3 dny ve Stockholmu a okolí

Cestopis z výpravy „3 dny ve Stockholmu a okolí“ z roku 2018 napsala Zuzana Matějková

Výlet pro mě začal jako vždy nákupem letenek, které byly v tu dobu za příjemnou cenu. Následoval research v oblasti ubytování, ze kterého nakonec vyšlo v porovnání cena/výkon Airbnb - ceny jsou uvedené na konci. A potom už přišla má oblíbená fáze – PLÁNOVÁNÍ.

Od začátku jsem věděla, že kromě Stockholmu budu chtít vidět i okolí a přírodu. Velkým pomocníkem při hledání inspirací a tipů mi byla stránka visitstockholm.com. Zde jsem mimo jiné narazila na odkazy k „Stockholm Archipelago“. Švédsko se rozkládá na tisíce ostrovech a jen kolem Stockholmu je cca 20 000 ostrovů a ostrůvku, která se nazývají Archipelagos. A tak jsem si začala postupně získávat informace o mnoha a mnoha z těchto ostrovů – především to, jak jsou daleko od Stockholmu, jak se tam dá dostat a podobně. Vzdálenost a dostupnost značně limitovaly mé možnosti, ale nakonec jsem našla Ostrov Grinda, který se mi podle fotek líbil a byl dobře dostupný ze Stockholmu. Na většinu ostrovů se jezdí lodí, ideálně přes http://www.waxholmsbolaget.se , protože je nejlevnější variantou. Jelikož se náš výlet konal v říjnu (rozuměj mimo sezónu), rozhodla jsem se využít společnost https://www.stromma.com/en-se/st...wn/grinda/ , která měla v daném měsíci lepší harmonogram odjezdů a navíc loď odjížděla přímo z centra Stockholmu , leč bylo nutné si připlatit.

Dopředu jsem si ještě koupila lístek na autobus z letiště do centra Stockholmu a zpět. Využila jsem společnost flygbussarna.

Jak tedy probíhal 1. den? Po příletu a příjezdu do centra Stockholmu bylo ještě nutné zakoupit 3-denní lístek na mhd. No a potom už jsme vyrazili do čtvrti Södermalm, kde se nachází 2 vyhlídky na město z mého must see listu (Monteliusvägen a Skinnarviksberget). Södermalm je zároveň tzv. hipsterskou čtvrtí plnou malých dyzajnových krámků, sekáčů nebo kaváren. Do pár jsem ze zvědavosti nahlédla.Poté co jsme s menšími obtížemi našli obě vyhlídky (které byly naprosto super!) jsme tedy ještě pocourali Södermalm a došli k několika starým typicky dřevěným severským domům v červené barvě. To už jsem byla úplně uchvácená (červené severské chatky jsou moje úchylka).

Za zmínku určitě stojí také Stockholmské metro a jeho stanice. Některé z nich jsou krásné a umělecky zpracované. Doporučuji vystoupit a pokochat se.

Druhý den ráno nás čekal výlet na Grindu, od kterého jsem si hodně slibovala. Cesta lodí trvala necelou 1,5h a byla super! Už cestou jsme míjeli spoustu ostrovů a chatek na nich a byla to nádherná podívaná. Když jsme dojeli na Grindu, vystoupilo s námi sotva dalších 5 lidí (miluju mimo sezónu). Začali jsme pronikat do ostrova a hledali začátek hiking stezky dlouhé 3 km kolem ostrova, kterou jsem chtěla absolvovat – a našli jsme. Stezka byla naprosto super, vedla nádhernými lesy, skalami s výhledem na moře a další ostrovy, až k přístavu. Za celou dobu jsme na stezce potkali pouze jeden pár dalších osob. Vážně velká paráda. Po návratu do Stockholmu jsme prošli Gamla Stan (Staré město) se spoustou uzoučkých a křivolakých uliček a byla to nádhera. A taky jsme si koupili skořičku, která byla extrémně dobrá.

Poslední den, tedy v neděli, jsme se už tak víceméně poflakovali a toulali městem a užívali si Gamla Stan

Když bych měla shrnout tenhle výlet, byla jsem nadšená. Není to ale určitě pro každého. Není tam milion věcí, památek nebo míst, která musíte vidět. Pokud se ale do Stockholmu vydáte, tak nevynechejte návštěvu Archipelaga. Stojí to za to.

Náklady na výlet v Kč pro představu:

• Letenka s Norwegian – 1250
  • Ubytování – 1250
  • Mhd – 700
  • Výlet lodí – 700
  • Skořička – 100

Zážitky pro tebe sepsala Zuzana Matějková

28. 03. 2019, poslední aktualizace 2019-05-03T11:16:05+02:00

Zuzana Matějková žije v České republice a procestovala 19 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 7 měsíců, napsala pro tebe 4 cestopisy . Má své stránky https://traveldenicek.wordpress.com/.

Ahoj, chystáme se v listopadu, můžu se kde jste byli ubytováni?

Avatar uživatele Martin Bartoš
Martin Bartoš

Ahoj, velmi inspirativní.mimo sezónu to je teprve to pravé. A co jídlo,jak ste řešili? Levně tam zrovna není, že.

Anna Pavlíčková

Chystám se tam s kamarádkou v létě, tak děkuji za pěkné tipy. Ten ostrov zní a vypadá opravdu suprově! :)

Zuzana Matějková

Super, jsem ráda, že jsem mohla pomoct :)

ROADTRIP IV
Avatar uživatele Tutina
Tutina 2019-09-15T09:53:54+02:00 0 komentářů
Evropa 2019

Letošní díl našeho ježdění po evropských silnicích.

Drncání po Nusa Penida a Nusa Lembongan
Avatar uživatele Jiří Macháček
Jiří Macháček 2019-09-13T21:10:38+02:00 4 komentáře
Indonésie 2018

Od ostrůvků, které vypadají jako "Bali před 30 lety" byla velká očekávání. A jak to bylo doopravdy?

MAKEDONIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-09-10T18:45:47+02:00 36 komentářů

Podceňovaná, pro hodně lidí v podstatě neznámá, přitom tak blízko, tak snadno dostupná, levná a ve svém hrubém zrnu tolik krásná! Makedonie, perla Balkánského poloostrova.

Koniec leta (nielen) na ukrajinských Maldivách
tonic 2019-09-09T13:06:25+02:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Posledný augustový týždeň v znamení ukrajinských pláží, delfínov, boršču, koňaku a 47 ročného Antonova An-24