Ani tento den nemohu vynechat shrnutí uplynulého roku tak, jak to dělám už 8 let od samotného začátku cestovatelského portálu Cestujlevne.com. Pravdou však je, že by se dal shrnout do jedné věty, a to v následujícím znění:

Byl to rok 2020.

Což je z cestovatelského hlediska maximálně vypovídající. I přesto se pokusím vám dát detailnější vhled do toho, co se na portálu dělo.

Akční letenky? Letenky...?

Ale jděte... Zpočátku roku, ještě před objevením koronaviru, se moc akcí neodehrálo. Jednou z těch zajímavějších byla třeba Havaj z Prahy vč. zavazadel za 14 290 Kč. Šance proletu se bohužel později ukázala jako nulová, a tak veškeré akce před březnem bychom mohli přetáhnout zmizíkem a vůbec nic by se nestalo.

Zajímavou příležitostí, kterou zřejmě také mnoho cestovatelů nakonec propálilo stejně jako já, byl vstup do salónků po celém světě za 10 USD s DragonPass.

Přišel březen, duben, květen, červen... a jedinou světlou výjimkou v návštěvnosti našeho webu byla aprílová akce Covid III o podpoře cestovního ruchu, která se v jeden velký apríl skutečně odehrála i v realitě.

Společně se začátkem rozvolnění nám trochu, jak už bylo letos zvykem, vznikla panika a chaos ohledně semaforu. V pořadu DVTV jsem dostal možnost situaci objasnit a strhl mediální pozornost na web.

Červenec byl z pohledu cestovního ruchu obrovským nádechem. Akce se samozřejmě vztáhly jen na Evropu a vybrané státy, ale i přesto byl vidět hlad po cestování a všichni jsme nabyli dojmu, že je vše vyřešeno a může se začít cestovat. Velký omyl.

V létě vedly klasicky nízkonákladové aerolinky jako Ryanair a Wizz Air. Poslední 3 roky nic neobvyklého.

Nejčtenější akcí byl Mega hit v podobě 10 eurových letenek po celý rok včetně letních prázdnin z Vídně s Wizz Air. Kdykoliv. Kamkoliv.

Tím bych mohl výčet toho zajímavého za letošek ukončit.

S příchodem druhé poloviny srpna se totiž začaly zavádět chaotické restrikce v podobě zákazu letů, povinných testů či karantén. Ještě že tu byl Andrej a zachránil sezónu tuzemských dovolenkářů v Řecku.

Pak ale přišlo září, říjen... a už bylo všem jasné, že to nedopadne dobře.

A ačkoliv to naši konkurenti nesli těžce, my utlumili aktivitu a web jsme dočasně z pohledu akčních letenek převedli do hibernace. Nedávalo nám smysl psát a vyhledávat akce, když nikdo nevěděl, co se bude dít zítra, natož za měsíc.

Nechtěli jsme vám doporučit koupi letenky, kterou stejně neproletíte a budete řešit změnu či vrácení peněz do voucheru. Nebylo by to od nás fér.

Postupně se ale vracíme a s čistým svědomím doporučujeme cesty do států, které ani 8. vlna neuzavře a stále budou vítat turisty. Je to třeba Mexiko, Dominikánská republika a za jistých restrikcí Portugalsko.

Očkování je na obzoru a věříme, že se nakonec stane zázrak a před létem bude dostupná i široké veřejnosti. Zároveň věřím, že očkování otevře i dosud uzavřené oblasti jako je jihovýchodní Asie. Dřív jak v létě to určitě nebude.

Nebude se dát ještě v zimě cestovat do Asie – Thajsko, Malajsie, Filipíny, Indonésie (ano ani na Bali ne). A to i přesto, že všichni na sociálních sítí věří v opak. Nebudu tu zároveň tahat varianty jako 14 denní karantény či obchodní víza a obcházení pravidel.

Náš rok 2020 shrnuje graf návštěvnosti. Meziročně -50 %.

A co dál? Cestopisy, Čtvrtečník, Patreon a výhled do příštího roku

Cestopisy

Velkou radost nám dělají cestopisy a cestopisci. K dnešnímu dni na cestujlevne.com/cestopisy najdete na 770 čtivých a originálních cestopisů od vás cestovatelů, fotografů a dobrodruhů.

Za letošní rok jste si je přečetli více jak půl milionkrát.

Není pochyb o tom, že právě zde najdete ty nejčtenější travel blogery na československé scéně.

Jste pro mě velkou inspirací, že i v letošním roce jste si našli prostor jak k novým cestám, tak k jejím šíření pomocí cestopisů mezi běžné cestovatele a třeba i ty, kteří se letos za hranice nedostali. Kolikrát jsem je pročítal s tím, že jsem na cestě já sám a prožíval vaše zážitky. Díky!

Čtvrtečník

Tohle byla obrovská výzva. Někdy v půlce léta jsem se odhodlal k vytvoření pravidelného týdenního newsletteru. Ne tak ale obyčejného, aby se dal odflinknout za pár minut.

Každý týden vám přináším novinky ze světa cestovního ruchu i osobního života a snažím se detailněji rozebrat témata, která hýbou daný týden světem...

Kolikrát jsme se dostali do křížku ... covid, roušky, očkování ... ale i tak věřím, že pro vás byl přínosem stejně jako pro mne.

Je neskutečné každý týden číst desítky pozitivních reakcí, poděkování a chvály. Neskutečně mě tyto odpovědi nabíjí pozitivní náladou a já vám za to děkuji.

Čtvrtečník chodí všem, kteří mají aktivní odběr hlídače letenek. Dnes přijde samozřejmě také :)

Patreon

Protože letošní rok nebyl vůbec finančně vydatný a my chtěli i nadále tvořit nový obsah, museli jsme přistoupit k velkému kroku.

Poprosit vás o pomoc, tu finanční.

Založil jsem na platformě pomáhající tvůrcům financovat obsah jejich čtenáři účet a dvakrát nasdílel mezi vás. Díky tomu nám začalo 180 lidí měsíčně pomáhat pár korunami od 29 do 255 korun. Pro nás je to v době obrovského útlumu cestovního ruchu samozřejmě šance ne k přežití, ale ke kontinuálnímu rozvoji webu a možnosti tu být pro vás v plné parádě, až se zase začne cestovat.

Společně s tím vším je to pro mě osobně hlavně velký závazek k vám.

Strašně moc děkuji a pokud byste se chtěli přidat, můžete tak učinit zde patreon.com/davideiselt.

Příští rok

Tohle je velká otázka. Pro nás v současném stavu má smysl pracovat na průvodcích v evropských destinací a přinést vám do léta podrobně popsané největší letní trháky.

Společně s tím víme, že v létě se bude cestovat. Určitě budeme publikovat letenky a tipy na cesty, které vám ušetří peníze a nebudete se muset bát, že to nevyjde.

Mám v hlavě spoustu nápadů, které si ale žádají citelnější rozvolnění v podobě cestovatelských restrikcí. Tady jsem s plánováním opatrnější.

Nezbývá než doufat, že očkování zabere a budeme se zase všichni moci svobodně nadechnout.

Vážení cestovatelé. Děkuji vám za přízeň, které si letos vážím dvojnásob a do příštího roku vám přeji jen to nejlepší a pevné zdraví.

Za celý tým Cestujlevne.com vám přeje David Eiselt

Michal Zhor

Díky za prostor, který tu existuje pro cestovatele a jejich zápisky z cest. Akční letenky mne vždy dokázaly nalákat až k zasnění se :-) ...... škoda, že jsem odolával . Hodně čtenářů a radosti z dobrého díla.

CL je první, kam jdu pro inspiraci a radu při cestování do nových destinací, samozřejmě, že kdykoliv to jde, kupuju letenku přímo přes stránky. Věřím, že se ten blázinec brzy uklidní a budeme moct bez problémů zase cestovat :)

Děkuji, že CL stále existuje a i nadále bude v živé podobě existovat, a přeji celému CL týmu i všem autorům a přispěvatelům úspěšný a co nejzdravější příští rok.

Díky! Existovat bude, dokud nás nesmažou! 😆

Proč prodává Kiwi.com levnější letenky než Ryanair?
David Eiselt 2021-08-20T12:12:00+02:00 69 komentářů

V médiích se aktuálně řeší spor Ryanair vs. Kiwi.com (např. článek na Zdopravy.cz), kdy aerolinka odmítá pustit na palubu zákazníky tuzemského vyhledávače letenek Kiwi.com. Téma je to zajisté ožehavé…

Rodina na pláži
Soutěž s Blue Style o hlavní výhru 15.000 Kč na dovolenou
David Eiselt 2021-06-24T20:34:00+02:00 21 komentářů

Koronavirus a celou pandemii bereme jako příležitost k restartu a nastolení nových pravidel. Měníme priority i naše přesvědčení, že individuální cesty jsou nejlepší. Není a nikdy tomu tak nebylo.…

Eurowings
Eurowings zakládá bázi v Praze a přidává 11 nových spojení
David Eiselt 2021-06-21T22:18:00+02:00 6 komentářů

Nedávná informace o chystané bázi německých aerolinií Eurowings, které v Praze chystají ponechat od podzimu 2021 dvě letadla Airbus A320 a od léta přidat ještě třetí, zdvihla vlnu zájmu a…

Noční vlak v Rusku
Noční vlaky z Česka po Evropě
Kryštof Hájek 2021-06-10T22:38:00+02:00 6 komentářů

Posledních několik let na evropské železnici můžeme pozorovat zajímavý trend: obnovování nočních lůžkových vlaků. Stojí za ním hned několik důvodů od ekologických tlaků po stále se…