New York
Spojené státy americké

Víza do USA

Vízum 

Máte-li v plánu v USA pobývat méně než 90 dní, bude vám pro vstup stačit:

 1. Biometrický pas (ten musí být platný ještě 6 měsíců po vašem příletu zpět do ČR),
 2. ESTA (Electronic System of Travel Authorization) neboli Elektronický systém cestovní registrace – internetový formulář, který vyplníte, následně uhradíte poplatek 21 USD. Poplatek je možné uhradit platební kartou, ESTA je pak vyřízená do 72 hodin, email s upozorněním, že je schválená obvykle nechodí. Stav si musíte překontrolovat na oficiálních stránkách. Číslo registrace je vhodné si někam poznačit. Potvrzení si sice oficiálně tisknout nemusíte, nicméně především zaměstnanci neamerických aerolinek chtějí důkaz o estě velmi často vidět (byť na to nemají právo - musí jim stačit oskenování pasu).

POZOR! Na internetu funguje množství zprostředkovatelských agentur, přes něž je možné o ESTA zažádat. Nicméně si tyto servery budou účtovat zlodějské poplatky za zprostředkování ve výši až 100 $. O ESTA vždy žádejte na stránce Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA.

Doporučujeme si ESTU vyřídit alespoň 72 hodin před odletem, instantní schválení žádosti se již obvykle nekoná. Schválená ESTA však nezaručuje vpuštění do země. Po příletu do USA je nutné projít přes imigrační kontrolu. Pokud jste po 1. 3. 2011 vstoupili na území Iráku, Íránu, Severní Koreje, Sýrie, Jemenu, Libye, Somálska nebo Súdánu, je nutné na Velvyslanectví USA zažádat o vízum typu B1/B2 (obchodní nebo turistické vízum) za 160 $, které platí 10 let.

Jednou vydaná ESTA má platnost 2 roky a je možné na tuto registraci po USA cestovat opakovaně. Samozřejmě pouze s pasem, pro nějž byla tato registrace vystavena. Pokud si během 2 let vyřídíte pas nový, musíte udělat u novou ESTU.

Cestujete-li do USA s jiným než turistickým záměrem, nebo na déle než 90 dní, musíte na Velvyslanectví USA žádat o vízum. O jednotlivých typech víz, jejich platnosti a režimu vydávání se můžete dočíst na stránkách MZV ČR.

Pokud vstupujete do USA po zemi z Kanady nebo Mexika (nehledě na to, jak USA opouštíte), stačí vám pouze pas. V takovém případě nepotřebujete ani vízum, ani ESTU.

Další dokumenty

Při příletu/příjezdu do USA budete muset projít imigrační kontrolou. Imigrační úředník od vás bude chtít vidět: 

 • Pas (podle něj pozná, zda máte ESTU nebo vízum),
 • celní deklaraci – tu vám v průběhu letu/plavby poskytne palubní personál (v poslední době však často deklaraci nedostanete a nikomu to nevadí),
 • v některých případech rezervaci ubytování a zpáteční letenku.

Celní předpisy

Co se smí dovážet (musí být uvedeno v celní deklaraci):

 • Léky pro osobní potřebu,
 • 100 doutníků, 200 cigaret,
 • 1 litr alkoholu na osobu – jen starší 21 let,
 • finance do 10.000 USD.

Co se nesmí dovážet: 

 • Zbraně,
 • narkotika,
 • tabákové výrobky původem z Kuby.

Co se týče potravin, jedná se o složitější problematiku a existuje zde množství výjimek. Informace je možné ověřit v dokumentu amerického Ministerstva zdravotnictví.

Typické dotazy imigračních úředníků směřují k cíli a důvodu vaší cesty. Budou se zajímat zejména o dostatečné množství financí na pokrytí životních nákladů po dobu pobytu, kde hodláte bydlet či jestli máte zpáteční letenku. Odpovídejte konkrétně a pravdivě.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 29. 05. 2022

14 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.