2. 3 + 2 dny ve Stockholmu

3 + 2 dny ve Stockholmu

Památky, hop on hop off bus a MHD. Jak nám ulétlo letadlo.
Cestopis z výpravy „Důchodci na cestách“ z roku 2019 napsal Petr Novák

Nejdřív je myšlenka. V případě Stockholmu velmi jednoduchá. Nikdy jsme tam nebyli a Švédsko patřilo k těm několika mým bílým místům na mapě Evropy. Zlevněné letenky Ryanairu už jen zpřesnily termín výletu.

Další etapa je plánování a zajištění. V bookingu jsem na úrovni 2, takže pro výběr ubytování je to pro mne nejlepší varianta. Přílet večer 4 noci ubytování se snídaní a pak zas večer odlet. Stockholm pass na 3 dny a doporučený 72 hodinový ticket na MHD.  Pro jistotu dokoupit jedno odbavované zavazadlo 20 kg.

Ryanair přilétá do Stockholmu na letiště Skavsta. Na místě zjistíte, že do města je to ještě kousek cesty. Na Cityterminale v centru Vás doveze autobus Flygbussarna. Je to 110 km a cca hodina času. Lístek koupíte na letišti v automatu. Na internetu to vyjde nepatrně  levněji, ale pokud Vám konkrétní autobus ujede, koupíte si další u toho automatu. Byl už večer  a cestou nás potkal nečekaný zážitek. Před nám se rozsvítilo množství červených světel a autobus zastavil u závor přez dálnici. Pak před námi vyjely všechny proudy dálnice nahoru, tak do výšky přibližně pátého patra. Pak kolem nás majestátně projel lodní velitelský můstek, vozovka sjela zpět dolů, světla zhasla a cesta byla delší o půl hodiny. Z centra do hotelu jsem si našel spojení "T11". Asi hodinu jsme marně hledali stanici tramvaje 14. Když mne ale  i dotazovaný policista poslal do metra, šel jsem se tam podívat. A tam jsem trasu č. 14 konečně našel. Jednoduchou jízdenku na 75 minut koupíte u vstupu do metra před turnikety. Síť metra je hustší než v Praze a je velmi dobře doplněná autobusy. Tramvaje mají jen pár tras v centru a mají označení tras "S".  Některé stanice metra jsou opravdu kouzelné.

Hotel jsme i v noci a potmě našli bez problémů. Hlavně díky navigaci v mobilu. Mám zvyk ještě doma stáhnout a uložit v mobilu oblast kam jedeme. Je to rychlejší a mimo Evropu také levnější. Hotel i pokoj jsou nové a docela fajn, jen matrace vysoká 20cm a šíroká 150 cm, která se pod  tělem krásně prohne a bezpečně Vás oba svede dohromady uprostřed postele, je přeci jen vhodnější pro mladší klientelu, než manžele po sedmdesátce. Mít tak alespoň o 30 let míň...

Snídaně formou švédského stolu je standart. Je sobota a u snídaně je většina rodin s dětmi nejspíše z oblastí z jihu středomoří. Ostatně i z včerejší cesty metrem mám pocit, že dnešní typická švédka má kolem 20 let, nejméně 20 kilo nadváhy, černé vlasy a oči hnědé tak, že nerozeznáte panenku. Je hlučná a její angličtina za moc nestojí. No přiznávám, že moje švédština je nulová, takže jaká je její, nedokážu posoudit.

Hned po snídani vyrážíme. Musíme si zas koupit lístky na metro a jedeme zpět do centra. Najdeme informační centrum pro turisty. Vyfasujeme pass a papírový 72 hodinový lístek na MHD. Obojí jsme objednali a zaplatili z tepla domova. Vybereme ještě pár prospektů a s pocitem, Stockholme jsi náš, vyrážíme. Prší a obloha ani předpověď nic dobrého nevěstí. Ne úplně snadno jsme našli stanici autobusu Hop on i s volným místem nahoře a vpředu. Je tu teplo a sucho. Ukazuji manželce zapojení sluchátek a pomáhám jí je nastavit. Bohužel příliš brzy autobus staví na nábřeží, kde má konečnou a my musíme v dešti přeběhnout na jiný, který stojí před námi.  V tom fofru tam zůstal deštník. No, přišel jsem už v životě o víc. Autobus takřka okamžitě vyjíždí. Leje jako z konve. Okna autobusu se potí. Míjíme pochodující jednotku hradní stráže, ale nechce se nám ven. Objeli jsme skoro polovinu trasy. Na polovinu sedadel kape. Je nejvyšší vybrat vhodnou památku. Nordiska muzeum se jeví jako vhodný typ. Tak hop off, vystupujem Nádherná impozantní budova muzea nabízí řadu samostatných expozic, sucho, teplo a bufet. Mimochodem jedno z mála míst, kde si můžete dát sklenku sektu i dopoledne.

střídání stráží u královského paláce je ve 12 hodin
průčelí muzea nás vítá
král Vasa v nadživotní velikosti
pohled do haly

Trochu přestává pršet, Je čas pokračovat v okružní jízdě. Projíždíme druhou polovinu trasy a ještě kousek ke Královskému paláci. Už nemáme moc času a tak hned vyrážíme do královské kaple, která nebývá přístupná každý den. Nádherný prostor. Vycházíme z kaple a jdeme kolem nenápadného vstupu do podzemních prostor. Je to vstup do královské klenotnice. Nádhera, která rozhodně stojí za vidění. Fotit se zde nesmí. Je přítmí a za neprůstřelnými skly jsou všechny švédské korunovační klenoty.  Nádhera. Vycházíme a ještě chvíli šeptáme. Ještě stíháme jako poslední návštěvníci hlavní prohlídku komnat paláce. Zvláštní je pocit, že některé části jsou ještě stále občas využívány pro povinnosti královského páru. Nespěcháme a tak hned za námi budovu zavírají. Byli jsme ten den opravdu poslední návštěvníci. Přestalo pršet a tak se ještě couráme úzkými uličkami starého města. Šeří se a před námi se otvírá kouzelné náměstíčko s kašnou a jedním domem vybočujícím ze vzhledu ostatních. Je to Nobelovo muzeum. A to je ještě otevřené. Asi hlavním exponátem je poslední vůle Alfreda Nobela. Zajímavá je ale celá historie života vizionáře Nobela. Vycházíme ven už za šera. Ještě chvíli brouzdáme úzkými uličkami starého města a pomalu se přez most blížíme k Central station a metru, které nás dopraví na hotel. Cestou hledáme restauraci s nějakým typickým švédským jídlem, ale ve Stockholmu jsou všechny mezinárodní. No, když už tak je to jedno. Povečeříme zelené curry. Je hodně pozdě a měli jsme nádherně náročný den. Cestou z metra na hotel jsem si koupil nový deštník.

strop kaple
Komnaty paláce
Sály královského paláce
náměstíčko v starém městě
Nobeleho poslední vůle
Uličky starého městy mají své kouzlo

Je nedělní ráno. Snídaně je velmi dobrá, už umíme obsluhovat většinu zařízení na výrobu kávy nebo fresh džusu. Stejně jako v sobotu je zde mnoho rodin s dětmi nejspíše ze severní Afriky. Uvažuji nad imigrační politikou Švédského království. Tady v bezpečí a prostředí hotelu se mi to líbí. Domlouváme se na dnešním programu. Jedeme na Drottningholm Palace. Cestou tam kombinujeme metro a autobus MHD. Stanice metra je velmi svérázná. Celá trasa má "obklady" ze stříkaného betonu, imitujícího vzhled jeskyně s velmi výraznými malbami. Cestou přestupujeme na městský autobus, který nás doveze až k Drottingholmu. Čeká zde na nás hned několik zajímavostí. Drottindholmský zámek, park, čínský pavilon, zámecké divadlo a další pamětihodnosti. Každá z nich patří do top desítky. Začínáme s prohlídkou a interiéru zámku. Vstupní hala je impozantní. V každé místnosti jsou nádherná kachlová kamna a každá jsou jiná. Knihovna je skvostná společenská prostora.

stanice metra
stanice metra
Drottningholm Palace
královská ložnice
Impozantní vstupní hala
Jedna z mnoha kamen. Obsluha je v chodbičce mezi komnatami

Je hezky a tak vyrážíme na prohlídku parku. Je rozlehlý a nádherně upravený. Hned při vstupu máme kliku a jsme svědky výměny stráží. Spolu s námi to natáčí spousta japonských a čínských turistů. Zahrada je jich plná. Skupinka roztomilých čínských stařenek nás poprosí o vyfocení a na oplátku fotí nás. Jsou až neuvěřitelně kouzelné. Procházíme parkem do zadní části parku ke stanu palácové stráže a čínskému pavilonu. Nejstarší z lip, tvořících většinu stromořadí v této části je českého původu ještě z třicetileté války, stejně jako některé ze soch v parku. Ale jsou zde nádherně zakomponované a je o ně náležitě pečováno. Původních lip ale už moc nezbývá, jsou postupně nahrazovány novými, vyšlechtěnými speciálně pro tento park. Stan stráže stojí za prohlídku za odměnu, že jste k němu došli. Pavilon, který dostala královna jako narozeninový dárek, ovšem stojí opravdu za shlédnutí. Množství drobných detailů a artefaktů představuje asi největší sbírku čínského užitého umění té doby. Bistro u pavilonu nabízí dobrou kávu, skvělé zákusky a hlavně studené mísy s mořskými plody a lososem.

Tak fotí čínské babičky.
Něco z výzdoby čínského pavilonu
strážný stan

Zatáhlo se a začalo krápat. Naštěstí jen chvíli a ještě jsme měli právě tak čas na návštěvu zámeckého divadla. V divadle je pouze komentovaná prohlídka. Ale už bylo odpoledne a tak se nám oddechový typ prohlídky moc hodil. Trochu se mě dotkla informace, že se jedná o celosvětově unikátní záležitost. Nedalo mi to a slečně průvodkyni jsem se pokusil dát v kostce přednášku o krumlovském zámeckém divadle. Byl jsem tam vloni a ještě jsem to nestihl zapomenout. Snad jsem byl úspěšný. I japonští turisté dospěli k názoru, že by měli v Evropě navštívit i Čechy a Krumlov. Samotná prohlídka byla fajn, se spoustou zajímavostí a ukázek. Nechali jsme se přemluvit k vystoupení na prknech divadla.

Prohlídka se trochu protáhla a ujel nám autobus. Další pojede až za 40 minut. Couráme po břehu. Fouká, ale svítí sluníčko. Našel jsem v kapse brýle a prohlížím brožurku k passu. Zjišťuji, že v akcích, předplacených v passu, máme i dopravu lodí do Stockholmu. Loď jede za 20 minut. Není co řešit. Opravdu za chvíli přijíždí. Vystoupí příští návštěvníci a obsluha lodi už nás vítá. Běhen těch 20 minut se nás na molu sešlo docela dost. Po nástupu na nás dýchne nádherné teplo spodní kabiny. Už jsme to potřebovali. Ale dlouho jsme to nevydrželi a stejně jako většina ostatních cestujících jsme vyrazili na horní palubu. Je sice zima, ale kolem jsou tak nádherné scenérie, že stojí za to zůstat nahoře. Přistáváme vedle radnice, ale na její prohlídku už je pozdě. Škoda. Zítra dopoledne odlétáme.

Ještě jednou vyrážíme na procházku starým městem.

Zážitky pro tebe sepsal Petr Novák

29. 11. 2019, poslední aktualizace 2019-12-10T08:39:10+01:00

Petr Novák žije v České republice a procestoval 35 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 11 měsíců, napsal pro tebe 4 cestopisy .

zajimave, ale skoda, ze nepises ceny... a vyfasovat 72 hodinovou jizdenku na informacnim centru znamena, ze je zadarmo? nebo se jenom neda koupit jinde?

diky

Petr Novák

72 hodinovou jízdenku a pass jsem koupil a zaplatil hned na počátku přez internet. V metru lze koupit jen dobíjecí. Té se pak těžko zbavuje. Viděl jsem pár nešťastníků, kteří je nabízeli hodně pod cenou a marně. Papírové mimo infocentra seženete v každé sámošce, ale jen na 90 minut. Nevyplatí se. Takže infocentrum. Budu o tom psát v další části cestopisu až mi uletí letadlo.

Avatar uživatele DimikUK
DimikUK

V blizke budoucnosti nebude treba cestovat za exotikou jako Afghanista a Demokraticke Kongo. Svedistan to plne nahradi. Kupredu leva soudruzi, vpred do multikulti utopie...

Avatar uživatele Karel
Karel

Inshallah

Avatar uživatele Navaja
Navaja

@karel a dimik a vy s tím pánové máte nějaký problém?

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Sice jsem nebyl tázán, ale například mně osobně vadí ztráta autenticity.

Týden v Maroku nestačí
Lukáš Krejčí 2019-12-14T13:34:29+01:00 0 komentářů
Maroko 2019

Nekonečné pláže u Agadiru, překrásný Atlas, nejrozmanitější trhy v Marakeši a neodolatelná Sahara. Maroko-země pro každého.

Čínské putování: provincie S'-čchuan a Jün-nan
Avatar uživatele divan
divan 2019-12-13T00:44:06+01:00 5 komentářů
Čína 2019

Tři zimní týdny s památkami, přírodou, davy lidí, velkoměsty, pandami, ...

Mauricius dovnitř a ven
Avatar uživatele Luboš Enc
Luboš Enc 2019-12-12T12:38:02+01:00 0 komentářů
Mauricius 2017

Na tento ostrov jsem se podíval dvakrát, poprvé jsem ho viděl pohledem teenagera z resortní oblasti a podruhé okem v rané dospělosti z původní oblasti.

Setkání s tarantulí na Kypru
Jarda 2019-12-07T21:39:11+01:00 45 komentářů
Kypr 2019

Aneb jak najet za týden 1100km křížem krážem po Kypru a přežít útok tarantule.