Cestopis

A tak jsme zdolali největšího velikána Chorvatska – horu Sinjal

Prakticky půlku života jsem zasvětil trekingu. Miluju chození po horách, zdolávání horských masivů anebo jen pohodové procházky přírodou.
Avatar uživatele Honza
Cestopis z roku 2018 napsal Honza

Když ale kolega zpráce přišel snápadem na zdolání nejvyšší a téměř dva tisíce vysoké hory Chorvatska, měl jsem smíšené pocity. Troufnu si? Zvládnu to? Tady je můj příběh.

Jedna anebo druhá?

Na nejvyšší horu Chorvatska Sinjal vedou dvě hlavní cesty. První znich vychází z osady Guge u centra vnitrozemské Dalmácie, města Kninu. Odtud se dostanete celkem pohodlně do lokality Suho polje a dále k chatě Brezovac. Původně jsme chtěli zvolit tuto trasu, pak jsme se ale dozvěděli, že odpočinek vmístní chatě není tak jednoduché zajistit. Musíte si ho totiž dopředu domluvit svlastníkem – oddílem vysokohorské turistiky HPD Dinara Knin.

Chata leží v nadmořské výšce 1050 metrů a je vzdálená asi 15 kilometrů od zmíněné osady Guge. Od samotné chaty se pak na nejvyšší vrchol Chorvatska dostanete po kvalitně značené trase. Nepočítejte ale s tím, že byste k chatě, jakožto k výchozímu bodu, dojeli obyčejným autem. Pokud už se sem autem vydáte, je potřeba zvolit vůz s náhonem na všechna čtyři kola. Od chaty vás po vrchol dělí asi šest kilometrů, během kterých překonáte zhruba 800 výškových metrů. Cesta je to proto nesmírně náročná a je ideální vyčlenit si na ni dva dny.

Naše volba

Pro náš výstup jsme ale zvolili druhou trasu z osady Glavaš, která je přístupná odbočkou z hlavní silnice Knin – Sinj. Také odsud vyráží kvrcholu Sinjal dobře značená stezka. Směrovka rozcestníku slibuje čtyřhodinový výstup, s převýšením přibližně 1 300 metrů. Během výstupu minete menší plechovou útulnu, která byla ale během naší cesty neodbytně uzamčená. Postupně, metr po metru, zdoláváme nejvyšší střechu Chorvatska. Nutno podotknout, že i pro trénované jedince je to výstup poměrně náročný. Jeho obrovskou výhodou ale zůstává, že jej můžete absolvovat během jednoho dne.

Během výstupu jsme si všimli pozůstatků kamenných zídek, které zde dříve oddělovaly pastviny od luk určených ke kosení. Na cinkání ovcí tady ale dnes už nečekejte. Jejich jedinou připomínkou je menší útulna, zbudovaná ve stylu salaše, kde si můžete vpřípadě potřeby odpočinout anebo doplnit zásoby vody. Při cestě na Sinjal nás obklopovaly impozantní hory – zjedné strany se táhne nekonečný hlavní hřeben, za kterým se ukrývá neprobádaná Bosna. Zleva se strmě zvedá masiv Sinjalu. Naše cesta je asi vpolovině.

Zatnout zuby

Nejvíce sil nám pochopitelně vzal závěrečný úsek výšlapu. Tady stezka překonává vápencové plotny a odvážně balancuje nad hlubokými skalními kotli. A právě to je chvíle, kdy jsme začali vyhlížet nízký hranol, který signalizuje, že jsme právě zdolali nejvyšší vrchol Chorvatska. Na kameni nesmí chybět vrcholové razítko a kniha, kam jsme i my přidali svůj podpis.

Po náročném výšlapu se před námi otevřela přenádherná krajina s okouzlujícími výhledy do dáli. Dalmácii jsme měli doslova jako na dlani a pohled to byl tak dokonalý, že mnohým z nás vehnal slzy do očí. Naše první cesta proběhla bez komplikací a já doufám, že budu moci ještě někdy v životě spatřit vrchol Sinjalu v celé své kráse.

Při naší cestě jsme využívali apartmány a penziony v Chorvatsku díky portálu http://www.ubytovanivchorvatsku....tovani.php

 

 

Avatar uživatele Honza

Zážitky pro tebe sepsal Honza

26. 11. 2018, poslední aktualizace 2018-11-26T17:32:55+01:00

Honza a procestoval 10 zemí světa, nejvíce Evropu. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsal pro tebe 1 cestopis . Má své stránky http://www.ubytovanivchorvatsku.cz/chorvatsko.php.

Další cestopisy

Čtení na 22 minut
Desetidenní cestování po Panamě
David Panama

Hory, džungle, karibské pláže, velkoměsto - prostě Panama

Čtení na 6 minut
Není čas ztrácet čas aneb Na skok do Kodaně

Jak poznat za co nejkratší dobu a nejnižší náklady hlavní město Dánska? Asi nějak takhle...

📷 Krásné fotky
Čtení na 38 minut
Gruzínský Kavkaz - pěšky z Tušetie až pod Kazbek

Téměř nedotčená příroda, minimum turistů, spousta strastí, zážitků a mnohá ponaučení. To byly naše 2 týdny v Gruzii.

Čtení na 10 minut
Marakéš a výlet do Casablancy

Týden v Marakéši, výlet do Casablancy

Další cestopisy

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)