro cesty od 23.8.2021. Vyplývá tak, že podmínky návratu jsou stejné ze zelených a oranžových zemí a také z červených a tmavě červených zemí.

Zelené země 🟢

Zeleně jsou na mapě označeny země s nízkým rizikem nákazy. Při návratu ze zemí označných zelenou barvou (nízké riziko nákazy) musíte splnit několik podmínek:

• Vyplnit příjezdový formulář
  • Absolvovat negativní test před návratem do ČR, tj. ještě v zahraničí. – antigenní (max. 48 hodin starý) nebo PCR (max. 72 hodin starý)
  • Alternativou je podstoupení testu až po návratu do ČR (a to do 5 dní)

Při cestě letadlem však důrazně doporučujeme vždy disponovat negativním testem ještě před odletem. Je otázkou, jak je podmínka možnosti testu až v ČR ošetřena a zda o ní budou důsledně informováni pracovníci odbavení na zahraničních letištích.

• Není třeba podstupovat žádné testování
  • Očkovaní: uznává se pouze dokončené očkovaní – minimálně 14 dní od poslední dávky (stačí předložit QR kód "Covid pasu" staženého z portálu ocko.uzis.cz)
  • Po prodělané nemoci: uznává se pouze prodělání nemoci v uplynulých 180 dnech (stačí předložit QR kód "Covid pasu" staženého z portálu ocko.uzis.cz)

Aktuálně do zelených 🟢 zemí patří pouze:

Oranžové země 🟠

Při návratu ze zemích označených oranžovou barvou (střední riziko nákazy) musíte splnit několik podmínek:

• Vyplnit příjezdový formulář
  • Alternativou je podstoupení testu až po návratu do ČR (a to do 5 dní)

• Není třeba podstupovat žádné testování
  • Očkovaní: uznává se pouze dokončené očkovaní – minimálně 14 dní od poslední dávky (stačí předložit QR kód "Covid pasu" staženého z portálu ocko.uzis.cz)

Aktuálně mezi oranžové 🟠 země patří:

Červené země 🔴

Při návratu ze zemích označených červenou barvou (vysoké riziko nákazy) musíte splnit několik podmínek:

• Vyplnit příjezdový formulář
  • Absolvovat negativní test před návratem do ČR, tj. ještě v zahraničí. – pouze PCR (max. 72 hodin starý), antigenní test (48 hod.) se uznává pouze ze zemí EU
  • Po návratu do ČR nejdříve 5. den, nejpozději 14. podstoupit PCR test, do výsledku je nutná samoizolace

• Není třeba podstupovat žádné testování

Aktuálně mezi červené 🔴 země patří:

Tmavě červené země ⚫🔴

Při návratu ze zemích označených tmavě červenou barvou (velmi vysoké riziko nákazy) musíte splnit několik podmínek:

• Vyplnit příjezdový formulář
  • Po návratu do ČR nejdříve 5. den, nejpozději 14. podstoupit PCR test, do výsledku je nutná samoizolace

Černé země ⚫

Seznam černých zemí od 1.9.2021 končí a všechny dosavadní státy se přesunout do tmavěčervené, která aktuálně označuje „zbytek světa“. Tedy ty státy, které nejsou v zelené, oranžové ani červené kategorii.

Kategorie zemí s extrémním rizikem nákazy označená černou barvou důrazně nedoporučuje občanům ČR do těchto států cestovat, nově však nejsou cesty vyloženě zakázány.

Při návratu ze zemích označených černou barvou (extrémní riziko nákazy) musíte splnit několik podmínek.

• Vyplnit příjezdový formulář
  • Před vstupem do ČR disponovat potvrzením o rezervaci termínu testování formou PCR nejpozději do 24 hodin od návratu do ČR
  • Do 24 hodin od návratu do ČR podstoupit PCR test
  • Nejdříve 10. den, nejpozději 14. podstoupit 2. PCR test, do výsledku je nutná samoizolace

• Není třeba podstupovat žádné testování

Aktuální seznam zemí s extrémním rizikem nákzy minimálně od 23.8..2021: Brazílie, Kolumbie, Lesotho, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba).

Výjimky

Povinnost předkládat negativní testy nebo vyplňovat formulář nemají: děti do 5 let, pendleři, řidiči mezinárodní nákladní dopravy. Dále se výše uvedené povinnosti nevztahují na ty, kteří vycestují z nezbytných důvodů do zahraničí maximálně na 12 hodin, resp. 24 hodin v případě cest do Německa, Rakouska, Polska nebo na Slovensko.

Výjimku mají i osoby s potvrzením o prodělání nemoci Covid-19 v uplynulých 180 dnech. Předložit musí vyplněné lékařské potvrzení. Tato výjimka se týká cest z oranžových, červených i tmavě červených zemí.

Od 4.5. mají výjimku z předkládání negativních testů před cestou i po návratu i očkovaní cestovatelé, u nichž uběhlo alespoň 14 dní od poslední dávky. Původní pravidlo o uznávání bezinfekčnosti již po 1. dávce bylo zrušeno.

Zvláštní režim pro děti do 12 let

Děti do 12 let věku se nemusí testovat před odletem z červených a tmavě červených zemí. Jsou povinné však podstoupit do 5 dní od návratu PCR test a do té doby být v samoizolaci.

Detailnější informace poskytne web covid.gov.cz

Užitečné odkazy

Co prosím prakticky znamená, že po příletu z tzv. zelených zemí musí člověk po 9.7.2021 "doložit místně příslušné hygienické stanici písemné potvrzení poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu...". Prostě si zajdu doma na antigen, výsledek se mi promítne do systému očko a tím to pro mě hasne (= je to zbytečně složitě napsaný v opatření), nebo ten výsledek fakt budu muset přímo donést někam na hygienickou stanici? Díky

Dobrý den, můžete poradit?

Plánujeme cestu BUD-MLE-BUD a už se ve všech těch požadavcích ztrácím.

-Pro cestu do Maďarska stačí prokázat tranzit případně očkovací covid pass - certifikát

-pro let BUD-DOH-MLE - Qatar Airways - pcr 96 hodin starý test před příletem na MLE - výsledek nahrát do Maledivské APP + vyplnit jejich zdravotní formulář

-pro let MLE-DOH-BUD - bude stačit na chceck inu jakožto občanu ČR náš očkovavací certifikát z Uzisu? (U tohoto si jsem nejméně jistá)

-pro návrat do ČR příjezdový formulář a podmínky pro návrat z tmavočervené země...

Pletu se v něčem nebo je to takto ok?

Díky za pomoc..loni to bylo aspoň buď jen povoleno nebo zakázáno, teď je to jeden velký zmatek.

Dobry den, informace zde jiz nejsou aktualni. Bylo by fajn je aktualizovat, vzhledem k tomu, ze na ne odkazujete u aktualnich FB prispevku. ☺️

Kryštof Hájek

Dobrý den, teď nějak nemůžu dohledat, co je neaktuální, článek jsem právě aktualizoval před hodinou podle aktuálních opatření na webu MZ.

Prosím o aktualizaci obrázku (na této stránce) o pravidlech vstupu a návratu:

Ahoj, nevíte prosím jak je to s návratem z Mallorcy do Vídně s Ryanairem? Je nutné podstoupit antigenní test na Mallorce na letišti nebo mě pustí i bez testu? A test je na počkání? Díky

danny_1

Test není třeba, neb Rakousko umožňuje buď test před návratem nebo karanténa po příletu. Takže malorčané nemusí nic (test) kontrolovat, protože je víc možností.

Má někdo zkušenost s tranzitem přes zakázané země ? Máme přestup 16 hod. - když bychom vystoupili z tranzitní zóny a ubytovali se v hotelu, tak dostaneme zřejmě do pasu razítko, je na to brán nějaký ohled při návratu ? Nebo hrozí riziko a radši vydržet na letišti?......

Jak je to teď prosím s cestou do Rakouska, pokud bych jel na jednodenní výlet vlakem do Vídně / Lince a vrátil se do 12 hodin od překročení hranice, je to zcela bez podmínek, nebo se po cestě tam musím registrovat a přijet aspoň s antigenem? Díky.

Martin Vícha

Pro návrat je to bez čehokoli, jen to musí být 1x za 14 dní (otázka je, jak by ti to někdo dokázal..).

Pane Josefe, ve vlaku kromě jízdenky nic nekontroluji. Jezdím pravidelně do Vídně.

Dobrý den,

také potvrzuji. Jezdila jsem vlakem mezi ČR, SK a AT. Než jsem jela poprvé (cca v prosinci), volala jsem do RegioJet, abych se ujistila jak kontroly probíhají. Bylo mi řečeno, že průvodčí nejsou na kontroly vyškolení a není jejich povinnost cokoliv kontrolovat. Jediná kontrola je možná státním příslušníkem, který by musel do vlaku nastoupit a kontrolovat, což se reálně prostě neděje. :)

Ahoj cestovatelé, uvažuji o cestě na Kanárské ostrovy s přestupem cestou tam v Barceloně (24 hodin), tj. dojdu si na PCR test před cestou, ale co pak? Po návratu z pevninského Španělska musí být dodržena 5denní karanténa a PCR test, při návratu z Kanárů není nutné dodržet karanténu ani PCR test. Zpáteční letenka už je přímá Kanáry-Praha,takže je to v pohodě nebo mi někdo může zkontrolovat i tu první letenku? Nemáte někdo zkušenost? Děkuji za info:) Lucie

Kryštof Hájek

Ke kontrole první letenky není důvod, hlavní je zpáteční cesta :) Takže na Kanárech je třeba si zajistit antigenní test (stačí na letišti před odletem) a po návratu už nic.

Avatar uživatele muisa
muisa

Na Kanárech se dá otestovat i na letištích? Koukal jsem na nějaký seznam laboratoří a na letištích mám pocit nic nebylo...

Kryštof Hájek

V tom seznamu to není uvedeno, ale na všech letištích na Kanárech (s výjimkou regionálního Tenerife Norte) testuje laboratoř Eurofins Megalab: https://eurofins-megalab.com/en/...-airports/

Ahoj, máte někdo čerstvou zkušenost s příjezdovými formuláři na pražském letišti? Kontroluje to někdo? Děkuji.

Včera jsme přiletěli a kontroluji to. Když ho nemáte, jsou tam počítače a asistentka,která pomáhá

Prosím, jak je to s cestou na Slovensko - jen na letiště a ihned navrat zpět do ČR? Má někdo zkušenost jak kontroluji hranice v noční čas - pokud vůbec? Děkuji

Nekontrolují, přejížděla jsem hranice autem několikrát (SK/CR) a asi jen jednou tam stálo policejní auto, které tam prostě jenom stálo. A to mluvím o období, kdy na tom byla CR nejhůř, tedy leden/únor.

Avatar uživatele Jejda
Jejda

Já tedy nevím. Četl jsem "twít" pana ministra zahraničí, slyšel jsem tiskovou konferenci po jednání vlády, četl jsem i spoustu článků, ve kterých byly opsány informace z obou předchozích zdrojů .. a pak jsem se podíval na usnesení vlády z dnešního dne. Řekl bych, že zajistit, aby naočkovaní čeští občané, kteří cestují zpět do ČR ze států se středním a vysokým rizikem, nemuseli absolvovat po příjezdu negativní test na koronavirus, může jen (vládou schválená) změna "Ochranného opatření – omezení překročení státní hranice České republiky, s účinností od 27. 4. 2021 do odvolání". A to se dnes nezměnilo. Nebo jsem něco přehlédl?

Kryštof Hájek

Obávám se, že se spíš nestihlo aktualizovat. Bohužel u našich ministerstev běžná věc posledních měsíců.

Prosím o informaci, když se v pátek vracím z Malty, letím do Krakow, pak autem do ČR, stačí udělat antigen na Maltě - MAx 24 h starý ?

Martin Vícha

Stačí. Sice ho budeš dělat trochu zbytečně, pro Poláky jseš osoba v tranzitu do jiného státu EU, takže bez karantény, na Polsko-Česke hranici jsem za cca 30 cest tento rok žádnou kontrolu nezažil, ale pokud chceš mít vše podle pravidel...

Kryštof Hájek

Nově od 4.5. s volným návratem domů bez testů a karantény k těm, kteří prodělali Covid v uplynulých 90 dnech, přibývají i očkovaní s certifikátem starším než 14 dnů.

danny_1

Ale jen ze států, které Ministerstvo vytáhlo z klobouku, že v nich se očkovaní nenakazí 🤦‍♂️

Avatar uživatele Sykous
Sykous

Asi hloupý dotaz, ale třeba někdo řeší podobnou situaci. Když letím třeba do Španělska na méně než 72 hodin a mám PCR test který bude platit vlastně i do doby návratu do ČR, musim si ve Španělsku stejně udělat nový? Nebo mi stačí jeden pro cestu tam i zpět? Diky moc

danny_1

Pokud je časově platný dle našich pravidel, může se použít stejný.

Nevíte prosím, jak je to se pracovními cestami na Slovensko (délka cesty nepřesáhne 12 hodin). Osoba očkovaná.

Ivo

Prilet do Berlina a odjezd vlastnim autem - staci negativni test, je to tak? Formular netreba vyplnovat pro Nemecko?

• (upraveno 2021-04-24T22:02:14+02:00)

Odpovim si sam - v Albanii chteli negativni test pri odbaveni i prijezdovy formular do Nemecka. Nakonec nas pustil ale rekl, at si to vyplnime. Je to samozrejme nesmysl - v Nemecku policajt samozrejme rekl, ze ok, kdyz tranzitujem a stacil mu jen negativni test.

MIGUELAS

Já vozil během pandemie i prave klíče od pravého auta, které ale stalo v garáži v Česku a ne na priletovem letišti. Kdyby je někdo chtěl vidět.

A tam nás chtěli mít a tam nás mají...

danny_1

@Ivo: nakonec vás pustili bez formuláře a nebo taky bez testu?

Ivo

Test nutnost! Bez toho te nepusti uz v Albanii pres letistni check-in (povinny pro vsechny - i ty s online check-inem). A i kdyby nejakou teoretickou chybou ano, tak v Nemecku policajt na hranicni kontrole taky pozadoval test (co by se delo kdyby ho clovek nemel nevim). Kazdopadne test opravdu nutnost pokud se tranzituje pres Nemecko.

Nemecky prijezdovy formular netreba dle hranicni kontroly v Nemecku, ale treba dle zamestnancu na c-inu v Albanii.

A kam patří Anglie? Nikde ji nevidím?

Kryštof Hájek

Viz info u tmavě-červených zemí: Aktuálně mezi tmavě červené země patří všechny státy světa nevyjmenované výše, resp. nepatřící do nejpřísnější kategorie extrémního rizika (viz níže).

UK ma za poslednich 7 dni prumer na 100K obyvatel 32.51 pripadu. Nevim, proc je v tmave cervene kategorii...

Od 19.4. se do zelené přesouvá Island, do oranžové Finsko, Irsko a Malta a po týdnu zpět do červené Belgie a Dánsko

Dobrý den,

máte někdo čerstvou zkušenost s návratem z Chorvatska? probíhá kontrola na hranicích Rakousko/ČR s kontrolou příjezdového formuláře, děkuji

Avatar uživatele Pavel Mik
Pavel Mik

Budu také rád za info, pokud máte již absolvováno / nebo dohledané info. 14 dní zpět na české straně hranice, jako na jediné, žádná čestná stráž nestála.

Avatar uživatele Pavel Mik
Pavel Mik

Odpovím si sám, třeba to bude přínosné i pro ostatní. Při cestě z HR vás aktuálně na všech cizích hraničních přechodech zastaví, chtějí vidět jen pas/občanku. Na přechodu do ČR z AUT pusto prázdno, navzdory drakonickým opatřením, které byste z relativně bezpečné země měli do naší banánové republiky podstoupit... Doporučuji hledat k tomuto aktuální informace na FB ve skupinách pendlerů - musíte mít sakra smůlu, abyste na kontrolu na našich hranicích při vstupu narazili.

Jiří Kafka

Ahoj,letíme z Berlína s Easy Jetem na Madeiru.Můžete mi poradit jestli letecká společnost požaduje nějaký test?

Kryštof Hájek

Ahoj, easyJet žádné požadavky na testování nemá.

Je nutné (let EasyJet z Madeiry do Berlína) mít antigenní test, když hned tranzitujeme a test naší zemi stačí až v ČR?

Načíst všechny komentáře

Proč prodává Kiwi.com levnější letenky než Ryanair?
David Eiselt 2021-08-20T12:12:00+02:00 69 komentářů

V médiích se aktuálně řeší spor Ryanair vs. Kiwi.com (např. článek na Zdopravy.cz), kdy aerolinka odmítá pustit na palubu zákazníky tuzemského vyhledávače letenek Kiwi.com. Téma je to zajisté ožehavé…

Rodina na pláži
Soutěž s Blue Style o hlavní výhru 15.000 Kč na dovolenou
David Eiselt 2021-06-24T20:34:00+02:00 21 komentářů

Koronavirus a celou pandemii bereme jako příležitost k restartu a nastolení nových pravidel. Měníme priority i naše přesvědčení, že individuální cesty jsou nejlepší. Není a nikdy tomu tak nebylo.…

Eurowings
Eurowings zakládá bázi v Praze a přidává 11 nových spojení
David Eiselt 2021-06-21T22:18:00+02:00 5 komentářů

Nedávná informace o chystané bázi německých aerolinií Eurowings, které v Praze chystají ponechat od podzimu 2021 dvě letadla Airbus A320 a od léta přidat ještě třetí, zdvihla vlnu zájmu a…

Noční vlak v Rusku
Noční vlaky z Česka po Evropě
Kryštof Hájek 2021-06-10T22:38:00+02:00 6 komentářů

Posledních několik let na evropské železnici můžeme pozorovat zajímavý trend: obnovování nočních lůžkových vlaků. Stojí za ním hned několik důvodů od ekologických tlaků po stále se…