Cestopis

A tak jsme zdolali největšího velikána Chorvatska – horu Sinjal

Prakticky půlku života jsem zasvětil trekingu. Miluju chození po horách, zdolávání horských masivů anebo jen pohodové procházky přírodou.
Avatar uživatele Honza
Cestopis z roku 2018 napsal Honza

Když ale kolega zpráce přišel snápadem na zdolání nejvyšší a téměř dva tisíce vysoké hory Chorvatska, měl jsem smíšené pocity. Troufnu si? Zvládnu to? Tady je můj příběh.

Jedna anebo druhá?

Na nejvyšší horu Chorvatska Sinjal vedou dvě hlavní cesty. První znich vychází z osady Guge u centra vnitrozemské Dalmácie, města Kninu. Odtud se dostanete celkem pohodlně do lokality Suho polje a dále k chatě Brezovac. Původně jsme chtěli zvolit tuto trasu, pak jsme se ale dozvěděli, že odpočinek vmístní chatě není tak jednoduché zajistit. Musíte si ho totiž dopředu domluvit svlastníkem – oddílem vysokohorské turistiky HPD Dinara Knin.

Chata leží v nadmořské výšce 1050 metrů a je vzdálená asi 15 kilometrů od zmíněné osady Guge. Od samotné chaty se pak na nejvyšší vrchol Chorvatska dostanete po kvalitně značené trase. Nepočítejte ale s tím, že byste k chatě, jakožto k výchozímu bodu, dojeli obyčejným autem. Pokud už se sem autem vydáte, je potřeba zvolit vůz s náhonem na všechna čtyři kola. Od chaty vás po vrchol dělí asi šest kilometrů, během kterých překonáte zhruba 800 výškových metrů. Cesta je to proto nesmírně náročná a je ideální vyčlenit si na ni dva dny.

Naše volba

Pro náš výstup jsme ale zvolili druhou trasu z osady Glavaš, která je přístupná odbočkou z hlavní silnice Knin – Sinj. Také odsud vyráží kvrcholu Sinjal dobře značená stezka. Směrovka rozcestníku slibuje čtyřhodinový výstup, s převýšením přibližně 1 300 metrů. Během výstupu minete menší plechovou útulnu, která byla ale během naší cesty neodbytně uzamčená. Postupně, metr po metru, zdoláváme nejvyšší střechu Chorvatska. Nutno podotknout, že i pro trénované jedince je to výstup poměrně náročný. Jeho obrovskou výhodou ale zůstává, že jej můžete absolvovat během jednoho dne.

Během výstupu jsme si všimli pozůstatků kamenných zídek, které zde dříve oddělovaly pastviny od luk určených ke kosení. Na cinkání ovcí tady ale dnes už nečekejte. Jejich jedinou připomínkou je menší útulna, zbudovaná ve stylu salaše, kde si můžete vpřípadě potřeby odpočinout anebo doplnit zásoby vody. Při cestě na Sinjal nás obklopovaly impozantní hory – zjedné strany se táhne nekonečný hlavní hřeben, za kterým se ukrývá neprobádaná Bosna. Zleva se strmě zvedá masiv Sinjalu. Naše cesta je asi vpolovině.

Zatnout zuby

Nejvíce sil nám pochopitelně vzal závěrečný úsek výšlapu. Tady stezka překonává vápencové plotny a odvážně balancuje nad hlubokými skalními kotli. A právě to je chvíle, kdy jsme začali vyhlížet nízký hranol, který signalizuje, že jsme právě zdolali nejvyšší vrchol Chorvatska. Na kameni nesmí chybět vrcholové razítko a kniha, kam jsme i my přidali svůj podpis.

Po náročném výšlapu se před námi otevřela přenádherná krajina s okouzlujícími výhledy do dáli. Dalmácii jsme měli doslova jako na dlani a pohled to byl tak dokonalý, že mnohým z nás vehnal slzy do očí. Naše první cesta proběhla bez komplikací a já doufám, že budu moci ještě někdy v životě spatřit vrchol Sinjalu v celé své kráse.

Při naší cestě jsme využívali apartmány a penziony v Chorvatsku díky portálu http://www.ubytovanivchorvatsku....tovani.php

 

 

Avatar uživatele Honza

Zážitky pro tebe sepsal Honza

26. 11. 2018, poslední aktualizace 2018-11-26T18:32:55+01:00

Honza a procestoval 10 zemí světa, nejvíce Evropu. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsal pro tebe 2 cestopisy . Má své stránky http://www.ubytovanivchorvatsku.cz/chorvatsko.php.

Komentáře

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

Čtení na 21 minut
2 kilometry, 3 minuty
Kryštof Hájek 2019-09-18T22:55:26+02:00 0 komentářů
Evropa 2019

Jak jsem se „bláznovou stezkou“ vypravil na skotské Orkneje za nejkratším pravidelným letem na světě.

🙏 Praktické
Čtení na 7 minut
Západ USA - California, Nevada, Utah, Arizona
Exploring Travel 2019-09-17T20:29:11+02:00 0 komentářů
Spojené státy americké 2016

Jak a kudy jsem projela napříč západní Amerikou? Můj denní itinerář.

Čtení na 16 minut
ROADTRIP IV
Avatar uživatele Tutina
Tutina 2019-09-15T09:53:54+02:00 0 komentářů
Evropa 2019

Letošní díl našeho ježdění po evropských silnicích.

❤️ Oblíbené
Čtení na 17 minut
Drncání po Nusa Penida a Nusa Lembongan
Avatar uživatele Jiří Macháček
Jiří Macháček 2019-09-13T21:10:38+02:00 4 komentáře
Indonésie 2018

Od ostrůvků, které vypadají jako "Bali před 30 lety" byla velká očekávání. A jak to bylo doopravdy?

Další cestopisy