Víza a povinnosti

Seznam států podle minimální platnosti cestovního pasu

2017-08-31T14:55:00+02:00

Přehled všech států a území podle vyžadované délky platnosti cestovního dokladu od opuštění země. Minimální platnost je kontrolována vždy před odletem a pokud byť o jediný den nesplňujete danou lhůtu, nebude vám povoleno vstoupit do letadla a odletět.

Pro vyhledání konkrétního státu využijte funkci hledání pomocí CTRL + F.

Půlroční platnost

Minimálně půl roku platný pas po skončení cesty musíte mít při cestování do většiny států:

180 dní: Afghánistán, Alžírsko, Americká Samoa, Angola, Anguilla, Antigua a Barbuda, Argentina, Arménie, Ázerbajdžán, Bahrajn, Bangladéš, Benin, Bhútán, Bolívie, Bonaire, Botswana, Brazílie, Brunej, Burkina Faso, Burundi, Curacao, Čad, Čína, Džibutsko, Egypt, Ekvádor, Eritrea, Etiopie, Fidži, Filipíny, Gabon, Gambie, Ghana, Grenada, Guinea, Guinea-Bissau, Guyana, Chile, Indie, Indonésie, Irák, Írán, Izrael, Jižní Súdán, Jordánsko, Kambodža, Kamerun, Katar, Keňa, KLDR, Kolumbie, Komory, Kongo, Kongo (Dem. Rep.), Kostarika, Kuvajt, Laos, Libérie, Madagaskar, Malajsie, Malawi, Maledivy, Mali, Marshallovy ostrovy, Mongolsko, Myanmar, Namibie, Nepál, Nigérie, Nikaragua, Omán, Pákistán, Palau, Papua-Nová Guinea, Peru, Pobřeží Slonoviny, Rovníková Guinea, Rusko, Rwanda, Saba, Salvador, Samoa, Sierra Leone, Singapur, Spojené Arabské Emiráty (SAE) – pouze při pobytu nad 3 měsíce nebo vstup přes letiště Abu Dhabi, Srí Lanka, Súdán, Surinam, Svatá Helena, Svatá Lucie, Svatý Eustach, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Martin, Svatý Vincenc a Grenadiny, Sýrie, Šalamounovy ostrovy, Tádžikistán, Tanzanie, Thajsko, Tchaj-wan (Taiwan), Tonga, Trinidad a Tobago, Turkmenistán, Turks and Caicos, Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Venezuela, Vietnam, Východní Timor, Zambie, Zimbabwe.

Ostatní délky platnosti

150 dní: Turecko

120 dní: Federativní státy Mikronésie.

90 dní: Albánie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kazachstán, Kiribati, Kosovo, Kyrgyzstán, Lesotho, Libanon, Maroko, Mauritánie, Moldavsko, Mosambik, Nauru, Senegal, Spojené Arabské Emiráty (SAE) – pouze při pobytu kratším něž tři měsíce, neplatí pro vstup přes letiště Abu Dhabi, Středoafrická republika, Svazijsko, Tunisko.

45 dní: Jihoafrická republika (JAR).

30 dní: Hongkong, Macao, Nový Zéland.

Bez omezení – jen po dobu pobytu

Americké Panenské ostrovy, Andorra, Aruba, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belgie, Belize, Bermudy, Britské Panenské ostrovy, Bulharsko, Dánsko, Dominika, Dominikánská republika, Estonsko, Faerské ostrovy, Finsko, Francie, Francouzská Guyana, Francouzská Polynésie, Gibraltar, Grónsko, Gruzie, Guadeloupe, Guam, Guatemala, Haiti, Honduras, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Jamajka, Japonsko, Kajmanské ostrovy, Kanada, Kapverdy, Korejská republika (Jižní Korea), Kuba, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Martinik, Mauricius, Mexiko, Monako, Montserrat, Německo, Niger, Nizozemsko, Norsko, Nová Kaledonie, Paraguay, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Seychely, Slovensko, Slovinsko, Somálsko, Spojené státy americké (USA), Srbsko, St. Pierre et Miquelon, Svatý Tomáš, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vatikán, Velká Británie, Wallis a Futuna.

Informace pocházejí z oficiálních webových stránek místních úřadů, Ministerstva zahraničí ČR, Ministerstva zahraničí Spojeného království a Ministerstva zahraničí Slovenské republiky a jsou aktuální k 1.12.2019.

naposledy aktualizováno 15. 05. 2022

Petra

Dobrý den, chceme jet do Tu

Pavel

Ahoj vespolek,

Nema nekdo zkusenost s Tureckem v roce 2022 a platnosti pasu?

Plati mi pouze 3 mesice. Chci tam jet pouze na tyden.

Diky za pomoc!

Zdravi.

Pavel

Avatar uživatele janicek
janicek

Pre Turecko plati 150 dni od vstupu, inak ta nepustia do lietadla... ak teda mas platnost kratsiu, treba si vybavit novy pas...

David

Do letadla pustí, tedy záleží na obsluze na přepážce na letišti. V Turecku se pak obdrží speciální vizum (razítko do pasu). Mohou za něj však požadovat peníze. Zkušenost květen 2022.

Michal

Mám stejný problém, klukovi konči pas za 3mesice,máme to risknout nebo ne.mame koupený zájezd do Turecka,odlet za2 dní

Bára

Zdravím,

Dlouhodobě žiju ve Skotsku a za dva měsíce mi propadne pas a chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte, jestli mě pustí letět do Polska? Mám to totiž z Polska blíž domů do Čech, než kdybych letěla do Prahy. V Čechách si samozřejmě obnovím pas, ale zajímalo by mě, jestli můžu letět ze Skotska do Polska dva měsíce před propadnutí pasu...

Děkuji za odpověď...

Jestli stále platí, co je v článku, tak Polsko bez omezení, pokud je pas platný.

Milan V

Do Polska by Vás snad měli pustit na českou občanku, pokud jí nemáte taky propadlou. Na odletech z Británie snad fyzická pasová kontrola vůbec není, ne? Otázka je jestli nějaký automated APIS system online odbaví člověka s kratší platností pasu ven z UK, nebo schroupe EU občanku

Marek

"Spojené Arabské Emiráty (SAE) – pouze při pobytu nad 3 měsíce nebo vstup přes letiště Abu Dhabi" toto už neplatí. Všude už chtějí 6 měsíců - i pro Dubaj a pobyty kratší než 3 měsíce.

Martina

Dobrý den, nevíte prosím jak je to s nutnou dobou platnosti pasu pro tranzit v Dubaji? Nebudeme opouštět letiště.

David

A maximálně 100 Ducentiliard let. (Maximálně do roku novemgentilion)

To jsou ta vysoká čísla.

František

Tunisko - platnost cestovního pasu by měla být minimálně 3 měsíce

Monika

Dobrý den mám dotaz letíme s dcerou do Řecka pas ji plati po celou dobu pobytu v Řecku, a končí platnost den odletu domu. Chci se zeptat jestli to stačí a použít tento pas a nebo udělat rychle nový? Děkuji za odpověď

Jan Vidim

No, kdyby jste si přečetla článek zjistíte, že to stačí. Platit tisíce za nový je nesmysl, navíc pokud má, může letět na občanku.

Pavlina

Dobry den

Za dva dny odletame na Kostariku z USA kde trvale ziji se zelenou kartou , ale pas mam cesky. Zjistila jsem ze pas mi konci za 72 dni. Na jinych strankach jsem nasla ze pltnost musi byt minimalne 6mesicu, jak by to bylo v moji situaci kdyz se vracim zpatky domu do USA a ubec ne do CR....

Dekuju za odpoved

Petr76

Je úplně jedno, kam se vracíte. Z pohledu kostarických imigračních úředníků jste držitelka cestovního pasu ČR. Tečka.

"Pro občany ČR je minimální délka platnosti pasu 6 měsíců po datu plánovaného opuštění území Kostariky."

Obávám se, že jste dost zásadním způsobem podcenila přípravu na cestu a je docela pravděpodobné, že vás aerolinka nepustí už ve Státech na palubu letadla. Je dobré se na to vnitřně připravit.

Pavlina

Jenom bych rada podala update ze me na Kostariku pustili bez jedineho problemu jak v USA tak v Kostarice, Navrat zpatky do USA s ceskym pasem s koncici platnosti za dva mesice byl take bez problemu.

Veronika

Zdravím,

uvádíte, že pro Kanadu stačí, když pas platí po dobu pobytu. Na stránce MZV je ale informace "Doba platnosti českého pasu musí být nejméně šest měsíců ode dne vstupu do Kanady." Kde je tedy pravda?

Vím že, pro USA stačí platnost po dobu pobytu, protože ČR je v klubu šesti měsíců. Pro Kanadu jsem ale takovou informaci nenašla.

Chceme se jet podívat z USA na Niagáry z kanadské strany a 2-3 dny tam zůstat. Nerada bych na hranici zjistila, že nás nepustí. Pasy nám platí do srpna, tak jestli na ně můžeme jet nebo je potřeba rychle udělat nové.

Petr76

Jestli vám pasy platí do srpna 2020, tak co vám brání si udělat nové už teď, mimo sezónu, kdy jsou hotové za 2-3 týdny a bez front?

Veronika

Děkuji za radu. Ptala jsem se ale na něco jiného. V blízké budoucnosti se žádná mimoevropská cesta nechystá, takže jsme mysleli, že bychom tuhle dovolenou jeli na současné pasy, pokud je to možné. Dělat si nové pasy, jen proto, aby pak roky ležely v šuplíku nám přijde zbytečné.

Anna

Zdravim, 31.1.2020 ma Britanie odstoupit do Brexitu. Pokud se tak stane, bude nutne cestovat do VB s pasem. Pokud by nebyla dohoda, platilo by tedy ze by to bylo povazovano jako 3. zeme tedy platnost pasu by musela byt minimalne na pul roku dopredu(?) Letim do Anglie ke konci unora. Pas mi konci za 3 meisce. Do online check-in jsem zadala udaje z meho pasu. Vcera jsem si zasla pozadat o prodlouzeni pasu. Jenze do online check inu jsem uz zadala cislo pasu toho staryho pasu kterej mi konci za 3 mesice. Pokud by opravdu doslo k tomu, ze muj pas musi byt platny minimalne pul roku dopredu jak tedy dale postupovat? Muzu sice predlozit novy pas jenze v tom novym uz je jine cislo pasu nez jsem zadala do online checkinu takze nevim jestli by pak nebyli komplikace. A nebo tedy muzu predlozit ten starej pas kde je riziko toho ze me nepusti z duvodu platnosti pasu. Jak tedy v takove situaci postupovat? Byla bych rada za pripadne rady, diky:)

Karin

Dobrý den, letíme do Peru s občanem Peru, který má u nás povolení k trvalému pobytu. Do Peru potřebujeme pas platný 6mes. po skončení dovolené,což máme. Ale jemu konci pas 3 měs. po ukončení pobytu. Jak je to v jeho případě, když je občan Peru,s trvalým pobytem v ČR? Musí mít také platný pas 6 měs. po ukončení návštěvy doma?

Děkuji.K.

Nevím jistě, ale z logiky věci snad plyne, že občan Peru se může vrátit domů, i kdyby mu pas končil v den příletu. Je to peruánský pas? Tam dostane nový? Pro jistou odpověď bude nejlepší zeptat se na ambasádě Peru.

Gábina

Dobrý den, nemáte někdo zkušenost (z poslední doby) se vstupem do Thajska na pas, který je platný méně než 6 měsíců po odletu ze země? Včera jsem si zakoupila last minute zájezd na týden s odletem v neděli a dneska jsem zjistila, že mi pas končí už v březnu. Kontrolují to striktně? Letecká společnost mi sdělila, že bych k letu být připuštěna měla, protože v jejich systému žáná podmínka o 6 měsících platnosti pasu není.

Kryštof Hájek

Dobrý den, je pravda, že v databázi vízových povinností Timatic, kterou se řídí aerolinky, tato podmínka není. Nicméně třeba thajské ministerstvo zahraničních věcí podmínku 6měsíčního pasu uvádí: http://www.mfa.go.th/main/en/ser...Visa.html, stejně tak například web thajského velvyslanectví v Praze: http://www.thaiembassy.cz/upload...WnWXSU.pdf

Gabriela

Ano, to já vím. Na thajskou ambasádu jsem i volala. Paní mi řekla, že pokud se dostanu do letadla, tak potom bude záležet na úředníkovi na místě. Jde mi spíše o to, jak velké je riziko, že nebudu na letišti v Bangkoku vpuštěna do země. Nemáte s tím nějaké zkušenosti, třeba i zprostředkovaně. Nebo nějaké doporučení?

Pavel Planespotter

A když se tady dozvíte, že je to v pohodě a oni Vás náhodou nepustí, budete se vymlouvat na info z Cestujlevně ? Jako doletět do Thajska a skončit na letišti bych teda nechtěl. Nicméně, jestli máte odlet v neděli, tak už s tím asi stejně nic neuděláte.

Petr76

Jolana říká, že riziko je velký špatný...

Dobrý den,

mám dotaz ohledně cestování do Velké Británie. Dne 8.11.2019 odjíždím na víkendový pobyt. Stačí mi i nadále platný občanský průkaz nebo již musím mít pas?

Předem děkuji za odpověď

Proc, zmenilo se neco ?

S ohledem na automaticke imigracni brany mi stejne cestovani s pasem prijde lepsi.

Lenka

Dne 31.10.2019 by měl proběhnout BREXIT, tak se ptám kvůli tomu. Do té doby stačí občanský průkaz a po 31.10. nemám tušení. Informace na internetu jsou dost protichůdné

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Tak jedte s pasem a nemusite nic resit 😀

Lenka

Pas právě nemám. Cestu jsem dostala jako překvapení. Vydání pasu zabere nějakých 30 dnů. Zrychlené stojí 3.000,- Kč. Pas už pak nevyužiji, proto jsem se tu chtěla zeptat, jestli někdo neví, jak to bude. Ale vzhledem k tomu, že nikdo nic neví, holt se budu muset plácnout přes kapsu a pas udělat 🤷🏼‍♀️🙈😀😀

Kryštof Hájek

Jednak stále není jasné, jestli 31.10. opravdu k Brexitu dojde a jednak je to jedno, jelikož pro běžné turistické cesty občanů EU budou i v případě Brexitu bez dohody platit stejné podmínky jako doposud. Tedy včetně možnost cestovat pouze na občanku, viz oficiální stránky britské vlády: https://www.gov.uk/guidance/visi...ter-brexit

Takže pokud jste si jistá, že pas nebudete potřebovat pro případné další cesty, vyřizovat ho nemusíte.

Lenka

Děkuji moc za odpověď a radu! 🙏🏻☺️

Petr

Dobry den, konci mi platnost CP za tri tydny co bychom prijeli z dovolene. Muzu s timto letet na severni kypr s mezipristanim v turecku?

Petr

Uz jsem to zjistil. Neodpovidat. Diky!

Hanka

dobrý den, mohu se zeptat, jak to dopadlo, máme nyní stejný problém. Děkuji

dagmar fialova

Den před odletem jsem zjistila , že mi platnost pasu končí během plánovaného pobytu na Ukrajinu. Zítra si hodlám požádat o zrychlené vydání nového pasu. Podaří se mě vycestovat - s tím, že si nový pas nechám poslat ?

Valerie

Ahoj, tento týden v pátek odlétáme já, moje máma a sestra do Turecka.

Bohužel jsme zjistily, že já a moje sestra máme propadle pásy..

Myslíš, že nám ho stačí vyřídit do 4 dnů?

Zítra tam jdeme.

Tak se ptá.

Ps. Je nam 16..

Pavel Planespotter

Zítra se to dozvíš. Píšou do 6 pracovních dnů za 4.000 Kč.

Honza Čermák

"Pásy" se vydávají do 24 hodin za 6k s vyzvednutím na MV ČR v Praze 4. Viz.: https://www.mvcr.cz/soubor/letak...8-pdf.aspx

Hanžl Radek

Ahoj, dobrý den .

myslíte, že byl by problém mě pustit na půl dne do Rakouska ?

Pas byl platný do 13.1. 2019 a do Rakouska jedeme 23.5. 2019 .

Hanžl Radek

Když tak mi napište na email . Bude to pro mne lepší .

hanzl.radek.rh@seznam.cz

Kryštof Hájek

Do Rakouska již 15 let pas nepotřebujete :) Občanku snad platnou máte...

Kristyna

Dobry den, pocitam, ze Ceska republika se radi do skupiny "bez omezeni" vedle Slovenska, Polska, Nemecka atd. ??? Moje dcera ma nemecky pas, tak jsem trochu znejistela , jestli musim vyridit novy na letni dovolenou, kdyz jeji pas ma platnost do zari.

Kryštof Hájek

Dobrý den, všechny země EU jsou na tom stejně - žádné omezení platnosti. Ostatně není potřeba ani pas, stačí občanka.

Veronika Kubíková

Dobrý den, chtěla bych se pouze informovat, v červenci odlétáme do Turecka a nový cestování pas si budeme teprve vyřizovat, takže s 6-ti měsíční platností nebude problém, ale není nějaká lhůta, že pas musí platit i nějakou dobu před cestou.

Děkuji za odpověď

Honza Čermák

Minimální platnost pasu před cestou není.

Načíst všechny komentáře