Když na letišti posíláte svoje odbavené zavazadlo do útrob terminálu, očekáváte, že vám ve stejné podobě vyjede i po příletu. Na strastiplné cestě od přepážky k letadlu a od letadla k pásu však na kufr čeká spousta nástrah, které někdy prostě nevydrží a rozbije se. Pokud se tak stane, nenechte z toho leteckou společnost vyjít zadarmo a přihlaste se o náhradu.

Nahlaste poškození zavazadla ještě na letišti

Po vyzvednutí kufru na páse ho hned pořádně zkontrolujte. Pokud najdete poškození, které jste před odletem nepozorovali, nafoťte ho a vyhledejte přepážku reklamace zavazadel. Je vždy umístěna poblíž pásů na zavazadla ještě před celní kontrolou, hledejte nápisy Baggage Service, Baggage Handling Desk, Lost Baggage apod.

Zde předložíte zavazadlový lístek, což je malý ústřižek, který dostanete při odbavení – většinou vám ho nalepí na zadní stranu palubní vstupenky nebo pasu. Vyplníte protokol (DPR – Damage Property Report) a důkladně popíšete zničení.

Pracovníci vám musí sdělit kontakt přímo na aerolinku, na nějž následně zašlete žádost o kompenzaci.

Jaký mám nárok na náhradu škody

Výši kompenzace za poškozené zavazadlo u všech mezinárodních letů upravuje Montrealská dohoda, která aerolinkám ukládá jen maximální limit ve výši zhruba 1.220 EUR. Nejedná se o plošnou kompenzaci, proplaceno dostanete to, na co prokážete nárok. Jde tedy o náklady na opravu nebo poměrnou část hodnoty zavazadla. Letecká společnost vezme v úvahu stáří zavazadla, takže pokud jste před 5 lety kupovali kufr s hodnotou 200 eur, nepočítejte s tím, že opravdu dostanete plných 200 eur.

Letecká společnost však může zvolit variantu, že vám místo finanční kompenzace rovnou nabídne nové zavazadlo podobných rozměrů jako vaše původní nebo sama zajistí opravu zničeného na vlastní náklady.

Jak a v jaké lhůtě o kompenzaci zažádat

Od nahlášení zničení zavazadla na letišti máte 7 dní na přímý kontakt s aerolinkou, který dostanete při vyplňování formuláře po příletu. Letecké společnosti zašlete potřebné dokumenty:

• Zavazadlový lístek (ústřižek, který dostanete při odbavení kufru),
  • Palubní vstupenku nebo letenku,
  • Účtenku od nákupu zavazadla,
  • Ideálně i fotodokumentaci poničení.

Pokud vám aerolinka neposkytne nové zavazadlo nebo sama nezajistí opravu, po návratu domů navštivte opravnu zavazadel, a to i tehdy, kdy zničený kufr už nechcete dál používat. V opravně vám v takovém případě musí vystavit doklad o neopravitelnosti, s nímž lze žádat o plnou náhradu zavazadla.

Kontakt na konkrétní opravnu vám většinou poskytne sama aerolinka, využít můžete klidně i jakoukoli jinou. Opravnu zavazadel nebo brašnářství najdete v každém větším městě.

Po opravě je pak nutné leteckou společnost znovu kontaktovat a zaslat jim účtenku od opravy nebo doklad o neopravitelnosti zavazadla spolu s původní účtenkou od nákupu zavazadla.

Pokud s vámi letecká společnost nebude komunikovat, podobně jako u zpožděného či zrušeného letu máte možnost svěřit vše agenturám se zaměřením na odškodnění. Doporučit můžeme například Vaše nároky, zadat případ můžete zde

Lze předejít poškození zavazadla?

Riziko poškození můžete snížit i sami. Jistě jste si na každém letišti všimli kiosků nabízejících balení zavazadel do ochranné fólie. Jejich často přemrštěné ceny můžete obejít zabalením kufru do fólie už doma. Podobný druh ochrany zavazadlo ušetří škrábanců, ne však větších strukturálních poškození nebo třeba odtržení koleček, která zůstanou vždy nezabalená.

Větší smysl má balení do fólie u krosny. Tady nejvíce hrozí utržení popruhů a dalších „visících“ částí, které fólie spolehlivě uchrání.

Už při nákupu zavazadla si vždy ponechte doklad, který se při případné reklamaci u letecké společnosti bude hodit.

Závěr

Poškození zavazadla je sice nepříjemná věc, ale nemusíte mít strach, že zůstanete bez náhrady škody. Letecké společnosti vám prokazatelné náklady související s opravou či náhradou musí proplatit či poskytnout náhradní zavazadlo dle Montrealské úmluvy. Už při nákupu zavazadla myslete na to, že doklad o jeho koupi se vám může v budoucnu hodit, a proto si ho schovejte.

Přidám další negativní zkušenost.

Letěl jsem s Ukrajinskými aerolinkami, které nemají smlouvu s žádnou opravnou v ČR, tudíž oprava nereálná. potvrzení o neopravitelnosti u kufru staršího 3 let za 500 Kč při představě dalších minimálně 3 návštěv institucí jsem s díky odmítl. To se nevyplatí. Potvrzení z letiště o poškození jsem si schoval. Ne na památku, ale jako memento.

Zajimal by me pripad, kdy mi zavazadlo ztratili a pitom privezli domu rozbite. Nemam ho tedy prevzit nebo co mam delat? Stalo se mi pred 3 lety pri navratu z USA s AlItalia, letenky jsem si kupovala sama, na aerolinky jsem psala, nikdo neodepsal.. Ted uz bych se obratila na agenturu, ale jde mi tedy o to, jestli rozbity kufr vubec prebirat, kdyz mi pracovnik letiste neda zadny list o tom, ze je zavazadlo poskozeno.

Kryštof Hájek

V takovém případě bych si asi nechal napsat od kurýra nějaké potvrzení, že zavazadlo doručil rozbité, nafotil a vše potřebné zaslal aerolince. Nekomunikace je vcelku běžná věc, často se musí bombardovat na všech frontách (maily, telefony, facebooky, ...) a několikrát urgovat.

Avatar uživatele tmx
tmx

Chybí mi tu informace, jestli mají aerolinky nárok neuznávat (mít ve výjimkách) poškození koleček / madla, což v praxi u kufru bývá jediná věc, co přijde k úhoně?

Kryštof Hájek

Tak kolečka/madla jsou součástí zavazadla, aerolinky nemají možnost mít je ve výjimkách.

Tak MH mě suše vyfakovali s poškozením koleček a poslali i nějaký canc na své podmínky, kde to opravdu bylo. Tenkrát to naštěstí zaplatila pojišťovna.

Michal

Když jsem letěl v únoru se Smartwings z Madridu do Prahy tak mi urvali madlo na celkem levném kufru. Na letišti jsem dostal potvrzení, napsal někam do smluvní opravny, tam si řekli o fotky, a za 3 dny mi přijel DPDčkem nový "levný" kufr téže velikosti. Docela mě to překvapilo, že to bylo tak jednoduché :-)

Tento případ jsem řešil minulý týden. Po příletu jsem si vyzvedl kufr na pásu a hned jsem si všiml poškození. Nechal jsem si vystavit potvrzení o poškození zavazadla a následně jsem to řešil s pojišťovnou. Musel jsem vyplnit jejich formuláře o poškození zavazadla a spolu s dokladem z letiště a fotkami poslal na jejich adresu. Zhruba za 3 dny požadovali doplnit dokumentaci taky dokladem o nákupu zavazadla. Ten bohužel nemám, jelikož je ten kufr starý 2 roky tak jsem jim to napsal. Cena kufru byla 1.600,-Kč. Přišla mi odpověď že v případě když nedodám doklad o koupi tak se žádné plnění pojistné události nekoná a tak mám smůlu.

Myslím si že většina lidí doklady od zavazadel neschovává a tak tímto nahrává pojišťovnám k dalšímu jednoduchému výdělku.

Pro úplnost dodávám že se jednalo o pojišťovnu AXA Assistance.

Odbavené zavazadlo – cena, váha a rozměry
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:34+02:00 0 komentářů

I přes trend poslední doby, kdy čím dál více cestovatelů létá jen s příručními zavazadly, se stále najde mnoho lidí, kteří se omezovat nechtějí a rádi si s sebou na dovolenou přibalí více…

Jak dokoupit odbavené zavazadlo k letence
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:00+02:00 0 komentářů

Časy, kdy letecké společnosti ke každé letence dávaly odbavené zavazadlo zdarma, jsou pryč. Ačkoli si spousta z nás i při delších cestách vystačí jen s příručním zavazadlem, někdy není zbytí a větší…

Očkování pro cestovatele
David Eiselt 2019-08-14T14:07:00+02:00 4 komentáře

Mnoho z nás tápe v dlouhém výčtu nemocí, které nás mohou na cestách potkat. Řešíte nezbytné otázky ohledně očkování na cesty do exotických zemí a mnohdy se člověk nechává zbytečně unášet na vlně…

Revolut – platební karta pro cestovatele
David Eiselt 2019-08-12T16:21:00+02:00 57 komentářů

Trápí vás nevýhodné kurzy zahraniční měny u vaší banky? Máme pro vás jednoduché řešení. Založte si nový účet u Revolutu. Získáte středové kurzy, tedy ty nejvýhodnější na trhu, a bankovní účet…