Přehled všech států a území podle vyžadované délky platnosti cestovního dokladu od opuštění země. Minimální platnost je kontrolována vždy před odletem a pokud byť o jediný den nesplňujete danou lhůtu, nebude vám povoleno vstoupit do letadla a odletět.

Pro vyhledání konkrétního státu využijte funkci hledání pomocí CTRL + F.

Půlroční platnost

Minimálně půl roku platný pas po skončení cesty musíte mít při cestování do většiny států:

180 dní: Afghánistán, Alžírsko, Americká Samoa, Angola, Anguilla, Antigua a Barbuda, Argentina, Arménie, Ázerbajdžán, Bahrajn, Bangladéš, Benin, Bhútán, Bolívie, Bonaire, Botswana, Brazílie, Brunej, Burkina Faso, Burundi, Curacao, Čad, Čína, Džibutsko, Egypt, Ekvádor, Eritrea, Etiopie, Fidži, Filipíny, Gabon, Gambie, Ghana, Grenada, Guinea, Guinea-Bissau, Guyana, Chile, Indie, Indonésie, Irák, Írán, Izrael, Jižní Súdán, Jordánsko, Kambodža, Kamerun, Katar, Keňa, Kolumbie, Komory, Kongo, Kongo (Dem. Rep.), KLDR, Kuvajt, Laos, Libérie, Madagaskar, Malajsie, Malawi, Maledivy, Mali, Marshallovy ostrovy, Mongolsko, Myanmar, Namibie, Nepál, Nigérie, Nikaragua, Omán, Pákistán, Palau, Papua-Nová Guinea, Peru, Pobřeží Slonoviny, Rovníková Guinea, Rusko, Rwanda, Saba, Salvador, Samoa, Sierra Leone, Singapur, Spojené Arabské Emiráty (SAE) – pouze při pobytu nad 3 měsíce nebo vstup přes letiště Abu Dhabi, Srí Lanka, Súdán, Surinam, Svatá Helena, Svatá Lucie, Svatý Eustach, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Martin, Svatý Vincenc a Grenadiny, Sýrie, Šalamounovy ostrovy, Tádžikistán, Tanzanie, Thajsko, Tchaj-wan (Taiwan), Tonga, Trinidad a Tobago, Turecko, Turkmenistán, Turks and Caicos, Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Venezuela, Vietnam, Východní Timor, Zambie, Zimbabwe.

Ostatní délky platnosti

120 dní: Federativní státy Mikronésie.

90 dní: Albánie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kazachstán, Kiribati, Kosovo, Kyrgyzstán, Lesotho, Libanon, Maroko, Mauritánie, Moldavsko, Mosambik, Nauru, Senegal, Spojené Arabské Emiráty (SAE) – pouze při pobytu kratším něž tři měsíce, neplatí pro vstup přes letiště Abu Dhabi, Středoafrická republika, Svazijsko.

45 dní: Jihoafrická republika (JAR).

30 dní: Hongkong, Macao, Nový Zéland.

Bez omezení – jen po dobu pobytu

Americké Panenské ostrovy, Andorra, Aruba, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belgie, Belize, Bermudy, Britské Panenské ostrovy, Bulharsko, Dánsko, Dominika, Dominikánská republika, Estonsko, Faerské ostrovy, Finsko, Francie, Francouzská Guyana, Francouzská Polynésie, Gibraltar, Grónsko, Gruzie, Guadeloupe, Guam, Guatemala, Haiti, Honduras, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Jamajka, Japonsko, Kajmanské ostrovy, Kanada, Kapverdy, Korejská republika (Jižní Korea), Kuba, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Martinik, Mauricius, Mexiko, Monako, Montserrat, Německo, Niger, Nizozemsko, Norsko, Nová Kaledonie, Paraguay, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Seychely, Slovensko, Slovinsko, Somálsko, Spojené státy americké (USA), Srbsko, St. Pierre et Miquelon, Svatý Tomáš, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tunisko, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vatikán, Velká Británie, Wallis a Futuna.

Informace pocházejí z oficiálních webových stránek místních úřadů, Ministerstva zahraničí ČR, Ministerstva zahraničí Spojeného království a Ministerstva zahraničí Slovenské republiky a jsou aktuální k 1.12.2018.

Dobry den, konci mi platnost CP za tri tydny co bychom prijeli z dovolene. Muzu s timto letet na severni kypr s mezipristanim v turecku?

Uz jsem to zjistil. Neodpovidat. Diky!

Den před odletem jsem zjistila , že mi platnost pasu končí během plánovaného pobytu na Ukrajinu. Zítra si hodlám požádat o zrychlené vydání nového pasu. Podaří se mě vycestovat - s tím, že si nový pas nechám poslat ?

Ahoj, tento týden v pátek odlétáme já, moje máma a sestra do Turecka.

Bohužel jsme zjistily, že já a moje sestra máme propadle pásy..

Myslíš, že nám ho stačí vyřídit do 4 dnů?

Zítra tam jdeme.

Tak se ptá.

Ps. Je nam 16..

Pavel Planespotter

Zítra se to dozvíš. Píšou do 6 pracovních dnů za 4.000 Kč.

Honza Čermák

"Pásy" se vydávají do 24 hodin za 6k s vyzvednutím na MV ČR v Praze 4. Viz.: https://www.mvcr.cz/soubor/letak...8-pdf.aspx

Ahoj, dobrý den .

myslíte, že byl by problém mě pustit na půl dne do Rakouska ?

Pas byl platný do 13.1. 2019 a do Rakouska jedeme 23.5. 2019 .

Když tak mi napište na email . Bude to pro mne lepší .

hanzl.radek.rh@seznam.cz

Kryštof Hájek

Do Rakouska již 15 let pas nepotřebujete :) Občanku snad platnou máte...

Dobry den, pocitam, ze Ceska republika se radi do skupiny "bez omezeni" vedle Slovenska, Polska, Nemecka atd. ??? Moje dcera ma nemecky pas, tak jsem trochu znejistela , jestli musim vyridit novy na letni dovolenou, kdyz jeji pas ma platnost do zari.

• (upraveno 2019-03-24T21:01:24+01:00)

Dobrý den, všechny země EU jsou na tom stejně - žádné omezení platnosti. Ostatně není potřeba ani pas, stačí občanka.

Dobrý den, chtěla bych se pouze informovat, v červenci odlétáme do Turecka a nový cestování pas si budeme teprve vyřizovat, takže s 6-ti měsíční platností nebude problém, ale není nějaká lhůta, že pas musí platit i nějakou dobu před cestou.

Honza Čermák

Minimální platnost pasu před cestou není.

Dobrý den,

odlétáme do Egypta 4.5.2019 a vracíme se 11.5.2019. Pas mi končí 14.12.2019. Podle informací, co jsem našla, by měl platit minimálně 6 měsíců po návratu z Egypta. Můj by platil 7 měsíců a 3 dny. Myslíte, že si nemusím zařizovat nový, když mi platí pouze o měsíc déle, než minimálně požadují?

A co by se například stalo, kdyby mi pas končil za 6 měsíců a jeden den. Nemohli by na celnici kvůli tomu dělat problémy?

Děkuji za radu.

Dobrý den, nechápu proč se ptáte, ale ano. Splňujete podmínku 6 měsíců, takže je vše bez problémů. Ten kdo má 6 měsíců a 1 den je také bez problémů, protože je limit minimálně 6 měsíců. Kdo má 5 měsíců a 29 dní, ten neodletí z Prahy.

Dobrý den, chci se zeptat, zda musí být platnost nového pasu minimálně dva měsíce před odletem do Egypta jako je tomu například před odletem do Indie, kvůli vpuštěni do země, dekuji

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Dobry den, vzdyt to mate tady napsane, ze musi byt minimalne pul roku platny.

• (upraveno 2019-02-17T15:03:53+01:00)

A hlavně se ta lhůta počítá od odletu z destinace, nikoliv jak se ptáte "do" destinace.

Dobrý den, v březnu letíme do Anglie, návrat 18.3. Kamarád má pas platný do 15.4. Je to OK? Jde mi jen o to, jestli nemohou nastat nějaké problémy kvůli Brexitu?

Kryštof Hájek

Troufám si tvrdit, že platnost pasu řešit nebudou tak jako doteď, toho bych se asi nebál.

Dobrý den,

Plánuji cestu do Izraele, tak chci zeptat jak je to s platností pasu. Chápu, že je potřeba mít po skončení cesty platný pas půl roku. Cestovní pas mám zatím jen jeden měsíc a někde jsem se dočetla, že je nutné mít cestovní pas platný před cestou aspoň půl roku. Ráda by jsem se vyhnula nepříjemnostem, jako nepovolení vstupu do země.

Kryštof Hájek

Dobrý den, to spíš došlo někde k nepochopení/chybě v překladu. Důležitá je vždy platnost po cestě, určitě ne před cestou.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaká minimální platnost pasu po ukončení pobytu je v Řecku.Děkuji Steinocherová

Kryštof Hájek

Dobrý den, je to popsané výše: do Řecka (stejně jako všude po Evropě) není vyžadována žádná prodloužená platnost. Stačí, aby byl pas nebo občanka platná po dobu pobytu.

Dobry den letim na taiwan 23.ledna 2019 a platnost pasu mam do 13.7. 2019 a docetl sem se ze pri vstupu na uzemi taiwanu je treba doba platnosti pasu 6 mesicu coz mne nevychazi o par dni. Tak se chci zeptat jestli je to v pohode?

Kryštof Hájek

Dobrý den, za prvé se platnost počítá ode dne odletu z dané země, nikoliv příletu, což už asi nedělá "pár dní" a za druhé riziko, že vás vůbec nepustí do letadla, je docela velké. Na platnosti pasů se dost hledí, osobně bych určitě vyřídil pas nový. Na spoustě úřadů mají otevřeno i na Silvestra dopoledne, zašel bych tedy co nejdřív a doufal, že vám sdělí, že pas bude hotový dříve než za měsíc (většinou se tak děje).

Dekuji za odpoved

Dobrý den, letíme za týden celá rodina do Austrálie před Hongkong (jen tranzit s Cathay Pacific) a teď jsem zjistila, že by možná mohla mít dcera problém s platností pasu, vizum jí normálně udělili, ale platnost pasu má necelých 6 měsíců po plánovaném návratu, chybí jí tam asi 10 dní, pas končí 30.6.2019 a ona se vrací 10.1.2019. Pas bude tedy platný, ale ne celým těch 6 měsíců. Na vaší stránce ale vidím, že na cestě do Austrálie postačí platný cestovní doklad. Jinde jsem našla zase informace, že by to mělo být 6 měsíců po návratu.

Měla by si raději vyřídit rychle ještě nový pas do 24 hodin za 6 000 Kč , aby měla jistotu, že ji vpustí do Austrálie ?

Děkuji za radu.

Jana

Kryštof Hájek

Dobrý den, oficiálně Austrálie opravdu žádnou přidanou délku platnosti nepožaduje, zvlášť pokud schválili vízum, myslím, že to bude v pohodě. I při cestě přes Hongkong, který vyžaduje jen 30 dní navrch.

Děkuji za odpověď, ale mezitím jsem na stránkách Australské vlády našla, že je nutné mít pas platný 6 měsíců po plánovaném návratu. Na stránkách našeho Min.zahraničních věcí ale píšou, že stačí platný pas a vizum, což máme. Je ale otázka, co pak ten všemocný úředník na letišti, jestli úspora 6 000 stojí za to riziko, že dceru s námi nepustí nebo ji tam budou nějak dusit a mezitím nám uletí letadlo......No je v tom zmatek a informace se dost různí. Volala jsem na konzulát, tam mi paní řekla, že je potřeba těch 6 měsíců navrch,ale ať si ještě zavolám do Austrálie na Hotline, že ona není odpovědná osoba...

Kryštof Hájek

Kde konkrétně jste tuto informaci našla? Na stránkách australské vlády jsem našel jen informace o australských pasech při cestách Australanů do zahraničí. Například Velvyslanectví Austrálie v Británii naopak uvádí přesný opak: "There is no minimum passport validity required to enter Australia. Clients must have a valid passport and valid visa when they board their flight and when they enter Australia." https://uk.embassy.gov.au/lhlh/i...ravel.html

Dobrý den.A minimální platnost pásu v Česku?Děkuji.

Dobrý večer chtěla bych se zeptat.dcera má prošly pas a za týden odjíždí na Slovensko potrebujem ho.musime vytvořit nový a stihneme to teď sem to zjistila děkuji za rychlou odpověď

Kryštof Hájek

Dobrý den, Slovensko je v EU, pas samozřejmě nepotřebujete, stačí OP, viz: https://www.cestujlevne.com/blog...sky-prukaz

Dobrý den, koncem června cestujeme s dětmi do Španělska, v srpnu jim končí pas. Budeme mít problém nebo máme nechat udělat nové?

Děkuji

Číst asi umíte, čemu nerozumíte ve výše uvedeném přehledu na tom, že Španělsko je uvedeno v sekci "Bez omezení - jen po dobu pobytu"?

To umím , tedy myslím, že ano :-) A proto jsem si v pokynech od cestovky ( ve smlouvě na cestu do Španělska ! ) přečetla toto... Většina zemí požaduje minimální platnost cestovního dokladu 6

měsíců od opuštění navštívené země (konkrétní informace si

můžete ověřit na internetových stránkách Ministerstva

zahraničí www.mzv.cz ,ale tam moje čtecí schopnosti selhaly :-( Přiznávám bez mučení, že mně to zmátlo :-)

Děkuji za odpověď !!!

Dobrý den, od 18. 6. do 21. 6. 2018 odlétám se synem do Říma. Občanský průkaz syn ještě nemá a platnost pasu mu končí 25. 6. 2018.

Platí stále Itálie jako země bez omezení - jen po dobu pobytu? Může s touto platností pasu tedy vycestovat?

Děkuji moc za odpověď.

Ano, po Schengenu není důvod k zpřísňování pravidel.

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Fascinuje mne kolik lidí řeší takovou banalitu... to je fakt tak složité dát si do outlooku nebo mobilu datum konce platnosti pasu -1 rok a pak až to datum nastane, tak si nechat hned vystavit pas nový?

Dobrý den, minimální platnost pasu 6 měsíců před cestou do Tanzanie je striktně vyžadována a kontrolována? Při pasu platném 'teprve' 5 měsíců a 14 dnů v okamžiku odletu mne nepustí do letadla? Děkuji za odpověď

Kryštof Hájek

Dobrý den, problém je ale opačný. Váš pas musí být platný ještě minimálně 6 měsíců po skončení cesty do Tanzanie. Pokud máte nový pas, který je platný třeba den, ničemu to nevadí.

Děkuji za odpověď, trochu jsem se v tom zamotal :)

Zamotali i mě

Dobrý den,

stále platí, že platnost cestovního pasu při návštěvě Ukrajiny je omezena dobou pobytu? 5/2018

A. P.

Ano, platí.

Dobrý den, já jsem ale na MZV našla, že platnost musí být 3 měsíce. Odkud máte tuto informaci? Moc by mi pomohlo, kdyby stacilo pouze po dobu pobytu, vcera vecer jsem se dozvedela, ze muzu lete na finale ligy mistru, ale pas mi plati pouze do 11.6. 2018

Kryštof Hájek

Dobrý den, informace čerpám přímo ze stránek ukrajinského ministerstva zahraničí, tady například z britské mutace: http://uk.mfa.gov.ua/en/consular...inian-visa

"If you don’t need visa to travel to Ukraine your passport should be valid on the day you enter Ukraine.

If you require visa to travel to Ukraine your passport should be valid at least 3 months after the date of intended departure from Ukraine and be issued no more than 10 years ago."

Tedy lhůta 3 měsíců se vztahuje jen pro ty, kteří potřebují na Ukrajinu vízum, což my nejsme.

Super, diky moc!!

Načíst všechny komentáře

Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí
Kryštof Hájek 2019-09-05T09:21:00+02:00 41 komentářů

Na světě existuje spousta destinací, kde to bez půjčeného auta prostě není ono. Ať už chcete poznávat přírodní krásy USA, vydat se napříč Novým Zélandem či Jižní Afrikou, nebo zkrátka jen chcete být…

Kde hledat nejlevnější letenky?
David Eiselt 2019-08-29T14:32:00+02:00 52 komentářů

Žádná správná cestovatelská diskuze se neobejde bez typické otázky „Kde koupím nejlevnější letenky do…?“. Bohužel zejména ve facebookových skupinách, ale i na mnoha webových portálech se dočtete…

Odbavené zavazadlo – cena, váha a rozměry
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:34+02:00 0 komentářů

I přes trend poslední doby, kdy čím dál více cestovatelů létá jen s příručními zavazadly, se stále najde mnoho lidí, kteří se omezovat nechtějí a rádi si s sebou na dovolenou přibalí více…

Jak dokoupit odbavené zavazadlo k letence
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:00+02:00 1 komentář

Časy, kdy letecké společnosti ke každé letence dávaly odbavené zavazadlo zdarma, jsou pryč. Ačkoli si spousta z nás i při delších cestách vystačí jen s příručním zavazadlem, někdy není zbytí a větší…