Průvodce státem
Spojené státy americké
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v USA

Vízum 

Máte-li v plánu v USA pobývat méně než 90 dní, bude vám pro vstup stačit:

 1. Biometrický pas (ten musí být platný ještě 6 měsíců po vašem příletu zpět do ČR),
 2. ESTA (Electronic System of Travel Authorization) neboli Elektronický systém cestovní registrace – internetový formulář, který vyplníte, následně uhradíte poplatek 14 dolarů. Poplatek je možné uhradit platební kartou, ESTA je pak vyřízená do 72 hodin, email s upozorněním, že je schválená obvykle nechodí. Stav si musíte překontrolovat na oficiálních stránkách. Číslo registrace je vhodné si někam poznačit. Potvrzení si sice oficiálně tisknout nemusíte, nicméně především zaměstnanci neamerických aerolinek chtějí důkaz o estě velmi často vidět (byť na to nemají právo - musí jim stačit oskenování pasu).

POZOR! Na internetu funguje množství zprostředkovatelských agentur, přes něž je možné o ESTA zažádat. Nicméně si tyto servery budou účtovat zlodějské poplatky za zprostředkování ve výši až 100 $. O ESTA vždy žádejte na stránce Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA.

Doporučujeme si ESTU vyřídit alespoň 72 hodin před odletem, instantní schválení žádosti se již obvykle nekoná. Schválená ESTA však nezaručuje vpuštění do země. Po příletu do USA je nutné projít přes imigrační kontrolu. Pokud jste po 1. 3. 2011 vstoupili na území Iráku, Íránu, Severní Koreje, Sýrie, Jemenu, Libye, Somálska nebo Súdánu, je nutné na Velvyslanectví USA zažádat o vízum typu B1/B2 (obchodní nebo turistické vízum) za 160 $, které platí 10 let.

Jednou vydaná ESTA má platnost 2 roky a je možné na tuto registraci po USA cestovat opakovaně. Samozřejmě pouze s pasem, pro nějž byla tato registrace vystavena. Pokud si během 2 let vyřídíte pas nový, musíte udělat u novou ESTU.

Cestujete-li do USA s jiným než turistickým záměrem, nebo na déle než 90 dní, musíte na Velvyslanectví USA žádat o vízum. O jednotlivých typech víz, jejich platnosti a režimu vydávání se můžete dočíst na stránkách MZV ČR.

Pokud vstupujete do USA po zemi z Kanady nebo Mexika (nehledě na to, jak USA opouštíte), stačí vám pouze pas. V takovém případě nepotřebujete ani vízum, ani ESTU.

Víza do USA

Další dokumenty

Při příletu/příjezdu do USA budete muset projít imigrační kontrolou. Imigrační úředník od vás bude chtít vidět: 

 • Pas (podle něj pozná, zda máte ESTU nebo vízum),
 • celní deklaraci – tu vám v průběhu letu/plavby poskytne palubní personál (v poslední době však často deklaraci nedostanete a nikomu to nevadí),
 • v některých případech rezervaci ubytování a zpáteční letenku.

Celní předpisy

Co se smí dovážet (musí být uvedeno v celní deklaraci):

 • Léky pro osobní potřebu,
 • 100 doutníků, 200 cigaret,
 • 1 litr alkoholu na osobu – jen starší 21 let,
 • finance do 10.000 USD.

Co se nesmí dovážet: 

 • Zbraně,
 • narkotika,
 • tabákové výrobky původem z Kuby.

Co se týče potravin, jedná se o složitější problematiku a existuje zde množství výjimek. Informace je možné ověřit v dokumentu amerického Ministerstva zdravotnictví.

Typické dotazy imigračních úředníků směřují k cíli a důvodu vaší cesty. Budou se zajímat zejména o dostatečné množství financí na pokrytí životních nákladů po dobu pobytu, kde hodláte bydlet či jestli máte zpáteční letenku. Odpovídejte konkrétně a pravdivě.

Země, kterou budete buď milovat, nebo nenávidět

Spojené státy americké (USA) jsou demokratickou federativní prezidentskou republikou, jejíž největší část se táhne kontinentem Severní Ameriky od Atlantského oceánu na východě po Tichý oceán na západě. Na severu hraničí pevninská část Spojených států s Kanadou, na jihu s Mexikem. Exkláva USA, Aljaška se svými ostrovy (Aleutské ostrovy), je z velké části obklopena Severním ledovým oceánem, pevninskou hranicí se stýká s Kanadou. 

Dále Spojeným státům náleží ostrovní území v pacifické oblasti tzv. Havajské ostrovy, známé skvělými podmínkami pro vodní sporty. Ke Spojeným státům řadíme také 14 přidružených území, z čehož 5 je obydlených – Portoriko, Guam, Severní Mariany, Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy. Občané těchto přidružených oblastí nejsou automaticky občany USA, ale vztahují se na ně některé části americké ústavy. Celkově Spojené státy se svými přidruženými oblastmi zaujímají rozlohu více než 9 639 000 km2 a jedná se tak o třetí největší zemi světa.

Jak značí samotný název USA, jedná se o zemi, která sestává z 50 států a jednoho federálního území se statutem hlavního města – Washington D. C., v němž se nachází sídlo prezidenta, Kongresu a Nejvyššího soudu (District of Columbia). 

Chystáte-li se do Spojených států poprvé, pravděpodobně míříte buď na západní pobřeží, východní pobřeží, nebo na Havaj. Pokročilí cestovatelé, ti, kteří ve Spojených státech již párkrát byli, vyhledávají oblasti jako Aljaška, jih USA či středozápadní oblast. Ať jedeme kamkoli a třeba podesáté, vždy jsme my, Evropané, zaskočení, jak jsou Spojené státy obrovské, proto své časové možnosti znásobte třemi a pak teprve stihnete vše, co jste si napsali na seznam vašich TOP 10. 

Napsat tento článek nebude nic jednoduchého. Nelze totiž napsat nic, co by dokázalo shrnout, jaké Spojené státy jsou, jací jsou Američané, o Spojených státech nelze říct nic, co by je jednoznačně dokázalo definovat v pár větách. Jedná se o zemi, kterou lze milovat a nenávidět zároveň, kde natrefíte na to nejlepší, a také to nejhorší současného světa, kde pravděpodobně utratíte budget, který měl vystačit i na další cesty, ale vlastně vám to vůbec nebude vadit.

Vztah většiny cestovatelů ke Spojeným státům je rozporuplný, a přesto tam všichni stále dokola s nadšením jezdíme. Mimo stereotypní obrázky, které známe z filmů hollywoodské produkce, můžeme totiž v USA zažít úplně vše – velká města se vším, co nabízí, skvělé treky napříč horami a kempováni v divočině, surfování na vlnách a potápění pod nimi, vyzkoušíte gastronomii celého světa, strávíte hodiny přelety a přejezdy v autech, abyste se pak nemohli vzrušením ani nadechnout, jakmile stojíte a pod vámi leží stovky kilometrů až šest miliónů let starého Grand Canyonu.

Informace, které si můžete přečíst v tomto článku, jsou zejména určeny pro ty, kteří se do USA chystají poprvé. Shrnují základní informace o tom, jak se v USA zorientovat, na co si dát pozor nebo naopak to, co by vám mohlo pomoci.

Průvodce pro tebe napsal Adéla Čavojská
Víza
ESTA za 14 $
Povolení ke vstupu získáš on–line na esta.cbp.dhs.gov/esta.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
USA jsou velké, svoje si najdeš na různých místech po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 15x za měsíc a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu