V médiích se aktuálně řeší spor Ryanair vs. Kiwi.com (např. článek na Zdopravy.cz), kdy aerolinka odmítá pustit na palubu zákazníky tuzemského vyhledávače letenek Kiwi.com. Téma je to zajisté ožehavé a mnoho z vás se na nás obrací ať už přesdílením článků či různými otázkami až po prosbu o doplnění těchto informací do našeho staršího blogu Kyselá příchuť obchodních podmínek Kiwi.com, kde jsme upozorňovali na nekalé praktiky tohoto vyhledávače letenek.

Nakonec jsem se rozhodl reagovat. Ale ne na problém s palubními lístky, nýbrž na mnohem zásadnější věc, která se moc neřeší. Proč Kiwi může nabízet letenky levněji, než samotná aerolinka?

Proč se vůbec řeší spory aerolinek s Kiwi?

Na celém světě funguje prostý princip podnikání a vztahů mezi dodavateli a prodejci. Dodavatel dodává zboží prodejci, který jej následně prodává a z marže generuje svůj vlastní zisk. Ať už se jedná o pekaře a hypermarkety, železárny a výrobce strojů nebo klidně letecké společnosti a prodejce letenek jako Student Agency, Letuška, Expedia...

Kiwi, respektive Oliver Dlouhý se rozhodl jít cestou jinou. Do skladů vstoupí, ukradne zboží, prodá jej a pak teprve posílá peníze dodavateli zpět.

Princip vyhledávače totiž tkví v tom, že roboti Kiwi prohledávají weby aerolinek, kde získávají údaje o dostupnosti letů a jejich cen. Bez vědomí aerolinky. Tato aktivita pak značně zatěžuje server aerolinek, ale hlavně se s jejich letenkami dějí věci, které nemají pod kontrolou.

Letecká společnost chce prodávat letenky. Ale buďto skrze své vlastní webové stránky nebo přes cestovní agentury s jasnými pravidly. Toto Kiwi obchází a aerolinkám se to logicky nelíbí. I proto čelí žalobám po celém světě.

Proč nabízí Kiwi letenky levněji, než sám Ryanair?

Při malicherném sporu o nevpuštění cestujících s letenkami od Kiwi se společnost ohradila tím, že se Rynairu nelíbí fakt, že Kiwi nabízí letenky levněji, než aerolinka sama.

Jeden by si řekl, jak jsou v Kiwi vlastně super, že umí prodávat letenky levněji, než sama aerolinka... Dvě věci.

První. Ukradl jsem 50 milionů na dotacích, ale teď je vám dám zpátky na stavbu nemocnic a školek. Takže jsem vlastně frajer a žádný trestný čin jsem nespáchal, že?

A druhá. Když Kiwi nabízí levnější letenky než sám Ryanair, ale za tu letenku musí Ryanairu zaplatit jeho cenu, kde Kiwi vydělává? Na příkladu ukazuji dvě totožné letenky, které si u Ryanairu koupíte za 518 Kč, ale na Kiwi je můžete nalézt za 406 Kč.

 

Navíc tady to nekončí. Všechny služby jako přednostní nástup či odbavené zavazadlo, na Kiwi také pořídíte o pár % levněji.

Ne, Oliver není dobrák od kosti a nebude vám dotovat dovolenou. On na vás jednoduše chce a potřebuje vydělat. Ve výsledku vás letenky budou stát vždycky více.

Z nedávné historie bych tuto praktiku přirovnal k jedné cestovní kanceláři, která nabízela zájezdy k moři podstatně levněji, než všechny ostatní. Háček byl v tom, že vás čekaly vždy povinné zastávky u prodejců „hrnců“ a nakonec vás zájezd přišel o poznání dráž. Ne všichni cestující ale nakoupili. Někteří jedinci byly odhodláni nátlaku odolat a skutečně letěli k moři levněji. Cestovka ale vždy na té zbývající většině vydělala.

A stejné je to i s Kiwi. Jen místo hrnců na vás čeká mísa lží a arogance.

Letenky si skutečně levněji můžete koupit, ale za předpokladu, že se letenky vzdáváte a pokud se cokoliv změní, neodletíte, nebo si neskutečně draze přeplatíte. Jak to?

Výběr tarifu

Pokud si na Kiwi.com budete rezervovat letenky, čekají na vás jednotlivé kroky, které se vás budou snažit zmanipulovat a obelstít.

Prvním krokem je výběr tarifu.

Kiwi vám nakuká, že letenky nemůžete změnit ani zrušit. A to i tehdy, kdy Ryanair tyto služby nabízí zdarma. Pokud byste chtěli letenky měnit, musíte si připlatit a letenky rázem stojí 711 Kč. O poznání více, než u Ryanairu. Ještě tu existuje další tarif, který vám vrátí 90 % ze zaplacené částky. Tento tarif stojí 1 044 Kč a je těžké určit, zda se vrací z této částky nebo z ceny původní letenky, k čemuž bych se přikláněl spíše.

Pokud si vyberete základní balíček, Kiwi vás upozorní, že nemáte nárok na podporu. Podpora je omezená s nízkou prioritou bez možnosti e-mailové komunikace (telefonní bude asi placená?) a když už se s nějakým Indem spojíte, zaplatíte 30 EUR za každou změnu. Změna se týká přebookování letenky na jiný termín, doplnění zavazadel, výběru sedadel.

Pokud chcete mít alespoň částečnou jistotu, že se s někým v Kiwi spojíte, zaplatíte 255 Kč.

Tarif v tomto podání nereflektuje tarif letenky, nýbrž tarif služeb Kiwi.

Záruka Kiwi

V případě, kdy kupujete lety s přestupem, můžete si zaplatit jistotu, že doletíte. Pokud by se vám jeden let zpozdil, tak vám další uletí a vy máte smůlu. Proto si za 765 Kč připlatíte Kiwi Garanci, která vám zajistí náhradní let, který byste měli v případě nákupu přes web aerolinky od letecké společnosti jinak zdarma.

Společně s Garancí pak podstupujete všechny pohledávky společnosti Kiwi. Tedy 250 EUR600 EUR získá Kiwi za vás jako kompenzaci za zpožděný let.

Rozebírat reálné zkušenosti s touto garancí by pak bylo na samostatný článek...

Souhlas s podmínkami

Aby veškeré konání bylo legální, musíte odsouhlasit při nákupu obchodní podmínky a tuhle jednu nevýraznou větičku:

Pověřuji společnost Kiwi.com, aby k rezervaci mé cesty použila virtuální kontaktní a platební údaje, a jsem si vědom(a) možnosti, že ji budu moct spravovat pouze prostřednictvím Kiwi.com.

Jednoduše tím říkáte, že letenka není vaše, ale je Kiwi.com a v případě čehokoliv musíte vše řešit jen a pouze s nimi. Dopravce vás nedohledá, protože je při rezervaci využit smyšlený email i telefon.

Máte nárok na kompenzaci za zpožděný let? Zapomeňte. Vše za vás řeší Kiwi. Máte nárok na vrácení peněz za zrušený let nebo bezplatné přebookování letenky na jiný termín? Zapomeňte na to.

Závěr

Kiwi.com je skvělý obchodník. Prodává letenky bez toho, aniž by o tom aerolinka věděla a vy jakožto zákazník se dobrovolně vzdáváte všech práv, které vám s letenkou patří.

Dobrovolně se stanete rukojmím Kiwi a v případě jakýchkoliv problémů či změn, se nedovoláte spravedlnosti. Tedy pokud si za tyto jinde standardní služby u Kiwi nezaplatíte stokoruny navíc.

Že vám se to nestane? Matematika nelže a Kiwi na těchto dotovaných letenkách slušně vydělává a funguje.

Kupujte letenky u dopravců nebo renomovaných prodejců, kteří vám nepotřebují lhát, aby získali vaši pozornost.

Sdílej článek s přáteli

82 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

jde mi o princip, moje 18 leta dcera chtela videt sveho brasku t.c. pusobiciho jako 16 leteho teenagera ve skandinavii a rozhodla se ho navstivit ( krasny to projev bezelstne sourozenecke sounalezitosti ) a ejhle vybrala si kiwi.... z letiste mi decerka volala, ze ji shrabli o 1.500 CZK za to ze ma zavazadlo, ktere platila spolecne s letenkou......rekl sjem si chuj s tim, to vyridim s leteckou spolecnosti at si to predevsim uzijou a uzijou si to...nejde o posranych par kacek, jde o princip ojebu a znechuceni a zneprijemneni tej krasnych zazitku, ktere rodic chce logicky doprat svym detem....kiwi.com se neslo kontaktovat, zadne moznosti reklamace, zadne kontakty....takto predse nemuze pousobit " etablovana " firma pobirajici statni podporu v dobe C 19....ale nejde o dobu, jde o princip podnikani.....takze NIKDY V ZIVOTE pane OLOVERE DLOUHY - jste mozna chytry, to vam ( pisu schvalne male v... ) ale ojebavani a kradeni je trestni cin a verte, ze zivot je dost dlouhy na to, aby jste poznal jak muze byt kruty a spravedlivy.....

před 6 měs
Avatar uživatele floodland
floodland

A pointa? Nebudu tu komentovat psaný projev, ale z Vašeho příspěvku vůbec nevyplývá, jaké byly podmínky na letence. Já bych si z toho vzal to pozitivní a to je životní zkušenost, kterou dcera udělala. Ta se žádnými penězi vyvážit nedá.

Přidat odpověď
před 6 měs

Jak slyším KIWI.COM, okamžitě se mě zvedne tlak, ruka jde v pěst a chce se mě okamžitě zvracet !!! Více jak před 5ti lety, jsem se svojí rodinou (manželka a 2 děti) cestoval a chtěl jsem pro rodinu poznávací zájezd po Evropě. Šlo o let z Prahy do Bergama, po 2 dnech dále do Charleroi a po dalších 2 dnech zpět do Prahy. První letenky z Prahy byly v pořádku, ale po 2 dnech v Bergamu a den před odletem do Charleroi, místo 4 letenek dorazily na můj mail pouze letenky 3. Obrovský problém se někam dovolat. Nakonec jsme se dovolaly na pobočku KIWI.COM v USA, kde jsme se nakonec s operátorkou dohodli a ona nám 6 hodin před odletem 4tou letenku na mail zaslala. Úspěšně jsme tedy odletěli do Charleroi, ale po 2 dnech již nedorazila letenka ani jedna, které jsme u KIWI.COM měli již dávno zaplacené a byly do Prahy. Obrovský problém opětovně vše řešit přes pobočku v USA, nejen problém v časovém posunu Evropa x USA, ale jinam jsme se prostě opětovně nedovolali. Tentokrát nám letenky dorazily v době, kdy jsme již čekali na letišti v Charleroi na odlet do Prahy. Nikdo si neumí představit, jaký pocit člověk má, když s dětmi čeká na letišti na odlet a nemá zaplacené letenky v ruce. Při dosednutí letadla v Praze a po odbavení, jsme si s manželkou v prostoru letištní haly koupili šampus, který jsme na oslavu navrácení se do Česka s velkým oddychem a radostí vypili. NIKDY JIŽ PŘES TYTO "ŠMEJDY" CESTOVAT NEBUDU a doporučuji to všem, kteří nemají s tímto zprostředkovatelem žádné zkušenosti.

Odpovědět
před 7 měs

Ahoj. Nechci se Kiwi zastávat, ale myslím, že je velice naivní si myslet, že automatické vyhledávání v systémech jakékoli aerolinky je bez jejího vědomí a že probíhá sběrem dat z jejich webových portálů (GUI). Stejně tak způsob objednávání letenek. Tohle mají vyhledávače (agregátoři) ošetřeno rámcovými smlouvami a datová komunikace běží přes autorizované API. Nemyslím si ani, že je problém, pokud se ceny liší (nahoru i dolu). Je to celkem běžná praxe a setkáváme se s tím u mobilních operátorů, prodejců energií, hypermarketů atd. Důležité je, že z toho těží spotřebitel, který si nabídky (včetně všech obchodních podmínek) může porovnat a sám usoudí, co je pro něj výhodnější. Jak jsem uvedl, nezastávám se Kiwi ani nikoho jiného. Spíš se domnívám, že článek je do značné míry spekulativní a je velice odvážné přirovnávat to ke krádeži, protože o tu se vskutku nejedná. Můj názor :)

před 7 měs
Avatar uživatele
Leoš Literák

Southwest Airlines is engaged in a battle with flight aggregator Kiwi.com, to prevent scraping of Southwest’s flight data by Kiwi. Southwest has pursued, among other claims, a CFAA claim to prevent Kiwi’s unauthorized access to Southwest’s data.

https://www.nixonpeabody.com/en/...h-kiwi-com

před 7 měs
padrino11

To je podle anglosaského práva, u evropských dopravců může být výsledek odlišný. Asi jim to trochu nabourá americký byznys, protože tam je Southwest jako u nás Ryanair.

Jinak pořád platí jednoduché pravidlo, klidně přes Kiwi vyhledávej, ale kupuj jinde...kdo se ho nedrží, zadělává si na problémy.

před 7 měs
Avatar uživatele
Leoš Literák

Já reagoval na tvrzení, že Kiwi nedělá scraping a že používají API aerolinek. Pro ne IT - scraping znamená, že Kiwi předstírá reálné zákazníky a z velké počtu počítačů (IP adres) pouští všemožné kombinace hledání, aby si vytvořilo ceník letenek. Takže tohle fakt musí solidně zatěžovat servery aerolinky.

Přidat odpověď
před 7 měs

Možná dělám něco špatně, ale jak kupujete letenky s přestupem, když přílet a odlet je z jiné destinace a jedna společnost nenabízí všechny lety a vy nechcete přijít o garanci náhradního letu, pokud se předchozí zpozdí? Letenky jsem kupoval na GoToGate (naštěstí bylo vše bez problémů), ale kdybych je měl kupovat zvlášť u každé společnosti, tak vyjdou o majlant víc, protože jednosměrné letky jsou o dost dražší

před 7 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Multi-city varianta. Má to každý druhý vyhledávač letenek. https://www.cestujlevne.com/akcni-letenky

před 7 měs

ano, takto letenky nakupuji, ale právě přes zprostředkovatele. Kdybych měl letenky kupovat přímo u leteckých společností, tak vyjdou daleko dráž

před 7 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Jo, většinou aerolinky nabídnou jen své lety, nikoliv spolupracujících aerolinek. Přes zprostředkovatele to není něčím horší, pokud je zprostředkovatel kvalitní a nečeká, až tě bude moc obrat.

Přidat odpověď
před 7 měs

Ja som v Kiwi ešte dávnejšie chcel pracovať. Ale keď som videl, že sa tam každý diletant stáva riaditeľom vesmíru a majú tam úplne vymyslené pozície Head of x, Head of y, tak som si povedal, že tam niečo nie je v poriadku. A hlavne vo výťahu na Campuse v Brne to bol zamestnaný snáď každý človek, ktorý vedel čítať a písať a hovoriť cudzíém jazykom. Takže všetci tí cudzinci na mňa pôsobili ako prefajčený hulváti, ktorí na seba ziapali vo výťahu namiesto toho aby držali tlamu a neotravovali okolie.

Odpovědět
před 7 měs

Vlastni to americky investicni fond, tak uz je jedno jak se historicky znemozni. Kiwi vystupuje jako koncovy klient, zbytek je klasicka smelina a take zneuzivani benefitu pro koncove klienty od leteckych spolecnosti. Neco jineho by bylo pokud by byl autorizovany prodejce letenek v proviznim systemu leteckych spolecnosti. Od statu je hodne pofiderni ta pujcka s garanci americke firme.

Odpovědět
před 7 měs
Avatar uživatele kizkiz
kizkiz

Společnost Kiwi má velmi nadstandartní vazby na dotace a garance, kdy stát ručí až do výše 80% za půjčky.

Odpovědět
před 11 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
Odpovědět
před 11 měs
Avatar uživatele zuzjan007
zuzjan007
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 2 komentáře
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-09-16T09:16:17+02:00)

Zdravím vospolok, viem, že spor medzi RA a kiwi ukončil ÚS, ale zaujímalo by ma aká je realita týchto dní, keď niekto príde s letenkou od Kiwi? (Viem, viem, kiwi vezmem do budúcna oblúkom, ale bolo to narýchlo a nízkonákladovky prakticky nevyužívame...). Máme odletieť za 14 dní a neviem, či je to treba radšej nejak riešiť, alebo sa na to vykašľať a normálne tam doklusať...Budem vďačná za aktuálnu skúsenosť ideálne:)

před 11 měs
Avatar uživatele
Liborek

US neukončil spor, US jen zrušil předběžné opatření, o jehož vydání požádal Ryanair a to se týkalo něčeho trochu jiného než nepřijímání letenek.

před 11 měs

Zdravím, včera jsme letěli s ryanairem přes Kiwi a nebyl žádný problém. V předstihu jsem si zavolal do kiwi a ti mi poskytli ony vymyšlené údaje (fiktivní email) a přes ně jsem se mohl přihlásit přímo do ryanair aplikace a z ní je zobrazit. Alternativně by neměl být problém s vytištěnými palubními lístky.

před 11 měs
Avatar uživatele
Leoš Literák

Wow, what a customer experience! (nevím, jak přeložit)

před 11 měs
Avatar uživatele zuzjan007
zuzjan007

Zdravím Leoši, nejaká konkrétna rada by bola?

před 11 měs
Avatar uživatele
Leoš Literák
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 466 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-09-22T15:02:28+02:00)

Kupovat přímo u aerolinky a nemusíte žádat o sdělení e-mailu, abyste mohla provést check in. Ani nepřijdete o případnou kompenzaci.

Přidat odpověď
před 11 měs

Zajimavy článek. S Kiwi zkušenost nemám a ani nechci mít. Co mě zajímá však víc je,jaky je pak rozdíl mezi kiwi a např. Letuskou? Využívá stejně principy nebo jiné? Virtuální email a cestující tam jsou také...

před 12 měs
padrino11
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 487 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-08-29T14:41:09+02:00)

Prodává hlavně vlastní upravené produkty, nikoliv tarify aerolinky. Na první pohled rozdíl nepodstatný, v praxi pak značný (místo zpáteční letenky např. letenku s mezipřistáním několik dnů, přestupy ve vízových destinacích, extra poplatky za kufry v ceně). Další věc je, že cestování někam s nespolupracujícími aerolinky je opravdu pro zkušené cestovatele a takoví znají možná rizika a letenku u Kiwi si nekoupí. Tam si jí koupí někdo nezkušený protože se mu ukáže jako nejlevnější, ale pokud nastanou mimořádné okolnosti a ty dříve či později nastanou, tak někde uvízne a aerolinka mu nepomůže.

Přidat odpověď
před 12 měs

Přirovnání ke krádeži ze skladu či krádeži dotací je dle mého citově zabarvený nesmysl. Ryanair přece za letenky a další služby od Kiwi dostane zaplaceno to, co si nadiktuje Ryanair. Nebo snad ne? Že pak na tu slevu na letence vydělá kiwi dalšími poplatky nebo důsledným vymáháním kompenzací je věc druhá a pro mě nová. Ale s krádeží to nemá nic společného, takže dost přehnaně formulované.

Odpovědět
před 12 měs

Davide, ten článek je vcelku zklamáním. Svým stylem a nízkou úrovní. Snaha ochránit vaše fanoušky a čtenáře před riziky nákupu letenek přes Kiwi je od začátku do konce překryta pachutí osobní pifky na tenhle brand, Olivera nebo další konkrétní lidi.

Prostě taková ta osobní nas*anost, která byla rychle hozena na digitální papír. Bez většího rozmyšlení. Takhle to na mě bohužel působí. :-(

Už jen v úvodu totiž když zmiňujete obchodní vztah mezi pekařem a hypermarketem je vidět, že asi nemáte info, jak se cenově hypermarkety chovají amorálně ke svým dodavatelům. A to už některé velké brandy zkusily z některých marketů odejít, ale po měsíci byly zpět, protože tam prostě potřebují být i za nevýhodných podmínek. Ale miliony Čechů jsou nadšení při pohledu do slevového letáku.

Jen dodám, že s Kiwi nemám nic společného, nikdy jsem tam ani nenakoupil (prostě neměli dobrou nabídku) a slýchám především hejty na jejich zákaznický servis (i když si člověk připlatí).

před 12 měs

Jakube nepracuješ pro Kiwi ???? - naposled jsme letěli se známými před asi 3-mi lety, nikdy jsem neobjednával letenky, teď to spadlo na mne - ostatní jsou starší - 75 let, já 59 let. Objednal jsem přes Kiwi, protože to na mne vyskočilo jako první a bylo to česky ..... velká chyba, už to neudělám ....jejich servis je hnus, vlastně žádný ........ jediné co se mi podařilo - dovolat se na pražské číslo, kde mluvil někdo anglicky a ODPOVĚĎ MI PŘIŠLA MEILEM - MÁM SI ZAVOLAT NA PRAŽSKÉ ČÍSLO....dělají si z lidí srandu. Žádná jiná šance na spojení s Kiwi není. V rezervaci bylo psáno - můžete servis kontaktovat nejdříve 14 dnů před odletem, první pokus se servisem spojit byl automat, kde bylo řečeno - kontaktovat lze nejdříve 7 dní před odletem. A teď je v Appce psáno že to není týden , ale 48 hodin před odletem. Co dodat ?

před 12 měs

To je hodně slabé PR... učte se u Máry P.

před 12 měs
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 823 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-08-21T11:25:19+02:00)

To co je KIWI zač je známé už dlouho. Že se pořád spousta lidí nechá nachytat je věc druhá. A nic na tom nezmění placení či neplacení jedinci, kteří se zde snaží tohoto prodejce chválit. To, že je článek od Davida i značně osobního charakteru, je pravda, ale to na celé věci nic nemění. Kdo má rozum se KIWI vyhne velkým obloukem.

před 12 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Osobní charakter má ode mne cokoliv co napíši a zejména pak věci, které se týkají cestovatelského a letenkového segmentu.

Snažím se být ale objektivní a stavit názory na podkladech.

Vždy říkám, že Kiwi byl fajn záměr a obdivoval jsem ho do té chvíle, kdy stavěl na technologii a ne klamání zákazníků.

Přidat odpověď
před 12 měs

Pokud už nepusti Ryan zákazníka s platnou letenku, i když přes prostrednika, to už je na právní válku, která bude pro jednu stranu hodně dráha. Nejsem si jist, že Ryan ví, co dělá.

před 12 měs
Martin Vícha

Otázka zní, zda je to plátna letenka.

před 12 měs

Staci, aby bolo v FR prepravnych podmienkach, ze aerolinka moze vyzadovat na check-in predlozenie kreditnej karty, ktorou bola letenka zaplatena a kiwi zakaznik skoncil ..

před 12 měs

Kiwi tu virtuální kartu, kterou bylo placeno, dodává zákazníkovi ve formě PDF. Ten jej tedy může předložit.

před 12 měs

A jsi si jist? Nic takového jsem od Kiwi neobdržel.

Přidat odpověď
před 12 měs

Davide, psal bys totéž, kdyby mělo Kiwi affiliate? Vlastně neodpovídej, je to zbytečné. (a teď je mi Kiwi putna, jsou to šmejdi, to ví asi každý)

před 12 měs
Avatar uživatele
David Eiselt

Affiliate má a jsme aktivní :) Mrkni https://www.tkqlhce.com/click-10...id=cl-blog

před 12 měs

A platí? :)

Přidat odpověď
před 12 měs

Já vůbec nechápu, jak někdo může nakupova u Kiwi. Mají nejhorší stránky a systém nákupu letenek.

Navíc u vzdálenějších destinací je jejich cena absolutně nejdražší oproti jiným prodejcům. V životě sem u nich nenašel levnou a pěknou letenku a navíc ten systém..... Tragédie.

před 12 měs

Přesně, ten jejich systém je opravdu tragicky… obzvlášť poslední dobou, pořad to padá, je to neuvěřitelně pomalé a hledá to asi tak třetinu toho co dřív …

Přidat odpověď
před 12 měs

Kiwi bol fajn v minulosti, pokial sa dalo platit cez PayPal. Momentalne sa to uz neda, aj ked na stranke tvrdia, ze ano.

Vyuzival som ich hlavne na nakup samostatne predavanych low-cost letov v casoch najvacsich koronakrizovych opatreni, kedy sa lety menili a rusili na dennom poriadku. Cize namiesto kupy 2 osobitnych leteniek Ryanair (napr. Kosice - Praha a Praha - Kodan) som si kupil jednu spojenu letenku (Kosice - Kodan, s prestupom v Prahe). Pokial dobre viem, ziaden iny predajca leteniek neponuka moznost spojit 2 low-cost lety do jednej letenky.

Cize ked zrusili let Kosice - Praha, mal som narok na vratenie penazi za obidva lety. Ako uz bolo spomenute v clanku, Kiwi ma podivne praktiky a dostat od nich naspat peniaze je takmer nemozne. Po cakani 5 mesiacov na refund a ziadnom update od Kiwi sa mi pomaly koncila 180-dnova lehota pre ochranu zakaznika PayPal. Tak som sa rozhodol eskalovat spor s Kiwi na PayPal, kde mi po posudeni pripadu vratili peniaze v plnej sume + Kiwi musel zaplatit naklady na posudenie sporu. Ak by to bolo na Kiwi, tak myslim, ze by som tie peniaze nemal dodnes. Nebol to ojedinely pripad, pretoze som to takto cez PayPal musel riesit 2-krat.

před 12 měs

Este aby som doplnil - vyhral som aj ten druhy spor cez PayPal, takze zjavne som mal na kompenzaciu narok.

Přidat odpověď
před 12 měs

Ha, ha,

celou pravdu neříká ani jedna strana. Problém není v tom, že prodávají bez souhlasu aerolinky nebo levněji. To se aerolinkam líbí, zvyšuje to tržby. Problém je v tom, že důsledně vybírají kompenzace za zpožděné lety, což hodně turistu nedělá. To vyvolává aerolinkam náklady a to se nelíbí... V tom spočívá byznys KIWI.

před 12 měs
Avatar uživatele floodland
floodland

To jako že Kiwi zjišťuje, kolik bylo zpožděných letu a pak proaktivně žádá o kompenzaci? Koukám, že Covid zanechal na dříve zdravé populaci slušně následky ...

před 12 měs
padrino11
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 487 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-08-20T16:42:11+02:00)

Pravdu má každý svoji,

ale ani ten prodej není pro aerolinky OK, protože podstatnou složkou (40-50%) tržeb Ryanair jsou doprovodné služby a platby za tyto služby inkasuje Kiwi místo Ryanair.

Tomu zjišťování zpoždění a vybírání kompenzací bych se vůbec nedivil. Kiwi na to bude mít roboty a pokud to bude ziskové, tak proč by to nedělali? Mohou na tom parazitovat úplně stejně jako na přeprodeji letenek.

před 12 měs
Avatar uživatele
cali

Pravda, asi nebude v Putimi vachmajstr...

před 12 měs
Avatar uživatele floodland
floodland

Jenže o ty tržby za doprovodné služby Ryanair nepřijde. Sedadla, zavazadla, priority, to vše od nich za jejich ceny musí Kiwi koupit. A za kolik to pak prodají je trápit nemusí. Platby za změnu letenky jsou taky pokryty. Takže co zbyvá? Připojištění? Auto nepočítám, kdo kupuje u Kiwi není moc zběhlý cestovatel.

Přidat odpověď
před 12 měs

Ja bych se o Kiwi tak neotíral. Osobně jsem koupil před lety u Kiwi let s přestupem, který jsem nestihl. Ukázalo se , že to nebyl vůbec navazující let. Reklamoval jsem a bez průtahů zaplatili náhradní letenku. Žádný příplatek jsem pro ten účel neměl připlacený. Takže mi přijde, že Kiwi má jiný byznys model a ostatní prodejci závidí výdělky. Stejně bys mohl označit za podvodníky Ryanair a Smartwings, kde cena letenky neobsahuje poplatek za sedadlo nebo CSA, které mě připravilo jednou o 50 EUR za to, že jsem na gatu držel v jedné ruce příručák a v druhé notebook a považovali to za 2 palubní zavazadla a nepustili me do letadla bez dalšího vyplaceni. Konkurenční boj bývá krutý a v Čechách zvláště se to děje často. Je potřeba myslet na to, že nejlevnější vydělává na tom, že tě obere někde jinde, než na hlavním produktu. Ať už je to prodejce letenek, autoservis, nebo klobása s pivem.

před 12 měs
padrino11

Tomu poplatku za sedadlo nerozumím. To jako když nezaplatíš tak sedíš na zemi?

před 12 měs

Ad Ryanair a některé jiné low cost. Je to poplatek za výběr sedadla. Jinak dostaneš náhodně přidělené, u kterého předpokládají, že se lidem nelíbí (chtějí sedět spolu, u okýnka, nechtějí být uprostřed atd.). Na tom vydělávají. Ale platit to nemusíš.

Přidat odpověď
před 12 měs

A všimli jste si jak pečou s Letištěm Praha? Jejich Fly via Prague? :-D

Odpovědět
před 12 měs
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Eurowings
Čtení na 1 minutu
Eurowings od zimy nabídne 4 nové destinace z Prahy
David Eiselt 2022-06-14T11:15:52+02:00 4 komentáře

Po velké expanzi v letní sezóně přicházejí aerolinie Eurowings s dalšími novými destinacemi během zimního letového plánu 2022/2023. Nově se začne létat minimálně na 4 linkách, a to do Norska,…

LOT
Čtení na 1 minutu
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Čtení na 5 minut
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 54 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Čtení na 1 minutu
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…

171 dalších článků