Přehled všech států a území podle vyžadované délky platnosti cestovního dokladu od opuštění země. Minimální platnost je kontrolována vždy před odletem a pokud byť o jediný den nesplňujete danou lhůtu, nebude vám povoleno vstoupit do letadla a odletět.

Pro vyhledání konkrétního státu využijte funkci hledání pomocí CTRL + F.

Půlroční platnost

Minimálně půl roku platný pas po skončení cesty musíte mít při cestování do většiny států:

180 dní: Afghánistán, Alžírsko, Americká Samoa, Angola, Anguilla, Antigua a Barbuda, Argentina, Arménie, Ázerbajdžán, Bahrajn, Bangladéš, Benin, Bhútán, Bolívie, Bonaire, Botswana, Brazílie, Brunej, Burkina Faso, Burundi, Curacao, Čad, Čína, Džibutsko, Egypt, Ekvádor, Eritrea, Etiopie, Fidži, Filipíny, Gabon, Gambie, Ghana, Grenada, Guinea, Guinea-Bissau, Guyana, Chile, Indie, Indonésie, Irák, Írán, Izrael, Jižní Súdán, Jordánsko, Kambodža, Kamerun, Katar, Keňa, KLDR, Kolumbie, Komory, Kongo, Kongo (Dem. Rep.), Kostarika, Kuvajt, Laos, Libérie, Madagaskar, Malajsie, Malawi, Maledivy, Mali, Marshallovy ostrovy, Mongolsko, Myanmar, Namibie, Nepál, Nigérie, Nikaragua, Omán, Pákistán, Palau, Papua-Nová Guinea, Peru, Pobřeží Slonoviny, Rovníková Guinea, Rusko, Rwanda, Saba, Salvador, Samoa, Sierra Leone, Singapur, Spojené Arabské Emiráty (SAE) – pouze při pobytu nad 3 měsíce nebo vstup přes letiště Abu Dhabi, Srí Lanka, Súdán, Surinam, Svatá Helena, Svatá Lucie, Svatý Eustach, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Martin, Svatý Vincenc a Grenadiny, Sýrie, Šalamounovy ostrovy, Tádžikistán, Tanzanie, Thajsko, Tchaj-wan (Taiwan), Tonga, Trinidad a Tobago, Turecko, Turkmenistán, Turks and Caicos, Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Venezuela, Vietnam, Východní Timor, Zambie, Zimbabwe.

Ostatní délky platnosti

120 dní: Federativní státy Mikronésie.

90 dní: Albánie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kazachstán, Kiribati, Kosovo, Kyrgyzstán, Lesotho, Libanon, Maroko, Mauritánie, Moldavsko, Mosambik, Nauru, Senegal, Spojené Arabské Emiráty (SAE) – pouze při pobytu kratším něž tři měsíce, neplatí pro vstup přes letiště Abu Dhabi, Středoafrická republika, Svazijsko.

45 dní: Jihoafrická republika (JAR).

30 dní: Hongkong, Macao, Nový Zéland.

Bez omezení – jen po dobu pobytu

Americké Panenské ostrovy, Andorra, Aruba, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belgie, Belize, Bermudy, Britské Panenské ostrovy, Bulharsko, Dánsko, Dominika, Dominikánská republika, Estonsko, Faerské ostrovy, Finsko, Francie, Francouzská Guyana, Francouzská Polynésie, Gibraltar, Grónsko, Gruzie, Guadeloupe, Guam, Guatemala, Haiti, Honduras, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Jamajka, Japonsko, Kajmanské ostrovy, Kanada, Kapverdy, Korejská republika (Jižní Korea), Kuba, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Martinik, Mauricius, Mexiko, Monako, Montserrat, Německo, Niger, Nizozemsko, Norsko, Nová Kaledonie, Paraguay, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Seychely, Slovensko, Slovinsko, Somálsko, Spojené státy americké (USA), Srbsko, St. Pierre et Miquelon, Svatý Tomáš, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tunisko, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vatikán, Velká Británie, Wallis a Futuna.

Informace pocházejí z oficiálních webových stránek místních úřadů, Ministerstva zahraničí ČR, Ministerstva zahraničí Spojeného království a Ministerstva zahraničí Slovenské republiky a jsou aktuální k 1.12.2019.

Tunisko - platnost cestovního pasu by měla být minimálně 3 měsíce

Dobrý den mám dotaz letíme s dcerou do Řecka pas ji plati po celou dobu pobytu v Řecku, a končí platnost den odletu domu. Chci se zeptat jestli to stačí a použít tento pas a nebo udělat rychle nový? Děkuji za odpověď

Jan Vidim

No, kdyby jste si přečetla článek zjistíte, že to stačí. Platit tisíce za nový je nesmysl, navíc pokud má, může letět na občanku.

Dobry den

Za dva dny odletame na Kostariku z USA kde trvale ziji se zelenou kartou , ale pas mam cesky. Zjistila jsem ze pas mi konci za 72 dni. Na jinych strankach jsem nasla ze pltnost musi byt minimalne 6mesicu, jak by to bylo v moji situaci kdyz se vracim zpatky domu do USA a ubec ne do CR....

Dekuju za odpoved

• (upraveno 2020-02-23T00:52:14+01:00)

Je úplně jedno, kam se vracíte. Z pohledu kostarických imigračních úředníků jste držitelka cestovního pasu ČR. Tečka.

"Pro občany ČR je minimální délka platnosti pasu 6 měsíců po datu plánovaného opuštění území Kostariky."

Obávám se, že jste dost zásadním způsobem podcenila přípravu na cestu a je docela pravděpodobné, že vás aerolinka nepustí už ve Státech na palubu letadla. Je dobré se na to vnitřně připravit.

Jenom bych rada podala update ze me na Kostariku pustili bez jedineho problemu jak v USA tak v Kostarice, Navrat zpatky do USA s ceskym pasem s koncici platnosti za dva mesice byl take bez problemu.

Zdravím,

uvádíte, že pro Kanadu stačí, když pas platí po dobu pobytu. Na stránce MZV je ale informace "Doba platnosti českého pasu musí být nejméně šest měsíců ode dne vstupu do Kanady." Kde je tedy pravda?

Vím že, pro USA stačí platnost po dobu pobytu, protože ČR je v klubu šesti měsíců. Pro Kanadu jsem ale takovou informaci nenašla.

Chceme se jet podívat z USA na Niagáry z kanadské strany a 2-3 dny tam zůstat. Nerada bych na hranici zjistila, že nás nepustí. Pasy nám platí do srpna, tak jestli na ně můžeme jet nebo je potřeba rychle udělat nové.

Petr76

Jestli vám pasy platí do srpna 2020, tak co vám brání si udělat nové už teď, mimo sezónu, kdy jsou hotové za 2-3 týdny a bez front?

Děkuji za radu. Ptala jsem se ale na něco jiného. V blízké budoucnosti se žádná mimoevropská cesta nechystá, takže jsme mysleli, že bychom tuhle dovolenou jeli na současné pasy, pokud je to možné. Dělat si nové pasy, jen proto, aby pak roky ležely v šuplíku nám přijde zbytečné.

Zdravim, 31.1.2020 ma Britanie odstoupit do Brexitu. Pokud se tak stane, bude nutne cestovat do VB s pasem. Pokud by nebyla dohoda, platilo by tedy ze by to bylo povazovano jako 3. zeme tedy platnost pasu by musela byt minimalne na pul roku dopredu(?) Letim do Anglie ke konci unora. Pas mi konci za 3 meisce. Do online check-in jsem zadala udaje z meho pasu. Vcera jsem si zasla pozadat o prodlouzeni pasu. Jenze do online check inu jsem uz zadala cislo pasu toho staryho pasu kterej mi konci za 3 mesice. Pokud by opravdu doslo k tomu, ze muj pas musi byt platny minimalne pul roku dopredu jak tedy dale postupovat? Muzu sice predlozit novy pas jenze v tom novym uz je jine cislo pasu nez jsem zadala do online checkinu takze nevim jestli by pak nebyli komplikace. A nebo tedy muzu predlozit ten starej pas kde je riziko toho ze me nepusti z duvodu platnosti pasu. Jak tedy v takove situaci postupovat? Byla bych rada za pripadne rady, diky:)

Dobrý den, letíme do Peru s občanem Peru, který má u nás povolení k trvalému pobytu. Do Peru potřebujeme pas platný 6mes. po skončení dovolené,což máme. Ale jemu konci pas 3 měs. po ukončení pobytu. Jak je to v jeho případě, když je občan Peru,s trvalým pobytem v ČR? Musí mít také platný pas 6 měs. po ukončení návštěvy doma?

Děkuji.K.

Nevím jistě, ale z logiky věci snad plyne, že občan Peru se může vrátit domů, i kdyby mu pas končil v den příletu. Je to peruánský pas? Tam dostane nový? Pro jistou odpověď bude nejlepší zeptat se na ambasádě Peru.

Dobrý den, nemáte někdo zkušenost (z poslední doby) se vstupem do Thajska na pas, který je platný méně než 6 měsíců po odletu ze země? Včera jsem si zakoupila last minute zájezd na týden s odletem v neděli a dneska jsem zjistila, že mi pas končí už v březnu. Kontrolují to striktně? Letecká společnost mi sdělila, že bych k letu být připuštěna měla, protože v jejich systému žáná podmínka o 6 měsících platnosti pasu není.

• (upraveno 2019-10-25T15:59:21+02:00)

Dobrý den, je pravda, že v databázi vízových povinností Timatic, kterou se řídí aerolinky, tato podmínka není. Nicméně třeba thajské ministerstvo zahraničních věcí podmínku 6měsíčního pasu uvádí: http://www.mfa.go.th/main/en/ser...Visa.html, stejně tak například web thajského velvyslanectví v Praze: http://www.thaiembassy.cz/upload...WnWXSU.pdf

Ano, to já vím. Na thajskou ambasádu jsem i volala. Paní mi řekla, že pokud se dostanu do letadla, tak potom bude záležet na úředníkovi na místě. Jde mi spíše o to, jak velké je riziko, že nebudu na letišti v Bangkoku vpuštěna do země. Nemáte s tím nějaké zkušenosti, třeba i zprostředkovaně. Nebo nějaké doporučení?

Pavel Planespotter

A když se tady dozvíte, že je to v pohodě a oni Vás náhodou nepustí, budete se vymlouvat na info z Cestujlevně ? Jako doletět do Thajska a skončit na letišti bych teda nechtěl. Nicméně, jestli máte odlet v neděli, tak už s tím asi stejně nic neuděláte.

• (upraveno 2019-10-25T16:48:57+02:00)

Jolana říká, že riziko je velký špatný...

Dobrý den,

mám dotaz ohledně cestování do Velké Británie. Dne 8.11.2019 odjíždím na víkendový pobyt. Stačí mi i nadále platný občanský průkaz nebo již musím mít pas?

Předem děkuji za odpověď

Proc, zmenilo se neco ?

S ohledem na automaticke imigracni brany mi stejne cestovani s pasem prijde lepsi.

Dne 31.10.2019 by měl proběhnout BREXIT, tak se ptám kvůli tomu. Do té doby stačí občanský průkaz a po 31.10. nemám tušení. Informace na internetu jsou dost protichůdné

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Tak jedte s pasem a nemusite nic resit 😀

Pas právě nemám. Cestu jsem dostala jako překvapení. Vydání pasu zabere nějakých 30 dnů. Zrychlené stojí 3.000,- Kč. Pas už pak nevyužiji, proto jsem se tu chtěla zeptat, jestli někdo neví, jak to bude. Ale vzhledem k tomu, že nikdo nic neví, holt se budu muset plácnout přes kapsu a pas udělat 🤷🏼‍♀️🙈😀😀

• (upraveno 2019-10-20T22:41:39+02:00)

Jednak stále není jasné, jestli 31.10. opravdu k Brexitu dojde a jednak je to jedno, jelikož pro běžné turistické cesty občanů EU budou i v případě Brexitu bez dohody platit stejné podmínky jako doposud. Tedy včetně možnost cestovat pouze na občanku, viz oficiální stránky britské vlády: https://www.gov.uk/guidance/visi...ter-brexit

Takže pokud jste si jistá, že pas nebudete potřebovat pro případné další cesty, vyřizovat ho nemusíte.

Děkuji moc za odpověď a radu! 🙏🏻☺️

Dobry den, konci mi platnost CP za tri tydny co bychom prijeli z dovolene. Muzu s timto letet na severni kypr s mezipristanim v turecku?

Uz jsem to zjistil. Neodpovidat. Diky!

dobrý den, mohu se zeptat, jak to dopadlo, máme nyní stejný problém. Děkuji

Den před odletem jsem zjistila , že mi platnost pasu končí během plánovaného pobytu na Ukrajinu. Zítra si hodlám požádat o zrychlené vydání nového pasu. Podaří se mě vycestovat - s tím, že si nový pas nechám poslat ?

Ahoj, tento týden v pátek odlétáme já, moje máma a sestra do Turecka.

Bohužel jsme zjistily, že já a moje sestra máme propadle pásy..

Myslíš, že nám ho stačí vyřídit do 4 dnů?

Zítra tam jdeme.

Tak se ptá.

Ps. Je nam 16..

Pavel Planespotter

Zítra se to dozvíš. Píšou do 6 pracovních dnů za 4.000 Kč.

Honza Čermák

"Pásy" se vydávají do 24 hodin za 6k s vyzvednutím na MV ČR v Praze 4. Viz.: https://www.mvcr.cz/soubor/letak...8-pdf.aspx

Ahoj, dobrý den .

myslíte, že byl by problém mě pustit na půl dne do Rakouska ?

Pas byl platný do 13.1. 2019 a do Rakouska jedeme 23.5. 2019 .

Když tak mi napište na email . Bude to pro mne lepší .

hanzl.radek.rh@seznam.cz

Kryštof Hájek

Do Rakouska již 15 let pas nepotřebujete :) Občanku snad platnou máte...

Dobry den, pocitam, ze Ceska republika se radi do skupiny "bez omezeni" vedle Slovenska, Polska, Nemecka atd. ??? Moje dcera ma nemecky pas, tak jsem trochu znejistela , jestli musim vyridit novy na letni dovolenou, kdyz jeji pas ma platnost do zari.

• (upraveno 2019-03-24T21:01:24+01:00)

Dobrý den, všechny země EU jsou na tom stejně - žádné omezení platnosti. Ostatně není potřeba ani pas, stačí občanka.

Dobrý den, chtěla bych se pouze informovat, v červenci odlétáme do Turecka a nový cestování pas si budeme teprve vyřizovat, takže s 6-ti měsíční platností nebude problém, ale není nějaká lhůta, že pas musí platit i nějakou dobu před cestou.

Děkuji za odpověď

Honza Čermák

Minimální platnost pasu před cestou není.

Dobrý den,

odlétáme do Egypta 4.5.2019 a vracíme se 11.5.2019. Pas mi končí 14.12.2019. Podle informací, co jsem našla, by měl platit minimálně 6 měsíců po návratu z Egypta. Můj by platil 7 měsíců a 3 dny. Myslíte, že si nemusím zařizovat nový, když mi platí pouze o měsíc déle, než minimálně požadují?

A co by se například stalo, kdyby mi pas končil za 6 měsíců a jeden den. Nemohli by na celnici kvůli tomu dělat problémy?

Děkuji za radu.

Dobrý den, nechápu proč se ptáte, ale ano. Splňujete podmínku 6 měsíců, takže je vše bez problémů. Ten kdo má 6 měsíců a 1 den je také bez problémů, protože je limit minimálně 6 měsíců. Kdo má 5 měsíců a 29 dní, ten neodletí z Prahy.

Dobrý den, chci se zeptat, zda musí být platnost nového pasu minimálně dva měsíce před odletem do Egypta jako je tomu například před odletem do Indie, kvůli vpuštěni do země, dekuji

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Dobry den, vzdyt to mate tady napsane, ze musi byt minimalne pul roku platny.

• (upraveno 2019-02-17T15:03:53+01:00)

A hlavně se ta lhůta počítá od odletu z destinace, nikoliv jak se ptáte "do" destinace.

Dobrý den, v březnu letíme do Anglie, návrat 18.3. Kamarád má pas platný do 15.4. Je to OK? Jde mi jen o to, jestli nemohou nastat nějaké problémy kvůli Brexitu?

Děkuji za odpověď

Kryštof Hájek

Troufám si tvrdit, že platnost pasu řešit nebudou tak jako doteď, toho bych se asi nebál.

Dobrý den,

Plánuji cestu do Izraele, tak chci zeptat jak je to s platností pasu. Chápu, že je potřeba mít po skončení cesty platný pas půl roku. Cestovní pas mám zatím jen jeden měsíc a někde jsem se dočetla, že je nutné mít cestovní pas platný před cestou aspoň půl roku. Ráda by jsem se vyhnula nepříjemnostem, jako nepovolení vstupu do země.

Kryštof Hájek

Dobrý den, to spíš došlo někde k nepochopení/chybě v překladu. Důležitá je vždy platnost po cestě, určitě ne před cestou.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaká minimální platnost pasu po ukončení pobytu je v Řecku.Děkuji Steinocherová

Kryštof Hájek

Dobrý den, je to popsané výše: do Řecka (stejně jako všude po Evropě) není vyžadována žádná prodloužená platnost. Stačí, aby byl pas nebo občanka platná po dobu pobytu.

Dobry den letim na taiwan 23.ledna 2019 a platnost pasu mam do 13.7. 2019 a docetl sem se ze pri vstupu na uzemi taiwanu je treba doba platnosti pasu 6 mesicu coz mne nevychazi o par dni. Tak se chci zeptat jestli je to v pohode?

Kryštof Hájek

Dobrý den, za prvé se platnost počítá ode dne odletu z dané země, nikoliv příletu, což už asi nedělá "pár dní" a za druhé riziko, že vás vůbec nepustí do letadla, je docela velké. Na platnosti pasů se dost hledí, osobně bych určitě vyřídil pas nový. Na spoustě úřadů mají otevřeno i na Silvestra dopoledne, zašel bych tedy co nejdřív a doufal, že vám sdělí, že pas bude hotový dříve než za měsíc (většinou se tak děje).

Dekuji za odpoved

Načíst všechny komentáře

Black Friday slevy cestování
Přehled Black Friday slev 2021 pro cestovatele
David Eiselt 2021-11-26T10:06:00+01:00 0 komentářů

Černý pátek je obdobím, kdy se nejrůznější prodejci snaží ukořistit co nejvíce peněz z vašich peněženek. My jsme tu proto, abychom vám poradili, kdo to s vámi myslí alespoň částečně dobře a služby z…

Bitcoin v cestování
Invia umožní nákup zájezdů pomocí kryptoměn
David Eiselt 2021-11-24T14:00:00+01:00 0 komentářů

Invia Group v čele s cestovní agenturou Invia.cz umožní od příštího roku 2022 platit za zájezdy a jiné služby prostřednictvím nejrůznějších kryptoměn v čele s Bitcoinem. Jedná se tak o prvního…

Aplikace Covid Pass
Nefunguje Tečka pro Covid certifikát - co dělat?
David Eiselt 2021-11-22T12:04:00+01:00 21 komentářů

Spolehlivost vládní aplikace Tečka zdá se jaksi pokulhává a aktuálně se všichni občané Česka setkávají s její nefunkčností. Co dělat, když Tečka nefunguje? Národní agentura pro komunikační a…

Večerní Drážďany
Drážďany a další města v Sasku i Bavorsku ruší vánoční trhy
David Eiselt 2021-11-20T11:02:00+01:00 0 komentářů

Na mírnější druh lockdownu přejde od pondělí 22.11.2021 německé Sasko. Dojde k uzavření klubů, barů a dalších kulturních zařízení. Pro neočkované platí zákaz nočního vycházení. Opatření se bohužel…