New York
Spojené státy americké

Víza do USA

Vízum 

Máte-li v plánu v USA pobývat méně než 90 dní, bude vám pro vstup stačit:

 1. Biometrický pas (ten musí být platný ještě 6 měsíců po vašem příletu zpět do ČR),
 2. ESTA (Electronic System of Travel Authorization) neboli Elektronický systém cestovní registrace – internetový formulář, který vyplníte, následně uhradíte poplatek 21 USD. Poplatek je možné uhradit platební kartou, ESTA je pak vyřízená do 72 hodin, email s upozorněním, že je schválená obvykle nechodí. Stav si musíte překontrolovat na oficiálních stránkách. Číslo registrace je vhodné si někam poznačit. Potvrzení si sice oficiálně tisknout nemusíte, nicméně především zaměstnanci neamerických aerolinek chtějí důkaz o estě velmi často vidět (byť na to nemají právo - musí jim stačit oskenování pasu).

POZOR! Na internetu funguje množství zprostředkovatelských agentur, přes něž je možné o ESTA zažádat. Nicméně si tyto servery budou účtovat zlodějské poplatky za zprostředkování ve výši až 100 $. O ESTA vždy žádejte na stránce Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA.

Doporučujeme si ESTU vyřídit alespoň 72 hodin před odletem, instantní schválení žádosti se již obvykle nekoná. Schválená ESTA však nezaručuje vpuštění do země. Po příletu do USA je nutné projít přes imigrační kontrolu. Pokud jste po 1. 3. 2011 vstoupili na území Iráku, Íránu, Severní Koreje, Sýrie, Jemenu, Libye, Somálska nebo Súdánu, je nutné na Velvyslanectví USA zažádat o vízum typu B1/B2 (obchodní nebo turistické vízum) za 160 $, které platí 10 let.

Jednou vydaná ESTA má platnost 2 roky a je možné na tuto registraci po USA cestovat opakovaně. Samozřejmě pouze s pasem, pro nějž byla tato registrace vystavena. Pokud si během 2 let vyřídíte pas nový, musíte udělat u novou ESTU.

Cestujete-li do USA s jiným než turistickým záměrem, nebo na déle než 90 dní, musíte na Velvyslanectví USA žádat o vízum. O jednotlivých typech víz, jejich platnosti a režimu vydávání se můžete dočíst na stránkách MZV ČR.

Pokud vstupujete do USA po zemi z Kanady nebo Mexika (nehledě na to, jak USA opouštíte), stačí vám pouze pas. V takovém případě nepotřebujete ani vízum, ani ESTU.

Další dokumenty

Při příletu/příjezdu do USA budete muset projít imigrační kontrolou. Imigrační úředník od vás bude chtít vidět: 

 • Pas (podle něj pozná, zda máte ESTU nebo vízum),
 • celní deklaraci – tu vám v průběhu letu/plavby poskytne palubní personál (v poslední době však často deklaraci nedostanete a nikomu to nevadí),
 • v některých případech rezervaci ubytování a zpáteční letenku.

Celní předpisy

Co se smí dovážet (musí být uvedeno v celní deklaraci):

 • Léky pro osobní potřebu,
 • 100 doutníků, 200 cigaret,
 • 1 litr alkoholu na osobu – jen starší 21 let,
 • finance do 10.000 USD.

Co se nesmí dovážet: 

 • Zbraně,
 • narkotika,
 • tabákové výrobky původem z Kuby.

Co se týče potravin, jedná se o složitější problematiku a existuje zde množství výjimek. Informace je možné ověřit v dokumentu amerického Ministerstva zdravotnictví.

Typické dotazy imigračních úředníků směřují k cíli a důvodu vaší cesty. Budou se zajímat zejména o dostatečné množství financí na pokrytí životních nákladů po dobu pobytu, kde hodláte bydlet či jestli máte zpáteční letenku. Odpovídejte konkrétně a pravdivě.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 10. 06. 2022

14 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele mmm
mmm
před 4 měs

Před pár dny jsem přecházel z Kanady do USA v Niagara Falls. Imigrační úředník se mě hned zeptal, jestli mám ESTu, na což jsem odpověděl, že nemám, protože při pozemním přechodu by neměla být potřeba. Ten mi ovšem odpověděl, že tomu tak je (ač to více zdrojů rozporuje, ale má se člověk hádat zrovna s US imigračním?) a dal mi k vyplnění formulář. K mému překvapení jsem ale nakonec platil jenom 6 dolarů, což je o dost míň, než ESTA normálně stojí. Navíc mám v pasu napsané, že mi vstup do USA platí do srpna, což taky úplně neodpovídá ESTě. Najde se někdo více znalý, kdo by mi to dokázal vysvětlit?

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 4 měs

ESTA se vyplňuje jen při leteckém překročení hranice. Po zemi se vyplňuje něco podobného, co jsi zažil a je to levnější. Do srpna Ti asi platí povolení ke vstupu po zemi. Pokud poletíš, budeš muset mít ESTU, která stojí zatím 14dolarů a bude se zdražovat na 21.

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 4 měs

Už se zdražila. Ověřeno za vás.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 4 měs

To nejsou moc kvalitní zdroje, když toto neobsahují, protože takto to funguje od zrušení víz (nevím, jestli nebyly dočasně změny za covidu). Já vyplňoval formulář při pozemním vstupu, což zahrnovalo i další vstupy po zemi během asi půl roku, a platil 6 USD už v roce 2009. Akorát se to nenazývá ESTA.

Avatar uživatele jang _1
jang _1
před 4 měs

If you are a landed immigrant of Canada and a citizen of a country that participates in the Visa Waiver Program (VWP), and you enter the United States by land, the Electronic System for Travel Authorization (ESTA) is not required.

If you do not have ESTA, you will be required to complete the paper I-94W form and proceed through a manual entry process at the land border crossing.

If you have an approved ESTA when entering the United States at a land border crossing, you will not be required to complete the paper I-94W form, and your entry process is expedited. If you are coming to the United States by air or sea, you DO have to apply for ESTA.

Zdroj: https://help.cbp.gov/s/article/A...uage=en_US

Ja jsem ESTU mel a neptal se na to, asi to bylo videt v systemu

Avatar uživatele mmm
mmm
před 4 měs

Díky za informace! Většinou se všude uvádí jen to, že překročení hranic pozemní cestou je bez víza i ESTy (včetně cestujlevně), stránky US to specifikují tím formulářem I-94W, ale nikde jsem nenašel, že by za něj mělo platit. Bylo mi divné, když mi imigrační úředník řekl, že musím mít ESTu, přitom je to úplně něco jiného, a ještě se na mě díval pomale jako na nelegála. To je ale asi součástí jejich přístupu k lidem. Každopádně mě pobavilo, že byla v celní místnosti TV, kde jeli Simpsonovi, asi aby se cajti nenudili v práci :D

Součástí toho formuláře mimochodem byla i otázka, zda byl člověk v Sýrii, Íránu, atd., tak by mě docela zajímalo, jestli by z Kanady pustili po zemi bezvízově někoho, kdo byl v Íránu a chce obejít vízovou povinnost.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 4 měs

S razítkem z těchto zemí v pasu bych to nezkoušel a aniž bych chtěl navádět, tipuju, že jinak by to nejspíš prošlo. Na cesty do těchto zemí před rokem 2011 se to nevztahuje, takže já s tím problém neměl.

Na wikipedii je tato informace:

ESTA is not needed when arriving by land from Canada or Mexico, but an I-94W form must be completed. The U.S. government plans to require ESTA also for entry by land from October 1, 2022

Avatar uživatele jang _1
jang _1
před 4 měs

Kontroluje se to vetsinou pri odbaveni aerolinkou a pak samozrejme v Americe nebo na preclearance jestli letis pres Dublin. Misto narozeni asi nebudou resit ale Jemen zrovna neni nejlepsi volba :)

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 4 měs

U.S. Customs and Border Protection (CBP) announced today that the fee for travelers intending to travel to the United States with an approved Electronic System for Travel Authorization (ESTA) has increased from $14 to $21.

Avatar uživatele floodland
floodland
před 7 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
před 4 měs

floodland, to co uvádíš, rozhodně NENÍ oficiální web pro ESTA.

Oficiální stránky jsou tyto: https://esta.cbp.dhs.gov/

Avatar uživatele floodland
floodland
před 4 měs

Na odpovědi to nic nemění. Pro opravu země narození je potřeba zadat novou žádost. Navíc je to tady popsáno lépe než na oficiálních stránkách.

Avatar uživatele Petr76
Petr76
před 4 měs

Bývalo dobrým zvykem uvádět pokud možno oficiální zdroje a ne nějaké vykuky, kteří si za ESTA účtují až 81 dolarů...

7- The services provided herein are in relation to the submission of ESTA applications. The cost of processing applications includes all service fees (up to $81), which are dependent on the location of the applicant. We are not affiliated with the US government or embassy.

Avatar uživatele
Jan Solich
před 7 měs

Pokud mám ESTU schválenou, kdo jí kdy a kde kontroluje? Moc tomu nerozumím. Aerolinka jen zjistí podle čísla pasu, že mám ESTU schválenou? Totiž :) Omylem jsem se překlikl a místo narození mám Prahu ale zemi narození Jemen :D Nicméně vše bylo schváleno. Tak teď nevím, jestli se mám bát, nebu už to je každému jedno. Děkuju za radu.