V médiích se aktuálně řeší spor Ryanair vs. Kiwi.com (např. článek na Zdopravy.cz), kdy aerolinka odmítá pustit na palubu zákazníky tuzemského vyhledávače letenek Kiwi.com. Téma je to zajisté ožehavé a mnoho z vás se na nás obrací ať už přesdílením článků či různými otázkami až po prosbu o doplnění těchto informací do našeho staršího blogu Kyselá příchuť obchodních podmínek Kiwi.com, kde jsme upozorňovali na nekalé praktiky tohoto vyhledávače letenek.

Nakonec jsem se rozhodl reagovat. Ale ne na problém s palubními lístky, nýbrž na mnohem zásadnější věc, která se moc neřeší. Proč Kiwi může nabízet letenky levněji, než samotná aerolinka?

Proč se vůbec řeší spory aerolinek s Kiwi?

Na celém světě funguje prostý princip podnikání a vztahů mezi dodavateli a prodejci. Dodavatel dodává zboží prodejci, který jej následně prodává a z marže generuje svůj vlastní zisk. Ať už se jedná o pekaře a hypermarkety, železárny a výrobce strojů nebo klidně letecké společnosti a prodejce letenek jako Student Agency, Letuška, Expedia...

Kiwi, respektive Oliver Dlouhý se rozhodl jít cestou jinou. Do skladů vstoupí, ukradne zboží, prodá jej a pak teprve posílá peníze dodavateli zpět.

Princip vyhledávače totiž tkví v tom, že roboti Kiwi prohledávají weby aerolinek, kde získávají údaje o dostupnosti letů a jejich cen. Bez vědomí aerolinky. Tato aktivita pak značně zatěžuje server aerolinek, ale hlavně se s jejich letenkami dějí věci, které nemají pod kontrolou.

Letecká společnost chce prodávat letenky. Ale buďto skrze své vlastní webové stránky nebo přes cestovní agentury s jasnými pravidly. Toto Kiwi obchází a aerolinkám se to logicky nelíbí. I proto čelí žalobám po celém světě.

Proč nabízí Kiwi letenky levněji, než sám Ryanair?

Při malicherném sporu o nevpuštění cestujících s letenkami od Kiwi se společnost ohradila tím, že se Rynairu nelíbí fakt, že Kiwi nabízí letenky levněji, než aerolinka sama.

Jeden by si řekl, jak jsou v Kiwi vlastně super, že umí prodávat letenky levněji, než sama aerolinka... Dvě věci.

První. Ukradl jsem 50 milionů na dotacích, ale teď je vám dám zpátky na stavbu nemocnic a školek. Takže jsem vlastně frajer a žádný trestný čin jsem nespáchal, že?

A druhá. Když Kiwi nabízí levnější letenky než sám Ryanair, ale za tu letenku musí Ryanairu zaplatit jeho cenu, kde Kiwi vydělává? Na příkladu ukazuji dvě totožné letenky, které si u Ryanairu koupíte za 518 Kč, ale na Kiwi je můžete nalézt za 406 Kč.

Navíc tady to nekončí. Všechny služby jako přednostní nástup či odbavené zavazadlo, na Kiwi také pořídíte o pár % levněji.

Ne, Oliver není dobrák od kosti a nebude vám dotovat dovolenou. On na vás jednoduše chce a potřebuje vydělat. Ve výsledku vás letenky budou stát vždycky více.

Z nedávné historie bych tuto praktiku přirovnal k jedné cestovní kanceláři, která nabízela zájezdy k moři podstatně levněji, než všechny ostatní. Háček byl v tom, že vás čekaly vždy povinné zastávky u prodejců „hrnců“ a nakonec vás zájezd přišel o poznání dráž. Ne všichni cestující ale nakoupili. Někteří jedinci byly odhodláni nátlaku odolat a skutečně letěli k moři levněji. Cestovka ale vždy na té zbývající většině vydělala.

A stejné je to i s Kiwi. Jen místo hrnců na vás čeká mísa lží a arogance.

Letenky si skutečně levněji můžete koupit, ale za předpokladu, že se letenky vzdáváte a pokud se cokoliv změní, neodletíte, nebo si neskutečně draze přeplatíte. Jak to?

Výběr tarifu

Pokud si na Kiwi.com budete rezervovat letenky, čekají na vás jednotlivé kroky, které se vás budou snažit zmanipulovat a obelstít.

Prvním krokem je výběr tarifu.

Kiwi vám nakuká, že letenky nemůžete změnit ani zrušit. A to i tehdy, kdy Ryanair tyto služby nabízí zdarma. Pokud byste chtěli letenky měnit, musíte si připlatit a letenky rázem stojí 711 Kč. O poznání více, než u Ryanairu. Ještě tu existuje další tarif, který vám vrátí 90 % ze zaplacené částky. Tento tarif stojí 1 044 Kč a je těžké určit, zda se vrací z této částky nebo z ceny původní letenky, k čemuž bych se přikláněl spíše.

Pokud si vyberete základní balíček, Kiwi vás upozorní, že nemáte nárok na podporu. Podpora je omezená s nízkou prioritou bez možnosti e-mailové komunikace (telefonní bude asi placená?) a když už se s nějakým Indem spojíte, zaplatíte 30 EUR za každou změnu. Změna se týká přebookování letenky na jiný termín, doplnění zavazadel, výběru sedadel.

Pokud chcete mít alespoň částečnou jistotu, že se s někým v Kiwi spojíte, zaplatíte 255 Kč.

Tarif v tomto podání nereflektuje tarif letenky, nýbrž tarif služeb Kiwi.

Záruka Kiwi

V případě, kdy kupujete lety s přestupem, můžete si zaplatit jistotu, že doletíte. Pokud by se vám jeden let zpozdil, tak vám další uletí a vy máte smůlu. Proto si za 765 Kč připlatíte Kiwi Garanci, která vám zajistí náhradní let, který byste měli v případě nákupu přes web aerolinky od letecké společnosti jinak zdarma.

Společně s Garancí pak podstupujete všechny pohledávky společnosti Kiwi. Tedy 250 EUR600 EUR získá Kiwi za vás jako kompenzaci za zpožděný let.

Rozebírat reálné zkušenosti s touto garancí by pak bylo na samostatný článek...

Souhlas s podmínkami

Aby veškeré konání bylo legální, musíte odsouhlasit při nákupu obchodní podmínky a tuhle jednu nevýraznou větičku:

Pověřuji společnost Kiwi.com, aby k rezervaci mé cesty použila virtuální kontaktní a platební údaje, a jsem si vědom(a) možnosti, že ji budu moct spravovat pouze prostřednictvím Kiwi.com.

Jednoduše tím říkáte, že letenka není vaše, ale je Kiwi.com a v případě čehokoliv musíte vše řešit jen a pouze s nimi. Dopravce vás nedohledá, protože je při rezervaci využit smyšlený email i telefon.

Máte nárok na kompenzaci za zpožděný let? Zapomeňte. Vše za vás řeší Kiwi. Máte nárok na vrácení peněz za zrušený let nebo bezplatné přebookování letenky na jiný termín? Zapomeňte na to.

Závěr

Kiwi.com je skvělý obchodník. Prodává letenky bez toho, aniž by o tom aerolinka věděla a vy jakožto zákazník se dobrovolně vzdáváte všech práv, které vám s letenkou patří.

Dobrovolně se stanete rukojmím Kiwi a v případě jakýchkoliv problémů či změn, se nedovoláte spravedlnosti. Tedy pokud si za tyto jinde standardní služby u Kiwi nezaplatíte stokoruny navíc.

Že vám se to nestane? Matematika nelže a Kiwi na těchto dotovaných letenkách slušně vydělává a funguje.

Kupujte letenky u dopravců nebo renomovaných prodejců, kteří vám nepotřebují lhát, aby získali vaši pozornost.

Avatar uživatele kizkiz
kizkiz

Společnost Kiwi má velmi nadstandartní vazby na dotace a garance, kdy stát ručí až do výše 80% za půjčky.

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
Avatar uživatele zuzjan007
zuzjan007
  • Přidal se před 10 měs
  • Napsal 2 komentáře
  • (upraveno 2021-09-16T09:16:17+02:00)

Zdravím vospolok, viem, že spor medzi RA a kiwi ukončil ÚS, ale zaujímalo by ma aká je realita týchto dní, keď niekto príde s letenkou od Kiwi? (Viem, viem, kiwi vezmem do budúcna oblúkom, ale bolo to narýchlo a nízkonákladovky prakticky nevyužívame...). Máme odletieť za 14 dní a neviem, či je to treba radšej nejak riešiť, alebo sa na to vykašľať a normálne tam doklusať...Budem vďačná za aktuálnu skúsenosť ideálne:)

Liborek

US neukončil spor, US jen zrušil předběžné opatření, o jehož vydání požádal Ryanair a to se týkalo něčeho trochu jiného než nepřijímání letenek.

Zdravím, včera jsme letěli s ryanairem přes Kiwi a nebyl žádný problém. V předstihu jsem si zavolal do kiwi a ti mi poskytli ony vymyšlené údaje (fiktivní email) a přes ně jsem se mohl přihlásit přímo do ryanair aplikace a z ní je zobrazit. Alternativně by neměl být problém s vytištěnými palubními lístky.

Leoš Literák

Wow, what a customer experience! (nevím, jak přeložit)

Avatar uživatele zuzjan007
zuzjan007

Zdravím Leoši, nejaká konkrétna rada by bola?

Leoš Literák
  • (upraveno 2021-09-22T15:02:28+02:00)

Kupovat přímo u aerolinky a nemusíte žádat o sdělení e-mailu, abyste mohla provést check in. Ani nepřijdete o případnou kompenzaci.

Zajimavy článek. S Kiwi zkušenost nemám a ani nechci mít. Co mě zajímá však víc je,jaky je pak rozdíl mezi kiwi a např. Letuskou? Využívá stejně principy nebo jiné? Virtuální email a cestující tam jsou také...

• (upraveno 2021-08-29T14:41:09+02:00)

Prodává hlavně vlastní upravené produkty, nikoliv tarify aerolinky. Na první pohled rozdíl nepodstatný, v praxi pak značný (místo zpáteční letenky např. letenku s mezipřistáním několik dnů, přestupy ve vízových destinacích, extra poplatky za kufry v ceně). Další věc je, že cestování někam s nespolupracujícími aerolinky je opravdu pro zkušené cestovatele a takoví znají možná rizika a letenku u Kiwi si nekoupí. Tam si jí koupí někdo nezkušený protože se mu ukáže jako nejlevnější, ale pokud nastanou mimořádné okolnosti a ty dříve či později nastanou, tak někde uvízne a aerolinka mu nepomůže.

Přirovnání ke krádeži ze skladu či krádeži dotací je dle mého citově zabarvený nesmysl. Ryanair přece za letenky a další služby od Kiwi dostane zaplaceno to, co si nadiktuje Ryanair. Nebo snad ne? Že pak na tu slevu na letence vydělá kiwi dalšími poplatky nebo důsledným vymáháním kompenzací je věc druhá a pro mě nová. Ale s krádeží to nemá nic společného, takže dost přehnaně formulované.

Davide, ten článek je vcelku zklamáním. Svým stylem a nízkou úrovní. Snaha ochránit vaše fanoušky a čtenáře před riziky nákupu letenek přes Kiwi je od začátku do konce překryta pachutí osobní pifky na tenhle brand, Olivera nebo další konkrétní lidi.

Prostě taková ta osobní nas*anost, která byla rychle hozena na digitální papír. Bez většího rozmyšlení. Takhle to na mě bohužel působí. :-(

Už jen v úvodu totiž když zmiňujete obchodní vztah mezi pekařem a hypermarketem je vidět, že asi nemáte info, jak se cenově hypermarkety chovají amorálně ke svým dodavatelům. A to už některé velké brandy zkusily z některých marketů odejít, ale po měsíci byly zpět, protože tam prostě potřebují být i za nevýhodných podmínek. Ale miliony Čechů jsou nadšení při pohledu do slevového letáku.

Jen dodám, že s Kiwi nemám nic společného, nikdy jsem tam ani nenakoupil (prostě neměli dobrou nabídku) a slýchám především hejty na jejich zákaznický servis (i když si člověk připlatí).

Jakube nepracuješ pro Kiwi ???? - naposled jsme letěli se známými před asi 3-mi lety, nikdy jsem neobjednával letenky, teď to spadlo na mne - ostatní jsou starší - 75 let, já 59 let. Objednal jsem přes Kiwi, protože to na mne vyskočilo jako první a bylo to česky ..... velká chyba, už to neudělám ....jejich servis je hnus, vlastně žádný ........ jediné co se mi podařilo - dovolat se na pražské číslo, kde mluvil někdo anglicky a ODPOVĚĎ MI PŘIŠLA MEILEM - MÁM SI ZAVOLAT NA PRAŽSKÉ ČÍSLO....dělají si z lidí srandu. Žádná jiná šance na spojení s Kiwi není. V rezervaci bylo psáno - můžete servis kontaktovat nejdříve 14 dnů před odletem, první pokus se servisem spojit byl automat, kde bylo řečeno - kontaktovat lze nejdříve 7 dní před odletem. A teď je v Appce psáno že to není týden , ale 48 hodin před odletem. Co dodat ?

To je hodně slabé PR... učte se u Máry P.

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
  • (upraveno 2021-08-21T11:25:19+02:00)

To co je KIWI zač je známé už dlouho. Že se pořád spousta lidí nechá nachytat je věc druhá. A nic na tom nezmění placení či neplacení jedinci, kteří se zde snaží tohoto prodejce chválit. To, že je článek od Davida i značně osobního charakteru, je pravda, ale to na celé věci nic nemění. Kdo má rozum se KIWI vyhne velkým obloukem.

Osobní charakter má ode mne cokoliv co napíši a zejména pak věci, které se týkají cestovatelského a letenkového segmentu.

Snažím se být ale objektivní a stavit názory na podkladech.

Vždy říkám, že Kiwi byl fajn záměr a obdivoval jsem ho do té chvíle, kdy stavěl na technologii a ne klamání zákazníků.

Pokud už nepusti Ryan zákazníka s platnou letenku, i když přes prostrednika, to už je na právní válku, která bude pro jednu stranu hodně dráha. Nejsem si jist, že Ryan ví, co dělá.

Martin Vícha

Otázka zní, zda je to plátna letenka.

Staci, aby bolo v FR prepravnych podmienkach, ze aerolinka moze vyzadovat na check-in predlozenie kreditnej karty, ktorou bola letenka zaplatena a kiwi zakaznik skoncil ..

Kiwi tu virtuální kartu, kterou bylo placeno, dodává zákazníkovi ve formě PDF. Ten jej tedy může předložit.

A jsi si jist? Nic takového jsem od Kiwi neobdržel.

Davide, psal bys totéž, kdyby mělo Kiwi affiliate? Vlastně neodpovídej, je to zbytečné. (a teď je mi Kiwi putna, jsou to šmejdi, to ví asi každý)

Affiliate má a jsme aktivní :) Mrkni https://www.tkqlhce.com/click-10...id=cl-blog

A platí? :)

Já vůbec nechápu, jak někdo může nakupova u Kiwi. Mají nejhorší stránky a systém nákupu letenek.

Navíc u vzdálenějších destinací je jejich cena absolutně nejdražší oproti jiným prodejcům. V životě sem u nich nenašel levnou a pěknou letenku a navíc ten systém..... Tragédie.

Přesně, ten jejich systém je opravdu tragicky… obzvlášť poslední dobou, pořad to padá, je to neuvěřitelně pomalé a hledá to asi tak třetinu toho co dřív …

Kiwi bol fajn v minulosti, pokial sa dalo platit cez PayPal. Momentalne sa to uz neda, aj ked na stranke tvrdia, ze ano.

Vyuzival som ich hlavne na nakup samostatne predavanych low-cost letov v casoch najvacsich koronakrizovych opatreni, kedy sa lety menili a rusili na dennom poriadku. Cize namiesto kupy 2 osobitnych leteniek Ryanair (napr. Kosice - Praha a Praha - Kodan) som si kupil jednu spojenu letenku (Kosice - Kodan, s prestupom v Prahe). Pokial dobre viem, ziaden iny predajca leteniek neponuka moznost spojit 2 low-cost lety do jednej letenky.

Cize ked zrusili let Kosice - Praha, mal som narok na vratenie penazi za obidva lety. Ako uz bolo spomenute v clanku, Kiwi ma podivne praktiky a dostat od nich naspat peniaze je takmer nemozne. Po cakani 5 mesiacov na refund a ziadnom update od Kiwi sa mi pomaly koncila 180-dnova lehota pre ochranu zakaznika PayPal. Tak som sa rozhodol eskalovat spor s Kiwi na PayPal, kde mi po posudeni pripadu vratili peniaze v plnej sume + Kiwi musel zaplatit naklady na posudenie sporu. Ak by to bolo na Kiwi, tak myslim, ze by som tie peniaze nemal dodnes. Nebol to ojedinely pripad, pretoze som to takto cez PayPal musel riesit 2-krat.

Este aby som doplnil - vyhral som aj ten druhy spor cez PayPal, takze zjavne som mal na kompenzaciu narok.

Ha, ha,

celou pravdu neříká ani jedna strana. Problém není v tom, že prodávají bez souhlasu aerolinky nebo levněji. To se aerolinkam líbí, zvyšuje to tržby. Problém je v tom, že důsledně vybírají kompenzace za zpožděné lety, což hodně turistu nedělá. To vyvolává aerolinkam náklady a to se nelíbí... V tom spočívá byznys KIWI.

floodland

To jako že Kiwi zjišťuje, kolik bylo zpožděných letu a pak proaktivně žádá o kompenzaci? Koukám, že Covid zanechal na dříve zdravé populaci slušně následky ...

• (upraveno 2021-08-20T16:42:11+02:00)

Pravdu má každý svoji,

ale ani ten prodej není pro aerolinky OK, protože podstatnou složkou (40-50%) tržeb Ryanair jsou doprovodné služby a platby za tyto služby inkasuje Kiwi místo Ryanair.

Tomu zjišťování zpoždění a vybírání kompenzací bych se vůbec nedivil. Kiwi na to bude mít roboty a pokud to bude ziskové, tak proč by to nedělali? Mohou na tom parazitovat úplně stejně jako na přeprodeji letenek.

Pravda, asi nebude v Putimi vachmajstr...

floodland

Jenže o ty tržby za doprovodné služby Ryanair nepřijde. Sedadla, zavazadla, priority, to vše od nich za jejich ceny musí Kiwi koupit. A za kolik to pak prodají je trápit nemusí. Platby za změnu letenky jsou taky pokryty. Takže co zbyvá? Připojištění? Auto nepočítám, kdo kupuje u Kiwi není moc zběhlý cestovatel.

Ja bych se o Kiwi tak neotíral. Osobně jsem koupil před lety u Kiwi let s přestupem, který jsem nestihl. Ukázalo se , že to nebyl vůbec navazující let. Reklamoval jsem a bez průtahů zaplatili náhradní letenku. Žádný příplatek jsem pro ten účel neměl připlacený. Takže mi přijde, že Kiwi má jiný byznys model a ostatní prodejci závidí výdělky. Stejně bys mohl označit za podvodníky Ryanair a Smartwings, kde cena letenky neobsahuje poplatek za sedadlo nebo CSA, které mě připravilo jednou o 50 EUR za to, že jsem na gatu držel v jedné ruce příručák a v druhé notebook a považovali to za 2 palubní zavazadla a nepustili me do letadla bez dalšího vyplaceni. Konkurenční boj bývá krutý a v Čechách zvláště se to děje často. Je potřeba myslet na to, že nejlevnější vydělává na tom, že tě obere někde jinde, než na hlavním produktu. Ať už je to prodejce letenek, autoservis, nebo klobása s pivem.

Tomu poplatku za sedadlo nerozumím. To jako když nezaplatíš tak sedíš na zemi?

Ad Ryanair a některé jiné low cost. Je to poplatek za výběr sedadla. Jinak dostaneš náhodně přidělené, u kterého předpokládají, že se lidem nelíbí (chtějí sedět spolu, u okýnka, nechtějí být uprostřed atd.). Na tom vydělávají. Ale platit to nemusíš.

A všimli jste si jak pečou s Letištěm Praha? Jejich Fly via Prague? :-D

Mıchal

Letenky přes šmelináře jsem kupoval jen po Evropě, pokud tam byla výrazná sleva a věděl jsem, že od nich dostanu PNR a e-mail, abych mohl s rezervací nakládat sám. V historii mých nákupů rumbo a edreams to splňovali. Edreams snad používali i pravý e-mail. Wizzair mi vždy vycházel přes ně dráž jak s WDC, takže jen letenky od FR a U2.

Jediné nebezpečí bylo, pokud by byl zrušený let a člověk chtěl refund.

Nedávno jsem četl článek o Kiwi, kde bylo uvedeno, že skenuje ceníky a skupuje letenky za pár euro při zahájení prodeje, které později prodává mnohem dráže. Což mi tedy přijde jako nesmysl vzhledem k tomu, že letenka je na konkrétní jméno.

Druhá věc je, proč to Ryanair vadí - a tady jde opět o byznys, protože vydělává nikoliv na letence, ale zejména na doprovodných službách a tak mu vadí, že tento zisk zůstane Kiwi. Kromě toho by si tak velká aerolinka měla umět s tímto přeprodejem sama poradit nějakým softwarovým řešením.

Nepoužívám ani Kiwi ani Ryanair.

floodland

A jak tomu chceš zabránit? Letecká společnost by snad měla mít právo rozhodovat, kdo může prodávat jejich letenky ne? Nedivím se, že jim to vadí. Pověst Kiwi je tragická a oni s nimi nechtějí být spojování.

• (upraveno 2021-08-20T15:32:57+02:00)

Jak tomu zabránit?

No tak třeba by mohl být etiket, faktura a PNR kod součástí jednoho dokumentu s jedním jménem.

S jménem cestujícího?

Ondra _1

I kdyby Kiwi prodávalo letenku, např. do NY, za 1,- Kč, tak je to jeho věc a je předem jasné, že to musí nabrat jinde. Na tom nevidím nic špatného, takto má postavený byznys plán, a nikdo při nákupu přes Kiwi nikomu nedrží zbraň u hlavy. Mě na tom ale stále zaráží to, že se Kiwi propírá horem dolem už několik let, co jsou zač, ale lidi tam pořád kupujou, a to je věc, co nedokážu pochopit. Co je horší, že nejdříve kupují a pak se ptají, než aby to bylo naopak. Mimochodem, sám si dobře pamatuji dobu, kdy letenka do NY opravdu stála 1,- Kč, ale pak se k tomu připočetly palivové a další příplatky, a reálná cena byla úplně jinde. Takže u Kiwi vlastně nic nového. V zásadě platí to, co už bylo milonkrát řečeno, kupujte přímo u LS, ale je to marný...

floodland

Nic není černobílý. Složitější itinerář nemáš šanci koupit přímo u LS. A ne každý chce mít ve výsledku 3 různý letenky bez garance, že se dostane do cílové destinace. Potud naprosto v pořádku. Bohužel Kiwi garance stojí hodně na vodě a pro zákaznický servis vypadá taky jinak

To nie je pravda, aj komplikovane itinerare sa daju kupit priamo u aerolinky, napr vyhladat cez ITA Matrix a pouzit vygenerovane URL (browser extension alebo stranky ako bookwithmatrix); takto sa daju kupit dokonca aj 1x a 3x letenky priamo u leteckej spolocnosti (ale to je uz pre "pokrocilych")

Je to vlastně docela jednoduchý - Kiwi nabízí něco, co nic jiného (resp. sami dopravci) ne - vyhledávání napříč aerolinkami a kombinace, na které byste normálně velmi dlouho naráželi.

I když je nepoužívám, má to očividně místo na trhu. A protože technologicky provozovat takovou věc je hodně drahé, musí to na sebe umět taky logicky vydělat.

Proč jsi Davide sem na web dal reklamy? Potřebuješ fungovat, udržet byznys, přežít. Oni taky. Jejích taktika je taková, kterou jsi popsal. Je jen na rozhodnutí zákazníka, jestli je to pro ně OK riziko, nebo ne.

Kdyby to nemělo product-market fit, už to dávno nefunguje... a dost možná je tenhle jejich model jediný, jak taková věc může existovat.

To podstřelování ceny je ale už snad troll směrem k Ryanu, jinak nevim.

Každý ať se rozhodne sám, ano to samozřejmě. Já jen poskytl informace k rozhodování a vysvětlil nástrahy, které na lidi čekají. Nic víc, nic mín.

O tom, že Kiwi mělo být technologickou platformou žádná. Takový produkt bych miloval. Ale od té chvíle, co do toho začali kecat lidi jako Hlavenka šla morálka do kytek a s tím i můj respekt.

floodland

Článek o ničem. Chápu, že tady má někdo na Olivera pifku, ale to neznamená, že se ostatní chovají jinak. Vždy, když kupujete letenku přes prostředníka, tak se vzdavate možnosti cokoliv řešit s leteckou společností sami. Ano, jsou výjimky, kdy vám letecká společnost vyjde vstříc, ale VZDY to závisí na libovůli agentury. Bez jejího dobrozdání máte smůlu. Tak jako se chová Kiwi se chovají všichni ostatní. Pelikán, Letuška, je to úplně jedno. Logicky je jejich business plán založený na prodeji doplňkových služeb. A taky si je nechají řádně zaplatit. Takže i když je třeba storno u letecké společnosti zadarmo, agentura si nechá zaplatit za jeho vyřízení. Je zbytečný tady teď kopat do Kiwi. Dělají to vsichni. Jestli je něco, za co si teď Kiwi svůj pád zaslouží, tak je to prodej letenek přes výslovný zákaz Ryanairu.

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

No já nevím, ale zrovna takovou sviňarnu jako je inkasování kompenzací za zpoždění či zrušený let za zákazníka moc OTA nemá. Já vím jen o KIWI. Takže bych se moc KIWI nezastával

No nevím. Když si letenku koupím u letenkářů, tak dostanu booking ref a můžu si svou rezervaci spravovat sám. A pokud dojde ke zpoždění/zrušení, tak dostanu kompenzaci, i když mi to zabookovala agentura v Maďarsku.

Martin Vícha

Já teda kupoval jen přes Bravofly a tam mi přišly vždy veškeré přihlašovací údaje, takže jsem mohl rezervaci spravovat přímo na stránce aerolinky. A když LOT let zrušil, tak mi vyplatil plnou cenu za letenku, nikoliv tu, kterou jsem skutečně platil (skoro poloviční). Každopádně bude zajímavé, jak se to bude řešit, když zůstanou zákazníci s falešnou, z pohledu Ryanairu právem, letenkou od Kiwi na letišti.

floodland

Tak si zkus sám letenku stornovat. Odpověď bude, že to může udělat pouze agentura. Za vyřízení storma si Pelikán naúčtoval 1000,- za osobu. Chovají se všichni stejně.

No, já při nákupu přes MyTrip.com, o kterých se tvrdí, že jsou nespolehliví, dostal zprávu níže a opravdu jsem se pak dohodl přímo s aerolinkou a to bez problémů...

Letecká společnost provedla změnu ve Vašem cestovním plánu, která ovlivňuje Vaši cestu.

Klikněte prosím na tlačítko níže pro zobrazení možností letů navržených leteckou společností a Vaše dostupné možnosti.

Je důležité učinit rozhodnutí v rozmezí 10 dní po obdržení tohoto oznámení a před daným odletem odletem. Po uplynutí této lhůty Vám letecká společnost může účtovat další poplatky.

V případě, že navrhované možnosti pro Vás nejsou vhodné, obraťte se prosím na leteckou společnost a proberte další dostupné možnosti letu.

Naše zákaznické centrum Vám může pomoci s alternativami. V tomto případě vezměte prosím na vědomí, že Vám bude účtován administratvní poplatek.

Martin Vícha

Samozřejmě že to šlo stornovat bez problémů, jen jsem to převedl na voucher.

floodland

2 Martin Vícha. Pleteš si zrušení letenky a storno.

Martin Vícha

Nepletu, jednu mi zrušila aerolinka, druhou jsem musel zrušit sám, protože jsem měl kovid.

floodland

Tak je fakt, že s Covidem jsou ty možnosti

něco měnit přeci jenom jinde. Bavíme se o normálním stavu. Storno klasický býva v dikcí toho, kdo letenku vystavil.

Bohužel již mám od Ryanairu koupené tři letenky přes Kiwi a teď se obávám, jestli vůbec odletím.

Jinde jsem četl, že Ryanair čerstvě nepouští na palubu cestující s letenkami z Kiwi. Má to pro mě nějaké řešení nebo mohu čekat, že s letenkou we Walletu s designem Kiwi se mohu s cestou rozloučit?

Děkuji za odpověď

Just don't use the mobile app boarding pass and use the ryanair pdf that kiwi send you and put in your account and you won't have a problem

Thanks, but I didnt receive any Ryanair PDF, just the one from Kiwi.

I work at a regional airport where Ryanair flies from. We have been instructed by the company that if a passenger turns up with a Kiwi boarding pass , we are to send them to Ticketing where their booking will be adjusted, their valid email and phone number added and they will be issued with a Ryanair boarding pass, all free of charge.

Načíst všechny komentáře

Langkawi
Malajsie otevírá Langkawi turismu, má to háček
David Eiselt 2021-10-26T13:21:00+02:00 6 komentářů

Malajsie ustanovila plán k otevření turistického ostrovního ráje Langkawi. Otevřít mezinárodnímu turismu by se měl již 15. listopadu 2021. Malajská vláda je tlačena k otevření hranic zejména kvůli…

Proč prodává Kiwi.com levnější letenky než Ryanair?
David Eiselt 2021-08-20T12:12:00+02:00 69 komentářů

Rodina na pláži
Soutěž s Blue Style o hlavní výhru 15.000 Kč na dovolenou
David Eiselt 2021-06-24T20:34:00+02:00 21 komentářů

Koronavirus a celou pandemii bereme jako příležitost k restartu a nastolení nových pravidel. Měníme priority i naše přesvědčení, že individuální cesty jsou nejlepší. Není a nikdy tomu tak nebylo.…

Eurowings
Eurowings zakládá bázi v Praze a přidává 11 nových spojení
David Eiselt 2021-06-21T22:18:00+02:00 6 komentářů

Nedávná informace o chystané bázi německých aerolinií Eurowings, které v Praze chystají ponechat od podzimu 2021 dvě letadla Airbus A320 a od léta přidat ještě třetí, zdvihla vlnu zájmu a…