Seznam států podle minimální platnosti cestovního pasu

Napsal

Přehled všech států a území podle vyžadované délky platnosti cestovního dokladu od opuštění země. Minimální platnost je kontrolována vždy před odletem a pokud byť o jediný den nesplňujete danou lhůtu, nebude vám povoleno vstoupit do letadla a odletět.

Pro vyhledání konkrétního státu využijte funkci hledání pomocí CTRL + F.

Půlroční platnost

Minimálně půl roku platný pas po skončení cesty musíte mít při cestování do většiny států:

180 dní: Afghánistán, Alžírsko, Americká Samoa, Angola, Anguilla, Antigua a Barbuda, Argentina, Arménie, Ázerbajdžán, Bahrajn, Bangladéš, Benin, Bhútán, Bolívie, Bonaire, Botswana, Brazílie, Brunej, Burkina Faso, Burundi, Curacao, Čad, Čína, Džibutsko, Egypt, Ekvádor, Eritrea, Etiopie, Fidži, Filipíny, Gabon, Gambie, Ghana, Grenada, Guinea, Guinea-Bissau, Guyana, Chile, Indie, Indonésie, Irák, Írán, Izrael, Jižní Súdán, Jordánsko, Kambodža, Kamerun, Katar, Keňa, Kolumbie, Komory, Kongo, Kongo (Dem. Rep.), KLDR, Kuvajt, Laos, Libérie, Madagaskar, Malajsie, Malawi, Maledivy, Mali, Marshallovy ostrovy, Mongolsko, Myanmar, Namibie, Nepál, Nigérie, Nikaragua, Omán, Pákistán, Palau, Papua-Nová Guinea, Peru, Pobřeží Slonoviny, Rovníková Guinea, Rusko, Rwanda, Saba, Salvador, Samoa, Sierra Leone, Singapur, Spojené Arabské Emiráty (SAE) – pouze při pobytu nad 3 měsíce nebo vstup přes letiště Abu Dhabi, Srí Lanka, Súdán, Surinam, Svatá Helena, Svatá Lucie, Svatý Eustach, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Martin, Svatý Vincenc a Grenadiny, Sýrie, Šalamounovy ostrovy, Tádžikistán, Tanzanie, Thajsko, Tchaj-wan (Taiwan), Tonga, Trinidad a Tobago, Turecko, Turkmenistán, Turks and Caicos, Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Venezuela, Vietnam, Východní Timor, Zambie, Zimbabwe.

Ostatní délky platnosti

120 dní: Federativní státy Mikronésie.

90 dní: Albánie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kazachstán, Kiribati, Kosovo, Kyrgyzstán, Lesotho, Libanon, Mauritánie, Moldavsko, Mosambik, Nauru, Senegal, Spojené Arabské Emiráty (SAE) – pouze při pobytu kratším něž tři měsíce, neplatí pro vstup přes letiště Abu Dhabi, Středoafrická republika, Svazijsko.

45 dní: Jihoafrická republika (JAR).

30 dní: Hongkong, Macao, Nový Zéland.

Bez omezení – jen po dobu pobytu

Americké Panenské ostrovy, Andorra, Aruba, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belgie, Belize, Bermudy, Britské Panenské ostrovy, Bulharsko, Dánsko, Dominika, Dominikánská republika, Estonsko, Faerské ostrovy, Finsko, Francie, Francouzská Guyana, Francouzská Polynésie, Gibraltar, Grónsko, Gruzie, Guadeloupe, Guam, Guatemala, Haiti, Honduras, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Jamajka, Japonsko, Kajmanské ostrovy, Kapverdy, Korejská republika (Jižní Korea), Kuba, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Maroko, Martinik, Mauricius, Mexiko, Monako, Montserrat, Německo, Niger, Nizozemsko, Norsko, Nová Kaledonie, Paraguay, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Seychely, Slovensko, Slovinsko, Somálsko, Spojené státy americké (USA), Srbsko, St. Pierre et Miquelon, Svatý Tomáš, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tunisko, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vatikán, Velká Británie, Wallis a Futuna.

Informace pocházejí z oficiálních webových stránek místních úřadů, Ministerstva zahraničí ČR, Ministerstva zahraničí Spojeného království a Ministerstva zahraničí Slovenské republiky a jsou aktuální k 1.12.2018.

Dobrý den, chci se zeptat, zda musí být platnost nového pasu minimálně dva měsíce před odletem do Egypta jako je tomu například před odletem do Indie, kvůli vpuštěni do země, dekuji

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Dobry den, vzdyt to mate tady napsane, ze musi byt minimalne pul roku platny.

Jan Čermák
  • (upraveno 2019-02-17T15:03:53+01:00)

A hlavně se ta lhůta počítá od odletu z destinace, nikoliv jak se ptáte "do" destinace.

Dobrý den, v březnu letíme do Anglie, návrat 18.3. Kamarád má pas platný do 15.4. Je to OK? Jde mi jen o to, jestli nemohou nastat nějaké problémy kvůli Brexitu?

Děkuji za odpověď

Kryštof Hájek

Troufám si tvrdit, že platnost pasu řešit nebudou tak jako doteď, toho bych se asi nebál.

Dobrý den,

Plánuji cestu do Izraele, tak chci zeptat jak je to s platností pasu. Chápu, že je potřeba mít po skončení cesty platný pas půl roku. Cestovní pas mám zatím jen jeden měsíc a někde jsem se dočetla, že je nutné mít cestovní pas platný před cestou aspoň půl roku. Ráda by jsem se vyhnula nepříjemnostem, jako nepovolení vstupu do země.

Kryštof Hájek

Dobrý den, to spíš došlo někde k nepochopení/chybě v překladu. Důležitá je vždy platnost po cestě, určitě ne před cestou.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaká minimální platnost pasu po ukončení pobytu je v Řecku.Děkuji Steinocherová

Kryštof Hájek

Dobrý den, je to popsané výše: do Řecka (stejně jako všude po Evropě) není vyžadována žádná prodloužená platnost. Stačí, aby byl pas nebo občanka platná po dobu pobytu.

Dobry den letim na taiwan 23.ledna 2019 a platnost pasu mam do 13.7. 2019 a docetl sem se ze pri vstupu na uzemi taiwanu je treba doba platnosti pasu 6 mesicu coz mne nevychazi o par dni. Tak se chci zeptat jestli je to v pohode?

Kryštof Hájek

Dobrý den, za prvé se platnost počítá ode dne odletu z dané země, nikoliv příletu, což už asi nedělá "pár dní" a za druhé riziko, že vás vůbec nepustí do letadla, je docela velké. Na platnosti pasů se dost hledí, osobně bych určitě vyřídil pas nový. Na spoustě úřadů mají otevřeno i na Silvestra dopoledne, zašel bych tedy co nejdřív a doufal, že vám sdělí, že pas bude hotový dříve než za měsíc (většinou se tak děje).

Dekuji za odpoved

Dobrý den, letíme za týden celá rodina do Austrálie před Hongkong (jen tranzit s Cathay Pacific) a teď jsem zjistila, že by možná mohla mít dcera problém s platností pasu, vizum jí normálně udělili, ale platnost pasu má necelých 6 měsíců po plánovaném návratu, chybí jí tam asi 10 dní, pas končí 30.6.2019 a ona se vrací 10.1.2019. Pas bude tedy platný, ale ne celým těch 6 měsíců. Na vaší stránce ale vidím, že na cestě do Austrálie postačí platný cestovní doklad. Jinde jsem našla zase informace, že by to mělo být 6 měsíců po návratu.

Měla by si raději vyřídit rychle ještě nový pas do 24 hodin za 6 000 Kč , aby měla jistotu, že ji vpustí do Austrálie ?

Děkuji za radu.

Jana

Kryštof Hájek

Dobrý den, oficiálně Austrálie opravdu žádnou přidanou délku platnosti nepožaduje, zvlášť pokud schválili vízum, myslím, že to bude v pohodě. I při cestě přes Hongkong, který vyžaduje jen 30 dní navrch.

Děkuji za odpověď, ale mezitím jsem na stránkách Australské vlády našla, že je nutné mít pas platný 6 měsíců po plánovaném návratu. Na stránkách našeho Min.zahraničních věcí ale píšou, že stačí platný pas a vizum, což máme. Je ale otázka, co pak ten všemocný úředník na letišti, jestli úspora 6 000 stojí za to riziko, že dceru s námi nepustí nebo ji tam budou nějak dusit a mezitím nám uletí letadlo......No je v tom zmatek a informace se dost různí. Volala jsem na konzulát, tam mi paní řekla, že je potřeba těch 6 měsíců navrch,ale ať si ještě zavolám do Austrálie na Hotline, že ona není odpovědná osoba...

Kryštof Hájek

Kde konkrétně jste tuto informaci našla? Na stránkách australské vlády jsem našel jen informace o australských pasech při cestách Australanů do zahraničí. Například Velvyslanectví Austrálie v Británii naopak uvádí přesný opak: "There is no minimum passport validity required to enter Australia. Clients must have a valid passport and valid visa when they board their flight and when they enter Australia." https://uk.embassy.gov.au/lhlh/i...ravel.html

Dobrý den.A minimální platnost pásu v Česku?Děkuji.

Dobrý večer chtěla bych se zeptat.dcera má prošly pas a za týden odjíždí na Slovensko potrebujem ho.musime vytvořit nový a stihneme to teď sem to zjistila děkuji za rychlou odpověď

Kryštof Hájek

Dobrý den, Slovensko je v EU, pas samozřejmě nepotřebujete, stačí OP, viz: https://www.cestujlevne.com/blog...sky-prukaz

Dobrý den, koncem června cestujeme s dětmi do Španělska, v srpnu jim končí pas. Budeme mít problém nebo máme nechat udělat nové?

Děkuji

Číst asi umíte, čemu nerozumíte ve výše uvedeném přehledu na tom, že Španělsko je uvedeno v sekci "Bez omezení - jen po dobu pobytu"?

To umím , tedy myslím, že ano :-) A proto jsem si v pokynech od cestovky ( ve smlouvě na cestu do Španělska ! ) přečetla toto... Většina zemí požaduje minimální platnost cestovního dokladu 6

měsíců od opuštění navštívené země (konkrétní informace si

můžete ověřit na internetových stránkách Ministerstva

zahraničí www.mzv.cz ,ale tam moje čtecí schopnosti selhaly :-( Přiznávám bez mučení, že mně to zmátlo :-)

Děkuji za odpověď !!!

Dobrý den, od 18. 6. do 21. 6. 2018 odlétám se synem do Říma. Občanský průkaz syn ještě nemá a platnost pasu mu končí 25. 6. 2018.

Platí stále Itálie jako země bez omezení - jen po dobu pobytu? Může s touto platností pasu tedy vycestovat?

Děkuji moc za odpověď.

Ano, po Schengenu není důvod k zpřísňování pravidel.

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Fascinuje mne kolik lidí řeší takovou banalitu... to je fakt tak složité dát si do outlooku nebo mobilu datum konce platnosti pasu -1 rok a pak až to datum nastane, tak si nechat hned vystavit pas nový?

Dobrý den, minimální platnost pasu 6 měsíců před cestou do Tanzanie je striktně vyžadována a kontrolována? Při pasu platném 'teprve' 5 měsíců a 14 dnů v okamžiku odletu mne nepustí do letadla? Děkuji za odpověď

Kryštof Hájek

Dobrý den, problém je ale opačný. Váš pas musí být platný ještě minimálně 6 měsíců po skončení cesty do Tanzanie. Pokud máte nový pas, který je platný třeba den, ničemu to nevadí.

Děkuji za odpověď, trochu jsem se v tom zamotal :)

Zamotali i mě

Dobrý den,

stále platí, že platnost cestovního pasu při návštěvě Ukrajiny je omezena dobou pobytu? 5/2018

Děkuji za odpověď

A. P.

Ano, platí.

Dobrý den, já jsem ale na MZV našla, že platnost musí být 3 měsíce. Odkud máte tuto informaci? Moc by mi pomohlo, kdyby stacilo pouze po dobu pobytu, vcera vecer jsem se dozvedela, ze muzu lete na finale ligy mistru, ale pas mi plati pouze do 11.6. 2018

Kryštof Hájek

Dobrý den, informace čerpám přímo ze stránek ukrajinského ministerstva zahraničí, tady například z britské mutace: http://uk.mfa.gov.ua/en/consular...inian-visa

"If you don’t need visa to travel to Ukraine your passport should be valid on the day you enter Ukraine.

If you require visa to travel to Ukraine your passport should be valid at least 3 months after the date of intended departure from Ukraine and be issued no more than 10 years ago."

Tedy lhůta 3 měsíců se vztahuje jen pro ty, kteří potřebují na Ukrajinu vízum, což my nejsme.

Super, diky moc!!

Dobrý den, je nutné mít platný cestovní pas při cestování z ČR přes Turecko do Řecka, když v Turecku pouze přestupuji (hodinový přestup)? Děkuji.

Kryštof Hájek

Dobrý den, ano, v tomto případě je nezbytné mít s sebou pas, občanka stačit nebude. Bez pasu nebudete vůbec vpuštěni do letadla.

Budu potřebovat pas pokud jedeme autem do Francouzských Alp ale musíme jet přes Švýcarsko nebo stačí pouze občanský prukaz

Kryštof Hájek

Zdravím, na konci dubna odlétám přes Dubaj na Mauricius s tím, že v Dubaji máme přestupové okno 11 hodin. Chceme těchto 11 hodin využít k rychlé prohlídce města. Mám pochybnosti, jestli mě do těchto zemí pustí s pasem, který má platnost do 21.8.2018. Díky za případné odpovědi.

Dobrý den, pokud odlétám přes Paříž do Martiniku a do Guadeloupe, poté jen lodí ostrovy St.Vincent, St.Lucia a Barbados- pobyt v únoru a pas mi končí v dubnu - je to ok - nebo už je to nadoraz a pro klid duše si nechat vystavit nový pas?

Děkuji :-)

Děkuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, viz výše. Svatý Vincent vyžaduje platnost ještě půl roku po cestě. Takže to je už "za doraz" :D Druhá otázka je, jak moc to místní úředníci kontrolují, ale pravidla mluví jasně.

Jde mi o to, půjčí li mi automobil v Řecku, když můj pobyt v Řecku skončí 15.10.2018 a můj cestovní pas má platnost do 3.3.2019. S řidičským průkazem problém není - ten mám až do roku 2015.

Jde mi o to, půjčí li mi automobil v Řecku, když můj pobyt v Řecku skončí 15.10.2018 a můj cestovní pas má platnost do 3.3.2019. S řidičským průkazem problém není - ten mám až do roku 2025. (V prvním dotazu jsem omylem uvedl u ŘP rok 2015 - opravuji na 2025)

Dobrý den, mohla bych poprosit o oficiální link na informaci ohledně platnosti pasu do Dubaje? Moje 5leta sestra s tatkou má letet do Dubaje 4.5.2018 a sestře konci platnost pasu 19.8.2018, takže podle toho, co tady píšete by to mělo byt v pohodě, ale chtěla bych se na to podívat z oficiálních stránek a nemohu to nikde najít. Odlétají z Vídně a taťka neumí anglicky, tak aby měl kdyžtak něco v ruce, kdyby mu dělali na letišti problémy. Děkuji a přeji hezky den

Dobrý den, syn má jet 20.12.2017 do Vídně na jednodenní výlet ze školou, stačí mu pas s platností 16.4.2018, nebo musíme mít delší platnost pasu, nerada bych aby měl syn na hranicích problémy, děkuji Tkadlecová

Kryštof Hájek

Dobrý den, jak je uvedeno výše. Rakousko je v seznamu zemí, kde je to jedno. To zaprvé a za druhé do Rakouska stačí občanský průkaz, pas vůbec není nutný.

Stačí mi pouze rychlopas, když odlétám přes Turecko do Kypru ?

Kryštof Hájek

Dobrý den, rychlopas neexistuje ;) Můžete si nechat vystavit standardní pas ve zkrácené lhůtě, který se nijak neliší od pasu v běžné lhůtě.

Pour féliciter 2019 aneb Děkujeme vám za rok letošní a přejeme to nejlepší v příštím
David Eiselt 2018-12-31T11:14:00+01:00 15 komentářů

Znovu se nám rok s rokem schází a pro nás to znamená jediné, zrekapitulovat dosavadní vývoj cestovatelského portálu Cestujlevne.com. Ať už vás zajímají zákulisní fakta a věci, na kterých…

Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 7 komentářů

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 57 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…